• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ριζιτική Βλάβη 05-Ι1 και θεραπεία με Lyrica 75mg

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αυτο..
Ωραίο αυτό το αντιπηκτικό μείγμα αλλά εάν υπήρχε στο Βενιζέλειο Ηρακλείου θα το είχαν βάλει πιστεύω, αλλά απ'ότι φαίνεται είμαστε 100 χρόνια πίσω...
Τώρα που πέρασαν 8 μήνες πως οι συμφύσεις θα θεραπευτούν;
Με Lyrica και φυσικοθεραπείες + βάθος χρόνου;
Τι άλλο μπορώ να κάνω; Ρεφλεξολογία; Βελονισμό; κτλ
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
[/QUOTE[/QUOTE]
Ωραίο αυτό το αντιπηκτικό μείγμα αλλά εάν υπήρχε στο Βενιζέλειο Ηρακλείου θα το είχαν βάλει πιστεύω, αλλά απ'ότι φαίνεται είμαστε 100 χρόνια πίσω...
Τώρα που πέρασαν 8 μήνες πως οι συμφύσεις θα θεραπευτούν;
Με Lyrica και φυσικοθεραπείες + βάθος χρόνου;
Τι άλλο μπορώ να κάνω; Ρεφλεξολογία; Βελονισμό; κτλ
οι συμφυσεις ειναι μια επιπλοκή που πολλές φορές δε μπορεισ να την προβλέψεις. Θα φανεί στην μαγνητική αν ειναι ... βελονισμό δοκίμασε ουσιαστικα θέλεις να απαλλαγείς απο τον πόνο και ειναι μια καλή λύση αυτο.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

οι συμφυσεις ειναι μια επιπλοκή που πολλές φορές δε μπορεισ να την προβλέψεις. Θα φανεί στην μαγνητική αν ειναι ... βελονισμό δοκίμασε ουσιαστικα θέλεις να απαλλαγείς απο τον πόνο και ειναι μια καλή λύση αυτο.
[/QUOTE]
Άρα έχουμε επισκληρίδια ίνωση, δλδ αναπτύχθηκε ουλώδης ιστός που πιέζει τα νεύρα. Εγώ αναρωτιέμαι πως το Lyrica θα αποσυμπιέσει τα νεύρα, αυτό δεν καταλαβαίνω. Εκτός αν λειτουργεί αλλιώς το φάρμακο, αυτό που είπαμε είναι οτι κάνει υγιές ένα τραυματισμένο νεύρο κ ταυτόχρονα δίνει εντολή στον εγκέφαλο να μην αισθάνεται τον πόνο. Ο ουλώδης ιστός πως θα σταματήσει να πιέζει τα νεύρα; Εδω ειναι το θέμα.. ξέρεις δεν είμαι γιατρός κ προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργούν φάρμακα και οργανισμός
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το μονο που κάνέι το lyrica ειναι να μην πονάς .... δεν ξέρω αν εχει αποιδηματικη βλάβη η αν βοηθάει στην αποκατάσταση του νευρώνα εγω αυτο που ξέρω ειναι οτι κάνει μονο για τον πόνο.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μονο που κάνέι το lyrica ειναι να μην πονάς .... δεν ξέρω αν εχει αποιδηματικη βλάβη η αν βοηθάει στην αποκατάσταση του νευρώνα εγω αυτο που ξέρω ειναι οτι κάνει μονο για τον πόνο.

