Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πλέον εγώ το βλέπω κυρίως σαν θέμα γοήτρου αν θες την άποψή μου.
Όπως είπες και στο τελευταίο σου ποστ, ο ρωσικός στρατός δεν επιτέθηκε εξαρχής full forces. Το οποίο θα έπρεπε να μας βάζει σε σκέψεις - για τη Ρωσία μιλάμε, όχι για καμιά χώρα που δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Υπερδύναμη θεωρείται. Γιατί να το κάνει αυτό; Άρα, ή που ξεφορτωνόταν παλαιότερο εξοπλισμό, επιχείρημα λίγης αξιοπιστίας για εμένα, ή που προσπαθούσε να μην γίνει η Ουκρανία αυτό που τελικά έγινε, ένα απέραντο οικόπεδο, άρα με μια πρώτη ματιά γη άχρηστη και κυρίως κοστοβόρα, αν τελικά περιέλθει στην κατοχή της και χρειαστεί να την ανοικοδομήσει εκ βάθρων.
Δεν ξέρω τι λάθους χειρισμούς έκαναν οι Ρώσοι και τι δεν προέβλεψαν (ίσως τη βοήθεια που θα δεχόταν η Ουκρανία, δεν ξέρω). Πλέον όμως που η Ουκρανία φαίνεται λίγο να ξεχάστηκε και αυτή και το θέμα της, νομίζω θα είναι πιο εύκολο να κερδίσει αυτόν τον πόλεμο ο Πούτιν.
Ακόμη και αν τελικά δε φαίνεται να έχει κάποιο κέρδος με τόση καταστροφή, η νίκη ενός πολέμου, έστω και στα χαρτιά, παραμένει νίκη. Και δεν είναι μόνο το έδαφος, είναι και οι περιοχές που θέλει να κατοχυρώσει που έχουν λογικά στρατηγική σημασία (αλλιώς γιατί να ξεκινήσει εξαρχής πόλεμο). Κάποιο κέρδος σίγουρα υπάρχει, τώρα αν αντισταθμίζει και τη ζημιά, δεν είμαι εγώ αυτή που θα το κρίνω, αλλά μάλλον το μέλλον και η ιστορία.
Δεν ξερω τι ακριβως εννοεις full force. Παντως η πεποιθηση οτι "κρατηθηκαν" ειναι εσφαλμενη. Πηγαν με πρωετημασμενοι να εχουν ξεμπερδεψει σε δυο βδομαδες, αλλα ειχαν σχεδιασει για 3 μηνες, οχι παραπανω, αυτο ειναι επιβεβαιωμενο απο εγγραφα που βρεθηκαν μετα την υποχωρηση τους απο την επιδρομη προς το κιεβο.

Μπορεις να μου πεις τι ακριβως σημαινει νικη για τη ρωσια?

1) να ριξουν την κυβερνηση και να βαλουν μια δικη τους - nope
2) να περιορισουν το ΝΑΤΟ - δυο ακομα χωρες μπηκαν νατο, η βαλτικη πλεον ειναι κλειστη για τους ρωσους
3) να αποστρατικοποιησουν την ουκρανια - λολ
4) να κατακτησουν ολο το ντομπας - ακομα το παλευουν και με το ρυθμο που πανε δεν θα τελειωσουν ποτε.

οποτε τι ακριβως κερδιζουν?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προφανώς. Δεν το δικαιολογώ ως κίνητρο, απλά όσο σκέφτομαι ότι έγιναν πολλές καταστροφές στην εμπόλεμη ζώνη, παραμένει ένα κίνητρο, όπως και να 'χει. Φυσικά το κυριότερο όμως είναι η κατάληψη στρατηγικών θέσεων. Όπως και να το κάνεις, η σημασία της Κριμαίας πχ είναι μεγάλη, καθώς και άλλων περιοχών.
Και ας μην ξεχνάμε το επίσης σημαντικό (ίσως πιο σημαντικό μάλιστα): το υπέδαφός της.

