Σεξισμός: πώς τον βιώνουμε;

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα, θεωρώντας ότι ο σεξισμός είναι μια κατάσταση που αφορά και τα δυο φύλα και, ενδέχεται να προέρχεται από οπουδήποτε. Εσείς, πώς τον βιώνετε; Από το άλλο φύλο, από το ίδιο φύλο, από γνωστούς-αγνώστους; Μήπως σας αντιμετωπίζει ο νόμος έτσι, ή ίσως έχετε προβλήματα στο εργασιακό σας περιβάλλον; Προσωπικά, έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου, αλλά θα το πω αργότερα, για να μην προκαταβάλλω. Edit: Σεξισμό θεωρώ, να σε αντιμετωπίζουν πρωτίστως σαν γυναίκα ή άντρα και, ύστερα, σαν Γιώργο ή Νεφέλη. Επίσης, είδα εξαρχής ότι υπάρχουν παρόμοια θέματα, όμως, νομίζω πως εκεί το ζήτημα έχει πάρει άλλη τροπή, έχει τεθεί σε λάθος βάση, οπότε είπα να το πάμε από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
''Edit: Σεξισμό θεωρώ, να σε αντιμετωπίζουν πρωτίστως σαν γυναίκα ή άντρα και, ύστερα, σαν Γιώργο ή Νεφέλη. '' Δλδ σεξισμός με την έννοια πως προτάσσεται το φύλο της προσωπικότητας; Ή αφορά σε κάποια άλλη επιλογή; Το χιαστί γυναίκα-άντρας Γιώργος-Νεφέλη μπερδεύει λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έχεις ένα όνομα, που ακολουθεί το φύλο σου. Αυτά, δεν τα επέλεξες. Πώς θα αναφερθώ στην προσωπικότητά σου, αν δεν πω το όνομά σου; Αν θεωρείς κάτι άλλο σεξισμό, πες το. Δεν είμαι ο guru του e-steki. Όταν λες "είσαι άντρας, πας φαντάρος" και όχι, "Γιώργο, θέλεις να πας φαντάρος;", που είναι το χιαστί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν είμαι τελείως σίγουρη τί ακριβώς σημαίνει σεξισμός. Έτσι όπως το εκλαμβάνω είναι η διαφορετική αντιμετώπιση που έχει ένας άντρας και μια γυναίκα στην ίδια ακριβώς κατάσταση. Οι λέξεις σε -ισμός έχουν μια αρνητική έννοια. Τί γίνεται όμως όταν η γυναίκα (η οποία είναι το θύμα του σεξισμού) χρησιμοποιεί την γυναικεία της φύση για να κερδίσει κάτι και το πετυχαίνει; Μιλάμε τότε για σεξισμό εναντίον του άντρα; Ή μήπως τελικά πρέπει να αποδεχτούμε ότι οι γυναίκες και οι άντρες είναι ίσοι αλλά όχι ίδιοι; Κι ότι κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Θέλεις να εξηγήσεις τί σημαίνει: η γυναίκα είναι το θύμα του σεξισμού; Εννοείς, στην περίπτωση που..; Αν το να χρησιμοποιεί τη φύση της για να τα βγάλει πέρα είναι στάση ζωής, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δε μπορεί να δηλώσει θύμα. Διαφορετικά, ας χρησιμοποιήσει το μυαλό της. Αυτά, στην περίπτωση που το επιλέγει. Όχι, ο σεξισμός τότε είναι εναντίον της γυναικείας φύσης, δεδομένου ότι τον επανατροφοδοτεί. Γιατί να είναι εναντίον του άντρα; Εναντίον ενός άντρα, θα είναι μια σεξιστική διάθεση προς το αντρικό φύλο. Τα νομίσματα έχουν έναν εμπροσθότυπο κι έναν οπισθότυπο (βλ. δυο όψεις) από την στιγμή που πρωτοκυκλοφόρησαν, αλλά ανήκουν στο ίδιο νομισματικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Θέλεις να εξηγήσεις τί σημαίνει: η γυναίκα είναι το θύμα του σεξισμού; Εννοείς, στην περίπτωση που..;

