Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ε σαν πως τι είχε μείνει; Όλοι στο εργοστάσιο Azovstal ήταν.

Τιμή και δόξα στους μαχητές που αγωνίστησθαν υπέρ Πατρίδος έναντι του εισβολέως.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Στο ίδιο άρθρο διαβάζουμε. :P
και έδωσε εντολή οι ρωσικές δυνάμεις να πολιορκήσουν μάλλον τους τελευταίους Ουκρανούς πολεμιστές που έχουν οχυρωθεί στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις της Αζοφστάλ παρά να τους επιτεθούν.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε σαν πως τι είχε μείνει; Όλοι στο εργοστάσιο Azovstal ήταν.

Τιμή και δόξα στους μαχητές που αγωνίστησθαν υπέρ Πατρίδος έναντι του εισβολέως.
Είναι σίγουρα ηρωικό το να μάχεσαι μέχρις εσχάτων σε μία σίγουρη ήττα. Όμως τους αμάχους γιατί τους είχαν; Ως μέσο άσκησης πίεσης στο να μην επιτεθούν οι Ρώσοι και να εισπράξουν τη διεθνή κατακραυγή μετά; Από την άλλη, οι Ρώσοι επέτρεψαν να φύγουν ή άμαχοι; Ξέρουμε τι παίχτηκε με αυτό;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο ίδιο άρθρο διαβάζουμε. Καλό είναι να το διαβάζουμε μέχρι το τέλος.
Είναι σαν να μπουν οι Τούρκοι και να πάρουν όλη τη Θεσσαλονίκη και να μείνουν μόνο κάποιοι δικοί μας στα εργοστάσια στη Σίνδο ξέρω΄γω... Ε, δεν θα πούμε ότι την κατέλαβαν;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,454 μηνύματα.
Είναι σίγουρα ηρωικό το να μάχεσαι μέχρις εσχάτων σε μία σίγουρη ήττα. Όμως τους αμάχους γιατί τους είχαν; Ως μέσο άσκησης πίεσης στο να μην επιτεθούν οι Ρώσοι και να εισπράξουν τη διεθνή κατακραυγή μετά; Από την άλλη, οι Ρώσοι επέτρεψαν να φύγουν ή άμαχοι; Ξέρουμε τι παίχτηκε με αυτό;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Είναι σαν να μπουν οι Τούρκοι και να πάρουν όλη τη Θεσσαλονίκη και να μείνουν μόνο κάποιοι δικοί μας στα εργοστάσια στη Σίνδο ξέρω΄γω... Ε, δεν θα πούμε ότι την κατέλαβαν;
Η σαλτσουλα ηταν μωρε για να γινει πιο νοστιμο το φαγακι. :bunny:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Είναι σαν να μπουν οι Τούρκοι και να πάρουν όλη τη Θεσσαλονίκη και να μείνουν μόνο κάποιοι δικοί μας στα εργοστάσια στη Σίνδο ξέρω΄γω... Ε, δεν θα πούμε ότι την κατέλαβαν;
Και τι άλλαξε τότε τότε εδώ και δυο βδομάδες; Δεν την είχαν καταλάβει τότε;
...
Εγώ ξέρω ότι καταλαμβάνεις κάτι όταν δεν υπάρχει κανένας θύλακας αντίστασης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Είναι σίγουρα ηρωικό το να μάχεσαι μέχρις εσχάτων σε μία σίγουρη ήττα. Όμως τους αμάχους γιατί τους είχαν; Ως μέσο άσκησης πίεσης στο να μην επιτεθούν οι Ρώσοι και να εισπράξουν τη διεθνή κατακραυγή μετά; Από την άλλη, οι Ρώσοι επέτρεψαν να φύγουν ή άμαχοι; Ξέρουμε τι παίχτηκε με αυτό;
Κοίτα για να μιλήσουμε έξω από τα δόντια προφανώς τους αμάχους τους αξιοποιούν σαν ασπίδα. Στο πόλεμο βέβαια όλα επιτρέπονται καθώς είναι μια κατάσταση "ο θάνατος σου η ζωή μου" και δεν μπορούμε ημείς να κάνουμε κριτική από την ασφάλεια και την ηρεμία του σπιτιού μας. Απλά για να πούμε και του στραβού το δίκαιο προφανώς και οι άμαχοι χρησίμευαν σαν ασπίδα. Εδώ έλεγαν στους Ρώσσους να μη βομβαρδίζουν πολεμικά εργοστάσια γιατί μέσα υπήρχαν άμαχοι. Τους πετούσαν στη σφαγή. Ποιος θα πήγαινε να καλυφθεί σε πολεμικό εργοστάσιο που είναι ξεκάθαρος στόχος;

