Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 6 12.5%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 12.5%

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ βλέπω τα αποτελέσματα και παρατηρώ ότι κερδίζει η Γαλλία. Θα μου πείτε είναι και από το 2008 το thread, αλλά κι πάλι αναρωτιέμαι τον λόγο 🤔
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ 🤣🤣.
Μόνο για Disneyland και ρομαντικό ταξιδακι θα σκεφτόμουν τη Γαλλία, πραγματικά 🤣

Τι προσφέρει δηλαδή σαν χώρα παραπάνω στους πολίτες; Ίσα ίσα έχω ακούσει ότι έχει πολύ βρωμιά και τη νύχτα είναι περίεργα.
Βέβαια έχει κάτι ωραία νησάκια η Γαλλία και χωριά, δεν ξερω αν αναφέρονται σε αυτά
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Εγώ αν έφευγα θα πήγαινα Νέα Ζηλανδία. Με συναρπάζει το οτι μπορείς να μένεις μες στη μέση του πουθενά. Ομοίως και Αυστραλία.

Για λίγο καιρό θα ήθελα Ιαπωνία, θεωρώ την κουλτούρα συναρπαστική.

Και μπορεί να γελάσετε αλλά νομίζω οτι και στην Κωνσταντινούπουλη θα μπορούσα να ζήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Μόνο για Disneyland και ρομαντικό ταξιδακι θα σκεφτόμουν τη Γαλλία, πραγματικά 🤣

Τι προσφέρει δηλαδή σαν χώρα παραπάνω στους πολίτες; Ίσα ίσα έχω ακούσει ότι έχει πολύ βρωμιά και τη νύχτα είναι περίεργα.
Βέβαια έχει κάτι ωραία νησάκια η Γαλλία και χωριά, δεν ξερω αν αναφέρονται σε αυτά
Είναι πανέμορφη χώρα από άκρη σε άκρη με παρά πολλές επιλογές, δεν είναι τυχαία η πρώτη στον κόσμο σε τουρισμό.

Βέβαια το να πηγαίνεις ταξίδι με να ζεις κάπου είναι εντελώς διαφορετικά. Αν είχα την επιλογή να ζήσω στο Παρίσι, για κανα 6-12 μήνες τουλάχιστον, θα την αρπαζα χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Για λίγο καιρό θα ήθελα Ιαπωνία, θεωρώ την κουλτούρα συναρπαστική.
ΔΕΝ θα ηθελες να ζησεις Ιαπωνια. Ταξιδι ναι, σιγουρα, αλλα οχι να ζησεις. Εκτος και αν εισαι οκ με μια βαθυτατα καταπιεστικη κοινωνια που εχει κοψει και ραψει ολη τη ζωη σου για εσενα, τα παντα ειναι μια τελετουργια και οι ωρες εργασιας ειναι θεοτρελες
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι τα επίσημα έγγραφα στην εφορία κτλ πρέπει να γίνονται στα ολλανδικά οπότε θες δεν θες θα πρέπει να μάθεις κάποια. Αλλά μικρό το κακο.
Ναι ρε γαμωτο το ξέρω 😂 ! Δύσκολη γλώσσα τα ολλανδικά αλλά χαλάλι 😂😁
Και το Λουξεμβούργο είναι πολύ καλά
Η χώρα με την υψηλότερη παραγωγικότητα στη ΕΕ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Ναι ρε γαμωτο το ξέρω 😂 ! Δύσκολη γλώσσα τα ολλανδικά αλλά χαλάλι 😂😁
Πολύ πιο εύκολα από τα γερμανικά. Πρώτα πρώτα έχουν δύο οριστικά άρθρα όπως τα γαλλικά και τα ισπανικά. Όχι τρία όπως τα γερμανικά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ βλέπω τα αποτελέσματα και παρατηρώ ότι κερδίζει η Γαλλία. Θα μου πείτε είναι και από το 2008 το thread, αλλά κι πάλι αναρωτιέμαι τον λόγο 🤔
Και οι ΗΠΑ με προκαλούν εντύπωση. Αν ζούσαμε στο 1960 θα το καταλάβαινα αλλά το 2024 να πας να κάνεις τι εκεί;

Στο εξωτερικό εάν δεν είσαι σε κάποιο τομέα με μεγάλη ζήτηση δεν ζεις άνετα όπως παλιά. Και ιδίως στις ΗΠΑ λίγο παραπάνω δεδομένου του ότι δεν υπάρχει welfare state εκεί και είναι ακραία η επιβίωση χωρίς υψηλό μισθό.

