Σεξοπολιτική

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σοφε γεροντα..πες μου τι να κανω για να εχω πραγματικα δικες μου σκεψεις; Δωσε μου ενα παραδειγμα.
Σε παρακαλω..
Εσυ εχεις δικες σου πραγματικα σκεψεις;
Ποιες ειναι αυτες;
Και πως το πετυχες αυτο,βασικα πως πετυχες την ψυχικη εξυγιανση,ετσι ωστε εσυ να εχεις πραγματικα δικες σου σκεψεις;
Κια πως εισια τοσο σιγουρος οτι ειναι οντως πραγματικα δικες σου σκεψεις..και οχι σκεψεις καποιου αλλου..πχ ενος δαιμονιου ή ψυχικα αρρωστου ανθρωπου που σε εχει επηρεασει;
Σε παρακαλω...βοηθησε με να καταλαβω...
Δεν είμαι σοφός, ούτε υγιής. Έχω πολύ μικρές αναλαμπές υγείας μέσα στην αρρώστια μου.

Ξεκίνα με την εξομολόγηση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Αυτά είναι απλά είναι τα συμπτώματα του εθισμού, δηλαδή της δαιμονικής κυριαρχίας επί της ψυχής. Μια καθαρή ψυχή δεν έχει ανάγκη αυτού του επιπέδου τις απολαύσεις διότι καλύπτεται από τις πιο απλές μορφές. Ένα απλό φαγητό, ένα φιλί, μια αγκαλιά, μια απλή σεξουαλική επαφή, το χαμόγελο του παιδιού σου κ.ο.κ. Την έχουν καλύψει ήδη αυτά και δεν επιζητεί το εξεζητημένο.

Ο δρόμος της απόλαυσης είναι ο δρόμος της υποταγής στους δαιμονικούς λογισμούς. Όσο προχωράμε σε αυτό το δρόμο τόσο δεν μας καλύπτει αυτό που νιώθουμε και αναζητούμε την μεγαλύτερη δόση, το πιο εξεζητημένο και σοκαριστικό. Σκοπός όλων αυτών η αποκοπή από τον Θεό, την πηγή της ζωής. Όσο ηδονιζόμαστε δεν σκεφτόμαστε τον Θεό και δεν σκεφτόμαστε τον σκοπό της μας. Να γίνουμε ένα με Εκείνον.

Η ανάγκη μας "να πάρουμε και την μάνα της" θα έπρεπε να μας χτυπά καμπανάκια για την πολιορκία που δεχόμαστε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Με τι θα σκεφτείς? Με το κατειλημμένο μυαλό σου που σου λέει πως 1+1=2 ? Απαιτείται μεγάλη ψυχική εξυγίανση προτού μπορεί να ένας άνθρωπος να κάνει πραγματικά δικές του σκέψεις.

Μας ξεγελασες ρε μπαγάσα τόση ώρα. Α’ επιπέδου τρολ, εύγε.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Δεν είμαι σοφός, ούτε υγιής. Έχω πολύ μικρές αναλαμπές υγείας μέσα στην αρρώστια μου.

Ξεκίνα με την εξομολόγηση.
Ακόμα κι εγώ...κολάζομαι μ΄ αυτά που λες...

Έχεις ακούσει...την υπερηφάνεια ; Σίγουρα. Προς τα εκεί πας, με μαθηματική ακρίβεια...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.
Με τι θα σκεφτείς? Με το κατειλημμένο μυαλό σου που σου λέει πως 1+1=2 ? Απαιτείται μεγάλη ψυχική εξυγίανση προτού μπορεί να ένας άνθρωπος να κάνει πραγματικά δικές του σκέψεις.
Εως τώρα δεν απαντάς με επιχειρήματα , η συζήτηση θυμίζει τέτοια φάση :


Μην περιμένεις να σε πάρει κανείς σοβαρά .
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Από την στιγμή που υπάρχει αμοιβαία έλξη και ενδιαφέρον στο κρεβάτι, Δεν υπάρχει κάτι ανήθικο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Ακόμα κι εγώ...κολάζομαι μ΄ αυτά που λες...

