Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Το γεγονός πως η Ουκρανία δεν έχει παραδοθεί ακόμα, μου λέει πως οι αηδιαστικοί της ολιγάρχες δε θέλουν να παρατήσουν το cash cow και δεν τους νοιάζουν οι ζωές που θα χαθούν.
Η πεινασμένη Ρωσσική αστική τάξη δεν σου λέει τίποτα; Επίσης η Ουκρανία γιατί να παραδοθεί; Για εμένα η άμυνα της πατρίδας είναι πόλεμος μέχρις εσχάτων.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πεινασμένη Ρωσσική αστική τάξη δεν σου λέει τίποτα; Επίσης η Ουκρανία γιατί να παραδοθεί; Για εμένα η άμυνα της πατρίδας είναι πόλεμος μέχρις εσχάτων.
Τώρα δεν είναι της παρούσης να μιλήσουμε για τη ρώσικη οικονομία.

Δεν υπάρχει πατρίδα και δνε έχουμε 1800. Η Ουκρανία είναι μοντέρνο, σοβιετικό έθνος. Οι Ουκρανοί θέλουν την ασφάλεια τους αυτή τη στιγμή και όχι να γίνουν σουλιώτισες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πατρίδα και δνε έχουμε 1800
?????
Η Ουκρανία είναι μοντέρνο, σοβιετικό έθνος
??????
Οι Ουκρανοί θέλουν την ασφάλεια τους αυτή τη στιγμή και όχι να γίνουν σουλιώτισες.
??????

Σίγουρα υπό τέτοιους όρους δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση. Ιδίως με τη πρώτη δήλωση σου.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
?????

??????

??????

Σίγουρα υπό τέτοιους όρους δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση. Ιδίως με τη πρώτη δήλωση σου.
Καλά κρασιά Γιαννάκη μου. Θα πεθάνουν γυναικόπαιδα για να φχαριστηθείς εσύ που αλλάζεις τα "πιστεύω" σου για να σε κάνουν τα παιδάκια παρέα. Δες την ομιλία του Πούτιν στις 21 για να καταλάβεις τι λέω.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Οι Ουκρανοί αυτοί την στιγμή πράγματι έναν χαμένο πόλεμο πολεμάνε.
Ότι μέτρο και να πάρουν οι δυτικοί νομίζω όλοι έχουν αποδεχτεί ότι δεν πρόκειται να τους ενισχύσουν στρατιωτικά.
Δεν ξέρουμε και πόσοι Ουκρανοί όντως πολεμάνε.

Φαίνεται ότι υπάρχουν σποραδικές εστίες με τους Ουκρανούς να είναι ταμπουρωμένοι σε κάποιες πόλεις πχ Χάρκοβο και να τους αφήνουν αλλού να κάνουν παρέλαση.

Στον νότο πχ, από την Κριμαία, η προέλαση είναι τόσο γρήγορη γιατί δεν υπάρχει καμιά αντίσταση και οι Ρώσοι το ξέρουν ότι δεν θα υπάρξει αντίσταση.
Βλέπεις στα βίντεο τα κονβόι να πηγαίνουν με ελαφριά τεθωρακισμένα και τζιπάκια χαλαρά, αν δεν ήξερες που είναι θα νόμιζες ότι είναι εντός Ρωσικής επικράτειας και πηγαίνουν για ασκήσεις.

Χωρίς αεροπορία δεν κάνεις τίποτα.
Πχ εκείνο το αεροδρόμιο στα 15 λεπτά από το Κίεβο, που οι Ρώσοι πήραν με αλεξιπτωτιστές πολύ πίσω από το μέτωπο είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Αν οι Ουκρανοί δεν μπορέσουν να το επανακαταλάβουν, που φαίνεται ότι δεν μπορούν, και οι Ρώσοι στήσουν περίμετρο από εκεί θα έχουν έναν ασφαλή δρόμο να πηγαίνουν στρατό απευθείας δίπλα στο Κίεβο.
Πόσο μάλλον αν/όταν οι δυνάμεις που κάνουν προέλαση από Λευκορωσία φτάσουν στο αεροδρόμιο.
Οι Αμερικανοί λένε ότι το Κίεβο θα πέσει σε 96 ώρες, μην είναι και λιγότερο δεν ξέρω.

