Σάλος για έγγραφο του «My Market» στους εργαζόμενους

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι αδιάφορος και άοσμος δηλαδη. Εντάξει εμενα δεν μ αρεσει αυτο. Εσεις που τρέμετε μηπως ο άλλος νιώσει περισσοτερη οικειοτητα απο οση πρέπει να το κάνετε οπως λές.

Ενα χαμογελο δεν ειναι τιποτα για το θεο δηλαδη. Τι καθομαστε και συζητάμε εδω μέσα. Μετά λέει φταιει η τυχη που ο κοσμος εχει αποξενωθει. Το μυαλο μας μπορει η τυχη δεν νομιζω.

Προσωπικά αν ήμουν προϊσταμενος σε μια τέτοια δουλεια ο μιστερ ή η μισσ "εγω ειμαι απλα ενα υπαλληλάκι εδω πέρα και δεν εχω αποψη για τιποτα και με το κοσμο ειμα παγοβουνο" δεν θα ΄΄έκανα ποτέ εισηγηση να πάρει κάποια ηψυλοτερη θέση στην ιεραρχια της επιχειρησης.

Ειναι απλα τα πράγματα μην τα αναλυουμε πάλι με δηθεν ευγενειες και σεβασμους στις αποψεις του συνομιλητη. Και ωωω μην τυχον και τον κοντράρω. Λοιπον αν νιώθεις και κινεισαι σαν υπαλληλάκι και μικρο αστος έτσι θα μεινεις ....

αν ομως έχεις σκοπο να πάς ενα βημα πιο πέρα απο τον διπλανο σου τοτε ισως και να σου βγει σε καλο. Λοιπον ο τυπος υπαλληλου που περιγράφετε... ειναι απλα αυτο. Ένας μέσος υπάλληλος χωρις προοπτικες για κάτι παραπέρα.
Έχεις δουλέψει ποτέ εξυπηρέτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Έχεις δουλέψει ποτέ εξυπηρέτηση;


Δουλευω σε ποστο εξυπηρετησης τα τελευταια 4 χρονια :thumbsup:

Μας εχουνε φερει γλυκα πολλες φορές.

Καθημερινα έχω άμεση επαφή με κοσμο. Που έρχεται και θέλει να κάνει δουλειές.
Τα βασικά ειναι :


α) Να ξέρεις την δουλειά σου.
β) Αν δεν την ξέρεις .... αφηστε μου ενα "τηλεφωνο να το ψάξω και θα ξαναμιλήσουμε"
γ) Να εισαι αυθεντικός.
δ) Αν γινει μια μαλακια και φταις να δει ο άλλος οτι εισαι προθυμος ειτε θεωρητικά ειτε σε πράξεις να επανορθώσεις.


Πχ στο περιστατικο με τα ληγμένα κρουασάν. Ποτέ η Προϊσταμενη δεν προτεινε καν ... να κεράσει κάτι. Αυτο ειναι παράλειψη. Σε πιάνουν να κάνεις μαλακια δεν υπάρχει το "Ε τωρα έγινε τι να κάνουμε."



Οπως επισης και αν δεις έναν τσαμπουκά να γινεις λιγο πιο τολμηρος και αν χρειαστει να του τη βγεις κιολας. Δεν εισαι δούλος ουτε σάκος του μποξ. Εργαζομενος εισαι. Αυτο συμβαινει μονο αν ξέρεις την δουλειά που κάνεις. Και ουσιαστικα ο πελατης εκεινη τη στιγμή ηρθε σε σενα να τον εξυπηρετησεις. Εσυ θα δωσεις γραμμή δεν θα δώσει αυτος. Μην συγχέουμε τους ρολους αμα φτάσουμε στο σημειο να σου λέει ο πελάτης ή ο πολιτης και να κάνεις εσύ τοτε σημαινει οτι κάποιος που ειναι εκτος δουλειας σου ξέρει την δουλεια σου περισσοτερο απο σενα-> Κακο αυτο.

Δεν θέλει να εισαι ουτε υπερβολικά ευγενικος αλλα ουτε υπερβολικα τυπικουρας. Και τα δυο δειχνουν κάτι το ψευτικο. Πρέπει να έχεις μια αμεσοτητα με το κοσμο.


