Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,047 μηνύματα.
Δεν ξέρω για το τάγμα Αζόφ να σου πω. Ξέρω οτι η ακροδεξιά είχε μηδενικά ποσοστά στις εκλογές του 2019 στην Ουκρανία. Αυτό είπε και ο Ζελένσκι και επίσης είπε οτι είναι εβραικής καταγωγής αν θυμάμαι καλά και έχασε συγγενείς από ναζιστές.
Επίσης στο Ισραήλ είναι καλοδεχούμενος και το Ισραήλ τον υποστήριξε όπως όλες σχεδόν οι αλλες χώρες της υφηλίου.
...
Κοιτάξτε να αποναζιστικοποιήσετε τον Πούτιν και την Ρωσία καλύτερα που χαίρει της εκτίμησης των ακροδεξιών κομμάτων (κυρίως των ναζιστών και των κομμουνιστών) της Ευρώπης.

---

Ποιοι αρνήθηκαν να στηρίξουν την Ουκρανία στο Ευρωκοινοβούλιο; Για ακόμα μια φορά ή άκρα δεξιά χέρι χέρι με την κομμουνιστική αριστερά...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,129 μηνύματα.
Εδω και καιρό που παρακολουθώ τα γεωπολιτικά, προσπαθώ να δω τα επιχειρήματα των μεν και των δε, καταλαβαίνω το πως όλο αυτό έχει σχέση και με τα ενεργειακά και με τον νεο κόσμο που δημιουργείται, καταλαβαίνω την ψυχρή λογική, την εκατέρωθεν προπαγάνδα, τις εκατέρωθεν ακρότητες, καταλαβαίνω...

Τις τελευταίες μέρες όμως, έχω ανοιχτό συνέχεια το Open. Και βλέπω μάνες με παιδιά να καταφεύγουν στην προστασία της Ευρώπης. Πατεράδες να κλαίνε πάνω απο τα νεκρά παιδιά τους που σκοτώνονται παίζοντας σε γήπεδα. Τωρα είδα κι ένα βίντεο με εναν ουκρανο που σκοτωθηκε ο πατερας του και τα δυο σκυλάκια τους σε ενέδρα.

Πνίγομαι... Αυτό... Απλά πνίγομαι...
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.
Δεν ξέρω για το τάγμα Αζόφ να σου πω. Ξέρω οτι η ακροδεξιά είχε μηδενικά ποσοστά στις εκλογές του 2019 στην Ουκρανία. Αυτό είπε και ο Ζελένσκι και επίσης είπε οτι είναι εβραικής καταγωγής αν θυμάμαι καλά και έχασε συγγενείς από ναζιστές.
Επίσης στο Ισραήλ είναι καλοδεχούμενος και το Ισραήλ τον υποστήριξε όπως όλες σχεδόν οι αλλες χώρες της υφηλίου.
...
Κοιτάξτε να αποναζιστικοποιήσετε τον Πούτιν και την Ρωσία καλύτερα που χαίρει της εκτίμησης των ακροδεξιών κομμάτων (κυρίως των ναζιστών και των κομμουνιστών) της Ευρώπης.

---

Ποιοι αρνήθηκαν να στηρίξουν την Ουκρανία στο Ευρωκοινοβούλιο; Για ακόμα μια φορά ή άκρα δεξιά χέρι χέρι με την κομμουνιστική αριστερά...
Το ναζιστικό τάγμα Αζοφ έχει ενσωματωθεί νόμιμα στην εθνική φρουρά της Ουκρανίας τον Ιούνιο του 2014. Επιπλέον, πρόσφατα ο Αμερικάνος γερουσιαστής Bob Menendez εισήγαγε νομοθεσία η οποία επιδιώκει να χορηγήσει 500 εκατομμύρια δολάρια στην Ουκρανία για αγορά όπλων χωρίς όμως να υπάρχει κάποιος μηχανισμός ο οποίος θα επιβλέψει ότι τα όπλα αυτά δεν θα φτάσουν στα χέρια των ναζί.

Επίσης, το τάγμα Αζοφ έχει λάβει ομάδες Αμερικανών στρατιωτικών συμβούλων και αμερικάνικα όπλα.
Επομένως, οι ναζί υπάρχουν μέσα στα σώματα ασφαλείας και έχουν την υποστήριξη της μαμάς ΗΠΑ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Επίσης, το τάγμα Αζοφ έχει λάβει ομάδες Αμερικανών στρατιωτικών συμβούλων και αμερικάνικα όπλα.
Επομένως, οι ναζί υπάρχουν μέσα στα σώματα ασφαλείας και έχουν την υποστήριξη της μαμάς ΗΠΑ.
Στο τέλος θα μας πείτε ότι οι ΗΠΑ φταίνε και για την Ελληνική ύφεση.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.
Στο τέλος θα μας πείτε ότι οι ΗΠΑ φταίνε και για την Ελληνική ύφεση.
Άσε τις ειρωνείες και ψάξε αυτά που έγραψα. Δεν φταίω εγώ αν έχετε κάποιοι στο μυαλό σας την προπαγάνδα ότι οι ΗΠΑ και η ΕΕ είναι παρθένες οι οποίες δέχονται επίθεση από τον σατανά Πουτίν. Προτιμάτε την εύκολη ανάλυση χωρίς να ψάξετε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,047 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι Ρώσοι ενδιαφέρονται κυρίως για τη νότια Ουκρανία νομίζω, για έξοδο στη θάλασσα και γα το εμπορικό φημισμένο λιμάνι της Οδησσού
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
1646426427239.png


