Ρατσισμός & Έλληνες

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τώρα άκουγα τραγουδάκια στο youtube, και χάζευα λίγο τα σχόλια. Είναι τραγικό το πως Έλληνες και Αλβανοί παίρνουν αφορμές απο τραγουδάκια του youtube για να τσακωθούν.
Κορόιδευαν οι Αλβανοί τους Έλληνες, για την οικονομική κρίση. :|

Δεν είναι μόνο οι Έλληνες ρατσιστές τελικά, αλλά και πώς να μην είσαι όταν ο άνθρωπος που φιλοξενείται στη χώρα σου δε τη σέβεται?
Anyway, ανεπίτρεπτοι και οι μεν και οι δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ο άνθρωπος που φιλοξενείται στη χώρα σου δε τη σέβεται?



...φιλοξενείται ή όχι;

δλδ... τα παιδιά του, μπορούν να πάνε σχολείο; πανεπιστήμιο; να παντρευτούν εδώ; να ψηφίζουν;

εάν σε κάτι πείς όχι, τότε ...ναι. φιλοξενείται μέχρι να φύγει. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
...φιλοξενείται ή όχι;

δλδ... τα παιδιά του, μπορούν να πάνε σχολείο; πανεπιστήμιο; να παντρευτούν εδώ; να ψηφίζουν;

εάν σε κάτι πείς όχι, τότε ...ναι. φιλοξενείται μέχρι να φύγει. :confused:

Αν μπορεί λέει να πάει σχολείο και στο πανεπιστήμιο!!!
Η φίλη μου με λιγότερα μόρια απο μένα είναι στο ΠΑΠΕΙ σε σχολή που εχει 17χιλιάδες μόρια και εγώ είμαι στον κάμπο και βόσκω τα πρόβατα.
Γιατί άραγε γίνεται αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γιατί γίνεται; Οι ξένοι μπαίνουν στις σχολές έχοντας λιγότερα μόρια; Δεν το γνώριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Γιατί γίνεται; Οι ξένοι μπαίνουν στις σχολές έχοντας λιγότερα μόρια; Δεν το γνώριζα.

Αμέ! Κάνουν μηχανογραφικό για αλλοδαπούς! Μπήκε σε σχολή που έχει 17.000 μόρια ενώ εκείνη έβγαλε μόλις 13.900! Δε λέω φίλη μου είναι και χάρηκα, αλλά δεν είναι αδικία εγώ με περισσότερα μόρια απο εκείνη να μη μπορώ να μπω σε αυτη τη σχολή?

PS: Σε περίπτωση που κάποιος πει πως δε γωνρίζουν καλά την ελληνική γιαυτο βοηθιούνται να σημειώσω πως είναι στην Ελλάδα από τότε που ηταν 1 έτους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αμέ! Κάνουν μηχανογραφικό για αλλοδαπούς! Μπήκε σε σχολή που έχει 17.000 μόρια ενώ εκείνη έβγαλε μόλις 13.900! Δε λέω φίλη μου είναι και χάρηκα, αλλά δεν είναι αδικία εγώ με περισσότερα μόρια απο εκείνη να μη μπορώ να μπω σε αυτη τη σχολή?

PS: Σε περίπτωση που κάποιος πει πως δε γωνρίζουν καλά την ελληνική γιαυτο βοηθιούνται να σημειώσω πως είναι στην Ελλάδα από τότε που ηταν 1 έτους!
Καλά, να δεις οι ομογενείς πόσο εύκολα μπαίνουν! Φίλη μου πέρασε δίνοντας μόνο Έκθεση! Και άλλη φίλη μου επειδή ήταν πρωταθλήτρια πέρασε στην πιο υψηλόβαθμη σχολή της ΑΣΟΕΕ χωρίς εξετάσεις (ΑΣΟΕΕ, όχι ΤΕΦΑΑ). Βέβαια δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει πτυχίο. Να είσαι σίγουρη ότι "αδικήθηκες" πολύ πιο ξεδιάντροπα από ομοεθνείς σου σε σχέση με αλλοδαπούς.

