• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
https://i677.photobucket.com/albums/vv131/loulouka/P1200002.jpg

αποφασισα να βαλω μια φωτογραφια μου(την εχω κανει λιγο χαλια αλλα δεν πειραζει)και θελω να ακουσω γνωμες...πιστευω οτι αν το σαγονι μου ηταν στην καταληλη θεση δεν θα φαινοταν τοσο εντονη εσεις τι λέτε? επισης σκεφτομαι οτι κ ρινοπλαστικη να κανω κ να την μικρυνω παλι θα φαινεται να προεξεχει...αφου δεν προκειται να γινει πολυ μικρη γιατι δε θα μου πηγαινει...αλλα να βαλω κ εμφυτευματα στο σαγονι ειναι κατι που φοβαμαι...

Συμφωνώ με την michelle,κοπέλα μου η μυτη σου δεν έχει κανενα πρόβλημα, και ακόμα και αν την αγγίξεις ίσως μικρύνει υπερβολικά και μετά θα φαίνεται πιο πολύ το σαγόνι.Αν ήταν μια μεγάλη μύτη θα βοηθούσε αν μικρύνει να φαίνεται λιγότερο η ατέλεια στο σαγόνι, αλλα στην περίπτωση σου είναι μια κανονική μύτη για να μην πω μικρή.
Κάτι που θέλω να πω για το σαγόνι. Έβλεπα κάποια στιγμή ενα video με την Iisa Kudrow (φιλαράκια) και παρατήρησα οτι έχει μεγάλα μήλα προσώπου τα οποία κάνουν το σαγόνι της να φαίνεται μικρότερο ενώ στην ουσία δεν έχει πρόβλημα στο σαγόνι.Νομίζω οτι σε παρόμοιες περιπτώσεις ίσως είναι καλό να γίνεται ρινοπλαστική και όχι όταν υπάρχει μεγάλη έλλειψη οστού,η χόνδρου στο σαγόνι.Η kudrow έχει όμως όμορφη μύτη οπότε γιατί να ρισκάρει να την αγγίξει, αν ήταν όμως στραβή η άσχημη ίσως να έκανε την απόφαση.

P.S. πήγαινε σε ενα καλό γιατρό και ρώτησε τον αν μικρύνεις την μύτη σου θα φαίνεται λιγότερο το σαγόνι η θα εξακολουθεί να φάινεται έντονα? Πάντως αν σε παρηγορεί έχω δυο φίλες οι οποίες έχουν χειρότερο πρόβλημα στο σαγόνι. Η μια μάλιστα δεν είχε καθόλου μα καθόλου σαγόνι και εκανε εγχείριση αλλα έπρεπε να κάνει και δευτερη για να γεμίσει εντελώς αλλα δεν την έκανε.Σε σρυμβουλεύω να δείς κάποιον γναθοχειρούργο και όχι πλαστικούς χειρουργούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger8755

Νεοφερμένος

Η tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
καλημέρα σε όλους σας διαβάσα κάπου ότι [...] Έχει καλούς γιατρούς για ρινοπλαστική ισχύει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας...ξερω οτι το κυριο προβλημα ειναι το σαγονι μου αλλα σκεφτομουν τη ρινοπλαστικη μιας κ αυτο με τα εμφυτευματα μου φαινεται καπως...ενταξει μικρη δεν την λες...δεν καταλαβαινω ομως πως θα ειναι αυτα τα εμφυτευματα κ πως θα ερθει σε συμμετρια το σαγονι με τη μυτη...αφου κ η κατω γναθος μου ειναι πολυ μεσα...μου το ειχε επισημανει κ ο ορθοδοντικος κ οταν πηγα για σιδερακια μου εβελε ενα χρονο πριν μασελακι που μου εφερε την κατω γναθο πιο εξω...φυσικα αυτο το καταλαβαινω μονο εγω αφου δψεν φαινεται(μονο στην ακτινογραφια)...αλλα κ αν γινει αυτο με το σαγονι, θα φαινεται οκ η μυτη μου η θα φαινεται ακομα μεγαλη??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sira

Νεοφερμένος

Η Sira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Katerina-Maria..
H μυτη σου μια χαρα ειναι κατα τη γνωμη μου αλλα το σαγονακι σου μαλλον θελει διορθωμα..
Πιστευω αν το φτιαξεις ολα θα ειναι μια χαρα στο προφιλ σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω ομως πως θα ειναι αυτα τα εμφυτευματα κ πως θα ερθει σε συμμετρια το σαγονι με τη μυτη...αφου κ η κατω γναθος μου ειναι πολυ μεσα...

Τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή?Θα γεμίσει το σαγόνι και η μύτη θα είναι περίπου σε μια ευθεία με το σαγόνι.

αλλα κ αν γινει αυτο με το σαγονι, θα φαινεται οκ η μυτη μου η θα φαινεται ακομα μεγαλη??



Εδω δεν φαίνεται τώρα μεγάλη η μύτη σου, και θα φαίνεται μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Renata9243

Νεοφερμένος

Η Renata9243 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα...

