Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 6 12.5%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 12.5%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Είναι φασίστες όμως Γιάννη μας, δεν γουστάρουν τους ξένους. :)
Μα αν πήγαινα ποτέ εκεί δεν θα θεωρούσα τον εαυτό μου ίσο μαζί τους. Εγώ έχω την ανάγκη τους, όχι αυτή τη δική μου.

Προτιμώ όμως να μην πάω γιατί αναγνωρίζω πως όλα αυτά τα κεκτημένα που έχουν όπως αμελητέα εγκληματικότητα, κοινωνική οργάνωση και ζωντανές παραδόσεις οφείλονται στο ότι έχουν 98% εθνοφυλετική ομοιογένεια.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Εγώ επιμένω πως Ιαπωνία πάνω από όλα. Η μόνη χώρα που συνδυάζει εσωστρεφείς και εξωστρεφείς συμπεριφορές εκεί που πρέπει. Εσωστρέφεια στην κοινωνία όπου όλοι πρέπει να σέβονται με την στάση τους τους γύρω τους και εξωστρέφεια στην εργασία όπου εκεί απαιτείται άψογη συνεργασία και ομαδικότητα με τους συναδέλφους.

Επίσης η μόνη χώρα όπου πραγματικά έχει προνοήσει για κοινά ανθρώπινα κόμπλεξ -που έχουμε πολλοί όπως το να τρώμε δημόσια που θέλουμε να καλύπτουμε το στόμα μας- και αυτή η χώρα έχει την έξυπνη λύση για όλα.
Αυτοελέγχου,του Αυτοελέγχου, Αυτοελέγχος! Και η φυσικότητα που?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μα αν πήγαινα ποτέ εκεί δεν θα θεωρούσα τον εαυτό μου ίσο μαζί τους. Εγώ έχω την ανάγκη τους, όχι αυτή τη δική μου.

Προτιμώ όμως να μην πάω γιατί αναγνωρίζω πως όλα αυτά τα κεκτημένα που έχουν όπως αμελητέα εγκληματικότητα, κοινωνική οργάνωση και ζωντανές παραδόσεις οφείλονται στο ότι έχουν 98% εθνοφυλετική ομοιογένεια.
Πήγαινε kyuushu- fukuoka, οι άνθρωποι εκεί έχουν μάθει την παρουσία ξένων και είναι πολύ ανοιχτοί, έχουν και εκπληκτικές παραλίες και unique παραδοσεις.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
όλα αυτά τα κεκτημένα που έχουν όπως αμελητέα εγκληματικότητα, κοινωνική οργάνωση και ζωντανές παραδόσεις οφείλονται στο ότι έχουν 98% εθνοφυλετική ομοιογένεια.

Αυτά που λές υπάρχουν και σε πρώην κομμουνιστικά κράτη της Ευρώπης όπως Πολωνία, Τσεχία, Ουγγαρία κ.λ.π.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εγώ επιμένω πως Ιαπωνία πάνω από όλα. Η μόνη χώρα που συνδυάζει εσωστρεφείς και εξωστρεφείς συμπεριφορές εκεί που πρέπει. Εσωστρέφεια στην κοινωνία όπου όλοι πρέπει να σέβονται με την στάση τους τους γύρω τους και εξωστρέφεια στην εργασία όπου εκεί απαιτείται άψογη συνεργασία και ομαδικότητα με τους συναδέλφους.

Επίσης η μόνη χώρα όπου πραγματικά έχει προνοήσει για κοινά ανθρώπινα κόμπλεξ -που έχουμε πολλοί όπως το να τρώμε δημόσια που θέλουμε να καλύπτουμε το στόμα μας- και αυτή η χώρα έχει την έξυπνη λύση για όλα.

Καταπληκτική χώρα με μοναδικό πολιτισμό και ισχυρή οικονομία. Σίγουρα θα την επισκεφτώ τα επόμενα χρόνια πρώτα ο θεός.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Η Γερμανία είναι μια χώρα που έχει μέρη για όλους τους χαρακτήρες γι'αυτό και πιο ωραία. Θες νυχτερινή ζωή έντονη; Πάνε Βερολίνο. Θες πιο κλασσική ομορφιά; Πάνε Μόναχο.

Καλόκαρδοι δεν τους λες. Αλλά για χαβαλε ναι, το έχουν, ως προς too much. Δεν ξέρω πότε πήγε ο πατέρας σου ΗΠΑ, αλλά πάντα οι παλιές γενιές ήταν πιο απλοί άνθρωποι και με περισσότερη ευγένεια. Έτυχε και εγώ να γνωρίσω ζευγάρι Αμερικανών μεγάλης ηλικίας (άντρας Αμερικανός γυναίκα ελληνοαμερικανα) μικρή που είχαν εξοχικό στο χωριό μου. Ήταν πολύ ευχάριστοι άνθρωποι. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη οτι δεν είναι πλέον έτσι οι άνθρωποι (στην πλειοψηφία) εκτός αν πάς σε πιο "επαρχιακές" πολιτείες.

