Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η Ελλάδα είναι πλούσια σε ωραία μέρη, δεν έχουν μόνο οι ξένες χώρες αξιοθέατα.
Έχει και εδώ μοναδικά πράγματα που δεν θα τα δείς πουθενά.

Μόνο αρχαία θα δεις στην Ελλάδα, από "νέα" κλάφτα Χαράλαμπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μόνο αρχαία θα δεις στην Ελλάδα, από "νέα" κλάφτα Χαράλαμπε...

Ναι, δεν διαφωνώ αλλά αυτό είναι και το ωραίο.
Προσωπικά με εντυπωσιάζουν όλα αυτά τα αρχαία.
Τα σύγχρονα το μόνο που προσφέρουν είναι ομορφιά, τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ θα ήθελα να μένω στη γερμανια στο μοναχο ή στην νορβηγια στο τροντχαιμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εγώ θα ήθελα να μένω στη γερμανια στο μοναχο ή στην νορβηγια στο τροντχαιμ
Μόναχο :inlove:
*Γιατί το κάνεις αυτό βραδιάτικα :'(

Ναι, δεν διαφωνώ αλλά αυτό είναι και το ωραίο.
Προσωπικά με εντυπωσιάζουν όλα αυτά τα αρχαία.
Τα σύγχρονα το μόνο που προσφέρουν είναι ομορφιά, τίποτα παραπάνω.

Μάλλον θα εννοούσε καλά συντηρημένα εμένα μου λείπει αυτό το κλασικό εδώ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ζήσω κάπου όπου θα μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μια καλή δουλειά με βάση αυτό που έχω σπουδάσει, συνεπώς ένα καλό εισόδημα ώστε να μην αγχώνομαι για το πως θα τα βγάζω πέρα. Αυτό είναι και το κυριότερο σημείο στο να είσαι ευτυχισμένο άτομο. Όλοι θέλουμε να φτάσουμε σε ένα βιωτικό επίπεδο καλύτερο από αυτό που είμαστε τώρα. Αλλά αυτό έρχεται με πολύ κόπο.

Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα όπως είναι τώρα, η κατάσταση είναι δύσκολη. Ακόμα και στην Αμερική ο μεσοαστός ζει καλύτερα από την Ελλάδα. Επίσης στην Ελλάδα ακόμα και να βρω δουλειά με βάση το επάγγελμα μου, ο μισθός θα είναι πιο χαμηλός σε σχέση με άλλες χώρες, και το κράτος φορολογεί βαριά. Όχι ότι στο εξωτερικό ζεις φτηνα... Αντιθέτως. Αλλά και πάλι σου μένουν παραπάνω. Συνεπώς, όσο και αν αγαπάω αυτήν την χώρα, πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή θα ήταν να φύγω. Όχι για πάντα φυσικά.

Ακόμη ένα ακόμα παράπονο που έχω με αυτήν την χώρα είναι ότι, εφόσον οι οικονομικές συνθήκες για τους μικροαστούς δεν είναι καλές, δεν μπορούν να ταξιδέψουν. Σκέφτεσαι να πας στην δίπλα πόλη και υπολογίζεις έξοδα... Διόδια... Είναι κρίμα να μην μπορώ να ανακαλύψω καν την Ελλάδα. Πιστεύω υπάρχουν πολλά όμορφα μέρη να επισκεφτεί κανείς, πριν να πάει στο εξωτερικό. Παρακολουθώ κάποια άτομα στο facebook που ταξιδεύουν γενικά, βλέπω μέρη στην Ελλάδα που δεν φανταζόμουν ότι θα υπήρχαν εδώ.
Όπως και να έχει δεν γίνεται να υποτιμάμε την Ελλάδα, σίγουρα θέλω να την ανακαλύψω κάποια στιγμή, εφόσον έχω καταφέρει όμως να αποκτήσω ένα καλύτερο βιωτικό επίπεδο, καθώς η ανεργία είναι σχεδόν μονόδρομος εδώ.