Μια και ρωτησες αν εχω δουλέψει ποτέ εξυπηρέτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δουλευω σε εξυπηρετηση τα τελευταια 4 χρονια :thumbsup:
Μας εχουνε φερει γλυκα πολλες φορές.
Σε τι κλάδο αν επιτρέπεται;
Ο πωλητής δεν είναι εκεί για να κάνει φίλους. Τον έχουν προσλάβει για να δίνει πληροφορίες αν τον ρωτήσουν γενικά να εξυπηρετήσει σε σχέση με αυτό που πουλάει. Είναι λογικό να θέλει ο πελάτης να είναι ευγενικός αυτός που τον εξυπηρετεί, το να θέλει να είναι έξω καρδιά και να φέρεται λες και βαρούσαν μαζί σκοπιές το θεωρώ παράλογο. Ειδικά σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για τελείως ψεύτικο χαμόγελο και αγαπούλες οπότε εξαρχής δεν καταλαβαίνω γιατί να το θέλει κάποιος. Επίσης πολύ σημαντικό που κανείς δεν αναφέρει στο εμετικό "ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο" (σπόιλερ αλέρτ δεν έχει σχεδόν ποτέ) είναι ότι οι πελάτες πολλές φορές γίνονται τρομερά αγενείς, δεν σέβονται ελάχιστα τον εργαζόμενο και φυσικά μπορεί να του αρχίσουν τα καντήλια αλλά ο άνθρωπος που έχουν απέναντι δεν μπορεί να πει κουβέντα γιατί θα χάσει τη δουλειά του. Με φαίνεται απίστευτο άνθρωπος που δουλεύει εξυπηρέτηση να το λέει ότι θέλει να είναι μονίμως μεσ' τη χαρά.
Εγώ τουλάχιστον όπου και να πάω (καφετέρια, για ψώνια γουατέβερ) προσπαθώ να διευκολύνω τον άνθρωπο που δουλεύει εκεί όσο μπορώ. Δεν μπορώ να διανοηθώ να ταλαιπωρήσω άτομο που δουλεύει πώληση/ταμείο/σέρβις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Σε τι κλάδο αν επιτρέπεται;
Ο πωλητής δεν είναι εκεί για να κάνει φίλους. Τον έχουν προσλάβει για να δίνει πληροφορίες αν τον ρωτήσουν γενικά να εξυπηρετήσει σε σχέση με αυτό που πουλάει. Είναι λογικό να θέλει ο πελάτης να είναι ευγενικός αυτός που τον εξυπηρετεί, το να θέλει να είναι έξω καρδιά και να φέρεται λες και βαρούσαν μαζί σκοπιές το θεωρώ παράλογο. Ειδικά σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για τελείως ψεύτικο χαμόγελο και αγαπούλες οπότε εξαρχής δεν καταλαβαίνω γιατί να το θέλει κάποιος. Επίσης πολύ σημαντικό που κανείς δεν αναφέρει στο εμετικό "ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο" (σπόιλερ αλέρτ δεν έχει σχεδόν ποτέ) είναι ότι οι πελάτες πολλές φορές γίνονται τρομερά αγενείς, δεν σέβονται ελάχιστα τον εργαζόμενο και φυσικά μπορεί να του αρχίσουν τα καντήλια αλλά ο άνθρωπος που έχουν απέναντι δεν μπορεί να πει κουβέντα γιατί θα χάσει τη δουλειά του. Με φαίνεται απίστευτο άνθρωπος που δουλεύει εξυπηρέτηση να το λέει ότι θέλει να είναι μονίμως μεσ' τη χαρά.
Εγώ τουλάχιστον όπου και να πάω (καφετέρια, για ψώνια γουατέβερ) προσπαθώ να διευκολύνω τον άνθρωπο που δουλεύει εκεί όσο μπορώ. Δεν μπορώ να διανοηθώ να ταλαιπωρήσω άτομο που δουλεύει πώληση/ταμείο/σέρβις.


Ειμαι σε ποστο παροχής υπηρεσιων σε πολίτες. Δεν ειμαι σε προϊοντα. Ε δεν διαφωνω σιγουρα ο πελάτης δεν έχει πάντα δικιο.

Δεν ειπε κανεις να κάνεις φιλους αν και .... έχει τυχει να κάνω. Γιατι κάποιοι άνθρωπο εκτιμάνε οτι θές να τους βοηθησεις. Και δεν εισαι τυπικούρας και δεν ξέρω δεν ειδα δεν άκουσα. Έχει τυχει να πώ σε ανθρωπους οτι ξέρεις ... πριν ΄φερεις αυτο εδώ. Έλεγξε το άλλο και μην δώσεις λεφτά αν αυτο δεν ειναι οκ. Γιατι μετά μπορει να φορτωθεις κανα προστιμο.


Και να σου πω και την αληθεια έχει τυχει να βγω με πελάτες για ουζάκι παρα με συναδελφους απο τη δουλειά. Ο πελάτης δεν προκειται να σου κάνει κάτι. Οι δε συναδελφοι μπορει και να σε ρουφιανέψουν. Να τη Δευτερα έγινε χαμος με 2 άτομα. Πηγε μια ηλιθια και ειπε κάτι σε κάποιον αλλον οτι δηθεν το ειπα εγώ. Ο λογος ειναι οτι επειδη ειναι τσιράκι ενος στον οποιο έκοψα κάτι βλακειες που έκανε τσατιστηκανε. Ηπιανε το ξυδάκι τους ομως και ηρεμησαν. Γιατι δεν μπορουν να με διώξουν και να θέλουν!!! χεχε

Ε΄χω εξυπηρετησει μπορει και τριψηφιο αριθμο πελατων ολα αυτα τα χρονια δεν έχω φάει ουτε ΜΙΑ καταγγελια ή αναφορά απο πελάτη-πολιτη. Απο συνάδελφο έχω φάει ρουφιανιά. Απο πελάτη ποτέ.