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έπεσε και η Μαριούπολη;;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.
@juste un instant τώρα που έμαθες τι ειναι το τάγμα αζοφ θα συνεχίσεις να λες οτι δεν υπάρχουν ναζί επικαλούμενος τα ποσοστά των εκλογών? Φτάνει με την προπαγάνδα της καλής δύσης και του τρελού Πούτιν.
(Για όσους τρέξουν να γράψουν οτι ειμαι πουτινικος, όταν κάνεις ανάλυση δεν σημαίνει πως παίρνεις το μέρος του ενός ή του άλλου)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,047 μηνύματα.
Γάμος εν μέσω πολέμου
1646426986788.png


Ξέρουμε ποιοι αρνήθηκαν να στηρίξουν την Ουκρανία στο Ευρωκοινοβούλιο : Ακόμα μια φορά ή άκρα δεξιά χέρι χέρι με την κομμουνιστική αριστερά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,960 μηνύματα.
Το τάγμα Αζόφ δεν κάνει τίποτα κακό επαναλαμβάνω. Δηλαδή τι πρέπει να κάνουν; Να παραδώσουν αμαχητί τη πόλη;

Δυστυχώς η Ουκρανία άργησε πολύ να καταλάβει πως πρέπει να αντιμετωπίζεις τους αυτονομιστές. Το Τάγμα Αζόφ έδειχνε το δρόμο αλλά ήταν αργά. Ως Έλληνες θα πρέπει να εκτιμάμε και με το παραπάνω ότι η δική μας χώρα δεν έχει τέτοια προβλήματα. Οι ελάχιστοι φιλότουρκοι της Ελληνικής θρησκευτικής μειονότητας της Θράκης που έχουν ακραίες απόψεις ( Θράκη γη Τουρκική ) δεν αποτελούν κανένα κίνδυνο. Όμως στην Ελληνική ιστορία έχουμε παράδειγμα για το πόσο μεγάλος κίνδυνος είναι οι αυτονομιστές. Οι τουρκογενείς μουσουλμάνοι έποικοι της Κύπρου ευθύνονται για τα γεγονότα της Κύπρου το 1974. Η ΕΟΚΑ Β' είχε προσπαθήσει να απαλείψει την Κύπρο από αυτό το κίνδυνο αλλά ήταν ήδη αργά με το Μακάριο να τους δίνει και ισχυρά παράλογα πολιτικά δικαιώματα όπως το δικαίωμα της άσκησης αρνησικυρίας ( veto ) σε σχηματισμό κυβέρνησης. Παρόμοια ιστορία.

Από την ιστορία το καλό παράδειγμα είναι η Ισπανία του ηγέτη Φρανθίσκο Φράνκο. Καταλανοί και Βάσκοι αυτονομιστές μπήκαν για τα καλά στη θέση τους. Έπεσε το καθεστώς και τους αφήνουν πάλι να πάρουν κεφάλι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Άσε τις ειρωνείες και ψάξε αυτά που έγραψα. Δεν φταίω εγώ αν έχετε κάποιοι στο μυαλό σας την προπαγάνδα ότι οι ΗΠΑ και η ΕΕ είναι παρθένες οι οποίες δέχονται επίθεση από τον σατανά Πουτίν. Προτιμάτε την εύκολη ανάλυση χωρίς να ψάξετε.
Ενώ εσύ που πιστεύεις ότι η Ρωσία είναι Αγία είσαι ο έξυπνος σωστά;;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.
Ενώ εσύ που πιστεύεις ότι η Ρωσία είναι Αγία είσαι ο έξυπνος σωστά;.
Το περίμενα αυτο το μήνυμα. Ότι ειμαι πουτινικός. Μπράβο το βρήκες. Όταν κάνεις μια ανάλυση παρατηρείς όλες τις πλευρές, όχι μόνο ο,τι συμφέρει το αφήγημα σου, δηλαδή καλή ΗΠΑ κακή Ρωσία.

Δυστυχώς το επίπεδο του φορουμ είναι πολύ χαμηλό. Όσοι θέλετε να μάθετε για τον πόλεμο παρακαλώ μην ενημερώνεστε από το φορουμ ή μονο από σκαι, ant1, πρώτο θέμα αλλά από όσες πηγές μπορείτε οι οποίες δείχνουν όλες τις πλευρές αυτού του περίπλοκου πολέμου.

@juste un instant θα απαντήσεις; Να ξέρω για να μην περιμένω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Δυστυχώς το επίπεδο του φορουμ είναι πολύ χαμηλό.
Ναι όντως συμφωνώ μαζί σου βλέποντας τις απαντήσεις που δίνεις. Είναι πολύ ωραίο να κάνεις αναλύσεις από την ασφάλεια του σπιτιού σου.

Ανάλυση από όλες τις πλευρές;; Εγώ χθες έλεγα ότι οι ΗΠΑ είναι εγκληματική δύναμη, εσύ είπες το ίδιο για την Ρωσία;;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,047 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top