Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Άλλαξε την βικιπαίδεια (όλες τις Βίκι με τις άπειρες παραπομπές και πηγες) αν μπορείς. Μια χαρά αλήθεια είναι οι ομαδικοί τάφοι στην Σρεμπρένιτσα και στο Ιράκ. Ξέρω πως η βικιπαίδεια σας στενοχωρει γιατί σας χαλάει το αφηγημα αλλά έτσι είναι.
Ο Μιλόσεβιτς μετα θάνατον αθωώθηκε από την ίδια τη Δύση για τις κατηγορίες περί γενοκτονίας των Βόσνιων.
Δεν έκανε τίποτα για να τις αποτρέψει, αντιθέτως έκανε πολλά για να προκληθούν... Αυτό δεν θεωρείται αθώωση.
the court also noted that Milošević also "shared and endorsed the political objective of the Accused [Karadžić]" and "provided assistance in the form of personnel, provisions, and arms to the Bosnian Serbs during the conflict".[14]
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Η βικιπαίδεια είναι ο,τι πιο ο,τι να'ναι υπάρχει. Τι να κάνουμε τα δυτικά δικαστήρια αθώωσαν τον Μιλόσεβιτς. Δεν φταίω εγώ.

Κανένα αφήγημα δεν μας χαλάει. Πιστέψτε εσείς σε τάφους και σε αόρατους νεκρούς. Ωχου εδώ πέρα αυτό το θρεντ καιρό τώρα έχει γίνει eco chamber των φιλελέδων που απλά παίζουν ένα αφήγημα ξανά και ξανά και δεν ακούν και κανέναν άλλον.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Όταν δεν βγαίνει το αφήγημά μας, τότε μας φταίει η βικιπαίδεια. Οι βικιπαίδειες δηλαδή και στις 260 τόσες γλωσσες. :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ακόμα περιμένουμε τους ανύπαρκτους τάφους στη Σρεμπρένιτσα..... Τι έκανε ο εγκληματίας Μιλόσεβιτς;;;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Μην διαβάζετε prosieben και bankingnews. Διαβάστε βικιπαίδεια. Eνναλακτικα διαβάστε τις βικιπαίδειες σε όλες τις γλώσσες ή σε όποια σας αρέσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Οκ ζουστ. Όπως θες ζουστ. Δεν θα πιάσω συζήτηση για τα δυτικά παραμύθια.

Καθίστε τώρα να πιστεύετε για τη σφαγή στην Ουκρανική Bucha. Το πιθανώτερο σενάριο είναι ήταν τίποτα νεκροί λόγω του πολέμου γενικώτερα και να τους έσυραν όλους μαζί οι Ουκρανικές δυνάμεις εκεί για να το παρουσιάσουν ως σφαγή. Καθαρή προπαγάνδα. Άμαχοι νεκροί παντού υπάρχουν αλλά οργανωμένες σφαγές δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε, τουλάχιστον με εντολή από τα ψηλά. Ο Βλαντιμήρ Πούτιν πρόσεχε πάρα πολύ την εικόνα του.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Προσπαθώ @giannhs2001 να σε καταλάβω αλλά μου είναι αδύνατο.
Την μία μέρα υπέρ του τάγματος αζοφ, την άλλη γράφεις υπέρ των Ρώσων
την μια υπέρ του αντιστεκόμενου ουκρανικού λαού, την άλλη εναντίων της δυτικής μαριονέτας ζελένσκι
Έλεγες οτι οι Ρώσοι θα νικήσουν σε 4 μέρες και όλα τα περί δυσκολιών που γράφαμε ήταν δυτική προπαγάνδα. Μετά παραδέχτηκες ότι όντως οι ρώσοι χάνουν, επιβεβαιώνοντας την μέχρι χθες προπαγάνδα

