Ρατσισμός ή αντίδραση στην παγκοσμιοποίηση;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι αχταρμάς είναι αυτός που έχεις στο κεφάλι σου...???που πρέπει εγώ τώρα να βγάλω νόημα και να σου απαντήσω...:confused:
Είμαι κατά του ''μοντέλου''...θα σε στεναχωρήσω....εδώ έχουμε να κάνουμε με ανθρωπιά.....είναι ανθρώπινο το θέμα..και θα δανειστώ κομμάτι ποστ από συνομιλήτρια μας ....γιατί με καλύπτει και βαριέμαι να γράφω....:D

Τα κράτη κοπέλα μου είναι οργανισμοί. Λειτουργούν με νόμους και όχι ως το μικρό σπίτι στο λιβάδι. Αυτά περί ανθρωπιάς τ'ακούω ροζ συννεφάκια. 'Οταν κυβερνάς, κυβερνάς, όπως οι αμερικάνοι, οι Γερμανοί, οι Καναδοί και άλλα παρόμοια κράτη,
όχι μπουρδέλα σαν το δικό μας. Σας πουλάνε ανθρωπισμό απλά επειδή είναι ανίκανοι να κυβερνήσουν. Δεν είπαμε να τους στείλουμε σε στρατόπεδα συγκέντρωσης ούτε να τους κρεμάσουμε, να πάρουμε στοιχειώδη μέτρα αυτοπροστασίας και να σχεδιάσουμε ρεαλιστική πολιτική λέμε. Αν εσύ έχεις δει ρεαλισμό ποτέ σ'αυτό το κράτος πάω πάσο. 'Ο,τι να'ναι είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Τα κράτη κοπέλα μου είναι οργανισμοί.
δεν είμαι κοπέλα....αλλά θες να τα φτιάξουμε?:D
Λειτουργούν με νόμους και όχι ως το μικρό σπίτι στο λιβάδι. Αυτά περί ανθρωπιάς τ'ακούω ροζ συννεφάκια. 'Οταν κυβερνάς, κυβερνάς,
Επιθυμείτε να βάλετε υποψηφιότητα αρχηγού κάποιου κόμματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η Αμερική αφομοιώνει τους ξένους όπως η Γερμανία και τους χρησιμοποιεί. Πολλοί που πήγαν ΗΠΑ για απλές σπουδές δεν επέστρεψαν ποτέ στην Ελλάδα επειδή οι αμερικάνοι έχουν καταλάβει το πραγματικό νόημα της ανοιχτής κοινωνίας που είναι "εκμεταλευόμαστε το αξιόλογο δυναμικό και το υιοθετούμε, αλλά χωρίς να του επιτρέψουμε να μας ισοπεδώσει". Στην Ελλάδα οι πολιτικοί είναι αποτυχημένοι γιατί προσπαθούν να μιμηθούν το αμερικάνικο μοντέλο χωρίς να υπάρχουν ούτε οι ανάλογες υποδομές στην Ελλάδα, ούτε καμμία προετοιμασία, μόνο και μόνο για να γίνονται αρεστοί στο λαό. Οι 'Ελληνες σοσια-ληστές πιθηκίζουν τους αμερικανούς, αυτό είναι όλο. Αυτό το χάος εκμεταλεύονται οι ακροδεξιοί και γι'αυτό υπήρξε άνοδος της ακροδεξιάς. Ευκαιρίες σε ποιόν να δώσουμε ; Πες μου, το αξίζουν ; Τι μπορείς να κάνεις μ'εναν άνθρωπο που δεν μιλάει ελληνικά εκτός από χειρωακτικές εργασίες ; Οι 'Ελληνες καλά καλά δεν έχουμε επιμορφώσει ακόμα τους 'Ελληνες, και θα κάτσουμε να επιμορφώσουμε τους ξένους ;

