Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Με την βοήθεια των Τσετσένων εγκληματιων ο Πούτιν... Χωρίς αυτούς δε θα είχε πετύχει σχεδόν τίποτα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Επιθετική συμμαχία;; Να σε ρωτήσω κάτι Γιάννη η Πολωνία, Λιθουανία και γενικά οι χώρες στα σύνορα της Ρωσίας που είναι στο ΝΑΤΟ εδώ και 20 χρόνια πες μου ΜΙΑ φορά που έκαναν επιθετική ενέργεια στη Ρωσία. Πες μου μια φορά που προκάλεσε κάποια δυτική χώρα πολεμικά τη Ρωσία μετά το 1990. Εγώ δεν θυμάμαι καμία επιθετική ενέργεια ενάντια στη Ρωσία παρά μόνο το αντίθετο.
Πρώτα από όλα το ΝΑΤΟ αποφασίζει από κοινού για το τι θα κάνει και συγκεκριμένα η Αμερική. Επίθεση προς τη Ρωσσία δεν είναι κάτι που μπορούν ακόμα να κάνουν. Αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν να τη κλείσουν από παντού. Ωστόσο ναι το ΝΑΤΟ κρύβεται πίσω από πολλές αντιρωσσικές επιθέσεις. Στη Συρία που το ΝΑΤΟ μάζεψε καρπαζιές ήταν μία ξεκάθαρη προσπάθεια ανατροπής της φιλορωσσικής κυβερνήσεως του Μπασάρ αλ Άσσαντ.

Το ότι το ΝΑΤΟ δεν έχει επιτεθεί ξεκάθαρα στη Ρωσσία δεν σημαίνει ότι δεν έχει επιθετική στάση προς εκείνη. Το μόνο που έχει σώσει ( ακόμα τουλάχιστον ) το κόσμο από ένα Τρίτο Παγκόσμιο είναι καθαρά τα πυρηνικά. Με 6.000 nuclear warheads που έχει η Ρωσσία αν σηκωθούν όλα αυτά δεν θα υπάρχει κόσμος μετά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
ειναι ο μπαμπουλας οταν περικυκλωνεται χωρις καποιο λογο.. το ιδιο εκανε και η Αμερικη , το ιδιο κανει και η Ρωσσια
Αρα επειδή έχουμε έναν δολοφόνο υποστηρίζουμε τον αλλον σωστά;; Τι λογική δημοτικού είναι αυτή;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρώτα από όλα το ΝΑΤΟ αποφασίζει από κοινού για το τι θα κάνει και συγκεκριμένα η Αμερική. Επίθεση προς τη Ρωσσία δεν είναι κάτι που μπορούν ακόμα να κάνουν. Αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν να τη κλείσουν από παντού. Ωστόσο ναι το ΝΑΤΟ κρύβεται πίσω από πολλές αντιρωσσικές επιθέσεις. Στη Συρία που το ΝΑΤΟ μάζεψε καρπαζιές ήταν μία ξεκάθαρη προσπάθεια ανατροπής της φιλορωσσικής κυβερνήσεως του Μπασάρ αλ Άσσαντ.

Το ότι το ΝΑΤΟ δεν έχει επιτεθεί ξεκάθαρα στη Ρωσσία δεν σημαίνει ότι δεν έχει επιθετική στάση προς εκείνη. Το μόνο που έχει σώσει ( ακόμα τουλάχιστον ) το κόσμο από ένα Τρίτο Παγκόσμιο είναι καθαρά τα πυρηνικά. Με 6.000 nuclear warheads που έχει η Ρωσσία αν σηκωθούν όλα αυτά δεν θα υπάρχει κόσμος μετά.
Σοβαρέψου Γιάννη δεν στέκουν αυτά που λες.😉😉
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Με τα σοβαρέψου δεν καταρρίπτεις τίποτα ;)
Δεν χρειάζεται να καταρρίψω Γιάννη μου καθώς δεν υπάρχει κάποια απειλή προς τη Ρωσία. Η Αμερική έχει κανει πολέμους και μάλιστα πολλους αλλά ενάντια στη Ρωσία όχι. Τώρα αν εσυ βλέπεις φαντάσματα επειδή είσαι φίλο-ρώσος δεν μπορώ να σου κάνω κάτι.😉😉
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Καταρρίπτουν μόνο οι εισβολεις, ε; Με βόμβες...
Ποιος μιλάει για εισβολές....... Άλλοι το έχουν το Όσκαρ.