Τώρα λές ότι και η bucha είναι δυτική προπαγάνδα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Προσπαθώ @giannhs2001 να σε καταλάβω αλλά μου είναι αδύνατο.
Την μία μέρα υπέρ του τάγματος αζοφ, την άλλη γράφεις υπέρ των Ρώσων
την μια υπέρ του αντιστεκόμενου ουκρανικού λαού, την άλλη εναντίων της δυτικής μαριονέτας ζελένσκι
Έλεγες οτι οι Ρώσοι θα νικήσουν σε 4 μέρες και όλα τα περί δυσκολιών που γράφαμε ήταν δυτική προπαγάνδα. Μετά παραδέχτηκες ότι όντως οι ρώσοι χάνουν, επιβεβαιώνοντας την μέχρι χθες προπαγάνδα

Τώρα λές ότι και η bucha είναι δυτική προπαγάνδα
Εξαρτάται πως θα το δω πάντα και υπό ποία σκέψη. Καταρχάς ας τα πάρουμε από την αρχή. Σε αυτό το και καλά νέο Ψυχρό Πόλεμο Δύσης-Ρωσσίας/Κίνας προφανώς προσωπικά τάσσομαι υπέρ της Ρωσσίας. Τι να στηρίξω από τη Δύση; Το πολυπολιτισμό και τις αυτοκτονικές τάσεις που έχει τα τελευταία 30 χρόνια; Αγαπάω πολύ την χώρα μου και την ήπειρο μου για να στηρίξω τη τωρινή κατάντια της. Προφανώς θα στηρίξω τη Ρωσσία που προάγει συντηρητισμό και εθνικισμό και έχει κηρύξει το πόλεμο στη Νέα Τάξη Πραγμάτων της Δύσεως.

Το θέμα όμως εδώ είναι ότι έχουμε μια εισβολή. Σε μια εισβολή είμαι πάντα με το λαό που αμύνεται και ανάλογα από εκεί και έπειτα και με τις κυβερνήσεις. Στηρίζω εννοείται τον Ουκρανικό Λαό που αμύνεται υπέρ της Πατρίδος του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι στηρίζω την Ουκρανική κυβέρνηση. Τι να στηρίξω από αυτό το διεφθαρμένο χάλι; Που εκτός των άλλων, ο Βολοντυμύρ Ζελένσκυ ήθελε να σύρει τη χώρα του στα πόδια της αυτοκτονικής Δύσεως. Μια εθνικιστική και συντηρητική χώρα όπως η Ουκρανία ήθελε να γίνει το κλωτσοπαίδι της πολυπολιτισμικής διεθνιστικής Δύσεως. Κάκιστη απόφαση. Για εμένα ο Ουκρανός πατριώτης έπρεπε να έχει καταλάβει ότι το συμφέρον της Ουκρανίας είναι να είναι με τη σημερινή Ρωσσία και όχι με τη Δύση.

Συνοψίζοντας, ναι στηρίζω τον Ουκρανικό Λαό που μάχεται για ελευθερία αλλά δεν στηρίζω την Ουκρανική κυβέρνηση. Στηρίζω την Ρωσσία σε πολιτικό επίπεδο έναντι της Δύσεως αλλά δεν την στηρίζω σε αυτό που έκανε, να αρχίσει έναν νέο πόλεμο. Χορτάσαμε από εκείνους της διεθνιστικής Αμερικής. Για τα περί 4 ημερών εγώ σε είπα ξεκάθαρα. Ναι η Ρωσσία δεν έκανε περίπατο όπως και εγώ περίμενα. Αυτό όμως συνέβη λόγω της μειωμένης στρατιωτικής δυνάμεως που έστειλε εκεί και το ότι δεν χρησιμοποίησε τα σύγχρονα όπλα του. Είπαμε καλή η Ουκρανική αντίσταση αλλά μη το παρατραβάτε. Η Ρωσσία δεν έστειλε και καμμιά αξιόλογη δύναμη στην Ουκρανία. Εγώ κράζω τόσο τη προπαγάνδα των φιλορωσσων όσο και των φιλοδυτικών
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.