Αν μπορείς στείλε μου και σε εμένα σε προσωπικο μήνυμα το όνομα του γιατρου .
Σε ευχαριστω εκ των προτέρων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ABCL17

Νεοφερμένος

Η ABCL17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ρε παιδια οποιος ξερει καποιον πλαστικο που να εχει δει και τα αποτελεσματα της δουλειας του ας μου στειλει το ονομα του με προσωπικο μηνυμα γιατι εχω πελαγωσει!!!
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Η περιπέτεια ενός ανθρώπου ο οποίος έκανε ρινοπλαστική οχι επειδή τον ενοχλούσε και τόσο το σχήμα η το μέγεθος της μύτης του, αλλα επειδή είχε πρόβλημα με το ρινικό διάφραγμα και την αναπνοή του.
Σκέφτηκε να διορθώσει και λίγο το σχήμα της μύτης του, αφου θα έκανε που θα έκανε την επέμβαση, και θα περνούσε όλη αυτή την ταλαιπωρία.Το αποτέλεσμα όμως δεν τον ικανοποίησε αφου η μύτη λέπτυνε περισσότερο απο οτι έπρεπε (στα πλαινά σημεία) και αυτό μπλόκαρε την αναπνοή του περισσότερο, άρα αντι καλύτερα χειρότερα μετά.Η εμφάνιση της μύτης του μετά την εγχείριση θεωρώ οτι δεν είναι άσχημη, αλλα τι να το κανεις αφου δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά?Ο ίδιος επίσης αναφέρει οτι δεν του άρεσε και τόσο στο προφίλ η μύτη του διότι το ακρορρίνιο προβάλλεται υπερβολικά και το σχήμα της μύτης δεν είναι ίσιο αλλα κάπως εφιππιοειδές, πράγμα που είναι κάπως θηλυπρεπές.
Τελικά έκανε και δεύτερη επέμβαση για να διορθώσει το πρόβλημα, και του πήραν χόνδρο απο τα αυτία για να μπορέσει να στηριχθεί το δέρμα της μύτης πλαγια και να αναπνέει καλύτερα,αλλά και εμφανισιακά στις revision φοτο φαίνεται πιο αρρενωπός νομίζω.
Ιδού.

Μετά την πρώτη εγχείριση


Μετά την πρώτη εγχείριση και μετά την δεύτερη.Στην δεύτερη φοτο μπορεί να δει κάποιος οτι τα πλαινά της μύτης εχουν γεμίσει κάπως και όχι μόνο, αλλα και άλλα σημεία στα οποία υπήρχε έλλειψη χόνδρου.


Μετά την δεύτερη εγχείριση. Εδω βλέπουμε καθαρά οτι η ακρη της μύτης(ακρορρίνιο) έχει κατέβει λίγο και φάινονται λιγότερο τα ρουθούνια του ανθρώπου.


Σε ποια φοτο σας φαίνεται πιο αρρενωπός? Εγω λεω στην δεύτερη.Έτσι ΈΠΡΕΠΕ να γίνει η μύτη απο την πρώτη εγχείριση και οχι να υποστεί και δεύτερη ταλαιπωρία. Οι σελωτές μύτες είναι μεγάλο λάθος, και δεν ταιριάζουν σε όλους τους ανθρώπους και ΕΙΔΙΚΑ στους άνδρες.Άσε που λέπτυνε υπερβολικά και δεν μπορούσε να αναπνεύσει.
Αποφεύγετε γιατρούς στους οποίους όταν πάτε σας δειχνουν φωτογραφίες με σελωτές μύτες στο προφίλ και υπερβολικά λεπτές στα πλαγια!

Περισσότερα για την περιπέτεια αυτού του ανθρώπου στο
https://www.revisionrhinoplasty.net/journals/michael.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Όποιος διάβασε το link που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμα μου θα είδε την εξής παράγραφο στο κάτω μέρος.
Know that rhinoplasty is not an exact art. By this I mean that most people will not get a "perfect" result after a primary or secondary. Much of your outcome is dependent upon not only the surgeon's skill and artistic sense, but also your nasal tissues, which sometimes don't respond well to surgery. Expect some minor imperfections to show up after any nasal surgery. Expect improvement and not perfection.

Να γνωρίζετε οτι η ρινοπλαστική δεν είναι μια ακριβής τέχνη.Με αυτό εννοώ οτι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θα έχουν ενα τέλειο αποτέλεσμα μετα απο πρώτη η δεύτερη ρινοπλαστική.
Μεγάλο μέρος του αποτελέσματος εξαρτάται ΌΧΙ μόνο απο την ικανότητα του χειρουργού και απο την αισθητική του αλλα επίσης και απο τους ρινικούς ιστούς,που κάποιες φορές δεν ανταποκρίνονται καλά στην εγχείριση.Να περιμένετε ότι θα εμφανιστούν κάποιες μικρές ατέλειες​
μετά απο οποιαδήποτε ρινοπλαστική. Να περιμένετε οτι θα έχετε βελτίωση και ΌΧΙ τελειότητα.


P.S. Αν διαβάσατε αυτό που έχω υπογραμμίσει τότε θα καταλαβαίνετε πολύ καλά οτι κάποιος άλλος ΔΕΝ μπορεί να σας εγγυηθεί για το καλό αποτέλεσμα μιας ρινοπλαστικής 100% διότι αυτό εξαρτάται και απο άλλα πράγματα τα ΟΠΟΙΑ ο γιατρός βλέπει την ώρα της επέμβασης αλλα και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η εμφάνιση της μύτης του μετά την εγχείριση θεωρώ οτι δεν είναι άσχημη, αλλα τι να το κανεις αφου δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά?
Καθολου ασχημη δεν ηταν...για να καρφωνει μπιφτεκια στο barbeque!!!

Ειναι αυτο που λεμε πηγε για ρινοπλαστικη κ βγηκε Καραγκιοζης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Καθολου ασχημη δεν ηταν...για να καρφωνει μπιφτεκια στο barbeque!!!