Και να ξακαθαρίσω πως δεν έχω πρόβλημα με τα παιδιά, κι εγώ στην θέση τους το ίδιο θα είχα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τι να πεις...Απαράδεκτο. Εσύ θα έχεις πληρώσει λεφτά στα φροντιστήρια, ενώ ο άλλος, χαλαρά, θα μπει στη σχολή που θέλει. Απογοητευτικό. Άσε, ρε love..(To ίδιο ισχύει για τα παιδιά μεταναστών , βέβαια, όπως και για όσους παίρνουν μετεγγραφή από έξω. Είχα συμφοιτητές που πήγαν για σπουδές στην πρώην Γιουγκοσλαβία, πήραν μετεγγραφή και σήμερα είναι διδάκτορες στη σχολή, άσχετο,)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, να δεις οι ομογενείς πόσο εύκολα μπαίνουν! Φίλη μου πέρασε δίνοντας μόνο Έκθεση! Και άλλη φίλη μου επειδή ήταν πρωταθλήτρια πέρασε στην πιο υψηλόβαθμη σχολή της ΑΣΟΕΕ χωρίς εξετάσεις (ΑΣΟΕΕ, όχι ΤΕΦΑΑ). Βέβαια δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει πτυχίο. Να είσαι σίγουρη ότι "αδικήθηκες" πολύ πιο ξεδιάντροπα από ομοεθνείς σου σε σχέση με αλλοδαπούς.

Πες τα βρε Under, πόσοι συμμαθητές μου πέρασαν πρώτοι σε νομικές και ιατρικές μέσω Κύπρου (γιατί είχαν ένα γονιό Κύπριο, πχ), πόσοι πήραν μεταγραφές... με πρώτη πρώτη μία συμμαθήτρια που είχε τον πατέρα της στο ΕΜΠ, και ενώ η ίδια είχε περάσει Θεσσαλονίκη, δεν είχε καν την τσίπα να πάει εκεί ένα εξάμηνο ή δύο: από την πρώτη μέρα, σ'εμάς ήταν, γιατί θα εγκρινόταν η μεταγραφή. Κι είχα φίλο με σοβαρό καρδιακό πρόβλημα, του οποίου τη μεταγραφή από Ξάνθη στην Αθήνα δεν ενέκριναν... Και άλλοι, προνομιούχοι, που σπούδασαν τελικά στο εξωτερικό, αλλά κράτησαν το πάσο τους στο ελληνικό πανεπιστήμιο όπου πέρασαν...

Με αυτό θέλω να πω ότι αν ενθαρρύνεται η πρόσβαση των αλλοδαπών στα ανώτατα ιδρύματα, είναι για κοινωνικούς λόγους. Τώρα, αν δεν έχει θεσμοθετηθεί καλά αυτή η διευκόλυνση, πχ αν έχουν χαμηλώσει υπερβολικά τις βάσεις γι'αυτούς, ή αν τελικά μιλάμε για αλλοδαπούς μεγαλωμένους στη χώρα μας, οπότε το θέμα της γλώσσας δεν υφίσταται, είναι άλλο θέμα. Και είναι ένας ακόμα λόγος, για να τους δίνουμε την υπηκοότητα/διαβατήριο, εάν έχουν ενσωματωθεί τόσο καλά. Και ας έχουμε όλοι μαζί τα ίδια κριτήρια.

Τι είναι η Ελλάδα και τι η Ελβετία; Τι με νοιάζει εμένα τι χρώμα έχει ο άλλος στο δέρμα του, και σε ποιο Θεό προσκυνάει; Αν δέχεται να γίνει φορέας της κουλτούρας του τόπου όπου ζει, με γεια του με χαρά του. Αν σέβεται τα ήθη και τα έθιμα, ας έρθει, κι ας εμπλουτίσει την κουλτούρα των "ντόπιων" με τις δικές του εμπειρίες και παραδόσεις. Έστι δεν εξελίσσεται τόσους αιώνες ο κόσμος μας; Σ'ένα πράσινο χαρτί θα κολλήσουμε; Όσο μπορεί να τους απορροφά η χώρα, οικονομικά και κοινωνικά, ας το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Καλά, να δεις οι ομογενείς πόσο εύκολα μπαίνουν! Φίλη μου πέρασε δίνοντας μόνο Έκθεση! Και άλλη φίλη μου επειδή ήταν πρωταθλήτρια πέρασε στην πιο υψηλόβαθμη σχολή της ΑΣΟΕΕ χωρίς εξετάσεις (ΑΣΟΕΕ, όχι ΤΕΦΑΑ). Βέβαια δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει πτυχίο. Να είσαι σίγουρη ότι "αδικήθηκες" πολύ πιο ξεδιάντροπα από ομοεθνείς σου σε σχέση με αλλοδαπούς.

