Σεξοπολιτική

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά υπάρχει κάποιος που με τον κατάλληλο σύντροφο απέναντι του που τον εκφράζει , τον κάνει να νοιώθει οικεία άνευ προηγουμένου ,που θέλει να τον καταπιει ολόκληρο, θα καθήσει τη στιγμή του πάθους να σκεφτεί τι επιβάλλει ή τι όχι ο φεμινισμός ;
Δεν νομίζω . Γιατί εαν υπάρχει πια τόσο τρομερό ιδεολογικό χάσμα μεταξύ δύο ανθρώπων , φαίνεται απο νωρίς οπότε δεν προχωράς καν τόσο deep .

Μου θυμίζει έναν φίλο μου που είχε βγει κάποια στιγμή με μια κοπέλα η οποία ήταν μπαι . Και στο πρώτο ραντεβού τους του έκανε σκηνή οτι δεν σέβεται τους lgbtq επειδή δεν αναφέρθηκε στην συζήτηση τους με πλήρεις σεξουαλικούς χαρακτηρισμούςσ στον όρο ζευγάρι ( π.χ. ετερόφυλο ή ομοφυλόφιλο ζευγάρι ) αλλά έλεγε απλά ζευγάρι , αφήνοντας να υποννοηθεί οτι αποτελείται απο άντραα και γυναίκα μόνο . Εε τώρα σόρρυ , αλλά τι έχεις να πεις με τόσο υστερικό άνθρωπο ;
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τι θα σκεφτείς? Με το κατειλημμένο μυαλό σου που σου λέει πως 1+1=2 ? Απαιτείται μεγάλη ψυχική εξυγίανση προτού μπορεί να ένας άνθρωπος να κάνει πραγματικά δικές του σκέψεις.
Ως γνωστόν, αι απανταχού επιστήμοναι αποτελούν την πιο κολασμένη και αποσταθεροποιητική κάστα επί τω συνόλω του κοινωνικού ιστού, καθώc με περίσσια βλασφημοσύνη επιχειρούν να εμπλακούν στα χωράφια των Ιερών μας Πατέρων, όπου μόνο η Σοφία αυτών μπορεί να επεξεργαστεί και να κατανοήσει εις βάθος συγκρινόμενο με τοιούτο που κατέχουσιν αι ερμηκαί κρατήραι.

Τουτέστιν, οφειλόμεν να προβούμεν εις όρθωσιν τους αναστήματός μας, με απαράμιλλο σθένος, διακατεχόμενοι από την παρρησία μάρτυρος ρηγμένου εις αρέναν καταδικασθέντα εις κατασπαραγμόν από ανήμερα θεριά.

Διότι, η λογική δεν έχει χώρο στην ουσία της ζωής. Η δοκιμασίαν συνοψίζεται στη δυνατότητα ημών να δούμε πέρα από το λογικόν. Εκεί όπου, 2+2=5, έχοντας θέσει αξιωματικά ωστόσο ότι 1=1, όπως όλοι οι Αντίχριστοι κολασμένοι μηχανικοί. Αυτό σημαίνειν ελεύθερη σκέψις.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και στο πρώτο ραντεβού τους του έκανε σκηνή οτι δεν σέβεται τους lgbtq επειδή δεν αναφέρθηκε στην συζήτηση τους με πλήρεις σεξουαλικούς χαρακτηρισμούςσ στον όρο ζευγάρι ( π.χ. ετερόφυλο ή ομοφυλόφιλο ζευγάρι ) αλλά έλεγε απλά ζευγάρι , αφήνοντας να υποννοηθεί οτι αποτελείται απο άντραα και γυναίκα μόνο . Εε τώρα σόρρυ , αλλά τι έχεις να πεις με τόσο υστερικό άνθρωπο ;
Αααααα έχουμε γεμίσει με παρανοϊκούς πλέον σε αυτό το κόσμο 🤣
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αα...πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες τώρα . Τα ψυχικά τραύματα ίσως να είναι τα μόνα που μπορούν να μεταβάλλουν την σεξουαλικότητα σου . Εαν και θέλει συζήτηση αυτό γιατί αποτελούν προβληματικές παρεκκλίσεις απο την κανονική συμπεριφορά σου πριν το τραύμα + είναι θεραπεύσιμα κάποιες φορές .
Τι είναι θεραπεύσιμο ; η παιδοφιλία δεν θεωρείται θεραπεύσιμη .

Κάποιο εμμονικό φετίχ που κάνει το άτομο δυσλειτουργικό στη συνουσία μπορεί , δεν ξέρω. Αλλά αυτό δεν θεωρείται αλλαγή.

Ψυχικά τραύματα εγώ δεν εννοούσα με την κακή έννοια , ενώ αυτό που είμαστε, η ιδιοσυγκρασία μας. Τι είναι και προβληματικό ψυχιατρικά ; τίποτα μόνο ότι βλάπτει εσένα ή τους άλλους . Και σεξουαλικά εννοώ και γενικώς ο χαρακτήρας μας πως διαμορφώνεται . Δεν είναι μόνο DNA , είναι και περιβάλλον . Απλά το είπα ψυχικά τραύματα δίνοντας σου αρνητική έννοια μάλλον .

