Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσοι λετε για τις σκανδιναβικες χωρες, πηγαινετε καμια βολτα να δειτε πως πραγματικα ειναι. Μπορει να τα ακουμε ολα ωραια και καλα (παντα το εξωτερικο παρουσιαζεται ως εδεμ) αλλα δεν ειναι ετσι και στην πραγματικοτητα.

Καλα μη βαράς. :( Εγώ για σένα το είπα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλα μη βαράς. :( Εγώ για σένα το είπα. :P

Δεν πηγαινε σε σενα αλλα σε οσους εχουν ετοιμη απαντηση Σουηδια-Δανια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έχω κάτι γνωστούς που μετακόμισα στη Σουηδία και μόνο παράπονο δεν έχουν. Δεν γκρινιάζουν καν για τον καιρό. Και όχι δεν είναι γιατροί, δικηγόροι κτλ. Εργάτες είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα... Γιατί στην Γερμανία να βλέπεις μόνο γκρίζες πολυκατοικίες όταν όλο το κέντρο είναι γεμάτο με νεοκλασικά κτίρια κλπ;
Μέχρι και η εξοδος από το U Bahn στο Βερολίνο, στο κέντρο είναι όμορφη:

Δεν λέω... Έχει και γκρί κτίρια... Όμως για να χαλαρώσεις μπορείς να πας μισή ώρα το απόγευμα με το ποδήλατο σου στον αγγλικό κήπο του Μονάχου...
1155836122.jpgΠολλοί Γερμανοί το κάνουν... Και σε άλλα πάρκα βέβαια σε ολόκληρη την χώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και γενικά ρε παιδιά αν είναι να μεταναστεύσεις σε άλλη χώρα αρχικά είναι δύσκολα τα πράγματα. Κανείς δεν τα βρήκε όλα με τη μία στρωμένα κτλ. Είναι ανάλογα τι θα κάνεις, πως θα το κυνηγήσεις και πως θα έρθουν τα πράγματα. Ντάξυ δε νομίζω να μη ξέρει κανείς τι καιρό έχει στις σκανδιναβικές χώρες, στην γερμανία κτλ. Είναι δύσκολο να ην παλέψεις αλλά έχει να κάνει λίγο πολύ και με τι στόχους έχεις. Αν είναι να έχω δουλεία στη Γερμανία και να μπορώ να ζήσω σαν άνθρωπος καλύτερα εκεί να βλέπω γκρι κτίρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα... Γιατί στην Γερμανία να βλέπεις μόνο γκρίζες πολυκατοικίες όταν όλο το κέντρο είναι γεμάτο με νεοκλασικά κτίρια κλπ;
Μέχρι και η εξοδος από το U Bahn στο Βερολίνο, στο κέντρο είναι όμορφη:

Δεν λέω... Έχει και γκρί κτίρια... Όμως για να χαλαρώσεις μπορείς να πας μισή ώρα το απόγευμα με το ποδήλατο σου στον αγγλικό κήπο του Μονάχου...

Πολλοί Γερμανοί το κάνουν... Και σε άλλα πάρκα βέβαια σε ολόκληρη την χώρα...

Δεν ειπα οτι δεν η Γερμανια δεν ειναι ομορφη χωρα. Αντιθετα εχει πολλα ομορφα μερη και πολλοι αγνοουν το γεγονος αυτο θεωροντας οτι η Γερμανια εχει μονο φαμπρικες και μπυρες. Αλλα ειναι λαθος καποιος να παει στη Γερμανια επειδη του αρεσε το Βερολινο ή το Μοναχο οταν πηγε για τουρισμο. Αυτο ειπα. Η καθημερινη ζωη σε μια πολη διαφερει πααααρα πολυ απο αυτο που βλεπει καποιος σαν τουριστας. Και ειδικα για τη Γερμανια το ξερω απο πρωτο χερι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και γενικά ρε παιδιά αν είναι να μεταναστεύσεις σε άλλη χώρα αρχικά είναι δύσκολα τα πράγματα. Κανείς δεν τα βρήκε όλα με τη μία στρωμένα κτλ. Είναι ανάλογα τι θα κάνεις, πως θα το κυνηγήσεις και πως θα έρθουν τα πράγματα. Ντάξυ δε νομίζω να μη ξέρει κανείς τι καιρό έχει στις σκανδιναβικές χώρες, στην γερμανία κτλ. Είναι δύσκολο να ην παλέψεις αλλά έχει να κάνει λίγο πολύ και με τι στόχους έχεις. Αν είναι να έχω δουλεία στη Γερμανία και να μπορώ να ζήσω σαν άνθρωπος καλύτερα εκεί να βλέπω γκρι κτίρια.

