• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

mariakv

Νεοφερμένος

Η mariakv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νομίζω έχεις καταλάβει ακριβώς ....πως θα φυγει το λακουβακι?είναι άσχημο κ δεν ξέρω τι να κανω....:hmm::hmm: σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ForHope

Νεοφερμένος

Ο ForHope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Αυτά που εχω διαβάσει για τη συγκεκριμένη διωρθοση είναι ότι παίρνουν από το διαβραγμα και το τοποθετούν εκεί που είναι η λακούβα η γεμίζουν την περιοχή εκείνη με ένα υλικό μπορεί να είναι και υγρό αυτό το υλικό, το οποίο το δεχετε ο οργανισμος. Πάρε ένα τηλεφωνο το γιατρό σου και ρωτά τον να δούμε τι θα σου πει και αυτος. Αλήθεια εσύ σε πιο γιατρό χειρουργηθηκες και κατά ποσο έμεινες ευχαριστενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakv

Νεοφερμένος

Η mariakv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ χειρουργικήκα στο Ηράκλειο Κρήτης ευχαριστημενη δεν έχω , μεινει..καθόλου. ..τώρα μπορεί να φταίει ότι είμαι ακόμη λίγο πρησμενη...Πάντως η μία μεριά της μύτης δεν είναι η ίδια με την αλλη..τώρα δεν ξέρω αν αλλάξει στην πορε:/:
ια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariakv

Νεοφερμένος

Η mariakv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σήμερα πήγα στον γιατρό μου κ μου είπε ότι ποτέ δεν βγαίνουν οι δύο μεριές το ιδιο..και ότι πρέπει να αφήσω να περάσουν 2 χρόνια για να καταλαβουμε..και όταν τον ρωτούσα να μου πει τι είναι αυτό το λακουβακι μου έλεγε ότι δεν βγαίνουν οι δύο μεριές πότε το ιδιο..τι κανω δεν ξερω...και ότι πρέπει να αφήσω 2 χρόνια να περάσουν για να ξεπρηστει τελείως η μυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

britney2

Νεοφερμένος

Η britney2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας και απο εμενα! Παιδια εχω μπερδευτει εδω μεσα.. Ειμαι απο Σαλονικα και επισκεφτηκα τον γνωστο γιατρο απο Κολωνακι,ο οποίος πραγματικά ήταν πολύ απότομος και άξεστος θα έλεγα.. Σκεφτόμουν οτι δεν πειράζει,καλός γιατρός να είναι, δεν θα τον παντρευτώ κιόλας.. Από την αλλη,αν υπάρχουν επιπλοκές, νομίζω οτι ο χαρακτήρας του γιατρού παίζει ρόλο αργότερα.. Έτσι αποφάσισα να επισκεφτώ αυτόν στο Μαρούσι ο οποίος έχω διαβάσει οτι είναι πιο συνεργάσιμος, αλλά και εδώ διαβαζω οτι στην περίπτωση επιπλοκών ο συγκεκριμένος σε αφήνει ακαλυπτο.. Απο Σαλόνικα δεν έχω ακούσει για κάποιον, θα μπορούσε κάποιος που εχει κανει εγχειρηση να μου προτεινει καποιον? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Γεια σας και απο εμενα! Παιδια εχω μπερδευτει εδω μεσα.. Ειμαι απο Σαλονικα και επισκεφτηκα τον γνωστο γιατρο απο Κολωνακι,ο οποίος πραγματικά ήταν πολύ απότομος και άξεστος θα έλεγα.. Σκεφτόμουν οτι δεν πειράζει,καλός γιατρός να είναι, δεν θα τον παντρευτώ κιόλας.. Από την αλλη,αν υπάρχουν επιπλοκές, νομίζω οτι ο χαρακτήρας του γιατρού παίζει ρόλο αργότερα.. Έτσι αποφάσισα να επισκεφτώ αυτόν στο Μαρούσι ο οποίος έχω διαβάσει οτι είναι πιο συνεργάσιμος, αλλά και εδώ διαβαζω οτι στην περίπτωση επιπλοκών ο συγκεκριμένος σε αφήνει ακαλυπτο.. Απο Σαλόνικα δεν έχω ακούσει για κάποιον, θα μπορούσε κάποιος που εχει κανει εγχειρηση να μου προτεινει καποιον? Ευχαριστώ