Στην περίπτωση που ας πούμε πληρώνεται λιγότερο από έναν άντρα για την ίδια εργασία. Που την κρίνουν λόγω του φύλου της για κάτι άσχετο με αυτό (πχ εξυπνάδα, εργατικότητα κλπ). Που την υποτιμούν αυτήν ή τη γνώμη της λόγω του οτι είναι γυναίκα. Έτσι αντιλαμβάνομαι το σεξισμό. Εσύ πώς το εννοείς;

Αν το να χρησιμοποιεί τη φύση της για να τα βγάλει πέρα είναι στάση ζωής, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δε μπορεί να δηλώσει θύμα. Διαφορετικά, ας χρησιμοποιήσει το μυαλό της. Αυτά, στην περίπτωση που το επιλέγει. Όχι, ο σεξισμός τότε είναι εναντίον της γυναικείας φύσης, δεδομένου ότι τον επανατροφοδοτεί. Γιατί να είναι εναντίον του άντρα; Εναντίον ενός άντρα, θα είναι μια σεξιστική διάθεση προς το αντρικό φύλο.

Όταν μια γυναίκα κερδίζει λόγω του φύλου της δεν είναι σεξισμός εναντίον του άντρα εφόσον ο άντρας χάνει εξαιτίας του φύλου του; Ας πούμε ένα παράδειγμα. Είναι σε μια παράνομη λέσχη 5 άντρες και 5 γυναίκες και μπουκάρει η αστυνομία. Τους συλλαμβάνουν και οι γυναίκες κάνοντας στους αστυνομικούς τα γλυκά ματάκια τις αφήνουν να φύγουν ενώ τους άντρες τους πάνε μέσα. Αυτό δεν είναι σεξισμός; Ο κερδισμένος όμως είναι η γυναίκα και ο χαμένος ο άντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν είσαι χαμένος, επειδή σε περιμάζεψε η αστυνομία. Η υπηρεσία είναι η χαμένη αφού, οι αστυνομικοί από τη θέση τους ως υπάλληλοι ενός κράτους, προτίμησαν τον ρόλο τους (όπως και, όσο, τον αντιλαμβάνονται) ως ανδρών. Είναι σεξισμός, ναι, αλλά οι γυναίκες τον αποδέχτηκαν (στην περίπτωση αυτή). Οι άντρες, μάλλον δεν είχαν εναλλακτικές. Στο εργασιακό κομμάτι, όμως, είναι σεξισμός σε βάρος των γυναικών. Σαφώς. Και είναι και ένα μεγάλο κοινωνικό ζήτημα. Και έτσι το σκέφτηκα κι εγώ και, έτσι το βιώνω. Δηλαδή, γιατί όποιος έχει γεννηθεί άντρας να υποχρεούται να περάσει στρστιωτική εκπαίδευση; Εγώ και ο φ-χ-ψ είμαστε ίδιοι, επειδή είμαστε άντρες; Εσύ, είσαι ένα και το αυτό με μια πόρνη, μια τραγουδίστρια και μια ευρωβουλευτή, επειδή είστε γυναίκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν είσαι χαμένος, επειδή σε περιμάζεψε η αστυνομία. Η υπηρεσία είναι η χαμένη αφού, οι αστυνομικοί από τη θέση τους ως υπάλληλοι ενός κράτους, προτίμησαν τον ρόλο τους (όπως και, όσο, τον αντιλαμβάνονται) ως ανδρών. Είναι σεξισμός, ναι, αλλά οι γυναίκες τον αποδέχτηκαν (στην περίπτωση αυτή). Οι άντρες, μάλλον δεν είχαν εναλλακτικές.

Θα λέγαμε λοιπόν οτι είναι σεξισμός εναντίον των αντρών;
Σε παρόμοια περίπτωση, αν ένας άντρας και μια γυναίκα με τα ίδια ακριβώς εργασιακά προσόντα κάνουν αίτηση για μια δουλειά και προσληφθεί η γυναίκα μόνο επειδή είναι γυναίκα, δεν είναι σεξισμός εναντίον του άντρα;
Θέλω να πω οτι ο σεξισμός είναι μια ευρεία έννοια κατά τη γνώμη μου και σίγουρα όχι μονόπλευρη.