η αμερικη εχει τα τετραπλασια προβληματα σε κοινωνικα θεματα, απο αυτα που ο καθε απαισιοδοξος ελληνας πιστευει οτι εχει η ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Η Αμερική αφομοιώνει τους ξένους όπως η Γερμανία και τους χρησιμοποιεί. Πολλοί που πήγαν ΗΠΑ για απλές σπουδές δεν επέστρεψαν ποτέ στην Ελλάδα επειδή οι αμερικάνοι έχουν καταλάβει το πραγματικό νόημα της ανοιχτής κοινωνίας που είναι "εκμεταλευόμαστε το αξιόλογο δυναμικό και το υιοθετούμε, αλλά χωρίς να του επιτρέψουμε να μας ισοπεδώσει". Στην Ελλάδα οι πολιτικοί είναι αποτυχημένοι γιατί προσπαθούν να μιμηθούν το αμερικάνικο μοντέλο χωρίς να υπάρχουν ούτε οι ανάλογες υποδομές στην Ελλάδα, ούτε καμμία προετοιμασία, μόνο και μόνο για να γίνονται αρεστοί στο λαό. Οι 'Ελληνες σοσια-ληστές πιθηκίζουν τους αμερικανούς, αυτό είναι όλο. Αυτό το χάος εκμεταλεύονται οι ακροδεξιοί και γι'αυτό υπήρξε άνοδος της ακροδεξιάς. Ευκαιρίες σε ποιόν να δώσουμε ; Πες μου, το αξίζουν ; Τι μπορείς να κάνεις μ'εναν άνθρωπο που δεν μιλάει ελληνικά εκτός από χειρωακτικές εργασίες ; Οι 'Ελληνες καλά καλά δεν έχουμε επιμορφώσει ακόμα τους 'Ελληνες, και θα κάτσουμε να επιμορφώσουμε τους ξένους ;

Οι Αμερικάνοι ξεζουμίζουν κάθε μυαλό που βλέπουν προς δικό τους όφελος και χέστηκαν για το αν πραγματικά το γενικότερο περιβάλλον και υπόβαθρο εργασίας είναι αντάξιο αυτών που ζητούν. Έχω ακούσει πολλά από φίλους οι οποίοι έχουν να δουν συγγενείς τους καιρό καθώς δεν τους επιτρέπουν συναναστροφές (ιδίως σε κρατικούς οργανισμούς).
Τέλος αν αυτό σου φαίνεται τραβηγμένο, τα συμβάντα μεταξύ Edison και Tesla τα γνωρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δεν είμαι κοπέλα....αλλά θες να τα φτιάξουμε?:D

Επιθυμείτε να βάλετε υποψηφιότητα αρχηγού κάποιου κόμματος?

Συγνώμη δεν πρόσεξα το φύλο σου. 'Οχι, δεν έχω τέτοιες φιλοδοξίες, ούτε σεξουαλικές ούτε πολιτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Κάποιοι έχουν μπερδέψει τις έννοιες του ''πατριώτη'' και του ''ρατσιστή' με φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ο ρατσιστής είναι ένας άνθρωπος ο οποίος δεν δέχεται την διαφορετικότητα σε όποιον βαθμό αυτή κι αν ανοίκει. ο ρατσιστής τρέφει άσχημα συναισθήματα απέναντι σε ανθρώπους διαφορετικής φυλλής, εθνικότητας, θρησκείας, οικονομικής κατάστασης, χρώματος ακόμη μπορεί να κάνει διαχορισμούς ανάμεσα σε άντρες και γυναίκες, ενήλικους και παιδιά. συνόνυμο του ρατσισμού είναι η μισαλοδοξία, που προέρεται από τα συνθετικά "μίσος¨"άλλο" δοκέω-ω" και περιγράφει μια κατάσταση όπου ο άνθρωπος αρνήται - τ΄ρεφει μίσος - προς τα αλλότρια, δηλαδή τα ξένα στοιχεία.

ο ρατσισμός είναι μια έμφυτη τάσει όπου χαρακτηρίζει κάθε άνθρωπο του πλανήτη. άλλους περισσότερο, κι άλλους λιγότερο. η αποκορύφωση του ρατσισμού ως ανθρώπινο συναίσημα παρατηρήται κατά τον χίτλερ και αργότερα με διάφορες ομάδες όπως η κουκ κλουξ κλαν και άλλλες.

