Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 6 12.5%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 12.5%

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,132 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,566 μηνύματα.
Κατά καιρούς έχω γράψει ότι θα ήθελα στο μέλλον να πάω στο εξωτερικό για μερικά χρόνια ώστε να γνωρίσω νέους πολιτισμούς, ανθρώπους, τρόπους ζωής αλλά και προφανώς πολύ υψηλότερους μισθούς σε σχέση με την Ελλάδα των 1.000€. Όσο αφορά τον προορισμό έχω ψάξει χώρες όπως η Βρετανία, Καναδάς, Αυστραλία και Ελβετία όπου για χρόνια κατέχουν τις πρώτες θέσεις για μετανάστευση ενώ παράλληλα έχουν σημαντικές Ελληνικές κοινότητες. Όμως έχουμε 2024 και όχι 2014 και το λέω αυτό καθώς οι συνθήκες ζωής στην Βρετανία και Καναδά έχουν πάει αρκετά πίσω λόγω του εξωφρενικού κόστους ζωής, των στάσιμων μισθών ενώ η Βρετανία έχει και το πρόβλημα του Brexit το οποίο μέχρι στιγμής μόνο drawback ήταν. Η Αυστραλία από την άλλην αν και χώρα πρότυπο είναι too isolated με αποτέλεσμα να μην μπορώ να έρχομαι στην Ελλάδα σε περίπτωση που χρειαστεί άρα την έχω απορρίψει.

Η χώρα λοιπόν που επιλέγω πλέον με κλειστά μάτια είναι οι ΗΠΑ και θα εξηγήσω τους λόγους αμέσως τώρα. Αρχικά είναι μια οικονομία που παρά τα προβλήματα που έχει παραμένει πολύ πιο resilient and booming σε σχέση να την Ευρώπη και τον Καναδά όπου έχουν μπει σε στασιμότητα ενώ οι μισθοί έχουν καθηλωθεί στα επίπεδα των 2.700€ καθαρά παρά το γεγονός ότι το κόστος ζωής έχει εκτιναχθεί. Επίσης, οι ΗΠΑ είναι το κέντρο του πλανήτη για κλάδους όπως το Finance and economics, medical sector, science, Technology, energy, aviation etc με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες που έχεις να είναι άπειρες αν είσαι διατεθημένος να κουραστείς και να προσπαθήσεις για το καλύτερο. Σε ότι αφορά τους μισθούς και την αγοραστική δύναμη οι ΗΠΑ είναι ακρετα πιο πάνω σε σχέση με την Δυτική / Βόρεια Ευρώπη, χαρακτηριστικό είναι ότι ο μέσος Αμερικανός έχει 50% υψηλότερο purchased power σε σχέση με τον μέσο Βρετανό και Γερμανό γεγονός που λέει αρκετά. Γενικά οι ΗΠΑ είναι το κέντρο του πλανήτη εδώ και 100 χρόνια και θα συνεχίσουν να είναι για πολλά χρόνια ακόμη καθώς δεν υπάρχει κάποια χώρα που μπορεί να απειλήσει την κυριαρχία της, ok η Κίνα έχει κάνει τρομακτικά βήματα τα τελευταία 20 χρόνια όμως ποιος Ευρωπαίος θα θέλει να ζήσει στην Κίνα μόνιμα;; No freaking way for couple of reasons. Ένα θετικό επίσης είναι το γεγονός ότι πλέον μετά από αρκετά χρόνια οι major 3 airlines των ΗΠΑ (American, Delta, United) έχουν απευθείας πτήσεις από την Αθήνα για New York, Newark, Boston and Chicago με αποτέλεσμα να γλυτωνεις αρκετό χρόνο από ανταποκρίσεις. Δεν θα μιλήσω για τα υπέροχα τοπία των ΗΠΑ τα οποία σου προσφέρουν φανταστικές εμπειρίες ζωής, πραγματικά κάθε πολιτεία έχει κάτι μοναδικό να σου προφέρει. Προφανώς δεν θα ζούσα σε όλες τις πολιτείες των ΗΠΑ καθώς μερικές είναι αρκετά violent και οι μισθοί χαμηλότεροι, προσωπικά κοιτάω για States όμως το Texas, North Carolina, Massachusetts, Virginia, New Hampshire, Maine, Washington DC. Νέα Υόρκη δεν θα εμένα καθώς είναι too overwhelmed and bloody expensive άρα δεν αξίζει. Επίσης, το West coast των ΗΠΑ αν και ωραίο είναι επίσης πανάκριβο συν ότι είναι αρκετά πιο μακριά από την Ευρώπη.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Καλή επιλογή. Κι εγώ αλλά στην πλευρά του που είναι προς την Ευρώπη.
Προς Vancouver μεριά κατ'εμε, που συνδυάζει και πόλη, και την υπέροχη φύση που έχει γύρω.