Οι συμφύσεις πως θα θεραπευτούν;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@fockos καλησπέρα, πες μου σε παρακαλώ, έχω ανεβάσει 4 μέρες το Lyrica από 75 στα 150 mg, αλλά εντάξει κάνω και αρκετές δουλειές, πχ πακετάρω πράγματα γιατί μετακομίζω, κ πονάει η μέση δεξιά(ενώ το πρόβλημα είναι άμφω λέει η μαγνητική), και με πιάνουν πόνοι στην πλάτη. Πρέπει ίσως το Lyrica να πάει σε 225 mg?
Να σου πώ ότι δεν με κοιμίζει στα 150, και αναγκάζομαι να πάρω Lexotanil.
Σε ορθοπεδικό θα πάω από εβδομάδα και θα γράψω φυσικοθεραπείες και βλέπουμε(έχω προβληματιστεί φοβάμαι ότι στο τέλος θα μείνω παράλυτος, ότι θα χειροτερέψει)

Αν δεν υπάρξει βελτίωση με τις φυσικοθεραπείες, πάω βούρ για νέα μαγνητική έτσι;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@fockos καλησπέρα, πες μου σε παρακαλώ, έχω ανεβάσει 4 μέρες το Lyrica από 75 στα 150 mg, αλλά εντάξει κάνω και αρκετές δουλειές, πχ πακετάρω πράγματα γιατί μετακομίζω, κ πονάει η μέση δεξιά(ενώ το πρόβλημα είναι άμφω λέει η μαγνητική), και με πιάνουν πόνοι στην πλάτη. Πρέπει ίσως το Lyrica να πάει σε 225 mg?
Να σου πώ ότι δεν με κοιμίζει στα 150, και αναγκάζομαι να πάρω Lexotanil.
Σε ορθοπεδικό θα πάω από εβδομάδα και θα γράψω φυσικοθεραπείες και βλέπουμε(έχω προβληματιστεί φοβάμαι ότι στο τέλος θα μείνω παράλυτος, ότι θα χειροτερέψει)

Αν δεν υπάρξει βελτίωση με τις φυσικοθεραπείες, πάω βούρ για νέα μαγνητική έτσι;


πρεπει να δώσεις χρόνο στο νεύρο να αποκατασταθεί αν σηκώνεις αντικείμενα, κουνιέσαι αυτό καθυστερεί, . Ο ορθοπαιδικός ή νευροχειρουργός θέλει να κερδίσει χρόνο, θα κάνεις μια μαγνητική και θα αποφασίσει πως θα κινηθεί. Η βλάβη είναι πιεστική και επηρεάζει και τις 2 πλεύρες σου δίνει συμπτωματολογία από δεξιά γιατί ο αριστερός πόνος καλύπτεται από την αριστερή πλευρά.

Για νευροπαθητικό πόνο μπορείς να πάρεις και το tegretol παρόμοιο με lyrica (αυτά τα φάρμακα είναι αντιεπιληπτικά και απλά έχουν λειτουργία και για τον νευροπαθητικό πόνο) καλύτερα να τα παιρνεις σταθερές δόσεις και ας είναι μεγάλες. Καλό φάρμακο είναι και το arcoxia που το δίνουν στις οσφυαλγίες αλλά όχι σε χρόνια αγωγή (θέλει προσοχή γιατί μπορεί να επηρεάσει τα νεφρά) - αυτό δε θα το έπαιρνα καθόλου-.

H max δόση εφόσοαν είσαι πάνω από 60kg είναι 300mg/24h και καλό ειναι να το παίρνεις πρωί μεσημέρι βράδυ ισοποσώς. Καλό είναι να κάνεις εξετάσεις αίματος ουρία κρεατινίνη (φαντάζομαι είχες κάνει). Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι οτι αυξομοιώνουν τις δόσεις του φαρμάκου ενώ πρέπει να είναι σταθερές κάθε άνοδος ή μείωση των φαρμάκων αυτών πρέπει να γίνεται σταδιακά. Σε περιόδους έντονου άλγους παίρνεις συμπληρωματικά φάρμακα όπως το arcoxia ή το lonarid.

Αν δεν αντέχεις προτιμότερη λύση είναι το lonarid αλλά περιέχει κωδείνη συνεπώς θεωρείται ναρκωτικό αλλά δεν έχει τις αντενδείξεις του arcoxia. Αυτό θα το πέρνα.