Διαβάστε σχόλια. Κλαίω με το πρώτο... :hehe: :hehe: :hehe:

Για την Μπούσα και τους ομαδικούς τάφους έχεις να πεις κάτι;

Τελικά λέγεται Μπούσα ή Μπούτσα; :happy:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Επίσης @Gaspar εκτός από το ξεκάθαρο μήνυμα που σε έγραψα λίγο πιο πάνω εξηγώντας σου την οπτική μου ( μακάρι να αφιέρωσες χρόνο να το διαβάσεις ) θα ήθελα με τη σειρά σου να με πεις έναν λόγο που εσύ, ως πατριώτης και συντηρητικός, στηρίζεις την σημερινή Δύση. Τι ακριβώς στηρίζεις από αυτό το χάλι; Η Δύσις προάγει πολυπολιτισμό, διεθνισμό, παγκοσμιοποίηση, προοδευτισμό. Η Δύσις θεωρεί " ναζιστικό κατάλοιπο " την αγνή αγάπη για τη πατρίδα. Αρνείται τα Έθνη και τις εθνικές ταυτότητες. Για να μη μιλήσω για τη Φυλή που είναι απαγορευμένη λέξη πλέον και αν πεις ότι είσαι περήφανος Λευκός θα σε βγάλουν μέχρι και τα κανάλια. Που αν πεις ότι είσαι Χριστιανός κινδυνεύεις μέχρι και με σωματική βία ενώ αν είσαι μουσουλμάνος σε προσκυνανε. Που αν πεις κάτι ενάντια στις υπό τη προστασία της πολιτικής ορθότητος μειονότητες κινδυνεύεις μέχρι και διαγραφή από πανεπιστήμια; Που τα σύνορα για τη Δύση είναι απλές γραμμές; Τι ακριβώς στηρίζεις από αυτό το βόθρο ας πούμε;
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εξαρτάται πως θα το δω πάντα και υπό ποία σκέψη. Καταρχάς ας τα πάρουμε από την αρχή. Σε αυτό το και καλά νέο Ψυχρό Πόλεμο Δύσης-Ρωσσίας/Κίνας προφανώς προσωπικά τάσσομαι υπέρ της Ρωσσίας. Τι να στηρίξω από τη Δύση; Το πολυπολιτισμό και τις αυτοκτονικές τάσεις που έχει τα τελευταία 30 χρόνια; Αγαπάω πολύ την χώρα μου και την ήπειρο μου για να στηρίξω τη τωρινή κατάντια της. Προφανώς θα στηρίξω τη Ρωσσία που προάγει συντηρητισμό και εθνικισμό και έχει κηρύξει το πόλεμο στη Νέα Τάξη Πραγμάτων της Δύσεως.
Μα η ίδια η στροφή της Ουκρανίας στην δύση έχει εθνική ταυτότητα και έρχεται ως αντίδραση στο κομμουνιστικό παρελθόν. Αντίθετα η Ρωσία έχει καθαρά οικονομικό γεωπολιτικό κίνητρο για τον πόλεμο.

Ποτέ δεν πίστεψα ότι ο Πούτιν ειναι όντως ο συντηρητικός ορθόδοξος που θέλει να δείχνει ότι είναι. Πιο πολύ επικοινωνιακά ψέματα μου φαίνονται όπως και οι επισκέψεις στο Άγιο όρος κτλ. Μια υποκρισία που κρύβει στο βάθος έναν ψυχρό πράκτορα της kgb νοσταλγό της σοβιετικής υπερδύναμης.
Η χρήση των Τσετσένων εναντίων των ορθοδόξων Ουκρανών το έδειξε.