Δεν χρειάζεται να καταρρίψω Γιάννη μου καθώς δεν υπάρχει κάποια απειλή προς τη Ρωσία. Η Αμερική έχει κανει πολέμους και μάλιστα πολλους αλλά ενάντια στη Ρωσία όχι. Τώρα αν εσυ βλέπεις φαντάσματα επειδή είσαι φίλο-ρώσος δεν μπορώ να σου κάνω κάτι.😉😉
Ναι εννοείται και δεν υπάρχει. Για αυτό επεκτείνονται συνεχώς προς τα Ανατολικά σφίγγοντας το κλοιό της από παντού και παρενέβησαν δύο φορές στα εσωτερικά της Ουκρανίας βάζοντας κυβερνήσεις-ανδρείκελα τους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Όταν στερούν από νερό και φαγητό μια ολόκληρη πόλη (κανονική πολιορκία) ενώ συνεχώς την βομβαρδιζουν... Αυτό κι αν είναι έγκλημα πολέμου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ποιος μιλάει για εισβολές....... Άλλοι το έχουν το Όσκαρ.


Ναι εννοείται και δεν υπάρχει. Για αυτό επεκτείνονται συνεχώς προς τα Ανατολικά σφίγγοντας το κλοιό της από παντού και παρενέβησαν δύο φορές στα εσωτερικά της Ουκρανίας βάζοντας κυβερνήσεις-ανδρείκελα τους.
Περιμένω να μου πεις κάποια επίθεση του ΝΑΤΟ ενάντια στη Ρωσία μετά το 1990. Γιατί μεχρι τώρα απλά μας αναλύεις την προσωπική σου γνώμη χωρίς κανένα γεγονός. Πες απλά ότι δεν γουστάρεις τις ΗΠΑ και μην το κουράζουμε.😉😉
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Όταν αντιλαμβάνεται κανεις το τεραστιο μίσος των ακροδεξιών για τις ΗΠΑ, καταλαβαίνει πολλά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Όταν βλέπεις το τεραστιο μίσος των ακροδεξιών για τις ΗΠΑ καταλαβαίνει κανείς πολλά.
Προφανώς αφού ΗΠΑ και Βρετανία διέλυσαν την Ναζιστικη Γερμανία και την φασιστική Ιταλία στο Β παγκόσμιο πόλεμο.😉😉
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Όταν στερούν από νερό και φαγητό μια ολόκληρη πόλη (κανονική πολιορκία) ενώ συνεχώς την βομβαρδιζουν... Αυτό κι αν είναι έγκλημα πολέμου.
Επίσης ποιος μιλάει για εγκλήματα πολέμου.....

Περιμένω να μου πεις κάποια επίθεση του ΝΑΤΟ ενάντια στη Ρωσία μετά το 1990. Γιατί μεχρι τώρα απλά μας αναλύεις την προσωπική σου γνώμη χωρίς κανένα γεγονός. Πες απλά ότι δεν γουστάρεις τις ΗΠΑ και μην το κουράζουμε.😉😉
Βασικά το ότι δεν γουστάρω τις ΗΠΑ είναι γεγονός. Δεν το έκρυψα και ποτέ. Καμμία υπερδύναμη δεν γουστάρω. Όλοι τα ίδια κάνουν. Σου είπα ξεκάθαρα για επιθέσεις. Το ότι δεν βαράνε την ίδια τη Ρωσσία δεν σημαίνει ότι δεν βαράνε τις φιλορωσσικές χώρες της. Σου είπα, δεν είναι εύκολο να πας για τελικό πόλεμο ( όχι ότι δεν θα γίνει στο μέλλον ) αλλά δεν είναι. Για την ώρα το ΝΑΤΟ το παλεύει. Έφαγε φάπες στη Συρία και πέταξε την Ουκρανία στο στόμα του λύκου.