Νομίζω πως τις ίδιες σκέψεις έχουν πολλοί νέοι. Σχεδόν όλοι θέλουν να ταξιδέψουν. Όμως δεν μπορούμε οι περισσότεροι. Και η ζωή είναι δύσκολη, γιατί να προτιμήσουν εμάς για μια καλή δουλειά στο εξωτερικό, και όχι κάποιον ξένο? Εδώ έρχεται η στιγμή που χαλάει το όνειρο. Πρέπει να δουλέψουμε, να διαβάσουμε, να μελετήσουμε, να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι οι ίδιοι. Δεν θα μας κάνει το εξωτερικό καλύτερους ανθρώπους. Η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει από εδώ. Στο εξωτερικό δεν υπάρχει φραπεδιά, δεν υπάρχει απεριόριστο ξενύχτι. Τέλος πάντων σταματάω εδώ με αυτό το θέμα γιατί ξεφεύγω.

Όπως είπα πιο πάνω, θα μπορούσα να ζήσω σε οποιαδήποτε χώρα μου προσφέρει ένα αξιοπρεπές βιοτικό επίπεδο. Αν θα μπορούσα να διαλέξω θα ήταν κάποια Ευρωπαϊκή χώρα όπως Ελβετία ή Δανία, ίσως και Σκανδιναβία, αλλά και ο Καναδάς, μερικές πολιτείες της Αμερικής και η Αυστραλία καλές φαίνονται. Η Ελβετία έχει το θετικό ότι είναι σε κεντρικό σημείο της Ευρώπης, από εκεί μπορείς να πας σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρώπης πολύ γρήγορα. Βέβαια το κόστος ζωής είναι πανάκριβο, αλλά εφόσον έχεις μια καλή δουλειά φαντάζομαι δεν θα είναι πρόβλημα...

Τώρα όσον αφορά χώρες που θα ήθελα να επισκεφτώ... αυτές είναι άπειρες. Σχεδόν κάθε χώρα έχει κάτι διαφορετικό/ενδιαφέρον να δεις. Λεφτά, όρεξη και χρόνο να έχουμε.

Επίσης ο καιρός παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο. Ένας κακός καιρός είναι mood killer. Θα προτιμούσα να ζω κάπου που:
α) Έχει ήλιο πιο συχνά από ότι έχει συννεφιά
β) Οι χειμώνες είναι ελαφρείς με την θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από 5-6 βαθμούς την νύχτα
γ) Όμως αν τύχει να έχει κρύους χειμώνες, δεν με πειράζει, αρκεί να ρίχνει και χιονάκι. Βαρέθηκα στην περιοχή που μένω να έχουμε -5 αρκετές μέρες τον χειμώνα και ούτε ίχνος χιονιού :mad:
δ) Πολύ σημαντικό να μην φυσάει δυνατά, ας πούμε να μην ξεπερνάει τα 5 μποφόρ (επειδή δεν ξέρω καλά τα μποφόρ ισως κάνω λάθος στο νούμερο) χειρότερο σημείο. Τις προάλλες ξερίζωσε ένα δέντρο στην αυλή μας... Jesus
ε) Να μην έχει φαινόμενα κεραυνών, I hate them
στ) Να μην βρέχει κάθε μέρα
ζ) Αν έχει θάλασσα κοντά είναι ένα +
η) Να μην έχει φαινόμενα σεισμών. Μην πάμε και Ιαπωνία
θ) Η μέση θερμοκρασία όλου του χρόνου να είναι πάνω κάτω 20 βαθμοί

Ξέρω ότι αυτά δεν θα τα βρω στην βόεια Ευρώπη μάλλον, αλλά εγώ απλά ανέφερα τον καλύτερο καιρό για μένα. Πείτε μου αν βρείτε ένα τέτοιο μέρος. Και μην πείτε νότια Ελλάδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Επίσης ο καιρός παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο. Ένας κακός καιρός είναι mood killer. Θα προτιμούσα να ζω κάπου που:
α) Έχει ήλιο πιο συχνά από ότι έχει συννεφιά
β) Οι χειμώνες είναι ελαφρείς με την θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από 5-6 βαθμούς την νύχτα
γ) Όμως αν τύχει να έχει κρύους χειμώνες, δεν με πειράζει, αρκεί να ρίχνει και χιονάκι. Βαρέθηκα στην περιοχή που μένω να έχουμε -5 αρκετές μέρες τον χειμώνα και ούτε ίχνος χιονιού :mad:
δ) Πολύ σημαντικό να μην φυσάει δυνατά, ας πούμε να μην ξεπερνάει τα 5 μποφόρ (επειδή δεν ξέρω καλά τα μποφόρ ισως κάνω λάθος στο νούμερο) χειρότερο σημείο. Τις προάλλες ξερίζωσε ένα δέντρο στην αυλή μας... Jesus
ε) Να μην έχει φαινόμενα κεραυνών, I hate them
στ) Να μην βρέχει κάθε μέρα
ζ) Αν έχει θάλασσα κοντά είναι ένα +
η) Να μην έχει φαινόμενα σεισμών. Μην πάμε και Ιαπωνία
θ) Η μέση θερμοκρασία όλου του χρόνου να είναι πάνω κάτω 20 βαθμοί