Aν προβλημα είναι το άλγος μπορείς να δοκιμάσεις βελονισμό... μπορεί να αποδόσει και είναι κάτι που δέχεται και η δυτική ιατρική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πρεπει να δώσεις χρόνο στο νεύρο να αποκατασταθεί αν σηκώνεις αντικείμενα, κουνιέσαι αυτό καθυστερεί, . Ο ορθοπαιδικός ή νευροχειρουργός θέλει να κερδίσει χρόνο, θα κάνεις μια μαγνητική και θα αποφασίσει πως θα κινηθεί. Η βλάβη είναι πιεστική και επηρεάζει και τις 2 πλεύρες σου δίνει συμπτωματολογία από δεξιά γιατί ο αριστερός πόνος καλύπτεται από την αριστερή πλευρά.

Για νευροπαθητικό πόνο μπορείς να πάρεις και το tegretol παρόμοιο με lyrica (αυτά τα φάρμακα είναι αντιεπιληπτικά και απλά έχουν λειτουργία και για τον νευροπαθητικό πόνο) καλύτερα να τα παιρνεις σταθερές δόσεις και ας είναι μεγάλες. Καλό φάρμακο είναι και το arcoxia που το δίνουν στις οσφυαλγίες αλλά όχι σε χρόνια αγωγή (θέλει προσοχή γιατί μπορεί να επηρεάσει τα νεφρά) - αυτό δε θα το έπαιρνα καθόλου-.

H max δόση εφόσοαν είσαι πάνω από 60kg είναι 300mg/24h και καλό ειναι να το παίρνεις πρωί μεσημέρι βράδυ ισοποσώς. Καλό είναι να κάνεις εξετάσεις αίματος ουρία κρεατινίνη (φαντάζομαι είχες κάνει). Το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι οτι αυξομοιώνουν τις δόσεις του φαρμάκου ενώ πρέπει να είναι σταθερές κάθε άνοδος ή μείωση των φαρμάκων αυτών πρέπει να γίνεται σταδιακά. Σε περιόδους έντονου άλγους παίρνεις συμπληρωματικά φάρμακα όπως το arcoxia ή το lonarid.

Αν δεν αντέχεις προτιμότερη λύση είναι το lonarid αλλά περιέχει κωδείνη συνεπώς θεωρείται ναρκωτικό αλλά δεν έχει τις αντενδείξεις του arcoxia. Αυτό θα το πέρνα.

Aν προβλημα είναι το άλγος μπορείς να δοκιμάσεις βελονισμό... μπορεί να αποδόσει και είναι κάτι που δέχεται και η δυτική ιατρική.

Οπότε αυτό που προτίνεις, είναι να πάω στον Ορθοπεδικό να μου γράψει μαγνητική, για να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει, και μετά να κινηθούμε αναλόγως(φάρμακα, φυσικοθεραπείες, βελονισμός κτλ ή ακόμα και 2ο χειρουργείο αν είναι σοβαρό το πρόβλημα και δεν φτιάχνει αλλιώς).

Παυσίπονο παίρνω μόνο Depon 1000, το Lonarid έχει καφείνη και με πειράζει μου προκαλεί διέγερση και αυπνίες.

Βάρος είμαι 81 κιλά περίπου.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οπότε αυτό που προτίνεις, είναι να πάω στον Ορθοπεδικό να μου γράψει μαγνητική, για να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει, και μετά να κινηθούμε αναλόγως(φάρμακα, φυσικοθεραπείες, βελονισμός κτλ ή ακόμα και 2ο χειρουργείο αν είναι σοβαρό το πρόβλημα και δεν φτιάχνει αλλιώς).

Παυσίπονο παίρνω μόνο Depon 1000, το Lonarid έχει καφείνη και με πειράζει μου προκαλεί διέγερση και αυπνίες.

