Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,846 μηνύματα.
Μια τελευταία ερώτηση γιατί σε ζάλισα 😅😅. Λονδίνο έχεις παιει λογικά, πως είναι σαν πόλη?? Έχω ακούσει ότι είναι πραγματική μητρόπολη που παράλληλα διαφέρει από την υπόλοιπη Βρετανία.
Καπιταλιστής και οικονομολόγος δεν έχεις πάει Λονδίνο; 😱 (Καλά πλάκα κάνω, μην το πάρεις σοβαρά)
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Πάντως από άτομα που έχουν πάει στις ΗΠΑ αλλά και σε διάφορα forums λένε ότι το Chicago είναι πολύ πιο όμορφη πόλη από την Νέα Υόρκη ενώ παράλληλα είναι πιο ανθρώπινη με την έννοια ότι δεν γίνεται ο πανικός που γίνεται στην Νέα Υόρκη. Δεν ξέρω αν συμφωνείς με αυτό το statement ή όχι.

Μια τελευταία ερώτηση γιατί σε ζάλισα 😅😅. Λονδίνο έχεις παιει λογικά, πως είναι σαν πόλη?? Έχω ακούσει ότι είναι πραγματική μητρόπολη που παράλληλα διαφέρει από την υπόλοιπη Βρετανία.
Sweet home Chicago Φώτη!

Πέραν των ταξιδιών, έχω μείνει για εκπαιδευτικούς λόγους στο Λονδίνο τα αρχαία χρόνια. Δεν κατάφερα να ενσωματωθώ σε αυτή την πόλη και δεν με άντεχε και αυτή. Και γενικά αυτο συνέβαινε σε όλο το "νησί".
Λαμπρή εξαίρεση της "γειτονιάς", η Ιρλανδία. Καμία μα καμία σχέση. Με τους Ιρλανδούς γελούσαμε με τα ίδια πράγματα, κλαιγαμε με τα ίδια πράγματα, κάναμε τις ίδιες αηδίες, ένιωθες σα το σπίτι σου.
Αλλά και πάλι, το τι τραβάει τον καθένα είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Πολύ πιθανό το Λονδίνο να σου φανεί επαγγελματικά γη της επαγγελίας αν βρεθείς εκεί και να ενσωματωθείς αμέσως. Σε εμένα δε συνεβει αυτό.

Θυμάμαι ένα Πάσχα που μας ήρθε εμπνευση να το κάνουμε Ελληνικό και με πατέντες που θα ζήλευε ο Μαγκαιβερ (μια αρχαία σειρά της εποχής μου) στήσαμε μια σούβλα σε ένα κήπο 3χ3 που είχε το σπίτι που είχα νοικιάσει, κοντά στη Russel Square.
Πήρα ένα ολόκληρο αρνί (ακέφαλο) και ξεκινήσαμε να το ψήνουμε.
Η γειτόνισσα μου, μια κυριούλα που έβαζα στοίχημα που ήταν ο Benny hill με γυναικεία ρούχα (άλλος αρχαίος ηθοποιός) και που είχε αντικαταστήσει την τηλεόραση της με το παράθυρο που έβλεπε στην αυλή και την κρεβατοκάμαρα μου, ειδοποίησε την αστυνομία γιατί λέει "κάποιοι που μοιάζουν με άραβες ψήνουν ένα σκύλο" και έπρεπε να αποδείξω πως δεν θα γευμάτιζα με ντοπερμαν.

Στην Ιρλανδία θα μου έλεγαν, φίλε, ότι διάολο και αν είναι αυτό που ψήνεται, ωραία μυρίζει οπότε σου φέρνω εγώ τις μπύρες.
Κατάλαβες τη διαφορά;; :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Sweet home Chicago Φώτη!

Πέραν των ταξιδιών, έχω μείνει για εκπαιδευτικούς λόγους στο Λονδίνο τα αρχαία χρόνια. Δεν κατάφερα να ενσωματωθώ σε αυτή την πόλη και δεν με άντεχε και αυτή. Και γενικά αυτο συνέβαινε σε όλο το "νησί".
Λαμπρή εξαίρεση της "γειτονιάς", η Ιρλανδία. Καμία μα καμία σχέση. Με τους Ιρλανδούς γελούσαμε με τα ίδια πράγματα, κλαιγαμε με τα ίδια πράγματα, κάναμε τις ίδιες αηδίες, ένιωθες σα το σπίτι σου.
Αλλά και πάλι, το τι τραβάει τον καθένα είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Πολύ πιθανό το Λονδίνο να σου φανεί επαγγελματικά γη της επαγγελίας αν βρεθείς εκεί και να ενσωματωθείς αμέσως. Σε εμένα δε συνεβει αυτό.

