• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ριζιτική Βλάβη 05-Ι1 και θεραπεία με Lyrica 75mg

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να θέσω ένα ερώτημα σε όσους έχουν σπουδάσει Ιατρική.
Τον Οκτώβριο έκανα αφαίρεση δισκοκήλης στο Ο5-Ι1 και σπονδυλοδεσία 8 λάμες και σταθεροποίηση. Φόρεσα ζώνη Aspen LSO, στον 3ο μήνα άρχισα να την βγάζω κ κεί που πήγαινα καλύτερα άρχισαν έντονοι πόνοι σε πλάτη, αυχένα, μέση, πόδια, μουδιάσματα κτλ
Οπότε ήμουνα βάζε βγάζε την ζώνη.
Στον 6ο μήνα παρουσίασα αδυναμία στα πόδια κ δεν μπορούσα σχεδόν να περπατήσω. Πήρα το αντιφλεγμονώδες Tenoxicam για 2 εβδομάδες εν συνεχεία έκανα ηλεκτρομυογράφημα και έδειξε ΡΙΖΙΤΙΚΗ ΒΛΑΒΗ στο Ο5-Ι1 και πολύ μεγάλη ευαισθησία στο νευρικό σύστημα. Ξεκίνησα θεραπεία με Lyrica 150mg και 2tbs Neurobion καθημερινά, αλλά στις 20 μέρες το Lyrica έπεσε στα 75mg λόγω της έντονης ζάλης και υπνηλίας που μου προκαλούσε.
Εχουν περάσει 45 μέρες θεραπείας. Τα μουδιάσματα στα πόδια έφυγαν. Η μέση όμως ανά διαστήματα ενοχλεί. Νοιώθω ποναλάκια, κάτι σαν σφιξίματα, μαχαιριές κτλ.
Ο νευροχειρουργός που μου έκανε την επέμβαση είπε ότι στο 3μηνο θεραπείας με Lyrica θα είμαι καλά και θα ξανακάνω και ποδήλατο. Συνολικά έχουν περάσει 7,5 μήνες απ'το χειρουργείο κ συνεχίζω να πονάω.
Ερώτηση:
Το Lyrica θεραπεύει τον νευροπαθητικό πόνο. Κάνει το νεύρο υγιές ή απλά δίνει εντολή στον εγκέφαλο να μην ασθανεται το νεύρο τον πόνο;

Όλο αυτό το διάστημα ως φυσικοθεραπεία κάνω μόνο περπάτημα και λιγους κοιλιακούς-ραχιαίους με εντολή νευροχειρουργού, προχθές μου είπε ότι αφού πονάω ακόμα ας κάνω και κανονικές φυσικοθεραπείες.
Τι ιατρική γνώμη έχετε περί αυτού όσοι είστε στην Ιατρική ή έχετε αποφοιτήσει;
Σας ευχαριστώ.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Ο νευροχειρουργός που μου έκανε την επέμβαση είπε ότι στο 3μηνο θεραπείας με Lyrica θα είμαι καλά και θα ξανακάνω και ποδήλατο. Συνολικά έχουν περάσει 7,5 μήνες απ'το χειρουργείο κ συνεχίζω να πονάω.
Ερώτηση:
Το Lyrica θεραπεύει τον νευροπαθητικό πόνο. Κάνει το νεύρο υγιές ή απλά δίνει εντολή στον εγκέφαλο να μην ασθανεται το νεύρο τον πόνο;

Όλο αυτό το διάστημα ως φυσικοθεραπεία κάνω μόνο περπάτημα και λιγους κοιλιακούς-ραχιαίους με εντολή νευροχειρουργού, προχθές μου είπε ότι αφού πονάω ακόμα ας κάνω και κανονικές φυσικοθεραπείες.
Τι ιατρική γνώμη έχετε περί αυτού όσοι είστε στην Ιατρική ή έχετε αποφοιτήσει;
Σας ευχαριστώ.
To lyrica δρα ως αναλγητικό , neurobion ειναι νευροπροστατευτικο βιταμινες ουσιαστικα
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To lyrica δρα ως αναλγητικό , neurobion ειναι νευροπροστατευτικο
Άρα η βλάβη στο νεύρο θα παραμείνει απλά όσο θα παίρνω το Lyrica ο πόνος θα είναι λιγότερος ή και καθόλου, αν το σταματήσω οι ενοχλήσεις θα επανέλθουν σωστά; Θα πρέπει να γίνει πλέον μία χρόνια αγωγή με αυτό;
Ισχύει το ίδιο και για το Neurobion ή ανά διαστήματα;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Άρα η βλάβη στο νεύρο θα παραμείνει απλά όσο θα παίρνω το Lyrica ο πόνος θα είναι λιγότερος ή και καθόλου, αν το σταματήσω οι ενοχλήσεις θα επανέλθουν σωστά; Θα πρέπει να γίνει πλέον μία χρόνια αγωγή με αυτό;
Ισχύει το ίδιο και για το Neurobion ή ανά διαστήματα;
Νeurobion ουσιαστικα βιταμίνες ειναι μια φορα την ημέρα 2tb καλα είναι ...

