Σεξισμός: πώς τον βιώνουμε;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Οποια πάει να κάνει το μαγκάκι και να την δει αφέντρα με χαλάει.

Αυτή σου η πρόταση πάντως περιέχει σεξισμό (μιας που είμαστε και σε αυτό το θρεντ). Σαν να λες οτι μάγκας και αφέντης είναι μόνο αντρικά χαρακτηριστικά. Το οποίο για την ακρίβεια έρχεται σε αντίφαση και με τη φράση σου:

Και με τις κοπελες δεν κάνω τέτοιες κουβεντες αναγνωριζω την ισοτητα και τελειωνει εκει.

Αν όντως γυναίκες και άντρες για σένα είναι ίσοι, μπορούν και όλοι να είναι εξίσου μάγκες και αφέντες. Οπότε γιατί λες "πάει να κάνει το μαγκάκι και την αφέντρα"; Δεν μπορεί κάλλιστα να είναι αυτά τα δύο;:hmm:

@Αρκτούρος
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι σε ενοχλεί. Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια οργανωμένη κοινωνία με κανόνες και πρέπει να τους ακολουθούμε. Ούτε κι εμένα μού αρέσουν κάποια πράγματα που "πρέπει" να κάνω επειδή είμαι γυναίκα. Μάλιστα για μένα η ζωή για τους άντρες είναι απείρως καλύτερη και ευκολότερη. Αν με ρωτήσεις γιατί το λέω αυτό, σού λέω: γιατί ο άντρας το μοναδικό πράγμα που είναι κοινωνικά υποχρεωμένος να κάνει είναι να έχει μια (καλή) δουλειά. Αντιθέτως για τις γυναίκες οι απαιτήσεις έχουν φτάσει στα ουράνια πια, ειδικά με την κρίση το κακό παράγινε.

Τα έχει γράψει καλύτερα ο αείμνηστος Λουκιανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αμαν ρε παιδιά. Ανοίγετε ένα θέμα που σηκώνει πολλή συζήτηση και δεν έχετε την υπομονή και τη θέληση να συζητήσετε σαν άνθρωποι. Τέτοια θέματα δεν είναι παραθέτω την άποψή μου και άντε γειά, φυσικά επιδέχονται κριτικής και οι δυο πλευρές και αν θέλουμε να λέμε ότι κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση, ας μην μένουμε στον τρόπο που εκφράζεται ο άλλος, αλλά στο τι έχει να μας πει.
Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι/ες έχουμε δεχτεί κάποια στιγμή στη ζωή μας σεξιστική συμπεριφορά και θα ήταν πιο δόκιμο να συζητήσουμε γι'αυτες τις περιπτώσεις και τις επιπτώσεις τους σε εμάς και τους γύρω μας, παρά να στεκόμαστε σε ανούσια πράγματα.
Προσωπικά μου συνέβη μια φορά ένα περιστατικό πριν πολλά χρόνια, που μπορεί να χαρακτηριστεί ποικιλοτρόπως, αλλά σίγουρα ανήκει και σε αυτή την κατηγορία. Πηγα να εργαστώ στα γραφεία γνωστής εταιρίας που δεν θα αναφέρω για ευνόητους λόγους, και μέσα σε λίγες μέρες μου έγινε σαφές ότι ο διευθυντής δεν έψαχνε γραμματέα, αλλά γκόμενα. Έφυγα τρέχοντας και παρόλο που με δικαιολογώ για το νεαρό της ηλικίας μου, εντούτοις μετανοιώνω που δεν τον κατήγγειλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Αυτή σου η πρόταση πάντως περιέχει σεξισμό (μιας που είμαστε και σε αυτό το θρεντ). Σαν να λες οτι μάγκας και αφέντης είναι μόνο αντρικά χαρακτηριστικά. Το οποίο για την ακρίβεια έρχεται σε αντίφαση και με τη φράση σου:



Αν όντως γυναίκες και άντρες για σένα είναι ίσοι, μπορούν και όλοι να είναι εξίσου μάγκες και αφέντες. Οπότε γιατί λες "πάει να κάνει το μαγκάκι και την αφέντρα"; Δεν μπορεί κάλλιστα να είναι αυτά τα δύο;:hmm:

Δεν δειχνει κανεναν σεξισμο εφοσον πιο πριν ξεκαθαρισα οτι ειμαι υπέρ της ισότητας. Εφοσον πιο πριν έγραψα οτι ειμαι υπερ της ισοτητας δεν προκυπτει απο πουθενά αυτό.