Μεγάλοι ρουφιανοι κυκλοφορουν στις δουλειες και ειναι συναδελφοι θέλουν ιδιαιτερη προσοχή.


οΛΑ ΤΑ υπολοιπα που γράφεις ειναι ρεαλιστικά και συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παιδιά βλέπω ότι πολύ υποτιμάτε τα 300 ευρώ.
Διαβάστε πόσο είναι το εργασιακό κόστος:
https://www.fpress.gr/ergasia/story/55547/o-pinakas-tis-ntropis-posa-eisprattei-o-ergazomenos-posa-plironei-o-ergodotis

Επειδή στον ιδιωτικό τομέα δεν έχουν καταργηθεί τα δώρα χριστουγεννων, διακοπών κ.λπ. (κακώς) ο πιο χαμηλομισθος εργαζόμενος ημιαπασχόλησης (300 ευρώ) στοιχίζει για τον τον εργοδότη >1000 ευρώ/μήνα. Συνεπώς μην απαξιώνεται αυτο το ποσό. Δεν φταίει ο εργοδότης για τις κρατήσεις που γίνονται από το κράτος, που έχει το θράσος να καλέσει την επιθεώρηση εργασίας. Σκεφτείτε οτι από τα 300 ευρώ που παιρνει ο εργαζόμενος (καθαρός μισθός) όταν τον χρησιμοποιήσει το κράτος του κλέβει άλλο 24%.

Επίσης θεωρώ προς τιμή του mymarket που δεν έκανε την εύκολη λύση να θυσιάσει την διευθύντρια του που και αυτή μια εργαζόμενη είναι.

Καλώς ή κακώς όταν περάσει η μπόρα από το υποκατάστημα πρέπει να διώξει αυτόν που διέρρευσε το εσωτερικό κείμενο και αν δεν μπορεί να βρεθεί αυτός να φύγουν όλοι. Ο τύπος έκανε τεράστια ζημιά στην επιχείρηση και δεν μπορεί να μεινει ατιμώρητος.

Επίσης παιδια από της στιγμή που κάποιος σε πληρώνει για υποδοχή ή εξυπηρέτηση πελατών πρέπει να σεβαστείς τη στρατηγική του και να την εφαρμόσεις. Έτσι και αλλιως το χαμογελάτες στον πελάτη που είπε η διευθύντρια κάτι το εξωπραγματικό... Άλλοι ντύνονται μπανάνες, πάπιες και κάνουν τους καραγκιόζηδες (σε μη καρναβαλικές περιόδους) έξω από τα μαγαζιά για να προσελύσουν εργαζόμενους. Το χαμόγελο σας πείραξε...

Τα έχουν βάλει όλοι με μια επιχείρηση που προσφέρει ψωμί σε 30.000 άτομα για ενα έγγραφο που κακώς διέρρευσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
@akikos γιατι να μην πάει κάποιος ανειδικευτος οπως τον λέτε σε μια ταβερνα στην πλάκα να βγάζει ενα 1000αρικο το μηνα με τους τουριστες ρε φιλε και να ξεροσταλιάζει για 3 κατοστάρικα που δεν φτάνουν ουτε για το ενοίκιο σε ενα σουπερ μάρκετ;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
@akikos γιατι να μην πάει κάποιος ανειδικευτος οπως τον λέτε σε μια ταβερνα στην πλάκα να βγάζει ενα 1000αρικο το μηνα με τους τουριστες ρε φιλε και να ξεροσταλιάζει για 3 κατοστάρικα που δεν φτάνουν ουτε για το ενοίκιο σε ενα σουπερ μάρκετ;;;;;

:dance2:Ο κσθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει ότι δουλειά θέλει. Παράλληλα ο εργοδότης είναι ελεύθερο να διαλέξει τον εργαζόμενο που θέλει.