Φίλε ramblade
Έχω δει πολυ χειρότερες μύτες μετά απο ρινοπλαστική, και μπορώ να πω οτι δεν είναι πια και τραγική περίπτωση.
Είμαι σίγουρη οτι αρκετοί άνθρωποι αν είδαν μόνο την πρώτη φοτο δεν θα κατάλαβαν καν οτι έχει κάνει εγχείριση, αυτό πια για να το καταλάβεις πρέπει να έχεις ασχοληθεί με το θέμα ρινοπλαστική.
Αλλά η μύτη αν και δεν φαίνεται χειρουργημένη, πρώτον δεν λειτουργεί σωστά, και είναι σελωτή πράγμα που θεωρώ οτι είναι μέγα λάθος και δεν ταιριάζει σε εναν άνδρα καθόλου.
Δυστυχώς στην Ελλάδα και όχι μόνο, υπάρχουν αρκετοί γιατροί που δίνουν αυτό το σχήμα σε όλες τις μύτες!
Ενα καλούπι δηλαδή.Ο σωστός γιατρός πρέπει να εξετάζει την ανατομία της μύτης σχολαστικά
Ειδικά το κατω σημείο(ακρορρίνιο) είναι το πιο σημαντικό, διότι που πας ρε καραμήτρο όταν βλέπεις πολύ ασύμμετρα ρουθούνια και σηκώνεις τη μύτη ψηλά?Ακόμα και ο χόνδρος στο ακρορρίνιο μας έχει ασυμμετρία, και στην μια πλευρά έχουμε μεγαλύτερη ποσότητα χόνδρου, στραβομάρα έχουν να το δούν?Όταν σηκώσεις μια μύτη τέτοια περισσότερο απο οτι πρέπει,και ενώνεις το ακρορρίνιο με την υπόλοιπη μέρος της μύτης θα φαίνεται η ατέλεια περισσότερο, θα φαίνεται δηλαδή ο χόνδρος πιο εξογκωμένος σε ενα σημείο και στο άλλο λιγότερο με αποτέλεσμα το ενα ρουθούνι να φαίνεται κατω και το άλλο πιο πανω.
Οι μύτη πρέπει να γίνεται ΙΣΙΑ και όχι σελωτή. Κάτι σαν αρχαία ελληνική δηλαδή και όχι πολύ λεπτή στα πλαινά σημεία γιατι μετα υπάρχει πρόβλημα στην αναπνοή.

Θα εξηγήσω το παράδειγμα μου με φοτο κάποια στιγμή αν βρω για να καταλάβουν καλύτερα και οι φίλοι που ενδιαφέρονται να μαθουν περισσότερα για το ακρορρίνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Εχω αναφέρει ξανά τον Dr Rivkin νομίζω.Ο συγκεκριμένος γιατρός έχει σπουδάσει στο Yale και απο οτι εχω καταλάβει είναι άριστος σε αυτό που κάνει. Αν ενδιαφερόμουν για ρινοπλαστική το πρώτο πράγμα που θα έκανα ειναι να δοκιμάσω αυτά τα Radiesse fillers με τα οποία γεμίζει η μύτη σε σημεία που πρέπει και διορθώνεται το σχήμα.Αν έχει π.χ κάποιος λακακια σε καποια σημεία, καμπούρα, έλλειψη χόνδρου κ.τ.λ. γεμίζει ο γιατρός όσο πρέπει τα σημεία και έχουμε μια μύτη με πιο βελτιωμένο σχήμα χωρίς νάρκωση. Κοστίζει χίλια USD και μπορείς αν δεν κάνω λάθος να ζητήσεις το μόνιμο filler αυτό που μένει μόνιμα και δεν χρειάζεται να το ξαναγεμίσεις. Σε αυτή την περίπτωση όμως καλό είναι να επεξεργαστεί την φοτο σου ο γιατρός και να του πείς ακριβώς τι σε ενοχλεί για να ξέρεις πως θα είναι το μόνιμο αποτέλεσμα.Η μέθοδος αυτή δεν είναι κατάλληλη για ανθρώπους οι οποίοι θέλουν μικρότερη μύτη, αλλά για αυτούς που θέλουν να βελτιώσουν το σχήμα της. Είναι πολύ πιθανόν όμως αν κάποιος διορθώσει το σχήμα της μύτης του να του αρέσει μετά και να καταλάβει οτι το σχήμα της ήταν το πρόβλημα και όχι το μέγεθος.
Τώρα κάποιος θα σκεφτεί: Μα πως θα παω Καλιφόρνια να κανω αυτή την ''επέμβαση'' αφου είναι πανάκριβα. Σας πληροφορώ όμως ότι είναι πολύ πιο φτήνα με αυτή την μέθοδο διότι θα δώσεις 1000USd ενω εδώ θα δώσεις το λιγότερο 4000 για μια ρινοπλαστική'' της προκοπής.Οπότε 1000 για το filler και αλλα 3000 για το ταξίδι και καθάρισες. Ακόμα και δυο χρόνια να κρατάει το αποτέλεσμα αξίζει, διότι όταν βελτιωθέι το σχήμα της μύτης σου και σου φύγει πια η κάψα για αυτό, μετα τα δυο χρόνια μπορεί να μην σε πειράζει καν η μύτη.
Ιδού.






























Δείτε την περίπτωση αυτής της κοπέλας.Δεν είναι εντυπωσιακό?Διορθώνεται η μύτη χωρίς καν εγχείριση.


Πατήστε στις φοτο για να τις δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος.