Και να ξακαθαρίσω πως δεν έχω πρόβλημα με τα παιδιά, κι εγώ στην θέση τους το ίδιο θα είχα κάνει.

Έχω γνώση και για αυτά δυστυχώς. Η μόνη δικαιολογία που μπορω να δώσω σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πως έτσι επιβραβεύονται οι αθλητές που φέρνουν μετάλλια στην Ελλάδα (κάπως έτσι δε γίνεται κιόλας με τους αθλητές των Ολυμπιακών αγώνων?) και πως στην περίπτωση των ομογενών θα μπορούσε να γίνεται για να τους δώσει την ώθηση να επιστρέψουν πίσω στη χώρα τους.:hmm:

Όσο μπορεί να τους απορροφά η χώρα, οικονομικά και κοινωνικά, ας το κάνει.

Βλέπεις την Ελλάδα να μπορεί να τους απορροφά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω γνώση και για αυτά δυστυχώς. Η μόνη δικαιολογία που μπορω να δώσω σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πως έτσι επιβραβεύονται οι αθλητές που φέρνουν μετάλλια στην Ελλάδα (κάπως έτσι δε γίνεται κιόλας με τους αθλητές των Ολυμπιακών αγώνων?) και πως στην περίπτωση των ομογενών θα μπορούσε να γίνεται για να τους δώσει την ώθηση να επιστρέψουν πίσω στη χώρα τους.:hmm:

Μωρέ δικαιολογίες για όλα μπορούμε να βρούμε! Και για τους αλλοδαπούς μπορώ να σου δώσω και εγώ άλλες τόσες! Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σταθώ στον Αλβανό, όταν και ο Ελληνοαμερικάνος χρησιμοποιεί την αμερικανική του υπηκοότητα για να κάνει το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βλέπεις την Ελλάδα να μπορεί να τους απορροφά?

Η Ελλάδα φιλοξενεί δύο φαινόμενα και καλό είναι να μην τα συγχέουμε.
Από τη μία και μιλώντας για τα τελευταία 40 χρόνια, είναι μία χώρα με καλύτερες συνθήκες από έναν αριθμό άλλων χωρών, συνεπώς μία επιλογή για τους μετανάστες. Κι η αντίδραση των πολιτών της, ως προς αυτό το φαινόμενο, υπάγεται στις κατηγορίες ξενοφοβίας ή φιλοξενίας.
Από την άλλη, τα τελευταία 10 χρόνια (με αποθέωση τα τελευταία 2-3) υπάρχουν πολύ πιο δυσμενείς συνθήκες στις χώρες της Αφρικής και της δυτικής Ασίας, ενώ η γεωγραφική μας θέση μάς μετατρέπει (όπως άλλωστε και την Τουρκία και την Ιταλία) σε πύλη υποδοχής μαζικών μεταναστευτικών ρευμάτων... Και λόγω της κακοσυντονισμένης αντίδρασης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (γιατί θα έχεις αντιληφθεί ότι οι Ιρακινοί, Αφγανοί, κλπ, που καταφθάνουν με ξυλόβαρκες έχοντας πληρώσει δεκάδες χιλιάδες σε λαθρέμπορους δεν ονειρεύονται να μείνουν στοιβαγμένοι σε κάποιο διάρι στον Αγ. Παντελεήμονα, αλλά να ξεκινήσουν μία νέα ζωή στη Γερμανία και τη Σουηδία), αναγκάζεται το κράτος μας να βρει λύσεις.
Εδώ δε χωρά ξενοφοβία, κανείς από αυτούς δεν έρχεται να σου πάρει το φαΐ σου ή τη δουλειά σου. Χρειάζεται λογική αντιμετώπιση: μπορούμε να τους δώσουμε άσυλο;

Γιατί άσυλο θέλουν, προσωρινή λύση, για να καταλήξουν κάπου. Όχι το ελληνικό διαβατήριο, ντε και καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μωρέ δικαιολογίες για όλα μπορούμε να βρούμε! Και για τους αλλοδαπούς μπορώ να σου δώσω και εγώ άλλες τόσες! Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σταθώ στον Αλβανό, όταν και ο Ελληνοαμερικάνος χρησιμοποιεί την αμερικανική του υπηκοότητα για να κάνει το ίδιο.