Δηλαδή, γιατί όποιος έχει γεννηθεί άντρας να υποχρεούται να περάσει στρστιωτική εκπαίδευση; Εγώ και ο φ-χ-ψ είμαστε ίδιοι, επειδή είμαστε άντρες; Εσύ, είσαι ένα και το αυτό με μια πόρνη, μια τραγουδίστρια και μια ευρωβουλευτή, επειδή είστε γυναίκες;

Σίγουρα κάποια πράγματα είναι άδικα προς τον έναν ή τον άλλον αλλά δυστυχώς το κράτος δεν έχει τρόπους ούτε και ευχέρεια να διαχωρίσει τους ανθρώπους αλλιώς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το κράτος δεν έχει τρόπους, να διαχωρίσει τί και για ποιό λόγο; Για να συντηρήσει τις διακρίσεις; Αυτή είναι η ευρεία προσέγγιση του θέματος; Συγγνώμη, αλλά δεν απάντησες ευθέως σε αυτό που σε ρώτησα. Αν θέλει κανείς να κρύβεται πίσω από το φύλο του, θα βρει χιλιάδες τρόπους. Αν μια γυναίκα προσληφθεί, καλώς προσλήφθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το «αγόρια ατσίδες κορίτσια κατσαρίδες» και το «αγόρια ιππότες κορίτσια μαύρες κότες» θεωρούνται σεξισμός;
Αν ναι, τότε ναι τον βίωσα στο δημοτικο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Όταν μια γυναίκα κερδίζει λόγω του φύλου της δεν είναι σεξισμός εναντίον του άντρα εφόσον ο άντρας χάνει εξαιτίας του φύλου του; Ας πούμε ένα παράδειγμα. Είναι σε μια παράνομη λέσχη 5 άντρες και 5 γυναίκες και μπουκάρει η αστυνομία. Τους συλλαμβάνουν και οι γυναίκες κάνοντας στους αστυνομικούς τα γλυκά ματάκια τις αφήνουν να φύγουν ενώ τους άντρες τους πάνε μέσα. Αυτό δεν είναι σεξισμός; Ο κερδισμένος όμως είναι η γυναίκα και ο χαμένος ο άντρας.


μνδουλισος είναι αυτό όχι σεξισμος χαχαχα =D


Γενικα σεξισμος είναι κάθε συπεριφορα η οποια προέρχεται από την πεποιθηση ότι ένας αντρας είναι ανώτερος από μια γυναικα.


Καλα εχει πολλους σαλιάρηδες εκει εξω, τωρα αν ο άλλος επέλεξε την γυναικα σε μια δουλεια λογω εμφανισης και μονο τοτε μάλλον εκανε καλη επιλογή (αμα την βαλει σε ποστο και λογω της ομορφιας της προσελκυει κοσμο αρα και πελάτες στο μαγαζι όπως γινεται και στα νυχτερινα) ή έκανε κακη γιατι επέλεξε ένα ατομο που μπορει να μην είναι καταλληλο μονο και μονο επειδή θέλει να της την πέφτει. Στην τελευταια περιπτωση καλα εκανε και δεν θα με ενοιαζε καθολου γιατι είναι αποτυχια να δουλευεις με τέτοιους βλάκες. Θα καταστραφουν και θα παρασυρουν και σενα μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Το κράτος δεν έχει τρόπους, να διαχωρίσει τί και για ποιό λόγο; Για να συντηρήσει τις διακρίσεις; Αυτή είναι η ευρεία προσέγγιση του θέματος; Συγγνώμη, αλλά δεν απάντησες ευθέως σε αυτό που σε ρώτησα.

Δεν ξέρω τι να σού απαντήσω. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Για το φανταριλίκι, είναι υποχρεωτικό για τους άντρες γιατί εννοείται πως οι άντρες είναι πιο δυνατοί και αυτοί θα πάνε στον πόλεμο αν γίνει. Αν ήταν προαιρετικό δε θα πήγαινε κανείς σχεδόν και στον πόλεμο δε θα ήταν κανείς εκπαιδευμένος.
Η γυναίκα θα πάρει εκ των πραγμάτων άδεια μητρότητας γιατί θηλάζει το μωρό. Σε αυτό και εγώ και μια πόρνη και μια τραγουδίστρια και μια ευρωβουλευτής είμαστε το ίδιο. Το κράτος έτσι μας προστατεύει.

Ντεβιλ ακόμα μια φορά δεν με προσέχεις και απαντάς με ό,τι καταλαβαίνεις.

