Ρόδος: Εξοργιστικό βίντεο με σερβιτόρο που πάει παραγγελία περπατώντας στη θάλασσα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,060 μηνύματα.
Screenshot 2023-07-01 at 19-06-25 Ρόδος Εξοργιστικό βίντεο με σερβιτόρο που πάει παραγγελία πε...png


Ξαπλώστρες μέσα στη θάλασσα και σερβιτόρος που πάει τις παραγγελίες... βουτώντας.
Και μετά μας λένε δεν βρίσκουν προσωπικό.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,502 μηνύματα.
Τι να πει πρωτοπεί κανείς, για τον σκ**ψυχο εργοδότη που τον ανάγκασε να κάνει κατι τετοιο? ή για τα αποβράσματα που το δέχονται καθήμενοι και λουόμενοι?
Μόνο οργή και τον οίκτο μου σε όσους φέρονται έτσι απέναντι σε έναν άνθρωπο που βγάζει το ψωμί του
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,295 μηνύματα.
Προβλέπω αρθράκι από ιν.γρ "9 στις 10 ιδιωτικές επιχειρήσεις δυσκολεύονται να βρίσκουν εργαζόμενους" και τα γνωστά σχόλια από τον κάθε "Κοπιάζω" μπάρμπα "Οι νέοι δε θέλουν να δουλέψουν".

Αυτοί είναι οι Έλληνες κορποραίοι. Πόδια να χεις να ρχεσαι να βαράς 15ωρα να σε γαμάω για ψίχουλα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Αυτοί είναι οι Έλληνες κορποραίοι. Πόδια να χεις να ρχεσαι να βαράς 15ωρα να σε γαμάω για ψίχουλα.
Η μάνα μου και ο αδελφός μου έχουν δουλέψει σε ξενοδοχεία και ειλικρινά δεν υπάρχει πιο βρωμιαρικη, πιο σιχαμενη, πιο να μην πω τώρα την λέξη.
ειδικά στα νησιά η κατάσταση ξεφεύγει με 15-17 ώρες δουλειά
Ακόμη πιο εκτρώματα είναι αυτοί που κάθονται και δίνουν λεφτά σε τέτοιες "επιχειρήσεις" (ο θεός να τις κάνει). Αν έβλεπα τον σερβιτόρο να κολυμπούσε για να μου φέρει παραγγελία δεν θα πατούσα καν και καταγγελία.

Και να ξέρετε, οι καταγγελίες στον τουρισμό δεν δουλεύουν γιατί οι "επιχειρηματίες" λαδωνουν την εφορία και τον ΙΚΑ. Δηλαδή προστασία εργαζομένων δεν υπάρχει.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,502 μηνύματα.
Ακόμη πιο εκτρώματα είναι αυτοί που κάθονται και δίνουν λεφτά σε τέτοιες "επιχειρήσεις" (ο θεός να τις κάνει). Αν έβλεπα τον σερβιτόρο να κολυμπούσε για να μου φέρει παραγγελία δεν θα πατούσα καν και καταγγελία.
Αυτη εδω ειναι η ουσια παιδια. Εχω φυγει απο μαγαζι επειδη εχω ακουσει εργοδοτη να μιλαει ασχημα σε υπαλληλο. Εμεις που βλεπουμε και κρινουμε να μην συμμετέχουμε σε αυτα, αντιθετως να τα κατακρινουμε ενεργα. Δεν πατας σε τετοιο μαγαζι, δεν υποστηριζεις τετοιες συμπεριφορες αντιθετως τις κατακρινεις και τις αναδεικνυεις αρνητικα με καθε ευκαιρια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Κάπως έτσι το βλέπω το κοντινό μέλλον μου.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,608 μηνύματα.
Γαμώ τα λεφτά τους, στην τελική. Συγγνώμη που μιλώ έτσι...αλλά έτσι, ακριβώς, νιώθω βλέποντας τη photo...

Να βλέπεις ένα παλικαράκι να γίνεται μούσκεμα...για να φάνε κάτι τύποι και τύπισσες...αραχτοί. Αυτά είναι...

Και εμείς - οι υπόλοιποι - διστάζουμε να τους ζητήσουμε και νερό, γιατί βλέπουμε τον κόπο τους, κι αν χρειαστεί πάμε και το παίρνουμε και μόνοι μας...