Ξέρω ότι αυτά δεν θα τα βρω στην βόεια Ευρώπη μάλλον, αλλά εγώ απλά ανέφερα τον καλύτερο καιρό για μένα. Πείτε μου αν βρείτε ένα τέτοιο μέρος. Και μην πείτε νότια Ελλάδα :P

Θα έλεγα να πας να μείνεις Αυστραλία, αλλά θες και χιόνια!!!! :/::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα έλεγα να πας να μείνεις Αυστραλία, αλλά θες και χιόνια!!!! :/::P

Όχι, αν έχει ελαφρείς χειμώνες δεν έχω θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ζήσω κάπου όπου θα μπορώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μια καλή δουλειά με βάση αυτό που έχω σπουδάσει, συνεπώς ένα καλό εισόδημα ώστε να μην αγχώνομαι για το πως θα τα βγάζω πέρα. Αυτό είναι και το κυριότερο σημείο στο να είσαι ευτυχισμένο άτομο. Όλοι θέλουμε να φτάσουμε σε ένα βιωτικό επίπεδο καλύτερο από αυτό που είμαστε τώρα. Αλλά αυτό έρχεται με πολύ κόπο.

Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα όπως είναι τώρα, η κατάσταση είναι δύσκολη. Ακόμα και στην Αμερική ο μεσοαστός ζει καλύτερα από την Ελλάδα. Επίσης στην Ελλάδα ακόμα και να βρω δουλειά με βάση το επάγγελμα μου, ο μισθός θα είναι πιο χαμηλός σε σχέση με άλλες χώρες, και το κράτος φορολογεί βαριά. Όχι ότι στο εξωτερικό ζεις φτηνα... Αντιθέτως. Αλλά και πάλι σου μένουν παραπάνω. Συνεπώς, όσο και αν αγαπάω αυτήν την χώρα, πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή θα ήταν να φύγω. Όχι για πάντα φυσικά.

Ακόμη ένα ακόμα παράπονο που έχω με αυτήν την χώρα είναι ότι, εφόσον οι οικονομικές συνθήκες για τους μικροαστούς δεν είναι καλές, δεν μπορούν να ταξιδέψουν. Σκέφτεσαι να πας στην δίπλα πόλη και υπολογίζεις έξοδα... Διόδια... Είναι κρίμα να μην μπορώ να ανακαλύψω καν την Ελλάδα. Πιστεύω υπάρχουν πολλά όμορφα μέρη να επισκεφτεί κανείς, πριν να πάει στο εξωτερικό. Παρακολουθώ κάποια άτομα στο facebook που ταξιδεύουν γενικά, βλέπω μέρη στην Ελλάδα που δεν φανταζόμουν ότι θα υπήρχαν εδώ.
Όπως και να έχει δεν γίνεται να υποτιμάμε την Ελλάδα, σίγουρα θέλω να την ανακαλύψω κάποια στιγμή, εφόσον έχω καταφέρει όμως να αποκτήσω ένα καλύτερο βιωτικό επίπεδο, καθώς η ανεργία είναι σχεδόν μονόδρομος εδώ.

Νομίζω πως τις ίδιες σκέψεις έχουν πολλοί νέοι. Σχεδόν όλοι θέλουν να ταξιδέψουν. Όμως δεν μπορούμε οι περισσότεροι. Και η ζωή είναι δύσκολη, γιατί να προτιμήσουν εμάς για μια καλή δουλειά στο εξωτερικό, και όχι κάποιον ξένο? Εδώ έρχεται η στιγμή που χαλάει το όνειρο. Πρέπει να δουλέψουμε, να διαβάσουμε, να μελετήσουμε, να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι οι ίδιοι. Δεν θα μας κάνει το εξωτερικό καλύτερους ανθρώπους. Η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει από εδώ. Στο εξωτερικό δεν υπάρχει φραπεδιά, δεν υπάρχει απεριόριστο ξενύχτι. Τέλος πάντων σταματάω εδώ με αυτό το θέμα γιατί ξεφεύγω.