Για να πάρει ο ανειδίκευτος 1000 ευρώ το μήνα πρέπει να τα αξίζει. Ειδικά στη πλάκα και σε βραβευμένα μαγαζιά ο σερβιτόρος με την εμπειρία πληρώνεται καλά, γιατί έχει αναπτύξει ικανότητες που ο απλός ανειδίκευτος δεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Επίσης θεωρώ προς τιμή του mymarket που δεν έκανε την εύκολη λύση να θυσιάσει την διευθύντρια του που και αυτή μια εργαζόμενη είναι.


nope
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οχλοκρατία. Αφού όλο το διαδίκτυο και το ίδιο το κράτος της έκανε bulling, η διοίκηση αναγκάστηκε να τη στείλει στο ταμείο ανεργείας. Γι' αυτό είμαι κατά των νομοσχέδιων κατά του bulling κ.λπ... Γιατί η κάθε κυβέρνηση μπορεί να τα εφαρμόσει όπως θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Οχλοκρατία. Αφού όλο το διαδίκτυο και το ίδιο το κράτος της έκανε bulling, η διοίκηση αναγκάστηκε να τη στείλει στο ταμείο ανεργείας. Γι' αυτό είμαι κατά των νομοσχέδιων κατά του bulling κ.λπ... Γιατί η κάθε κυβέρνηση μπορεί να τα εφαρμόσει όπως θέλει.


Γιατι το διαδικτυο τι πειραζει;;; αυτη δεν ειναι η άποψη των σουπερ μάρκετ αυτων οτι δηλαδη να ειστε και ευχαριστημενοι που δουλευετε με 300 και επειδη ειστε ανειδικευτοι δεν αξιζετε παραπανω....

να βγουνε με τα @@ τους (αν έχουν) και να πουν ΝΑΙ το πιστευουμε αυτο ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ σε κάποια σημεια το εγγραφο έχει κάποιες υπερβολές σε γενικές γραμμες αυτη ειναι η γραμμή μας και δεν απολυουμε την προϊσταμενη. Γιατι δεν το εκαναν;;;

Γιατι ειναι κοτες ΚΑΙ ΚΆΝΟΥΝΕ Μαγκιες μονο εκει που τους παιρνει δηλαδη στον απλο υπάλληλο για αυτο :D

Για αυτο και εγω γουσταρα οταν το ειχα πει στην προϊσταμενη διοτι ηξερα οτι άλλα θα μου ελεγε σαν πελάτη και αλλα σαν υπάλληλο. Για το ιδιο ακριβως πραγμα ! Απιστευτο ε; :D


Αυτο να γινει μάθημα σε οσους πάνε για δουλειες να κοιτάνε και ΛΙΓΟ τριγυρω και να μην νομιζουν οτι ΜΟΝΟ με μια ΚΛΙΚΑ ειναι ασφαλεις στη δουλειά τους. Αν η κλικα δει οτι πάς να την εκθέσεις θα σε αδειάσει και ας εισασταν στα ουζάκια και τα παρτάκια και τις αγκαλιες το προηγουμενο βράδυ.


Με την συγκεκριμενη ξέρεις τι εγινε.... της έδωσαν αυτη τη γραμμή τους έκανε παντού τα κέφια ηταν αρεστή και πηρε υπερβολικο αέρα έπεσε και στην παγιδα και έδωσε τέτοιο έγγραφο εγω θα έλεγα δεν βγάζω τέτοιο έγγραφο και ας το έλεγε και ο διευθυντης. Αιτιολογημένα πάντα και επαγγελματικά. Τραβας και μια αναφορά στη Διοικηση ξέρεις και τους νομους και αν τολμησουν να σε απολυσουν μετά θα σε πληρώσουν κιολας.

Δες εδώ
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ανειδίκευτους εργάτες, 8ωρο δεν υπάρχει. Τουλάχιστον 10ωρο. Όπως μπορείς να δεις κι από αυτά τα διάφορα άρθρα για Έλληνες που έφυγαν για Νορβηγίες και Ισλανδίες και πέρνουν τρελά λεφτά. Βγήκαμε off topic πάντως και δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε.


https://www.iefimerida.gr/news/483923/apolythike-apo-ta-my-market-i-dieythyntria-poy-esteile-tin-epistoli-gia-ta-hamogela-kai


Συγκεκριμένα, η εταιρεία ανέφερε:

«Σε συνέχεια της σχετικής ανάρτησης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι το συγκεκριμένο και μεμονωμένο περιστατικό δεν εκφράζει και δε συνάδει με την κουλτούρα, φιλοσοφία και τρόπο λειτουργίας της αλυσίδας και των 10.700 εργαζομένων της εταιρείας. Οι άνθρωποί μας ήταν από την πρώτη μέρα της λειτουργίας μας μέχρι και σήμερα - και μετά από την συγχώνευση με τη Βερόπουλος - ό,τι πιο πολύτιμο είχαμε και θα έχουμε. Όλα όσα έχουμε καταφέρει ανήκουν σε όλους μας και τους ευχαριστούμε πολύ γι’ αυτό».