Πρεπει να αισθανεσαι ανετα με το γιατρο σου!! Εγω αμα δε συμπαθουσα καποιον, δε θα ηθελα να τον εχω με ενα νυστερι απο πανω μου, οταν εγω ειμαι ναρκωμενος!! Τωρα για τους καλους γιατρους εξαρταται και τι θελεις να κανεις!! Εγω ειχα κανει διορθωτικη επεμβαση στη θεσσαλονικη, επειδη την ειχα σπασμενη τη μυτη για καμια δεκαρια χρονια και δεν ειχα θεμα, αλλα ηταν και πολυ απλη επεμβαση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lena14

Νεοφερμένος

Η Lena14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για ρινοπλαστικη στη Θεσσαλονικη. Εαν υπαρχει καποιος που γνωριζει καποιον καλο γιατρο ή μη, ας μου στειλει πρσωπικο μυνημα. Ευχαριστω. ειμαι στο ψαξιμο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxmolto

Νεοφερμένος

Ο maxmolto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους σας! υπαρχει καποιος που μετα απο ρινοπλαστική έστω και μετα απο πάρα πολύ καιρό να έχει χτυπήσει τη μύτη του??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zozii

Νεοφερμένος

Η Zozii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι και εγω για ρινοπλαστική κυρίως για αισθητικούς λόγους! Εχω μεγάλη μύτη με καμπουρίτσα και ελαφρώς στραβό διάφραγμα!Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω οτι η περίπτωση μου μάλλον είναι δύσκολη και αυτό με αγχώνει ακόμα περισσότερο στην επιλογή του κατάλληλου γιατρού!Δεν έχω επισκευτεί ακόμα κανένα γιατρό γιατί είμαι απο Θεσσαλονίκη και εχω πληροφόρηση μόνο για γιατρούς σε Αθήνα!
Θα ήθελα λοιπόν:
1)Να μου γράψει εντυπώσεις και όνομα γιατρού όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου και έχει χειρουργηθεί!
2)Να μου πείτε αν έχετε κάποια πληροφόρηση για τους Δημ. Λουλ...δης, Αλ. Κασ..ης και Ιωαν. Μήτσ.
Παρακαλώ να μου απαντήσετε σε προσωπικό μήνυμα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexia90

Νεοφερμένος

Η alexia90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα.... ενδιαφέρομαι να κάνω ρινοπλαστική...Επειδή είμαι απο Επαρχία (κοντά στη Θεσσαλονικη) αρχικα κοιτουσα για γιατρους εκει. Απο φορουμ και σχολια διαβασα καλες κριτικες για τον Λουλουδη στην Αθηνα. Παραλληλα ειδα και φωτογραφιες απο τη δουλεια του και μου αρεσε...Οποιος εχει εμπειρια απο τον συγκεκριμενο γιατρο ή εχει καποια γνωμη θα ηθελα να μαθω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peter92

Νεοφερμένος

Ο peter92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.... ενδιαφέρομαι να κάνω ρινοπλαστική...Επειδή είμαι απο Επαρχία (κοντά στη Θεσσαλονικη) αρχικα κοιτουσα για γιατρους εκει. Απο φορουμ και σχολια διαβασα καλες κριτικες για τον Λουλουδη στην Αθηνα. Παραλληλα ειδα και φωτογραφιες απο τη δουλεια του και μου αρεσε...Οποιος εχει εμπειρια απο τον συγκεκριμενο γιατρο ή εχει καποια γνωμη θα ηθελα να μαθω..