Όλα τα θυσιάζουν στο βωμό του χρήματος. Όλα.-
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα ακόμα παράδειγμα που αναδεικνύει την σταδιακή φαβελο-ποίηση της χώρας. Αλλά ας μην σκάμε, έρχεται δίκαιη ανάπτυξη.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,960 μηνύματα.
Κάπως έτσι το βλέπω το κοντινό μέλλον μου.
Ελα βρε Γιάννη τι μιζέρια είναι αυτή;
Αν δεν βρεις δουλειά σε σχολείο ή φροντιστήριο (ή και μουσείο) και σου αρέσει κάτι άλλο, μπορείς να το προσπαθήσεις.
Μην μιζεριαζεις καλά καλά δεν πήρες πτυχίο. Είπαμε, άλλο ρεαλισμός άλλο πεσιμισμός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γαμώ τα λεφτά τους, στην τελική. Συγγνώμη που μιλώ έτσι...αλλά έτσι, ακριβώς, νιώθω βλέποντας τη photo...

Να βλέπεις ένα παλικαράκι να γίνεται μούσκεμα...για να φάνε κάτι τύποι και τύπισσες...αραχτοί. Αυτά είναι...

Και εμείς - οι υπόλοιποι - διστάζουμε να τους ζητήσουμε και νερό, γιατί βλέπουμε τον κόπο τους, κι αν χρειαστεί πάμε και το παίρνουμε και μόνοι μας...

Όλα τα θυσιάζουν στο βωμό του χρήματος. Όλα.-
Κάποτε η δουλειά του σερβιτόρου ήταν μια απλή δουλειά που έκαναν οι νεοι για χαρτζιλίκι.
Σήμερα έχει καταλήξει δουλεία (και όχι δουλειά).
Αυτά γίνονται όταν ζούμε σε χώρα χωρίς ελέγχους...
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,085 μηνύματα.
Προβλέπω αρθράκι από ιν.γρ "9 στις 10 ιδιωτικές επιχειρήσεις δυσκολεύονται να βρίσκουν εργαζόμενους" και τα γνωστά σχόλια από τον κάθε "Κοπιάζω" μπάρμπα "Οι νέοι δε θέλουν να δουλέψουν".

Αυτοί είναι οι Έλληνες κορποραίοι. Πόδια να χεις να ρχεσαι να βαράς 15ωρα να σε γαμάω για ψίχουλα.
Εδώ οι «συντηρητικοί» ΝΔκράτες μας αποκαλούσαν τεμπέληδες που δεν πάμε για σεζόν για να δικαιολογήσουν, έτσι, το μπάσιμο των Πακιστανών να μας αντικαταστήσουν. Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια σεζόν σε μικρότερες ηλικίες και μόνο άσχημα έχω να πω για τους εργοδότες. Αδιαφορία για την ασφάλεια του προσωπικού, δωδεκάωρο χωρίς ρεπό για ψίχουλα (συγκριτικά με αυτά που δουλεύεις), να μένουν 4 άτομα μαζί σε ένα δωμάτιο 20 τ.μ. χωρίς τουαλέτα, είναι λίγα μόνο από αυτά που έχω βιώσει.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,060 μηνύματα.
Τουλάχιστον τα social media για άλλη μια φορά αναδεικνύουν κοινωνική αδικία μέχρι το σημείο να παρέμβει ο υπουργός εργασίας.
Δεν ξέρω τι γινόταν τη δεκαετία του 80 και του 90 που δεν είχαμε smartphones και κάμερες, πάντως τα social πέρα από τα αρνητικά τους έχουν κι αυτό το θετικό: αποκαλύπτουν άθλιες συνθήκες εργασίας, κακοποιήσεις ζώων κτλ και σύσσωμο το διαδίκτυο ζητάει δικαιοσύνη.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Έχοντας δουλέψει σε μπιτσόμπαρο (13ωρες βάρδιες και ένσημα ημιοαπασχόλησης), όχι μόνο δε μου κάνει εντύπωση αλλά δε το θεωρώ καν βάρβαρο σε σχέση με τις υπόλοιπες καταχρήσεις που βιώνουν οι υπάλληλοι. Το θεωρώ δε υποκριτικό να γίνεται σάλος για τέτοιες "ειδήσεις" τη στιγμή που αυτά είναι η απλή καθημερινότητα που υποστηρίζουμε και αποδεχόμαστε ως το "κοινό μας μυστικό".