Προφανώς αφού ΗΠΑ και Βρετανία διέλυσαν την Ναζιστικη Γερμανία και την φασιστική Ιταλία στο Β παγκόσμιο πόλεμο.😉😉
Πρώτον ειδικά η Βρεταννία σχεδόν δεν έκανε απολύτως τίποτα, το κουβάλημα το έκανε η Σοβιετική Ένωση, δεύτερον ναι προφανώς αυτός θα είναι ο λόγος που μισούμε ΗΠΑ και ΝΑΤΟ. Όχι ότι έχουν προκαλέσει ένα σωρό πολέμους διαχρονικά και σε Ευρώπη/Βαλκάνια και σε Μέση Ανατολή και Αφρική και έχουν αιματοκυλήσει ένα σωρό χώρες και λαούς. Ενώ είναι υπεύθυνοι μέχρι εκεί που δεν πάει που εκατομμύρια ανθρώπων έχουν ξεριζωθεί από τα σπίτια τους και έχουν μετατρέψει το Αιγαίο σε έναν ατελείωτο ομαδικό τάφο ( και παιδιών ιδίως ).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Επίσης ποιος μιλάει για εγκλήματα πολέμου.....


Βασικά το ότι δεν γουστάρω τις ΗΠΑ είναι γεγονός. Δεν το έκρυψα και ποτέ. Καμμία υπερδύναμη δεν γουστάρω. Όλοι τα ίδια κάνουν. Σου είπα ξεκάθαρα για επιθέσεις. Το ότι δεν βαράνε την ίδια τη Ρωσσία δεν σημαίνει ότι δεν βαράνε τις φιλορωσσικές χώρες της. Σου είπα, δεν είναι εύκολο να πας για τελικό πόλεμο ( όχι ότι δεν θα γίνει στο μέλλον ) αλλά δεν είναι. Για την ώρα το ΝΑΤΟ το παλεύει. Έφαγε φάπες στη Συρία και πέταξε την Ουκρανία στο στόμα του λύκου.


Πρώτον ειδικά η Βρεταννία σχεδόν δεν έκανε απολύτως τίποτα, το κουβάλημα το έκανε η Σοβιετική Ένωση, δεύτερον ναι προφανώς αυτός θα είναι ο λόγος που μισούμε ΗΠΑ και ΝΑΤΟ. Όχι ότι έχουν προκαλέσει ένα σωρό πολέμους διαχρονικά και σε Ευρώπη/Βαλκάνια και σε Μέση Ανατολή και Αφρική και έχουν αιματοκυλήσει ένα σωρό χώρες και λαούς. Ενώ είναι υπεύθυνοι μέχρι εκεί που δεν πάει που εκατομμύρια ανθρώπων έχουν ξεριζωθεί από τα σπίτια τους και έχουν μετατρέψει το Αιγαίο σε έναν ατελείωτο ομαδικό τάφο ( και παιδιών ιδίως ).
Ναι Γιάννη μου η Βρετανία δεν έκανε τίποτα στο Β παγκόσμιο πόλεμο ούτε η Αμερική μόνο η ΕΣΣΔ έκανε (ιστορία Γ γυμνασίου Dead).

Μισείς τις ΗΠΑ και την Βρετανία επειδή έριξαν τον Ναζισμο που σκότωσε 25 εκατομμύρια ανθρώπους μέσα σε 5 χρόνια. Δεν μισείς την ΕΣΣΔ όμως που έκανε το ίδιο (πήγε ενάντια στο Ναζισμο). Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό;;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ναι Γιάννη μου η Βρετανία δεν έκανε τίποτα στο Β παγκόσμιο πόλεμο ούτε η Αμερική μόνο η ΕΣΣΔ έκανε (ιστορία Γ γυμνασίου Dead).