ΣΟυ απαντησε η εταιρεια αντι για μένα.... "Οι ανθρωποι μας ηταν απο την πρώτη μέρα της λειτουργίας μας μέχρι και σήμερα - και μετά από την συγχώνευση με τη Βερόπουλος - ό,τι πιο πολύτιμο είχαμε και θα έχουμε. Όλα όσα έχουμε καταφέρει ανήκουν σε όλους μας και τους ευχαριστούμε πολύ γι’ αυτό''

Eιναι οι ανειδικευτοι που δεν θα έπρεπε να παιρνουν πάνω απο 300 ευρώ την ημέρα συμφωνα με τα γραφομενα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Οχλοκρατία. Αφού όλο το διαδίκτυο και το ίδιο το κράτος της έκανε bulling, η διοίκηση αναγκάστηκε να τη στείλει στο ταμείο ανεργείας. Γι' αυτό είμαι κατά των νομοσχέδιων κατά του bulling κ.λπ... Γιατί η κάθε κυβέρνηση μπορεί να τα εφαρμόσει όπως θέλει.

Η κυβέρνηση κι η κάθε κυβερνηση οφειλει εκτός των πολλών λαθών που κανει
να αφηνει τους επιχειρηματιες να παίζουν μπαλιτσα τιμία μεταξύ τους κι όχι να αβανταρει ορισμενους όταν σκάνε δημοπρασίες.

Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Έχει να κάνει με σ/μ αυτό.

:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
https://www.iefimerida.gr/news/483923/apolythike-apo-ta-my-market-i-dieythyntria-poy-esteile-tin-epistoli-gia-ta-hamogela-kai


Συγκεκριμένα, η εταιρεία ανέφερε:

«Σε συνέχεια της σχετικής ανάρτησης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι το συγκεκριμένο και μεμονωμένο περιστατικό δεν εκφράζει και δε συνάδει με την κουλτούρα, φιλοσοφία και τρόπο λειτουργίας της αλυσίδας και των 10.700 εργαζομένων της εταιρείας. Οι άνθρωποί μας ήταν από την πρώτη μέρα της λειτουργίας μας μέχρι και σήμερα - και μετά από την συγχώνευση με τη Βερόπουλος - ό,τι πιο πολύτιμο είχαμε και θα έχουμε. Όλα όσα έχουμε καταφέρει ανήκουν σε όλους μας και τους ευχαριστούμε πολύ γι’ αυτό».

ΣΟυ απαντησε η εταιρεια αντι για μένα.... "Οι ανθρωποι μας ηταν απο την πρώτη μέρα της λειτουργίας μας μέχρι και σήμερα - και μετά από την συγχώνευση με τη Βερόπουλος - ό,τι πιο πολύτιμο είχαμε και θα έχουμε. Όλα όσα έχουμε καταφέρει ανήκουν σε όλους μας και τους ευχαριστούμε πολύ γι’ αυτό''

Eιναι οι ανειδικευτοι που δεν θα έπρεπε να παιρνουν πάνω απο 300 ευρώ την ημέρα συμφωνα με τα γραφομενα σου.

Τελευταία προσπάθεια γιατί έχει αρχίσει να μου τη δίνει:
1. Το άρθρο που μου παραθέτεις δεν σχετίζεται καθόλου με αυτά που έχω γράψει και έχεις παραθέσει.
2. Βάζεις την politically correct ανακοίνωση του σουπερμάρκετ για να μου δείξεις τι, ότι σύμφωνα με αυτή γίνεται οι πωλητές να παίρνουν 1000€ το χρόνο;
3. Πιο πάνω παραδέχεσαι κι ο ίδιος ότι το σουπερμάρκετ δεν τα εννοεί αυτά τα πράγματα και είναι κότες, αλλά πιστεύεις ότι όταν λέει «όλη η επιτυχία μας οφείλεται στους πωλητές» είναι αλήθεια και «μου απάντησε το σουπερμάρκετ» (μου απάντησε προφανώς ότι πρέπει οι πωλητές να παίρνουν 1000€ το μήνα, άσχετα αν δεν τους δίνει τόσα).
4. Τα 300€ μισθός είναι για μερική απασχόληση.
5. Δεν υποστήριξα πουθενά ότι δεν είναι για παραπάνω από 300€ τον μήνα, αλλά υποστήριξα ότι είναι ανέφικτο ο μισθός του να φτάνει το ένα χιλιάρικο το μήνα, πόσο μάλλον τα 300 τη μέρα.
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις πριν απαντήσεις. Είναι σαν να έγραψες ό,τι ήθελες να γράψεις και να επέλεξες το ποστ που θα τα παραθέσεις στην τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Τελευταία προσπάθεια γιατί έχει αρχίσει να μου τη δίνει:
1. Το άρθρο που μου παραθέτεις δεν σχετίζεται καθόλου με αυτά που έχω γράψει και έχεις παραθέσει.
2. Βάζεις την politically correct ανακοίνωση του σουπερμάρκετ για να μου δείξεις τι, ότι σύμφωνα με αυτή γίνεται οι πωλητές να παίρνουν 1000€ το χρόνο;
3. Πιο πάνω παραδέχεσαι κι ο ίδιος ότι το σουπερμάρκετ δεν τα εννοεί αυτά τα πράγματα και είναι κότες, αλλά πιστεύεις ότι όταν λέει «όλη η επιτυχία μας οφείλεται στους πωλητές» είναι αλήθεια και «μου απάντησε το σουπερμάρκετ» (μου απάντησε προφανώς ότι πρέπει οι πωλητές να παίρνουν 1000€ το μήνα, άσχετα αν δεν τους δίνει τόσα).
4. Τα 300€ μισθός είναι για μερική απασχόληση.
5. Δεν υποστήριξα πουθενά ότι δεν είναι για παραπάνω από 300€ τον μήνα, αλλά υποστήριξα ότι είναι ανέφικτο ο μισθός του να φτάνει το ένα χιλιάρικο το μήνα, πόσο μάλλον τα 300 τη μέρα.
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις πριν απαντήσεις. Είναι σαν να έγραψες ό,τι ήθελες να γράψεις και να επέλεξες το ποστ που θα τα παραθέσεις στην τύχη.


