Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πως μας είχε διαφύγει αυτή η σκηνή ? Πολύ τρολαρισμα έπεσε από τον πουτιν

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,812 μηνύματα.
Πραγματικά έχετε δει τι γίνεται; Βίντεο με Ρωσικά ελικόπτερα να πετάνε πάνω από το Κίεβο Έχω αγριεψει με αυτές τις σκηνές. Ο ξένος εισβολεύς πετάει πάνω από τα κεφάλια σου. Φανταστείτε μια πάνω από τη πόλη σας τώρα να πετάνε Τουρκικά ελικόπτερα.

Η Ρωσσία επίσημα έχει ανατινάξει πάνω από 70 στρατιωτικές εγκαταστάσεις. Τα αεροδρόμια και όλη η αεράμυνα της χώρας έχουν τελειώσει. Τα Ρωσσικά Σουχόι τελείωσαν το παιχνίδι. Ο πόλεμος έχει ήδη πρακτικά τελειώσει. Η Ουκρανία τσακίστηκε. Μένει να δούμε την συνέχεια.

Υ.Γ. Μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει η στάση της Τουρκίας για τα Στενά. Ουκρανία και ΝΑΤΟ πιέζουν για κλείσιμο. Θα δούμε τώρα, τι θα κάνει η Τουρκία;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,887 μηνύματα.
Η μόνη μας σκέψη ( τουλάχιστον εμένα προσωπικά ) είναι στον Ουκρανό και τον Ρώσσο πολίτη που δεν ευθύνονται σε τίποτε, που έχουν τα ίδια προβλήματα στη ζωή τους ( φτώχεια, άγχος κλπ ) και τώρα τους βάζουν οι δυνάστες τους να σηκώσουν το όπλο ο ένας στον άλλον. Στην Ουκρανίδα και τη Ρωσίδα μάνα που θα κλάψουν τα παιδιά τους με τον ίδιο τρόπο. Τα άλλα για δημοκρατίες, αποναζιστικοποίηση κλπ είναι απλές χαζομάρες των δυνατών.
”Σήμερα είναι 23 Φεβρουαρίου. Μας βομβαρδίζουν ξανά. Ως παιδί του Ντονμπάς, και ως συγγραφέας, πάντα υποστήριζα και υποστηρίζω την ειρήνη. Όλο αυτό το διάστημα προσπάθησα να προσεγγίσω την Ευρώπη, την Αμερική , την Ουκρανία… Προσπάθησα να πω ότι όλοι χρειαζόμαστε έναν γαλήνιο ουρανό. Έχω πολλούς φίλους στην Ουκρανία, είναι όλοι υπέροχοι και ευγενικοί άνθρωποι και τους αγαπώ πολύ, αλλά, δυστυχώς, αυτοί, όπως και εγώ, δεν εισακούγονται. Τώρα στην Ουκρανία, βρίσκονται στην εξουσία αυτοί που σκότωσαν τον λαό μου κατά τη διάρκεια του Μεγάλου Πατριωτικού Πολέμου. Μην τους πιστεύετε, όταν δεν το παραδέχονται. Είναι αυτοί που βασάνιζαν, που έραβαν κίτρινα αστέρια στα μπουφάν , που έβαζαν αέρια στα κελιά. Τώρα είμαι στο Λούγκανσκ. Αυτή είναι η αγαπημένη πόλη της πατρίδας και για δεύτερη φορά στη σύντομη ζωή μου βιώνω τον βομβαρδισμό της. Οι πόλεις μας βομβαρδίζονται, ομάδες δολιοφθοράς στέλνονται και πραγματοποιούνται τρομοκρατικές επιθέσεις. Δεν είμαστε τρομοκράτες, είμαστε κάτοικοι των Δημοκρατιών που έχουν κάνει την επιλογή τους. Αποφάσισα μόνη μου ότι ένας συγγραφέας πρέπει να μιλάει στον πόλεμο. Ναι, φοβάμαι πολύ, γιατί είμαι απλά ένα παιδί. Και παρόλα αυτά, δεν μπορώ να παραμείνω σιωπηλή όταν οι πόλεις μας βομβαρδίζονται με τέτοια σκληρότητα, στέλνονται ομάδες δολιοφθοράς και πραγματοποιούνται τρομοκρατικές επιθέσεις. Δεν είμαστε τρομοκράτες, είμαστε κάτοικοι των Δημοκρατιών που έχουν κάνει την επιλογή τους. Αποφάσισα τα πάντα για τον εαυτό μου.