Λοιπόν alexia εγω εχω προσωπικη εμπειρια απο τον γιατρο που λες οτι σκεφτεσαι να επισκεφτεις.Εκανα πριν 5 μηνες ανοιχτη ρινοπλαστικη και ολα πηγαν τελεια . Ο γιατρος ειναι πανω απο ολα ανθρωπος και ειναι πολυ καλος στην δουλεια του. θα σου συνιστουσα να τον επισκεφτεις και να παρεισ μια γνωμη :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia90

Νεοφερμένος

Η alexia90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στην Αθήνα χειρουργήθηκες; σε ιδιωτική κλινική;
και πόσο κόστισε η επέμβαση αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peter92

Νεοφερμένος

Ο peter92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στην Αθήνα χειρουργήθηκες; σε ιδιωτική κλινική;
και πόσο κόστισε η επέμβαση αν επιτρέπεται;

Ναι εδώ στην Αθήνα σε ιδιωτικη κλινικη στο ψυχικό, οσο για το κοστος της επέμβασης για τα πάντα όλα μου στοίχισαν 2,500.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ForHope

Νεοφερμένος

Ο ForHope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τον Κολλια? Έμεινες κανείς δυσαρεστημενος-ευχαριστημενος από αυτον? Ας μου απαντησει σε προσωπικο μηνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ForHope

Νεοφερμένος

Ο ForHope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ehfar

Νεοφερμένος

Η Ehfar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους! Γράφτηκα στο συγκεκριμένο site επειδή έχω διαβάσει πολλές εμπειρίες, απόψεις και ανησυχίες γύρω από την επέμβαση της ρινοπλαστικης και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την δίκη μου. Πριν από 10 μέρες έκανα επέμβαση ρινοπλαστικης αλλά και διαφράγματος με γιατρό που επέλεξα μετά από αρκετό ψάξιμο. Η επέμβαση έγινε σε ιδιωτική κλινική από την οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένη δίπλα στην Αμερικανική πρεσβεία. Το χειρουργείο κράτησε 3,5 ώρες γιατί έγινε ανοιχτή ρινοπλαστικη και το πρόσωπο μου είναι αρκετά στενό γεγονός που έκανε δύσκολο το έργο του γιατρού. Ο γιατρός είναι ωρλ με μετεκπαίδευση στη χειρουργική προσώπου και είναι σημαντικό όταν κάποιος επιλέγει να διορθώσει το στραβό του διάφραγμα να προτιμά ωρλ... Έμεινα στην κλινική για έξι ώρες μετά την επέμβαση όπου μου χορηγήθηκαν παυσίπονα και αντιβίωση αν και δεν ένιωσα κανέναν απολύτως πόνο. Την επόμενη μέρα πήγα στο ιατρείο όπου μου αφαίρεσε ο γιατρός τις γάζες (δυο ευμεγεθεις από κάθε ρουθούνι) και μου έκανε αναρρόφηση με το γνωστό "σκουπάκι"! Αν και η διαδικασία είναι αρκετά ενοχλητική δεν ένιωσα κανέναν απολύτως πόνο και ο γιατρός μου επισήμανε πως συνήθως οι άντρες είναι αυτοί που του παραπονιούνται :P!! Η μύτη μου για 4 μέρες είχε αρκετές εκκρίσεις , έκανα πλύσεις με φυσιολογικό όρο κάθε δυο ώρες και έβαζα μια μαλακτική αλοιφή. Οι μελανιές και το πρήξιμο γύρω από τα μάτια ήταν αρκετά έντονα αλλά υποχώρησαν εντελώς την έκτη ημέρα αφήνοντας ένα ελαφρύ πρήξιμο στο άνω χείλος. Μια εβδομάδα μετά εξακολουθούσα να αναπνέω μόνο με το στόμα και αυτό ήταν το χειρότερο κομμάτι της διαδικασίας.. Την 7η ημέρα μου αφαίρεσε τον νάρθηκα και τα ράμματα που είχα στη βάση της μύτης. Εκεί είδα πραγματικά ποσό πολύ μου είχε αλλάξει όλη η εικόνα και ένιωσα τρισευτυχισμενη!!! Ούτε στα πιο τρέλα μου όνειρα δεν φανταζόμουν μια τόσο τέλεια μύτη αν και ο γιατρός μου είπε πως θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο σε 1,5 μήνα που θα έχει υποχωρήσει το μεγαλύτερο μέρος του πρηξίματος.. Εκείνη την ημέρα πήρα και την πρώτη μου μεγάλη ανάσα! Συγγνώμη για το εκτενές μήνυμα, οποίος το σκέφτεται και έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yannis86