P.S. Η συγκεκριμένη μέθοδος κάποιες φορές είναι κατάλληλη και για revision.

https://www.westsidemedicalspa.com/before_after_nose.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Έχω δει πολυ χειρότερες μύτες μετά απο ρινοπλαστική, και μπορώ να πω οτι δεν είναι πια και τραγική περίπτωση.
Αυτο το "εχω δει πολυ χειροτερες" το εχεις ξαναπει κ για τη δικια μου. Δηλαδη πως πρεπει να εινα μια μυτη για να την θεωρεις ασχημη, να την λειπουν ολοκληρα τα κοκκαλα της γεφυρας οπως σε μια περιπτωση που παρουσιασες παλιοτερα???

Είμαι σίγουρη οτι αρκετοί άνθρωποι αν είδαν μόνο την πρώτη φοτο δεν θα κατάλαβαν καν οτι έχει κάνει εγχείριση, αυτό πια για να το καταλάβεις πρέπει να έχεις ασχοληθεί με το θέμα ρινοπλαστική.
Ακρορινιο καρφωτο κ σε γωνια 30 μοιρες, υπερεκτομη του μεσου κ ανω τμηματος, λαικως του την φαγανε με τον τσασμα, "ανοιχτη οροφη" (open roof deformity) 'η πιο απλα τα κοκκαλα της γεφυρας δεν εφαπτονται...κ ειδικος να μην ειναι καποιος στην ρινοπλαστικη με το που βλεπει τετοια μυτη νιωθει οικτο -αν οχι αηδια. Ασε που σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ εγω που εχω δει τετοια ατομα ζωντανα, οτι οι φωτογραφιες κρυβουν ανωμαλιες της μυτης, ποσο μαλλον αυτες που ανεβασες που δεν εχουν μεγαλη αναλυση. Υπηρχαν κ περιπτωσεις που παρουσιαζες παλιοτερα γιατρου της αμερικης τον οποιον ετυχε να επισκευθω κ μου εδειξε τις ιδιες φωτογραφιες του website του σε μεγαλη αναλυση κ ανατριχιασα (ειναι καποιες που θεωρουσες κ παλι οτι δεν ειχαν τπτ).

Δυστυχώς στην Ελλάδα και όχι μόνο, υπάρχουν αρκετοί γιατροί που δίνουν αυτό το σχήμα σε όλες τις μύτες!
Ενα καλούπι δηλαδή.
Οι περισσοτεροι γενικοι πλαστικοι κ αχρηστοι ΩΡΛ, μια τεχνικη ρινοπλαστικης μαθαινουν, την πιο προχειρη κ απηρχειωμενη, κ την κανουν την ιδια σ'ολους. Σπανε τη γεφυρα με την οστεοτομο (!), κοβουν το κατω εξωτερικο τμημα του διαφραγματος για να την σηκωσουν, ρημαζουν τους πτερυγιαιους χονδρους, κ αν δεν χτυπησει το χρονομετρο μετατοπιζουν κ εφαπτουν τα κοκκαλα της γεφυρα, αλλιως σε κλεινουν κ βαζουν μεσα τον επομενο.

Η θεση του Dean Toriumi ("πατερας της revision rhinoplasty", βεληνεκους Jack Gunter, του γιατρου που διορθωσε την προηγουμενη περιπτωση που ανεφερες) για τα dermal fillers με ορισμενες γραφικες φωτογραφιες:

https://www.deantoriumi.com/issue1-1.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Αυτο το "εχω δει πολυ χειροτερες" το εχεις ξαναπει κ για τη δικια μου. Δηλαδη πως πρεπει να εινα μια μυτη για να την θεωρεις ασχημη, να την λειπουν ολοκληρα τα κοκκαλα της γεφυρας οπως σε μια περιπτωση που παρουσιασες παλιοτερα???
Αν μπορούσα να βάλω εδω κάποιες φοτο ανθρώπων που γνωρίζω τότε θα σου έδειχνα ποιες μύτες θεωρώ οτι είναι άσχημες. Κάποια στιγμή όμως θα βρώ απο το net και θα σου δείξω.

Ακρορινιο καρφωτο κ σε γωνια 30 μοιρες, υπερεκτομη του μεσου κ ανω τμηματος, λαικως του την φαγανε με τον τσασμα, "ανοιχτη οροφη" (open roof deformity) 'η πιο απλα τα κοκκαλα της γεφυρας δεν εφαπτονται...κ ειδικος να μην ειναι καποιος στην ρινοπλαστικη με το που βλεπει τετοια μυτη νιωθει οικτο -αν οχι αηδια.

Μα δεν είπα ποτέ οτι έγινε καλή δουλειά στη μύτη του. Αυτό που είπα είναι οτι δεν φαίνεται απαίσια τουλάχιστον σε αυτές τουλάχιστον τις φότο
Ασε που σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ εγω που εχω δει τετοια ατομα ζωντανα, οτι οι φωτογραφιες κρυβουν ανωμαλιες της μυτης, ποσο μαλλον αυτες που ανεβασες που δεν εχουν μεγαλη αναλυση.
Ναι αυτό το σκέφτηκα και εγώ και δεν αποκλείεται σε άλλες φοτο να φαίνεται χειρότερα η μύτη του. Σε αυτές όμως το ξαναλέω, δεν φαίνεται κατι απαίσιο, δηλαδή εσένα σου φαίνεται χειρουργημένος εκεί? Και αν ναι, είναι επειδή ασχολήθηκες πολύ με την μύτη και μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα, κάποιος που δεν ασχολήθηκε όμως ΔΕΝ το καταλαβαίνει.

