Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Κλιματική αλλαγή έχουμε ...θα έχει πολύ ζεστασιά
Ναι, το είδαμε στον τελευταίο χιονιά.
...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Για καλή μας τύχη η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια παρατηρώ οτι κάνει πολύ πολύ αργές αλλά εξαιρετικά δυνατές κινήσεις στο να μπει μέσα στα πράγματα. Η πλήρη αυτονομία προφανώς δεν είναι ακόμα στον ορίζοντα, ούτε είναι εφικτή για καμία χώρα εδώ που τα λέμε, αλλά η δημιουργία ενός γκρουπ εταιριών που αρχίζουν να εξάγουν υψηλότατης ποιότητας τεχνολογικό στρατιωτικό υλικό και η αγορά και εκσυγχρονισμός αεροσκαφών της ΠΑ είναι εξαιρετικά αισιόδοξα βήματα.

Η Ελλάδα έχει λαμπρά μυαλά, και δεν το λέω καθόλου έχοντας πατριωτική περηφάνεια(εαν και θα έπρεπε) αλλά επειδή είναι κάτι που ισχύει, κάτι που φαίνεται στην πράξη και κάθε νοήμον άνθρωπος πρέπει να αναγνωρίσει. Μπορούμε να πάμε μπροστά, και ελπίζω να το κάνουμε. Εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ ,αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί αυτή η λαμπρότητα πρέπει να αξιοποιηθεί στην πράξη, για να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες γίνεται.
Η Ελλάδα όσο είναι δέσμια της Δύσης δεν θα κάνει απολύτως τίποτα. Η Ελλάδα είναι ένα άψογο κέντρο εισαγωγής, το παιδί της φάπας. Είχε πολλές ευκαιρίες στο παρελθόν αλλά έφαγε ένα ΌΧΙ από τα ξένα και έστρωσε χαρακτήρα, σου ανέφερα παραδείγματα με τον κένταυρο και το drone Πήγασο, ήταν καλές τεχνολογίες αλλά δεν θέλουν την Ελλάδα ως εξαγωγέα. Για εμένα σε ζητήματα εξωτερικής πολιτικής η Ελλάδα πρέπει να παίρνει μαθήματα από τη Τουρκία. Ξέρει τι κάνει εκατό χρόνια τώρα.

Η Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει παγκόσμια δύναμη μπορεί όμως να γίνει περιφερειακή δύναμη, ήδη στρατιωτικά είναι ( η Ελλάδα έχει τη δύναμη να καταλάβει τα Βαλκάνια μέσα σε λιγότερο από μία εβδομάδα και να τα διατηρήσει, πλην Τουρκίας ). Αλλά ως τώρα οι Δυτικοί την έχουν ευνουχίσει εντελώς. Δεν έχει μείνει τίποτα, μέχρι και γεωργικά προϊόντα εισάγουμε, με την ΕΕ να επιδοτεί τον Έλληνα αγρότη για να κάψει τη παραγωγή του και εμείς μιλάμε για εξαγωγή οπλικών συστημάτων.

Προς το παρών ελπίζω η χώρα μας εφόσον δεν θέλει να εμπλακεί όπως και οι υπόλοιποι, για τους ευνόητους λόγους που αναφέραμε, να βοηθήσει όπως μπορεί τον Ουκρανικό λαό. Τα Ρώσικα στρατεύματα μέχρι στιγμής φαίνεται οτι δεν λειτουργούν εντελώς αδέξια όπως συνηθίζεται απο τους στρατούς και δεν ταλαιπωρούν παραπάνω απο όσο είναι αναπόφευκτο λόγο της κατάστασης τον λαό. Σίγουρα δεν αρκεί αυτό, αλλά τι να πω,ίσως είναι μια ένδειξη οτι υπάρχει λίγο περισσότερος σεβασμός προς τους αμάχους, που παλιότερα δεν υπήρχε καθόλου.
Η Ελλάδα δεν χρειάζεται να εμπλέκεται σε ξένες ιστορίες, να στείλει ανθρωπιστική βοήθεια ίσως αλλά στρατό όχι. Δεν υπάρχει λόγος να χυθεί ελληνικό αίμα για κάτι που δεν μας απασχολεί σαν χώρα ( εκτός αν μιλάμε για αποστολή εθελοντικού σώματος στρατού ). Οι ωμότητες κατά αμάχων δεν φαίνεται να συμβαίνουν γιατί πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα, δεν είναι θέμα εν συναίσθησης αλλά τεχνολογίας. Με τόσες κάμερες τα πάντα γίνονται viral εύκολα και καμία χώρα δεν θέλει να δείξει ένα τέτοιο προφίλ έξω. Υπάρχουν σκληρές διαταγές από τα ψηλά κλιμάκια της Ρωσσίας να μη πειράξει κανείς τους αμάχους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,458 μηνύματα.
Προφανώς οι Ρώσοι χτυπάνε στα τυφλά. Μένει να επιβεβαιωθεί.
Προφανως δεν καταλαβες τι λεω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν έχω επαρκείς γνώσεις, θεωρώ ότι είναι τόσο πολύπλοκο το ζήτημα καί θεωρώ γελοίο το γεγονός ότι από το πουθενά πετάγονται άτομα που δεν έχουν μελετήσει το ζήτημα και ποσταρουν ανελέητα στα socials υπέρ της Ουκρανίας (υπέρ τής Ουκρανίας, όχι κατά του πολέμου στην Ουκρανία) καί ξαφνικά όλοι το παίζουν ειδικοί και φωτεινοί παντογνώστες. Λίγο κάπου φτάνει.