Ακριβώς Σοφία.
Κάθε αρχή και δύσκολη δεν λένε;
Δεν νομίζω κανείς να μεταναστεύσει στην Γερμανία και να περιμένει παραλίες με καταγάλανα νερά στο Rügen ( ένα νησί της Γέρμανιας)
ούτε 40 βαθμούς και ήλιο...
Εξαρτάται βέβαια γιατί έφυγες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο για κάποιον που έχει συνηθήσει εδώ σαν κλίμα και τρόπο ζωής να πάει σε βόρεια χώρα. Κανέις δεν θα ισχιριστεί το αντίθετο. Ας μην έχω μείνει στη Γερμανία έχω μπόλικο σόι και ακούω πράγματα από πρώτο χέρι πως ζουν και τι κάνουν. Μερικές φορές είναι θέμα συνήθειας και προσαρμογής νομίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.




arc-de-triomphe-soler-photography.jpg
2288.jpg
le-louvre.jpg
A la ville des lumières.... :inlove:

Εναλλακτικές: οπουδήποτε αλλού στη Γαλλία (με εξαίρεση τις πόλεις του νότου,που έχουν ήλιο,καύσωνες,παραλίες,χωράφια,εγκληματικότητα,κτλ........ με λίγα λόγια,είναι σαν την Ελλάδα :sick:),Γερμανία,σκανδιναβικές χώρες (κατά προτίμηση Ισλανδία ή Σουηδία,λόγω γλώσσας:D),Ολλανδία-Βέλγιο-Λουξεμβούργο,Ιαπωνία,Αυστραλία,Νέα Ζηλανδία,Καναδάς (κατά προτίμηση γαλλόφωνος),άντε ίσως και κάποιες πόλεις των ΗΠΑ ή Αυστρία-Ελβετία. (με σειρά προτίμησης έτσι όπως τα'γραψα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση πως οι περισσότεροι επιλέγουν τη χώρα στην οποία θα ήθελαν να ζήσουν με βάση τις εικόνες που βλέπουμε στο ίντερνετ και την τηλεόραση. Βλακεία, δεδομένου ότι δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα για τη ζωή στην εκάστοτε χώρα (και εννοώ την πραγματική ζωή, το πως βιώνει ο μέσος πολίτης την πραγματικότητα εκεί και όχι αυτά που δείχνουν οι στατιστικές).
Δε ξέρω γιατί αλλά δύσκολα μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου στο εξωτετικό, αν και θα μου άρεσε πολύ ως εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Σίγουρα ειναι παρα πολλές οι δυσκολίες, πάνω απο όλα η γλώσσα, όπως και να το κάνουνε ακομα και τα αγγλικά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε τέλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σίγουρα ειναι παρα πολλές οι δυσκολίες, πάνω απο όλα η γλώσσα, όπως και να το κάνουνε ακομα και τα αγγλικά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε τέλεια...
Με καλή θέληση όλα γίνονται νομίζω.. Οι γνωστοί μου που μετακόμισαν Σοηδία ούτε γλώσσα ήξεραν ούτε τίποτα και είχαν παιδιά 14 και 17 χρονών. Ντάξυ αυτό δεν το λες εύκολο είναι μεγάλο βήμα αλλά αν είσαι σε μια χώρα που φροντίζει για αυτά τα θέματα (να μάθεις τη γλώσσα σε βασικό επίπεδο) και να μπορέσεις να βρεις δουλειά παλεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.







A la ville des lumières.... :inlove:

Εναλλακτικές: οπουδήποτε αλλού στη Γαλλία (με εξαίρεση τις πόλεις του νότου,που έχουν ήλιο,καύσωνες,παραλίες,χωράφια,εγκληματικότητα,κτλ........ με λίγα λόγια,είναι σαν την Ελλάδα :sick:),Γερμανία,σκανδιναβικές χώρες (κατά προτίμηση Ισλανδία ή Σουηδία,λόγω γλώσσας:D),Ολλανδία-Βέλγιο-Λουξεμβούργο,Ιαπωνία,Αυστραλία,Νέα Ζηλανδία,Καναδάς (κατά προτίμηση γαλλόφωνος),άντε ίσως και κάποιες πόλεις των ΗΠΑ ή Αυστρία-Ελβετία. (με σειρά προτίμησης έτσι όπως τα'γραψα) :)
Φίλε μου, γιατί θα ήθελες να ζήσεις εκεί?
Δεν εναντιώνομαι με το όνειρο σου αλλά σου υπενθυμίζω πως δεν θα ζεις ούτε στον πύργο του Άιφελ ούτε στη αψίδα του θριάμβου (τα οποία είναι βέβαια εντυπωσιακά)... Απ' ο,τι ξέρω το βιοτικό επίπεδο εκεί είναι υψηλό συνεπώς το ενοίκιο και τα προσωπικά σου έξοδα θα κοστίζουν μια μικρή περιουσία κάθε μήνα. Επειδή έχω ξαναδεί παρόμοια ανάρτησή σου, τι είναι αυτό που σε τραβάει σε αυτές τις χώρες που ανέφερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Aκριβώς όπως τα λες meetmeinmontauk. Οι περισσότεροι εστιάζουν στην τουριστική όψη μιας χώρας αγνοώντας την καθημερινή ζωή, η οποία δεν διαφέρει διότι οι άνθρωποι παντού είναι άνθρωποι και λειτουργούν ως άνθρωποι. Το σημαντικότερο είναι οπουδήποτε, να έχεις καλή παρέα και να μπορείς να ζεις με κάποια αξιοπρέπεια. Προσωπικά χέστηκα αν η χώρα αυτή θα είναι η Ελλάδα ή κάποια άλλη χώρα. Εντάξει, αλλά η Ελλάδα με όσες πίκρες και αν προσφέρει, είναι η χώρα μου και δεν την αλλάζω, κυρίως για τις όμορφες στιγμές που ζω με τους ανθρώπους της. Αυτό για μένα σημαίνει ζωή. Τα υπόλοιπα φτιάχνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ είχα πάει Μόναχο πριν μερικά χρόνια για 6 μέρες. Ναι και τις 6 έβρεχε, και ναι, ήταν φάση τέλη Ιουνίου και κυκλοφορούσα με μπουφάν. Προσωπικά δε με ενοχλεί όμως αυτό. Είναι μια χώρα σε πολλούς τομείς όπως θα πρεπε. Καλός και ο καιρός κλπ αλλά όταν μιλάς για διακοπές. Σε άλλες περιπτώσεις όπου κοιτάς για μόνιμο τόπο διαμονής είναι αρκετά καλά imho.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Φίλε μου, γιατί θα ήθελες να ζήσεις εκεί?
Δεν εναντιώνομαι με το όνειρο σου αλλά σου υπενθυμίζω πως δεν θα ζεις ούτε στον πύργο του Άιφελ ούτε στη αψίδα του θριάμβου (τα οποία είναι βέβαια εντυπωσιακά)... Απ' ο,τι ξέρω το βιοτικό επίπεδο εκεί είναι υψηλό συνεπώς το ενοίκιο και τα προσωπικά σου έξοδα θα κοστίζουν μια μικρή περιουσία κάθε μήνα. Επειδή έχω ξαναδεί παρόμοια ανάρτησή σου, τι είναι αυτό που σε τραβάει σε αυτές τις χώρες που ανέφερες?
1)Το ξέρω ότι το πιθανότερο είναι να μένω στα προάστια για να μπορώ να πληρώσω το (δυσβάσταχτο παρισινό) νοίκι,αλλά επειδή θα δουλεύω στο κέντρο θα τα βλέπω κάθε μέρα τα μνημεία του Παρισιού.
2)Το βιοτικό επίπεδο της Γαλλίας είναι όντως πολύ υψηλό,και στο Παρίσι ακόμα περισσότερο από τον εθνικό μέσο όρο.
3)Τα μηνιαία έξοδά μου όντως θα κοστίζουν μία μικρή περιουσία εκεί (όπως και ο μισθός που θα παίρνω,θα κοστίζει επίσης μία μικρή περιουσία στον εργοδότη μου κάθε μήνα)
4)Αυτό που με τραβάει σε αυτές τις χώρες είναι το ότι θα έχω ό,τι δεν έχω στην Ελλάδα.Ειλικρινά νομίζω πως έχω γεννηθεί σε λάθος χώρα (από άποψη νοοτροπίας,πολιτισμού,.....),και αυτό θα ήθελα να το αλλάξω.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]
4)Αυτό που με τραβάει σε αυτές τις χώρες είναι το ότι θα έχω ό,τι δεν έχω στην Ελλάδα.Ειλικρινά νομίζω πως έχω γεννηθεί σε λάθος χώρα (από άποψη νοοτροπίας,πολιτισμού,.....),και αυτό θα ήθελα να το αλλάξω.
:)