Όπως είπα πιο πάνω, θα μπορούσα να ζήσω σε οποιαδήποτε χώρα μου προσφέρει ένα αξιοπρεπές βιοτικό επίπεδο. Αν θα μπορούσα να διαλέξω θα ήταν κάποια Ευρωπαϊκή χώρα όπως Ελβετία ή Δανία, ίσως και Σκανδιναβία, αλλά και ο Καναδάς, μερικές πολιτείες της Αμερικής και η Αυστραλία καλές φαίνονται. Η Ελβετία έχει το θετικό ότι είναι σε κεντρικό σημείο της Ευρώπης, από εκεί μπορείς να πας σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρώπης πολύ γρήγορα. Βέβαια το κόστος ζωής είναι πανάκριβο, αλλά εφόσον έχεις μια καλή δουλειά φαντάζομαι δεν θα είναι πρόβλημα...

Τώρα όσον αφορά χώρες που θα ήθελα να επισκεφτώ... αυτές είναι άπειρες. Σχεδόν κάθε χώρα έχει κάτι διαφορετικό/ενδιαφέρον να δεις. Λεφτά, όρεξη και χρόνο να έχουμε.

Επίσης ο καιρός παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο. Ένας κακός καιρός είναι mood killer. Θα προτιμούσα να ζω κάπου που:
α) Έχει ήλιο πιο συχνά από ότι έχει συννεφιά
β) Οι χειμώνες είναι ελαφρείς με την θερμοκρασία να μην πέφτει κάτω από 5-6 βαθμούς την νύχτα
γ) Όμως αν τύχει να έχει κρύους χειμώνες, δεν με πειράζει, αρκεί να ρίχνει και χιονάκι. Βαρέθηκα στην περιοχή που μένω να έχουμε -5 αρκετές μέρες τον χειμώνα και ούτε ίχνος χιονιού :mad:
δ) Πολύ σημαντικό να μην φυσάει δυνατά, ας πούμε να μην ξεπερνάει τα 5 μποφόρ (επειδή δεν ξέρω καλά τα μποφόρ ισως κάνω λάθος στο νούμερο) χειρότερο σημείο. Τις προάλλες ξερίζωσε ένα δέντρο στην αυλή μας... Jesus
ε) Να μην έχει φαινόμενα κεραυνών, I hate them
στ) Να μην βρέχει κάθε μέρα
ζ) Αν έχει θάλασσα κοντά είναι ένα +
η) Να μην έχει φαινόμενα σεισμών. Μην πάμε και Ιαπωνία
θ) Η μέση θερμοκρασία όλου του χρόνου να είναι πάνω κάτω 20 βαθμοί

Ξέρω ότι αυτά δεν θα τα βρω στην βόεια Ευρώπη μάλλον, αλλά εγώ απλά ανέφερα τον καλύτερο καιρό για μένα. Πείτε μου αν βρείτε ένα τέτοιο μέρος. Και μην πείτε νότια Ελλάδα :P

Νεα ζηλανδια (αφου δεν εβαλες την αποσταση στις προυποθεσεις σου ,θα σου ταιριαξει λογικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ναι, δεν διαφωνώ αλλά αυτό είναι και το ωραίο.
Προσωπικά με εντυπωσιάζουν όλα αυτά τα αρχαία.
Τα σύγχρονα το μόνο που προσφέρουν είναι ομορφιά, τίποτα παραπάνω.