Έχεις ακούσει...την περηφάνεια ; Σίγουρα. Προς τα εκεί πας, με μαθηματική ακρίβεια...
Μπορεις να το πεις και αλλιως βεβαια...αλαζονια ας πουμε..αν δεν ηταν τρολαρισμα. :hehe:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Άντε, πολύ έζησε κι αυτό το θέμα.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.
Πες την αλήθεια, τρολαρεις; Γιατί θα είμαι πιο χαρούμενη αν έχουμε στο φόρουμ κάποιον που θέλει να γίνει μοναχός παρά ένα ακόμα τρολ.
Να βγάζουμε αγγελίες για μέλη . Ευτυχώς τις θέσεις με τα πιο ιδιαίτερα προσόντα τις έχουμε καλύψει ήδη εδώ μέσα :hehe: .
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πες την αλήθεια, τρολαρεις; Γιατί θα είμαι πιο χαρούμενη αν έχουμε στο φόρουμ κάποιον που θέλει να γίνει μοναχός παρά ένα ακόμα τρολ.

Δεν τρολαρω, στο παρελθόν το σκεφτόμουν πολύ. Πλέον, όχι τόσο. Δεν αποκλείεται στο μέλλον.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
εαν έχεις μια x σεξουαλικότητα που συμφωνούμε οτι εαν όχι εξολοκλήρου , τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό ( >90%) καθορίζεται απο βιολογικούς παράγοντες
Αυτό ρώτησα βασικά :P

Βιολογικοί δεν ξέρω αν είναι ακριβώς, μπορεί να είναι και παιδικά τραύματα πχ


Και όλα αυτά είναι σωστά , ακριβώς . Καταπίεση δεν είναι , αλλά μπορούν να γίνουν . Ωστόσο υπάρχει αυτό το μέτρο που είπα . Δηλαδή φαντάσου οτι έχεις μια σχέση και έχεις μια φίλη κάργα φεμινίστρια η οποία χώνεται , και με το κάθε τι που τυγχάνει να της πεις σε έχει στημένη στην γωνία να σου πει οτι ξέρω'γω είπες/έκανες/συμφώνησες στο τάδε επειδή το σύστημα σου έχει κάνει πλύση εγκεφάλου και νομίζεις οτι θες πράγματα που καταβάθος δεν θες . Πες την αλήθεια τώρα , δεν θα σου έσπαγαν τα νεύρα ;

Τα πράγματα γίνονται κάπως λεπτά . Τι εννοώ...ας πούμε για παράδειγμα οτι εμένα μου αρέσει να ζω την ζωή μου σαν σκλάβος . Το να αρνούμαι την ελευθερία μου δεν είναι δικαίωμα που πηγάζει απο την ελευθερία μου ;
Ε ναι samael αλλά δεν θα πω ότι ''α ξες η σεξουαλικότητά μου οφείλεται μόνο στο DNA επειδή οι φεμινίστριες μου στερούν την ελεύθερη βούληση και μου σπάνε τα νεύρα '' :hehe:

Κατά βάθος και στη βιολογία να το αποδώσουμε 100% ή σε παιδικά τραύματα, δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση , δεν νομίζω να επιλέγουμε τι μας ερεθίζει ερωτικά , οπότε το ίδιο εκνευριστικό είναι από αυτή την άποψη.

Μόνο ότι προκαλεί ένα άγχος στο άτομο να αλλάξει σεξουαλικότητα , ενώ αυτά τα έχουμε ξεπεράσει και είμαστε στο ''όπως τη βρίσκει ο κάθε ένας'.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.
Αυτό ρώτησα βασικά :P

Βιολογικοί δεν ξέρω αν είναι ακριβώς, μπορεί να είναι και παιδικά τραύματα πχ
Αα...πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες τώρα . Τα ψυχικά τραύματα ίσως να είναι τα μόνα που μπορούν να μεταβάλλουν την σεξουαλικότητα σου . Εαν και θέλει συζήτηση αυτό γιατί αποτελούν προβληματικές παρεκκλίσεις απο την κανονική συμπεριφορά σου πριν το τραύμα + είναι θεραπεύσιμα κάποιες φορές .
Ε ναι samael αλλά δεν θα πω ότι ''α ξες η σεξουαλικότητά μου οφείλεται μόνο στο DNA επειδή οι φεμινίστριες μου στερούν την ελεύθερη βούληση και μου σπάνε τα νεύρα '' :hehe:
Μα ξαναλέω η σεξουαλικότητα σου οφείλεται στην βιολογία σου . Εσένα μπορεί για παράδειγμα να σου αρέσει να σε βρίζουν κατά την διάρκεια του σεξ . Αυτό το καθορίζει η βιολογία σου , σε φτιάχνει , πως να το κάνουμε ρε παιδάκι μου , πάει και τελείωσε , δεν μπορείς να το αλλάξεις . Εαν όμως θες να είσαι φεμινίστρια και οι φεμινίστριες για τον α ή β λόγο κρίνουν οτι αυτό είναι απόρροια κακών κοινωνικών στερεοτύπων...τότε μπορεί να την καταπιέσεις ( τυχαίο παράδειγμα ο φεμινισμός - στην θέση του βάλε οποιοδήποτε άλλο κίνημα ή πεποίθηση που μπορεί να σου επιβάλλει η θεωρία του τέτοιες σκέψεις/πεποιθήσεις ). Δεν είναι όμως οτι άλλαξε η σεξουαλικότητα σου...την καταπίεσες ή την κατεύθυνες . Αυτό είναι διαφορετικό . Γιατί το γεγονός οτι αποφεύγεις το sex swearing δεν σημαίνει οτι σταμάτησε να σου αρέσει .