Επίσης είναι προσόν να είσαι Έλληνας εκεί, γιατί για το πληθυσμό έχει πολλούς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,132 μηνύματα.
Προς Vancouver μεριά κατ'εμε, που συνδυάζει και πόλη, και την υπέροχη φύση που έχει γύρω.

Επίσης είναι προσόν να είσαι Έλληνας εκεί, γιατί για το πληθυσμό έχει πολλούς.
Το Βανκούβερ είναι πολύ μακριά. Προτιμώ κάτι προς την ανατολική πλευρά. Τορόντο ή Μόντρεαλ. Έχει πολλούς Έλληνες κι εκεί και η απόσταση από την Ελλάδα είναι πολυ μικρότερη.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Αμα εχεις ενα μισθουλη της ταξης των 1000 ευρω και κανα δυο φοιτητοσπιτα να νοικιαζεις για εξτρα εισοδημα , η ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα να ζει καποιος :hehe:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,500 μηνύματα.
Αμα εχεις ενα μισθουλη της ταξης των 1000 ευρω και κανα δυο φοιτητοσπιτα να νοικιαζεις για εξτρα εισοδημα , η ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα να ζει καποιος :hehe:
Και να είσαι και στα @@ σου για τον συνάνθρωπο σου γιατι μια βόλτα να βγεί έξω θα δείς πολύ καλά την μιζέρια στα πρόσωπα των ανθρώπων, το άγχος και τα βρισίδια στους δρόμους, επιχειρήσεις να κλείνουν αβέρτα και γενικά την μαυρίλα.
Κι αυτό αν δεν είσαι αναίσθητο βόδι σε επηρεάζει πολύ
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Και να είσαι και στα @@ σου για τον συνάνθρωπο σου γιατι μια βόλτα να βγεί έξω θα δείς πολύ καλά την μιζέρια στα πρόσωπα των ανθρώπων, το άγχος και τα βρισίδια στους δρόμους, επιχειρήσεις να κλείνουν αβέρτα και γενικά την μαυρίλα.
Κι αυτό αν δεν είσαι αναίσθητο βόδι σε επηρεάζει πολύ
Ξεχασα να πω οτι καλο θα ειναι να μετακινεισαι με αμαξι μονο και οχι ΜΜΜ και το σπιτι σου να ειναι χτισμενο μακρια απο δασος.Και εννοειται ιδιωτικη ασφαλιση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και να είσαι και στα @@ σου για τον συνάνθρωπο σου γιατι μια βόλτα να βγεί έξω θα δείς πολύ καλά την μιζέρια στα πρόσωπα των ανθρώπων
Μιζερια προφανως υπαρχει αλλα την παρασκευη που ειχα βγει εξω το βραδυ ,ειδα πολυ κοσμο παντως( οι πιο πολλοι φοιτητες).
 