Δεν ειναι θέμα φυλου αλλα θέμα χαρακτήρα.

Ο αφέντης ειναι πάντα ένας σε μια σχέση, αν υπάρχει ισοτητα δεν υπάρχει αφέντης αλλα αμοιβαιος σεβασμός. Αρχικα εξέφρασα λοιπον την πιστη μου στην ισοτητα και εν συνεχεια επιτεθηκα σε ολες εκεινες που βρισκουν έναν καλο τύπο και τον εκμεταλλευονται. Έγραψα το αυτονοητο οτι μαζι δεν θα ειχαμε κανενα μέλλον. Δεν εγραψα πουθενα οτι κάποιος πρέπει να ειναι ο μάγκας ή ο αφέντης.

Τα λόγια σου πιπτουν σε αντίφαση, αυτό προσπάθησα να σου δείξω, έστω και επιθετικά. Αν δεν μπορείς να δεχτείς κριτική για αυτά που γράφεις, ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα φροντίσω πράγματι να μη σε ξαναπαραθεσω. Αλλά μάλλον είσαι σε λάθος μέρος αν όντως συμβαίνει αυτό.

Ετσι νομισες εσύ. Οτι τα δικά μου λογια ήταν αντιφατικά.
Δεν ηταν κριτική, ηταν προσβολή. Ήταν κριση η οποια με έθιξε και σου ξεκαθαρισα οτι εγω δεν συζητάω ουτε καθομαι στο ιδιο τραπέζι με κάποιον που θα εχει τέτοια αποψη για μενα χωρις να με γνωριζει. Να φροντισεις αν έχεις τέτοια άποψη για μενα γιατι και στο παρελθον με έχεις ειρωνευτει σε ποστ χωρις να σε έχω ενοχλησει κάπου. Εσενα προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Αμαν ρε παιδιά. Ανοίγετε ένα θέμα που σηκώνει πολλή συζήτηση και δεν έχετε την υπομονή και τη θέληση να συζητήσετε σαν άνθρωποι. Τέτοια θέματα δεν είναι παραθέτω την άποψή μου και άντε γειά, φυσικά επιδέχονται κριτικής και οι δυο πλευρές και αν θέλουμε να λέμε ότι κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση, ας μην μένουμε στον τρόπο που εκφράζεται ο άλλος, αλλά στο τι έχει να μας πει.
Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι/ες έχουμε δεχτεί κάποια στιγμή στη ζωή μας σεξιστική συμπεριφορά και θα ήταν πιο δόκιμο να συζητήσουμε γι'αυτες τις περιπτώσεις και τις επιπτώσεις τους σε εμάς και τους γύρω μας, παρά να στεκόμαστε σε ανούσια πράγματα.
Προσωπικά μου συνέβη μια φορά ένα περιστατικό πριν πολλά χρόνια, που μπορεί να χαρακτηριστεί ποικιλοτρόπως, αλλά σίγουρα ανήκει και σε αυτή την κατηγορία. Πηγα να εργαστώ στα γραφεία γνωστής εταιρίας που δεν θα αναφέρω για ευνόητους λόγους, και μέσα σε λίγες μέρες μου έγινε σαφές ότι ο διευθυντής δεν έψαχνε γραμματέα, αλλά γκόμενα. Έφυγα τρέχοντας και παρόλο που με δικαιολογώ για το νεαρό της ηλικίας μου, εντούτοις μετανοιώνω που δεν τον κατήγγειλα.