Από τις παραπάνω καμμία πλέον δεν φαίνεται ελκυστική. Και η Σκανδιναβία και η Γερμανία και οι Κάτω Χώρες και όλες έχουν απομυθοποιηθεί εδώ και καιρό. Καλλίτερα να προσπαθήσουμε να νοικοκυρέψουμε το τόπο μας λέω εγώ.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Στο εξωτερικό εάν δεν είσαι σε κάποιο τομέα με μεγάλη ζήτηση δεν ζεις άνετα όπως παλιά
Είναι μεγάλη αλήθεια αυτό, δεν σου χαϊδεύει κανεις τα αφτιά πια. Όπου και να πας θέλει κόπο και προσπάθεια και καλή διαχείριση χρημάτων.
Απλά στο εξωτερικό εξακολουθεί να υπάρχει μεγαλύτερη σεβαση προς το πολίτη κατά τη γνώμη μου σε σχέση με εδώ.
Καλλίτερα να προσπαθήσουμε να νοικοκυρέψουμε το τόπο μας λέω εγώ
Και εδώ δεν θα διαφωνήσω καθόλου!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Είναι μεγάλη αλήθεια αυτό, δεν σου χαϊδεύει κανεις τα αφτιά πια. Όπου και να πας θέλει κόπο και προσπάθεια και καλή διαχείριση χρημάτων.
Απλά στο εξωτερικό εξακολουθεί να υπάρχει μεγαλύτερη σεβαση προς το πολίτη κατά τη γνώμη μου σε σχέση με εδώ.
Το εξωτερικό σαφώς παραμένει καλλίτερο σε πολλούς τομείς της ζωής από την Ελλάδα. Δεν είπαμε πως είναι μπανανίες σαν εμάς. Το εξετάζω καθαρά από ζήτημα μισθών. Πολλά άτομα στο εξωτερικό που ξέρω είναι μεροδούλι μεροφάι και το μετάνιωσαν. Ε έτσι ζω και στην χώρα μου γιατί να ξενιτευτώ;

Το ζήτημα είναι να καταλάβουν όλοι πως οι εποχές όπου ο Έλληνας πήγαινε μια δεκαετία Γερμανία ή ΗΠΑ και γυρνούσε χτίζοντας σπίτι εδώ τελείωσε. Στο εξωτερικό πας για καθημερινή επιβίωση πλέον, όχι για αποταμίευση.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Σου αρέσει να γράφεις το καλύτερα από το καλλιος ε :P

*άσχετο.
Το εξωτερικό σαφώς παραμένει καλλίτερο σε πολλούς τομείς της ζωής από την Ελλάδα. Δεν είπαμε πως είναι μπανανίες σαν εμάς. Το εξετάζω καθαρά από ζήτημα μισθών. Πολλά άτομα στο εξωτερικό που ξέρω είναι μεροδούλι μεροφάι και το μετάνιωσαν. Ε έτσι ζω και στην χώρα μου γιατί να ξενιτευτώ;

Το ζήτημα είναι να καταλάβουν όλοι πως οι εποχές όπου ο Έλληνας πήγαινε μια δεκαετία Γερμανία ή ΗΠΑ και γυρνούσε χτίζοντας σπίτι εδώ τελείωσε. Στο εξωτερικό πας για καθημερινή επιβίωση πλέον, όχι για αποταμίευση.
Υπάρχουν χώρες που μπορείς να κάνεις τρελά πράγματα αλλά είναι outside of the box πια.

Ισλανδία τελευταία βλέπω πως έχει τεράστιες προοπτικές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Και οι ΗΠΑ με προκαλούν εντύπωση. Αν ζούσαμε στο 1960 θα το καταλάβαινα αλλά το 2024 να πας να κάνεις τι εκεί;

Στο εξωτερικό εάν δεν είσαι σε κάποιο τομέα με μεγάλη ζήτηση δεν ζεις άνετα όπως παλιά. Και ιδίως στις ΗΠΑ λίγο παραπάνω δεδομένου του ότι δεν υπάρχει welfare state εκεί και είναι ακραία η επιβίωση χωρίς υψηλό μισθό.