Γενικα όσο περνά ο χρόνος θα νιώθεις καλύτερα και η πλήρης αποκατάσταση αργεί πολλές φορές. To lyrica μπορεί να αναιβει αλλα γενικα θέλει προσοχή με αυτά τα φάρμακα γιατι είναι νεφροτοξικα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικα όσο περνά ο χρόνος θα νιώθεις καλύτερα και η πλήρης αποκατάσταση αργεί πολλές φορές.

Κατά την εκτίμηση σου, θα πρέπει να παίρνω επί μονίμου βάσεως Lyrica?
Επίσης μετά από επέμβαση Ο5-Ι1 και σπονδυλοδεσία, επιτρέπεται ποδηλασία? 'Οταν θα πάψει ο πόνος, αν πάψει ποτέ δλδ. Γενικά έχω απογοητευτεί λίγο, τόσος καιρός ταλαιπωρία.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Κατά την εκτίμηση σου, θα πρέπει να παίρνω επί μονίμου βάσεως Lyrica?
Επίσης μετά από επέμβαση Ο5-Ι1 και σπονδυλοδεσία, επιτρέπεται ποδηλασία? 'Οταν θα πάψει ο πόνος, αν πάψει ποτέ δλδ. Γενικά έχω απογοητευτεί λίγο, τόσος καιρός ταλαιπωρία.
Θεωρητικά μπορείς να κανείς ποδήλατο και τώρα αλλα λόγω πόνου δεν ξέρω αν είμαι εφικτό θέλει προσοχή σε απότομες κινήσεις , πιστεύω πως κάποτε θα το σταματησεις αλλα μπορεί να πάρει πανω απο 1,5 χρόνο όμως σίγουρα κανένας δε μπορεί να στο πει.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ! :)

@fockos μπορώ να ρωτήσω και κάτι άλλο;
Θα με βοηθήσουν οι φυσικοθεραπείες σε συνδιασμό με βελονισμό;
Λέω αρχές Ιούλη να ξεκινήσω, θα πάω σε Ορθοπεδικό να μου γράψει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,762 μηνύματα.
το lyrica ποια ειναι η κανονικη του ονομασια στη φαρμακολογια?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πρεγκαμπαλίνη (Pregabalin)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,762 μηνύματα.
ειναι καινουριο φαρμακο αυτο??δεν θυμαμαι να μας το ειχανε αναφερει ποτε
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όχι δεν είναι καινούριο.
Με μία απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις τα πάντα σχετικά με το συγκεκριμένο φάρμακο (ονομασία, πότε δημιουργήθηκε, σύσταση κλπ)...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,762 μηνύματα.
χααχαχ πως εχουμε καταντησει ετσι.μαθαινουμε τοσα και στο τελος ξερουμε μια φουροσεμιδη lasix που λενε οι γραμματιζουμενοι,μια προπρανολολη και τους αναστολεις του μετατρ.ενζυμου
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
4.1 Θεραπευτικές ενδείξεις
Νευροπαθητικός πόνος Το Lyrica ενδείκνυται για τη θεραπεία του περιφερικού και κεντρικού νευροπαθητικού πόνου σε ενήλικες(εδώ είμαστε)
Επιληψία Το Lyrica ενδείκνυται ως συμπληρωματική θεραπεία σε ενήλικες με εστιακές επιληπτικές κρίσεις με ή χωρίς δευτερογενή γενίκευση(δεν έχω επιληψία ευτυχώς)
Διαταραχή γενικευμένου άγχους Το Lyrica ενδείκνυται για τη θεραπεία της Διαταραχής Γενικευμένου Άγχους (ΔΓΑ) στους ενήλικες(ε λίγο άγχος υπάρχει)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα φίλο χειρούργο που ρώτησα μου είπε ότι ΚΑΙ θεραπεύει το νεύρο σε κάποιο βαθμό κάνοντας πιο υγιές ΚΑΙ στέλνει σήματα στον εγκέφαλο ώστε να μην δίνει αυτός εντολή στο νεύρο ότι πονάει.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι θα βοηθήσουν

