Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Εντωμεταξύ μεγαλύτερος γελοίος απ' τον Κασπάροβ δεν υπάρχει(στην πολιτική).
Σε τι διαφωνείς μαζί του;
Mη μου πεις ότι σε πείραξε αυτό... :P
Kasparov has been outspoken against Putin's antigay laws, describing them as "only the most recent encroachment on the freedom of speech and association of Russia's citizens" which the international community had largely ignored.
Or that one?
Kasparov said in September 2013 that Russia was now a dictatorship.[140]
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Πάντως με τη Ρωσσία να απορρίπτει επίσημα ότι η ναυαρχίδα Moskva βομβαρδίστηκε από την Ουκρανία, μιας που θεωρούν ότι οι πύραυλοι Neptune της Ουκρανίας δεν είναι ικανοί τεχνολογικά να προκαλέσουν τόση ζημιά, οι ευθείες κατηγορίες προς το ΝΑΤΟ εκτοξεύονται συνεχώς. Άτομα του Ρωσσικού Υπουργείου Εξωτερικών και Ρώσσοι δημοσιογράφοι επισημαίνουν πλέον ότι ο πόλεμος έχει γενικευτεί και ότι δεν πολεμούν απλά την Ουκρανία αλλά ολόκληρο το ΝΑΤΟ ( προφανώς θα εννοούν μέσω της Ουκρανίας ). Τραβάνε όλοι το σκοινί όσο μπορούν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Πάντως με τη Ρωσσία να απορρίπτει επίσημα ότι η ναυαρχίδα Moskva βομβαρδίστηκε από την Ουκρανία, μιας που θεωρούν ότι οι πύραυλοι Neptune της Ουκρανίας δεν είναι ικανοί τεχνολογικά να προκαλέσουν τόση ζημιά, οι ευθείες κατηγορίες προς το ΝΑΤΟ εκτοξεύονται συνεχώς.
Γι' αυτό βομβαρδίζουν χώρους κατασκευής των Neptune;
Αφού οι Ρώσοι λένε πως αυτοβυθιστηκε λόγω φωτιάς και θαλασσοταραχης. Αχαχαχα...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Εγώ να θίξω ένα άλλο ζήτημα με κίνδυνο να χαρακτηριστώ " ρωσσοψέκ " και με διάφορους άλλους ευφάνταστους χαρακτηρισμούς. Το θέμα της σφαγής στη Bucha. Σίγουρα αυτές οι εικόνες που μπορεί να αντικρύσει κανείς εκεί σε σοκάρουν αλλά ας πάρουμε τα γεγονότα από την αρχή. 30 Μαρτίου, ο Ρωσσικός στρατός εγκαταλείπει την πόλη. 31 Μαρτίου εισέρχεται ο Ουκρανικός απελευθερώνοντας και επίσημα την ευρύτερη περιοχή. 1 Απριλίου βγαίνει βίντεο στο διαδίκτυο από τον δήμαρχο της πόλεως Bucha το οποίο δείχνει τα πάντα γύρω μετά την φυγή των Ρώσσων ( δεν φαίνονται πουθενά πτώματα! ). 2 Απρίλη επίσης υπάρχει σιγή ιχθύος. Και ξαφνικά 3 Απρίλη βγαίνει στον διεθνή Τύπο είδηση ότι ευρέθησαν μαζικά πτώματα από μια οργανωμένη σφαγή. Διερωτώ εγώ, Από τις 30 Μάρτη έως τις 3 Απρίλη που ήταν αυτά τα πτώματα; 1 Απρίλη έβγαλε ο δήμαρχος ολόκληρο βίντεο στη απελευθερωθείσα πόλη και δεν είδε τα πτώματα; Και ενεφανίσθησαν μόνα τους από το πουθενά;

Δεν έχω στόχο να αμφισβητήσω τίποτα απλά δίνω τροφή για σκέψη. Όπως έχω πει εδώ μέσα, ιστορικά αποδεδειγμένα, το 95% που ακούμε σε ένα πόλεμο είναι ψέμμα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Διερωτώ εγώ, Από τις 30 Μάρτη έως τις 3 Απρίλη που ήταν αυτά τα πτώματα;
Ξέρεις, δεν υπάρχει εξάρτημα ανίχνευσης μαζικών τάφων ή δεν έχει εφευρεθεί ακόμη. Αλλά δεν έκαναν και ένα μήνα να τα βρουν. Τρεις μέρες είναι για μένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Ειδικα όταν φεύγοντας οι Ρώσοι αφήνουν και νάρκες που πρέπει να "καθαριστούν".
Εγώ να θίξω ένα άλλο ζήτημα με κίνδυνο να χαρακτηριστώ " ρωσσοψέκ "
Αχαχαχαχαχα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
Πάντως εδώ και αρκετό καιρό, δε βλέπουμε σημαντικές μεταβολές στον χάρτη των εδαφικών αλλαγών...οι Ρώσοι μάλλον θέλουν να καταλάβουν από ότι φαίνεται το νότιο τμήμα της Ουκρανίας, λόγω γεωστρατηγικής του θέσης και ιδίως την Οδησσό, η οποία από ότι φαίνεται μάλλον θα πέσει και τελευταία. Όταν συμβεί και αυτό κατά τη γνώμη μου θα λήξουν η εισβολή και ο πόλεμος