Μήπως και οι...αρχαίες;:lol:
"Αρχαία" θα βρεις και στην Ουγκάντα ρε φίλε...
Σύγχρονες πόλεις που να σου δίνουν το απαραίτητο αίσθημα της ευημερίας, που να μπορείς να ζήσεις και να κυκλοφορήσεις σα σύγχρονος άνθρωπος χωρίς να κουτουλάς τον κώλο σου με τους διερχόμενους ποδηλάτες, χωρίς να συναντάς κάθε 100 μέτρα παρατημένα έργα του Μετρό, χωρίς κυκλοφοριακή συμφόρηση, χωρίς παραβιασμένους περιβαλλοντικούς όρους κ.λπ.
Σε λίγα χρόνια έτσι όπως πάει το πράγμα θα προτιμάς να κάνεις διακοπές στη...Ντόχα παρά στη Χαλκιδική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θα έλεγα να πας να μείνεις Αυστραλία, αλλά θες και χιόνια!!!! :/::P
Χιόνια έχει και στην Αυστραλία και στη Νέα Ζηλανδία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ξέρω ότι αυτά δεν θα τα βρω στην βόεια Ευρώπη μάλλον, αλλά εγώ απλά ανέφερα τον καλύτερο καιρό για μένα. Πείτε μου αν βρείτε ένα τέτοιο μέρος. Και μην πείτε νότια Ελλάδα :P

Ρώτα εμένα που έχω όλα αυτά που "αναζητάς" εσύ να σου πω πότε προλαβαίνω με το χρονοδιάγραμμα που έχω να "απολαύσω" αυτό το κλίμα που περιγράφεις στην Ελλάδα...
Να σου πω εγώ πότε;Το καλοκαίρι!:rolleyes:
Νομίζεις ότι με 8-10 ώρες εργασίας την ημέρα +Σάββατα θα έχεις χρόνο ή κουράγιο για φραπεδάκια στην παραλία ή βόλτες στα μαγαζιά;
Οπότε στον ίδιο παρονομαστή καταλήγεις, πας π.χ. Νορβηγία να δουλέψεις παίρνεις ένα μήνα άδεια κι έρχεσαι Ελλάδα, τι έχασες;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οπότε στον ίδιο παρονομαστή καταλήγεις, πας π.χ. Νορβηγία να δουλέψεις παίρνεις ένα μήνα άδεια κι έρχεσαι Ελλάδα, τι έχασες;!
Τους υπόλοιπους 11 μήνες που είτε ζεις μέσα στη βροχή και το σκοτάδι, είτε μέσα στη βροχή και το φως (το οποίο από ένα σημείο και μετά γίνεται εκνευριστικό) ;)

Για να μην μιλήσουμε για το κρύο και το χιόνι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Βασικά θα βλέπεις μόνο το μετρό, το οποίο είναι μέσα στην μπίχλα. Και θα ζεις σε ένα διαμερισματάκι που στην Ελλάδα ούτε να το φτύσεις, δίνοντας τα πενταπλάσια χρήματα απ' ό,τι θα έδινες για κάτι ανάλογο στην Αθήνα. Αλλά οι φίλοι σου θα σε ζηλεύουν, το σωστό να λέγεται. Άλλο που δεν θα μπορείς να τους φιλοξενήσεις γιατί δεν θα χωράει ούτε τριθέσιος καναπές, όχι έξτρα κρεβάτι, στην φωλίτσα σου.

Βασικά οι φίλοι του θα τον ζηλεύουν διότι:
-Το καλοκαίρι αυτός θα κερνάει τις παρέες και σε αυτόν θα κωλοτρίβονται οι Ελληνίδες γκόμενες βλέποντας ότι οι άλλοι δε μπορούν να τις βγάλουν ούτε για πασατέμπο στο πάρκο,
-Θα έχει καταφέρει να κάνει 5 πράγματα στην καριέρα του που στην Ελλάδα οι άλλοι δε θα μπορέσουν ούτε πρόσβαση να έχουν,
-Θα έχει κάνει οικογένεια (που στην Ελλάδα άντε κάνε) και το κυριότερο, θα έχει ικανοποιημένα παιδιά γιατί θα τους έχει δώσει προοπτική και ικανοποιημένη σύζυγο (κι όχι να του γκρινιάζει γιατί δε φτάνουν τα κουκιά τέλος του μήνα κ.λπ.),
-Όταν αυτοί θα παίρνουν (ΑΝ καταφέρουν και πάρουν) σύνταξη απ' το ΕΝΑ και μοναδικό δημόσιο ταμείο που θα υπάρχει (ΑΝ υπάρχει) τότε ύψους 150-200€ εκείνος θα έχει συνταξιοδοτηθεί νωρίτερα και με καλύτερες οικονομικές απολαβές!
Θα μπορούσα να γράψω εκατοντάδες άλλες περιπτώσεις, αλλά νομίζω ότι το έπιασες οπότε δεν έχει νόημα...