Οκ, έχεις δίκαιο σε αυτό. Εγώ κυρίως το ανέφερα στον ρεμπ που μίλησε για θέματα σπουδών και μόρφωσης σχετικά με τους αλλοδαπούς. Προφανώς και υπάρχει μέριμνα αν υπάρχει τέτοιος νόμος.

Η Ελλάδα φιλοξενεί δύο φαινόμενα και καλό είναι να μην τα συγχέουμε.
Από τη μία και μιλώντας για τα τελευταία 40 χρόνια, είναι μία χώρα με καλύτερες συνθήκες από έναν αριθμό άλλων χωρών, συνεπώς μία επιλογή για τους μετανάστες. Κι η αντίδραση των πολιτών της, ως προς αυτό το φαινόμενο, υπάγεται στις κατηγορίες ξενοφοβίας ή φιλοξενίας.
Από την άλλη, τα τελευταία 10 χρόνια (με αποθέωση τα τελευταία 2-3) υπάρχουν πολύ πιο δυσμενείς συνθήκες στις χώρες της Αφρικής και της δυτικής Ασίας, ενώ η γεωγραφική μας θέση μάς μετατρέπει (όπως άλλωστε και την Τουρκία και την Ιταλία) σε πύλη υποδοχής μαζικών μεταναστευτικών ρευμάτων... Και λόγω της κακοσυντονισμένης αντίδρασης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (γιατί θα έχεις αντιληφθεί ότι οι Ιρακινοί, Αφγανοί, κλπ, που καταφθάνουν με ξυλόβαρκες έχοντας πληρώσει δεκάδες χιλιάδες σε λαθρέμπορους δεν ονειρεύονται να μείνουν στοιβαγμένοι σε κάποιο διάρι στον Αγ. Παντελεήμονα, αλλά να ξεκινήσουν μία νέα ζωή στη Γερμανία και τη Σουηδία), αναγκάζεται το κράτος μας να βρει λύσεις.
Εδώ δε χωρά ξενοφοβία, κανείς από αυτούς δεν έρχεται να σου πάρει το φαΐ σου ή τη δουλειά σου. Χρειάζεται λογική αντιμετώπιση: μπορούμε να τους δώσουμε άσυλο;

Γιατί άσυλο θέλουν, προσωρινή λύση, για να καταλήξουν κάπου. Όχι το ελληνικό διαβατήριο, ντε και καλά.

Μα είναι η Ελλάδα υποχρεωμένη έχοντας τόσα προβλήματα να βρει λύση σε ανθρώπους που πέρασαν με το έτσι θέλω τα σύνορα της? Τους είπε ελάτε και μετά δε τους βοήθησε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα είναι η Ελλάδα υποχρεωμένη έχοντας τόσα προβλήματα να βρει λύση σε ανθρώπους που πέρασαν με το έτσι θέλω τα σύνορα της? Τους είπε ελάτε και μετά δε τους βοήθησε?

Σύμφωνα με τη συμφωνία Dublin II, η αίτηση για άσυλο ενός πρόσφυγα πρέπει να εξετάζεται στη χώρα άφιξής του. Εάν η Ελλάδα αποφασίσει ν'αγνοήσει το Dublin II, θα πρέπει να εξαιρεθεί από τη Shengen.
Μερικά ενδιαφέροντα άρθρα:
The unstoppable flow, από τον αγαπημένο μου Charlemagne, που ωστόσο εδώ δείχνει μία έλλειψη κατανόησης.
Regulating Dublin II
Και λίγη έκκληση για συμπάθεια, στο Fortress Europe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Επειδή η κουβέντα κινείται σε άλλα επίπεδα και οι προσωπικές ιστορίες αποτελούν τρανταχτά επιχειρήματα,θα "επιχειρηματολογήσω" και εγώ.