Aυτός ο εργασιακός μεσαίωνας δε, είναι ο νο1 λόγος που σιχαίνομαι την ψευδοαριστερίλα που πουλούσε ο Τσίπρας, καθώς σε τόσα χρόνια θητείας δεν έκανε τίποτα για να βελιτώσει τη κατάσταση, σε ένα θέμα που όχι μόνο δεν επιβαρύνει το κράτος αλλά αντίθετα θα έφερνε αυξημένα έσοδα στα ασφαλιστικά ταμεία.

Η μόνη μικρή ελπίδα που υπάρχει, μιας και το συνταξιοδοτικό είναι η μεγαλύτερη ανερχόμενη βόμβα σε ευρωπαϊκό επίπεδο, είναι να μπει βαθιά το χέρι της Ευρωπής εις τον απαυτό μας, ώστε με την πάταξη της μαύρης εργασίας/λανθασμένων ενσήμων κτλ, να μπουν περισσότεροι άνθρωποι στην εργασία -με νορμάλ ωράρια- με αποτέλεσμα να αυξηθούν τα έσοδα από τις ασφαλιστικές εισφορές.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,295 μηνύματα.
Εδώ οι «συντηρητικοί» ΝΔκράτες μας αποκαλούσαν τεμπέληδες που δεν πάμε για σεζόν για να δικαιολογήσουν, έτσι, το μπάσιμο των Πακιστανών να μας αντικαταστήσουν. Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια σεζόν σε μικρότερες ηλικίες και μόνο άσχημα έχω να πω για τους εργοδότες. Αδιαφορία για την ασφάλεια του προσωπικού, δωδεκάωρο χωρίς ρεπό για ψίχουλα (συγκριτικά με αυτά που δουλεύεις), να μένουν 4 άτομα μαζί σε ένα δωμάτιο 20 τ.μ. χωρίς τουαλέτα, είναι λίγα μόνο από αυτά που έχω βιώσει.
Ναι, και αυτη ειναι η μια όψη του νομίσματος.

Η άλλη όψη ειναι τι κάνεις αμα είσαι στην απέξω. (οχι εσυ, γενικά μιλάω μην παρεξηγηθείς)

Ψηφίζεις συγκεκριμένα κόμματα και όχι άλλα;
Αγοράζεις από καταστήματα ή αλυσίδες γνωστά για τις κακές εργασιακές πρακτικές τους;
Βλέπεις έναν εργοδότη να βρίζει υπαλλήλους και παρολαυτα κάνεις αίτηση να σε πάρει για δουλειά;
Βλέπεις εργοδότη να βρίζει τη σερβιτόρα και συνεχίζεις να πηγαίνεις σ εκεινη την καφετέρια;

κλπ κλπ.

Υπάρχουν δίοδοι που στηρίζεται και τροφοδοτείται όλο αυτό το έκτρωμα, και αυτό που θέλω να πω είναι ότι, είτε είσαι εργαζόμενος είτε πελάτης, είτε οτιδήποτε, σε οποιοδήποτε ρόλο σου δηλαδή, οφείλεις να πολεμάς την αδικία αυτού του είδους.

Και η σιωπή των πελατών πχ στο συγκεκριμένο θέμα ειναι κακό πράγμα. Πρέπει εκεινη την ωρα να σηκωθείς και να φυγεις. Αει κουρέψου ρε, ποιος εισαι που σπας ετσι τους υπαλλήλους σου;

Σου μιλαει καποιος που αυτα που λεει παραπάνω, τα χει κανει στην πράξη ως αντίδραση, ενω πήγε κόντρα στο προσωπικό μου συμφέρον και το χω πληρώσει χοντρά.

Κι αυτο το λεω γιατι εχω δει πολλούς που λένε Α κακό για ΧΥΖ λόγους το Ζαμπόν (τυχαιο ονομα εταιρείας μη βρουμε και κανα μπελά) τη μια μέρα, και την επόμενη μέρα "Θα ψωνίσω απο το Ζαμπόν γιατι ειναι φτηνά"

Δεν γινεται δουλίτσα έτσι. Για να αντιδράσεις σωστά, πρέπει να πονέσεις κι εσυ, ώστε να πονέσει κι ο άλλος που αδικεί.

Θέλει γενικά εκπαίδευση νοοτροπίας του λαού να απορρίψει τη λαμογιά, δηλαδή καλή τύχη.