Εγω δεν προκειται να κατσω να κανω καμια εποικοδομητική συζητηση με κάποιον που θα με προσβάλλει και ειναι επιθετικος εναντιον μου γιατι δεν έχει νοημα. Και αμα λάχει σηκωνομαι και φευγω και απο το τραπέζι δεν καθομαι στην ιδια παρέα με κάποιον που έχει τέτοια γνωμη για μένα. Δεν θα μιλάει στον αλλον διπλα με γλυκο τροπο και με προσοχη και σε μενα με ασεβεια ειδικα οταν δεν έχω δωσει δικαιωμα. Δεν το δέχομαι. Άντε γεια! Αποχωρω και απο το θρεντ ως ένδειξη διαμαρτυριας οτι τα λεγομενα μου παρερμηνευονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Μπα δεν τολμάει κανεις να κάνει σεξισμο εις βάρος μας. Προτιμουν να τα έχουν καλα. Έξυπνη κίνηση αυτή. =D

Και με τις κοπελες δεν κάνω τέτοιες κουβεντες αναγνωριζω την ισοτητα και τελειωνει εκει. Οποια πάει να κάνει το μαγκάκι και να την δει αφέντρα με χαλάει.



To μας αναφερόταν σε άντρες και γυναικες. Όχι μονο στην ομάδα των αντρών. Οποτε οποιος χαρακτηρας έχει δυναμικο δογμα ειτε είναι άντρας ειτε γυναιικα δεν τολμάει κανεις να κάνει σεξισμο εις βάρος του.


Για αυτό εξαρχής χρησιμοποιησα το "κανεις δεν τολμάει" και όχι το "καμια δεν τολμάει". Αυτό από μονο του είναι ικανο (επειδή η κατηγορια ηταν σοβαρή) να καταργησει κάθε υπονοια σεξισμου εναντιον μου.


Είναι σαν κατηγορεις κάποιον ότι είναι φαλοκράτης και ρατσιστης. Του τσακιζεις την φήμη. Αυτά να ξέρετε (εγω δεν είμαι δικομανης) για κάποιους αλλους όμως μπορει να είναι και αιτια δικαστικής διαμάχης. Το λέω για να ειμαστε προσεκτικοί σε αυτά που λέμε ή γράφουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ κάποτε έψαχνα δουλειά και πήγα σε έναν με ηλεκτρολογικά είδη ο οποίος μού είπε να πάω Σάββατο απόγευμα για να έχουμε ησυχία (ήμουνα άμαθο το κακόμοιρο). Πήγα και άρχισε να μού δείχνει στον υπολογιστή το τάδε και το τάδε και ξαφνικά άρχισε να μού πιάνει το μπούτι. Πάγωσα για λίγα δευτερόλεπτα και τελικά τού είπα "το χέρι σου τράβα το!" και είχε το θράσος να μού πει "νόμιζα οτι σ' άρεσε"!!! Ε λοιπόν έβαλα μια φίλη της μαμάς μου (η μαμά μου ντρεπόταν) και πήρε τηλέφωνο τη γυναίκα του και τής είπε τι κουμάσι ήταν ο άντρας της. Αυτή δεν το πίστευε. (κονέξιον με άλλο θρεντ). Πήρα την εκδίκησή μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
είναι όμως σωστό να γινόμαστε αντεκδικητικοί Χιμ; Πιο απλό δεν θα ήταν να ανοιχτεί ένα νήμα εδώ για τον σεξισμό κατά των χεριών που απλώνονται όπου τους κατεβεί; Ή για τον σεξισμό ενάντια στα μπούτια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι το να τον εκδικηθώ ήταν κακό. Και έκανα αυτό που τον πόνεσε (πιστεύω). Γενικά θεωρώ οτι οι γυναίκες είναι αδικημένες σχετικά με το πώς αντιμετωπίζονται όταν γίνονται θύματα σεξουαλικής κακοποίησης και το καταγγέλλουν. Εδώ σε μια τόσο πιο προχωρημένη χώρα από εμάς, την Αμερική, τις αντιμετωπίζουν με καχυποψία και αμφισβήτηση εκτός από το οτι τις ρεζιλεύουν. Ούτε να σκεφτώ δε θέλω τι θα γίνει στο Ελλαδιστάν αν κάποια κάνει καταγγελία. Λέγατε παλιότερα κάποιοι για το τι λένε οι γιατροί στα χειρουργεία ενώ ο ασθενής είναι ναρκωμένος. Πιστεύω οτι οι αστυνομικοί λένε πολύυυυυυ περισσότερα. Και στην τελική οι χειρουργοί σε κάνουν και καλά, ας πούνε και μια μ..κία. Οι αστυνομικοί πιο πολύ προστατεύουν τους πολιτικούς παρά τους πολίτες. (πώς πηδάω από το ένα θέμα στο άλλο...).