Για όσους βρίσκουν καλές δουλειές ναι, είναι αρκετά καλά. Αλλά είμαι άνθρωπος που δεν βάζω νο1 τα λεφτά. Τι να τα κάνεις τα λεφτά αν ο άλλος σκάσει και σου πυροβολήσει το παιδί στο σχολείο, ή ακόμη και εσένα κάνοντας βόλτα. Που τα φαγητά τους είναι τόσο επεξεργασμένα που ακόμη και οι Αμερικάνοι που έρχονται διακοπές εδώ παθαίνουν σοκ που δεν έχουν πια θέματα με το στομάχι τους. Μια έδειξε το παράδειγμα ευρωπαϊκής vs αμερικανικής πορτοκαλάδας fanta και η αμερικανική δεν είναι ούτε 1% πορτοκάλι μέσα, ολα artificial.

Και στην Γαλλία 😂😂 ειδικά όσοι μένουν κοντά στην Βασιλεία 😂.
Από φυσική ομορφιά είναι ίσως ο πιο όμορφος τόπος στον πλανήτη. Και υπέροχα κτήρια και κουλτούρα, (και σοκολάτες).

Είμαι και εγώ αυτής της λογικής! Δεν μπορώ φασαρίες και επιφανειακά πράγματα. Έχει και πανέμορφη αρχιτεκτονική η Ελβετία (όπως και οι άλλες χώρες της Μέσης- βόρειας Ευρώπης). Αμερική ούτε και εγώ θα εμένα ποτέ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Αλλά για επίσκεψη, γιατί όχι, δεν λέω όχι σε ταξίδια, αξίζει να δεις και μια πολύ διαφορετική κουλτούρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Η Ιαπωνία έχει τρομερά κοινωνικά προβλήματα τα οποία δεν λύνει γιατί ο πληθυσμός της έχει μάθει να μην "βγάζει γλώσσα" στην πολιτεία.
Για ταξίδι είναι υπέροχη, αλλά όχι για δουλειά. Όπως είδα και σε μια συνέντευξη μια ιαπωνεζα πολύ σωστά είπε:
"Στην Ιαπωνία δεν τους νοιάζει πως θα δουλέψεις (αναφερόμενη στην ποιότητα )αλλά τα φαίνεται ότι δουλεύεις σκληρά (αναφερόμενη στα τρελά ωράρια)".
Πέρα από εξαιρετικά ξενοφοβικοί και επιφανειακοί μέχρι που δεν πάει, η χώρα είναι πανέμορφη, και υπάρχουν τρόποι να βρεις φιλίες με ντόπιους, κυρίως στην επαρχία! Εκεί οι άνθρωποι είναι πολύ ζεστοί. Τόκιο και Κιότο με τίποτα. Οι μεν είναι πολυ κλειστοί και οι δε θέλουν μόνο παρέες από τον τόπο τους.