Νεοφερμένος

Ο yannis86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, θελω να ρωτησω αν εχει κανει καποιος ρινοπλαστικη με τον [...];
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

peter92

Νεοφερμένος

Ο peter92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, θελω να ρωτησω αν εχει κανει καποιος ρινοπλαστικη με τον [...];

Γεια σου φιλε γιαννη εγω εχω κανει ρινοπλαστικη στον [...] πριν περιπου 5.5 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την δουλεια που μου εκανε και μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yannis86

Νεοφερμένος

Ο yannis86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου φιλε γιαννη εγω εχω κανει ρινοπλαστικη στον [...] πριν περιπου 5.5 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την δουλεια που μου εκανε και μεχρι στιγμης ολα πανε πολυ καλα.

σε ευχαριστω πολυ, σκεφτομαι να προχωρησω με τον συγκεκριμενο γιατρο, θα θελα να με ενημερωσεις περαιτερω αν μπορεις, να μιλησουμε μεσω προσωπικου μηνυματος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotinho

Νεοφερμένος

Ο panagiotinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους! Αποφασισα να γραψω και τη δικη μου ιστορια και θα το κανω οσο πιο αναλυτικα μπορω, ωστε να μπορεσω να βοηθησω τους ενδιαφερομενους που σκεφτονται να κανουν την επεμβαση. καταρχην να πω πως ειμαι αντρας 23 χρονων και ειχα αποφασισει εδω και χρονια πως καποια στιγμη θα κανω ρινοπλαστικη καθως ειχα τεραστια καμπουρα αλλα και στραβο διαφραγμα. Ας αρχισω λοιπον.. Για πανω απο ενα χρονο εκανα αναλυτικο ψαξιμο στο ιντερνετ σχετικα με το θεμα, διαβαζα τα μεγαλα ποσοστα αποτυχιας, μιλουσα με χειρουργημενους (μπορει να τα εχω πει και με καποιον απο δω μεσα) και προσπαθουσα να καταληξω στον αποτελεσματικο γιατρο που θα μου εδινε "σιγουρη επιτυχια". Με βαση αυτα που διαβαζα κατεληξα και γω στους κλασσικους 2, τον εναν στο Μαρουσι και τον αλλον στο Κολωνακι (τους 2 τηλεορασατους). Εκλεισα ραντεβου πρωτα με αυτον στον Μαρουσια και τον επισκεφτηκα αρχες Μαη. Μπηκα στο γιατρειο του, γενικα εντυπωσεις θετικες και απο το κοσμο που ειχε εξω κλπ κλπ.. Οταν μπηκα μεσα του εξηγησα τι ακριβως θελω, με καθισε στη καρεκλα για 20 δευτερολεπτα για εξεταση, μου ειπε οτι εχω και στραβο διαφραγμα πραγμα που ηξερα και μετα επιστροφη στη καρεκλα του για να τα πουμε. Με εβγαλε μια φωτογραφια και παλευε με το κλασσικο προγραμμα να μου ισιωσει τη μυτη. Δε ξερω αν ειναι αλαζονικο ή οχι αλλα ακουσα και γω πανω απο 5 φορες οτι ηρθες στον καλυτερο, εχω κανει 10000 μυτες, 35 χρονια εμπειριας, εισαι ευκολη περιπτωση, και οτι αν δε μπορω εγω τοτε δε μπορει κανενας γιατρος. Μπορει και να ηταν ετσι, δε θελω να χαρακτηρισω αρνητικα τον ανθρωπο γιατι οντως μπορει να ειναι εξπερτ. Τελοσπαντων, θα ηθελα να επισημανω βεβαια και τα θετικα του καθως εναντια στα πολλα που ειχα ακουσει και διαβασει για τον τροπο