Τι θέμα να ανοίξουμε λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι το να τον εκδικηθώ ήταν κακό. Και έκανα αυτό που τον πόνεσε (πιστεύω). Γενικά θεωρώ οτι οι γυναίκες είναι αδικημένες σχετικά με το πώς αντιμετωπίζονται όταν γίνονται θύματα σεξουαλικής κακοποίησης και το καταγγέλλουν. Εδώ σε μια τόσο πιο προχωρημένη χώρα από εμάς, την Αμερική, τις αντιμετωπίζουν με καχυποψία και αμφισβήτηση εκτός από το οτι τις ρεζιλεύουν. Ούτε να σκεφτώ δε θέλω τι θα γίνει στο Ελλαδιστάν αν κάποια κάνει καταγγελία. Λέγατε παλιότερα κάποιοι για το τι λένε οι γιατροί στα χειρουργεία ενώ ο ασθενής είναι ναρκωμένος. Πιστεύω οτι οι αστυνομικοί λένε πολύυυυυυ περισσότερα. Και στην τελική οι χειρουργοί σε κάνουν και καλά, ας πούνε και μια μ..κία. Οι αστυνομικοί πιο πολύ προστατεύουν τους πολιτικούς παρά τους πολίτες. (πώς πηδάω από το ένα θέμα στο άλλο...).

Τι θέμα να ανοίξουμε λες;

πόσο πιο σαφώς να την θέσω την θεματολογία; Τα κουλά του κάθε χλιμίτζουρα ή τα μπούτια τα επαπειλούμενα δεν έχουν ψυχή δλδ; Τέλος πάντων, στο γιου εσ δεν έχω ζήσει για να ξέρω τα ήθη κι ούτε έχω ακούσει πως είναι πιο προχώ-, μάλλον σαν απαίδευτο μπουρτζόβλαχο έχω ακούσει τον μέσο αμερικανό να χαρακτηρίζουν. Πως οι χειρουργοί πάλι λένε χοντράδες για τους ασθενείς, δεν έχω δει κάποιονα να το υποστηρίζει. Για το υπόλοιπο προσωπικό πάλι...άστε τα να πάνε Χιμ. Αυτό τέλος με τα μπατσόνια, ίσως έχει κάποια βάση, δεν ξέρω. Ίσως υπήρχε μιά κοινή δεξαμενή των υποψήφιων για διορισμό με βύσμα, ή στα νοσοκομεία ή στο μπατσαριό. Γι' αυτό και οι περί ων ο λόγος, κλασικά γλείφουν τους πολιτικάντηδες αλλά αισχρολογούν για τα έκθετα λαϊκά μπούτια. Τουλάχιστον, με την επιβολή κάποιων προδιαγραφών διορισμού σε αυτές τις 2 κλίκες, ας ελπίσουμε πως θα εκλείψουν αυτοί οι σεξισμοί και πως όλα αυτά θα βαρύνουν μόνο τους παλαιών ηθών διορισθέντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Πιστεύω οτι οι αστυνομικοί λένε πολύυυυυυ περισσότερα. Και στην τελική οι χειρουργοί σε κάνουν και καλά, ας πούνε και μια μ..κία.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό με τους αστυνομικούς? Γιατί εδώ μπαίνει και μια βάση στο γιατί προτιμάμε την εκδίκηση από την καταγγελία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό με τους αστυνομικούς? Γιατί εδώ μπαίνει και μια βάση στο γιατί προτιμάμε την εκδίκηση από την καταγγελία.