Η ρωσια δεν εχει προβλημα πλουτοπαραγωγικων πηγων. Δεν χρειαζεται λιγα χιλιομετρα ουκρανιας ακομα. Ειδικα δεδομενου οτι ειναι τοσο πολυ ναρκοθετημενα και κατεστραμενα που ειναι παντελως αχρηστα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Ουκρανία αντιμετωπίζει λειψανδρία. Δεν έχει άτομα για επιστράτευση. Θα το γράψει η ιστορία πως αυτή η διεφθαρμένη ηγεσία προκάλεσε έναν αδελφοκτόνο πόλεμο όπου για δυτικά συμφέροντα έστειλε αμέτρητα από τα παιδιά της, τον ανθό της Ουκρανικής νεολαίας, στον Κάτω Κόσμο.
Εξακολουθεις να λες τις μαλακιες της ρωσικης προπαγανδας. Αλλα το επιπεδο της βλακειας ειναι τοσο απυθμενο που παραβλεπεις αυτο το μικρο ασημαντο γεγονος του οτι η ρωσια εκανε εισβολη.

Εχεις ολα τα κλασικα σημαδια του αθρωπου που θεωρει οτι ο κοσμος του χρωσταει κατι και επειδη δεν το παιρνεις εισαι θυμωμενος με τα παντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Δεν ξερω τι ακριβως εννοεις full force. Παντως η πεποιθηση οτι "κρατηθηκαν" ειναι εσφαλμενη. Πηγαν με πρωετημασμενοι να εχουν ξεμπερδεψει σε δυο βδομαδες, αλλα ειχαν σχεδιασει για 3 μηνες, οχι παραπανω, αυτο ειναι επιβεβαιωμενο απο εγγραφα που βρεθηκαν μετα την υποχωρηση τους απο την επιδρομη προς το κιεβο.
Εννοώ ακριβώς αυτό που σημαίνει η φράση: ρίχνω στη μάχη ό,τι έχω και δεν έχω (εντάξει όχι και τα πάντα όλα αλλά καταλαβαίνεις νομίζω).
Αυτό με τα έγγραφα ομολογώ πως δε το γνώριζα. Φυσικά όμως ο σκοπός ήταν να κερδίσουν σύντομα. Αυτό είναι το ιδανικό σε κάθε πόλεμο. Άλλωστε είναι γνωστό πως όσο τραβάει μια σύγκρουση, τόσο πιο πιθανό είναι να χάσεις, ή από την άλλη να κερδίσεις με τους δικούς σου όρους.
Μπορεις να μου πεις τι ακριβως σημαινει νικη για τη ρωσια?

1) να ριξουν την κυβερνηση και να βαλουν μια δικη τους - nope
2) να περιορισουν το ΝΑΤΟ - δυο ακομα χωρες μπηκαν νατο, η βαλτικη πλεον ειναι κλειστη για τους ρωσους
3) να αποστρατικοποιησουν την ουκρανια - λολ
4) να κατακτησουν ολο το ντομπας - ακομα το παλευουν και με το ρυθμο που πανε δεν θα τελειωσουν ποτε.