Συγγραφέας στον πόλεμο..” μαρτυρία από του Λούγκανσκ 23/2/22

1645719651174.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,445 μηνύματα.
Tωρα αυτο ειναι ασφαλες ,με την σαρκοφαγο που συγκρατει την ραδιενεργεια; η χεστηκαν για αυτο;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Tωρα αυτο ειναι ασφαλες ,με την σαρκοφαγο που συγκρατει την ραδιενεργεια; η χεστηκαν για αυτο;
Ωχ ωχ κακό αυτό......
Υπάρχει μια έκταση στο Τσερνόμπιλ που ακόμα είναι ενεργή μικρή βέβαια αλλά και πάλι δεν παύει να είναι εξαιρετικά επικίνδυνη...

Ας ελπίσουμε να μην γίνει τίποτα με πυρηνικά μιας και οι 2 χώρες έχουν αρκετά αποθέματα γιατί μας βλέπω ολόκληρη την Ευρώπη μην πω και Ασία φύλο στον άνεμο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,812 μηνύματα.
”Σήμερα είναι 23 Φεβρουαρίου. Μας βομβαρδίζουν ξανά. Ως παιδί του Ντονμπάς, και ως συγγραφέας, πάντα υποστήριζα και υποστηρίζω την ειρήνη. Όλο αυτό το διάστημα προσπάθησα να προσεγγίσω την Ευρώπη, την Αμερική , την Ουκρανία… Προσπάθησα να πω ότι όλοι χρειαζόμαστε έναν γαλήνιο ουρανό. Έχω πολλούς φίλους στην Ουκρανία, είναι όλοι υπέροχοι και ευγενικοί άνθρωποι και τους αγαπώ πολύ, αλλά, δυστυχώς, αυτοί, όπως και εγώ, δεν εισακούγονται. Τώρα στην Ουκρανία, βρίσκονται στην εξουσία αυτοί που σκότωσαν τον λαό μου κατά τη διάρκεια του Μεγάλου Πατριωτικού Πολέμου. Μην τους πιστεύετε, όταν δεν το παραδέχονται. Είναι αυτοί που βασάνιζαν, που έραβαν κίτρινα αστέρια στα μπουφάν , που έβαζαν αέρια στα κελιά. Τώρα είμαι στο Λούγκανσκ. Αυτή είναι η αγαπημένη πόλη της πατρίδας και για δεύτερη φορά στη σύντομη ζωή μου βιώνω τον βομβαρδισμό της. Οι πόλεις μας βομβαρδίζονται, ομάδες δολιοφθοράς στέλνονται και πραγματοποιούνται τρομοκρατικές επιθέσεις. Δεν είμαστε τρομοκράτες, είμαστε κάτοικοι των Δημοκρατιών που έχουν κάνει την επιλογή τους. Αποφάσισα μόνη μου ότι ένας συγγραφέας πρέπει να μιλάει στον πόλεμο. Ναι, φοβάμαι πολύ, γιατί είμαι απλά ένα παιδί. Και παρόλα αυτά, δεν μπορώ να παραμείνω σιωπηλή όταν οι πόλεις μας βομβαρδίζονται με τέτοια σκληρότητα, στέλνονται ομάδες δολιοφθοράς και πραγματοποιούνται τρομοκρατικές επιθέσεις. Δεν είμαστε τρομοκράτες, είμαστε κάτοικοι των Δημοκρατιών που έχουν κάνει την επιλογή τους. Αποφάσισα τα πάντα για τον εαυτό μου.