Υπηρχαν κ περιπτωσεις που παρουσιαζες παλιοτερα γιατρου της αμερικης τον οποιον ετυχε να επισκευθω κ μου εδειξε τις ιδιες φωτογραφιες του website του σε μεγαλη αναλυση κ ανατριχιασα (ειναι καποιες που θεωρουσες κ παλι οτι δεν ειχαν τπτ).
Να υποθέσω οτι σε αυτόν έκανες το revision?Και αν οχι γιατί?

Οι περισσοτεροι γενικοι πλαστικοι κ αχρηστοι ΩΡΛ, μια τεχνικη ρινοπλαστικης μαθαινουν, την πιο προχειρη κ απηρχειωμενη, κ την κανουν την ιδια σ'ολους. Σπανε τη γεφυρα με την οστεοτομο (!), κοβουν το κατω εξωτερικο τμημα του διαφραγματος για να την σηκωσουν, ρημαζουν τους πτερυγιαιους χονδρους, κ αν δεν χτυπησει το χρονομετρο μετατοπιζουν κ εφαπτουν τα κοκκαλα της γεφυρα, αλλιως σε κλεινουν κ βαζουν μεσα τον επομενο.,
Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.Οι καλοί ρινοπλαστικοί στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και αυτοί, ακούω παράπονα απο πολύ κόσμο οτι επειδή έχουν πολύ δουλειά δεν δίνουν την απαραίτητη προσοχή στον ασθενή.Μάλλον είναι καλύτερα αν κάποιος διαθέτει περισσότερα χρήματα να το κάνει έξω αυτό.Καλά λόγια έχω ακούσει για Κυπρο και Γερμανία, αλλα καλό είναι να έχει κάποιος συγγενείς να τον φιλοξενούν εκει ώστε να μην του στοιχίσει πάρα πολλά.Μάλιστα πριν χρόνια γνώριζα μια κοπέλα που είχε μια απαίσια μύτη στυλ παπαγάλου και την έκανε στην Κύπρο και βελτιώθηκε πάρα μα πάρα πολύ.

Η θεση του Dean Toriumi ("πατερας της revision rhinoplasty", βεληνεκους Jack Gunter, του γιατρου που διορθωσε την προηγουμενη περιπτωση που ανεφερες) για τα dermal fillers με ορισμενες γραφικες φωτογραφιες:

Στο κείμενο που παρέθεσες αναφέρεται οτι η αποτυχία οφείλεται στο γεγονός οτι οι περισσότεροι γιατροί, δερματολόγοι, κ.τ.λ που κάνουν αυτές τις ενέσεις ΔΕΝ είναι ειδικοί
και δεν κάνουν στο σωστό σημείο την ένεση.Αν ήταν έτσι δεν θα έκανε κανένας botox η ενέσεις με υαλοουρανικό οξύ για τις ρυτίδες.Άσε που ο γιατρός αυτός του Σικάγο , αναφέρεται σε περιπτώσεις Καναδά και Ευρώπης και όχι Η.Π.Α.
Κομπογιαννίτες φίλε μου υπάρχουν παντού, το θέμα είναι να το ψάχνει καποιος αρκετα και να αποφασίζει το καλύτερο.
Μην ξεχνάς οτι και στο revision που έκανες εσυ υπάρχουν κίνδυνοι. Μια κοπελιά που έκανε revision μου παραπονιόταν για κακή αναπνοή μετα την επέμβαση.Στο revision υπάρχει επίσης ο υπάρχει κίνδυνος να τεντωθεί το δέρμα πολύ και αν δεν έχει απομείνει αρκετό απο την πρώτη εγχείριση να υπάρχουν δυσάρεστες συνέπειες.Είναι πιθανόν να φαίνονται και τα μοσχεύματα εξωτερικά αν δεν είναι η υφή του δέρματος κατάλληλη για το μόσχευμα.Αν το δέρμα ειναι πολύ λεπτό και τεντωθεί θα φαίνονται τα μοσχεύματα πράγμα όχι και τόσο κολακευτικό, άσε που κινδυνεύει να σκιστεί και θέλει προσοχή.Πρέπει να είναι πολύ expert ο γιατρός που θα κάνει το revision, διότι αν δεν τα δει όλα αυτά κλάφτα χαράλαμπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Άσε που ο γιατρός αυτός του Σικάγο , αναφέρεται σε περιπτώσεις Καναδά και Ευρώπης και όχι Η.Π.Α.
Some of these filler materials have been available in Europe and Canada for many years. I have been treating patients from Europe and Canada with problems from injectable fillers for several years.
Αυτο που εννοει ειναι οτι επειδη εχουνε παρει εγκριση του εκαστοτε αρμοδιου οργανισμου στην Ευρωπη κ Καναδα πολυ παλιοτερα απ'οτι στις ΗΠΑ, τα περισσοτερα περιστατικα του προερχονται απο κει. Το ιδιο συμβαινει κ με το poly-L-lactic acid γνωστο ως Newfill στην Ευρωπη εδω κ αρκετα χρονια ενω ο FDA του εδωσε εκριση το 2004 με την ονομασια Sculptra. Κ σ'αυτο, ως ημι-μονιμο υλικο, τα περιστατικα κοκκιωματων κ αλεργικων αντιδρασεων ειναι περισσοτερα στην Ευρωπη.