Ταυτόχρονα για τις πόλεις που αντιστέκονται κάνουν αυτό που έκαναν στην Συρία απέναντι στους αντάρτες.
Το βλέπουμε στο Χάρκοβο που είναι η μεγαλύτερη πόλη μετά το Κίεβο.
Αντί να επιτεθούν κατά μέτωπο έχοντας σοβαρές απώλειες και μεγάλη αντίσταση φτάνουν μέχρι τα προάστια και μετά κυκλώνουν την πόλη από όλες τις μεριές εκτός από μια.
Ακολουθούν βομβαρδισμοί και πυροβολικό για να τους αναγκάσουν να υποχωρήσουν από την μόνη διέξοδο που τους έχουν αφήσει. Αν παραδοθούν τους δίνουν λεωφορεία να τους πάνε όπου θέλουν χωρίς τα όπλα τους, αν δεν παραδοθούν τους χτυπάνε στην υποχώρηση. Δείτε τα περίφημα green buses στην Συρία.

Λόγω της κατάστασης ο Ρώσος λέει θα συνεχίσει μέχρι η Ουκρανία να παραδοθεί με τους όρους της Ρωσίας δηλαδή ουδέτερη κυβέρνηση και αποστρατικοποίηση.
Έχουν εξουδετερώσει αεροπορία και αεράμυνα, έχουν εξασφαλίσει τις γραμμές ανεφοδιασμού τους, δεν τους πιέζει κάτι να το λήξουν γρήγορα αφού φαίνεται θέμα χρόνου να πετύχουν τους στόχους τους.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
CEF094CC-D387-4F19-A02C-2FAF1BAA1090.jpeg
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
τι περιμένουν το ΝΑΤΟ αύριο και αν τι θα κάνει;
ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΝΑΤΟ ΣΟΡΥ/.Η ουκρανια ΔΕΝ ανηκει στο ΝΑΤΟ και αυτο ειναι το ζητουμενο της Ρωσιας.Δεν θελει να μπει στο ΝΑΤΟ και καλα δεν θελει.
Χεστηκα βασικα για την ουκρανια.
ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑς ΕΠΙΤΕΘΕΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΤΟ ΝΑΤΟ..διτοι εμεις ειμαστε στο ΝΑΤΟ.
Δεν καταλαβα γιατι να παμε σε 3ο παγκοσμιο...διοτι αν επεμβει το ΝΑΤΟ εκει θα παμε,για μια χωρα που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΑΤΟ.Μην σωσει και ειναι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Καλά κρασιά Γιαννάκη μου. Θα πεθάνουν γυναικόπαιδα για να φχαριστηθείς εσύ που αλλάζεις τα "πιστεύω" σου για να σε κάνουν τα παιδάκια παρέα. Δες την ομιλία του Πούτιν στις 21 για να καταλάβεις τι λέω.
Εγώ δεν αλλάζω πιστεύω. Επίσης δεν είναι να ευχαριστηθώ εγώ. Είναι χρέος κάθε πολίτη να υπερασπιστεί τη χώρα του μέχρις εσχάτων. Αν γίνονταν στην Ελλάδα αυτό και παγαίναμε να χάσουμε π.χ. από τη Τουρκία τότε καλύτερα για εμένα προσωπικά όταν οι γραμμές θα αραίωναν να μην υπήρχε επιστροφή για εμένα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΝΑΤΟ ΣΟΡΥ/.Η ουκρανια ΔΕΝ ανηκει στο ΝΑΤΟ και αυτο ειναι το ζητουμενο της Ρωσιας.Δεν θελει να μπει στο ΝΑΤΟ και καλα δεν θελει.
Χεστηκα βασικα για την ουκρανια.
ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑς ΕΠΙΤΕΘΕΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΤΟ ΝΑΤΟ..διτοι εμεις ειμαστε στο ΝΑΤΟ.
Δεν καταλαβα γιατι να ποαμε σε 3ο παγκοσμιο...διοτια ν επεμβει το ΝΑΤΟ εκει θα απομε,για μια χωρα που ΔΕΝ ΕΙ ΑΙΣ ΤΟ ΝΑΤΟ.
Κατά 90% συμφωνώ, δεν έχει καμιά δουλειά το ΝΑΤΟ εκεί.
Από την άλλη, αν και δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση τώρα ο οποιοσδήποτε να επιχειρήσει κάτι αντίστοιχο γιατί δεν χρειάζεσαι την κατοχή εδαφών για να κάνεις παιχνίδι και ο Χίτλερ έτσι ξεκίνησε.
Εισβολή στην Πολωνία και τον άφησαν γιατί...έλα μωρέ τώρα σιγά, δεν αξίζει να μπλέξουμε για την Πολωνία.
Η συνέχεια γνωστή.