Συγγραφέας στον πόλεμο..” μαρτυρία από του Λούγκανσκ 23/2/22

View attachment 97380
Φίλε parafernalia δεν αντιλέγω με τις απόψεις σου γενικά. Ούτε θέλω το κακό κανενός απλά μην πέφτεις στη λούμπα να λες τι καλά κάνει η Ρωσία που μπήκε για να προστατέψει τους λαούς από τους " Ναζί " Ουκρανούς. Πρώτον τα περί αποναζιστικοποίησης δεν μπορεί να τα λέει ο " φασίστας " Πούτιν, δεύτερον η εισβολή γίνεται ξεκάθαρα για να δείξει η Ρωσία ποια είναι, να προασπιστεί τα συμφέροντα της στη περιοχή και να βάλει στη θέση της την Ουκρανία που την είδε κάποια με το ΝΑΤΟ από πίσω. Για τους ανθρώπους κανείς δεν νοιάζεται.

Αυτά για προστασία των λαών και τέτοια είναι τα ίδια ωραιοποιημένα με τα περί θα δώσουμε δημοκρατία στο λαό του Ιράκ των ΗΠΑ το 2003. Για εμένα έτσι αντιμετωπίζονται αυτά. Ίδια. Είτε είσαι κατά των πολέμων είτε όχι. Δεν υπάρχει α η κακιά Αμερική και η καλή Ρωσσία ή το ανάποδο.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Έχω περιέργεια να δω τι θα αποφασίσει αύριο το ΝΑΤΟ που δεν θα έχει μείνει και τίποτα όρθιο ως τότε.....
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,812 μηνύματα.
Έχω περιέργεια να δω τι θα αποφασίσει αύριο το ΝΑΤΟ που δεν θα έχει μείνει και τίποτα όρθιο ως τότε.....
Το ΝΑΤΟ από αυτά που καταλαβαίνω έχει κλάσει μέντες. Η Ρωσσία είναι πολεμική μηχανή, όχι αστεία. Ειδικά αν πάρει το Κίεβο μέχρι το βράδυ σε λιγότερο από 24 ώρες συνολικά; Εντάξει μιλάμε πραγματικά για το κάτι άλλο. Όλοι το έχουν βουλώσει.

Ήταν να μη τραβήξει η Ρωσσία το χαρτί του πολέμου. Την πίεσε η Δύση πολύ για να το κάνει και το έκανε. Τώρα πια δεν μιλάνε η διπλωματία και οι διαπραγματεύσεις αλλά τα όπλα.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Το ΝΑΤΟ από αυτά που καταλαβαίνω έχει κλάσει μέντες. Η Ρωσσία είναι πολεμική μηχανή, όχι αστεία. Ειδικά αν πάρει το Κίεβο μέχρι το βράδυ σε λιγότερο από 24 ώρες συνολικά; Εντάξει μιλάμε πραγματικά για το κάτι άλλο. Όλοι το έχουν βουλώσει.

Ήταν να μη τραβήξει η Ρωσσία το χαρτί του πολέμου. Την πίεσε η Δύση πολύ για να το κάνει και το έκανε. Τώρα πια δεν μιλάνε η διπλωματία και οι διαπραγματεύσεις αλλά τα όπλα.
Νομίζω η διπλωματία έχει χαθεί εδώ και αρκετές μέρες Γιάννη.
Επόμενο είναι να δούμε τι θα γίνει με τα στενά του Βοσπόρου..... Εμπλεκεται και η Τουρκία στο παιχνίδι τώρα και καλείται να πάρει μια απόφαση...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,445 μηνύματα.
Ωχ ωχ κακό αυτό......
Υπάρχει μια έκταση στο Τσερνόμπιλ που ακόμα είναι ενεργή μικρή βέβαια αλλά και πάλι δεν παύει να είναι εξαιρετικά επικίνδυνη...