Όσον αφορά στο μεταναστευτικό.
Η Ελλάδα δεν είνα το κέντρο της Αθήνας.
Στα σύνορα συμβαίνουν φρικιαστικά πράγματα στους λαθρομετανάστες,τα οποία αγνοούμε εμείς οι intelectuel των πόλεων.
Τα σύνορα μπορεί από εδώ κάτω να φαίνονται μακρινά,αλλά άμα ζεις σε συνοριακές πόλεις,όπως εγώ ζούσα,βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.Στην Καστοριά λοιπόν,μετανάστες πολλούς δεν έχει γιατί όλοι την κάνουν για Αθήνα.Και αυτοί που δεν έχουν λεφτά με τα πόδια θα πάνε και όπου τους βγάλει ο θεός.Αυτοί με τα λεφτά επιχειρούν να κατέβουν με τα κτελ.Να σας πω τι είναι ρατσισμός;;
Το ντου που κάνουν οι αλβανόμπατσοι στα λεωφορεία για να βρουν τους λαθρομετανάστες που άφησαν να περάσουν έτσι απλά οι συνάδελφοί τους πάνω στα σύνορα.Δεν ξέρετε ΠΟΣΟ εξευτελιστική διαδικασία είναι.Γιατί μπαίνουν μέσα,κόβουν φάτσες οι άρχοντες,και κατόπιν ζητάνε χαρτιά.Σε βγάζουν έξω και .... Εγώ αυτά ήξερα από το τζαμάκι του λεωφορείου.Μια φορά όμως με πέρασαν και μένα για μετανάστρια.Δεν κυκλοφορώ με τα χαρτιά που θέλουν (ταυτότητα κλπ κλπ),τα χρώματα μου παραπέμπουν σε κάτι βόρειο (από βουλγαρία και πάνω) και σου λέει αυτή είναι στάνταρ.Μάζεψαν εμένα και 6 ακόμα,εκ των οποίων οι 3 ήταν οικογένεια μαμα-μπαμπας-μωρο.
Μας είχαν 3 ώρες στον ήλιο (κάηκαν τα μαγουλάκια μου το σπιτάκι τους μέσα).Περίμεναν οδηγίες από τα κεντρικά.Που να μας πάνε.Όση ώρα περιμέναμε,δεν φαντάζεστε τι ακούσαμε.Όλοι.Ανεξαιρέτως (για το μωρό πάει αυτό-όχι για τις γυναίκες).Δεν έχω ακούσει πιο εξευτελιστικά λόγια για την καταγωγή μου.Εξευτέλησαν τη μανα μου,τον πατέρα μου,τη ράτσα μου,την "πατρίδα" μου,τη φύση μου(τα γνωστά,με βγάλανε πουτάνα) και πάνω απ'όλα τον εγωισμό μου.Λεκτική βία.Νο1 εργαλείο ρατσισμού.
Θα μου πείτε "τι καθόσουν κοπελια;".Ήθελα να δω με τα ίδια μου τα μάτια τι συμβαίνει.Ήθελα να το ζήσω.Για να πάψω ν'αερολογώ..Τελικά μας πήγανε σε ένα τμήμα,βρήκανε ότι όντως είμαι πολίτης αυτής της χώρας και μόνο τα πόδια που δε μου φίλησαν με τις συγγνώμες τους για την ταλαιπωρία κλπ κλπ.
Πες το."Μεμονομένα περιστατικά".Same over there.
Να προτείνω σε αυτούς που διατίνονται ότι οι Ελληνες δεν είναι πια ρατσιστές,τα αντιρατσιστικά φεστιβάλ που γίνονται κάθε χρόνο.Σε διάφορες πόλεις..Εγώ όποτε έχω χρόνο πάω,οπουδήποτε.Ανοίγω τα μάτια μου,τα αυτιά μου και μαθαίνω.

Ο κόσμος είναι ακόμα προκατειλημένος με τους "ξένους".
Άνθρωποι θανατώνονται κάθε μέρα στα σύνορα.Άνθρωποι κάθε μέρα πέφτουν θύματα εκμετάλευσης από τα αφεντικά τους,Άνθρωποι κάθε μέρα ντύνουν το παιδάκι τους τσολιαδάκι για ν'αποδείξουν την ενσωμάτωσή του στη χώρα (Αλήθεια πώς φαίνεται αυτό;;Εγώ ανατρίχιασα όταν διάβασα το εν λόγω παράδειγμα).
Όσο οι πατριώτες φροντίζουν να ανασταίνουν το εθνικό φρόνημα,όσο συνεχίζουν το brainwashing περί ανωτερότητας των Ελλήνων σαν έθνος,όσο επιμένουν στην ημιμάθεια και την ανάπηρη παιδεία και όσο κλεινόμαστε στα σπίτια μας,τέτοια περιστατικά θα συμβαίνουν...Μα φυσικά όχι εκεί που τρώμε.Εκεί που χέζουμε.