Εννοείται ότι είμαι κατά του πολέμου, έχω καί φίλους στην Ουκρανία, στη Λβιβ που ευτυχώς είναι περισσότερο ασφαλείς αλλά φοβούνται. Έχω όμως και μια φίλη που η γιαγιά της είναι Ρωσίδα καί μένει στην Ουκρανία, στα σύνορα με Ρωσία και η μαμά της μεγάλωσε εκεί καί δεν έχει να πει τα καλύτερα για τους Ουκρανούς. Μου έχει πει ότι σκότωναν κόσμο, ότι βανδαλισαν αγάλματα, ότι άλλαξαν βιβλία ιστορίας κλπ και αυτή τη στιγμή δε μπορεί να επικοινωνήσει με τους συγγενείς της εκεί καί έχει φρικαρει.

Επομένως, προφανώς πρέπει να είμαστε κατά του πολέμου, αλλά πώς είναι δυνατόν να στηρίζεις 10000% τη μία ή την άλλη πλευρά χωρίς να έχεις ενημερωθεί επαρκώς για το τί πραγματικά συνέβη;

Γιατί ολα ειναι προπαγανδα ότι προέρχεται από ρωσικής πλευράς. Το ότι γενοκτονουνται ρωσοφωνοι, το ότι απειλείται η Ρωσία από το ΝΑΤΟ κλπ. Ενώ η δυση ειναι παντα οι καλοι που τα κάνουν ολα σωστά.

Έχουμε επιλεκτική δημοκρατία και παρουσιάζουμε ότι μονο μας συμφερει. Δυστυχώς η «πολιτισμενη» δυση, έχει εδώ και καιρο, παραδοθεί στα κατώτερα της ένστικτα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Ο εισβολέας είναι η Ρωσία
Προφανως δεν καταλαβες τι λεω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει μεγάλο ελληνικό πληθυσμό. Προφανώς οι Έλληνες άμαχοι νεκροι θα είναι περισσότεροι. Μακάρι να σταματήσει σε αυτόν τον αριθμό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,458 μηνύματα.
Ο εισβολέας είναι η Ρωσία

Έχει μεγάλο ελληνικό πληθυσμό. Προφανώς οι Έλληνες άμαχοι νεκροι θα είναι περισσότεροι. Μακάρι να σταματήσει σε αυτόν τον αριθμό.
Λες κλασσικες μπιπ.
Παντα σε καθε πολεμο εχουμε παραπλευρες απωλειες οπως τις ονομαζουν.Βγαλε τη λασπη απο τα ματια και θυμισου τις ΗΠΑ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ.Κακο πραγμα η στραβομαρα/.

Και σταματα να επεξεργαζεσε τα μηνυματα σου οταν βλέπεις την απαντηση του αλλου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Λες κλασσικες μπιπ.
Παντα σε καθε πολεμο εχουμε παραπλευρες απωλειες οπψως τις ονομαζουν.Βγαλε τη λασπη απο τα ματια και θυμισου τις ΗΠΑ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ.Κακο πραγμα η στραβομαρα/.
Α, εντάξει. Απλοί αριθμοί είναι. Σορυ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,458 μηνύματα.
Α, εντάξει. Απλοί αριθμοί είναι. Σορυ.
Οχι.Η ενσταση μου ειναι σε αυτο που εσβησες αφου ειδες την απαντηση μου.ΟΤΙ ΡΩΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ.Και σου εγραψα για τις ΗΠΑ.Στην γιουγκοσλαβια και τις παραπλευρες τοτε απωλειες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Οχι.Η ενσταση μου ειναι σε αυτο που εσβησες αφου ειδες την απαντηση μου.ΟΤΙ ΡΩΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ.Και σου εγραψα για τις ΗΠΑ.Στην γιουγκοσλαβια και τις παραπλευρες τοτε απωλειες.
Για την Γιουγκοσλαβία μιλήσαμε. Τώρα μιλάμε για Ουκρανία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,458 μηνύματα.
Για την Γιουγκοσλαβία μιλήσαμε. Τώρα μιλάμε για Ουκρανία.
ΝΑΙ...και θα στο ξαναπω γιατι εχεις λασπη στα ματια ξαναλεω.ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ εισβολεαςειναι η ρωσια ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΑΧΟΥς ΝΕΚΡΟΥς.ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΑΧΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΒΛΕΠΕ ΗΠΑ/.
Τα υπολοιπα ειναι περιττα να λεγονται.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Μήπως θες να μιλήσουμε και για τον Μιλόσεβιτς; Έβαλα παραπομπή από την βικιπαίδεια.
Σκοτώθηκαν Έλληνες άμαχοι στην Γιουγκοσλαβία; Τι εννοείς;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,458 μηνύματα.
Μήπως θες να μιλήσουμε και για τον Μιλόσεβιτς;
Εχεσθην για τον μιλοσεβιτς.Εκανες ενα σχολιο και τονιζεις οτι ο εισβολεας ειναι η ρωσια εξου και οι αμαχοι νεκροι,πραγμα ακρως ηλιθιο και σου απαντω.
ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΑΧΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ και δενε χει να κανει με την ρωσσια μονο.
ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗ,Η ΡΩΣΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΥΤΙΝ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΒΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.Διοτι ετσι το βλεπετε καποι δεξιοι.
Η ΡΩΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΙΦΙΛΕΛΕ ΚΡΑΤΟΣ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,458 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Έχουμε μεγάλο στρατηλάτη...