Ας ελπίσουμε να μην γίνει τίποτα με πυρηνικά μιας και οι 2 χώρες έχουν αρκετά αποθέματα γιατί μας βλέπω ολόκληρη την Ευρώπη μην πω και Ασία φύλο στον άνεμο
Οχι δεν μιλαω για την ραδιερενργη περιοχη που καθολοιυ μικρη δεν ειναι.Μιλαω για την σαρκοφαγο που καλυπτει τον πυρηνα του τσερνομπιλ με τσιμεντο..τεραστια κατασκευη...και εκει μεσα γινεται της ποπης με τεραστιες ποσοτητες ραδιενεργειας,...Αν ανοιξει ρωγμη αυτη η κατασκευη κλαψε μας.Που να ανοιξει ολη.
Μαλίστα η πρωτη που ειχε γινει κριθηκε ακαταλληλη και δεν θα αντεχε πολυ,για αθτο και την αντικατεστησαν
1645721592020.png

Μία κολοσσιαία κατασκευή από ατσάλι θα καλύπτει από σήμερα τον αντιδραστήρα στο "Μπλοκ 4" του Τσερνομπίλ, όπου το 1986 σημειώθηκε η μεγαλύτερη πυρηνική καταστροφή στην ιστορία. Το προστατευτικό κέλυφος θεωρείται επίτευγμα της μηχανικής, έχει ύψος 100 μέτρα και θα μπορούσε να χωρέσει ακόμα και τη Νοτρ Νταμ των Παρισίων ή τον ναό του Αγίου Πέτρου στη Ρώμη. Ζυγίζει συνολικά 36.000 τόνους. Η κατασκευή του στον χώρο του αντιδραστήρα είχε κριθεί επικίνδυνη λόγω υψηλών τιμών ραδιενέργειας, γι αυτό η ατσάλινη "σαρκοφάγος" κατασκευάστηκε σε μικρή απόσταση, για να μεταφερθεί πάνω σε ράγες στον τελικό της προορισμό. "Είναι η αρχή του τέλους σε μία μάχη 30 ετών με τις επιπτώσεις της πυρηνικής καταστροφής" δηλώνει ο υπουργός Περιβάλλοντος της Ουκρανίας Όσταπ Σέμερακ.


Οι εμπνευστές του εγχειρήματος ελπίζουν ότι το ατσάλινο κέλυφος θα αποτρέψει διαρροές ραδιενέργειας στα επόμενα 100 χρόνια, ενώ παράλληλα θα προστατεύει τον χώρο του αντιδραστήρα από την υγρασία και τα ακραία καιρικά φαινόμενα. Ήδη μετά την πυρηνική καταστροφή, τον Απρίλιο του 1986, οι σοβιετικές αρχές είχαν κατασκευάσει ένα πρόχειρο τσιμεντένιο περίβλημα, το οποίο όμως παρουσίασε επικίνδυνες ρωγμές πριν από λίγα χρόνια. Γι αυτό κρίθηκε αναγκαία η νέα "σαρκοφάγος του Τσερνομπίλ". Αλλά οι μεγαλύτερες δυσκολίες βρίσκονται ακόμη μπροστά μας: μέσα στο νέο προστατευτικό κέλυφος τοποθετούνται γερανοί, οι οποίοι θα πρέπει να κατεδαφίσουν το παλαιό τσιμεντένιο περίβλημα και τα υπολείμματα του αντιδραστήρα. Στη συνέχεια θα πρέπει να εξουδετερωθούν ή να αποθηκευθούν σε άλλον χώρο εκατοντάδες τόνοι επικίνδυνου ραδιενεργού υλικού, που έχουν θαφτεί στα ερείπια του "Μπλοκ 4".