αίτια του ρατσισμου μπορού να ποικήλουν ανάλογα με τον εκέστωτε άνθρωπο. μπορεί κανείς να είναι ρατσιστής γιατί δεν δέχεται τους μαύρους, επειδή είναι μαύροι. μπορεί πάλι να μην δέχεται τους άλλους λόγο της θρησκίας τους. γενικά τα αίτια του ρατσισμού είναι άμεσα συνδεδεμένα με της εκφάνσεις του. από την άλλοι υπάρχει κι το είδος εκείνο, ρατσισμού, όπου ο άνθρωπος έχει τη γνώμη πως είναι ο μοναδικός άξιος να υπάρχει, και τα βάζει με όλους τους άλλους.

υποθέτω - καθότι δεν είμαι ρατσ΄λιστρια - ένας ρατσιστής μπορεί να τρέφει προς τους άλλους σιχασιά, ντροπή, κακία, να νιώθει πως υπερτερεί τβ ΄λαλλοων και να νιώθει πως οι άλλοι δεν αξίζου καν να ζουν.

τώρα γιατί ο ρατσιστής μπορείο να μην θέλει έναν έγχρομο, έχει να κάνει με το πρότυπο του χίτλερ, όπου πίστευε στην αρία φυλή. ...

ελπίζωνα βοήησα...

άλλο πατριώτης, άλλο ρατσιστής. αν θέλουμε να περιγράψουμε έναν άνθωπο που έιναι ρατσιστής προς τους άλλους λαούς και υπεραγαπά την πατρίδα του, τότε η κατάλληλη έννοια είναι εθνικιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
skai animals, ενας ανθρωπος που κανει διακρισεις δεν ειναι ρατσιστης.
ρατσιστης ειναι ο ανθρωπος που κανει διακρισεις με βαση τη φυλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.


Και δεν τους στελνεις μεχρι τη Γερμανια και τις Η.Π.Α που μας εχουν κατηγοριοποιησει εκει που εχουμε εμεις τους Αλβανους?!

Και σα δεν ντρεπομαστε λεω εγω που ενω ημασταν ενας κατεξοχην μεταναστευτικος λαος και θα πρεπε πρωτοι και καλυτεροι να τους καταλαβουμε, θεωρουμε για εκεινους τα χειροτερα.
Λες και εμεις ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο ειμαστε/ημασταν "αρνακια" και οι μονοι "φωστηρες" επι της γης...
Που ακουνε οτι εισαι Ελληνας και σκεφτονται οτι θα τους τη φερεις! Οχι γιατι σε θεωρουν ικανο, αλλα κουτοπονηρο!
Και εθελοτυφλουμε και ρατσιστες ειμαστε και μυαλο δεν προκειται να βαλουμε και η σκατονοοτροπια μας δεν προκειται να αλλαξει. Διοτι και 10 πτυχια να αποκτησουμε, απαιδευτοι θα παραμεινουμε!

Ρατσισμός μεγάλος.
Δυστυχώς στο εξωτερικό μας φέρονται πολύ καλύτερα απ' ότι πιστεύετε.
Δεν έχετε παρά να ζήσετε για λίγο καιρό στο εξωτερικό, για να σιγουρευτείτε για το ρατσιστικό των θέσεών σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ρατσισμός μεγάλος.
Δυστυχώς στο εξωτερικό μας φέρονται πολύ καλύτερα απ' ότι πιστεύετε.
Δεν έχετε παρά να ζήσετε για λίγο καιρό στο εξωτερικό, για να σιγουρευτείτε για το ρατσιστικό των θέσεών σας.

Α ναι.

done it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Άρα εμείς γιατί να μην κάνουμε ό,τι έκαναν και κάνουν αυτοί;
Δηλαδή:
1. Σχολεία για τους ξένους.
2. ...και στη γλώσσα τους.
3. Δικαίωμα εξάσκησης της θρησκείας.
4. Ανοχή στη μη εκμάθηση της γλώσσας.
Γιατί οι Έλληνες πήγαιναν στο εξωτερικό με ειδικές συμφωνίες, που περιείχαν και τα ανωτέρω.
Από ένα σημείο και μετά, τα κράτη που δέχονταν τους μετανάστες έπρεπε να τα παρέχουν τα παραπάνω...