P.S. Η συγκεκριμένη μέθοδος κάποιες φορές είναι κατάλληλη και για revision.
Εγω παντως αν ειχα ηδη κανει μια ρινοπλαστικη, ενεσιμο εμφυτευγμα δεν θα ρισκαρα να βαλω κ στον πιο καλο χειρουργο προκειμενου ρισκαρω την υποψηφιοτητα μου για revision.

The bottom line is that the presence of an injectable filler material creates numerous variables in the surgery that makes getting a good outcome much more difficult. These patients will be forced to accept multiple irregularities if they choose to undergo surgical correction.
Ειδικα μονιμο filler δεν θα εβαζα πουθενα, εκτος αν ηθελα να καταντησω σαν τον Φλωρινιωτη που εβαλε σιλικονη για να καλυψει τις ριτιδες του κ η σιλικονη αρχισε να μετατοπιζεται κ τελικα κατακαθισε στο σαγωνι του. Κ αυτη ηταν η αφορμη για το 2ο λιφτινγκ του νομιζω (ειναι τραγικο το ατομο!).

Στο revision υπάρχει επίσης ο υπάρχει κίνδυνος να τεντωθεί το δέρμα πολύ και αν δεν έχει απομείνει αρκετό απο την πρώτη εγχείριση να υπάρχουν δυσάρεστες συνέπειες.
Εμενα μου λες??? 5 mm το μεγαλωσε το ακρορινιο μου που ειχε καθισει, παραπανω δεν τεντωνοταν το δερμα. Κ το πρηξιμο...σαν λουκανικο ηταν κ ακομα να ξεπρηστει. 6 μηνες λενε κανει περιπου να ξεπρηστει οταν βαζεις μοσχευματα απ'το πλευρο, του αυτιου ξεπρηζεται πιο γρηγορα. Ειχα κ δυο μελανιες, μια στην κορυφη στο σημειο που ο ηλιθιος καραφλος με το μουστακι μου εχει κολλησει την ακμη (ο,τι ειχε απομεινει) το ενος πλαγιου τμηματος του πτερυγιαιου χονδρου κ προεξειχε, κ στην αριστερο ανω τμημα της γεφυρα που το κοκκαλο ηταν στραβοσπασμενο κ τεντωνε το δερμα. Θα ανεβαζα 2-3 φωτογραφιες αλλα ειναι πολυ γραφικες κ αρκετα εχω τρομαξει τον κοσμο. Κ στισ 2 περιοχες το δερμα μου ηταν λεπτο μετα απ'ολ'αυτα, κ εκανα τον σταυρο μου καθε μερα μην συμβει το κακο... Ευτυχως τωρα πια εχουν υποχωρησει κ οι δυο.

Είναι πιθανόν να φαίνονται και τα μοσχεύματα εξωτερικά αν δεν είναι η υφή του δέρματος κατάλληλη για το μόσχευμα. Αν το δέρμα ειναι πολύ λεπτό και τεντωθεί θα φαίνονται τα μοσχεύματα πράγμα όχι και τόσο κολακευτικό, άσε που κινδυνεύει να σκιστεί και θέλει προσοχή.
Μεσ'άπ'τα ρουθουνια φαινονται τα composite grafts που τα κρατανε ανοιχτα. Αλλα παντα τα μοσχευματα που μπαινουν στην εξωτερικη πλευρα της μυτης τα τυλιγουν με fascia temporalis 'η περιχονδριο για να μην προεξεχουν κ δημιουργησουν νεκρωση του δερματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
6 μηνες λενε κανει περιπου να ξεπρηστει οταν βαζεις μοσχευματα απ'το πλευρο, του αυτιου ξεπρηζεται πιο γρηγορα.
Γιατί αυτό? Η υφή του χόνδρου πλευρών είναι διαφορετική απο την υφη χόνδρου του αυτιού αλλά παίζει ρόλο αυτό?

εχει κολλησει την ακμη (ο,τι ειχε απομεινει) το ενος πλαγιου τμηματος του πτερυγιαιου χονδρου κ προεξειχε,
Εννοείς αυτό το σημείο του ακρορρινιου που είναι πιο εξογκωμένο στο αριστερό μέρος μύτης σου.Δεν μου λες αν εκει εκανες αφαιρεση του χονδρου που προεξείχε (το εξόγκωμα) δεν θα ήταν πιο συμμετρική η μύτη? Εννοώ να έχουν ίδια ποσότητα χόνδρου με την δεξιά πλευρά.

Μεσ'άπ'τα ρουθουνια φαινονται τα composite grafts που τα κρατανε ανοιχτα. Αλλα παντα τα μοσχευματα που μπαινουν στην εξωτερικη πλευρα της μυτης τα τυλιγουν με fascia temporalis 'η περιχονδριο για να μην προεξεχουν κ δημιουργησουν νεκρωση του δερματος.

Νομίζω οτι ακόμα και να τυλίγουν τα πλευρά της μύτης με περιχόνδριο αν ο τύπος δέρματος δεν είναι κατάλληλος για revision ίσως πρέπει να μην γίνεται. Εκτός πια και αν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα λειτουργικό.Απο οτι ξέρω λεπτής υφής δέρμα δεν είναι οτι καλύτερο για revision, διότι μετα θα τεντωθεί υπερβολικά.Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γιατί αυτό? Η υφή του χόνδρου πλευρών είναι διαφορετική απο την υφη χόνδρου του αυτιού αλλά παίζει ρόλο αυτό?