Τα υπολοιπα στην πηγη

Σκεψου λοιπον να σκασει κανενας πυραυλος στην σαρκοφαγο τι εχει να γινει!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,812 μηνύματα.
Νομίζω η διπλωματία έχει χαθεί εδώ και αρκετές μέρες Γιάννη.
Επόμενο είναι να δούμε τι θα γίνει με τα στενά του Βοσπόρου..... Εμπλεκεται και η Τουρκία στο παιχνίδι τώρα και καλείται να πάρει μια απόφαση...
Η Τουρκία δεν είναι Ελλάδα Trix. Καταρχάς όσο το ΝΑΤΟ επίσημα δεν έχει πάρει κάποια θέση για κλείσιμο των Στενών σιγά μην κάτσει να το κάνει επειδή το είπε η Ουκρανία. Αλλά ακόμα και αν το πει το ΝΑΤΟ εγώ αμφιβάλλω για το αν θα το κάνει. Η Τουρκία στην ιστορία της έχει μια δυνατή εξωτερική πολιτική. Η Ελλάδα αν της το έλεγε το ΝΑΤΟ θα το είχε κάνει αμέσως. Η Τουρκία παίζει έξυπνα το παιχνίδι, πιο πιθανό θεωρώ να μη κάνει τίποτα για να μην απειληθεί.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά έχετε δει τι γίνεται; Βίντεο με Ρωσικά ελικόπτερα να πετάνε πάνω από το Κίεβο Έχω αγριεψει με αυτές τις σκηνές. Ο ξένος εισβολεύς πετάει πάνω από τα κεφάλια σου. Φανταστείτε μια πάνω από τη πόλη σας τώρα να πετάνε Τουρκικά ελικόπτερα.

Η Ρωσσία επίσημα έχει ανατινάξει πάνω από 70 στρατιωτικές εγκαταστάσεις. Τα αεροδρόμια και όλη η αεράμυνα της χώρας έχουν τελειώσει. Τα Ρωσσικά Σουχόι τελείωσαν το παιχνίδι. Ο πόλεμος έχει ήδη πρακτικά τελειώσει. Η Ουκρανία τσακίστηκε. Μένει να δούμε την συνέχεια.

Υ.Γ. Μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει η στάση της Τουρκίας για τα Στενά. Ουκρανία και ΝΑΤΟ πιέζουν για κλείσιμο. Θα δούμε τώρα, τι θα κάνει η Τουρκία;
Συμφωνώ με την οπτική σου. 'Οπως είπα προηγουμένως, πριν 3 μέρες ο Πούτιν έβγαλε διάγγελμα για την κατάσταση και έχει ήδη γίνει ιστορικό. Ψάξε να το βρεις, δεν παραθέτω τη δική μου μετάφραση για διαφόρους λόγους.

Ο Πούτιν νίκησε τον πόλεμο και ζητάει απλά και βαρύγδουπα πράγματα. Τα ουκρανικά εδάφη με τους κατοίκους τους που ιστορικά, πριν την ΕΣΣΔ, ανήκαν στη Ρωσία. Να μη γίνει η Ουκρανία ""αποθήκη"" πυρηνικών του ΝΑΤΟ και γενικά να μην προετοιμάζεται για πόλεμο.