Και η Ελλάδα πρέπει τώρα δηλαδή να τα κάνει όλα αυτά σε άτομα που:
1) Δεν έχουν χαρτιά.
2) Εισέρχονται παράνομα στη χώρα.
3) Δεν έχει ζητήσει η χώρα εργατικό δυναμικό.
4) Δεν υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ κρατών.

Με άλλα λόγια, θέλετε να γίνει αυτό που φωνάζετε:
ένα τεράστιο τρελλοκομείο που δεν θα ισχύουν νόμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Α ναι.

done it.
Μι του.
Και μιλάω εκ πείρας.
Εσάς, σε ποια χώρα σας φέρθηκαν ρατσιστικά;


Και κάτι τελευταίο:
Διάβαζα πάλι πριν λίγο καιρό το κατάπτυστο άρθρο των Ιών για την "αυξημένη" εγκληματικότητα των Ελλήνων της Αμερικής. Δυστυχώς για τους Ιούς, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
Σύμφωνα με ειδικό εγκληματολόγο που έψαξε τα στοιχεία τότε, οι Έλληνες είχαν ίση ή χαμηλότερη συμμετοχή στο έγκλημα από τους άλλους λαούς. Και μέσα σε αυτούς περιλαμβάνονται και οι Γερμανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μι του.
Και μιλάω εκ πείρας.
Εσάς, σε ποια χώρα σας φέρθηκαν ρατσιστικά;


Και κάτι τελευταίο:
Διάβαζα πάλι πριν λίγο καιρό το κατάπτυστο άρθρο των Ιών για την "αυξημένη" εγκληματικότητα των Ελλήνων της Αμερικής. Δυστυχώς για τους Ιούς, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
Σύμφωνα με ειδικό εγκληματολόγο που έψαξε τα στοιχεία τότε, οι Έλληνες είχαν ίση ή χαμηλότερη συμμετοχή στο έγκλημα από τους άλλους λαούς. Και μέσα σε αυτούς περιλαμβάνονται και οι Γερμανοί.
Για ρίξε μια ματιά έχει τρομερό ενδιαφέρον ότι έχει παραθέσει ο jrot6.....
Γιατί οι Έλληνες πήγαιναν στο εξωτερικό με ειδικές συμφωνίες, που περιείχαν και τα ανωτέρω.
Από ένα σημείο και μετά, τα κράτη που δέχονταν τους μετανάστες έπρεπε να τα παρέχουν τα παραπάνω...
Σε αυτές τις ειδικές συμφωνίες αναφέρεσαι?
Γιατι συμφωνα με τους Αμερικανους οι ελληνες μεταναστες που ειχαν πρωτοπαει στο Αμερικα ηταν οι βρωμοελληνες:

https://www.youtube.com/watch?v=vdAxRJiSmk4
https://www.youtube.com/watch?v=veZqSvNOYrI
https://www.youtube.com/watch?v=FGUipTg_X3A
https://www.youtube.com/watch?v=JznM9yyQPIY
https://www.youtube.com/watch?v=W79CeT4ZyXY
https://www.youtube.com/watch?v=wBrDtiCa9YI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά όλους τους λαούς τους αντιμετώπιζαν ρατσιστικά, ακόμα και οι μετανάστες.
Το συγκεκριμένο δεν μου λέει τίποτα, μιας και Ιταλοί, Ιρλανδοί, Γιαπωνέζοι, Κινέζοι, Αφρικανοί, Ρώσοι είχαν ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άρα βλέπεις ότι η Γερμανία δεν είναι συγκρίσιμη με την Ελλάδα.
Συνθηκολογημένη μετανάστευση και απελπισμένη μετανάστευση δεν είναι το ίδιο.

Σημασία έχει ότι οι άνθρωποι θέλουν να είναι στη χώρα που τους δέχεται.