Σίγουρα δεν είμαι ειδική, από όσο ακούω πάντως υπάρχει μια αίσθηση ανασφάλειας στους πολίτες. Στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω οτι δε φταίνε και οι ίδιοι οι αστυνομικοί αφού δεν έχουν εκπαιδευτεί ώστε να αντιμετωπίζουν την κάθε κατάσταση που θέλει λεπτό χειρισμό. Σε μια αγγλική σειρά που έβλεπα και μια γυναίκα τη βιάζουν και πάει στην αστυνομία βλέπεις αμέσως το πώς την αντιμετωπίζουν με σεβασμό, έχουν ειδικευτεί σε τέτοιες καταστάσεις, ξέρουν τι να της πουν, πώς να της φερθούν, πώς να την ηρεμήσουν εκτός από τα δαχτυλικά αποτυπώματα και τα αστυνομικά στοιχεία που ψάχνουν. Σε μια αληθινή ιστορία που άκουσα ενός Έλληνα στο εξωτερικό (νομίζω Βέλγιο) ο οποίος βρέθηκε νεκρός από τους συγγενείς του και κάλεσαν την αστυνομία και όταν ήρθε το περιπολικό είχε μαζί ψυχολόγο για να βοηθήσει τους συγγενείς. Δηλαδή όλα αυτά είναι από τ' άγραφα στην Ελλάδα. Στην γνωστή περίπτωση του παιδιού από τη Σαντορίνη ο οποίος είχε εξαφανιστεί και βρέθηκε μια μάρτυρας να πει οτι τον είδε τελευταία φορά με τον τάδε άνθρωπο στο μηχανάκι του κι όταν την κάλεσαν στο τμήμα να καταθέσει της έφεραν μπροστά της τον φερόμενο ως δράστη και της λέει αυτός "εμένα είδες;". Δηλαδή πιο ερασιτεχνισμός πεθαίνεις. Θέλω να πω οτι πρέπει να υπάρχει εκπαίδευση και βοήθεια ψυχολόγων στο πώς αντιμετωπίζεις μια γυναίκα που έχει πέσει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης και το καταγγέλλει. Εγώ πιστεύω οτι ένα μεγάλο ποσοστό αστυνομικών θα το έπαιρναν στο χαβαλέ, ειδικά αν θα ήταν κάποια προκλητικά ντυμένη. Αυτά τα πράγματα είναι ανεπίτρεπτα. Πλατειάζω ως συνήθως. Το bottom line είναι οτι αν η αστυνομία είχε εξειδικευμένο τμήμα τέτοιων περιστατικών ο κόσμος θα έκανε καταγγελίες πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Himela σου μίλησα ξεκάθαρα και σου είπα πως το κράτος με αντιμετωπίζει σαν άντρα, πρώτα, και ύστερα σαν νοήμονα άνθρωπο, στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το "καλώς ή κακώς", απλά δεν είναι άποψη. Τουλάχιστον, παραδέξου ότι αυτό που σου λέω ότι βιώνω, είναι σεξισμός σε βάρος μου. Γι'αυτό και μίλησα για δυο μέτρα και δυο σταθμά, από την άποψη ότι στην μεν περίπτωση (του παραδείγματός σου) με την άδεια μητρότητας, θέλεις το κράτος να προστατέψει την επιλογή σου (ή την τυχαία σου εγκυμοσύνη, δεν έχει σημασία) στην