Για την Κίνα τώρα και το ενδεχόμενο να γίνει η επόμενη υπερδύναμη, πως ακριβώς βλέπεις αυτό να ωφελεί στις παραδοσιακές αξίες των εθνών της Ευρώπης και της δύσης?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης @Gaspar εκτός από το ξεκάθαρο μήνυμα που σε έγραψα λίγο πιο πάνω εξηγώντας σου την οπτική μου ( μακάρι να αφιέρωσες χρόνο να το διαβάσεις ) θα ήθελα με τη σειρά σου να με πεις έναν λόγο που εσύ, ως πατριώτης και συντηρητικός, στηρίζεις την σημερινή Δύση. Τι ακριβώς στηρίζεις από αυτό το χάλι; Η Δύσις προάγει πολυπολιτισμό, διεθνισμό, παγκοσμιοποίηση, προοδευτισμό. Η Δύσις θεωρεί " ναζιστικό κατάλοιπο " την αγνή αγάπη για τη πατρίδα. Αρνείται τα Έθνη και τις εθνικές ταυτότητες. Για να μη μιλήσω για τη Φυλή που είναι απαγορευμένη λέξη πλέον και αν πεις ότι είσαι περήφανος Λευκός θα σε βγάλουν μέχρι και τα κανάλια. Που αν πεις ότι είσαι Χριστιανός κινδυνεύεις μέχρι και με σωματική βία ενώ αν είσαι μουσουλμάνος σε προσκυνανε. Που αν πεις κάτι ενάντια στις υπό τη προστασία της πολιτικής ορθότητος μειονότητες κινδυνεύεις μέχρι και διαγραφή από πανεπιστήμια; Που τα σύνορα για τη Δύση είναι απλές γραμμές; Τι ακριβώς στηρίζεις από αυτό το βόθρο ας πούμε;
Εγώ πιστεύω και το έχω εκφράσει ότι η κατάσταση που περιγράφεις οδηγεί στην παρακμή της δύσης εκ των έσω.
Αλλά η λύση δεν θα έρθει υποστηρίζοντας δυνάμεις ξένες προς τον ευρωπαϊκό και δυτικό πολιτισμό όπως η Κίνα