Μα ξαναλέω η σεξουαλικότητα σου οφείλεται στην βιολογία σου .
Βιολογία εσύ τι εννοείς ; DNA ; όταν κάτι θα με επηρεάσει σαν έμβρυο ;

Εσένα μπορεί για παράδειγμα να σου αρέσει να σε βρίζουν κατά την διάρκεια του σεξ . Αυτό το καθορίζει η βιολογία σου , σε φτιάχνει , πως να το κάνουμε ρε παιδάκι μου , πάει και τελείωσε , δεν μπορείς να το αλλάξεις . Εαν όμως θες να είσαι φεμινίστρια και οι φεμινίστριες για τον α ή β λόγο κρίνουν οτι αυτό είναι απόρροια κακών κοινωνικών στερεοτύπων...τότε μπορεί να την καταπιέσεις ( τυχαίο παράδειγμα ο φεμινισμός - στην θέση του βάλε οποιοδήποτε άλλο κίνημα ή πεποίθηση που μπορεί να σου επιβάλλει η θεωρία του τέτοιες σκέψεις/πεποιθήσεις ). Δεν είναι όμως οτι άλλαξε η σεξουαλικότητα σου...την καταπίεσες ή την κατεύθυνες . Αυτό είναι διαφορετικό . Γιατί το γεγονός οτι αποφεύγεις το sex swearing δεν σημαίνει οτι σταμάτησε να σου αρέσει .
Ε πάλι για συνέπειες μου λες. Αυτό δεν είναι επιχείρημα ότι ''όλα είναι βιολογία''.. Θα μου πεις δεν έχουν σημασία όλα αυτά, οπότε κρατάμε αυτό που είναι ωφέλιμο για το άτομο, δηλαδή να μην καταπιέσει κάποιος τη σεξουαλικότητά του επειδή κάποιος είπε..
Τώρα πας να μπεις σε πιο βαθιά ερωτήματα που αφορούν την ελεύθερη βούληση . Παλιότερα που επικρατούσε η άποψη οτι ο κόσμος ήταν ντετερμινιστικός είχε εκφραστεί απο τον Laplace η άποψη οτι εαν είχαμε πληροφορία για την θέση και την ταχύτητα κάθε σωματιδίου στον κόσμο , θα μπορούσαμε να προβλέψουμε πλήρως το μέλλον . Με άλλα λόγια οτι έκανες , σκεφτόσουν κτλπ. κατά την διάρκεια της ζωής σου , θα ήταν όλα πλήρως προκαθορισμένα ( θα υπήρχε αυτό που λέγαμε μοίρα ) . Εν τέλει όμως με τις εξελίξεις φάνηκε οτι τα πράγματα δεν είναι έτσι και ο κόσμος δεν είναι ντετερμινιστικός . Εαν ήταν δεν θα μπορούσε να υπάρξει για την ακρίβεια . Για αυτό τον λόγο τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και θεωρίες περί ερμηνείας της σκέψης και της ελεύθερης βούλησης με βάση την κβαντική φυσική ( και όχι δεν μιλάω για τις μπούρδες που πολλοί πιστεύουν και διαβάζουν εδώ μέσα απο sites ψευδοεπιστήμης αλλά για actual πεδία έρευνας ) .

Εαν και το ερώτημα σε φιλοσοφικό επίπεδο έχει πολύ ζουμί και ενδιαφέρον , θα πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάθε περίπτωση οτι στην πράξη διαφέρει πολύ να λες οτι έχεις τις x σεξουαλικές επιθυμίες λόγω βιολογίας απο το να λες οτι τις έχεις λόγω των πατριαρχικών αντιλήψεων στην κοινωνία .

Τα έχουμε ξεπεράσει στην θεωρία . Αλλά το να πεις "όπως την βρίσκει ο καθένας" με το να πεις "όπως την βρίσκει ο καθένας" και όντως να το εννοείς , διαφέρουν όσο η Γη με τον ήλιο .
Το σύμπαν υπόκειται στο τυχαίο και το απρόβλεπτο, που πάλι απειλεί την ελεύθερη βούληση όπως και ο ντετερμινισμός . Στα ίδια καταλήγουμε, ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση .

Βέβαια και αυτά που λέμε για ένα σωματίδιο μπορεί να μην εφαρμόζονται σε ένα ολόκληρο οργανισμό όπως ο άνθρωπος. Οπότε ''κβαντοφιλοσοφία'' δεν ξέρω αν βγάζει νόημα , δεν έχω ασχοληθεί κιόλας βέβαια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αγαπητέ μου φίλε,

Είμαι ο ορισμός του ηδονιστή. Θα μπορούσα να ερεθιστώ και να τελειώσω πάνω από ένα περιοδικό που θα δείχνει δυο ελάφια να γευματίζουν χορτάρι στην αφρικανική σαβάνα εν μέσω παρτούζας με τρεις καμηλοπάρδαλεις που τις έχει πιάσει κόψιμο από κατανάλωση χαλασμένου κοκορετσίου, και να μην αισθανθώ την παραμικρή ενοχή.

Έχω πολύ συγκεκριμένα αυστηρά όρια στο τι δεν επιθυμώ ή θεωρω ανεπίτρεπτο στο σεξ. Και είμαι μια χαρά συντηρητικός, ονειρεύομαι την ανάκτηση της Πόλης, και δεν συμμαζεύεται.

Και κάπου εδω απαντώ στο ερώτημα της Αύρας.

Το πράγμα της πολιτικής και της ιδεολογίας, δεν ξεκινάει από την σεξοπολιτική.