Ναι πες το αυτο και σε σενα οχι μονο σε μενα :D

Έγραψα ξεκάθαρα οτι κατα βαθος γνωριζουν ποια ειναι η αληθεια. Απλα άλλα θα σου παραδεχτουν ως πελάτη και άλλα ως υπάλληλο. Διοτι ειναι μια πάγια τακτική να απειλούν έμμεσα τον υπάλληλο οτι μπορουν ανα πάσα στιγμή να τον σχολάσουνε.

Αυτη λοιπον η βρωμικη νοοτροπια απο μένα απορριφθηκε και καταδικάστηκε εξαρχής. Απο εσάς γιατι οχι; κάποιες δικαιολογησαν κιολας αυτους τους ανθρώπους "Άσχετα λεει απο το μισθο των 300 ευρω το να χαμογελάς ειναι επαγγελματισμος και αυτο εξετάζουμε"

τα εξετάζουν ομως μισά ... διοτι ο μισθος ειναι άμεση συναρτηση με την διάθεση κάποιου οταν κάποιος δεν έχει καλη διάθεση δεν έχει και ορεξη να δουλέψει αλλα στην Ελλαδα που γινεται προϊσταμενος ο κάθε άσχετος μονο και μονο επειδη ητανε καλος γλειφτης και ρουφιάνος και βυσμα ειναι λογικο να υπάρχουν πληρη μεσάνυχτα απο σοβαρη διοικηση προσωπικού.

Πάρε παράδειγμα τι γινεται στις Υπηρεσιες και ποιοι έχουν μπει επικεφαλείς σε αυτη την κατευθυνση ηταν και το παράδειγμα μου για το Μάτι το καλοκαιρι στην καταστροφή. Πρέπει να φτάνουμε σε τέτοιες καταστροφες για να καταδιεκνυεται το χάος του κρατικου μηχανισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ναι πες το αυτο και σε σενα οχι μονο σε μενα :D

Έγραψα ξεκάθαρα οτι κατα βαθος γνωριζουν ποια ειναι η αληθεια. Απλα άλλα θα σου παραδεχτουν ως πελάτη και άλλα ως υπάλληλο. Διοτι ειναι μια πάγια τακτική να απειλούν έμμεσα τον υπάλληλο οτι μπορουν ανα πάσα στιγμή να τον σχολάσουνε.

Αυτη λοιπον η βρωμικη νοοτροπια απο μένα απορριφθηκε και καταδικάστηκε εξαρχής. Απο εσάς γιατι οχι; κάποιες δικαιολογησαν κιολας αυτους τους ανθρώπους "Άσχετα λεει απο το μισθο των 300 ευρω το να χαμογελάς ειναι επαγγελματισμος και αυτο εξετάζουμε"

τα εξετάζουν ομως μισά ... διοτι ο μισθος ειναι άμεση συναρτηση με την διάθεση κάποιου οταν κάποιος δεν έχει καλη διάθεση δεν έχει και ορεξη να δουλέψει αλλα στην Ελλαδα που γινεται προϊσταμενος ο κάθε άσχετος μονο και μονο επειδη ητανε καλος γλειφτης και ρουφιάνος και βυσμα ειναι λογικο να υπάρχουν πληρη μεσάνυχτα απο σοβαρη διοικηση προσωπικού.

Πάρε παράδειγμα τι γινεται στις Υπηρεσιες και ποιοι έχουν μπει επικεφαλείς σε αυτη την κατευθυνση ηταν και το παράδειγμα μου για το Μάτι το καλοκαιρι στην καταστροφή. Πρέπει να φτάνουμε σε τέτοιες καταστροφες για να καταδιεκνυεται το χάος του κρατικου μηχανισμου.