Και στην τελική, διάλεξε τη θέση σου, μία λες να τους ενσωματώσουμε όπως οι Γερμανοί, μετά ότι άλλο αυτό που έκαναν οι Γερμανοί.
Όσο για το θέμα της εμπειρίας του εξωτερικού, δε θα μπω στη διαδικασία. Γιατί εάν σου έλεγα ότι έχω τύχει ρατσιστικής μεταχείρησης, ζώντας και δουλεύοντας σε ακαδημαϊκο περιβάλλον, στην Ελβετία, τι θα πρόσφερα στη συζήτηση; Τι πληροφορία θα ήταν;

Ο κόσμος αλλάζει, ας το δεχτούμε. Αν μάθω ελβετικά και είμαι κάμποσα χρόνια εδώ θα θέλω να μου απιτρέψουν να αφοιμοιωθώ. Αντίστοιχα, αν οι δικοί μας ξένοι θέλουν και προσπαθούν να αφομοιωθούν, ας τους αφήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά όλους τους λαούς τους αντιμετώπιζαν ρατσιστικά, ακόμα και οι μετανάστες.
Το συγκεκριμένο δεν μου λέει τίποτα, μιας και Ιταλοί, Ιρλανδοί, Γιαπωνέζοι, Κινέζοι, Αφρικανοί, Ρώσοι είχαν ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση.
Εάν το συγκεκριμένο δεν ''σου λέει τίποτα''' τότε έχουμε πρόβλημα....εάν δεν καταλαβαίνεις ότι βλέπεις σε αυτό το ντοκιμαντέρ το ίδιο ''έργο'' σε άλλο φόντο...με τους ίδιους ρόλους..τότε έχουμε πρόβλημα ...δυο φόρες....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εάν το συγκεκριμένο δεν ''σου λέει τίποτα''' τότε έχουμε πρόβλημα....εάν δεν καταλαβαίνεις ότι βλέπεις σε αυτό το ντοκιμαντέρ το ίδιο ''έργο'' σε άλλο φόντο...με τους ίδιους ρόλους..τότε έχουμε πρόβλημα ...δυο φόρες....:)
Εξηγήστε τι λέτε.
Αφήστε τα προσωπικά.
Αν θέλω, κι εγώ μπορώ να παίξω έτσι.

Για αρχή, ας μας πείτε που είναι το ίδιο έργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Άρα βλέπεις ότι η Γερμανία δεν είναι συγκρίσιμη με την Ελλάδα.
Συνθηκολογημένη μετανάστευση και απελπισμένη μετανάστευση δεν είναι το ίδιο.

Σημασία έχει ότι οι άνθρωποι θέλουν να είναι στη χώρα που τους δέχεται.

Και στην τελική, διάλεξε τη θέση σου, μία λες να τους ενσωματώσουμε όπως οι Γερμανοί, μετά ότι άλλο αυτό που έκαναν οι Γερμανοί.
Όσο για το θέμα της εμπειρίας του εξωτερικού, δε θα μπω στη διαδικασία. Γιατί εάν σου έλεγα ότι έχω τύχει ρατσιστικής μεταχείρησης, ζώντας και δουλεύοντας σε ακαδημαϊκο περιβάλλον, στην Ελβετία, τι θα πρόσφερα στη συζήτηση; Τι πληροφορία θα ήταν;

Ο κόσμος αλλάζει, ας το δεχτούμε. Αν μάθω ελβετικά και είμαι κάμποσα χρόνια εδώ θα θέλω να μου απιτρέψουν να αφοιμοιωθώ. Αντίστοιχα, αν οι δικοί μας ξένοι θέλουν και προσπαθούν να αφομοιωθούν, ας τους αφήσουμε.