Είναι ήδη αργά αμα φτάσει στο σεξ.

Και εξηγώ:

Η ιδεολογική αγκύλωση, σχεδόν πάντοτε, δείχνει τα δόντια τις πριν καν την εδραίωση μιας απλής βασικής μορφής ερωτικής σχέσεως μεταξυ δυο ανθρώπων, πριν την οποιαδήποτε συνουσία.

Εαν ο φέρων την ιδεολογική αντίληψη, την έχει καταστήσει εν τη συλλογιστική του ως ισχυροτέρα και μη διακριτή από τον ερωτισμό και την υγιή ερερθιστική πρόκληση, τότε καθίσταται βέβαιο το ενδεχόμενο επιρροής της ιδεολογίας στις σεξουαλικές συνήθειες του ατόμου, αν αυτό επιτραπεί και ξεπεραστεί απο το άλλο άτομο στο πρωταρχικό στάδιο της σιωπηλής συμφωνίας που λέγεται σχέση.


Εαν ο φέρων την ιδεολογική αντίληψη, γνωρίζει να στεγανοποιεί και να απομονώνει τα πιστεύω του και να τηρεί μια ισορροπία μεταξύ ψυχής και σάρκας, ιδεολογίας και ηδονής χωρίς καν να την καθιστά -την ιδεολογία- ισχυροτέρα του ερωτισμού, τούτο καταλήγει σε συνουσίες ανεπηρέαστες απο οποιαδήποτε προυπάρχουσα ιδεολογία.

Συνεπώς, συμπεραίνουμε πως πραγματικός ψυχικός εκφυλισμός είναι η αποδυνάμωση της κατα συντηρητικήν έννοια ισορροπίας πνευματος και σαρκός (ο κατεξοχήν ορισμός του εκφυλισμου - η αποδυνάμωση και η εξαχρείωση) με την ως άλλον δαίμονα κατάληψη του νου υπό της ιδεολογικής αγκυλώσεως προς τερατώδην βρώση και εξολόθρευση της φυσικής τάσεως του ανθρώπου προς ερεθισμόν αλλήλων.


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Η σχέση δεν έχει να κάνει , και παρθένος να είσαι μπορείς να ξέρεις τι είσαι και τι σε τραβάει σε ένα βαθμό.

Τώρα να κάτσει κανείς να συλλογίζεται ''από εδώ η ιδεολογία μου και από δω η σεξουαλικότητά μου '' και να μην επηρεαστεί, αν τελικά μπορεί να επηρεαστεί.. αυτό πως θα γίνει ;

Εκτός αν ανακάλυψες κάτι που σου αρέσει κόντρα στις πεποιθήσεις σου και το διαχώρισες.

Βέβαια όταν λέμε πεποιθήσεις δεν σημαίνει ότι το άτομο είναι συνειδητοποιημένο και προσδιορίζεται ως ιδεολόγος με μια ταμπέλα απαραίτητα . Αλλά έχει μια νοοτροπία κατά βάθος .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Τι είναι θεραπεύσιμο ; η παιδοφιλία δεν θεωρείται θεραπεύσιμη .
Αυτή όμως δεν είναι παρέκκλιση που δημιουργείται κατά την διάρκεια της ζωής κάποιου ούτε είναι αποτέλεσμα ψυχικού τραύματος . Οπότε δεν μπορείς να τα θεραπεύσεις . Ο μόνος τρόπος να λειτουργήσει ένας παιδόφιλος είναι να καταπιέσει την βιολογία του .
Κάποιο εμμονικό φετίχ που κάνει το άτομο δυσλειτουργικό στη συνουσία μπορεί , δεν ξέρω. Αλλά αυτό δεν θεωρείται αλλαγή.
Όχι , και πιθανότατα αυτό το εμμονικό φετίχ θα εμφανιστεί πολύ νωρίς .
Ψυχικά τραύματα εγώ δεν εννοούσα με την κακή έννοια , ενώ αυτό που είμαστε, η ιδιοσυγκρασία μας. Τι είναι και προβληματικό ψυχιατρικά ; τίποτα μόνο ότι βλάπτει εσένα ή τους άλλους . Και σεξουαλικά εννοώ και γενικώς ο χαρακτήρας μας πως διαμορφώνεται . Δεν είναι μόνο DNA , είναι και περιβάλλον . Απλά το είπα ψυχικά τραύματα δίνοντας σου αρνητική έννοια μάλλον .
Κάποιοι είμαστε δύσκολοι αλλά όχι και ψυχικό τραύμα η ιδιοσυγκρασία μας βρε Aura :hehe: .
Προβληματικό ψυχιατρικά θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε πιστεύω οποιαδήποτε νόσο που σχετίζεται με την σκέψη/συμπεριφορά η οποία διαταρράσει την φυσιολογική λειτουργία του ανθρώπου στην καθημερινότητα του κάνοντας τον δυσλειτουργικό σε σημαντικό βαθμό . Όσο για το τελευταίο που λες...η άποψη μου είναι οτι ερχόμαστε στον κόσμο με κάποια traits και κάποια potentials . Ορισμένα δεν εκδηλώνονται εκτός εαν οι συνθήκες τα ευνοήσουν .