Τουλάχιστον χαίρομαι που παραδέχεσαι ότι ίσα που ρίχνεις μια ματιά πριν απαντήσεις. Ας το δεχτώ και για μένα στη συγκεκριμένη περίπτωση για να μην έχουμε κι άλλα.:D
Εγώ δεν συμφωνώ με αυτή την επιστολή έτσι όπως γράφτηκε για να το ξεκαθαρίσω. Εξαρχής πάνω σε άλλο θέμα σχολίασα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν δεν παίρνουν 300€ οι μερικώς απασχολούμενοι ξαφνικά θα πρέπει να εκτιναχθούν στα 900€.
Το χάος που επικρατεί στον κρατικό μηχανισμό είναι άλλη υπόθεση και δεν θεωρώ ότι σχετίζεται σε καμία περίπτωση με τη συγκεκριμένη. Το αν ήταν αυτή ρουφιάνος ή βύσμα δεν μπορείς να το ξέρεις. Ότι είναι ψιλοάσχετη από διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού μπορούμε να συμπεράνουμε μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
O υψηλοτερος μισθος ειναι δικιά μου προσωπική γνώμη. Εγω πχ αν ειχα περιθώρειο και ήμουν τοσο μεγάλη εταιρεια θα αύξανα τους μισθούς. Για να μπορω μετά να ειμαι πιο αυστηρος σε άλλα θέματα. Θα έκανα ενα πειραμα να αυξησω κατα 100-200 ευρώ τον μισθο σε συγκριση με τους γυρω μου.

Σιγουρα δεν θα μπορουσαμε να δουλέψουμε με ανθρώπους που θέλουν να κινουνται εκ του πονηρου και αφηνουν δουλειά σε άλλους. Ο καθενας θα ειχε το ποστο του και θα έπρεπε να ειναι πλήρως καταρτισμένος σε αυτο γιατι θα υπήρχε έλεγχος. Οταν κάποιος έχει συγκεκριμενη δουλειά να κανει δεν έχει δικαιολογια πλέον οτι δεν μπορει να την προλάβει. Οποτε μπορεις να τον ελέγξεις και δικαιοτερα.

Επισης δεν μ αρέσουν οι ρουφιάνοι. Αυτοι που βάζουν λογια απο πισω για να γινει τσακωμος. Τους ειπες κάτι δεν τους άρεσε και αμεσως θέλησαν να σε ρουφιανέψουν αντι να πιάσουν εσένα και να λύσουν την παρεξηγηση.

Επισης δεν μ αρέσουν αυτοι που ΔΕΝ παιρνουν θέση. Ηρθε ένας πελάτης... μην τον παραπέμψεις αμεσως στον προϊστάμενο δοκιμασε να τον αναλάβεις εσυ πρώτα και μπορει το θέμα να λήξει πολυ γρηγορα και χωρις περαιτερω συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
O υψηλοτερος μισθος ειναι δικιά μου προσωπική γνώμη. Εγω πχ αν ειχα περιθώρειο και ήμουν τοσο μεγάλη εταιρεια θα αύξανα τους μισθούς. Για να μπορω μετά να ειμαι πιο αυστηρος σε άλλα θέματα. Θα έκανα ενα πειραμα να αυξησω κατα 100-200 ευρώ τον μισθο σε συγκριση με τους γυρω μου.

Όταν αυξάνεις το μισθό θέλει προσοχή καθώς η αντίστροφη διαδικασία προκαλεί αντιδράσεις. Επίσης αν αυξήσεις τον μισθό στους αναλώσιμους υπάλληλους στους μη αναλώσιμους πρέπει να τους τους το αυξήσεις πολύ παραπάνω για να μην πάνε στον ανταγωνιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Όταν αυξάνεις το μισθό θέλει προσοχή καθώς η αντίστροφη διαδικασία προκαλεί αντιδράσεις. Επίσης αν αυξήσεις τον μισθό στους αναλώσιμους υπάλληλους στους μη αναλώσιμους πρέπει να τους τους το αυξήσεις πολύ παραπάνω για να μην πάνε στον ανταγωνιστή.

Αν δεν περνας καπου καλά οσα και να πάρεις
δεν παιζει ρολο.
Οπότε βγαζεις προβλήματα.

Αυτα τα παραιτουμαι κι είμαι κυριος δεν τα καταλαβαινω εγώ. Ο κανονας είναι ενας.

Δεν υπάρχουν κανονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βγηκαν ολα τα ξωγαμα του Σταλιν να μας πουν για τον κακο ιδιωτικο τομεα και ποσο ωραια θα ζουσαμε ολοι σε ενα καθεστως τυπου Βενεζουελας ή ακομα καλυτερα, Κουβας, για τους πιο hard-core.