Ως τώρα αρκετοί άμαχοι Ουκρανοί έχουν βγει σε κάμερες και έχουν πει ( τα δυτικά ΜΜΕ σιγή ιχθύος εννοείται ) ότι μας τραμπούκιζε και μας τρόμαζε ο Ουκρανικός Στρατός και μας καθησυχαζε μετά ο Ρωσσικός. Μπορούμε πολλά να επιρρίψουμε στη Ρωσσία αλλά πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι ο Βλαντιμήρ Πούτιν παραηταν φιλικός με τους αμάχους. Τώρα για τους διαδρόμους διαφυγής η Ρωσσία ως τώρα προωθεί διαδρόμους μόνο προς τη Ρωσσία. Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό πάντως είναι σίγουρα στρατηγικό γιατί ηλέγχουν έτσι ποιος φεύγει και ποιος όχι. Ξέρουμε επίσης με σιγουριά ότι ο Ουκρανικός Στρατός πυροβολούσε στη Μαριούπολη αμάχους που ήθελαν να φύγουν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Όταν έχεις βομβαρδίσει εκατοντάδες φορες το 95% μιας πόλης... την οποία πολιορκείς όπως οι Τούρκοι το Μεσολόγγι... και οι άμαχοι δεν έχουν ούτε καν νερό και τρόφιμα... τα λόγια είναι περιττά.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Παρόλα αυτά, όπως ενημέρωσε ο Ρώσος υπουργός Ουκρανοί στρατιώτες υπάρχουν ακόμα μέσα στο εργοστάσιο Azovstal.
Και το κλου...
Σύμφωνα με την εκτίμηση των Ρώσων, ο αριθμός τους είναι περίπου στις 2.000.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Οι κυρώσεις τσακίζουν μόνο τους λαούς! Ο Ρωσσικός εργατικός και αγροτικός λαός είναι αδελφικός μας όπως και κάθε άλλος λαός.

Όποιος στηρίζει τις φονικές κυρώσεις της Δύσεως συνηγορεί στο έγκλημα ενάντια στους λαούς. Να καταργηθούν οι κυρώσεις αμέσως πρέπει. Και να θυμηθούν όλοι ιστορικά ότι καμμία κύρωση ποτέ δεν επεβλήθη στο Δυτικό κόσμο που έκανε ένα σωρό πολέμους και θηριωδίες.
Όπως είπε και η @Πουπουλίνα πριν κάποιες μέρες τι ΣΤΡΟΦΑΡΑ είναι αυτή ρε Γιάννη. Από εκεί που έλεγες ότι είσαι με την Ουκρανία τώρα υπερασπίζεσαι την Ρωσία και τον εγκληματία τον Πούτιν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Όπως είπε και η @Πουπουλίνα πριν κάποιες μέρες τι ΣΤΡΟΦΑΡΑ είναι αυτή ρε Γιάννη. Από εκεί που έλεγες ότι είσαι με την Ουκρανία τώρα υπερασπίζεσαι την Ρωσία και τον εγκληματία τον Πούτιν.
Από αυτά που έγραψα σε αυτό το μήνυμα που έκανα παράθεση εσύ αυτό κατάλαβες; Που είδες στήριξη προς τη Ρωσσία σε αυτό το μήνυμα; Τον Ρωσσικό λαό υπεστήριξα και υποστηρίζω όπως και κάθε άλλο λαό. Οι κυρώσεις ισοπεδώνουν τον εργάτη και τον αγρότη κάτι που για εμένα είναι ανεπίτρεπτο. Τσακίζονται ακόμα και οι άνθρωποι που έχουν κάνει τεράστιες διαδηλώσεις ενάντια του πολέμου σε ένα απολυταρχικό άλλως τε καθεστώς. Που στηρίζω τη Ρωσσία στο πόλεμο; Μη τα μπερδεύεται όλα.