Μισείς τις ΗΠΑ και την Βρετανία επειδή έριξαν τον Ναζισμο που σκότωσε 25 εκατομμύρια ανθρώπους μέσα σε 5 χρόνια. Δεν μισείς την ΕΣΣΔ όμως που έκανε το ίδιο (πήγε ενάντια στο Ναζισμο).
Ρε Φώτη σοβαρά τώρα; Θέλεις να αναλύσουμε την αντιφασιστική νίκη των λαών σε αυτό το θρεντ; Πλησιάζει και η μέρα άλλως τε, θα ειπωθεί μη στεναχωριέσαι. Σου εξήγησα πολύ καλά γιατί μισώ τις ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ και τη Δύση γενικώτερα ( και όταν λέω μισώ προφανώς δεν αναφέρομαι στους εργατικούς-αγροτικούς λαούς αλλά στις ελίτ, στις κυβερνήσεις και στις πολιτικές τους ). Αν δεν θέλεις να δεις τι λέω και απλά να πετάς αερολογίες για την Εθνικοσοσιαλιστική Γερμανία και για την φασιστική Ιταλία τότε κάνε ό,τι θες. Τους λόγους, σου τους εξήγησα, αν δεν θες να το καταλάβεις κάτσε εδώ να με λες για τους Ναζί.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ρε Φώτη σοβαρά τώρα; Θέλεις να αναλύσουμε την αντιφασιστική νίκη των λαών σε αυτό το θρεντ; Πλησιάζει και η μέρα άλλως τε, θα ειπωθεί μη στεναχωριέσαι. Σου εξήγησα πολύ καλά γιατί μισώ τις ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ και τη Δύση γενικώτερα ( και όταν λέω μισώ προφανώς δεν αναφέρομαι στους εργατικούς-αγροτικούς λαούς αλλά στις ελίτ, στις κυβερνήσεις και στις πολιτικές τους ). Αν δεν θέλεις να δεις τι λέω και απλά να πετάς αερολογίες για την Εθνικοσοσιαλιστική Γερμανία και για την φασιστική Ιταλία τότε κάνε ό,τι θες. Τους λόγους σου τους εξήγησα, αν δεν θες να το καταλάβεις κάτσε εδώ να με λες για τους Ναζί.
Γιάννη κράζεις τις ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ για τους πολέμους που κάνει ενώ παράλληλα είσαι υπέρ της επιθετικής πολιτικής της Ρωσίας ενάντια σε χώρες όπως η Φινλανδία και Σουηδία επειδή το ΝΑΤΟ έχει επιθετική στάση ενάντια στη Ρωσία σύμφωνα με τα λεγόμενα σου παρολο που δεν έχει επαληθευτεί ιστορικά αυτά που λες. Νομίζω ότι πρέπει να δεις τα πράγματα λίγο καλύτερα και να μην είσαι μια από εδώ και μια από εκεί. Αναφέρεις τα εγκλήματα του ΝΑΤΟ και όχι της Ρωσίας (Κριμαία, Ουκρανία, Γεωργία, Ταζικισταν, Τσετσένους και η εμπλοκή της στη Συρια). Επιλεκτική μνήμη Γιάννη λέγεται αυτό.😉😉

Προσωπικά εγώ πάντα είμαι με την Ευρώπη καθώς σε αυτή ζω και θέλω να είμαστε καλά οικονομικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ έχουν σκοτωθεί πάνω από 20 χιλιάδες αμαχοι μόνο στην Μαριούπολη (με την μεγαλύτερη ελληνική παρουσία στην ανατολή) και κάποιοι γελάνε... και με κάθε αφορμή ξεσπαθωνουν τον γουαταμπουτισμο τους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Γιάννη κράζεις τις ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ για τους πολέμους που κάνει ενώ παράλληλα είσαι υπέρ της επιθετικής πολιτικής της Ρωσίας ενάντια σε χώρες όπως η Φινλανδία και Σουηδία επειδή το ΝΑΤΟ έχει επιθετική στάση ενάντια στη Ρωσία σύμφωνα με τα λεγόμενα σου παρολο που δεν έχει επαληθευτεί ιστορικά αυτά που λες. Νομίζω ότι πρέπει να δεις τα πράγματα λίγο καλύτερα και να μην είσαι μια από εδώ και μια από εκεί. Αναφέρεις τα εγκλήματα του ΝΑΤΟ και όχι της Ρωσίας (Κριμαία, Ουκρανία, Γεωργία, Ταζικισταν, Τσετσένους και η εμπλοκή της στη Συρια). Επιλεκτική μνήμη Γιάννη λέγεται αυτό.😉😉