του, εκεινος απαντησε σε ολες μου τις ερωτησεις και μαλιστα σχετικα ευγενικα. Κοστος επισκεψης 50 ευρω, η ολη φαση μεσα στο γιατρειο κρατησε κανα τεταρτο και κοστος επεμβασης για ρινοπλαστικη και διαφραγμα μου ειπε 3500. Γυρνωντας σπιτι, σκεφτομουν για καμια βδομαδα τι να κανω και αν ειναι ο καταλληλος. Αποφασισα οτι θα προχωρησω με αυτον και ετσι πηρα τηλεφωνο να κλεισω ραντεβου ωστε να κανονισω τα της επεμβασης. Μετα το τηλεφωνο αυτο, ολα αλλαξαν καθως συνεχιζα να αμφιβαλω αν επρεπε να το κανω βιαστικα ή να κανω και ραντεβου με αλλους γιατρους. Ειχα πελαγωσει πραγματικα.. απο τη μια σκεφτομουν οτι αυτος ειναι ο κορυφαιος και απο την αλλη λεω πως στο καλο θα με χειρουργησει αυτος ο ανθρωπος που απο το παχος δε μπορουσε να σταθει και να αναπνευσει οταν με εξεταζε.. Την επομενη μερα, ξαναπαιρνω τηλεφωνο και ακυρωνω το ραντεβου με σκοπο να επισκεφθω και τον αλλον στο κολωνακι. Και καπου εδω αρχιζει το καλο κομματι της ιστοριας μου. Ενω ημουν σε τεραστιο αδιεξοδο, καθως δε θα μπορουσα να ανταπεξελθω σε πιθανη αποτυχια τοσο ψυχικα αλλα βεβαια και οικονομικα (χαλασα ολες μου τις οικονομιες για να το κανω!), ετυχε να παρω και τη γνωμη 2 πολυ καλων γνωστων μου γιατρων διαφορετικης ειδικοτητας βεβαια. Και οι 2 ηξεραν εναν ωρλ στο χαιδαρι ο οποιος ειναι πολυ γνωστος στα δυτικα προαστια και διευθυντης της ωρλ κλινικης σε μεγαλο ιδιωτικο νοσοκομειο. Ειχα αμφιβολιες, γιατι νομιζα πως πρεπει να με αναλαβει πλαστικος αλλα λεω ας παω δε χανω και τιποτα. Εκλεισα θυμαμαι 2 ραντεβου, Πεμπτη στον ωρλ στο χαιδαρι και Παρασκευη στον γνωστο πλαστικο στο κολωνακι. Οταν ηρθε η πεμπτη πηγα εκει, ανοιγει η πορτα του γιατρειου και βλεπω χωρις υπερβολη, στο σαλονι αναμονη περιπου 12-15 ατομα που για μενα ως πρωτη εντυπωση ηταν πολυ σημαντικο. Για να μη πολυλογω, οταν μπηκα μεσα ο γιατρος ηταν αυτο που λεμε να σου κερδισε την εμπιστοσυνη. Με εξετασε, μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα δηλαδη οτι εχω θεμα με το διαφραγμα, μου εξηγησε τα σταδια που θα ακολουθησω και γενικα ηταν απολυτα συννενοησημος. Οταν του ειπα αν μπορουμε να μου φτιαξει ενα σχεδιο στο κομπιουτερ εκεινος μου απαντησε οτι "εγω σου κανω στο κομπιουτερ οτι θες, αλλα δεν εχει νοημα γιατι οταν ανοιξω τη μυτη στο χειρουργειο τα πραγματα ειναι διαφορετικα, δε θελω να σε κοροιδεψω". Δε ξερω πως το λαμβανει ο καθενας, αλλα εγω εκτιμησα την αληθεια του. Κοστος 2500 ευρω, ενα 1000ρικο κατω δηλαδη. Εφυγα... Μολις βγηκα απο το γιατρειο απλα για καποιο λογο ηξερα πως προχωραω πλεον με αυτον. Δεν ηταν το κοστος, φυσικα και δε μου περισσευουν αλλα πρωτα κοιτας το αποτελεσμα και να πανε ολα καλα. Φοιτητης ειμαι, οχι κανενας που του τρεχουν.. Ο λογος ηταν οτι στα ματια μου φανηκε αξιοπιστος και φιλικος. Την αλλη μερα ειχα ραντεβου στον πλαστικο στο κολωνακι. Δε πηγα ποτε.. δε θα επαναλαβω το λογο. Το σκεφτηκα για καμια βδομαδα και