Και δεν είναι ρατσισμός μόνο ο φυλετικός.Το θέμα μπορεί να επικεντρώνεται σε αυτόν,αλλά κάποια πολύ σωστά ανέφερε τον κοινωνικό ρατσισμό,και συγκεκριμένα τη φοβία απέναντι στη διαφορετικότητα των ατόμων με αναπηρίες.
Πριν από 2χρ είχα κάνει μια εργασία πάνω στο θέμα,και συγκεκριμένα για την απουσία της αναπηρίας στη διαφήμιση.
Σοκ και δεος σας λεω.Μόνο μία αισχρή διαφήμιση βρήκα που έπαιζε άτομο με αναπηρία και προωθούσε προϊόν(καλά μπορεί να ήταν ελλειπής η έρευνα-απλά λέω τι βρήκα εγώ).
Ο κόσμός δεν έχει εξισώσει ακόμα τους διαφορετικούς ανθρώπους με τους συμβατικούς.Οι εικόνες αναπηρίας,όσο και αν διατινόμαστε ότι δεν έχουμε πρόβλημα,προκαλούν οίκτο.Αθέμιτα συναισθήματα στη θέα ενός ατόμου,διαφορετικού από αυτό που βλέπουμε στον καθρέφτη μας.

Να προσθέσω επίσης ότι και εγώ δέχομαι συχνά-πυκνά ρατσισμό λόγω της εμφάνισης μου.Σημερα μάλιστα στο μετρό,έκατσε μια γιαγιά με τα 2 εγγονάκια της στην 4αδα που καθόμουν.Το ένα κοριτσάκι (το μεγαλύτερο των 2) με κοιτούσε επίμονα,αλλά με τακτ.Οπότε σε κάποια φάση γυρνάει η γιαγια της και της κάνει δήθεν στο αυτί "Μη σου μπαίνουν ιδέες στο μυαλό,δε θα γίνεις ποτέ αλητισσα όπως αυτή".Το θεικό ήταν το μικρό που καθοταν διπλα μου και με κοιτούσε απροκάλυπτα μεσ τη μούρη μου,οπότε με πιάνουν και τα γελια.Κατεβάζω το γυαλί και την ρωτάω τι την εντυπωσιάζει τόσο και με χαζεύει.Και μου απαντάει με μπόλικη αφέλεια "Τί είσαι;"....

Όπως και να έχει,μπορεί να βγήκα και οφ.
Δε με νοιάζει γιατί ο ρατσισμός είναι πολυδιάστατος και δεν θα έπρεπε να εμμένουμε στο φυλετικό.
Έχω να δώσω και άλλα επιχειρήματα-ιστοριούλες σε όποιον δεν του φτάνουν αυτά τα λίγα που εξιστόρησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Στα σύνορα συμβαίνουν φρικιαστικά πράγματα στους λαθρομετανάστες,τα οποία αγνοούμε εμείς οι intelectuel των πόλεων.
Τα σύνορα μπορεί από εδώ κάτω να φαίνονται μακρινά,αλλά άμα ζεις σε συνοριακές πόλεις,όπως εγώ ζούσα,βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.Στην Καστοριά λοιπόν,μετανάστες πολλούς δεν έχει γιατί όλοι την κάνουν για Αθήνα.Και αυτοί που δεν έχουν λεφτά με τα πόδια θα πάνε και όπου τους βγάλει ο θεός.Αυτοί με τα λεφτά επιχειρούν να κατέβουν με τα κτελ.Να σας πω τι είναι ρατσισμός;;
Το ντου που κάνουν οι αλβανόμπατσοι στα λεωφορεία για να βρουν τους λαθρομετανάστες που άφησαν να περάσουν έτσι απλά οι συνάδελφοί τους πάνω στα σύνορα.Δεν ξέρετε ΠΟΣΟ εξευτελιστική διαδικασία είναι.Γιατί μπαίνουν μέσα,κόβουν φάτσες οι άρχοντες,και κατόπιν ζητάνε χαρτιά.Σε βγάζουν έξω και .... Εγώ αυτά ήξερα από το τζαμάκι του λεωφορείου.Μια φορά όμως με πέρασαν και μένα για μετανάστρια.Δεν κυκλοφορώ με τα χαρτιά που θέλουν (ταυτότητα κλπ κλπ),τα χρώματα μου παραπέμπουν σε κάτι βόρειο (από βουλγαρία και πάνω) και σου λέει αυτή είναι στάνταρ.Μάζεψαν εμένα και 6 ακόμα,εκ των οποίων οι 3 ήταν οικογένεια μαμα-μπαμπας-μωρο.
Μας είχαν 3 ώρες στον ήλιο (κάηκαν τα μαγουλάκια μου το σπιτάκι τους μέσα).Περίμεναν οδηγίες από τα κεντρικά.Που να μας πάνε.Όση ώρα περιμέναμε,δεν φαντάζεστε τι ακούσαμε.Όλοι.Ανεξαιρέτως (για το μωρό πάει αυτό-όχι για τις γυναίκες).Δεν έχω ακούσει πιο εξευτελιστικά λόγια για την καταγωγή μου.Εξευτέλησαν τη μανα μου,τον πατέρα μου,τη ράτσα μου,την "πατρίδα" μου,τη φύση μου(τα γνωστά,με βγάλανε πουτάνα) και πάνω απ'όλα τον εγωισμό μου.Λεκτική βία.Νο1 εργαλείο ρατσισμού.
Θα μου πείτε "τι καθόσουν κοπελια;".Ήθελα να δω με τα ίδια μου τα μάτια τι συμβαίνει.Ήθελα να το ζήσω.Για να πάψω ν'αερολογώ..Τελικά μας πήγανε σε ένα τμήμα,βρήκανε ότι όντως είμαι πολίτης αυτής της χώρας και μόνο τα πόδια που δε μου φίλησαν με τις συγγνώμες τους για την ταλαιπωρία κλπ κλπ.