Από τις παραπάνω καμμία πλέον δεν φαίνεται ελκυστική. Και η Σκανδιναβία και η Γερμανία και οι Κάτω Χώρες και όλες έχουν απομυθοποιηθεί εδώ και καιρό. Καλλίτερα να προσπαθήσουμε να νοικοκυρέψουμε το τόπο μας λέω εγώ.

Τι εννοείς τι να κάνει κάποιος στις ΗΠΑ;; Είναι η μεγαλύτερη οικονομία του πλανήτη, είναι το παγκόσμιο hub σε κλάδους όπως οι Τράπεζες και η τεχνολογία, έχει ισχυρή βιομηχανία, προσφέρει τα καλύτερα πανεπιστήμια του πλανήτη, ο φαρμακευτικός κλάδος των ΗΠΑ είναι στην κορυφή του πλανήτη, προσφέρει πανέμορφα τοπία, το κόστος ζωής σε διάφορους κλάδους/ υπηρεσίες είναι χαμηλότερο σε σχέση με την βόρεια Ευρώπη ενώ τέλος και το βασικότερο οι μισθοί είναι διπλάσιοι σε σχέση με χώρες όπως η Βρετανία, Γαλλία, Γερμανία κτλ με αποτέλεσμα να έχεις υψηλή αγοραστική δύναμη.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Θα ήθελα σε καμιά σκανδιναβική χώρα όπως Νορβηγία, Φινλανδία. ΗΠΑ για κανέναν λόγο. Καμιά Γαλλία ή Αγγλία μόνο για επίσκεψη, ειδικά με αυτά που γίνονται εκεί πέρα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
το 2024 να πας να κάνεις τι εκεί;
Στιγμιότυπο οθόνης 2024-02-18 154300.png

Entry Level θέση consultant στην Ελλάδα είναι ΠΑΡΑ πολύ λίγες-στο Linkedin μόνο 20 ενώ αντίστοιχα στις ΗΠΑ είναι 6Κ+...με πολύ μεγαλύτερους μισθούς και καλύτερες συνθήκες (εργασιακές) φυσικά και προοπτικές ανέλιξης που στην Ελλάδα δύσκολα θα βρεις
Καλλίτερα να προσπαθήσουμε να νοικοκυρέψουμε το τόπο μας λέω εγώ.
Αυτός ο τόπος είναι τελειωμένος για το industry πέρα του τουρισμού-ο μόνος τρόπος για να γίνουν κάπως καλύτερα τα πράγματα είναι οι επιχειρήσεις να θέλουν να παίρνουν τελειόφοιτους! Αυτό δεν συμβαίνει και αυτό φαίνεται από τις ελάχιστες θέσεις junior & internships που υπάρχουν. Αν δεν γίνουν αυτά σε 2-3 χρόνια η Ελλάδα θα μπει σε στασιμότητα καθώς δείχνει ότι τα περιθώρια ανόδου στενεύουν...

Για πολλά επαγγέλματα στην Ελλάδα τα πράγματα είναι Πολύ δύσκολα ακόμα και για επαγγέλματα αιχμής όπως πληροφορική αφού πολλοί πτυχιούχοι ακόμα και θεωρητικών σχολών προσπαθούν μέσω courses στο Coursera να το γυρίσουν στο προγραμματισμό κάτι που σε λίγα χρόνια θα δημιουργήσει κορεσμό και στη πληροφορική...