Τώρα αν αντί για 300€ νοίκι δίνει 600€ (το οποίο π.χ. Γερμανία θα είναι all-inclusive με ρεύμα, θέρμανση κ.λπ.) χέστηκε η φοράδα Stallone, θα τα ισοφαρίσει ούτως ή άλλως σε παροχές και στα φθηνότερα καθημερινά του έξοδα...
Τους υπόλοιπους 11 μήνες που είτε ζεις μέσα στη βροχή και το σκοτάδι, είτε μέσα στη βροχή και το φως (το οποίο από ένα σημείο και μετά γίνεται εκνευριστικό) ;)

Για να μην μιλήσουμε για το κρύο και το χιόνι...
Ομπρέλα, αυτοκίνητο, στέγη, θέρμανση...ringing bells;:rolleyes:
Εδώ τι είμαστε δηλαδή Μπαχάμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση: Αν βρισκατε δουλεια στην Ελλαδα με €2,500 καθαρα το μηνα θα φευγατε; Προσωπικα μου αρεσει το εξωτερικο, εχω ζησει στο εξωτερικο και ξερω απο πρωτο χερι πως ειναι, εχω παει στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης αλλα αν εβρισκα μια γερη δουλεια στην Ελλαδα δεν εφευγα με τιποτα. Αν εχεις λεφτα, και στην Ελλαδα μπορεις να εχεις αντιστοιχο επιπεδο ζωης με καποιον Ευρωπαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση: Αν βρισκατε δουλεια στην Ελλαδα με €2,500 καθαρα το μηνα θα φευγατε; Προσωπικα μου αρεσει το εξωτερικο, εχω ζησει στο εξωτερικο και ξερω απο πρωτο χερι πως ειναι, εχω παει στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης αλλα αν εβρισκα μια γερη δουλεια στην Ελλαδα δεν εφευγα με τιποτα. Αν εχεις λεφτα, και στην Ελλαδα μπορεις να εχεις αντιστοιχο επιπεδο ζωης με καποιον Ευρωπαιο.

Κάνε αυτή την ερώτηση στον εαυτό σου 10 χρόνια πίσω. Τώρα θα ήσουν απολυμένος ή με 700-800 στη καλύτερη, οικογένεια να ταΐσεις και δάνεια να τρέχουν. Αξίζει το ρίσκο;
Δε νομίζω πως είναι τόσο θέμα εισοδήματος, για μένα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση: Αν βρισκατε δουλεια στην Ελλαδα με €2,500 καθαρα το μηνα θα φευγατε; Προσωπικα μου αρεσει το εξωτερικο, εχω ζησει στο εξωτερικο και ξερω απο πρωτο χερι πως ειναι, εχω παει στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης αλλα αν εβρισκα μια γερη δουλεια στην Ελλαδα δεν εφευγα με τιποτα. Αν εχεις λεφτα, και στην Ελλαδα μπορεις να εχεις αντιστοιχο επιπεδο ζωης με καποιον Ευρωπαιο.