View attachment 97527
Το ότι κάθε φορά που βλέπω τον πρωθυπουργό της χώρας μας και σκέφτομαι "ντολμαδάκια" δείχνει ότι κάτι μάλλον δεν κάνει καλά ο Κούλης
Γιατί ολα ειναι προπαγανδα ότι προέρχεται από ρωσικής πλευράς. Το ότι γενοκτονουνται ρωσοφωνοι, το ότι απειλείται η Ρωσία από το ΝΑΤΟ κλπ. Ενώ η δυση ειναι παντα οι καλοι που τα κάνουν ολα σωστά.

Έχουμε επιλεκτική δημοκρατία και παρουσιάζουμε ότι μονο μας συμφερει. Δυστυχώς η «πολιτισμενη» δυση, έχει εδώ και καιρο, παραδοθεί στα κατώτερα της ένστικτα.
Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου αλλά ίσως να μην κατάλαβες καί εσύ το δικό μου και να υπάρχει μια παρανόηση που, well it's not really a surprise in this forum (φλεξαρω και τα αγγλικά μου εδώ).

Προφανώς υπάρχει προπαγάνδα και από τη Ρωσία καί από την Ουκρανία καί από τις ΗΠΑ και από τη Δύση γενικότερα. Και προφανώς κανένας δεν είναι 10000% θύμα ή 10000%θυτης. Τα μόνα άτομα που είναι θύματα είναι ο ουκρανικός και ο ρωσικός λαός που δεν το θέλουν όλο αυτό. Επομένως, όταν ένα ζήτημα είναι τόσο πολύπλοκο, όταν υπάρχει τόση παραπληροφόρηση γύρω μας πείτε μου λίγο πως είναι δυνατόν να παίρνει κανείς ξεκάθαρη θέση υπέρ ή κατά πχ της Ρωσίας ή της Ουκρανίας; Πώς είναι δυνατόν μέσα σε δύο μέρες άτομα που δεν ξέρουν την τύφλα τους ξαφνικά να γίνονται φωτεινοί παντογνώστες; Αυτό σχολιάζω,σε αυτό είμαι αντίθετη και προφανώς δε παίρνω καμία θέση υπέρ ή κατά κάποιου πόσο μάλλον όταν οι πληθυσμοί είναι τόσο αναμεμιγμένοι, πολύ απλά γιατί θεωρώ ότι όλη αυτή η κατάσταση κυμαίνεται στο φάσμα του γκρί. Στο μόνο που είμαι κατά είναι στο να υπάρχουν θύματα είτε Ρώσοι πχ στις διαδηλώσεις είτε Ουκρανοί. Ελπίζω τώρα να σού είναι πιο ξεκάθαρο αυτό που είπα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Στο μόνο που είμαι κατά είναι στο να υπάρχουν θύματα είτε Ρώσοι πχ στις διαδηλώσεις είτε Ουκρανοί.
Ποιοι ευθύνονται και στις δύο περιπτώσεις;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ποιοι ευθύνονται και στις δύο περιπτώσεις;
Σίγουρα όχι ο ίδιος ο λαός, όταν παίζονται πολιτικά παιχνίδια, όταν σκοτώνονται οι λαοί για τα συμφέροντα των λίγων, ε θεωρώ ότι δεν ευθύνεται ο λαός. Επίσης, δες λίγο τί γράφω, σε αντίθεση με κάποιους εδώ μέσα που το παίζετε ειδικοί ξαφνικά, εγώ προτιμώ να μην το παίζω. Αν νομίζεις ότι είναι τόσο εύκολο να επιρρίπτει κανείς ευθύνες όταν κατακλύζεται από προπαγάνδα , παραπληροφόρηση και πολυπλοκότητα, well, είσαι γελασμενος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top