Πιστεύω οτι αυτό έχει μια λογική καθώς βλέπεις λόγου χάρη ανθρώπους που έχουν στο σόι τους διάφορες κληρονομικές ασθένειες , αλλά οι ίδιοι ίσως δεν τις εμφανίζουν ποτέ . Και ο λόγος μπορεί να είναι π.χ. διαφορετικό περιβάλλον/τρόπος ζωής/ψυχολογία κτλπ.
Βιολογία εσύ τι εννοείς ; DNA ; όταν κάτι θα με επηρεάσει σαν έμβρυο ;
Ως βιολογία θεωρώ όλα εκείνα τα στοιχεία που καθορίζουν απο υλικής σκοπιάς το έμβρυο , ιδίως την δομή του εγκεφάλου του . Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει διάφορους τυχαίους παράγονες αλλά και εξωτερικούς ( ακόμα και το εαν η μητέρα π.χ. καπνίζει ) . Δεν ξέρω εαν θα μπορούσαμε να αποδώσουμε τα πάντα στο DNA αλλά ναι , ας πούμε το DNA καθώς πιστεύω οτι συννενοούμαστε .
Ε πάλι για συνέπειες μου λες. Αυτό δεν είναι επιχείρημα ότι ''όλα είναι βιολογία''.. Θα μου πεις δεν έχουν σημασία όλα αυτά, οπότε κρατάμε αυτό που είναι ωφέλιμο για το άτομο, δηλαδή να μην καταπιέσει κάποιος τη σεξουαλικότητά του επειδή κάποιος είπε..
Όχι , προφανώς δεν είναι όλα μόνο βιολογία γιατί και το τι αρέσει στον παιδόφιλο ας πούμε απο την βιολογία του προέρχεται . Δεν του λέμε όμως εε εντάξει εφόσον είναι η βιολογία σου κάνε δουλειά σου και εκφράσου ελεύθερα . Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι τόσο ο άντρας όσο και η γυναίκα έχουν διαθέσεις κυριαρχίας ή υποτακτικότητας . Δεν αξίζει λοιπόν στο πλαίσιο ενός ερωτικού παιχνιδιού να ψάχεται κανείς τόσο πολύ για ποιον λόγο του αρέσουν ορισμένα πράγματα . Αντλείς ευχαρίστηση , περνάς καλά , δεν βλάπτεις κανέναν...άρα ; Ποιο το νόημα ;
Το σύμπαν υπόκειται στο τυχαίο και το απρόβλεπτο, που πάλι απειλεί την ελεύθερη βούληση όπως και ο ντετερμινισμός . Στα ίδια καταλήγουμε, ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση .
Δύσκολο να σου δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση . Το απρόβλεπτο πάντως δεν πιστεύω οτι απειλεί την ελεύθερη βούληση . Διότι απαραίτητη προϋπόθεση της ύπαρξης της αποτελεί ο κόσμος να είναι τυχαίος και απρόβλεπτος . Συνήθως η τυχαιοκρατία παρουσιάζεται ως μια συμφορά , μια καταρραμένη και νοσηρή ιδιότητα του κόσμου μας , κάτι χαοτικό ( τελείως διαφορετικό το χαοτικό με το τυχαίο απο μαθηματικής άποψης ) . Στην πραγματικότητα όμως η τυχαιότητα είναι ο λόγος που η ζωή είναι εφικτή . And i really mean it , χωρίς αυτή δεν θα υπήρχαμε . Για την ακρίβεια όχι μόνο εμείς αλλά ούτε το ίδιο το σύμπαν δεν θα υπήρχε...τουλάχιστον όχι με την μορφή που το ξέρουμε σήμερα .
Βέβαια και αυτά που λέμε για ένα σωματίδιο μπορεί να μην εφαρμόζονται σε ένα ολόκληρο οργανισμό όπως ο άνθρωπος. Οπότε ''κβαντοφιλοσοφία'' δεν ξέρω αν βγάζει νόημα , δεν έχω ασχοληθεί κιόλας βέβαια.
Αυτή είναι και η ομορφιά εαν θες του πράγματος . Το πως ενώ ξέρουμε οτι οι θεμελιώδεις νόμοι είναι τυχαιοκρατικοί , εν τέλει βλέπουμε δομές γύρω μας οι οποίες μπορούν να περιγραφτούν ντετερμινιστικά . Εφόσον η τυχαιότητα αποτελεί πράγματι αναγκαία συνθήκη για την ύπαρξη της ελεύθερης βούλησης , είναι εύλογο να υποθέσει κανείς οτι το θαύμα που αποκαλούμε συνείδηση ή κάτι σημαντικό τουλάχιστον που σχετίζεται με αυτή , και αντίστοιχα η σκέψη , η βούληση κτλπ. πρέπει να δημιουργείται ή να πηγάζει ή να συνδέεται με τον μικροσκοπικό κόσμο των ατόμων , όπου η τυχαιοκρατία των φυσικών νόμων είναι πιο έκδηλη ( όπως αποδεικνύεται βάσει των θεωριών πάντα ) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δύσκολο να σου δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση . Το απρόβλεπτο πάντως δεν πιστεύω οτι απειλεί την ελεύθερη βούληση . Διότι απαραίτητη προϋπόθεση της ύπαρξης της αποτελεί ο κόσμος να είναι τυχαίος και απρόβλεπτος .
Έστω ότι πάω για συνέντευξη σε μια δουλειά με τη βούλησή μου . Παθαίνω λάστιχο επειδή εντελώς τυχαία πάτησα ένα καρφί . Εκεί εντελώς τυχαία, σταματάει να με βοηθήσει ένας άντρας, που εντελώς τυχαία είναι ο έρωτας της ζωής μου . Χάνω τη δουλειά , κερδίζω στην αγάπη.