οποτε τι ακριβως κερδιζουν?
Δεν είμαι ούτε στρατιωτικός αναλυτής ούτε καθηγήτρια γεωπολιτικών σχέσεων για να μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, ούτε ανήκω στο επιτελείο του Πούτιν, ώστε να γνωρίζω τα κίνητρά του. Θα αρκεστώ στις υποθέσεις που ήδη έκανα. Επίσης, μπορεί (βασικά σχεδόν σίγουρα) να είναι ένας σκοπός και ο περιορισμός του ΝΑΤΟ, γιατί συμβαίνει αυτό ακριβώς που λες, ξαφνικά η Ρωσία βλέπει γύρω της να "περικυκλώνεται" από αυτή τη συμμαχία.
Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, δεν ξέρω και δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς μπορεί να κερδίζουν. Ωστόσο, από τη στιγμή που συνεχίζουν τον πόλεμο, το σίγουρο είναι πως αυτά που έχουν να κερδίσουν, τουλάχιστον κατά το δικό τους σκεπτικό, είναι περισσότερα απ' όσα έχουν να χάσουν.
Η ρωσια δεν εχει προβλημα πλουτοπαραγωγικων πηγων. Δεν χρειαζεται λιγα χιλιομετρα ουκρανιας ακομα. Ειδικα δεδομενου οτι ειναι τοσο πολυ ναρκοθετημενα και κατεστραμενα που ειναι παντελως αχρηστα.
Το ότι δεν έχει πρόβλημα δε συνεπάγεται απαραίτητα ότι θα την πείραζε να έχει κάτι παραπάνω. Εξάλλου, δε μιλάμε για πετρέλαιο ή φυσικό αέριο, αλλά για το λίθιο.
Ασφαλώς λίγα χιλιόμετρα Ουκρανίας δεν της προσφέρουν κάτι, και για τον λόγο που αναφέρεις, αλλά και επειδή πλέον δε γίνονται πόλεμοι απλά για γεωγραφική επέκταση.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εννοώ ακριβώς αυτό που σημαίνει η φράση: ρίχνω στη μάχη ό,τι έχω και δεν έχω (εντάξει όχι και τα πάντα όλα αλλά καταλαβαίνεις νομίζω).
Αυτο ακριβώς κανουν. Οταν ξεκινας ενα πολεμο δεν κρατιεσαι, πας με οτι εχεις για να ξεμπερδευεις. Οι ρωσσοι ξεκινησαν με 200.000 στρατιωτες (πολυ κοντα στο συνολο του επαγγελματικου τους στρατου εκεινη τη περιοδο), 3500 αρματα και 5000 πυροβολα (πυροβολα εννοω βαρυ οπλισμο, artillery). Δεν ξερω αν θυμασαι εκεινο το κομβοι 60 χιλιομετρων με ρωσσικο βαρυ οπλισμο που πηγαινε στο κιεβο και διαλυθηκε.

Το να πας "λιγο λιγο" ειναι ανουσιο και επικίνδυνο, γιατι ο αντιπαλος θα πολεμισει με οτι εχει και δεν εχει γιατι δεν εχει αλλη επιλογη. Απλα οι ρωσοι ηταν ανενημερωτοι και ο στρατος τους δεν ειχε τις ικανοτητες που νομιζαν οτι ειχε.

Δεν είμαι ούτε στρατιωτικός αναλυτής ούτε καθηγήτρια γεωπολιτικών σχέσεων για να μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, ούτε ανήκω στο επιτελείο του Πούτιν, ώστε να γνωρίζω τα κίνητρά του.

Ξερεις μπορεις καλλιστα να ακουσεις τι λεει ο ιδιος. Δες τις συνεντευξεις του, θελει ολοκληρη την ουκρανια, ο πολεμος δεν θα σταταμησει μεχρι να το πετυχει κτλ.

Και οχι το νατο δεν ηταν προβλημα, υπαρχουν δηλωσεις του πουτιν (αναρτημενες στα αρχεια του κρεμλινου στο σαιτ τους) που λεει "η ουκρανια θα μπει στο νατο και αυτο ειναι δικο τους θεμα δεν βλεπω λογο να μας απασχολει" καθως και οτι δεν θεωρει το νατο εχθρο. Ακομα και να μην δεχθουμε τα λογια του μπορουμε να δουμε τις πραξεις. Η φιλανδια και η σουηδια μπηκαν στο νατο κλεινοντας εντελως καθε προσβαση της ρωσιας στη βαλτικη. Και ο πουτιν δεν εκανε τιποτα.

Ο κυριοτερος λογος ειναι οτι ο πουτιν δεν θελει μια χωρα με 47 εκατομμυρια ανθρωπους η οποια απεχει 600 χιλιομετρα απο τη μοσχα να εχει δημοκρατια. Αυτο ειναι το προβλημα, ειναι το παλιοτερο προβλημα καθε δικτατορα.