δεν ξερω αν η λεξη υφη ειναι σωστη, αλλα τα πλευρα κ το διαφραγμα θεωρουνται καλυτεροι δοτες απ'οτι τ'αυτια. Κ αυτο γιατι παρεχουν ευθυ κ χοντρο χονδρο ενω των αυτιων ειναι λεπτος κ καμπυλωτος κ εχει μια ταση να λεπταινει μετα τον 1ο χρονο. Των αυτιων προτιμαται σε περιπτωσεις που χρεαιζεται περισσοτερο βελτιωση του σχηματος της μυτη παρα αυξηση του μεγεθους της πιστευω. Επισης η διαδικασια ειναι λιγοτερο διεισδυτικη σε σχεση με το πλευρο.

Εννοείς αυτό το σημείο του ακρορρινιου που είναι πιο εξογκωμένο στο αριστερό μέρος μύτης σου.Δεν μου λες αν εκει εκανες αφαιρεση του χονδρου που προεξείχε (το εξόγκωμα) δεν θα ήταν πιο συμμετρική η μύτη? Εννοώ να έχουν ίδια ποσότητα χόνδρου με την δεξιά πλευρά.

Καταρχας δεν ειναι μονο ο χονδρος που δημιουργει αυτη την ασυμμετρι αλλα κ scar tissue περισσοτερο στην μια πλευρα. 2ον ετσι κ εκοβε κι αλλο δεν θα μπορουσα να αναπνευσω καθολου, ηξερα γιατι τους εκοψε κ τοποθετησε ετσι ο καραφλος... Σου εχω ξαναπει οτι η μυτη ειναι μεταξυ 1/3-1/2 της φυσιολογικης!
3ο η ποσοτητα χονδρου ειναι η ιδια περιπου αλλα το διαφραγμα ειναι στραβο οπως φαινεται στη κατοψη.


Ειδα κατα τυχη ενα παλιοτερο μηνυμα σου που ελεγες πως μια φιλη σου πηγε στο γεροντοπαλικαρο κ οι μελανιες εκαναν 3 μηνες να φυγουν. Εγω εγω κλεισει σχεδον 3 κ ακομα εχω λιγο, αλλα μετα την εγχειρηση δεν μπορουσα να ανοιξω τα ματια απ'το πρηξιμο. Αυτη ηταν που εκανε την επανορθωτικη τον Απριλιο? Αληθεια πως πηγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Καταρχας δεν ειναι μονο ο χονδρος που δημιουργει αυτη την ασυμμετρι αλλα κ scar tissue περισσοτερο στην μια πλευρα.3ο η ποσοτητα χονδρου ειναι η ιδια περιπου αλλα το διαφραγμα ειναι στραβο οπως φαινεται στη κατοψη.


Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσεις λίγο καλύτερα.Δηλαδή η ασυμμετρία στο ακρορρίνιο, εκει που φαίνεται πιο εξογκωμένο στην μια πλευρά, οφείλεται στο στραβό διάφραγμα το οποίο δεν ίσιωσε ο προηγούμενος?Το scar tissue απο οτι ξέρω είναι ο ιστός έχει πειραχτεί.


Ειδα κατα τυχη ενα παλιοτερο μηνυμα σου που ελεγες πως μια φιλη σου πηγε στο γεροντοπαλικαρο κ οι μελανιες εκαναν 3 μηνες να φυγουν. Εγω εγω κλεισει σχεδον 3 κ ακομα εχω λιγο, αλλα μετα την εγχειρηση δεν μπορουσα να ανοιξω τα ματια απ'το πρηξιμο. Αυτη ηταν που εκανε την επανορθωτικη τον Απριλιο? Αληθεια πως πηγε?


Μάλλον δεν διάβασες τα προηγούμενα μηνύματα μου προσεκτικά και έχεις μπερδευτεί λίγο.
Λοιπόν, η φίλη μου δεν έχει κάνει revision αλλα σκεφτόταν να κάνει μια εποχή. Χειρουργήθηκε πριν 9 χρόνια απο κάποιον γνωστο πλαστικό χειρουργό που της έκανε ζημιά και έχει πρόβλημα και απο πλευράς αισθητικής αλλά και στο λειτουργικό κομμάτι της μύτης.
Στον ΩΡΛ πήγε περσι το φθινόπωρο να τον ρωτήσει για revision.Δεν την έκανε διότι ξέρει οτι σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχουν εγγυήσεις.Έχει ασυμμετρία στα ρουθούνια και στο ακρορρίνιο. Επίσης είναι σελωτή μύτη και δεν μπορεί να αναπνεύσει πολύ καλά απο την δεξιά πλευρά διότι αφαιρέθηκαν οι χόνδροι οι οποίοι στήριζαν το δέρμα.
Τώρα έχω δει και κάποια άλλη η οποία έκανε revision, αισθητικά η μύτη της ήταν τέλεια αλλα μου παραπονέθηκε οτι δεν μπορούσε να αναπνεύσει και τόσο καλά. Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός οτι δεν είχε ηρεμήσει ακόμα η μύτη διότι είχε μόνο δυο μήνες που την έκανε, η και στο ριμαγμένο διάφραγμα το οποίο είχε κυριολεκτικά κακοποιήσει ο πρώτος γιατρός απο οτι μου είπε.Οι χόνδροι αυτηνής πάρθηκαν απο τα αυτιά και το ρινικό διάφραγμα.Δε ξέρω αλλα ο γιατρός σε αυτή την περίπτωση πρέπει να προσέχει στην ποσότητα χόνδρου διότι αν προσθέσει παραπάνω απο οτι πρέπει ίσως ο άλλος δυσκολεύεται να αναπνεύσει.Χ..ε μέσα φίλε, αμα η πρώτη εγχείριση δεν πετύχει τότε οι δεύτερες και οι τρίτες είναι μπαλώματα κατα τη γνώμη μου και πρέπει να γίνονται μόνο στην περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα στο λειτουργικό κομμάτι.
Οι μελανιές που είχε η φίλη μου ήταν στην πρώτη εγχείριση.
Μια άλλη κοπελιά η οποία γνώρισα εδώ που θέλει να μικρύνει λιγάκι το ακρορρίνιο είναι αυτή που είχε επισκεφτει τον ΩΡΛ και σκεφτόταν για εγχείριση το Πασχα τον Απρίλιο που μας πέρασε δηλαδή.Η κοπέλα δεν την έχει κάνει ακόμα διότι θέλει να λύσει κάποια προσωπικά της θέματα πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσεις λίγο καλύτερα.Δηλαδή η ασυμμετρία στο ακρορρίνιο, εκει που φαίνεται πιο εξογκωμένο στην μια πλευρά, οφείλεται στο στραβό διάφραγμα το οποίο δεν ίσιωσε ο προηγούμενος?Το scar tissue απο οτι ξέρω είναι ο ιστός έχει πειραχτεί.