Εννοώ ότι όταν αφήνεις σε όλους να εννοηθεί ότι το διεθνές δίκαιο και οι συμμαχίες δεν προσφέρουν τίποτα και στην τελική επικρατεί η ζούγκλα του ισχυρού γυρίζει μπούμερανγκ μακροπρόθεσμα.
Πχ αν η Κίνα νιώσει ότι δεν θα έχει συνέπειες αν εισβάλει στην Ταιβάν ή η Τουρκία ότι δεν θα πάθει κάτι αν πάει να πάρει 2-3 νησιά κοντά στα μικρασιατικά παράλια θα είναι θέμα χρόνου να το δοκιμάσουν...
«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβαίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί».
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Καλοι μου ανθρωποι...ποσο συγκινητικο που ΔΕΝ αφηνουν τα ζωακια τους πισω..σαν τους μαλακες ..εστω καποιους...ελληνες δηθεν ζωοφιλους...

1645729207214.png

 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν αλλάζω πιστεύω. Επίσης δεν είναι να ευχαριστηθώ εγώ. Είναι χρέος κάθε πολίτη να υπερασπιστεί τη χώρα του μέχρις εσχάτων. Αν γίνονταν στην Ελλάδα αυτό και παγαίναμε να χάσουμε π.χ. από τη Τουρκία τότε καλύτερα για εμένα προσωπικά όταν οι γραμμές θα αραίωναν να μην υπήρχε επιστροφή για εμένα.
Αυτό το λες τώρα αλλά ούτε πως είναι να τρως μια μπουνιά στη μούρη δε μπορείς να φανταστείς.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Εγώ δεν αλλάζω πιστεύω. Επίσης δεν είναι να ευχαριστηθώ εγώ. Είναι χρέος κάθε πολίτη να υπερασπιστεί τη χώρα του μέχρις εσχάτων. Αν γίνονταν στην Ελλάδα αυτό και παγαίναμε να χάσουμε π.χ. από τη Τουρκία τότε καλύτερα για εμένα προσωπικά όταν οι γραμμές θα αραίωναν να μην υπήρχε επιστροφή για εμένα.
Στο καλο γιαννη μου και να μας γραφεις...:hello:
Οταν μας επιτεθουν οι Τουρκοι να σε δω...τωρα απλα καγχαζω...ΛΟΓΙΑ..ΛΟΓΙΑ..ΛΟΓΙΑ εκ του ασφαλους..
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Αυτό το λες τώρα αλλά ούτε πως είναι να τρως μια μπουνιά στη μούρη δε μπορείς να φανταστείς.
που κολλάει αυτό με το πόλεμο; μηνύματα απλά για να πούμε κάτι..


Anyway ας πάμε σε κάτι πιο σοβαρό, silver alert εξαφανίστηκε ο Ερντογάν! Μπορείτε να βοηθήσετε;

Το πρωί Τουρκικό πλοίο που μετέφερε ανθρωπιστική βοήθεια προς την Ουκρανία βομβαρδίστηκε από την Ρωσσία. Ούτε καν λόγος δεν έγινε, τη πάπια ο «βαρύμαγκας» και άλλοτε «φωνακλάς» Ερντογάν. Η Τουρκία όχι μόνον δεν πρόκειται να κλείσει τα Στενά αλλά όπως φαίνεται τάσσεται κατά της επιβολής κυρώσεων στη Ρωσσία αν και καταδικάζει την εισβολή. Όχι μόνον ο Ερντογάν αλλά ολόκληρη η Δύση το έχει βουλώσει, που χάθηκε το ΝΑΤΟ; Κανένας δεν ομιλεί;