μητρότητα, και το θέλω κι εγώ, στην μεν δική μου περίπτωση, δεν σε ενδιαφέρει αν το κράτος (μας) με στέλνει σε κάτι παρά την θέλησή μου, δηλαδή μου αφαιρεί το δικαίωμα της επιλογής, που εσύ το υπερασπίζεσαι για τον εαυτό σου με κάθε τρόπο (φαντάζομαι και ελπίζω). Σε απάντησή σου, τί θα γίνει σε περίπτωση πολέμου, με την οποία δεν συμπαρατάσσομαι, σε καμία περίπτωση, πρώτον, μπορείς να πας εσύ αν θέλεις, δεύτερον, αν πιστέψουμε στην παραδοχή σου ότι, άντρας=δυνατός=πόλεμος (και = τάφος, προφανώς), τότε μπορούμε να εξετάσουμε το ενδεχόμενο (των πλέον "προοδευμένων" σύγχρονων κρατών) του μισθοφορικού στρατού, στον οποίο (αν δεν κάνω λάθος) πας με την θέλησή σου. Δεν θα συνεχίσω, γιατί δεν θέλω να γίνω φορτικός, ούτε την λύπηση κανενός θέλω. Άποψη έχω Helium και συζήτηση ξέρω να κάνω, με τον δικό μου τρόπο, που, δεν λυπάμαι, σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει καθόλου. Το "άντε γειά", δεν είναι ακριβώς αυτό που διάβασες (μάλλον) με την πρώτη. Devil, φίλε μου, για άλλη μια φορά δεν με κατάλαβες. Εγώ μίλησα για το στρατιωτικό. Πρόσεξέ με, λίγο: Διάβασε τις λέξεις μια-μια, κι αν χρειαστεί ξαναδιάβασε τες. Οι λέξεις έχουν πολύ μεγάλη σημασία, γι'αυτό και τις χρησιμοποιούμε. Όσα μπορεί να σου πει μια λέξη, ίσως να μην μπορέσει ποτέ να σου τα πει όλος ο όγκος της παγκόσμιας λογοτεχνίας, και βάλε. Κάποιοι θα σου μιλήσουν με τρόπο που δεν περίμενες, μην βγαίνεις από τα ρούχα σου. Είσαι νοήμων άνθρωπος και μπορείς να αντιμετωπίσεις τον συνομιλητή σου, με τον δικό σου τρόπο και τον δικό σου χρόνο. Κάποιος που κάποτε θα σε προσβάλλει, το δικό του επίπεδο θα έχει ρίξει. Γιατί, να ρίξεις κι εσύ το δικό σου; Δεν είναι μια καλή ευκαιρία, να το ανεβάσεις, ακόμα περισσότερο; Κάτσε, και σκέψου κάποια πράγματα. Θα αρχίσεις έτσι να ποστάρεις με έναν πολύ διαφορετικό τρόπο: τον (αληθινά) δικό σου τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γυναίκα: Πόσο καλή οδηγός παίζει να σαι?
Ξανθιά: Χαζή
Κοντή, γυναίκα, ομορφούλα-----> Μάχιμη ιατρική ειδικότητα? Όχι κοπέλα μου, εσύ είσαι γλυκούλα δεν είσαι για τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
To μας αναφερόταν σε άντρες και γυναικες. Όχι μονο στην ομάδα των αντρών. Οποτε οποιος χαρακτηρας έχει δυναμικο δογμα ειτε είναι άντρας ειτε γυναιικα δεν τολμάει κανεις να κάνει σεξισμο εις βάρος του.