Λες για τους ίδιους μπάτσους που πλακώνουν συνταξιούχους; Τους ίδιους μπάτσους που έχουν στείλει σε νοσοκομείο βαριά τραυματισμένους διαδηλωτές, που ρίχνουν χημικά και χτυπούν ανεξαιρέτως οιονδήποτε;
Αν με βάση τη συμπεριφορά των αστυνομικών, μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε έναν ολόκληρο λαό, τότε ο Έλληνας είναι ρατσιστής, είναι βίαιος, είναι άδικος, είναι χαιρέκακος, είναι τσαμπουκάς, είναι αμόρφωτος, είναι απολίτιστος, είναι κατευθυνόμενος.

Κι εγώ μεγάλωσα σε μια πολη πολύ κοντά στα ελληνοαλβανικά σύνορα και σε αντίθεση με την Καστοριά, στην Πρέβεζα κατοικούν πολλοί μετανάστες κυρίως Αλβανοί. Το '90 που πήγα πρώτη φορά σχολείο, είχαμε 4 Αλβανάκια στην τάξη μας. Μαζεύαμε χρήματα με την παρότρυνση της δασκάλας και φυσικά των γονιών μας και τους αγοράζαμε δώρα, κυρίως ρούχα, τα Χριστούγεννα και το Πάσχα. Επέστρεφαν μετά τις διακοπές στο σχολείο και τα φορούσαν όλο καμάρι κι έκαναν φίλους. Δυσκολεύονταν στη γλώσσα, δεν ήξεραν να μιλούν καλά και καθόμασταν δίπλα τους στο διάλειμμα και τους εξηγούσαμε.. κι έκαναν φίλους.
Η Λ. (μία κοπέλα από τα παραπάνω παιδιά) έχει σήμερα 4 παιδιά και συνεχίζει να κατοικεί στην Πρέβεζα. Μπορεί να έζησε ρατσισμό από κάποιους καλοθελητές σαν τους αστυνομικούς που περιγράφεις, έλαβε όμως αποδοχή και πήρε αγάπη από άλλους.

Μπορεί εγώ να κατοικώ σε άλλον πλανήτη. Μπορεί το περιβάλλον μου να είναι διαφορετικό από το δικό σου. Όπως και να έχει χαίρομαι τουλάχιστον για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Η Λ. (μία κοπέλα από τα παραπάνω παιδιά) μπορεί να έζησε ρατσισμό που περιγράφεις,
έλαβε όμως αποδοχή και πήρε αγάπη από άλλους.


Θα συμφωνήσω.

Αλλά ας ρίξουμε τις μάσκες,
μιλάμε για τη Λία.
Να πούμε και το επώνυμο?
Β. :P:P

Να πως φτιάχνονται οι καριέρες. :redface::P




@διοτίμα: ωραία και μάγκικα τα μιλάς αλλά
κάνεις ένα ανυπόφορα κοινό λάθος, να κρατάς
τη κλωστούλα μόνο από τη μια άκρη της.