Ο μεσος αριστερος, που η μονη οικονομικη συναλλαγη που εχει ειναι να ζηταει απο τον πατερα του χαρτζιλικι γιατι το Polo καιει να το κατεβαζεις συνεχεια Εξαρχεια απο ΒΠ, δεν καταλαβαινει οτι ακριβως αυτος ειναι ο κοσμος που φτιαχνει η αριστερα. Σε μια χωρα που φτωχοποιειται μερα με την ημερα, που η ανεργια ειναι ακομα 20% γιατι οι επενδυσεις ειναι ο σατανας, που καθε μηνα χανονται μερικες χιλιαδες θεσεις εργασιας, που εκατομμυρια κοσμου περιμενουν το επιδομα του κρατους σα ναρκομανεις που περιμενουν τη δοση τους, αυτες ειναι οι εργασιακες σχεσεις που θα υπαρχουν στο Mymarket και στο καθε Mymarket. Δε σ αρεσει με 300 ευρω; Τραβα αλλου, ο δρομος ειναι ανοιχτος και τα σκυλια δεμενα. Κατσε να περιμενεις το επιδομα αλληλεγγυης και εσυ.

Ο μεσος αριστερος νομιζει οτι το κρατος μπορει να επιβαλλει στο Mymarket να πληρωνει τις καθαριστριες 1,000 ευρω για 20 ωρες την εβδομαδα. Με ενα νομο, με ενα αρθρο. Δε μπορει να καταλαβει πως και καλες προθεσεις να εχει το κρατος (εστω ρε παιδι μου), δεν μπορει να επηρεασει την αγορα κατα αυτο τον τροπο. Μπορει να παει τον βασικο 1,500 ευρω. Να απαιτησει προσληψεις. Να αλυσοδεθει η Υπουργος Εργασιας εξω απο το σουπερμαρκετ ως ενδειξη διαμαρτυριας. Δε πα να χτυπαει τον κωλο του κατω, τιποτα δε θα αλλαξει. Οι εργαζομενοι δεν αποκτουν δυναμη μεσα απο συνδικατα που απλα κηρύττουν απεργιες για ψυλλου πηδημα. Αποκτουν δυναμη οταν οι εργοδοτες πρεπει να τους "δελεασουν". Σε μια κοινωνια με 4-5% ανεργια, ο εργοδοτης παρακαλαει τον εργαζομενο. Σε μια κοινωνια με 20% ανεργια, ο εργαζομενος παρακαλαει τον εργοδοτη.

Ο μεσος αριστερος κοιταει τη βιτρινα, τους επαναστατικους λογους, το εμποριο αριστεροσυνης στη βουλη και χανει την ουσια του μαγαζιου. Η ουσια ειναι οτι καμια αλλη μεταπολιτευτικη κυβερνηση δε τα βρηκε τοσο καλα με τους μεγαλοκαρχαριες. Καμια αλλη δε τους εκανε τοσες εξυπηρετησεις, καμια αλλη δε κατεβασε τοσες φωτογραφικες διαταξεις, καμια αλλη δεν απεκτησε τοση εξαρτηση απο τους καρχαριες οσο αυτη. Κοντρα πηγε μονο οσους βρισκονται στο απεναντι στρατοπεδο πολιτικα. Η γνωστη ρηση που ισχυει λεει πως την επομενη των εκλογων οι παπαδες και οι εφοπλιστες ειναι παντα με την κυβερνηση και δεν υπαρχει μεγαλυτερη αληθεια. Η κυβερνηση Τσιπρα βαζοντας τη χωρα στο γυψο, παιζει το παιχνιδι των υπαρχοντων παικτων στην αγορα. Κανενας δε τους απειλει, κανενας δε μπορει να τους κοντραρει, κανενας δεν ασχολειται με μια χωρα που βρισκεται βαλτωμενη. Κι οσο η κυβερνηση πολεμαει τον ιδιωτικο τομεα, ουσιαστικα πολεμαει τις μικρες και τις μικρομεσαιες επιχειρησεις, αφηνοντας πεδιο δοξης λαμπρο στους μεγαλοκαρχαριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός μπορεί να αποτυγχάνει αλλά περνάς πιο καλά από τον κομμουνισμό

που όπως είχε πει και το καραφλό παιδί Λένιν ο λαμπόγυαλος...

"Στους 100 κομμουνιστές, οι 40 είναι αγύρτες, οι 59 αφελείς και ένας μόνο πραγματικός μπολσεβίκος".

Τον Τσίπρα θα εννοούσε...

χαχαχαχα, βαριέμαι τα ιμότικον πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Όταν αυξάνεις το μισθό θέλει προσοχή καθώς η αντίστροφη διαδικασία προκαλεί αντιδράσεις. Επίσης αν αυξήσεις τον μισθό στους αναλώσιμους υπάλληλους στους μη αναλώσιμους πρέπει να τους τους το αυξήσεις πολύ παραπάνω για να μην πάνε στον ανταγωνιστή.


Η αληθεια ειναι οτι πρέπει να κανεις γενικη αυξηση μισθών σε ολους ειδάλλως κάποιοι θα νιώθουν αδικημένοι ειναι σωστο αυτο που γράφεις και συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top