Στο καλο γιαννη μου και να μας γραφεις...:hello:
Οταν μας επιτεθουν οι Τουρκοι να σε δω...τωρα απλα καγχαζω...ΛΟΓΙΑ..ΛΟΓΙΑ..ΛΟΓΙΑ εκ του ασφαλους..
Ας έρθει πρώτα και θα δούμε. Που θα πάει...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Είναι χρέος κάθε πολίτη να υπερασπιστεί τη χώρα του μέχρις εσχάτων
Κάποια πράγματα δεν είναι καθόλου λογικά

Σαν να λέμε .....μπορεί να παίζει μια ομάδα Γ εθνική αλλά αν τύχει να παίξει με Μπαρτσελόνα ας πούμε ,να το πάει μέχρι τέλους


Εγώ αν ήμουν στρατιώτης στην Ουκρανία πιο πιθανό θα ήταν να πω στην ομάδα να σηκώσει άσπρη σημαία ,να πάρει ο Ρώσος αυτό που θέλει και χωρίς απώλειες

#Θελει_τρόπο_οχι_κοπο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Εγώ αν ήμουν στρατιώτης στην Ουκρανία πιο πιθανό θα ήταν να πω στην ομάδα να σηκώσει άσπρη σημαία ,να πάρει ο Ρώσος αυτό που θέλει και χωρίς απώλειες
Να τι να μην κάνει κάποιος αν έχουμε πόλεμο. Μπορεί και να σε πυροβολούσα πάντως :bleh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ ΚΟ

 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως ελάχιστοι λαοί πλέον έχουν διατηρήσει ισχυρή την εθνική τους συνείδηση σήμερα...βλέπε πχ την πολύπαθη Αρμενία και τους πολίτες της με τι πάθος υπερασπίστηκαν τη γη τους. Δυστυχώς ζούμε σε μία εποχή, που έθνη-πατρίδες έχουν απαξιωθεί πλήρως. Πραγματικά, ο μόνος λόγος πιστεύω που υφίστανται τυπικά τουλάχιστον, είναι για να ρυθμίζουν σα κρατικές δομές τα οικονομικά θέματα και τις οικονομικές σχέσεις των ομόγλωσσων κατοίκων τους αποκλειστικά. Η ίδια η έννοια των συνόρων έχει απαξιωθεί. Ιδιαίτερα στη φιλελεύθερη-διεθνιστική Δύση, μπορώ να πω πως οι έννοιες αυτές έχουν δαιμονοποιηθεί κιόλας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακόμα και στην Ελλάδα δε πάμε πίσω. Πλέον πιστεύω ένα 15-20% του πληθυσμού θα έκανε αντίσταση και θα αμυνόταν αποφασιστικά εναντίον μιας ενδεχόμενης τουρκικής εισβολής. Το ζητούμενο είναι πως δεν υφίσταται εθνική συνείδηση στη πλειοψηφία των πολιτών, ιδιαίτερα των αστικών κέντρων. Ο σύγρονος μέσος Έλληνας πολίτης, κατά κύριο είναι άπατρης και ατομικιστής. Τα αίτια που οφείλονται για αυτό είναι πολυπαραγοντικά...μπορώ πχ να διαπιστώσω μερικά από αυτά όπως: σύγχρονος δυτικός τρόπος ζωής και σκέψης, δηλαδή πλέον ο μέσος πολίτης είναι ξεκάθαρα υλιστής και δεν αισθανεται την ανάγκη να ανήκει σε μια ομάδα με κοινά χαρακτηριστικά, γενετικά, γλωσσικά, θρησκευτικά, πολιτισμικά...νιώθει απογοητευμένος ενδεχομένως λανθασμένα για εμένα από το Έθνος, καθώς το θεωρεί υπεύθυνο για την οικονομική απραγία του, γαλουχείται σε έναν κόσμο που τα εθνικά ιδεώδη περνάνε σε τρίτη μοίρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Φίλε parafernalia δεν αντιλέγω με τις απόψεις σου γενικά. Ούτε θέλω το κακό κανενός απλά μην πέφτεις στη λούμπα να λες τι καλά κάνει η Ρωσία που μπήκε για να προστατέψει τους λαούς από τους " Ναζί " Ουκρανούς. Πρώτον τα περί αποναζιστικοποίησης δεν μπορεί να τα λέει ο " φασίστας " Πούτιν, δεύτερον η εισβολή γίνεται ξεκάθαρα για να δείξει η Ρωσία ποια είναι, να προασπιστεί τα συμφέροντα της στη περιοχή και να βάλει στη θέση της την Ουκρανία που την είδε κάποια με το ΝΑΤΟ από πίσω. Για τους ανθρώπους κανείς δεν νοιάζεται.