θα σου στειλω φωτογραφια με τη μυτη ανοιχτη να δεις καλυτερα, ελπιζω να μην εχεις προβλημα.

Τώρα έχω δει και κάποια άλλη η οποία έκανε revision, αισθητικά η μύτη της ήταν τέλεια αλλα μου παραπονέθηκε οτι δεν μπορούσε να αναπνεύσει και τόσο καλά. Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός οτι δεν είχε ηρεμήσει ακόμα η μύτη διότι είχε μόνο δυο μήνες που την έκανε, η και στο ριμαγμένο διάφραγμα το οποίο είχε κυριολεκτικά κακοποιήσει ο πρώτος γιατρός απο οτι μου είπε.Οι χόνδροι αυτηνής πάρθηκαν απο τα αυτιά και το ρινικό διάφραγμα.Δε ξέρω αλλα ο γιατρός σε αυτή την περίπτωση πρέπει να προσέχει στην ποσότητα χόνδρου διότι αν προσθέσει παραπάνω απο οτι πρέπει ίσως ο άλλος δυσκολεύεται να αναπνεύσει.

Δεν θα επρεπε να την ανησυχει το πρηξιμο, 2 μηνες ειναι πολυ νωρις για revision, ειδικα αν εχει κανει κ διαφραγμα (στα spreader grafts που θα εβαλε για να κρατουν ανοιχτους τους αεραγωγους οφειλεται περισσοτερο νομιζω). Ειδικα οταν η ρινοπλαστικη ειναι αυξητικη παρατηρειται πολυ περισσοτερο πρηξιμο που αργει ΠΟΛΥ να υποχωρησει. Κι εχω δεν μπορω να ανασανω καθαρα αλλα μου ειπε ειναι φυσιολογικοτατο γιατι εχει ωαλει της Παναγιας τα ματια μεσα!
Καλα τωρα αυτο με την ποσοτητα του χονδρου ειναι εμπειρικο γιατι οπως ειπα ατροφουν οταν μεταμοσχευονται (ιδιαιτερα του αυτιου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Δεν θα επρεπε να την ανησυχει το πρηξιμο, 2 μηνες ειναι πολυ νωρις για revision, ειδικα αν εχει κανει κ διαφραγμα (στα spreader grafts που θα εβαλε για να κρατουν ανοιχτους τους αεραγωγους οφειλεται περισσοτερο νομιζω).


Δεν την ανησυχεί το πρήξιμο αλλα το θέμα αναπνοής. Τέλοσπάντων.
Θα ήθελα να αναφερθώ σε ενα αλλο θέμα τώρα. Είδα την φίλη μου πριν λίγες μέρες αυτή που έκανε την ρινοπλαστική και σκεφτόταν το revision και μου έλεγε οτι έχασε τόσα πολλά τόσα χρόνια με αυτό το θέμα της μύτης. Η ζωή είναι τόσο μικρή μου λεει για να ασχολούμαστε με τετοιες αηδίες.Μετάνιωσε οικτρά που το έκανε και ειδικά σε αυτόν τον αδιάφορο και αλαζόνα γιατρό.Απέκτησε τάσεις αγοραφοβίας μέτα την επέμβαση διότι ήταν τόσο κακοποιημένο το πρόσωπο και παραμορφωμένο μετά την εγχείριση που δεν μπορούσε να βγεί έξω!Δηλαδή δεν σου φτάνει το ψυχολογικό που έχεις με την μύτη αποκτάς και άλλα που δεν είχες!
Η μανα της οταν την είδε μετα την εγχείριση κόντεψε να λιποθυμίσει διότι ήταν το πρόσωπο της τεράστιο απο το πρήξιμο.Μιλαμε για ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Έφυγε απο την δουλειά της έκοψε όλες τις κοινωνικές της σχέσεις και ήταν ενα μοναχικό άτομο που ευτυχώς είχε την μάνα της για να πει μια κουβέντα. Δηλαδή ρε γμτ αξίζει τον κόπο? να φευγουν τόσα χρόνια σε αηδίες? Αντί να χαιρεται κάποιος την ζωή και κάθε ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ της να κάθεται να ασχολείται με μια μύτη?Και αν κάτσει καλα παει στο καλό αλλα αν δεν? Να κλειστεί κάποιος μέσα απο την ντροπή του? ΕΛΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top