πηρα τηλεφωνο στο γιατρο στο χαιδαρι για να παω να τα πουμε για το χειρουργειο. Οταν πηγα στο ραντεβου καθως περιμενα στο σαλονι μπαινει μια κοπελα, καθεται, με κοιταει και μου λεει: πλαστικη; Της λεω το φαινεται ε; Μου λεει και γω εκανα πριν 3 βδομαδες. Τη κοιταω και απλα δε θα πηγαινε ποτε το μυαλο μου αν δε μου το λεγε.. η μυτη της ηταν πιο μικρη και απο μωρου. Βεβαια αυτη δεν ειχε καμπουρα, αλλα ειχε κανει στενεμα. Εγω παντως πηρα ενα δειγμα και συνεχιζα να σκεφτομαι θετικα. Εκλεισα το χειρουργειο για 4 ιουνη σε ιδιωτικο μεγαλο νοσοκομειο οπου ειναι διευθυντης ο γιατρος. Δε θα μπω σε λεπτομερειες για τα βηματα κλπ τα ξερετε ολοι. Πεμπτη εγινε το χειρουργειο, κυριακη εβγαλα τα σφουγγαρια μεσα απο τη μυτη και δε μπορω να πω οτι πονεσα ιδιαιτερα. Παμε στο αποτελεσμα τωρα. Οταν εβγαλα τα σφουγγαρια, με ισιο πλεον διαφραγμα ενιωσα για 1η φορα τον αερα να ανεβαινει και απο τις 2 μεριες. Σκεφτηκα οτι επιτελους αναπνεω.. Η μιση δουλεια ειχε γινει αλλα με ετρωγε μεσα μου η αγωνια για να δω τη μυτη μου μολις βγαλω το ναρθηκα.. Λοιπον, 8 μερες μετα την επεμβαση ειχα ραντεβου με το γιατρο για αφαιρεση του ναρθηκα. Το αγχος δε θελω να το θυμαμαι καν. Πηγα, μπηκα μεσα, τα ειπαμε λιγο και ηταν η στιγμη που θα εβλεπα τη νεα μυτη. ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ σε οσους φτασουν σε αυτο το σταδιο.. η 1η εικονα της μυτης σας δε θα εχει καμια σχεση με αυτη που θα εχει σε ενα και δυο μηνες μετα την επεμβαση. Τι θελω να πω.. Οταν εβγαλα το ναρθηκα και ειδα τη νεα μου μυτη επαθα σοκ. Ηταν μεν ολοισια πλεον στο προφιλ, αλλα στο ανφας ηταν πολυ πλατια-χοντρη.. Απογοητευτικα... Στο ιατρειο το καταλαβαν ολοι. Προσπαθουσαν να μου εξηγησουν πως ολο αυτο ειναι πρηξιμο και βαζοντας την καταλληλη αλοιφη καθημερινα θα υποχωρησει και η μυτη θα γινει λεπτη αλλα εμενα μου φαινοταν αδυνατο. Οι οδηγιες του γιατρου ηταν να κανω πλυσεις εσωτερικα και αλοιφη με μασαζ για να βοηθησει το ξεπρισμα. Πηγα σπιτι απογοητευμενος δε θα πω ψεματα. Νομιζα πως ειχα φτιαξει αυτο που ηθελα -τη καμπουρα δηλαδη- αλλα χαλασε κατι αλλο ανεπανορθωτα. Παρολα αυτα εκανα οτι επρεπε απο θεμα αλοιφων κλπ. Ημουν χαλια για μια βδομαδα, δε μιλιουμουν. Κι ομως στη 2η βδομαδα το πρηξιμο αρχισε να πεφτει με εμφανεις ρυθμους και αρχιζα να πιστευω οτι ηταν κατι το φυσιολογικο. Ενα μηνα μετα την επεμβαση αυτο που εβλεπα στον καθρεφτη δεν ειχε καμια σχεση με τη πρωτη εντυπωση. Σημερα 2 μηνες μετα, η μυτη μου αναπνεει τοσο καλα οσο ποτε, στο προφιλ ειναι ολοισια και στο ανφας το πρηξιμο δε εντοπιζεται με το ματι. Και το καλο ειναι πως θα συνεχιζει να ξεπριζεται ακομα για κανα 6μηνο. Ο γιατρος με εβλεπε για τους καθαρισμους κλπ και πριν μια βδομαδα με ειδε και για τελευταια φορα. Εχω μπει πλεον στους κανονικους ρυθμους, γυμναζομαι τρεχω κλπ χωρις προβλημα. Θα εχω ξεχασει σιγουρα πολλα να πω αλλα δε θελω να κουρασω αλλο.