Με άλλα λόγια, τύχατε ρατσιστικής αντιμετώπισης στο εξωτερικό ως Ελληνίδα, ή όχι;
Αντίθετα, αν εγώ πόσες φορές έτυχε να δω ρατσιστική αντιμετώπιση σε Τούρκο αλλά ποτέ σε Έλληνα, θα προσφέρω τίποτα στη συζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ξέρεις ποιο είναι το αστείο Μιτενγουάλντ; Που δε λες τι πρέπει να γίνει. Φωνάζεις, διαμαρτύρεσαι, που το κράτος δεν λαμβάνει μέτρα για τη πλέμπα που κατέκλυσε αυτή τη χώρα. Κατηγορείς όσους διαφωνούν σαν παράλογους που θέλουν να κάνουν τη χώρα μας τρελοκομείο. Αλλά δεν μας λες τι πρέπει να κάνουμε όλοι εμείς οι αδαείς που δεν ακούμε εσένα το σοφό και άριστο γνώστη του συμφέροντος μας. Σαν σωτήρας θα ξέρεις. Αλλά φευ, ποιός είμαι εγώ για να σκεφτώ τη μπορεί να σκέφτεται μια μακαριότητα σαν εσένα.

Φίλε μου εγώ έχω το θάρρος και λέω: Επειδή υπήρξαν τα κακώς κείμενα στο μεταναστευτικό πρέπει η μελλοντική μετανάστευση να γίνει με άλλους όρους. Όμως επειδή είμαστε στο 2010 οι μετανάστες που ήρθαν σε αυτή τη χώρα είναι κομμάτι της πια και δεν γίνεται αυτό να αλλάξει. Το Νταχάου έχει κλείσει εδώ και δεκαετίες. Επίσης δεν είμαστε καμία τριτοκοσμική χώρα να απελαύνουμε μαζικά ανθρώπους, όταν βρίσκονται εδώ αρκετά χρόνια. Οπότε ή θα τους αποδεχτούμε ή θα συνεχίσουμε να αναπαράγουμε τον ρατσισμό θεωρώντας τους Αλβανούς ανίκανους να αλληλεπιδράσουν με τα ανθρώπινα όντα. Αυτό βέβαια κάποια στιγμή θα σκάσει γιατί η ιστορία δείχνει ότι όταν μια ομάδα αντιμετωπίζεται μακροχρόνια σαν εχθρός αυτή η ομάδα οργανώνεται και ξεσπά με βίαιο τρόπο αλλά τότε θα είναι πολύ αργά και οι αερολογίες του Μίτενγουαλντ θα μετατραπούν σε τζιχάντ εναντίον των ξένων.

Η ανεπικρισία είναι μια εντελώς δημοκρατική στάση η οποία όμως δεν φέρνει κάποιο αποτέλεσμα εκτός από την συνεχή γκρίνια και την αναπαραγωγή της ηλιθιότητας. Πρόσεξε το Μίτενγουαλντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ξέρεις ποιο είναι το αστείο Μιτενγουάλντ; ...