Είπα:

αν ένας άντρας και μια γυναίκα με τα ίδια ακριβώς εργασιακά προσόντα κάνουν αίτηση για μια δουλειά και προσληφθεί η γυναίκα μόνο επειδή είναι γυναίκα, δεν είναι σεξισμός εναντίον του άντρα;

και απαντάς:

τωρα αν ο άλλος επέλεξε την γυναικα σε μια δουλεια λογω εμφανισης και μονο τοτε μάλλον εκανε κακη επιλογή γιατι επέλεξε ένα ατομο που μπορει να μην είναι καταλληλο μονο και μονο επειδή θέλει να της την πέφτει.

Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν ήθελες να σου απαντήσω, θα έπρεπε να πεις γιατί μια γυναίκα με τα ίδια εργασιακά προσόντα με έναν άντρα, προτιμάται από μια δουλειά. Το κράτος προστατεύει τις γυναίκες, αλλά αν αυτό σε κάνει ίδια με όλες τις άλλες γυναίκες, η ευθύνη των λεγομένων σου δική σου. Μου απάντησες όμως, εμμέσως. Είναι ολοφάνερο ότι είσαι ΟΚ με τις διακρίσεις, στον βαθμό που πιστεύεις ή νιώθεις ότι σε εξυπηρετούν (βλ. πόλεμο). Αυτό ξέρεις πώς λέγεται: δυο μέτρα και δυο σταθμά. Με την λογική σου, αν μια γυναίκα με εξυπηρετεί για να την έχω κλεισμένη στο σπίτι να κάνει τις δουλειές και να με ικανοποιεί σε ό,τι άλλο θέλω, μπορώ να είμαι και φεμινιστής ταυτόχρονα, αφού κάθε περίπτωση (σύμφωνα με εσένα) είναι ξεχωριστή (δηλ. υποκειμενική). Devil, σεξισμός μπορεί να είναι και αυτό που λες, αλλά όχι μόνο αυτό. Σε κάθε περίπτωση, το θέμα δεν είναι επί προσωπικού και, θα μπορούσατε να αναφέρετε κι εσείς σεξισμούς σε βάρος σας. Εύχομαι να μην είχατε βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Μπα δεν τολμάει κανεις να κάνει σεξισμο εις βάρος μας. Προτιμουν να τα έχουν καλα. Έξυπνη κίνηση αυτή. =D

Και με τις κοπελες δεν κάνω τέτοιες κουβεντες αναγνωριζω την ισοτητα και τελειωνει εκει. Οποια πάει να κάνει το μαγκάκι και να την δει αφέντρα με χαλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όπως θα διαπιστώσεις αν, διαβάσεις πιο προσεκτικά, και γίνεται και υπάρχει και αποδοχή. Το κράτος προστατεύει την επιλογή στη μητρότητα, αλλά όχι το δικό σου και το δικό μου δικαίωμα να επιλέξουμε σαν νοήμονες άνθρωποι, αλλά βάση του τί έχουμε στο βρακί μας. Εδώ ταιριάζει το δικό σου: Άντε γεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μπα δεν τολμάει κανεις να κάνει σεξισμο εις βάρος μας. Προτιμουν να τα έχουν καλα. Έξυπνη κίνηση αυτή. =D

Και με τις κοπελες δεν κάνω τέτοιες κουβεντες αναγνωριζω την ισοτητα και τελειωνει εκει. Οποια πάει να κάνει το μαγκάκι και να την δει αφέντρα με χαλάει.

@@ αναγνωρίζεις ντεβιλ. Οι φράσεις που έβαλα σε μπολντ μεταξύ τους έρχονται σε αντιδιαστολή, αν δηλαδή μπορείς να το καταλάβεις. Δεν έχω πρόβλημα με τους σεξιστες, για την ακρίβεια μου περνούν εντελώς αδιάφοροι. Αλλά μου τη δίνει να το παίζουν και φεμινιστές ενώ ξεκάθαρα δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
@@ αναγνωρίζεις ντεβιλ. Οι φράσεις που έβαλα σε μπολντ μεταξύ τους έρχονται σε αντιδιαστολή, αν δηλαδή μπορείς να το καταλάβεις. Δεν έχω πρόβλημα με τους σεξιστες, για την ακρίβεια μου περνούν εντελώς αδιάφοροι. Αλλά μου τη δίνει να το παίζουν και φεμινιστές ενώ ξεκάθαρα δεν είναι.