Εκτός από αυτά,η Ελλάδα έχει τρελό πρόβλημα με τους μετανάστες που δημιουργούν συνεχώς προβλήματα στην κοινωνία-οι μισθοί δεν ειναι καλοί και δεν δίνουν κίνητρο στους νέους να εργαστούν + μαζί σε όλα αυτά να προστεθεί και το πρόβλημα του δημογραφικού που είναι γέννημα όλων των παραπάνω
οι Κάτω Χώρες και όλες έχουν απομυθοποιηθεί εδώ και καιρό.
Οι Κάτω Χώρες όταν λύσουν το στεγαστικό πρόβλημα τους που είναι σε πολύ καλό δρόμο θα αποτελούν την πιο αξιόπιστη λύση για τους μετανάστες για σπουδές και καλή δουλειά & οι Σκαδιναβικές χώρες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο εξωτερικό πας για καθημερινή επιβίωση πλέον, όχι για αποταμίευση.
Ναι γι αυτό όσους ξέρω μέσα σε 5ετια στο Βέλγιο αγόρασαν μονοκατοικία + εξοχικό + αμάξ(αρα)...κάτι που στην Ελλάδα δεν θα συνέβαινε ΠΟΤΕ με τους μισθούς στο πάτο και την εργασιακή ελευθερία υποβαθμισμένη στο έπακρον
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ισλανδία τελευταία βλέπω πως έχει τεράστιες προοπτικές.
Χριστούγεννα σε Ιγκλού
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Καθώς δεν χρειάστηκε ποτέ ούτε έτυχε να το κοιτάξω, δεν έχω ιδέα τι παραπάνω θα μου προσέφερε μια ζωή σε χώρα του εξωτερικού. Ακόμη και αν υπάρχουν ευκαιρίες επαγγελματικές, απ' ό,τι διαβάζω και εδώ οι συνθήκες δεν είναι τόσο ονειρικές όσο μας παρουσιάζονται. Και εκεί υπάρχουν έξοδα, και μάλιστα πολλές φορές τόσο υψηλά, που πραγματικά δεν έχει νόημα να μείνεις (πάντα σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ). Πάντως, αν έπρεπε σώνει και ντε να φύγω, έτσι επιπόλαια θα επέλεγα είτε Αμερική είτε Γερμανία, με την προϋπόθεση πάντα ότι πάω για να βαλω και μερικά λεφτά στην άκρη και όχι για να ψωμοζήσω. Αν είναι έτσι αυτό το κάνω και στην Ελλάδα.
Οπότε, δεν ξέρω αν το είχα γράψει σε αυτό το θρεντ ή σε άλλο με παρόμοια ερώτηση, αλλά επιμένω στην αρχική μου θέση. Από Ελλάδα δε θα έφευγα για κανέναν απολύτως λόγο μόνιμα, εκτός αν τα πράγματα ήταν τόσο δύσκολα για την επιβίωσή μου. Θα συμφωνήσω με όσους ήδη είπαν πως είναι προτιμότερο να βελτιώσουμε τα πράγματα εδώ και όχι να φύγουμε. Έχω την εντύπωση πως αν ψαχτείς πάρα πολύ καλά και το κυνηγήσεις, και στην Ελλάδα θα βρεις ευκαιρίες.
Αλλά και πάλι, όπως λένε. Μεγάλη μπουκιά φάε και μεγάλη κουβέντα μη λες. Μπορεί κάποια στιγμή να πρέπει να φύγω και να το ωραιοποιήσω κιόλας.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ναι ρε γαμωτο το ξέρω 😂 ! Δύσκολη γλώσσα τα ολλανδικά αλλά χαλάλι 😂😁
Και κακασχημη ακουστικά γλώσσα, αλλά χαλάλι όπως λες.
Το μόνο αισχρό στην Ολλανδία είναι το σύστημα υγείας. Μου έλεγε γνωστή η οποία σπουδάζει την κόρη της εκεί, η κοπέλα είχε 39 πυρετό και ήταν χάλια. Πήρε εκαβ, έκανε 3 εμετούς μέσα, με το ζόρι έπαιρνε ανάσα.
Φτάνει λοιπόν στο νοσοκομείο και της κάνουν "από πού είσαι;" Και τους απαντά ότι δεν έχει σημασία αυτό και τους λέει εν τέλει από Ελλάδα. Και της απαντάνε
"Ωραία, κρυωσες επειδή άλλαξες απότομα κλίμα, να μάθεις να ντύνεσαι να μην αρρωσταίνεις"😂😂 ο,τι να ναι δηλαδή. Σημείωση ότι είχε και ιδιωτική ασφάλεια, και παρόλα αυτά της είπαν 300€ αν θέλει να κάνει εξετάσεις.

Ε εν τέλει γύρισε σπίτι και επειδή ο παππούς της ήταν γιατρός (συνταξιούχος πλέον) της είπε να πάρει klaricid που είχε πάρει από Ελλάδα και μετά από 1 εβδομάδα συνήλθε.