Βάρος είμαι 81 κιλά περίπου.
μαγνητική θα γίνει σε 2ο χρόνο αλλά δε ξέρω πότε γιατί δεν είναι η ειδικότητα μου. Λογικά στο 3η μενο ή εξάμηνο.
Αυτό που λέω είναι να μπει μια σταθερή δόση στο lyrica 100mg x 3 και τον οξύ πόνο να αντιμετωπίσεις με έναν ΜΣΑΦ και παράλληλα να κινηθείς προς βελονισμό για να απαλλαγείς σιγά σιγά από τον πόνο και να μειώσεις τα φάρμακα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μαγνητική θα γίνει σε 2ο χρόνο αλλά δε ξέρω πότε γιατί δεν είναι η ειδικότητα μου. Λογικά στο 3η μενο ή εξάμηνο.
Αυτό που λέω είναι να μπει μια σταθερή δόση στο lyrica 100mg x 3 και τον οξύ πόνο να αντιμετωπίσεις με έναν ΜΣΑΦ και παράλληλα να κινηθείς προς βελονισμό για να απαλλαγείς σιγά σιγά από τον πόνο και να μειώσεις τα φάρμακα.

Οκ θα πρέπει να συννενοηθώ με τον γιατρό για το Lyrica να ανέβει σταδιακά, δλδ να πάω στα 225 mg για αρχή, και αν δεν περνάει να ανέβουμε κι άλλο. Για ΜΣΑΦ που λές ίσως να μην χρειάζεται(ειδικά αν αποδώσει το Lyrica στην παραπάνω δόση) κ γράφω και φυσικοθεραπείες + βελονισμό κ βλέπουμε πως θα πάει, εννοείται αν δεν περνάει σίγουρα θα υπάρχει κάποιο αρκετά σοβαρό πρόβλημα κ θα πρέπει να γίνει μαγνητική να το δούμε.

Με τον νευροχειρουργό μίλησα τώρα κ μου είπε ότι το Lyrica πρέπει να παραμείνει στα 150 mg, καλύτερα να μην ανέβω άλλο και να δώσω χρόνο στο ''ζαβωμένο'' νεύρο, που είχε πρόβλημα προ χειρουργείου να αποθεραπευτεί. Ασκήσεις σε κολυμβητήριο, φυσικοθεραπείες, βελονισμός θα βοηθήσουν.. Πιστεύει ότι πάνω από 150 Lyrica είναι υπερβολικό αυτό μου είπε. Τώρα αν αναλάβει άλλος την ευθύνη να το πάμε στα 225 ή 300 αυτό είναι άλλο. Και η Pfizer που είχα μιλήσει μαζί τους είπε ότι η δόση είναι 150-600 mg ανάλογα το πρόβλημα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο γιατρός είπε ότι το Lyrica σταματάει τον πόνο όπως είπες κ σύ, και το Neurobion δυναμώνει τα νεύρα. Γι αυτό δόθηκε αυτός ο συνδιασμός... θα χρειαστεί χρόνος μάλλον. Εκτός αν δεν αλλάξει τίποτα μετά από καιρό(2-3 μήνες) οπότε θα γίνει μαγνητική και ανάλογα τι θα δείξει ίσως πάμε σε β' χειρουργείο, ο γιατρός όμως λέει ότι έγινε σωστά η επέμβαση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο γιατρός είπε ότι το Lyrica σταματάει τον πόνο όπως είπες κ σύ, και το Neurobion δυναμώνει τα νεύρα. Γι αυτό δόθηκε αυτός ο συνδιασμός... θα χρειαστεί χρόνος μάλλον. Εκτός αν δεν αλλάξει τίποτα μετά από καιρό(2-3 μήνες) οπότε θα γίνει μαγνητική και ανάλογα τι θα δείξει ίσως πάμε σε β' χειρουργείο, ο γιατρός όμως λέει ότι έγινε σωστά η επέμβαση.
Neuropathic Pain With Spinal Cord Injury
Regular-release capsules and oral solution only

Initial: 75 mg PO q12hr (150 mg/day); may increase within 1 week to 300 mg/day PO divided q12hr