Δεν θα ξαναγράψεις σε μενα με αυτο το υφος. Δεν σου έχω δώσει κάποιο τέτοιο δικαιωμα. Οτι διαφωνια έχεις θα την εκφράζεις ευγενικά χωρις επιθετικούς χαρακτηρισμους οπως κάνω και εγώ.Αλλιως μην με ξαναπαραθέσεις. Στα πλαισια της γενικοτερης ευγενιας και σεβασμου των μελων στο σαϊτ. Τα @@ τι ειναι; και σε ποιον νομιζεις οτι μιλας σε κανεναν κολλητο σου; για μαζεψου λιγο σε παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δεν θα ξαναγράψεις σε μενα με αυτο το υφος. Δεν σου έχω δώσει κάποιο τέτοιο δικαιωμα. Οτι διαφωνια έχεις θα την εκφράζεις ευγενικά χωρις επιθετικούς χαρακτηρισμους οπως κάνω και εγώ.Αλλιως μην με ξαναπαραθέσεις. Στα πλαισια της γενικοτερης ευγενιας και σεβασμου των μελων στο σαϊτ. Τα @@ τι ειναι; και σε ποιον νομιζεις οτι μιλας σε κανεναν κολλητο σου; για μαζεψου λιγο σε παρακαλω.
Λάθος μου, νόμιζα πως σου άρεσε να σου μιλάνε έξω απ τα δόντια και να σου λένε αυτό που σκέφτονται χωρίς να κρύβουν τίποτα. Με συγχωρείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Όπως θα διαπιστώσεις αν, διαβάσεις πιο προσεκτικά, και γίνεται και υπάρχει και αποδοχή. Το κράτος προστατεύει την επιλογή στη μητρότητα, αλλά όχι το δικό σου και το δικό μου δικαίωμα να επιλέξουμε σαν νοήμονες άνθρωποι, αλλά βάση του τί έχουμε στο βρακί μας. Εδώ ταιριάζει το δικό σου: Άντε γεια!

Σε γενικές γραμμές καθενας εκει εξω μπορει να δωσει στον άλλον να καταλαβει οτι δεν θα υπάρξει κακομεταχειριση ή εκμεταλλευση. Ειναι και θεμα ποιον παιρνει να κανει τι και σε ποιον.

Εγω προσωπικα οπως έγραψα αναγνωριζω την ισοτητα. Σεβομαι τις γυναικες αλλα θελω να μας σεβονται και αυτες. Για αυτο και έγραψα οτι με τις μεγαιρες θα ειχα προβλημα γιατι θέλουν υποτακτικους άντρες και να τους κακοποιούν-εκμεταλλευονται παραδειγματα αρκετά. Αυτο εγραψα σαφές και ξεκάθαρα ουτε λιγο έτσι ή λιγο αλλιώς ουτε και έτσι και γιουβέτσι! Ξεκαθαρά!

Λάθος μου, νόμιζα πως σου άρεσε να σου μιλάνε έξω απ τα δόντια και να σου λένε αυτό που σκέφτονται χωρίς να κρύβουν τίποτα. Με συγχωρείς.

Με κατηγορησες οτι δεν αναγνωριζω την ισοτητα και υπαινιχθηκες οτι ειμαι σεξιστης. Αυτο ειναι προσβολη και οχι μιλάω εξω απο τα δοντια. Δεν με γνωριζεις καν και θα ήθελα αν έχεις όντως τέτοια αποψη για μενα να μην με ξαναπαραθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Με κατηγορησες οτι δεν αναγνωριζω την ισοτητα και υπαινιχθηκες οτι ειμαι σεξιστης. Αυτο ειναι προσβολη και οχι μιλάω εξω απο τα δοντια. Δεν με γνωριζεις καν και θα ήθελα αν έχεις όντως τέτοια αποψη για μενα να μην με ξαναπαραθέσεις.

Τα λόγια σου πιπτουν σε αντίφαση, αυτό προσπάθησα να σου δείξω, έστω και επιθετικά. Αν δεν μπορείς να δεχτείς κριτική για αυτά που γράφεις, ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα φροντίσω πράγματι να μη σε ξαναπαραθεσω. Αλλά μάλλον είσαι σε λάθος μέρος αν όντως συμβαίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top