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, δεν ξέρω και δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς μπορεί να κερδίζουν. Ωστόσο, από τη στιγμή που συνεχίζουν τον πόλεμο, το σίγουρο είναι πως αυτά που έχουν να κερδίσουν, τουλάχιστον κατά το δικό τους σκεπτικό, είναι περισσότερα απ' όσα έχουν να χάσουν.

Ο λογος που συνεχιζουν ειναι οτι αν ΔΕΝ συνεχισουν ο πουτιν και το συναφι του θα αρχισουν να πεφτουν απο παραθυρα υπογειων. Αυτο λεγεται sunk cost falacy. Ξεκινησες κατι, εκανες μαλακια δεν σου βγηκε αλλα επειδη εβαλες κοπο και χρονο δεν μπορεις να το αφησεις.

Δεν χρειαζεται να εισαι πολιτικος αναλυτης, σκεψου το απλα, η ρωσια ξεκινησε ενα πολεμο που εχει ταλαιπωρησει την οικονομια της, εχει πανω απο 350.000 νεκρους (αυτο με λογια του πουτιν), εχει αποκλεισθει απο τον υπολοιπο κοσμο και οι πετρελαιοπηγες της χαλανε. Αν τωρα σταματησει το πολεμο και πει "μαλακια δεν τα καταφεραμε" ολα τα κορακια που εδω και 20 χρονια περιμενουν τη θεση του τι πιστευεις οτι θα κανουν?

Ασφαλώς λίγα χιλιόμετρα Ουκρανίας δεν της προσφέρουν κάτι, και για τον λόγο που αναφέρεις, αλλά και επειδή πλέον δε γίνονται πόλεμοι απλά για γεωγραφική επέκταση.

Φυσικα και γινονται πολεμοι για γεωγραφικη επεκταση, ποιος το λεει αυτο? Δες το χαρτη της ρωσιας, ειναι παντελως αφυλακτη απο παντου, ο μονος τροπος να στενεψει και να προστατεψει τα συνορα της ειναι να παρει μεχρι και τη μολδαβια φτανονας στο βεσσαραβικο κενο απο τον νοτο και να παρει τη μιση πολωνια απο το βορα.

Η ρωσια τα εχει ξανακανει αυτα.

Μην ξεχνας την κοινη παρελαση της ναζιστικης γερμανιας με το κοκκινο στρατο στο μπρεστ λιτβοσκ της πολωνιας στις 22 σεπτεμβρη του 1939, τοτε που συνεχαιραν ο ενας τον αλλο για τη ταυτοχρονη εισβολη τους στη πολωνια. Υπαρχουν βιντεο.

Η ρωσια εχει επιτεθει ΣΕ ΟΛΕΣ, κυριολεκτικα ΟΛΕΣ τις γειτονικές της χωρες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε αλλα νεα, εριξαν και δευτερο Α50 οι ουκρανοι και οι ρωσοι κανουν κωλοτουμπες προσπαθοντας να μας πεισουν οτι ηταν φιλια πυρα. Λες και το να ριχνεις μονος σου 2 απο τα 8 λειτουργικα AWACS που εχεις ειναι καλυτερο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Screenshot_2024-02-24-17-53-19-146_com.android.chrome.jpg
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Lol, τι έχει η Ουκρανία;
ψηφιζουν ελευθερα, εχει δημοκρατια, καλη η κακη, διεφθαρμενη η οχι, ειναι περισσοτερο δημοκρατια απο τη φαρσα που λεγεται ρωσικο πολιτικο συστημα.

ρε αδελφουλη, εχεις παει ποτε στην ουκρανια? Αν οχι πως ακριβως βγαζεις ολα αυτα τα συμπερασματα?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
ρε αδελφουλη, εχεις παει ποτε στην ουκρανια? Αν οχι πως ακριβως βγαζεις ολα αυτα τα συμπερασματα?
Ω μα εύκολα, από τις πολιτικές εξελίξεις. Επιτυχημένη προσπάθεια παρεμπόδισης του Γιανουκόβιτς το 2004/2005. Αποτυχία να το κάνουν το 2010 αλλά εν τέλει το έκαναν με πραξικόπημα το 2014 που οδήγησε στην εισβολή και απελευθέρωση της Κριμαίας από την Ρωσσία (εκεί που όλα είχαν ρυθμιστεί με το Kharkiv Pact).