Που είναι η ελεύθερη βούληση ; αφού η βούλησή μου ήταν να βρω μια δουλειά και όχι να παντρευτώ .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Έστω ότι πάω για συνέντευξη σε μια δουλειά με τη βούλησή μου . Παθαίνω λάστιχο επειδή εντελώς τυχαία πάτησα ένα καρφί . Εκεί εντελώς τυχαία, σταματάει να με βοηθήσει ένας άντρας, που εντελώς τυχαία είναι ο έρωτας της ζωής μου . Χάνω τη δουλειά , κερδίζω στην αγάπη.

Που είναι η ελεύθερη βούληση ; αφού η βούλησή μου ήταν να βρω μια δουλειά και όχι να παντρευτώ .
Μπορεί να μην είχες λόγο για το λάστιχο , καθώς δεν ήξερες για το καρφί που θα πάταγες...ούτε σχετικά με το ποιος θα ήταν στο σημείο όταν συνέβη το περιστατικό...αλλά...ήταν επιλογή σου να δεχτείς την βοήθεια του τυχαίου άντρα . Ήταν της τύχης να είναι ο έρωτας της ζωής σου αλλά ήταν επιλογή σου να μιλήσετε και να το πάτε παρακάτω για να το ανακαλύψεις αυτό . Εαν δεν υπήρχε η διάθεση και η πρόθεση εξαρχής , είτε ήταν ο έρωτας της ζωής σου είτε όχι δεν θα το ανακάλυπτες ποτέ εαν δεν μιλούσατε παραπάνω . Ακόμα και εαν εκείνος έκανε την προσέγγιση , πάλι δεν θα γινόταν τίποτα εαν δεν ήθελες και εσύ .

Ναι μεν δεν έχεις έλεγχο στα πάντα , αλλά σίγουρα έχεις έλεγχο σε αρκετά . Ευκαιρίες παρουσιάζονται συνεχώς θεωρώ είτε αυτό αφορά τα επαγγελματικά είτε τα ερωτικά . Κάποιες φορές είναι πολύ καλές , αλλά το ερώτημα είναι...εσύ θα τις αρπάξεις αυτές τις ευκαιρίες ; Η τύχη είναι σημαντική , αλλά και η βούληση που έχουμε είναι σημαντική . Κοινώς το τι μας φέρνει η ζωή είναι απρόβλεπτο , αλλά είναι στην διακριτική μας ευχέρεια να το δεχτούμε ή να το απορριψουμε πολλές φορές . Οπότε μπορούμε να έχουμε απο λίγο εως πολύ έλεγχο σε ορισμένα πράγματα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύετε ότι οι πεποιθήσεις και οι απόψεις ενός ατόμου μπορούν να επηρεάσουν την σεξουαλικότητα του ;

Για παράδειγμα ένας άντρας ''φεμινιστής'' έχει περισσότερες πιθανότητες να γίνει υποτακτικός πηγαίνοντας κόντρα στα ''στερεότυπα της πατριαρχίας'' από ότι ένας ''συντηρητικός σεξιστής '';


Feminists who view BDSM as contradictory to feminism also often believe that women who engage in BDSM practices, and specifically those who play a submissive role in them, have been led by sexist power structures to believe that they enjoy these acts.

Θαρρώ ότι είναι εξαιρετικά δύσκολος για την συντριπτική πλειοψηφία ο πρακτικός διαχωρισμός απόψεων και συμπεριφοράς. Άρα σίγουρα υφίσταται αλληλεπίδραση αυτών των 2. Για τον βαθμό στον οποίο πραγματοποιείται, μόνο επισφαλείς εικασίες διατυπώνονται από εμάς εν προκειμένω. Ενδιαφέρον θέμα.

Για προβληματισμό:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πιο σοβαρά τώρα, ένας φεμινιστής λογικά δεν θα είναι φαν της αρρενωπότητας, το να είσαι υποτακτικός αντίκειται στην αρρενωπότητα, οπότε 1+1=2...
Ναι ολοι αυτοι οι CEO's, πολιτικοι, δικαστες, εισαγγελεις κτλ που πανε σε αφεντρες και τους κανουν τα κωλομαγουλα μπλε ειναι ακραιοι φεμινιστες. Τι αλλο θα ακουσουμε χρηστε μου.

Όταν έχεις την ανάγκη να κυριαρχήσεις μια γυναίκα έχεις αδύναμο πνεύμα, δεν εμπνέεις, έχεις ανάγκη να νιώσεις δυνατός μετά από ένα υποκατάστατο, γιατί ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται και η ο διεφθαρμενος την εξουσία.

Όταν έχεις ανάγκη να κυριαρχηθεις από μια γυναίκα ονειρεύεσαι ακόμη τη μήτρα. Σου προσφέρει ηδονή να είσαι ο κατώτατος γιατί δεν σταμάτησες ποτέ να είσαι να είσαι παιδί. Έχασες στάδια της ανδρωσης σου.

Και στις δύο περιπτώσεις η ψυχή σου δεν είσαι καθαρή, και η ζωή σου δεν έχει σκοπό.