If there is insufficient pain relief after 2-3 weeks and 300 mg/day dose is tolerated, may increase dose again up to 600 mg/day PO divided q12hr

Πρέπει να βρεθεί μια σταθερή δόση και να την ακολουθήσει... το θέμα είναι ότι πονάς ακόμα. Σε αυτά τα φάρμακα οι αυξήσεις και οι μειώσεις πρέπει να γίνονται σταδιακά δε μπορείς την μία μέρα να παίρνεις 70mg και την άλλη περισσότερο τότε δεν είναι σωστό. Αφού προτείνει ως δόση 150mg τότε να μείνει εκεί και παίζεις με άλλα φάρμακα παράλληλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Neuropathic Pain With Spinal Cord Injury
Regular-release capsules and oral solution only

Initial: 75 mg PO q12hr (150 mg/day); may increase within 1 week to 300 mg/day PO divided q12hr

If there is insufficient pain relief after 2-3 weeks and 300 mg/day dose is tolerated, may increase dose again up to 600 mg/day PO divided q12hr

Πρέπει να βρεθεί μια σταθερή δόση και να την ακολουθήσει... το θέμα είναι ότι πονάς ακόμα. Σε αυτά τα φάρμακα οι αυξήσεις και οι μειώσεις πρέπει να γίνονται σταδιακά δε μπορείς την μία μέρα να παίρνεις 70mg και την άλλη περισσότερο τότε δεν είναι σωστό. Αφού προτείνει ως δόση 150mg τότε να μείνει εκεί και παίζεις με άλλα φάρμακα παράλληλα.

Η δόση που προτίνεται από τον νευροχειρούργο(συντονιστής διευθυντής στο Βενιζέλειο Ηρακλείου) είναι 150 mg σε συνδιασμό με 2 tbs Neurobion. Για τον εξτρά πόνο προτίνει Lonarid του έχω πεί ότι δεν το θέλω λόγω καφείνης και μου αντιπροτίνει 1000αρι Depon αναβράζων. Και πλέον μπαίνουμε στην διαδικασία φυσικοθεραπειών + βελονισμό + το κλασσικό περπάτημα κ ίδωμεν. Ήδη κοντεύουμε 2 μήνες θεραπεία με τα φάρμακα, θεωρώ θέλει ακόμα 2-3 μήνες μίνιμουμ + φυσικοθεραπείες. Αν δεν αποδώσει αυτό το μοντέλο θεραπείας, αναγκαστικά θα γίνει μαγνητική να δούμε τι συμβαίνει και να το αντιμετωπίσουμε αλλιώς(υπάρχει πχ η έκχυση κορτικοστεροειδούς ή ο νευροδιεγέρτης εκτός της επέμβασης, αλλά είναι για σοβαρές περιπτώσεις).
Σήμερα ο πόνος είναι αρκετά μειωμένος θα έλεγα. Καλά αισθάνομαι(όχι εντελώς).
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@fockos καλησπέρα, αυτόν τον φυσικοθεραπεύτη βρήκα στο site έχει τις τεχνικές που κάνει https://physio4u.gr/άκουσα καλά λόγια από 2-3 άτομα που τα εμπιστεύομαι, κάνει χειροθεραπεία, βελονισμό, κρουστικό υπέρηχο και θεραπεία tecar και από κοντά θα μου πεί τι άλλο. Γενικά μου είπε ακολουθεί δικό του στύλ θεραπείας δεν είναι σαν τις συμβατικές τεχνικές και είναι πιο αποτελεσματικές οι δικές του. Θα πάω από εβδομάδα και θα σας πώ εντυπώσεις. Πάντως μου είπε καλό θα είναι να γίνει και μία νέα μαγνητική να δούμε αν συμβαίνει κάτι... Όλα αυτά θα τα πώ του Ορθοπεδικού που θα πάω από Δευτέρα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@fockos Καλησπέρα εύχομαι να είσαι καλά.
Έγινε η μαγνητική η οποία δείχνει ΝΕΕΣ ΚΗΛΕΣ!!!
Γράφω ακριβώς τι λέει:

«Ιστορικό και απεικονιστικά ευρήματα οπίσθιας σπονδυλοδεσίας στην κατώτερη ΟΜΣΣ, από Ο3 έως και Ι1 σπόνδυλο. Τα υλικά της σπονδυλοδεσίας δημιουργούν ψευδοκαταχωρήσεις μαγνητικής επιδεκτικότητας, που δυσχεραίνουν τον έλεγχο της περιοχής.