Η κατάσταση της δύσης θυμίζει τα τελευταία χρόνια της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, όμως δεν βλέπω τους "βάρβαρους" του Καβάφη ως την δύναμη που θα μας λυτρώσει
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Μα η ίδια η στροφή της Ουκρανίας στην δύση έχει εθνική ταυτότητα και έρχεται ως αντίδραση στο κομμουνιστικό παρελθόν. Αντίθετα η Ρωσία έχει καθαρά οικονομικό γεωπολιτικό κίνητρο για τον πόλεμο.
Κοίτα σε αυτό εν μέρει συμφωνώ αλλά είναι λάθος οπτική. Ουσιαστικά οι Ουκρανοί κάνουν το ίδιο λάθος με τη Δύση. Αντιμετωπίζουν τη Ρωσσία ως Σοβιετική Ένωση κάτι που είναι και λάθος και είναι ο λόγος που φτάσαμε ως εδώ. Αντί να προσεγγίζαμε τη Ρωσσική Ομοσπονδία εξ αρχής από το 1991 την αντιμετωπίσαμε ως εχθρό και έτσι δημιουργήσαμε έναν νέο χρόνο. Το ίδιο ακριβώς κάνει και η Ουκρανία τώρα. Και πες εσύ ότι άιντε η Ρωσσία έκανε τουμπέκα και άφηνε την Ευρωπαϊκή Ένωση και το ΝΑΤΟ από κοινού να κρατάνε το μαχαίρι στη καρωτίδα της αφήνοντάς την Ουκρανία να εισέλθει εις αυτούς. Αλήθεια πιστεύεις ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση με τη τωρινή σκληρή αντεθνική της και διεθνιστική της στάση θα άφηνε την Ουκρανία στο έτσι να παραμείνει συντηρητική και εθνικιστική χώρα; Δεν θα τους εκραζε όπως κάνει τώρα με Ουγγαρία και Πολωνία; Ή πιστεύεις ότι η Ουκρανία έχει τη δύναμη να ασκήσει η ίδια επιρροή στην Ευρώπη; Δεν καταλαβαίνεις ότι η ένταξις της Ουκρανίας στην Ηνωμένη Ευρώπη θα είχε ως αποτέλεσμα το να βουτηχτεί και αυτή στα δικά μας χάλια;
Ποτέ δεν πίστεψα ότι ο Πούτιν ειναι όντως ο συντηρητικός ορθόδοξος που θέλει να δείχνει ότι είναι. Πιο πολύ επικοινωνιακά ψέματα μου φαίνονται όπως και οι επισκέψεις στο Άγιο όρος κτλ. Μια υποκρισία που κρύβει στο βάθος έναν ψυχρό πράκτορα της kgb νοσταλγό της σοβιετικής υπερδύναμης.
Η χρήση των Τσετσένων εναντίων των ορθοδόξων Ουκρανών το έδειξε.
Το θέμα είναι πως η Ρωσσία είναι μια εθνικιστική και συντηρητική χώρα που το αδίστακτο χέρι της πολιτικής ορθότητος δεν έχει τολμήσει να πλησιάσει ακόμα. Στη Ρωσσία υπάρχει η πίστη στο Έθνος ασχέτως κυβερνήσεως. Τώρα το αν ο Πούτιν είναι ή δεν είναι προσωπικά με αφήνει αδιάφορο. Τουλάχιστον συντελεί και εκείνος στο να διατηρηθεί αυτό το λαϊκό αίσθημα. Τη Σοβιετική Ένωση βασικά όλοι τη νοσταλγούν λόγω της δύναμης της. Το αστείο στη Ρωσσία ξες ποιο είναι; Ότι οι Ρώσσοι ακροδεξιοί υπερεθνικιστές είναι χωρισμένοι. Οι μισοί υποστηρίζουν το Κομμουνιστικό Κόμμα της Ρωσσικής Ομοσπονδίας το οποίο εξίσου είναι εθνικιστικό κόμμα ( εδώ όχι μόνο υπέρ της Ρωσσικής εισβολής στην Ουκρανία δήλωσε αλλά έκανε λόγο και για ρήξη πυρηνικών στις Δυτικές Μεγάλες Δυνάμεις χδ ) και οι άλλοι μισοί στο ακροδεξιό Φιλελευθερο Δημοκρατικό Κόμμα της Ρωσσίας του στρατιωτικού Βλαντιμήρ Ζιρινόφσκι.
Για την Κίνα τώρα και το ενδεχόμενο να γίνει η επόμενη υπερδύναμη, πως ακριβώς βλέπεις αυτό να ωφελεί στις παραδοσιακές αξίες των εθνών της Ευρώπης και της δύσης?
Δεν το βλέπω να με ωφελεί κάπως. Εγώ σε είπα το ιδανικό σενάριο, ΗΠΑ-ΕΕ-Ρωσσια αλλά οι πρώτες δύο δεν το ήθελαν αυτό και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Στη τελική εδώ δεν μπορούμε ημείς να σώσουμε τις αξίες και τις παραδόσεις μας θα τις σώσει η Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας; Μόνοι μας τις σκοτώνουμε, αφού η ίδια η Δύσις προάγει τη παγκοσμιοποίηση που είναι ένα από τα δηλητήρια του σύγχρονου κόσμου.