Με πρόσχημα τον πόλεμο έχουμε πλήρη έλεγχο επί των ΜΜΕ και της εκκλησίας, ράπισμα της αντιπολιτεύσεως υπό την δικαιολογία του φιλορωσσισμού κλπ ωραία. Όχι πως αυτά δεν συμβαίνουν στα δήθεν δημοκρατικά καθεστώτα του δυτικού κόσμου όμως με όλα αυτά μαζί είναι λίγο δύσκολο να μιλάμε για δημοκρατία με μεγάλες αποκλίσεις από την Ρωσσία δεν νομίζεις; Όπως έχω πει, πριν τον πόλεμο τα δυτικά ΜΜΕ έλεγαν τα χειρότερα για την Ουκρανία. Δημοσιεύματα περί ναζιστικού εξτρεμιστικού προβλήματος στην Ουκρανία έδιναν και έπαιρναν. Αυτά βέβαια πρέπει να τα βλέπουν πρώτα οι μλκες των Svoboda, Right Sector, Azov κλπ που άφησαν τους εαυτούς τους να γίνουν εμπροσθοφυλακή των δυτικών συμφερόντων και ξέχασαν τον σωστό προσανατολισμό που είχαν (αντιδυτικισμός, αντιρωσσισμός, Ukraine First).

Βέβαια κάποιοι Ουκρανοί ευτυχώς έχουν πολιτική ενσυναίσθηση και δεν έπεσαν στην λούμπα των πολλών, αλλά είναι οι λίγοι δυστυχώς που ξεφεύγουν από το σπήλαιο του Πλάτωνος...

Screenshot_8.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
ψηφιζουν ελευθερα, εχει δημοκρατια, καλη η κακη, διεφθαρμενη η οχι, ειναι περισσοτερο δημοκρατια απο τη φαρσα που λεγεται ρωσικο πολιτικο συστημα.

ρε αδελφουλη, εχεις παει ποτε στην ουκρανια? Αν οχι πως ακριβως βγαζεις ολα αυτα τα συμπερασματα?
Μακάρι να είχε η Ρωσία έστω και το 30% της δημοκρατικότητας της Ουκρανίας.

Αλήθεια πόσοι Ρώσοι ολιγαρχες "πέθαναν" μυστηριωδώς;
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ω μα εύκολα, από τις πολιτικές εξελίξεις. Επιτυχημένη προσπάθεια παρεμπόδισης του Γιανουκόβιτς το 2004/2005. Αποτυχία να το κάνουν το 2010 αλλά εν τέλει το έκαναν με πραξικόπημα το 2014 που οδήγησε στην εισβολή και απελευθέρωση της Κριμαίας από την Ρωσσία (εκεί που όλα είχαν ρυθμιστεί με το Kharkiv Pact).

Με πρόσχημα τον πόλεμο έχουμε πλήρη έλεγχο επί των ΜΜΕ και της εκκλησίας, ράπισμα της αντιπολιτεύσεως υπό την δικαιολογία του φιλορωσσισμού κλπ ωραία. Όχι πως αυτά δεν συμβαίνουν στα δήθεν δημοκρατικά καθεστώτα του δυτικού κόσμου όμως με όλα αυτά μαζί είναι λίγο δύσκολο να μιλάμε για δημοκρατία με μεγάλες αποκλίσεις από την Ρωσσία δεν νομίζεις; Όπως έχω πει, πριν τον πόλεμο τα δυτικά ΜΜΕ έλεγαν τα χειρότερα για την Ουκρανία. Δημοσιεύματα περί ναζιστικού εξτρεμιστικού προβλήματος στην Ουκρανία έδιναν και έπαιρναν. Αυτά βέβαια πρέπει να τα βλέπουν πρώτα οι μλκες των Svoboda, Right Sector, Azov κλπ που άφησαν τους εαυτούς τους να γίνουν εμπροσθοφυλακή των δυτικών συμφερόντων και ξέχασαν τον σωστό προσανατολισμό που είχαν (αντιδυτικισμός, αντιρωσσισμός, Ukraine First).