Προσωπικά εγώ πάντα είμαι με την Ευρώπη καθώς σε αυτή ζω και θέλω να είμαστε καλά οικονομικά.
Όχι Φώτη, απλά δεν τα βλέπω μονόπλευρα. Καταρχάς σου εξήγησα ξεκάθαρα ότι δεν στηρίζω την επιθετική πολιτική της Ρωσσίας. Ούτε καν την στηρίζω σε αυτόν τον πόλεμο. Απλά δεν βλέπω το Ρωσσία-Ουκρανία σαν ματς ποδοσφαίρου. Α είμαι με αυτούς τέλος. Ένας πόλεμος είναι πολυπαραγοντικός και ποτέ δεν φταίει μία μεριά μόνο για να πούμε η Ρωσσία φταίει. Εφόσον η Δύση δεσμεύθηκε ότι δεν θα αφομοιώσει στο ΝΑΤΟ τις χώρες του πρώην συμφώνου της Βαρσοβίας γιατί δεν το τήρησε και έως και σήμερα παίζει με τα νεύρα της Ρωσσίας; Δεν είμαι υπέρ της επιθετικής πολιτικής της Ρωσσίας προς τη Φινλανδία και τη Σουηδία αλλά είμαι υπέρ η Δύση να σεβαστεί επί τέλους τις κόκκινες γραμμές της Ρωσσίας και της Κίνας για έναν ειρηνικό κόσμο.

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι με τη κρίση των σοβιετικών πυραύλων στη Κούβα, οι Ηνωμένες Πολιτείες είχαν έτοιμο executive order για στρατιωτική εισβολή στη Κούβα, παρ'όλα αυτά λύθηκε διπλωματικώς το θέμα. Με την ίδια λογική, γιατί οι ΗΠΑ να έκαναν κάτι τέτοιο; Ελεύθερη χώρα δεν είναι η Κούβα; Το ίδιο ακριβώς έκανε και η Ρωσσία τώρα. Δεν θέλει να έχει βάσεις του ΝΑΤΟ και τα πυραυλικά του συστήματα στα σύνορα του με την Ουκρανία. Η Ρωσσία ζήτησε γραπτή βεβαίωση από τις Ηνωμένες Πολιτείες ότι θα εγγυηθούν να μην εντάξουν την Ουκρανία στο ΝΑΤΟ παρ'όλα αυτά η Αμερική αρνήθηκε. Η Γεωργία που ανέφερες είναι άλλο ένα παράδειγμα. Πρώην μέλος της ΕΣΣΔ και του συμφώνου της Βαρσοβίας. Γιατί το ΝΑΤΟ ήθελε να την αφομοιώσει;
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Αρα επειδή έχουμε έναν δολοφόνο υποστηρίζουμε τον αλλον σωστά;; Τι λογική δημοτικού είναι αυτή;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σοβαρέψου Γιάννη δεν στέκουν αυτά που λες.😉😉
δεν υποστηριζω κανεναν δολοφονο απο τους 2 αλλα εφοσον η Αμερικη επεκτινεται εκει που δεν πρεπει ειναι λογικο η Ρωσσια να αντιδρασει..

φωτη διαβασε λιγο ιστορια για τον Β' παγκοσμιο , η βρετανια κατι ουσιαστικο προς την πτωση του ναζισμου δεν εκανε απο αποψη μαχων που επληξαν σοβαρα την γερμανια.. ειδικα μετα την πτωση της Γαλλιας απλως ετρωγε βομβες 24/7 (περα απο καποιες μαχες στην Αφρικη) και ειναι αξιο σεβασμου η αντοχη που ειχε.. ωστοσο νομιζω ανεξαρτητα πολιτικων πεποιηθησεων η Σοβιετικη Ενωση ειχε τα μεγαλυτερα παρασημα στην ηττα του ναζισμου.. η μαχη του σταλινγκραντ ουσιαστικα εδωσε ημερομηνια ληξη στην ναζιστικη γερμανια.. τα εκατομμυρια γερμανοι στρατιωτες που πεθαναν στην Ρωσια και οι εκαντονταδες χιλιαδες στρατιωτες που περικυκλωνονταν - παραδινονταν καθημαερινα αφησαν την Γερμανια λειψη χωρις να μπορει να προβαλει αντισταση .. εξου και η παρελαση απο την Ρωσσια μεχρι το Βερολινο.. η Γερμανια δεν ειχε κοσμο να την υπερασπιστει μετα την επιχειρηση μπαρμπαροσα.. γι' αυτο επιστρατευτηκαν παιδια και ηλικιωμενοι διοτι δεν ειχε μεινει ενεργος στρατος ακομα και μετα την επιστρατευση στρατιωτων απο κατεχομενες χωρες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top