Στα 14 τα ίδια έλεγα κι εγώ :P Κι εγώ και πολλοί άλλοι νομίζουν οτι σε λάθος χώρα έχουν γεννηθεί και ότι η νοοτροπία τους δεν ταιριάζει αλλά δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά μέχρι να πας να μείνεις στη χώρα που νομίζεις οτι ταιριάζεις. Άλλωστε όταν θα φύγεις θα σου βγουν όλα τα "χούγια" (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται στην υπόλοιπη Ελλάδα αυτή η λέξη, στο χωριό μου τη λέμε πάντως) και θα καταλάβεις πως ένα μέρος του εαυτού σου είναι φτιαγμένο για την Ελλάδα. Θα κουβαλάς μαζί σου αυτό το μικρό αποτύπωμα της ελληνικής κοινωνίας. Δεν είναι καλό να ξεχνάμε από που αρχίσαμε για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στα 14 τα ίδια έλεγα κι εγώ :P Κι εγώ και πολλοί άλλοι νομίζουν οτι σε λάθος χώρα έχουν γεννηθεί και ότι η νοοτροπία τους δεν ταιριάζει αλλά δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά μέχρι να πας να μείνεις στη χώρα που νομίζεις οτι ταιριάζεις. Άλλωστε όταν θα φύγεις θα σου βγουν όλα τα "χούγια" (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται στην υπόλοιπη Ελλάδα αυτή η λέξη, στο χωριό μου τη λέμε πάντως) και θα καταλάβεις πως ένα μέρος του εαυτού σου είναι φτιαγμένο για την Ελλάδα. Θα κουβαλάς μαζί σου αυτό το μικρό αποτύπωμα της ελληνικής κοινωνίας. Δεν είναι καλό να ξεχνάμε από που αρχίσαμε για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε

Το ότι θα πάω να μείνω στο Παρίσι (ή σε ένα άλλο μέρος από τα τόσα που ανέφερα :P) και δε θα μπορώ να προσαρμοστώ γιατί μαζί μου θα κουβαλάω κομμάτι της ελληνικής νοοτροπίας ειλικρινά μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας :P:D... (αλλά κ έτσι να'ναι,πάλι η Ελλάδα θα φταίει που μου εμφύτεψε το συγκεκριμένο κομμάτι του μυαλού μου)
Ναι,το χούι υπάρχει σα λέξη σε όλη την Ελλάδα,μπορείς να το χρησιμοποιείς άφοβα :D
Και όντως ταιριάζω με τις νοοτροπίες κάποιων ξένων λαών.Οι μισοί μου φίλοι (και παραπάνω) είναι ξένοι (από Γαλλία-Γερμανία-Ιαπωνία-ΗΠΑ) και επικοινωνούμε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έχω επισκεφτεί τη Γαλλία κ τη Γερμανία (εκδρομή με το σχολείο) και (πέρα απ'το ότι λάτρεψα αυτές τις δύο χώρες κ θα μπορούσα να μείνω για πάντα εκεί άνετα),όταν πήγαμε σε σχολεία εκεί κ μιλήσαμε με παιδιά,κατάλαβα ότι πραγματικά είμαι σαν εκείνους,κ όχι σαν τους συμμαθητές μου,που βαριούνταν να μπουν μέσα για να κάτσουν να παίζουν ηλεκτρονικά στο δρόμο,ήταν ψόφιοι για φασαρία με τους ντόπιους,και έκαναν ό,τι βλακεία τους κατέβαινε στο κεφάλι.
Τεσπα,νταξ τέλος το οφ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ζω σε μια χώρα που να μπορώ να επιβιώνω αξιοπρεπώς σε αυτό που έχω σπουδάσει.(επειδή αυτο ειναι το επάγκελμα που αγαπώ)
Μακάρι όταν θα βγω στην αγορά εργασίας αυτη η χωρα να είναι η ελλάδα.Ναι με ενοχλουν πολλά πράγματα εδώ.Πρώτα απο όλα το σύτημα της εκπαίδευσης.Αλλά την αγαπώ τη χώρα μου ( ναι και τους ανθρώπους εδώ) και ξέρω σε μικρές ηλικιες εξιδανικεύουμε το εξωτερικό όμως αν ρωτησεις ανθρώπους που εφυγαν απο εδω για να δουλεψουν θα σου πουν,οι περισσοτεροι, ότι θα θελαν να μπορουσαν να ζουν στην ελλάδα .Η μετανάστευση ,το να φεύγεις απο τη χωρα οπου μεγάλωσες όπου έχεις την οικογενεια σου,τους φιλους σου,τον συντροφο σου ,σε μια αλλη προς αναζητηση ενος καλυτερος μελλοντος ίσως ειναι δεαλαστικο,ρομαντικό σαν εικόνα αλλά στην πράξη (οχι λογω αλλά εργω) είναι κάτι πολύ δύσκολο.Την δυσκολια ομως την προσπερνας το θεμα ειναι πραγματικα να θελεις ,να εχεις τα κοτσια να το κανεις και να παλέψεις γι αυτό.Γιατι στη γερμανία ,στη γαλλία και λοιπές χώρες δεν σε περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες .Αμα εισαι καλος θα σε προσλαβουν .Μαλλον πολυ καλος,(στο αντικείμενο σου πάντα ) .
Απο μικρή ταξιδευω πολύ σε άλλες χώρες.Βλεπω πραγματα που μαρεσουν σε αυτες και αλλα όχι.Ας μην εξωραΐζουμε το εξωτερικό.
Η γερμανια,η γαλλια,η οποια χωρα εχει τα καλα της και τα κακα της.Καταλαβαινω την λογικη" να φυγω να βγω δουλεια","βλεπω πραγματα που δεν μαρεσουν την ελλαδα" -και εγώ αυτής είμαι αλλά το να ακούω 13-14χρονα να λενε¨"δεν μαρεσει η ελλαδα" "ολοι εδω κολωβαρανε¨" "εγω θα επρεπε να ειχα γενηθει σε αλλη χωρα " με εξοργιζει.Που μαλλον δεν θα πρεπε ..γιατι για αυτες τις κουβεντες ευθυνεται το πολύ νεαρό της ηλικιας
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Το ότι θα πάω να μείνω στο Παρίσι (ή σε ένα άλλο μέρος από τα τόσα που ανέφερα :P) και δε θα μπορώ να προσαρμοστώ γιατί μαζί μου θα κουβαλάω κομμάτι της ελληνικής νοοτροπίας ειλικρινά μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας :P:D... (αλλά κ έτσι να'ναι,πάλι η Ελλάδα θα φταίει που μου εμφύτεψε το συγκεκριμένο κομμάτι του μυαλού μου)
Και όντως ταιριάζω με τις νοοτροπίες κάποιων ξένων λαών.Οι μισοί μου φίλοι (και παραπάνω) είναι ξένοι (από Γαλλία-Γερμανία-Ιαπωνία-ΗΠΑ) και επικοινωνούμε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έχω επισκεφτεί τη Γαλλία κ τη Γερμανία (εκδρομή με το σχολείο) και (πέρα απ'το ότι λάτρεψα αυτές τις δύο χώρες κ θα μπορούσα να μείνω για πάντα εκεί άνετα),όταν πήγαμε σε σχολεία εκεί κ μιλήσαμε με παιδιά,κατάλαβα ότι πραγματικά είμαι σαν εκείνους,κ όχι σαν τους συμμαθητές μου,που βαριούνταν να μπουν μέσα για να κάτσουν να παίζουν ηλεκτρονικά στο δρόμο,ήταν ψόφιοι για φασαρία με τους ντόπιους,και έκαναν ό,τι βλακεία τους κατέβαινε στο κεφάλι.
Τεσπα,νταξ τέλος το οφ.:)

Καθόλου επιστημονική φαντασία δεν είναι.
Είμαι εδώ και 2,5 χρόνια έξω,έχοντας αλλάξει δύο χώρες.Οι πρώτοι έξι περίπου μήνες και στις δύο περιπτώσεις ήταν παράδεισος.Βόλτες,μουσεία,άπειρες επιφανειακές γνωριμίες,και πάει λέγοντας. Αλλά όσο περνάει ο καιρός,τόσο σιχαίνομαι τα πάντα εδώ και θέλω να γυρίσω. Και ήμουν το άτομο,που το είχα 100% σίγουρο από την Α λυκ,ότι θα σπουδάσω έξω,λόγω ελληνικής νοοτροπίας και μπλα μπλα. :P
Και μια ερώτηση. Τι ακριβώς σου άρεσε στα άλλα παιδιά εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top