1650183323980.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Εδώ δεν έχει πέσει ακόμη ούτε καν η Μαριούπολη ενώ την έχουν ισοπεδώσει σχεδόν ολοκληρωτικά οι βομβαρδισμοί...
Νομίζω πως χειρότερα δεν θα μπορούσε να τα φανταστεί ο Πούτιν ούτε στους χειρότερους εφιάλτες του.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Μόνο που δεν μιλάμε για μαζικούς τάφους ακριβώς στη Bucha. Υποτίθεται στις φωτογραφίες βλέπουμε δρόμους γεμάτους με πτώματα. Αυτά δεν τα είδαν όταν πήραν τη πόλη; Πέρασε μισή εβδομάς; Τα πτώματα αυτά ήταν όντως αδικοχαμένες ζωές, απλά η δική μου προσωπική εκτίμησις είναι ότι ήτο νεκροί άμαχοι από βομβαρδισμούς ή από αντίσταση και νεκροί στρατιώτες από τις μάχες που απλά εσύρθησαν και με τρόπο προπαγανδιστικό παρουσιάστηκαν σαν νεκροί από οργανωμένη σφαγή.

Τα δυτικά media έχουν αποδείξει πολλές φορές την αναξιοπιστία των, ιδίως εις αυτόν τον πόλεμο. Αλήθεια ποίος γνωρίζει εδώ μέσα ότι ο πόλεμος δεν ήρχισε στις 24 Φλεβάρη αλλά στις 16 που η κυβέρνησις Βολοντυμύρ Ζελένσκυ ξεκίνησε συστηματικούς μαζικούς βομβαρδισμούς στις περιοχές του Ντονμπάς; Ποιος ξέρει ότι η Ουκρανία έβγαλε Πυροβολικό και άρχισε μαζικές σφαγές στο Ντονμπάς; Ποίος γνωρίζει ότι η περιοχή του Ντονμπάς ζήτησε στις 22 Φλεβάρη βοήθεια από τη Ρωσσία και η Ρωσσία ενεργοποίησε ένα άρθρο των Ηνωμένων Εθνών περί αμοιβαίας αμυντικής συνεργασίας για αυτό εισέβαλε; Ποίος γνωρίζει ότι ο Βλαντιμήρ Πούτιν αρχικά ηρνήθηκε να αναγνωρίσει την ανεξαρτησία των λαϊκών δημοκρατιών του Ντονμπάς ενώ τον πίεζε η αντιπολίτευσις; Η Ευρωπαϊκή Ένωσις και το ΝΑΤΟ γνώριζαν και επικροτούσαν την Ουκρανική κυβέρνηση για τις ενέργειες στο Ντονμπάς και ουδεμία κύρωσις δεν επιβλήθη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Όλα τα ετοίμαζε από το 2014 ο Πούτιν οπότε όλες οι εικασίες και δικαιολογίες αυτοαναιρουνται. Ποιος Έλληνας δημοσιογράφος τον αποκάλεσε Πουστιν όμως; Ζει ακόμα; :P
...
Τα εγκλήματα πολέμου στην Μπούτσα είναι ήδη καταγεγραμμένα σε 51 γλώσσες στην βικιπαίδεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ε ναι αφού το γράφει η Βικιπαίδεια είναι σίγουρο. Είπαμε, Ευαγγέλιο. Τα Δυτικά μήντια και η Βικιπαίδεια δεν λένε ποτέ ψέμματα άλλως τε. Γελάνε και οι πέτρες με τους ανύπαρκτους ομαδικούς τάφους στη Τιμισοάρα επί Τσαουσέσκου. Στις ανύπαρκτες γενοκτονίες του Ιράκ που μόνη μάρτυς μια κόρη Σαουδάραβα πρέσβη που και καλά ήταν νοσηλεύτρια εκεί αλλά στη πραγματικότητα δεν πάτησε ποτέ εκεί ( αλλά τα δυτικά μήντια την έβγαζαν παντού τότε ) και κάτι μαζικές σφαγές στη Σρεμπρένιτσα από Σέρβους που δεν επιβεβαιώθηκαν επίσης ποτέ και ο Μιλόσεβιτς αθωώθηκε μετά θάνατον.