Αυτά για προστασία των λαών και τέτοια είναι τα ίδια ωραιοποιημένα με τα περί θα δώσουμε δημοκρατία στο λαό του Ιράκ των ΗΠΑ το 2003. Για εμένα έτσι αντιμετωπίζονται αυτά. Ίδια. Είτε είσαι κατά των πολέμων είτε όχι. Δεν υπάρχει α η κακιά Αμερική και η καλή Ρωσσία ή το ανάποδο.
Δεν λέω αυτό. Απλά δεν με χαλάει να τους βλέπω να λουφάζουν στις τρύπες τους. Οι δειλοί δεν πολεμάνε καν. Κουνούσαν τις σημαίες τα ναζιστόπουλα. Μόνο τον καμπόσο ξέρανε να κάνουν στους αμάχους και να σκάβουν ομαδικούς τάφους.

Δεν υπάρχει κακιά Αμερική και καλή Ρωσία, υπάρχει όμως μαριονέτα Μπάιντεν και αρχιδάτος Πούτιν. Το γερο-τσόλι με το αλτσχάιμερ πήρε την εξουσία με νοθεία, ο Πούτιν έχτισε ξανά την κατεστραμένη απ' τον Γιέλτσιν χώρα του και μεθοδικά της δίνει τη θέση που της αξίζει.

Άκου λίγο. Η ουδετερότητα είναι για τους αδύναμους. Εμείς η αδύναμη, μικρή Ελλαδίτσα καλό είναι να κρατήσουμε ουδέτερη στάση. Ούτε αυτό μπορούμε όμως. Είσαι λίγο μικρός και μπορεί να μην τα θυμάσαι αλλά όταν ο Παναγιώτης Λαφαζάνης έδινε τα χέρια με τον Βλαδίμηρο για τον "Νότιο Ευρωπαικό Αγωγό" φυσικού αερίου (βλέπε εδώ), κυκλοφορούσαν απ' την πρεσβεία των ΗΠΑ τα φέικ νιους περί νομισματοκοπείου.

Αν θέλεις να είσαι δίκαιος λοιπόν θα πρέπει να σκέφτεσαι και τα ρωσόπουλα που αυτή τη στιγμή πολεμάνε για το μέλλον της πατρίδας τους. Δεν έχει σημασία ότι είναι πιο δυνατοί. Ανέκαθεν ήταν. Τον πόλεμο δεν τον θέλει κανείς. Περιθώρια στην ειρήνη δόθηκαν, τώρα μιλάνε οι καθαρές λύσεις.

Η αυλαία κλείνει οσονούπο. Μένει να δούμε την Φοντερλάινεν να σχίζει το καλτσόν της απ' τη λύσσα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Οι Ουκρανοί αυτοί την στιγμή πράγματι έναν χαμένο πόλεμο πολεμάνε.
Ότι μέτρο και να πάρουν οι δυτικοί νομίζω όλοι έχουν αποδεχτεί ότι δεν πρόκειται να τους ενισχύσουν στρατιωτικά.
Δεν ξέρουμε και πόσοι Ουκρανοί όντως πολεμάνε.

Φαίνεται ότι υπάρχουν σποραδικές εστίες με τους Ουκρανούς να είναι ταμπουρωμένοι σε κάποιες πόλεις πχ Χάρκοβο και να τους αφήνουν αλλού να κάνουν παρέλαση.

Στον νότο πχ, από την Κριμαία, η προέλαση είναι τόσο γρήγορη γιατί δεν υπάρχει καμιά αντίσταση και οι Ρώσοι το ξέρουν ότι δεν θα υπάρξει αντίσταση.
Βλέπεις στα βίντεο τα κονβόι να πηγαίνουν με ελαφριά τεθωρακισμένα και τζιπάκια χαλαρά, αν δεν ήξερες που είναι θα νόμιζες ότι είναι εντός Ρωσικής επικράτειας και πηγαίνουν για ασκήσεις.