Τελευταία επεξεργασία:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.
θα ήθελα να ζήσω στην ελλάδα των 90s. αχ, ωραίες εποχές. καπνίζαμε ακόμα και στα αμφιθέατρα της σχολής. :playboy:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,565 μηνύματα.
Αμα εχεις ενα μισθουλη της ταξης των 1000 ευρω και κανα δυο φοιτητοσπιτα να νοικιαζεις για εξτρα εισοδημα , η ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα να ζει καποιος :hehe:
δυο φοιτητοσπιτα δεν ειναι απλα εξτρα εισοδημα με τις τιμες που παιζουν , είναι ολοκληρος 2ος μισθος
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
δυο φοιτητοσπιτα δεν ειναι απλα εξτρα εισοδημα με τις τιμες που παιζουν , είναι ολοκληρος 2ος μισθος
Ετσι;) Ο σπιτονοικοκυρης μου δουλευει σαν καθηγητης στο ελληνικο δημοσιο και νοικιαζει 3 φοιτητοσπιτα των 320 ευρω εκαστος. Ζωαρα ο τυπος.Κανε εσυ τα μαθηματικα και βγαλε το εισοδημα του ανα μηνα. Και εχεις τους αλλους να λενε για δουβλινα και δανιες.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.
Ετσι;) Ο σπιτονοικοκυρης μου δουλευει σαν καθηγητης στο ελληνικο δημοσιο και νοικιαζει 3 φοιτητοσπιτα των 320 ευρω εκαστος. Ζωαρα ο τυπος.Κανε εσυ τα μαθηματικα και βγαλε το εισοδημα του ανα μηνα. Και εχεις τους αλλους να λενε για δουβλινα και δανιες.

αν αφαιρέσεις 13% φόρο, ενφια και φθορές, δεν μένουν και όσα νομίζεις. :spell:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,500 μηνύματα.
Και εχεις τους αλλους να λενε για δουβλινα και δανιες.
Τι συζητάμε τώρα; Αν έχεις περιουσία;
Το ζήτημα είναι πως δεν έχει η πλειοψηφία περιουσία και ζεί με τον μισθό και το νοίκι και σε άλλες χώρες είναι νορμάλ και βιώσιμο.
Μόνο εδώ είσαι κατ’ εξοχήν 40+ και γαντζωμένος απο το αριστερό παπ@ρι του πατέρα σου για να επιβιώσεις χωρίς να απογαλακτιστείς ποτέ
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
Τι συζητάμε τώρα; Αν έχεις περιουσία;
Το ζήτημα είναι πως δεν έχει η πλειοψηφία περιουσία και ζεί με τον μισθό και το νοίκι και σε άλλες χώρες είναι νορμάλ και βιώσιμο.
Μόνο εδώ είσαι κατ’ εξοχήν 40+ και γαντζωμένος απο το αριστερό παπ@ρι του πατέρα σου για να επιβιώσεις χωρίς να απογαλακτιστείς ποτέ
Ναι βρε αυτο λεω στο αρχικο μου μηνυμα.Η ελλαδα ΜΕ(!) περιουσια-κληρονομια ειναι η καλυτερη χωρα να ζεις . Καλυτερα να εχω 1800κ εισοδημα εδω παρα 4500 στη δανια πχ.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,846 μηνύματα.
Όντας κάποιος που έχει ήδη μεταναστεύσει, μπορώ να πω ότι ζω στη χώρα που θα ήθελα να ζήσω όλη μου τη ζωή. Κουλτούρα, φαγητό, παιδεία, νοοτροπία, καλύτερη οικονομία, είμαι σε θέση να κάνω πράγματα για τον εαυτό μου που στην Ελλάδα θα τα έβλεπα με τα κυάλια και η λίστα δεν σταματά. Αν μου λείπει κάτι είναι το παιδικό μου δωμάτιο, εκεί που νιώθω ασφάλεια.
Αν μπορείτε κι το θέλετε, πηγαίντε εκεί που το λέει η καρδούλα σας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,132 μηνύματα.
Όντας κάποιος που έχει ήδη μεταναστεύσει, μπορώ να πω ότι ζω στη χώρα που θα ήθελα να ζήσω όλη μου τη ζωή. Κουλτούρα, φαγητό, παιδεία, νοοτροπία, καλύτερη οικονομία, είμαι σε θέση να κάνω πράγματα για τον εαυτό μου που στην Ελλάδα θα τα έβλεπα με τα κυάλια και η λίστα δεν σταματά. Αν μου λείπει κάτι είναι το παιδικό μου δωμάτιο, εκεί που νιώθω ασφάλεια.
Αν μπορείτε κι το θέλετε, πηγαίντε εκεί που το λέει η καρδούλα σας.
Σε ποια χώρα ζεις όμως δεν μας είπες.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,840 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,846 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,132 μηνύματα.
Top