Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.

alexd99

Νεοφερμένος

Ο alexd99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Όσοι ψηφίσατε Άλλη στο poll σε ποιες ακριβώς χώρες αναφέρεστε?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

alexd99

Νεοφερμένος

Ο alexd99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Κύπρο όπου και διαμένω μάλλον δεν θα την άλλαζα.

Αγγλία και Ιρλανδία δεν θα εμένα παρά μόνο λόγω ενός μεγάλου έρωτα. Αναφορικα με τις άλλες αγγλόφωνες επιλογές Αυστραλία, Καναδά κλπ δεν μπορώ να εκφέρω άποψη χωρίς να τις εχω επισκεφτεί για κάποιο χρονικό διάστημα. Αλλά παίζει ούτε εκεί να πήγαινα για να ζήσω μόνιμα.

Η Κολομβια είναι ενδιαφέρουσα επιλογή 😎
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Όσοι ψηφίσατε Άλλη στο poll σε ποιες ακριβώς χώρες αναφέρεστε?
μιας που ψήφισα Άλλη μπορώ να πω ότι δεν έχω μία χώρα στο μυαλό μου. Από τις αγαπημένες για πολλούς λόγους χώρες που θα ήθελα είναι η Ισλανδία μιας που είναι βροχερή και κρύα όπως ακριβώς μ'αρέσει. Θα γινόμουν άνετα μετανάστης λόγω κλίματος. Δεν αντέχω την καλοκαιρινή ζέστη. Και εννοείται η Ισλανδία είναι τρομερά μικρή και ασφαλής χώρα ( δεν έχει ούτε καν άγρια ζώα εκεί, ό,τι θες κάνεις ). Αλλά προφανώς είναι μη ρεαλιστικός στόχος μιας που δεν υπάρχει τρομερή ζήτηση εκεί πέρα οπότε δύσκολα βρίσκεις εργασία.

Σε πιο ρεαλιστικούς στόχους θα ήθελα Λευκορωσσία στα φορτηγά να δουλέψω. Γενικά ήθελα να κινηθώ προς Ανατολικό Μπλοκ καθώς μου αρέσει μακράν περισσότερο από την Δυτική Ευρώπη που έχει γίνει μπάχαλο. Στυλ Λευκορωσσία, μέχρι το πόλεμο και η Ουκρανία ήταν μέσα στα σχέδια μου, Ρωσσία, Πολωνία κλπ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Υπάρχουν οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,023 μηνύματα.
Σε πιο ρεαλιστικούς στόχους θα ήθελα Λευκορωσσία στα φορτηγά να δουλέψω. Γενικά ήθελα να κινηθώ προς Ανατολικό Μπλοκ καθώς μου αρέσει μακράν περισσότερο από την Δυτική Ευρώπη που έχει γίνει μπάχαλο. Στυλ Λευκορωσσία, μέχρι το πόλεμο και η Ουκρανία ήταν μέσα στα σχέδια μου, Ρωσσία, Πολωνία κλπ.
Γενικά οι χώρες αυτές διαφέρουν πολύ από τις ευρωπαϊκές σα νοοτροπία και τρόπο ζωής.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,023 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Γενικά οι χώρες αυτές διαφέρουν πολύ από τις ευρωπαϊκές σα νοοτροπία και τρόπο ζωής.
Και για αυτό τις προτιμάω προσωπικά. Μόνο που δεν υπάρχει ευρωπαϊκή νοοτροπία γιατί και αυτές οι χώρες Ευρωπαϊκές είναι. Μιλάς για δυτική νοοτροπία και τρόπο ζωής.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Ευτυχώς τις προτιμούν ελάχιστοι. Ο μαζοχισμός είναι μικρό ποσοστό στους πληθυσμούς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Ρε κακό πράγμα να μην δέχονται μερικοί ότι κάποιοι δεν θέλουν τα ίδια με αυτούς. Ρε άνθρωπε μου σε είπε κανείς εσένα τι να κάνεις; Όχι. Τι σκας;

Γουστάρω Ανατολική Ευρώπη προσωπικά, ενοχλώ κανέναν;
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
NΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
Ρε κακό πράγμα να μην δέχονται μερικοί ότι κάποιοι δεν θέλουν τα ίδια με αυτούς. Ρε άνθρωπε μου σε είπε κανείς εσένα τι να κάνεις; Όχι. Τι σκας;

Γουστάρω Ανατολική Ευρώπη προσωπικά, ενοχλώ κανέναν;
Δεν με ενοχλούν οι μαζοχιστές καθόλου. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Έστω ότι δεν ζούσατε στην Ελλάδα αλλά σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης. Ποια θα θέλατε να ήταν αυτή και γιατί;;

Εμένα θα μου άρεσε να ζούσα στη Βρετανία καθώς προσφέρει θέσεις εργασίας, πολλές ευκαιρίες και τα αγγλικά είναι μια γλώσσα που θα μου άρεσε να τη χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση.

Με χαρά θα ακούσω και τις δικές σας απόψεις επι του θέματος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top