Ψυχολογια του πουτσου και του κωλου. Και το χειροτερο ειναι ψηφιζεις. Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν ξερεις κυριολεκτικα τιποτα, ειναι οτι νομιζεις οτι ξερεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εν τέλει όμως με τις εξελίξεις φάνηκε οτι τα πράγματα δεν είναι έτσι και ο κόσμος δεν είναι ντετερμινιστικός . Εαν ήταν δεν θα μπορούσε να υπάρξει για την ακρίβεια . Για αυτό τον λόγο τα τελευταία χρόνια υπάρχουν και θεωρίες περί ερμηνείας της σκέψης και της ελεύθερης βούλησης με βάση την κβαντική φυσική ( και όχι δεν μιλάω για τις μπούρδες που πολλοί πιστεύουν και διαβάζουν εδώ μέσα απο sites ψευδοεπιστήμης αλλά για actual πεδία έρευνας ) .
Η κβαντομηχανικη ειναι ντετερμινιστικη, το συμπαν ειναι ντετερμινιστικο και οχι οι εικασιες του πενροουζ δεν ειναι πεδιο ερευνας και ουτε βασιμες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστεύετε ότι οι πεποιθήσεις και οι απόψεις ενός ατόμου μπορούν να επηρεάσουν την σεξουαλικότητα του ;

Οι πεποιθησεις και οι αποψεις ενος ατομου ειναι απορεια της σεξουαλικοτητας του και οχι το αναποδο.

Κλασικο παραδειγμα ερευνας, οσο πιο ομοφοβικος ειναι ενας ανθρωπος τοσο πιο πολυ ερεθιζεται απο gay πορνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Τι λέει; Όλα καλά; Ξεσκόνισες τη wikipedia πάλι για να βρεις τις έρευνές σου, για να τις θεωρείς μετά την απόλυτη Αλήθεια;
Ναι ολοι αυτοι οι CEO's, πολιτικοι, δικαστες, εισαγγελεις κτλ που πανε σε αφεντρες και τους κανουν τα κωλομαγουλα μπλε ειναι ακραιοι φεμινιστες. Τι αλλο θα ακουσουμε χρηστε μου.
Βρε αγόρι, δεν είπα ότι όποιος δεν είναι φεμινιστής είναι υποτακτικός. Είπα ότι όποιος είναι φεμινιστής, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να είναι και υποτακτικός. Μην μου τα μπερδεύεις. Είσαι και τόσο διαβασμένος.
Ψυχολογια του πουτσου και του κωλου. Και το χειροτερο ειναι ψηφιζεις. Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν ξερεις κυριολεκτικα τιποτα, ειναι οτι νομιζεις οτι ξερεις.
Λέει στο τρολ, ο τύπος που είναι ένα από τα μέλη με τα περισσότερα ορθογραφικά ανά ποστ.

Υ.Γ.: Μην ξεχάσεις να γράψεις το κλασσικό περί ad hominem.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Οι πεποιθησεις και οι αποψεις ενος ατομου ειναι απορεια της σεξουαλικοτητας του και οχι το αναποδο.

Κλασικο παραδειγμα ερευνας, οσο πιο ομοφοβικος ειναι ενας ανθρωπος τοσο πιο πολυ ερεθιζεται απο gay πορνο.
Εννοείς η σεξουαλικότητα επηρεάζει τις πεποιθήσεις ;

Διότι ο ομοφοβικός θα αποστρεφόταν τους γκέι έτσι όπως το λες.

Αυτό πάντως το έχω σκεφτεί και εγώ , οι ομοφοβικοι από το μεγάλο τους νταλκά να μην είναι γκέι , τους αρέσουν οι γκέι στο τέλος. Πως ο σωματικός πόνος εμπλέκεται με την ηδονή ..ε ο ψυχικός πόνος να εμπλέκεται παρόμοια.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κβαντομηχανικη ειναι ντετερμιμιστικη [...] και οχι οι εικασιες του πενροουζ δεν ειναι πεδιο ερευνας και ουτε βασιμες.
Δηλαδή; Έχεις βεβαιωθεί για την ύπαρξη κρυφών μεταβλητών; Pilot Wave; Καταλαβαίνεις ότι το επιχείρημα, αφού ο μακρόκοσμος είναι ντετερμινιστικός, τότε πρέπει και ο μικρόκοσμος να είναι σε κάθε περίπτωση για να προκύπτει αρμονικά η μεγάλη εικόνα, δεν έχει βάση;

Για τις εικασίες του Πένροουζ σχετικά με ORC Orch μαζί σου. Αλλά το ερώτημα για το αν υπάρχει σε κβαντικό επίπεδο ντετερμινισμός δεν συνδέεται απαραίτητα με αυτό περί της ύπαρξης ελεύθερης βούλησης.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Δεν νομίζω . Γιατί εαν υπάρχει πια τόσο τρομερό ιδεολογικό χάσμα μεταξύ δύο ανθρώπων , φαίνεται απο νωρίς οπότε δεν προχωράς καν τόσο deep .