Αφού ξέρεις από Καστοριά, θα ξέρεις κι από Άργος Ορεστικό.
Ε?

Εκεί υπάρχει κι ο ανδριάντας του Παμπουκίδη.

Ρώτα να μαθαίνεις ποιος ήταν και πως πέθανε. :worry:

Επίσης για τους συνοριοφύλακες, οι λαθρομετανάστες δεν είναι
γκεημ μποι και Wii και γιουπιγιαγια διαλειμα για το λαντς
(ας παίξουμε τρώγοντας κρουασάν βερύκοκο με τα αλβανάκια)
χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποιοι που προσθέτουν
βλακωδώς στο υπηρεσιακό βιογραφικό τους παραβάσεις καθηκόντων
με τη συχνότητα που κάποιος κλάνει τρώγοντας φασόλια κρυσταλλοπηγής. :confused:


Όταν κάνουμε αυτοκριτική, μερικές φορές θα πρέπει να ισιώσουμε
μέσα μας τη διευθέτηση των κινδύνων που κρύβονται καλά
προσπαθώντας να ισορροπήσουμε σε δύο σανίδες, της αυτοαξιοπρέπειας
και της απόδειξης της ανθρωπιάς μας μέσω ιστοριών ή της απανθρωπιάς των άλλων.


άλλο φλέγμα κι άλλο φλέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Είναι κοινωνικός ο ρατσισμός που περιγράφει η diotima όχι φυλετικός τον συναντάμε σε μεγάλες πόλεις απέναντι σε αγνώστους.
Κατα βάθος οφείλεται στον φόβο για το άγνωστο στα χωριά που γνωρίζουμε τους άλλους δέν υπάρχει λόγος να φοβηθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω Πατρα ριο βλεπω καθε μερα μαυρους μελαμψους κλπ..

εχουμε γεμισει..

συνηθως βεβαια δεν τους φοβαμαι,,και ουτε ειναι επικινδυνοι..

αλλα μεχρι που θα παει,,ειδικα στο λιμανι της Πατρας?

παντως ιδιαιτερο ρατσισμο και κακοποιηση απο αστυνομικους δεν εχω δει..

προσφατα μαλιστα εγινε ειδηση,,οταν ενας αφγανος επιασε εναν πακιστανο ή σομαλο δεν θυμαμαι..που εκλεψε τη τσαντα μια γυναικας,,και την εδωσε πισω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εδω Πατρα ριο βλεπω καθε μερα μαυρους μελαμψους κλπ..

εχουμε γεμισει..

συνηθως βεβαια δεν τους φοβαμαι,,και ουτε ειναι επικινδυνοι..

αλλα μεχρι που θα παει,,ειδικα στο λιμανι της Πατρας?

παντως ιδιαιτερο ρατσισμο και κακοποιηση απο αστυνομικους δεν εχω δει..

προσφατα μαλιστα εγινε ειδηση,,οταν ενας αφγανος επιασε εναν πακιστανο ή σομαλο δεν θυμαμαι..που εκλεψε τη τσαντα μια γυναικας,,και την εδωσε πισω..:D

Πήγαινε μία βόλτα στο λιμάνι, να δεις πώς κυνηγάνε οι αστυνομικοί τους λαθρομετανάστες, αν τους ανακαλύψουν στοιβαγμένους σε κάποιο καμιόνι ή σε καμία καρότσα... Με τα γκλομπ, κι αυτοί αλαφιασμένοι να πηδάνε στο νερό να γλυτώσουν...

Είπαμε, το φαινόμενο αυτό έχει πολλές διαστάσεις. Άλλα βλέπεις στον Άγιο Παντελεήμονα, άλλα στην Κρήτη, άλλα στα κέντρα διαμονής, άλλα στην επαρχία. Και φυσικά άλλες γνώμες σχηματίζονται, από τον κόσμο. Σημασία έχει μία συνολική αντιμετώπιση και θεώρηση του προβλήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πήγαινε μία βόλτα στο λιμάνι, να δεις πώς κυνηγάνε οι αστυνομικοί τους λαθρομετανάστες, αν τους ανακαλύψουν στοιβαγμένους σε κάποιο καμιόνι ή σε καμία καρότσα... Με τα γκλομπ, κι αυτοί αλαφιασμένοι να πηδάνε στο νερό να γλυτώσουν...
και τι να κανουμε?
να τους αφησουν να περασουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top