Γενικά υπάρχει πάντα ένας κύκλος :
1) Τι νιώθεις
2) Τι σκέφτεσαι
3) Τι κάνεις

Και τα τρία αλληλεπιδρούν . Στο σεξουαλικό κομμάτι το τι νιώθεις είναι pre-defined απο την βιολογία όπως είπα . Απο εκεί και πέρα το πως σκέφτεσαι ή τι κάνεις είναι δικό σου θέμα .
Κατά βάθος και στη βιολογία να το αποδώσουμε 100% ή σε παιδικά τραύματα, δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση , δεν νομίζω να επιλέγουμε τι μας ερεθίζει ερωτικά , οπότε το ίδιο εκνευριστικό είναι από αυτή την άποψη.
Τώρα πας να μπεις σε πιο βαθιά ερωτήματα που αφορούν την ελεύθερη βούληση . Παλιότερα που επικρατούσε η άποψη οτι ο κόσμος ήταν ντετερμινιστικός είχε εκφραστεί απο τον Laplace η άποψη οτι εαν είχαμε πληροφορία για την θέση και την ταχύτητα κάθε σωματιδίου στον κόσμο , θα μπορούσαμε να προβλέψουμε πλήρως το μέλλον . Με άλλα λόγια οτι έκανες , σκεφτόσουν κτλπ. κατά την διάρκεια της ζωής σου , θα ήταν όλα πλήρως προκαθορισμένα ( θα υπήρχε αυτό που λέγαμε μοίρα ) . Εν τέλει όμως με τις εξελίξεις φάνηκε οτι τα πράγματα δεν είναι έτσι και ο κόσμος δεν είναι ντετερμινιστικός . Εαν ήταν δεν θα μπορούσε να υπάρξει για την ακρίβεια . Για αυτό τον λόγο τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και θεωρίες περί ερμηνείας της σκέψης και της ελεύθερης βούλησης με βάση την κβαντική φυσική ( και όχι δεν μιλάω για τις μπούρδες που πολλοί πιστεύουν και διαβάζουν εδώ μέσα απο sites ψευδοεπιστήμης αλλά για actual πεδία έρευνας ) .

Εαν και το ερώτημα σε φιλοσοφικό επίπεδο έχει πολύ ζουμί και ενδιαφέρον , θα πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάθε περίπτωση οτι στην πράξη διαφέρει πολύ να λες οτι έχεις τις x σεξουαλικές επιθυμίες λόγω βιολογίας απο το να λες οτι τις έχεις λόγω των πατριαρχικών αντιλήψεων στην κοινωνία .
Μόνο ότι προκαλεί ένα άγχος στο άτομο να αλλάξει σεξουαλικότητα , ενώ αυτά τα έχουμε ξεπεράσει και είμαστε στο ''όπως τη βρίσκει ο κάθε ένας'.
Τα έχουμε ξεπεράσει στην θεωρία . Αλλά το να πεις "όπως την βρίσκει ο καθένας" με το να πεις "όπως την βρίσκει ο καθένας" και όντως να το εννοείς , διαφέρουν όσο η Γη με τον ήλιο .
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,600 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά υπάρχει κάποιος που με τον κατάλληλο σύντροφο απέναντι του που τον εκφράζει , τον κάνει να νοιώθει οικεία άνευ προηγουμένου ,που θέλει να τον καταπιει ολόκληρο, θα καθήσει τη στιγμή του πάθους να σκεφτεί τι επιβάλλει ή τι όχι ο φεμινισμός ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top