Μου θυμίζει έναν φίλο μου που είχε βγει κάποια στιγμή με μια κοπέλα η οποία ήταν μπαι . Και στο πρώτο ραντεβού τους του έκανε σκηνή οτι δεν σέβεται τους lgbtq επειδή δεν αναφέρθηκε στην συζήτηση τους με πλήρεις σεξουαλικούς χαρακτηρισμούςσ στον όρο ζευγάρι ( π.χ. ετερόφυλο ή ομοφυλόφιλο ζευγάρι ) αλλά έλεγε απλά ζευγάρι , αφήνοντας να υποννοηθεί οτι αποτελείται απο άντραα και γυναίκα μόνο . Εε τώρα σόρρυ , αλλά τι έχεις να πεις με τόσο υστερικό άνθρωπο ;

Μία μελλοντική Karen γεννήθηκε. Για αιλουροειδή την βλέπω στο μέλλον όπως το γνήσιο πρότυπο της Αμερικανίδας Karen :laugh:.

Δεν το πιστεύω πάντως πως κάτι τέτοια γίνονται κανονικότητα... Τι έχουμε να ζήσουμε στο μέλλον.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Η κβαντομηχανικη ειναι ντετερμινιστικη, το συμπαν ειναι ντετερμινιστικο και οχι οι εικασιες του πενροουζ δεν ειναι πεδιο ερευνας και ουτε βασιμες.
1) Το σύμπαν δεν είναι ντετερμινιστικό . Οι θεμελιώδεις νόμοι δεν είναι . Τώρα το τι μπορεί να γίνει στο κλασσικό όριο είναι άλλη ιστορία . Αλλά αυτή η ιδέα απορρίφθηκε ακαριαία απο την στιγμή που αποδείχθηκε η αρχή του κυματοσωματιδιακού δυϊσμού σε συνδυασμό με την πιθανοκρατική ερμηνεία που δόθηκε στις λύσεις της εξισώσης του Schrödinger .

2) Δεν αναφερόμουν στον Πενροουζ , υπάρχει ένα νέο πεδίο έρευνας που λέγεται κβαντική βιολογία . Δεν λέω σε καμία περίπτωση οτι έχουν αρχίσει να μελετάνε τόσο βαθιά ερωτήματα όπως τι είναι η βούληση , αλλά προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο που στο μέλλον δεν θα μπορούσε να ανακαλυφθεί κάποια σύνδεση με τους θεμελιώδεις νόμους αφού αυτοί φαίνεται να έχουν κρίσιμο και άμεσο ρόλο σε ορισμένες λειτουργίες των βιολογικών οργανισμών . Ενδεχομένως να έχουμε μεγάλες ανακαλύψεις ακόμα και στο πεδίο της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής λοιπόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,032 μηνύματα.
Η σχέση δεν έχει να κάνει , και παρθένος να είσαι μπορείς να ξέρεις τι είσαι και τι σε τραβάει σε ένα βαθμό.

Τώρα να κάτσει κανείς να συλλογίζεται ''από εδώ η ιδεολογία μου και από δω η σεξουαλικότητά μου '' και να μην επηρεαστεί, αν τελικά μπορεί να επηρεαστεί.. αυτό πως θα γίνει ;

Εκτός αν ανακάλυψες κάτι που σου αρέσει κόντρα στις πεποιθήσεις σου και το διαχώρισες.

Βέβαια όταν λέμε πεποιθήσεις δεν σημαίνει ότι το άτομο είναι συνειδητοποιημένο και προσδιορίζεται ως ιδεολόγος με μια ταμπέλα απαραίτητα . Αλλά έχει μια νοοτροπία κατά βάθος .
Δεν ξέρω αν με κατάλαβες αλλά το πήγαινα ακριβώς σε αυτό που εξέφρασε ο Σαμαέλ πιο μετά:

Δεν νομίζω . Γιατί εαν υπάρχει πια τόσο τρομερό ιδεολογικό χάσμα μεταξύ δύο ανθρώπων , φαίνεται απο νωρίς οπότε δεν προχωράς καν τόσο deep .
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Το σύμπαν δεν είναι ντετερμινιστικό . Οι θεμελιώδεις νόμοι δεν είναι . Τώρα το τι μπορεί να γίνει στο κλασσικό όριο είναι άλλη ιστορία . Αλλά αυτή η ιδέα απορρίφθηκε ακαριαία απο την στιγμή που αποδείχθηκε η αρχή του κυματοσωματιδιακού δυϊσμού σε συνδυασμό με την πιθανοκρατική ερμηνεία που δόθηκε στις λύσεις της εξισώσης του Schrödinger .
Εκτός αν κάποιος ως ντετερμινισμό ορίσει την πιθανοκρατική φύση των κβαντικών φαινομένων, δηλαδή καθίστανται πρακτικά "ντετερμινιστικά", αφού με την εκτέλεση πολλαπλών επαναλήψεων σε ένα πείραμα θα παίρνουμε στατιστικά τα ίδια αποτελέσματα πάντα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Εκτός αν κάποιος ως ντετερμινισμό ορίσει την πιθανοκρατική φύση των κβαντικών φαινομένων
Αυτό τώρα όμως είναι σαν να λες , ένα είναι βέβαιο, οτι όλα είναι αβέβαια . Σαν φιλοσοφική έννοια το δέχομαι , αλλά ξέρεις εαν μπεις σε αυτό το τρυπάκι , μπορεί να χαθεί η ουσία των πραγμάτων .
δηλαδή καθίστανται πρακτικά "ντετερμινιστικά", αφού με την εκτέλεση πολλαπλών επαναλήψεων σε ένα πείραμα θα παίρνουμε στατιστικά τα ίδια αποτελέσματα πάντα.
Ντετερμινστικό είναι να ρίχνω ας πούμε το κέρμα και να ξέρω οτι θα φέρνω πάντα γράμματα ή να μου είναι πλήρως γνωστός ο μηχανισμός που καθορίζει το πότε θα φέρνω γράμματα ή κορώνα . Ακόμα και εαν ξέρω οτι στην επόμενη ρίψη έχω 50% πιθανότητα να φέρω γράμματα , αυτό δεν αρκεί για να θεωρηθεί το φαινόμενο ντετερμινστικό . Η ρίψη του ζαριού είναι βέβαια ντετερμινστική διότι ξέρουμε τους μηχανισμούς που καθορίζουν πότε θα φέρνουμε γράμματα ή κορώνα , αλλά είναι πολύ περίπλοκοι για να αναλυθούν οπότε είναι πιο εύκολο να την μελετάμε ως τυχαιοκρατικό φαινόμενο . Στην περίπτωση των κβαντικών φαινομένων αυτό δεν ισχύει , ξέρουμε οτι δεν υπάρχει κάποιος περίπλοκος ντετερμινιστικός μηχανισμός που να προβλέπει τα αποτελέσματα , καθώς αυτά ούτως η άλλως καθορίζονται με την μέτρηση , οπότε τα φαινόμενα είναι γνήσια τυχαία ( με γνωστές κατανομές βέβαια ) . Το τι θέλω να πω όμως πιστεύω είναι ξεκάθαρο.