Λοιπόν έχει γίνει ηλεκτρομυογράφημα και λέει το συμπέρασμα:

Μείωση δυναμικού του περονιαίου ν. άμφω με παράταση λανθ.χρόνου F κύματος του ιδίου νεύρου
Παράταση λανθ. χρόνου γαστροκνημίου άμφω
Τα ευρήματα είναι συμβατά με ριζιτική βλάβη 05-Ι1 άμφω


Πόσο σοβαρό μπορεί να είναι; Γιατί πάμε κοντά 50 μέρες Lyrica 75mg και 2 tbs Neurobion και έχω ακόμα ενοχλήσεις, ο δεξιός αστράγαλος κάνει λίγο μούδιασμα εσωτερικά, ενώ και η μέση έχει ποναλάκια και σφίξιμο στο σημείο της τομής.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
πότε έγινε το μυογράφημα πριν την σπονδυλοδεσία ; τα ευρήματα του μυογραφήματος δείχνουν αυτό που περιγράφει... το συμπέρασμα ριζιτικά βλάβη.

Θεωρητικά σε αυτές τι περιπτώσεις υπάρχει ίαση πρακτικά είναι άλλο θέμα ο χρόνος θα δείξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μίλησα με τον νευροχειρούργο απόψε, γιατί έχω πόνους στην μέση και σφιξίματα στο σημείο που υπάρχει η τομή + λίγο μούδιασμα στο δεξιό αστράγαλο και πότε πότε στο αριστερό κουντουπιέ. Του είπα ότι παίρνω 75mg Lyrica αυτός επέμεινε να πάρω 150, του είπα δεν το αντέχω και στα 75 είμαι οκ, οπότε μου είπε ότι από 3 μήνες, να πάει στους 5 το Lyrica. Του είπα να κάνω φυσικοθεραπείες αλλά ήταν προβληματισμένος, εκτός αν βρώ ΚΑΛΟ φυσικοθεραπευτη γιατί οι περισσότεροι δεν είναι κ τόσο καλοί. Θα ψάξω να βρώ κάποιον καλό.
Μου είπε πάντως ότι αν στο 5μηνο δεν συνέλθω(δλδ σε 2,5 μήνες από τώρα) σύνολο 10,5-11 μήνες μετά το χειρουργείο τότε θα πρέπει να κάνω νέα μαγνητική και πιθανόν ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ χειρουργείο έτσι; Αν και η επέμβαση έχει γίνει σωστά το ότι πονάω αυτό δείχνει ότι πρέπει να δεί ο γιατρός τι συμβαίνει.
αγαπητέ @fockos τι άποψη έχεις περί του θέματος μου κ σήμερα περπάταγα στον δρόμο κ πόναγα.

Θα κάνω ξανά μία προσπάθεια από 75mg να πάω στα 150, για να βοηθήσω την αποθεραπεία αλλά είναι γενικά βαρύ φάρμακο το Lyrica. Αν δεν το αντέχω θα πέσω υποχρεωτικά στα 75 εκτός να το πάω στα 100 ίσως...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Θα γίνει μια μαγνητική αν επιμένουν τα συμπτώματα και θα δούμε συνήθως επιπλοκές των χειρουργείων ειναι οι συμφύσεις ...δε μπορώ να σκεφτώ τπτ άλλο

Πιστεύω οτι με το χρόνο θα αποθεραπευτείς και δε θα χρειαστεί δεύτερο χειρουργειο
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα γίνει μια μαγνητική αν επιμένουν τα συμπτώματα και θα δούμε συνήθως επιπλοκές των χειρουργείων ειναι οι συμφύσεις ...δε μπορώ να σκεφτώ τπτ άλλο

Πιστεύω οτι με το χρόνο θα αποθεραπευτείς και δε θα χρειαστεί δεύτερο χειρουργειο

Όταν λες συμφύσεις εννοείς ανάπτυξη ουλώδους ιστού που τις πιέζει; Αυτό είναι η ριζιτική βλάβη;

Δεύτερο χειρουργείο δεν κάνω με την καμία... αρκετά πέρασα, δεν αντέχω να κάνω τα ίδια πάλι.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Όταν λες συμφύσεις εννοείς ανάπτυξη ουλώδους ιστού που τις πιέζει; Αυτό είναι η ριζιτική βλάβη;
Ναι αυτο..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top