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η Ουκρανία δεν παραδίδει τα όπλα τόσες ώρες.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,038 μηνύματα.
Η πολεμική μηχανή της Ρωσίας πάντως, όντως είναι για να προκαλεί σκέψεις στο ΝΑΤΟ...κατέλαβε ούτε σε μέρα, σχεδόν όλη την καρδιά της Ουκρανίας, χωρίς να προκαλέσουν οι Ουκρανοί καν τη παραμικρή ζημιά στις Ρωσικές ΕΔ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή έχω χάσει λίγο τα γεγονότα, οι Ουκρανοί αντιστέκονται ακόμα έστω και σποραδικά, σε κάποιες εστίες; Από ότι είδα νευραλγικές υποδομές, έχουν περάσει σε ρωσικά χέρια (αεροδρόμια πχ)... Νομίζω πως όλο το βάρος από την Ουκρανική άμυνα, θα δοθεί στην υπεράσπιση του Κιέβου...όχι ότιθα καταφέρουν κάτι ουσιαστικό από ότι φαίνεται, αλλά θα καθυστερήσουν την κατάληψή του κάποιες μέρες ενδεχομένως..
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Οχι δεν μιλαω για την ραδιερενργη περιοχη που καθολοιυ μικρη δεν ειναι.Μιλαω για την σαρκοφαγο που καλυπτει τον πυρηνα του τσερνομπιλ με τσιμεντο..τεραστια κατασκευη...και εκει μεσα γινεται της ποπης με τεραστιες ποσοτητες ραδιενεργειας,...Αν ανοιξει ρωγμη αυτη η κατασκευη κλαψε μας.Που να ανοιξει ολη.
Μαλίστα η πρωτη που ειχε γινει κριθηκε ακαταλληλη και δεν θα αντεχε πολυ,για αθτο και την αντικατεστησαν


Τα υπολοιπα στην πηγη

Σκεψου λοιπον να σκασει κανενας πυραυλος στην σαρκοφαγο τι εχει να γινει!
Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω πουπι...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,812 μηνύματα.
Επειδή έχω χάσει λίγο τα γεγονότα, οι Ουκρανοί αντιστέκονται ακόμα έστω και σποραδικά, σε κάποιες εστίες; Από ότι είδα νευραλγικές υποδομές, έχουν περάσει σε ρωσικά χέρια (αεροδρόμια πχ)... Νομίζω πως όλο το βάρος από την Ουκρανική άμυνα, θα δοθεί στην υπεράσπιση του Κιέβου...όχι ότιθα καταφέρουν κάτι ουσιαστικό από ότι φαίνεται, αλλά θα καθυστερήσουν την κατάληψή του κάποιες μέρες ενδεχομένως..
Ε κοίτα τι εννοούμε αντίσταση; Ότι πολεμάνε ναι αλλά τι πολεμάνε ακριβώς; Ο πόλεμος πλέον είναι έτσι που δεν υπάρχουν φαντάροι από τη μια και φαντάροι από την άλλη να πυροβολούν.

Η Ρωσσία εφόσον κέρδισε στον αέρα έχει τελειώσει και το παιχνίδι. Τώρα το τι θα γίνει μετά είναι άλλο θέμα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνονταν να επιβάλλουν μια κυβέρνηση μαριονέτα στην Ουκρανία ούτε εννοείται θα κρατούσαν μεγάλη έκταση χώρας υπό στρατιωτικό έλεγχο γιατί αυτό οικονομικά είναι ασύμφορο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Ρώσσος Υπουργός Εξωτερικών Σεργκέι Λαβρόφ πάντως βγήκε και είπε " τώρα μπορούμε να επανέλθουμε στο διάλογο ". Ουσιαστικά αυτό ήθελαν να κάνουν..να καθίσουν τους πάντες στο τραπέζι με νέους όρους πλέον που θα τους θέσει αυτή τη φορά η Ρωσσία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Tο πήρε το Τσέρνομπιλ η Ρωσία.....
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,812 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γεγονός πως η Ουκρανία δεν έχει παραδοθεί ακόμα, μου λέει πως οι αηδιαστικοί της ολιγάρχες δε θέλουν να παρατήσουν το cash cow και δεν τους νοιάζουν οι ζωές που θα χαθούν.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Το γεγονός πως η Ουκρανία δεν έχει παραδοθεί ακόμα, μου λέει πως οι αηδιαστικοί της ολιγάρχες δε θέλουν να παρατήσουν το cash cow και δεν τους νοιάζουν οι ζωές που θα χαθούν.
Δεν έχει αφήσει και τίποτα όρθιο η Ρωσία.....έχει αφοπλίσει τελείως την Ουκρανία....τι περιμένουν το ΝΑΤΟ αύριο και αν τι θα κάνει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top