Εγώ πιστεύω και το έχω εκφράσει ότι η κατάσταση που περιγράφεις οδηγεί στην παρακμή της δύσης εκ των έσω.
Αλλά η λύση δεν θα έρθει υποστηρίζοντας δυνάμεις ξένες προς τον ευρωπαϊκό και δυτικό πολιτισμό όπως η Κίνα
Η Δύσις σαπίζει εκ των έσω όσο έχει μπει σε μια κατάσταση διαρκούς αυτοταπεινώσεως. Δεν είπα ότι η λύσις θα έρθει με βαρβάρους. Εγώ απλά εννοώ τη ξένη επιρροή. Προφανώς προτιμάω να είμεθα υπό την επιρροήν δυνάμεων που προάγουν τον εθνικισμό από ότι τον Διεθνισμό όπως η Δύσις. Το θέμα είναι ότι και στο παρελθόν είχαμε τέτοιες ευκαιρίες. Στις Ηνωμένες Πολιτείες το 2016 ο πατριωτικός κόσμος πανηγύρισε τη νίκη του πατριώτου Προέδρου Ντόναλντ Τραμπ. Ήταν χρυσή ευκαιρία για την Ευρώπη να έχει μια σοβαρή επιρροή παρ'όλα αυτά επέλεξε να την αγνοήσει και να κλειστεί στον εαυτό της με εξαίρεση κάποιες χώρες όπως η Ουγγαρία. Ακόμα και εσύ το 2020 ήσουν ενάντια του. Όταν είμαστε εχθρικοί προς τέτοιες ευκαιρίες σωτηρίας μη περιμένουμε να έχουμε καμμιά ουσιώδη αλλαγή στα κοντά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Σε λιγότερο από πέντε εβδομάδες, ο Πούτιν καταρράκωσε το στρατιωτικό κύρος της Ρωσίας, έπληξε την εθνική της οικονομία και ενίσχυσε τις δημοκρατικές συμμαχίες, τις οποίες ήλπιζε να υπονομεύσει. Πώς μπορεί να διέπραξε τέτοιο καταστροφικό σφάλμα;
Κρούγκμαν dixit.
Το σύνδρομο του δικτάτορα προσφέρει μέρος της απάντησης. Ο Πούτιν περιστοιχίζεται από κόλακες. Ολες οι ενδείξεις συνηγορούν ότι οδηγήθηκε στον βάλτο αυτόν έχοντας πεισθεί από τη δική του προπαγάνδα. Εχουμε, ωστόσο, λόγους να πιστεύουμε ότι ο Πούτιν, όπως και πολλοί θαυμαστές του στη Δύση, πίστευε ότι οι σύγχρονες δημοκρατίες είναι παρηκμασμένες και ανίκανες να προβάλουν αντίσταση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Όλο το κέντρο της Μαριούπολης έπεσε εχθές. Είχαμε μικρές Ρώσσικες προελάσεις προς Χάρκοβο και στα περίχωρα της, ήδη υπό Ρωσσικής κατοχής, Χερσώνας. Όπως φαίνεται το γεγονός ότι η Ρωσσία υποχώρησε μαζικά από τα Βόρεια και τα Βορειοανατολικά της Ουκρανίας ( αποκατάστασις των Ουκρανικών συνόρων ) τους ωθεί με μεγαλύτερη ευκολία στο να προελάσουν στα Νότια όπως θέλουν.

Το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι οι μαζικές απελάσεις Ρώσσων διπλωμάτων σε πολλές χώρες ( Σουηδία, Ισπανία, Τσεχία κλπ ). Η Τσεχία ανεκοίνωσε την αποστολή παλιών αρμάτων μάχης. Η Γερμανία ανεκοίνωσε την αποστολή περίπου 60 οπλισμένων πολεμικών οχημάτων ( armoured fighting vehicles ). Οι Ηνωμένες Πολιτείες έχουν ανακοινώσει ότι θα ξοδέψουν εκατομμύρια δολλάρια εις εξοπλισμούς προς την Ουκρανία. Το γεγονός ότι η Ρωσσία υπεχώρησε από τα Βόρεια σημαίνει ότι αφήνει πλέον τους Δυτικούς να στέλνουν με την άνεση τους εξοπλισμό στην Ουκρανία. Η αρχική μου πρόβλεψις ήτο ότι αν κλειστούν όντως στα Νότια θα ηττηθούν καθώς η Ουκρανία θα εξοπλίζεται διαρκώς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
1649240800143.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Γιατί ο Πουτιν γλύφει την Γαλλία;
Friedman dixit.
Αλλά ο Πούτιν προφανώς ξέχασε ότι στον σημερινό διασυνδεμένο κόσμο, όπως είναι η συνήθης πρακτική, η κυβέρνησή του είχε καταθέσει το μεγαλύτερο μέρος από αυτό το «μαξιλάρι» στις τράπεζες των δυτικών χωρών και της Κίνας.