Για αυτό εξαρχής χρησιμοποιησα το "κανεις δεν τολμάει" και όχι το "καμια δεν τολμάει". Αυτό από μονο του είναι ικανο (επειδή η κατηγορια ηταν σοβαρή) να καταργησει κάθε υπονοια σεξισμου εναντιον μου.


Είναι σαν κατηγορεις κάποιον ότι είναι φαλοκράτης και ρατσιστης. Του τσακιζεις την φήμη. Αυτά να ξέρετε (εγω δεν είμαι δικομανης) για κάποιους αλλους όμως μπορει να είναι και αιτια δικαστικής διαμάχης. Το λέω για να ειμαστε προσεκτικοί σε αυτά που λέμε ή γράφουμε.

Ντεβιλ, δημόσια σου ζητώ συγγνώμη. Όχι επειδή πιστεύω πως τελικά δεν είσαι σεξιστης, αλλά επειδή σε αυτή τη συγκεκριμένη περίπτωση όντως δεν ήταν σεξιστικό αυτό που εγώ κατάλαβα. Το μπέρδεμα ξεκίνησε ήδη από προηγούμενο μήνυμα άλλου μέλους, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Παρεξήγηση λόγω προκατάληψης και κεκτημένης ταχύτητας, παίρνω το πρώτο μήνυμα πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι το να τον εκδικηθώ ήταν κακό. Και έκανα αυτό που τον πόνεσε (πιστεύω). Γενικά θεωρώ οτι οι γυναίκες είναι αδικημένες σχετικά με το πώς αντιμετωπίζονται όταν γίνονται θύματα σεξουαλικής κακοποίησης και το καταγγέλλουν. Εδώ σε μια τόσο πιο προχωρημένη χώρα από εμάς, την Αμερική, τις αντιμετωπίζουν με καχυποψία και αμφισβήτηση εκτός από το οτι τις ρεζιλεύουν. Ούτε να σκεφτώ δε θέλω τι θα γίνει στο Ελλαδιστάν αν κάποια κάνει καταγγελία. Λέγατε παλιότερα κάποιοι για το τι λένε οι γιατροί στα χειρουργεία ενώ ο ασθενής είναι ναρκωμένος. Πιστεύω οτι οι αστυνομικοί λένε πολύυυυυυ περισσότερα. Και στην τελική οι χειρουργοί σε κάνουν και καλά, ας πούνε και μια μ..κία. Οι αστυνομικοί πιο πολύ προστατεύουν τους πολιτικούς παρά τους πολίτες. (πώς πηδάω από το ένα θέμα στο άλλο...).

Τι θέμα να ανοίξουμε λες;

Ας βαλουμε ομως αλλη μια παραμετρο. Η σεξουαλικη παρενοχληση ειναι απιστευτα δυσκολη να αποδειχθει. Εσυ μπορει να λες οτι το αφεντικο σου επιασε το μπουτι ομως ειναι ο λογος σου εναντια στο δικο του. Μπορεις να αποδειξεις τον ισχυρισμο σου; Οχι. Κι αυτο αποτρεπει αρκετες απο το να αναφερουν περιστατικα παρενοχλησης. Επισης, οταν ακουμε ενα τετοιο περιστατικο, στερεοτυπικα θεωρουμε οτι ο αντρας ειναι ενοχος ενω μπορει να μην ισχυει.

Γυναίκα: Πόσο καλή οδηγός παίζει να σαι?
Ξανθιά: Χαζή
Κοντή, γυναίκα, ομορφούλα-----> Μάχιμη ιατρική ειδικότητα? Όχι κοπέλα μου, εσύ είσαι γλυκούλα δεν είσαι για τέτοια.

Αυτα ειναι κοινωνικα στερεοτυπα. Δε σε εμποδιζει κανενας ομως να παρεις διπλωμα οδηγησης, να διαπρεψεις σε διαγωνισμο IQ ή να παρεις μαχιμη ειδικοτητα. Γυναικες κυβερνανε αυτη τη στιγμη τις δυο ισχυροτερες χωρες της Ευρωπης και συζηταμε για το αν ο κοσμος θεωρει τις γυναικες καλες οδηγους; Οποιος στρωνει τον κωλο του πετυχαινει, ειτε ειναι γυναικα, αντρας, κοντος, ψηλος, ομορφος, ασχημος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Οποιος στρωνει τον κωλο του πετυχαινει, ειτε ειναι γυναικα, αντρας, κοντος, ψηλος, ομορφος, ασχημος...

ακριβώς! Προσθέτοντας και το να μην καλύπτεται πίσω από αυτά τα σεξιστικά στερεότυπα τα οποία στα λόγια -και σωστά- στηλιτεύει, άμα αυτά τα στερεότυπα τον συμφέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Ντεβιλ, δημόσια σου ζητώ συγγνώμη. Όχι επειδή πιστεύω πως τελικά δεν είσαι σεξιστης, αλλά επειδή σε αυτή τη συγκεκριμένη περίπτωση όντως δεν ήταν σεξιστικό αυτό που εγώ κατάλαβα. Το μπέρδεμα ξεκίνησε ήδη από προηγούμενο μήνυμα άλλου μέλους, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Παρεξήγηση λόγω προκατάληψης και κεκτημένης ταχύτητας, παίρνω το πρώτο μήνυμα πίσω.


Σου εξήγησα και χθες ότι το σεξιστής είναι ένας χαρακτηρισμος για τον εαυτο μου τον οποίο δεν δέχομαι. Αλλα μάλλον δεν τα εξηγώ καλα ε; και σε πολλά άλλα έχετε προκαταλήψεις και ως εκ τουτου όταν κάποιος σας συζητάει έχετε το μυαλο σας αλλού. Για αυτό και βγάζετε λάθος συμπεράσματα.