Εξ αρχής είμαι ξεκάθαρος στις θέσεις μου. Κύρια ευθύνη φέρει το ΝΑΤΟ σε αυτό το πόλεμο και έχω βαρεθεί να εξηγώ το γιατί εδώ μέσα. Προτιμώ το Ρωσσικό συντηρητικό παράδειγμα διακυβέρνησης από το τωρινό φιλελεύθερο Δυτικό χωρίς όμως να τάσσομαι υπέρ της εισβολής. Στα πρώτα μηνύματα μου σε αυτό το thread αν δεις όταν άρχισε ο πόλεμος θα δεις ξεκάθαρα τις θέσεις μου ότι σέβομαι και τις δύο χώρες καθώς είναι χριστιανικές, εθνικιστικές και συντηρητικές και θλίβομαι που ο πόλεμος γίνεται ανάμεσα σε δύο τέτοιες χώρες. Στηρίζω τον Ουκρανικό Λαό που μάχεται υπέρ Πατρίδος αλλά σιχαίνομαι την Ουκρανική κυβέρνηση που είναι ανδρείκελο της Δύσεως και λειτουργεί σαν ανάχωμα της.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Προτιμώ το Ρωσσικό συντηρητικό παράδειγμα διακυβέρνησης από το τωρινό φιλελεύθερο Δυτικό χωρίς όμως να τάσσομαι υπέρ της εισβολής.
Αχαχαχαχμ...
...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Οι πρώτες επιπτώσεις του πολέμου στη διεθνή σκακιέρα ήδη φαίνονται με την ανατροπή της κεντρώας κυβερνήσεως του Ιμράν Χαν στο Πακιστάν επειδή έκανε το τεράστιο λάθος να κρατήσει μία κάποια φιλορωσσική στάση στα θέματα των κυρώσεων και να προχωρήσει σε ενέργειες χτισίματος αγωγού με τη Ρωσσία ενώ τολμηρά όπως κάθε αληθινός ηγέτης έπρεπε να πει, είπε προς την Αμερική «δεν είμεθα σκλάβοι σας». Εννοείται με αμερικανικό δάκτυλο ο Ιμραν Χαν ανατράπηκε ( που τα είδαμε ξανά αυτά με τις και καλά ψήφους εμπιστοσύνης στο Κοινοβούλιο; Σωστά με την ανατροπή του φιλορώσσου Βίκτωρ Γιανουκόβιτς στην Ουκρανία το 2014 που ηκολούθησε την εισβολή στην Κριμαία ). Ποιοι ανήλθαν στην εξουσία; Οι φιλοαμερικάνοι του ισλαμιστικού κόμματος " Pakistan Muslim League " με πρωθυπουργό τον Σαρίφ.

Μετά λέμε για τσετσένους εδώ μέσα. Άλλη μία φορά χέρι χέρι η Αμερική με ισλαμιστές. Τι μας θυμίζει; Χμμμ, κάτι Αλ Κάιντα, Ισλαμικό Κράτος/ISIS, Μουτζαχεντίν, Ταλιμπάν, Αλ Νούσρα και λοιπές ισλαμιστικές τρομοκρατικές οργανώσεις που δημιούργησε, υπέθαλψε και ενίσχυσε η Αμερική για τα συμφέροντα της.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top