Άσε που αμα ειναι και θεμα ακραίας επιβίωσης δεν μπορεις και να το κάνεις, εκεί ακομα χειρότερα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,768 μηνύματα.
Κλασσικοί μ@λακες εργοδότες. Αντίστοιχο περιστατικό είχε γίνει σε μπιτσομπαρο στο οποίο ο εργοδότης ήθελε τους υπαλλήλους του να κυκλοφορούν χωρίς παντόφλες με αποτέλεσμα να πάθουν εγκαύματα.

Επιπλέον, έχουμε γίνει ρεζίλι σε τικ τοκ, reddit κλπ με τις τρελές τιμές που χρεώνουν τους ξένους σε εστιατόρια. Μια γυναίκα πλήρωσε 600 ευρώ για ένα ψάρι. Οι Έλληνες που ασχολούνται με τον τουρισμό αποδεικνύουν κάθε σεζόν πόσο βλάχοι είναι.
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-07-01 203335.png
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατόν οι νέοι να δέχονται την δουλεία της σεζόν και όχι την δουλεία της εργατιάς (π.χ. βιομηχανίες, βιοτεχνίες, οικοδομή, χωράφια).

Ειλικρινά, έχω πάει οικοδομή και χωράφι, αλλά σερβιτόρος δεν θα πήγαινα με τίποτα, όσο και να με πλήρωναν! :down:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Ειλικρινά, έχω πάει οικοδομή και χωράφι, αλλά σερβιτόρος δεν θα πήγαινα με τίποτα, όσο και να με πλήρωναν! :down:
Όταν σε σερβίρουν όμως το ευχαριστιεσαι.
Εγώ παλι μια χαρά θα δούλευα ως σερβιτόρος εποχιακά. Το έχω κάνει άλλωστε αρκετές φορές έως σήμερα. Βέβαια δε θα έκανα όμως το συγκεκριμένο εκτός κι αν ήταν γνωστοί πελάτες του μαγαζιού και άφηναν καλό πουρμπουάρ.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όταν σε σερβίρουν όμως το ευχαριστιεσαι.
Εγώ παλι μια χαρά θα δούλευα ως σερβιτόρος εποχιακά.
Πρώτον δεν πηγαίνω σε μπιτσόμπαρα, αλλά με δική μου ομπρέλα και ψυγειάκι.

Δεύτερον, εμείς της πλεμπας ξέρουμε τις συνθήκες των σερβιτόρων και ξέρουμε πώς να συμπεριφερθούμε. Άλλοι "το ευχαριστιούνται"...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Πρώτον δεν πηγαίνω σε μπιτσόμπαρα, αλλά με δική μου ομπρέλα και ψυγειάκι.

Δεύτερον, εμείς της πλεμπας ξέρουμε τις συνθήκες των σερβιτόρων και ξέρουμε πώς να συμπεριφερθούμε. Άλλοι "το ευχαριστιούνται"...
Άμα ήταν πολλοί σαν κι εσένα τα γκαρσονια δε θα είχαν εργασία.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,768 μηνύματα.
Όταν σε σερβίρουν όμως το ευχαριστιεσαι.
Εγώ παλι μια χαρά θα δούλευα ως σερβιτόρος εποχιακά. Το έχω κάνει άλλωστε αρκετές φορές έως σήμερα. Βέβαια δε θα έκανα όμως το συγκεκριμένο εκτός κι αν ήταν γνωστοί πελάτες του μαγαζιού και άφηναν καλό πουρμπουάρ.
Μια χαρά δουλειά είναι αλλά το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα δεν τηρούνται τα βασικά έτσι ώστε να προστατευτούν οι εργαζόμενοι. Με λίγα λόγια, όταν η εργοδοτική αυθαιρεσία είναι ο κανόνας και οι κυβερνήσεις (νδ, συριζα κλπ) υποστηρίζουν το συγκεκριμένο καθεστώς, ο σερβιτόρος σε σεζον δε διαφέρει από έναν δούλο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Μια χαρά δουλειά είναι αλλά το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα δεν τηρούνται τα βασικά έτσι ώστε να προστατευτούν οι εργαζόμενοι. Με λίγα λόγια, όταν η εργοδοτική αυθαιρεσία είναι ο κανόνας και οι κυβερνήσεις (νδ, συριζα κλπ) υποστηρίζουν το συγκεκριμένο καθεστώς, ο σερβιτόρος σε σεζον δε διαφέρει από έναν δούλο.
Μια χαρά τρέχουν να το κάνουν όμως. Πολλοί μάλιστα βγάζουν τρέλα ποσά από τα πουρμπουάρ. Αδηλωτα και αφορολολογητα :jumpy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top