Βέβαια κάποιοι Ουκρανοί ευτυχώς έχουν πολιτική ενσυναίσθηση και δεν έπεσαν στην λούμπα των πολλών, αλλά είναι οι λίγοι δυστυχώς που ξεφεύγουν από το σπήλαιο του Πλάτωνος...

View attachment 129943
Ξαναλεω, επαναλαμβανεις αυτολεξη ολη τη ρωσσικη προπαγανδα. Αν πας στην ουκρανια και μιλησεις με τους ανθρωπους και αισθανθεις το vibe που βγαζει η ολη κατασταση θα καταλαβεις οτι δεν ειναι καθολου οπως το περιγραφεις.

Η ουκρανια δεν απεχει παρα πολυ πολιτικα απο την ελλαδα, η διαφθορα της δεν βρισκεται στα προσωπα της κυβερνησης τοσο πολυ οσο στους καρεκλοκενταβρους της γραφειοκρατιας, ακριβως οπως στην ελλαδα.

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι αν κανεις διαδηλωση στη πλατεια θα σε στειλουν σε γκουλακ οπως κανουν στη ρωσια. Στην ουκρανια μπορεις να βγεις με πανο "Ο ζελενσκι ειναι αχρηστος" (κυριολεκτικα το ειδα με τα ματια μου αυτο). Δοκιμασε να κανεις το ιδιο στη ρωσια.

Δεν ειναι τελεια δημοκρατια, δεν ειναι καν καλη δημοκρατια συμφωνα με τα στανταρ του δυτικου κοσμου, αλλα ειναι δημοκρατια κατι που ειναι τρομερη απειλη για τον πουτιν και το συναφι του.

ps Δεν τα υποθετω αυτα τα πραγματα, τα ξερω. Αγορασα 2 φθηνα pick up για μια μοναδα στην οποια εχω φιλους που πολεμανε και επρεπε να jump through a few hoops ας πουμε για να φτασουν τα αυτοκινητα εκει που τα θελαμε και οχι εκει που το ταδε γραφειοκρατης που βρισκεται στο ταδε γραφειο η απλα στα γραφεια στρατολογησης ηθελε. Πραγματα πολυ παρομοια με την ελλαδα προ του 2000.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
H ναυαρχίδα του Δυτικού Τύπου το περιοδικό Time επιστρέφει στη λογική και παραδέχεται ότι έκανε ένα πολύ μεγάλο λάθος στην αρχική του πρόβλεψη ότι είναι δυνατή μία ουκρανική νίκη επί της Ρωσίας.

Θα έπρεπε να γίνει ειρήνη τώρα μπας και σωθούν το Κίεβο και η Οδυσσός αλλά ο Ζελένσκι έχει απαγορεύσει διά νόμου τις διαπραγματεύσεις και οι ηγέτες της αντιπολίτευσης είναι στη φυλακή.

Όσο συνεχίζεται ο πόλεμος "ταίζεται" ο άκρατος εθνικισμός των ρώσων και ψυχανώμαλοι τύποι σαν τον Ντούγκιν βγαίνουν στον αφρό. Απ' την άλλη πλευρά, μισό εκατομμύριο νεκροί και τραυματίες Ουκρανοί για συμφέροντα άλλων και την επιβίωση ενός κόπρου θεατρίνου.

 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
H ναυαρχίδα του Δυτικού Τύπου το περιοδικό Time επιστρέφει στη λογική και παραδέχεται ότι έκανε ένα πολύ μεγάλο λάθος στην αρχική του πρόβλεψη ότι είναι δυνατή μία ουκρανική νίκη επί της Ρωσίας.

Θα έπρεπε να γίνει ειρήνη τώρα μπας και σωθούν το Κίεβο και η Οδυσσός αλλά ο Ζελένσκι έχει απαγορεύσει διά νόμου τις διαπραγματεύσεις και οι ηγέτες της αντιπολίτευσης είναι στη φυλακή.