Σύμφωνα με το Atlantic Council GeoEconomics Center, τα έξι κορυφαία κράτη όπου φυλάσσονται περιουσιακά στοιχεία σε ξένο νόμισμα της κεντρικής τράπεζας της Ρωσίας κατά ποσοστό είναι:

· Κίνα, 17,7%

· Γαλλία 15,6%

· Ιαπωνία%

· Γερμανία 12,2%

· ΗΠΑ 8,5% και

· Βρετανία 5,8%

Επίσης, η Τράπεζα Διεθνών Διακανονισμών (ΤΔΔ) και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ) έχουν ποσοστό 6,4%. Καθεμία από αυτές τις χώρες, εκτός από την Κίνα, έχει πλέον παγώσει τα ρωσικά αποθέματα που διατηρούν στις τράπεζές τους – επομένως περίπου 330 δισεκατομμύρια δολάρια είναι για τον Πούτιν μη προσβάσιμα, σύμφωνα με το παρατηρητήριο του Ατλαντικού Συμβουλίου.

Αλλά όχι απλώς το ρωσικό κράτος δεν μπορεί να αγγίξει αυτά τα αποθέματα για να στηρίξει την καταρρέουσα οικονομία του, αλλά θα υπάρξει μια τεράστια παγκόσμια ώθηση για να αξιοποιηθούν αυτά τα χρήματα για να πληρωθούν αποζημιώσεις για την ανοικοδόμηση των ουκρανικών κατοικιών, πολυκατοικιών, δρόμων και δημόσιων υποδομών που κατέστρεψε ο Ρωσικός Στρατός στον πόλεμο που επέλεξε να κάνει ο Πούτιν.

Και το ποσοστό της Ιαπωνίας είναι μεγάλο. Αλλά δεν γράφει πόσο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης @Gaspar εκτός από το ξεκάθαρο μήνυμα που σε έγραψα λίγο πιο πάνω εξηγώντας σου την οπτική μου ( μακάρι να αφιέρωσες χρόνο να το διαβάσεις ) θα ήθελα με τη σειρά σου να με πεις έναν λόγο που εσύ, ως πατριώτης και συντηρητικός, στηρίζεις την σημερινή Δύση. Τι ακριβώς στηρίζεις από αυτό το χάλι; Η Δύσις προάγει πολυπολιτισμό, διεθνισμό, παγκοσμιοποίηση, προοδευτισμό. Η Δύσις θεωρεί " ναζιστικό κατάλοιπο " την αγνή αγάπη για τη πατρίδα. Αρνείται τα Έθνη και τις εθνικές ταυτότητες. Για να μη μιλήσω για τη Φυλή που είναι απαγορευμένη λέξη πλέον και αν πεις ότι είσαι περήφανος Λευκός θα σε βγάλουν μέχρι και τα κανάλια. Που αν πεις ότι είσαι Χριστιανός κινδυνεύεις μέχρι και με σωματική βία ενώ αν είσαι μουσουλμάνος σε προσκυνανε. Που αν πεις κάτι ενάντια στις υπό τη προστασία της πολιτικής ορθότητος μειονότητες κινδυνεύεις μέχρι και διαγραφή από πανεπιστήμια; Που τα σύνορα για τη Δύση είναι απλές γραμμές; Τι ακριβώς στηρίζεις από αυτό το βόθρο ας πούμε;
Συμφωνώ με το @Gaspar πως η λύση δε θα έρθει ποτέ και με τίποτα από την Κίνα ή τη Ρωσία. Να προσθέσω πως η μόνη λύση πιστεύω πως θα έρθει εκ των έσω αλλά όχι με κάθε χώρα ξεχωριστά. Η μόνη λύση είναι η καλλιέργεια ενός γηγενούς ευρωπαικού εθνικισμού. Αυτό είχε προτείνει και ο Νίτσε το 1888, ως άμυνα έναντι στη Ρωσία και την εξάπλωση του σοσιαλισμού by the way. Ο κρατισμός και η woke φονταμενταλισμός, αποτελούν με τον τρόπο τους μια μορφή σοσιαλισμού.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top