Μετά από όλα αυτά και από άλλα πόσα που λέει η Δύσις είναι αστείο να μιλάμε για αξιοπιστία.

Ο Βλαντιμήρ Πούτιν προετοιμάζονταν για τις κυρώσεις όχι για εισβολή. Η Δύσις ήξερε τι πήγαινε να κάνει. Ο Ζελένσκυ ήταν απλά ο χρήσιμος ηλίθιος. Αυτός που θα έρχονταν σε ευθεία αντιπαράθεση με τη Ρωσσία.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως δε γνωρίζουμε αν όντως βαίνουν όλα βάσει σχεδίου ή όχι του Πούτιν...κανείς δε γνωρίζει...το επικίνδυνο είναι πως αν δει ότι χάνει το παιχίδι δε πρόκειται να αποχωρήσει έτσι ταπεινωμένος, δε θα δεχτεί την ήττα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Ε ναι αφού το γράφει η Βικιπαίδεια είναι σίγουρο. Είπαμε, Ευαγγέλιο. Τα Δυτικά μήντια και η Βικιπαίδεια δεν λένε ποτέ ψέμματα άλλως τε. Γελάνε και οι πέτρες με τους ανύπαρκτους ομαδικούς τάφους στη Τιμισοάρα επί Τσαουσέσκου. Στις ανύπαρκτες γενοκτονίες του Ιράκ που μόνη μάρτυς μια κόρη Σαουδάραβα πρέσβη που και καλά ήταν νοσηλεύτρια εκεί αλλά στη πραγματικότητα δεν πάτησε ποτέ εκεί ( αλλά τα δυτικά μήντια την έβγαζαν παντού τότε ) και κάτι μαζικές σφαγές στη Σρεμπρένιτσα από Σέρβους που δεν επιβεβαιώθηκαν επίσης ποτέ και ο Μιλόσεβιτς αθωώθηκε μετά θάνατον.

Μετά από όλα αυτά και από άλλα πόσα που λέει η Δύσις είναι αστείο να μιλάμε για αξιοπιστία.

Ο Βλαντιμήρ Πούτιν προετοιμάζονταν για τις κυρώσεις όχι για εισβολή. Η Δύσις ήξερε τι πήγαινε να κάνει. Ο Ζελένσκυ ήταν απλά ο χρήσιμος ηλίθιος. Αυτός που θα έρχονταν σε ευθεία αντιπαράθεση με τη Ρωσσία.
Προτιμώ να συμβουλεύομαι την Βικιπαίδεια παρά εσένα. Συγνώμη. :P
Αν πάντως πιστεύεις πως έχεις εγκυρα στοιχεία να την αλλάξεις, μπορείς να το κάνεις. Κανείς δεν σε εμποδίζει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Προτιμώ να συμβουλεύομαι την Βικιπαίδεια παρά εσένα. Συγνώμη. :P
juste να κάνεις ο,τι θέλεις. Εγώ δεν είμαι πρακτορείο ειδήσεων. Ούτε θα σου επιβάλλω τι να πιστεύεις. Εγώ ανέφερα απλά κάποια facts. Αν θες να τα απορρίψεις τόσο απλά και να πιστέψεις άκριτα τα δυτικά μήντια με γεια σου με χαρά σου. Δικαίωμα σου.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Δεν είναι facts. Για να είναι facts χρειάζονται έγκυρες πηγές.
Εσύ μπορεί να διαβάζεις Μπογιοπουλο και Προνιουζ ή Ζούγκλα.γρ και να θεωρείς πως ο Μιλόσεβιτς αθωώθηκε, εγώ μπορεί να διαβάζω Ρόιτερ και Μπιμπισι και Βικιπαίδεια και να έχω αντίθετη γνώμη.
Ο αναγνώστης ας μαντεψει ποιες είναι οι έγκυρες πηγές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Γιατί ρε juste; Δεν είναι έγκυρες πηγές οι Δυτικές που ξεκάθαρα λένε ότι η πόλη εγκαταλήφθηκε από τους Ρώσσους στις 30 Μάρτη; Που απελευθερώθηκε από τους Ουκρανούς την επόμενη; Που ο δήμαρχος της Bucha έβγαλε βίντεο αποδεικνύοντας ότι έφυγαν οι Ρώσσοι από τη περιοχή; Που τα γεγονότα μιας σφαγής βγήκαν στις 3 Απρίλη ενώ προηγήθηκε τόσος καιρός; Αυτά δεν είναι από κάποια αναξιόπιστη πηγή. Αυτά είναι facts από τις Δυτικές πηγές που με τόση σιγουριά εμπιστεύεσαι.

Τέλος πάντων αυτό το circlejerk δεν έχει νόημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top