Ο πατέρας μου έζησε στις ΗΠΑ την περίοδο 2009-2011 για θέματα δουλειάς, έμεινε στην California κυρίως και 4 μήνες Virginia. Σαν άνθρωποι είναι έξω καρδιά οι Αμερικανοί και πολλές φορές σε καλούν σε barbecue days κτλ αν είσαι συνάδελφος στην δουλειά, είχαν καλέσει και τον πατέρα μου μερικές φορές και πέρασε πολύ ωραια. Τώρα όσο αφορά την εγκληματικότητα στα σχολεία προφανώς και υπάρχει όμως αν μένεις σε ασφαλείς πόλεις η σε suburbs δεν υπάρχει τέτοιος φόβος καθώς η εγκληματικότητα είναι σε χαμηλά επίπεδα. Αν τώρα μιλάμε για πολιτείες τύπου Mississippi, Louisiana, Texas, Arkansas, Alabama, New Mexico, Nevada, Illinois και μερικές περιοχές στην California τότε ναι εκεί υπάρχει αρκετά υψηλός κίνδυνος να δεχθείς violent attack τόσο στο σχολείο όσο και στον δρόμο όμως εκεί δεν πας αν είσαι σκεπτόμενος πολίτης καθώς δεν θα βάλεις την οικογένεια σου σε κίνδυνο. Το φαγητό που λες δεν είναι τόσο τραγικό, ναι μεν δεν είναι σαν της Ελλάδας όμως αν εξαιρέσεις τις μεσογειακές χώρες τα φαγητά στην βόρεια Ευρώπη είναι κατεψυγμένα και χαμηλότερης ποιότητας.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Μάγκες Ολλανδία & Δανία για μένα είναι πολύ καλές επιλογές για σπουδές και ζωή-μιλάνε (ειδικά στην Ολλανδία) απταιστα αγγλικά και μάλιστα Ολλανδοί επιλέγουν τα προγράμματα σπουδών που είναι στην αγγλική γλώσσα αντί στην Ολλανδική ! Καλούς μισθούς και σχετική χαμηλή εγκληματικότητα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Αυτά που λές υπάρχουν και σε πρώην κομμουνιστικά κράτη της Ευρώπης όπως Πολωνία, Τσεχία, Ουγγαρία κ.λ.π.
Αυτές οι χώρες έχουν χαμηλή εγκληματικότητα ακριβώς επειδή έκλεισαν τα σύνορα εγκαίρως αλλά πουθενά στην Ευρώπη δεν υπάρχει αυτή η τρομερή τελειομανία σε ζητήματα οργάνωσης όπως στην Ιαπωνία. Οι κοινωνίες βέβαια αυτών που ανέφερες από πολλές απόψεις είναι πιο υγιείς από την Ιαπωνική που έχει και κάποια ζητήματα (που πιστεύω προέκυψαν από τις δυτικές επιρροές μετά τον πόλεμο).
Η Ιαπωνία έχει τρομερά κοινωνικά προβλήματα τα οποία δεν λύνει γιατί ο πληθυσμός της έχει μάθει να μην "βγάζει γλώσσα" στην πολιτεία.
Για ταξίδι είναι υπέροχη, αλλά όχι για δουλειά. Όπως είδα και σε μια συνέντευξη μια ιαπωνεζα πολύ σωστά είπε:
"Στην Ιαπωνία δεν τους νοιάζει πως θα δουλέψεις (αναφερόμενη στην ποιότητα )αλλά τα φαίνεται ότι δουλεύεις σκληρά (αναφερόμενη στα τρελά ωράρια)".
Πέρα από εξαιρετικά ξενοφοβικοί και επιφανειακοί μέχρι που δεν πάει, η χώρα είναι πανέμορφη, και υπάρχουν τρόποι να βρεις φιλίες με ντόπιους, κυρίως στην επαρχία! Εκεί οι άνθρωποι είναι πολύ ζεστοί. Τόκιο και Κιότο με τίποτα. Οι μεν είναι πολυ κλειστοί και οι δε θέλουν μόνο παρέες από τον τόπο τους.
Η Ιαπωνία έχει και θέματα όπως και κάθε χώρα όμως περιορίζονται σε άλλους τομείς. Δεν παύει να είναι μια καταναλωτική οικονομία με αποτέλεσμα να επικρατεί τρομερός υλισμός για παράδειγμα. Ή η γιγαντιαία ανάπτυξη της τεχνολογίας που μας φαίνεται exotic και σαν κάτι από το μέλλον αλλά στη πραγματικότητα η αυτοματοποίηση αντικαθιστά το ανθρώπινο δυναμικό.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μάγκες Ολλανδία & Δανία για μένα είναι πολύ καλές επιλογές για σπουδές και ζωή-μιλάνε (ειδικά στην Ολλανδία) απταιστα αγγλικά και μάλιστα Ολλανδοί επιλέγουν τα προγράμματα σπουδών που είναι στην αγγλική γλώσσα αντί στην Ολλανδική ! Καλούς μισθούς και σχετική χαμηλή εγκληματικότητα
Η Ολλανδία είναι μια πολύ καλή χώρα για μετανάστευση πλέον, και για σπουδές και για δουλειά.
Οι μισθοί είναι καλύτεροι από της Αγγλίας και έχουν πολύ λιγότερη φορολογία από τους Άγγλους (μπορείς να βρεις και δουλειά με 8-10 χιλιάρικα το μήνα εάν έχεις την εμπειρία στα έτη).
Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι τα επίσημα έγγραφα στην εφορία κτλ πρέπει να γίνονται στα ολλανδικά οπότε θες δεν θες θα πρέπει να μάθεις κάποια. Αλλά μικρό το κακο.
Είναι και μεγάλοι φαν της Ελλάδας 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και το Λουξεμβούργο είναι πολύ καλά αλλά να μένεις σε καλές γειτονιές.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
εγώ επέλεξα Ιαπωνία, Ιταλία, Ρωσσία, Τουρκία.

Κάθε μία για διαφορετικούς λόγους.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Στο άλλο κόσμο , πολυ ευχαρίστως θα πήγαινα!

Διαφορετικά Αγαπώ την Ελλάδα με τα καλά της και κακά της και δεν θα ήθελα να μείνω σε καμία άλλη χώρα του κόσμου.
 

SIAmia

Νεοφερμένος

Η SIAmia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σιγουρα οχι ΗΠΑ Μαλλον Ολλανδια ή σκανδιναβικες χωρες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Διαφορετικά Αγαπώ την Ελλάδα με τα καλά της και κακά της και δεν θα ήθελα να μείνω σε καμία άλλη χώρα του κόσμου.
Όσο περίεργο κι αν φαίνεται δεδομένων των συνθηκών θα απαντήσω το ίδιο, με την ελπίδα πως θα φτιάξουμε/θα φτιάξουν τα πράγματα.
Όσο κι αν με πονάνε κι αν με στεναχωρούν πολλά, πάρα πολλά, κάθε μέρα εδώ.
 
Top