Στον βαθμό που ήταν δυνατόν να ελεγχθεί αναγνωρίζεται εκφύλιση και απώλεια του ύψους του μεσοσπονδύλιου δίσκου στο Ο5-Ι1 διάστημα, ηπιότατη οπισθολίσθηση του Ο5 επί του Ι1 σπονδύλου, καθώς και μικρή κατιούσα εκβληθείσα κήλη του πηκτοειδούς πυρήνα του εν λόγω δίσκου, η οποία προβάλει οπισθίως κεντρικά και παρακεντρικά άμφω. Η κήλη αυτή άπτεται αμφοτέρων των αναδυομένων εκ του νωτιαίου σάκου Ι1 νωτιαίων ριζών, χωρίς να τις πιέζει αξιόλογα. Συνυπάρχει κυκλοτερής προβολή του ινώδους δακτυλίου του δίσκου και ήπια υπερτροφία των αποφυσιακών αρθρώσεων, που προκαλούν μετρίου βαθμού στένωση των μεσοσπονδύλιων τρημάτων άμφω.

Στο Ο4-Ο5 διάστημα αναγνωρίζεται κυκλοτερής προβολή του ινώδους δακτυλίου του δίσκου και υπετροφία των αποφυσιακών αρθρώσεων, που προκαλούν μετρίου βαθμού στένωση των μεσοσπονδύλιων τρημάτων άμφω. Εξωτρηματικά δεξιά προβάλει επίσης μικρή ελαφρώς ανιούσα εκβληθείσα κήλη του πηκτοειδούς πυρήνα του δίσκου, η οποία φαίνεται να ασκεί πίεση στην εξωτρηματική μοίρα της δεξιάς Ο4 νωτιαίας ρίζας.»


Η γνωμάτευση του Ορθοπεδικού το 2018 έδειχνε εκφυλιστική νόσος στα Ο3-Ο4 και Ο5-Ι1 μαζί με οπισθολίσθηση
και εκβληθείσα κήλη στο Ο5-Ι1.
Επίσης υπήρχε και ευμεγέθη κήλη στο Θ4-Θ5 και bulging στο Θ6-Θ7 ενώ η μαγνητική δείχνει μικρές ενδοοστικές κήλες(Schmorl) από το Θ11 έως το Ο3. Αυτά πριν το χειρουργείο, τώρα έχουμε δύο νέες κήλες του πηκτοειδούς πυρήνα στα 04-05 και 05-Ι1.

Φυσικοθεραπείες ξεκινάω Τετάρτη.