Όσο συνεχίζεται ο πόλεμος "ταίζεται" ο άκρατος εθνικισμός των ρώσων και ψυχανώμαλοι τύποι σαν τον Ντούγκιν βγαίνουν στον αφρό. Απ' την άλλη πλευρά, μισό εκατομμύριο νεκροί και τραυματίες Ουκρανοί για συμφέροντα άλλων και την επιβίωση ενός κόπρου θεατρίνου.


Τους ιθύνοντες της δυτικής προπαγάνδας δεν τους έχω και για τόσο χαζούς να μην ήξεραν τι στην πραγματικότητα παίζεται στην Ουκρανία.

Απλά κάναμε την δουλειά μας, αποδυναμώσαμε τον εχθρό μας(Ευρώπη), δημιουργήσαμε πλεονάσματα για εμάς, και τώρα, Ωπ , τελικά το Ιράκ δεν έχει βιολογικά οπλα( και η Ουκρανία μάλλον δεν μπορεί να κερδισει έναν απο τους πιο ισχυρούς στρατούς παγκοσμίως).


Αλλά οι σανοφαγοι πολλοί, δυστυχώς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Δυο χρόνια πολεμά η Ρωσία να καταλάβει την Ουκρανία κι ακόμη στα ανατολικά της πολεμά.

Εν τω μεταξύ η "πλάκα" είναι πως η Ρωσία απειλεί κάθε τρεις και λίγο ότι θα αιματοκυλίσει ολόκληρη την ανθρωπότητα με τα πυρηνικά της
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πουτινοτσουλακια οταν το time δημοσιευσε op ed οτι η ουκρανια παει καλα : "Δυτικη προγανδα το time δεν ξερουν τιποτα, mainstream media, κακη αμερικη"

Πουτινοτσουλακια οταν το time δημοσιευσε op ed οτι η ουκρανια δεν παει καλα : "Το time ειναι ενα ξεκαθαρα σωστο μεσο ενημερωσης που λεει μονο την αληθεια"

λολ

Να τονισουμε εδω οτι ο αρθρογραφος Anatoli Lieven ειναι γνωστο πουτινοτσουλακι της σχολης του ρεαλισμου τυπου Mearssheimer.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Η επικύρωση στην ουγγρική Βουλή εγκρίθηκε με συντριπτική πλειοψηφία (188 ψήφοι επί συνόλου 199 βουλευτών), δίνοντας τέλος σε σχεδόν δύο χρόνια αναμονής.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε τί ακριβώς αποσκοπούσαν οι δηλώσεις του Μακρόν, που έκανε λόγο για αποστολή στρατού στον πόλεμο Ρωσίας-Ουκρανίας. Ευτυχώς σχεδόν όλοι οι πρόεδροι των χωρών διέψευσαν τέτοιο ενδεχόμενο (μέχρι και ο Κούλης.) Δεν έχουμε κανέναν λόγο να μπλεχτούμε παραπάνω σε αυτόν τον πόλεμο, ούτε η Ελλάδα ούτε καμία Ευρωπαϊκή χώρα. Δεν θα γίνει η Ευρώπη αφορμή για να ξεκινήσει 3ος παγκόσμιος πόλεμος για το χατίρι των ΗΠΑ.
Πρέπει να πιέσουμε δε, να σταματήσει κάθε βοήθεια στην Ουκρανία. Αρκετά ασχοληθήκαμε, αρκετά μπλεχτήκαμε, αρκετά κράτησε ο επεκτατισμός του ΝΑΤΟ. φτάνει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Αν είχαμε αφήσει την Ρωσία να κυριαρχήσει στην Ουκρανία, τώρα θα είχε ίσως ήδη αρχίσει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος. Εννοείται πως η επεκτατική πολιτική της Ρωσίας δε θα σταματούσε εκεί.
Οι πρώτες χώρες που το κατάλαβαν αυτό είναι οι σκανδιναβικές και η Πολωνία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top