Προσωπικά καθαρίζω λίγο περισσότερα απ' το ποσό που αναφέρεις κάθε μήνα (προφανώς όχι απ' το μισθό, έχω κι από αλλού εισοδήματα) και σήμερα 12/01/2015 σου λέω με κάθε σοβαρότητα κι επισημότητα ότι ΝΑΙ θέλω να φύγω κι ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει ήδη είναι γιατί πρώτα θέλω να "γράψω" 5+ έτη προϋπηρεσίας στην εταιρία που δουλεύω και να ολοκληρώσω τη μετεκπαίδευση μου, ώστε να το διαπραγματευθώ από θέση ισχύος και να μη καταλήξω να μου πιάσει τον κώλο ο κάθε π.χ. Γερμαναράς μελλοντικός μου εργοδότης...
Ειδικά η τελευταία σου πρόταση είναι για γιαούρτωμα συνάδελφε...πες μου σε παρακαλώ, πως μπορείς να έχεις σοβαρό επίπεδο ζωής στην Ελλάδα όταν ο διπλανός σου υποφέρει, δεν έχει δουλειά και του παίρνουνε το σπίτι;Όταν τα ταμεία (από τα οποία περιμένεις να πάρεις κι εσύ σύνταξη αύριο μεθαύριο) έχουν καταληστευθεί;Όταν η εφορία κάθε χρόνο σου αρπάζει όλο και περισσότερα απ' τα 2,5 χιλιάρικα που παίρνεις;Όταν λόγω της ύφεσης η επιχείρηση σου κάθε χρόνο πάει και χειρότερα;Όταν οι δρόμοι που οδηγάς, τα πάρκα και κάθε δημόσιος χώρος έχουν το μαύρο τους το χάλι;Όταν αύριο μεθαύριο τα παιδιά σου σπουδάσουν σε 10 φορές χειρότερα Α.Ε.Ι. απ' αυτά που σπουδάσαμε εμείς και καταδικαστούν στην εγχώρια ανεργία κ.λπ. κ.λπ.
Να μη συνεχίσω καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση: Αν βρισκατε δουλεια στην Ελλαδα με €2,500 καθαρα το μηνα θα φευγατε; Προσωπικα μου αρεσει το εξωτερικο, εχω ζησει στο εξωτερικο και ξερω απο πρωτο χερι πως ειναι, εχω παει στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης αλλα αν εβρισκα μια γερη δουλεια στην Ελλαδα δεν εφευγα με τιποτα. Αν εχεις λεφτα, και στην Ελλαδα μπορεις να εχεις αντιστοιχο επιπεδο ζωης με καποιον Ευρωπαιο.

Άμα βρεις τέτοια δουλειά σφύρα! ;)
Όσο για την ερώτησή σου,εγώ προσωπικά θα έφευγα ακόμα κ σε αυτή την περίπτωση,γιατί όσα και να βγάζεις κάθε μήνα,πάλι δεν μπορείς να γλιτώσεις από τη γραφειοκρατία,το άγχος,το τρέξιμο,τον ανυπόφορο ήλιο (ΟΚ αυτό είναι υποκειμενικό,εγώ τον σιχαίνομαι τον ήλιο),την καφρίλα,την εγκληματικότητα,την έλλειψη πολιτιστικών δραστηριοτήτων,................................

(κράξτε ελεύθερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ο καθένας ονειρεύεται ό,τι θέλει. Αυτό για τον ήλιο μάλιστα μου θύμισε μια φίλη μου που έφυγε από την Αθήνα, πήγε Παρίσι και την πρώτη εβδομάδα έπαθε καραμπινάτη ηλίαση και έμεινε τάβλα στο κρεβάτι 3 μέρες. Βγαίνει ήλιος και στο Παρίσι γουάου. Και καίει. Και αν γυρνάς έξω χωρίς προφύλαξη παίζει να πάθεις και ηλίαση. Επίσης μου θύμισε όταν ζούσα στην Αγγλία που άκουγα τους φίλους μου από την Αθήνα να παραπονιούνται για τη ζέστη, και τι καλά που είναι να έχεις δροσιά κλπ κλπ, αλλά μόλις έρχονταν Λονδίνο Αύγουστο μήνα δύο βδομάδες ΣΥΝΕΧΕΙΑ βροχή και η θερμοκρασία να μην ανεβαίνει πάνω από τους 15 βαθμούς, ξίνιζαν τα μούτρα τους. Ναι, είχαν ομπρέλα και αδιάβροχο (αυτοκίνητο όχι γιατί το αυτοκίνητο είναι πολυτέλεια στο Λονδίνο) και θέρμανση στο σπίτι, αλλά δεν τους άρεζε. Τι να κάνουμε....

Εγώ πάντως αν είχα δουλειά με 1500+ ευρώ στην Ελλάδα, δεν θα έφευγα. Ακόμα και με τη γραφειοκρατία, και με τους γκρινιάριδες ανθρώπους, και με τη μίρλα, και τις όχι τόσο καλές επαγγελματικές προοπτικές, την προτιμώ από όλα τα μέρη του εξωτερικού που έχω δει (όχι ως τουρίστρια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει ο ήλιος, όχι ο υπερβολικός βέβαια. Πολλές φορές όταν ξυπνάω και έξω είναι μουντά και συννεφιασμένα, δεν θέλω καν να πάω στην σχολή. Ενώ αν με το που σηκώνω το πατζούρι βλέπω φωτεινότητα αισθάνομαι γεμάτος ενέργεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top