Τι άποψη έχεις; Θα χρειαστώ χειρουργείο; Δεν θέλω να ξανακάνω.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Kατά πάσα πιθανοτητα ναι ίσως χρειαστεί αλλά θα προσπαθήσουν να το αποφύγουν γιατί έχει γίνει ήδη χειρουργείο στην περιοχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kατά πάσα πιθανοτητα ναι ίσως χρειαστεί αλλά θα προσπαθήσουν να το αποφύγουν γιατί έχει γίνει ήδη χειρουργείο στην περιοχή.
Μάλιστα. Τελικά το πρόβλημα είναι νέες κήλες που οφείλονται σε τί; Ουλώδη ιστό; Συμφύσεις; Κάτι άλλο; Γιατί ουσιαστικά δεν έχω καταλάβει τι είναι ο πηκτοειδής πυρήνας που έκανε τις κήλες.
Το ότι θέλω ξανά χειρουργείο είναι η πλήρης αποτυχία του νευροχειρουργού, εννοείται δεν τον αφήνω να με ξανακουμπήσει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν σε ένα μήνα δεν βελτιωθεί η κατάσταση στην μέση θα καταθέσω μήνυση εναντίον του νευροχειρουργού για τραυματισμό της μέσης μου από αμέλεια και ασφαλώς ανικανότητα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πηκτοειδης πυρήνασ ειναι η γελη ανάμεσα στους σπονδυλους και καλύάπτεται γύρω γύρω απο ινώδη εχει μειωμένη αιμάτωση συνεπως καθε χειρουργική επέμβαση ή τραυματισμό την αποδυναμωνει Κανει τρύπες που δημιουργεί κηλεσ. Με την κίνηση, την αποφυγή βάρους κσι τις φυσικοθεραπείες η κήλη μπορεί να υποχωρήσει αλλα πάλι μπορεί να υπότροπιασουν.
εδω τα περιγραφή καλα https://www.gethealthier.gr/ανατομία-παθολογία-σπονδυλικής-στήλ/
το θέμα ειναι οτι έχεις νέες κηλες που και και να περάσουν μπορεί να υποτροπιάζουν πάλι. Δεν ειναι οστεοφυσα που συνήθως συμβσινει ειναι εξέλιξη συτου που είχες σε νέα σημεία,
ο νευροχειρουργοσ σου μπαλώσε το σημείο και υποθέτω ο όρθοπαιδικος σου έκανε την σπονδυλοδεσια για να μη δέχεται βαρος η περιοχή ο νευροχειρουργοσ θα φταίει απολύτα ή αν η κήλη που είχες άνοιξε παλί , τεχνική δε νιμιζω να έγινε κατι διαφορερικο που θα κάνανε άλλοι ισως άλλος την έκανε ενδοσκοπικά αλλα οκ. Με την μήνυση θέλει προσοχή και να βρεις καλο δικηγόρο αν ο ορθοπσιδικος συμφωνεί με το λαθος του νευροχειρουργου και να ακολούθησες τις οδηγίες του που τις ακολουθησεσ όποτε είσαι οκ σε αυτο και γενικα θέλει να έχεις στοιχεια. Η μαγνητική που έχεις είναι ένα στοιχειο Υποτροσης αλλα ο δικηγόρος πρεπει νς σποδειξει οτι συτο εγινε σπο λάθος χειρισμό του νευροχειρουργου.
γενικα η σοιδνυλοδεσια προστατευειμτους τους σπόνδυλους αλλα δίνει το βάρος στους γύρω σπονδύλους όποτε θέλει στα βάρη στις κινήσεις γενικωσ. Τώρα δε ξέρω παραπάνω καλα πας συντυριτικα αλλα αν δε περάσει καθολου ειναι απαραίτητο χειρουργειο. Αλλα γενικα αφού υπότροπιάσε 1 φορα οι πιθανότητες λένε οτι θα ξαναυποτροπιασει,
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δύσκολο να αποδειχθεί ότι έγινε λάθος απ'τον νευροχειρουργό και ακόμα και τέτοιου τύπου μηνύσεις μπαίνουν στο αρχείο συνήθως, εδώ στο ΠΑΓΝΗ το 2012 έμεινε μία γυναίκα παράλυτη έκαναν μήνυση οι συγγενείς δεν του έκαναν τίποτα, ελευθερός κυκλοφορεί https://www.newsbeast.gr/society/arthro/523811/bike-gia-heirourgeio-kai-vgike-paraluti, οπότε...
Τέσπα θα το δώ συντηρητικά, δλδ Lyrica, Depon, φυσικοθεραπεία, περπάτημα, αποφυγή βάρους και ασκήσεις, τώρα δεν ξέρω αν επιτρέπεται ποδηλασία θα δούμε, αναλόγως πως θα πάει αλλά χλωμό το βλέπω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top