Για οποιον προχωρησει στην επεμβαση θα ηθελα να του πω απλα:

ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΗΞΙΜΟ. ειναι κατι προσωρινο και με το μασαζ και αλοιφες πεφτει μερα με τη μερα, αλλα θελει υπομονη.

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ μεχρι να δεσει η μυτη και να μην υπαρχει θεμα αιμορραγιας.



Αυτη ηταν η ιστορια μου... Δεν εχω κανεναν σκοπο ουτε να σχολιασω αρνητικα καποιον γιατρο αλλα ουτε και να διαφημισω το γιατρο μου. Δε θα κερδισω τιποτα. Ο μονος λογος που το κανω ειναι γιατι θυμαμαι το εαυτο μου στο σταδιο της αναζητησης γιατρων να ειναι σε εφιαλτικο αδιεξοδο και να μην ξερει τι να κανει. Ενω ειχα καταληξει σε γιατρους, την αμεσως επομενη στιγμη διαβαζα κατι καινουργιο που ελεγε αρνητικα και επηρεαζουν- μηπως εχει δικιο, μηπως το ενα, μηπως το αλλο. Μιλαμε για κατι που σου αλλαζει τη ζωη πραγματικα, και οχι για κατι ασημαντο. Η γνωμη μου ειναι αν εχετε θεμα σοβαρο ΚΑΝΤΕ ΤΟ. ΖΩ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΝΕΑ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ, δε ντρεπομαι να βγω φωτογραφια, δε ντρεπομαι οταν με κοιτανε οι αλλοι στο προφιλ.

Και να ξερετε κατι

αυτα που λεμε εδω και αυτα που γραφονται, τα διαβαζουν και διαφοροι γιατροι που μπαινουν εδω μεσα και κανουν ψευτικες αναφορες και σχολια, του τυπου- εγω πηγα σε αυτον, ειχα επιτυχια με εκανε τελειο-α.. ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ κρυβονται οι ιδιοι οι γιατροι που φτιαχνουν την εικονα τους και τη διαφημιση τους με ψευτικα μηνυματα. ΠΡΟΣΕΧΤΕ τι διαβαζετε και τι πιστευετε.

Οσα ειπα ειναι πραγματικα, ειναι η ιστορια μου, και οποιος θελει μπορει να μου στειλει π.μ ειτε για το ονομα του γιατρου, ειτε να με ρωτησει οτιδηποτε θελει, και δεν εχω κανενα προβλημα να του στειλω φωτογραφια απο το πριν και το μετα ωστε να δει ο ιδιος. Αν μπορω να βοηθησω εστω και εναν θα το κανω γιατι για μενα ηταν πολυ σημαντικο βημα στη ζωη μου αυτο που εκανα και ξερω ποσο το εχει ο καθενας μας αναγκη.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top