Ο φόβος της επαφής και η αντιστροφή του

Τίποτα δεν φοβάται ο άνθρωπος περισσότερο από το άγγιγμα του άγνωστου. Θέλουμε να βλέπουμε αυτό που απλώνει να μας αγγίξει, θέλουμε να το αναγνωρίζουμε ή τουλάχιστον να μπορούμε να το κατατάξουμε. Παντού ο άνθρωπος αποφεύγει την επαφή με το Ξένο. Τη νύχτα ή, γενικότερα, στο σκοτάδι, ο τρόμος μιάς αναπάντεχης επαφής μπορεί να φτάσει ως τον πανικό. Ούτε καν τα ρούχα δεν μας δίνουν αρκετή σιγουριά: πόσο εύκολο είναι να σκιστούν, πόσο εύκολο είναι ο επιτιθέμενος να φτάσει ως τη γυμνή, λεία, ανυπεράσπιστη σάρκα του θύματος.
Όλες οι αποστάσεις που έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος γύρω του υπαγορεύτηκαν απʼ αυτόν τον φόβο της επαφής. Κλειδαμπαρωνόμαστε μέσα στα σπίτια στα οποία απαγορεύεται η είσοδος σʼ όλους, μόνον έτσι νοιώθουμε κάποια σφάλεια. Ο φόβος για τον διαρρήκτη δεν οφείλεται μόνο στις ληστρικές του προθέσεις, είναι επίσης φόβος για το ξαφνικό, αναπάντεχο άγγιγμά του μέσα στο σκοτάδι. Το χέρι, στη χειρονομία που το κάνει να μοιάζει με αρπάγη, χρησιμοποιείται πάντα ως σύμβολο αυτού του φόβου… Αυτή η απέχθεια για την επαφή δεν μας εγκαταλείπει ούτε όταν βρισκόμαστε ανάμεσα σε άλλους ανθρώπους. Ο τρόπος που κινούμαστε στο δρόμο, ανάμεσα σε πολλούς ανθρώπους, σε εστιατόρια, λεωφορεία και τραίνα, υπαγορεύεται απʼ αυτόν το φόβο. Ακόμα κι εκεί που στεκόμαστε πολύ κοντά σε άλλους, όταν μπορούμε να τους κοιτάζουμε και να τους περιεργαζόμαστε πολύ καλά, όσο είναι δυνατόν αποφεύγουμε την επαφή μαζί τους. Όταν κάνουμε το αντίθετο, αυτό σημαίνει πως κάποιος μας άρεσε, και τότε η προσέγγιση γίνεται από μόνη της.
Η βιασύνη μας να ζητήσουμε συγνώμη για ένα αθέλητο άγγιγμα, η ένταση με την οποία περιμένουμε να μας ζητήσουν συγνώμη για τον ίδιο λόγο, η βίαιη και μερικές φορές χειροπιαστή μας αντίδραση, όταν αυτό δεν συμβεί, η απέχθεια και το μίσος που νοιώθουμε για τον «φταίχτη», ακόμα κι όταν δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι είναι αυτός, όλο αυτό το σύμπλεγμα στο άγγιγμα με το Ξένο, με την ακραία του κινητικότητα και το ευερέθιστο, αποδεικνύει ότι εδώ πρόκειται για κάτι βαθύ, πάντα ζωντανό και πάντα επικίνδυνο, κάτι που δεν εγκαταλείπει ποτέ τον άνθρωπο από τη στιγμή που έχει θέσει τα όρια της προσωπικότητάς του.
Μόνον η μάζα μπορεί να λυτρώσει τον άνθρωπο απʼ αυτόν τον φόβο της επαφής. Είναι η μοναδική κατάσταση στην οποία αυτός ο φόβος μεταστρέφεται στο αντίθετό του. Για να γίνει αυτό χρειαζόμαστε την πυκνή μάζα, όταν το ένα σώμα είναι σφιγμένο πάνω στʼ άλλο, μάζα πυκνή και ως προς τη ψυχική της διάθεση, έτσι ώστε να μην προσέχουμε ποιος είναι αυτός που μας «στριμώχνει». Μόλις παραδοθούμε στη μάζα, δεν φοβόμαστε πια την επαφή μαζί της. Στην ιδανική περίπτωση της μάζας, ο καθένας νιώθει ίδιος με τους άλλους. Καμία διαφορά δεν μετράει, ούτε και η διαφορά των φύλων. Αυτός που μας στριμώχνει είναι σαν τον ίδιο τον εαυτό μας. Τον νιώθουμε όπως νιώθουμε τον εαυτό μας. Ξαφνικά τη στιγμή εκείνη όλα γίνονται όπως στο εσωτερικό ενός και μόνου σώματος. Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που η μάζα προσπαθεί να πυκνώσει όσο περισσότερο μπορεί: θέλει να απαλλαγεί όσο πιο απόλυτα γίνεται από τον φόβο της επαφής των μεμονωμένων ατόμων. Όσο πιο δυνατά σφίγγονται οι άνθρωποι ο ένας με τον άλλο, τόσο πιο ασφαλείς αισθάνονται, τόσο λιγότερο φοβούνται ο ένας τον άλλο. Αυτή η αντιστροφή του φόβου της επαφής είναι χαρακτηριστικό της μάζας. Η ανακούφιση που απλώνεται μέσα στη μάζα…φθάνει σʼ έναν αξιοσημείωτο βαθμό, όταν η μάζα φτάνει στη μεγαλύτερη πυκνότητά της.

Πηγή: Μάζα και Εξουσία- Ελία Κανέττι- Εκδ. Ηριδανός- Αθήνα 1971, σελ. 11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top