Χωρίς αεροπορία δεν κάνεις τίποτα.
Πχ εκείνο το αεροδρόμιο στα 15 λεπτά από το Κίεβο, που οι Ρώσοι πήραν με αλεξιπτωτιστές πολύ πίσω από το μέτωπο είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Αν οι Ουκρανοί δεν μπορέσουν να το επανακαταλάβουν, που φαίνεται ότι δεν μπορούν, και οι Ρώσοι στήσουν περίμετρο από εκεί θα έχουν έναν ασφαλή δρόμο να πηγαίνουν στρατό απευθείας δίπλα στο Κίεβο.
Πόσο μάλλον αν/όταν οι δυνάμεις που κάνουν προέλαση από Λευκορωσία φτάσουν στο αεροδρόμιο.
Οι Αμερικανοί λένε ότι το Κίεβο θα πέσει σε 96 ώρες, μην είναι και λιγότερο δεν ξέρω.

Ταυτόχρονα για τις πόλεις που αντιστέκονται κάνουν αυτό που έκαναν στην Συρία απέναντι στους αντάρτες.
Το βλέπουμε στο Χάρκοβο που είναι η μεγαλύτερη πόλη μετά το Κίεβο.
Αντί να επιτεθούν κατά μέτωπο έχοντας σοβαρές απώλειες και μεγάλη αντίσταση φτάνουν μέχρι τα προάστια και μετά κυκλώνουν την πόλη από όλες τις μεριές εκτός από μια.
Ακολουθούν βομβαρδισμοί και πυροβολικό για να τους αναγκάσουν να υποχωρήσουν από την μόνη διέξοδο που τους έχουν αφήσει. Αν παραδοθούν τους δίνουν λεωφορεία να τους πάνε όπου θέλουν χωρίς τα όπλα τους, αν δεν παραδοθούν τους χτυπάνε στην υποχώρηση. Δείτε τα περίφημα green buses στην Συρία.

Λόγω της κατάστασης ο Ρώσος λέει θα συνεχίσει μέχρι η Ουκρανία να παραδοθεί με τους όρους της Ρωσίας δηλαδή ουδέτερη κυβέρνηση και αποστρατικοποίηση.
Έχουν εξουδετερώσει αεροπορία και αεράμυνα, έχουν εξασφαλίσει τις γραμμές ανεφοδιασμού τους, δεν τους πιέζει κάτι να το λήξουν γρήγορα αφού φαίνεται θέμα χρόνου να πετύχουν τους στόχους τους.
Ακούστηκε όντως έντονα ότι και οι ίδιοι οι Ουκρανοί ( η πλειοψηφία τουλάχιστον), δεν είχαν ούτε τη δύναμη, ούτε τη θέληση να προβάλλουν ηχηρή και μαζική αντίσταση και άμυνα στην επέλαση των Ρώσων. Μάλιστα, δεν έχω ακούσει πουθενά για κάποια έστω και μικρή επιτυχία των Ουκρανών σε κάποια εστία επιχειρήσεων. Πιθανολογώ, ότι δε προσήλθαν μαζικά στο στράτευμα, αλλά έγινε στην πραγματικότητα μερική επιστράτευσή τους και όχι τόσο κατά τη γνώμη μου για να αποκρούσουν την πολεμική μηχανή του Πούτιν, αλλά περισσότερο για διασφάλιση της Τάξης και φρούρηση των μεγάλων πόλεων, μέχρι να μπει ο εισβολέας. Ίσως, και οι ίδιοι θεώρησαν από την αρχή πως εάν κινητοποιούνταν μαζικά και αποφασιστικά, θα είχαμε πολύ μεγαλύτερη αιματοχυσία και περισσότερους αμάχους νεκρούς. Ίσως δεύτερον, θεώρησαν πως χωρίς ενισχύσεις από τη Δύση, το παιχνίδι ήταν ήδη χαμένο από την αρχή. Τρίτον, μπορεί απλώς να μη διέθεταν το ηθικό και την έντονη επιθυμία για ηχηρή αντίσταση στον Πούτιν, θεωρώντας πως θα ήταν μάταιο και λόγω έλλειψης αξιόμαχης αεροπορίας και εξοπλισμών πχ.Ίσως , τέλος να ήταν ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top