Παρατηρώ οτι ο epote γενικά εκφράζει αυτόματα μια άρνηση σε οτι ακούει και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο . Δεν χρειάζεται να διαφωνεί υποχρεωτικά με τα πάντα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό τώρα όμως είναι σαν να λες , ένα είναι βέβαιο, οτι όλα είναι αβέβαια . Σαν φιλοσοφική έννοια το δέχομαι , αλλά ξέρεις εαν μπεις σε αυτό το τρυπάκι , μπορεί να χαθεί η ουσία των πραγμάτων .

Αυτό όμως δεν είναι ντετερμινστικό . Ντετερμινστικό είναι να ρίχνω ας πούμε το κέρμα και να ξέρω οτι θα φέρνω πάντα γράμματα ή εαν μου είναι πλήρως γνωστός ο μηχανισμός που καθορίζει το πότε θα φέρω γράμματα ή κορώνα . Ακόμα και εαν ξέρω οτι στην επόμενη ρίψη , έχω 50% πιθανότητα να φέρω γράμματα , αυτό δεν αρκεί για να θεωρηθεί το φαινόμενο ντετερμινστικό . Η ρίψη του ζαριού είναι ντετερμινστική φυσικά διότι ξέρουμε τους μηχανισμούς που καθορίζουν πότε θα φέρουμε γράμματα ή κορώνα αλλά είναι πολύ περίπλοκοι για να αναλυθούν οπότε είναι πιο εύκολο να την μελετάμε ως τυχαιοκρατικό φαινόμενο . Στην περίπτωση των κβαντικών φαινομένων αυτό δεν ισχύει , ξέρουμε οτι δεν υπάρχει κάποιος περίπλοκος ντετερμινιστικός μηχανισμός οπότε τα φαινόμενα είναι γνήσια τυχαία ( με γνωστές κατανομές βέβαια ) . Το τι θέλω να πω όμως πιστεύω είναι ξεκάθαρο.
Δεν διαφωνώ καθόλου με τα όσα λες, το έθεσα ως μία πιθανή εκφραστική δυνατότητα (για κάποιους). Φυσικά, δεν συνιστά αποτελεσματικό τρόπο αναφοράς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου με τα όσα λες, το έθεσα ως μία πιθανή εκφραστική δυνατότητα (για κάποιους). Φυσικά, δεν συνιστά αποτελεσματικό τρόπο αναφοράς.
Μα και εγώ δεν απορρίπτω πλήρως οτι ορισμένα πράγματα καταλήγουν ντετερμινστικά μετά απο μια σειρά συνεχών αλληλεπιδράσεων ή στο κλασικό όριο . Άλλο αυτό όμως απο το να πούμε οτι το σύμπαν είναι ντετερμινστικό .

Ακόμα και εαν η βούληση μας όντως καθορίζεται με ντετερμινιστικό τρόπο , το περιβάλλον δεν καθορίζεται έτσι . Και νομίζω οτι σε αυτό θα συμφωνήσουμε όλοι , δεν χρειάζεται να έχεις ιδιαίτερες γνώσεις για να το κατανοείς . Και εαν δεχτούμε οτι το περιβάλλον έχει επίδραση στην συμπεριφορά μας ( που ξέρουμε οτι ισχύει ) , τότε εξορισμού η βούληση μας δεν μπορεί να είναι ντετερμινστικά καθορισμένη .

Δεν μπορώ δηλαδή να ξέρω ο Γιώργος απο την στιγμή που θα γεννηθεί πως θα εξελιχθεί σαν προσωπικότητα ας πούμε , όχι μόνο επειδή είναι περίπλοκο να το προβλέψω , αλλά επειδή υπάρχουν και τυχαίοι παράγοντες για τους οποίους δεν έχω ή δεν μπορώ να έχω καμία γνώση , ή έχω μερική γνώση .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top