Κατά τα αλλα πιστευε ότι θές δεν με ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Επισης, οταν ακουμε ενα τετοιο περιστατικο, στερεοτυπικα θεωρουμε οτι ο αντρας ειναι ενοχος ενω μπορει να μην ισχυει.

Θα ήθελα να μού το εξηγήσεις αυτό πριν προβώ σε βιαστικά συμπεράσματα. Όταν μια γυναίκα δέχεται σεξουαλική παρενόχληση - κακοποίηση λες οτι μπορεί να είναι ένοχη αυτή;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Θα ήθελα να μού το εξηγήσεις αυτό πριν προβώ σε βιαστικά συμπεράσματα. Όταν μια γυναίκα δέχεται σεξουαλική παρενόχληση - κακοποίηση λες οτι μπορεί να είναι ένοχη αυτή;:hmm:

Ναι, σύμφωνα με την θρησκεία της ειρήνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το καταλληλο θεμα για να ξεσπασω καπου τα νευρα μου, πριν τα κανω ολα μπουρδελο στη δουλεια απο βδομαδα γιατι η υπομονη μου ξεπερασε τα ορια της.
Περιστατικο 1ο:
Αφεντικο σε εμενα (με τον ειδικευομενο παρον): "Nelliel πρεπει να στειλουμε την στατιστικη αναλυση που εκανες σε στατιστικολογο γιατι δεν ξερω αν τα αποτελεσματα σου ειναι σωστα."
Αφεντικο προς ειδικευομενο: "Ωραιο το κειμενο, κανε μια διορθωση στην ταδε παραγραφο και ετοιμος."
Ουτε λογος για την δικη του στατιστικη αναλυση, την οποια εκανε σε web calculator ενω εγω στο SPSS και στο SAS και μαλιστα 2 φορες. Επισης εχω πολλη περισσοτερη εμπειρια να αναλυω data απο τον ειδικευομενο, αλλα τα δικα μου δεν τα εμπιστευεται! Κανει την στατιστικη αναλυση γυναικα; Δεν ειναι καλη. Την κανει αντρας; Ουτε κουβεντα!

Περιστατικο 2ο:
Αφεντικο αναφερομενο σε αλλο project: "Nelliel δωσε στον ταδε εθελοντη να κανει την στατιστικη γιατι εχει μεταπτυχιακο."
Μεταπτυχιακο εχω. Εμπειρια σε στατιστικη αναλυση εχω και εγω. Ποσο αθλιος!

Περιστατικο 3ο:
Το αφεντικο μου ειχε αναθεσει να εχω εβδομαδιαια μιτινγκς με τον ειδικευομενο για την ερευνα του. Οταν τον ρωτουσα ποτε ειναι διαθεσιμος μου ελεγε οτι δεν εχει κατι να συζητησει μαζι μου και με αγνοουσε. Του στελνω σε μια φαση εμαιλ και του λεω οτι δεν γινεται να με αγνοει και οτι πρεπει να συζητησουμε για το ταδε θεμα γιατι δεν θα μπορεσει να βγαλει ακρη μονος του. Με πιανει τοτε ο τυπος την αλλη μερα και μου λεει "πρεπει να συζητησουμε για την συμπεριφορα σου". Ποιος; Ο ειδικευομενος. Νευριασμενη παω σε μιτινγκ με αφεντικο και ειδικευομενο:
Αφεντικο: "Nelliel δεν ειναι σωστο να εκνευριζεσαι. Ο ταδε ειδικευομενος ειναι πιο απασχολημενος απο εσενα και θα πρεπει να εισαι πιο δεκτικη και να μη του μιλας ασχημα".
Εγω: "Πιο απασχολημενος; Πως βγαζεις τετοιο αυθαιρετο συμπερασμα;"
Αφεντικο: "Εχεις αδικο. Αυτος εχει πιο φορτωμενο προγραμμα και σταματα να γκρινιαζεις για κατι που δεν εχεις δικιο"
Εγω: ~σηκωνομαι απο την θεση μου χωρις να πω τιποτα φευγω χτυπωντας την πορτα πισω μου~

Αι σιχτιρ με τα ζωα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top