Γενικά η Ελλάδα στο κομμάτι της υγείας είναι καλύτερα, έξω μόνο αν έχεις πολλά λεφτά για να σου κάνουν απλές εξετάσεις...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι γι αυτό όσους ξέρω μέσα σε 5ετια στο Βέλγιο αγόρασαν μονοκατοικία + εξοχικό + αμάξ(αρα)...κάτι που στην Ελλάδα δεν θα συνέβαινε ΠΟΤΕ με τους μισθούς στο πάτο και την εργασιακή ελευθερία υποβαθμισμένη στο έπακρον
Καλά αυτό είναι ουτοπικό και εκεί. Εκεί τα σπίτια για αγορά είναι πάνω από εκατομμύριο.
Εκτός αν κάνεις φοβερή δουλειά εκεί. Ο απλός κοσμακης για ένα λίγο πιο άνετο μέλλον από της Ελλάδας πάει. Έχουν ζορισει τα πράγματα παντού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χριστούγεννα σε Ιγκλού
Μάλλον εννοούσε Ιρλανδία το κορίτσι. Η Ιρλανδία (ειδικά το Δουβλίνο)είναι φοβερή χώρα + εντός ΕΕ, και πιο φθηνή από το Λονδίνο. Έχουν και ωραία πανεπιστήμια!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ το βρίσκω τέλειο :lol:
Και η Ισλανδία είναι πολύ όμορφη από άποψη φυσικής ομορφιάς αλλά δύσκολη η διαβίωση για άνθρωπο που έχει μεγαλώσει σε μια χώρα όπως η Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Τι εννοείς τι να κάνει κάποιος στις ΗΠΑ;; Είναι η μεγαλύτερη οικονομία του πλανήτη, είναι το παγκόσμιο hub σε κλάδους όπως οι Τράπεζες και η τεχνολογία, έχει ισχυρή βιομηχανία, προσφέρει τα καλύτερα πανεπιστήμια του πλανήτη, ο φαρμακευτικός κλάδος των ΗΠΑ είναι στην κορυφή του πλανήτη, προσφέρει πανέμορφα τοπία, το κόστος ζωής σε διάφορους κλάδους/ υπηρεσίες είναι χαμηλότερο σε σχέση με την βόρεια Ευρώπη ενώ τέλος και το βασικότερο οι μισθοί είναι διπλάσιοι σε σχέση με χώρες όπως η Βρετανία, Γαλλία, Γερμανία κτλ με αποτέλεσμα να έχεις υψηλή αγοραστική δύναμη.
Θα αρκεστώ στο να πω πως χίλιες φορές φτωχός στην Ελλάδα παρά φτωχός στις ΗΠΑ. Με τα τωρινά δεδομένα της ζωής μου και να με έλεγες έλα κέρδισες πράσινη κάρτα αύριο πετάς για Νιου Γιορκ θα σε έκλεινα τη πόρτα στα μούτρα. Δεν είναι το γνωστό αντιδυτικό μου μένος στο πολιτικό τομέα, είναι γενικά το ότι αυτή η χώρα δεν είναι για όσους είμαστε στα κατώτερα κοινωνικοοικονομικά στρώματα. Πολλά που εδώ θεωρούνται (τείνουν να θεωρούνταν βέβαια, αόριστος πια) δεδομένα εκεί δεν είναι.

Ναι γι αυτό όσους ξέρω μέσα σε 5ετια στο Βέλγιο αγόρασαν μονοκατοικία + εξοχικό + αμάξ(αρα)...κάτι που στην Ελλάδα δεν θα συνέβαινε ΠΟΤΕ με τους μισθούς στο πάτο και την εργασιακή ελευθερία υποβαθμισμένη στο έπακρον
Τι να σε πω, εγώ ξέρω το αντίθετο. Άτομα που πλέον θέλουν να γυρίσουν πίσω και δεν την παλεύουν άλλο με τον πληθωρισμό.

Εκτός από αυτά,η Ελλάδα έχει τρελό πρόβλημα με τους μετανάστες που δημιουργούν συνεχώς προβλήματα στην κοινωνία-οι μισθοί δεν ειναι καλοί και δεν δίνουν κίνητρο στους νέους να εργαστούν + μαζί σε όλα αυτά να προστεθεί και το πρόβλημα του δημογραφικού που είναι γέννημα όλων των παραπάνω
Αυτά πρέπει να λύσουμε, στο μόνο που συμφωνούμε είναι πως δεν υπάρχουν πολλά χρονικά περιθώρια για να γίνει αυτό. Η επερχόμενη δημογραφική καταστροφή θα τσακίσει όλη την Ευρώπη, την Άπω Ανατολή και την Βόρεια Αμερική.

Σου αρέσει να γράφεις το καλύτερα από το καλλιος ε :P
Ναι, με φαίνεται πιο σωστό χδ.
 
Top