Θυμάμαι ένα Πάσχα που μας ήρθε εμπνευση να το κάνουμε Ελληνικό και με πατέντες που θα ζήλευε ο Μαγκαιβερ (μια αρχαία σειρά της εποχής μου) στήσαμε μια σούβλα σε ένα κήπο 3χ3 που είχε το σπίτι που είχα νοικιάσει, κοντά στη Russel Square.
Πήρα ένα ολόκληρο αρνί (ακέφαλο) και ξεκινήσαμε να το ψήνουμε.
Η γειτόνισσα μου, μια κυριούλα που έβαζα στοίχημα που ήταν ο Benny hill με γυναικεία ρούχα (άλλος αρχαίος ηθοποιός) και που είχε αντικαταστήσει την τηλεόραση της με το παράθυρο που έβλεπε στην αυλή και την κρεβατοκάμαρα μου, ειδοποίησε την αστυνομία γιατί λέει "κάποιοι που μοιάζουν με άραβες ψήνουν ένα σκύλο" και έπρεπε να αποδείξω πως δεν θα γευμάτιζα με ντοπερμαν.

Στην Ιρλανδία θα μου έλεγαν, φίλε, ότι διάολο και αν είναι αυτό που ψήνεται, ωραία μυρίζει οπότε σου φέρνω εγώ τις μπύρες.
Κατάλαβες τη διαφορά;; :)
Η αλήθεια είναι ότι οι Βρετανοί είναι κάπως κλειστός σαν λαός και δύσκολα ανοίγονται, όμως όσο πιο βόρεια πας τόσο πιο ευχαρους ανθρώπους θα δεις. Δεν ξέρω ας μας πει και ο @taketrance πως βλέπει τους Βρετανους σαν λαό μιας και ζει αρκετά χρόνια εκεί.

Για την Ιρλανδία το έχω ακούσει και εγώ ότι είναι πολύ καλόκαρδος σαν λαός και μάλιστα μοιάζουν πολύ με τους Έλληνες λες και έχουν ίδιο DNA. Πάντως πολύ ευχάριστος σαν λαός είναι και οι Αμερικανοί όσο και αν ακούγεται περίεργο σε μερικούς. Ο πατέρας μου λέει συνέχεια ότι ο Αμερικανός κάνει πολύ εύκολα φίλους, στην δουλειά του επίσης ανοίγεται στους συνεργάτες του, στα καταστήματα πολλές φορές σε κερνάνε κιόλας καθώς ψωνίζεις (μιλάω για μικρά καταστήματα) ενώ κάθε ΣΚ κάνουν barbecue τόσο με την οικογένεια τους όσο και με γείτονες/ συνεργάτες από την δουλειά. Μπορεί να μην του άρεσε σαν χώρα λόγω διαφόρων προβλημάτων που έχει όμως τους Αμερικανούς τους συμπάθησε παρά πολύ όπως συμπάθησε και τις χαμηλές τιμές που είχαν στα καταστήματα και στα καύσιμα ενώ τα steak houses θα του μείνουν αξέχαστα 😅😅.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.
στην δουλειά του επίσης ανοίγεται στους συνεργάτες του,
Nτάξει αν δουλεύεις 12+ ώρες τη μέρα αναγκαστικά με κάποιους θα κάνεις παρέα.

Σημειωτέον για όσους θέλετε να πάτε Αμερική, το κράτος δεν ορίζει κατώτερο όριο εργασίας, αλλά η κάθε πολυεθνική που θα σε αγοράσει, επίσης δεν αναγνωρίζει και συγκεκριμένες ώρες ως full-time & part-time, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί ενας εργοδότης σου να σου πεί πως για μενα το part-time είναι 8ωρο τη μέρα πράγμα που σημαίνει πως αντίστοιχα οι απολαβές σου τόσο σε μισθό όσο και στα υπόλοιπα benefits θα είναι part-time αντίστοιχα.
Κι αυτά δεν είναι η εξαίρεση αλλά ρουτίνα στην Αμερική.:inlove:

Σκούζι fellas , ξέχασα να βάλω πηγούλα :

Υποσημείωση : Κάποιος είπε για πολύ ωραίο Σικάγο, εγώ αυτό που παρατήρησα είναι άνθρωποι να δουλεύουν μερόνυχτα και μια κατάθλα. Εκτός αν θέλετε να μιλήσουμε για τοπία, ουρανοξύστες και σερμπαντίνες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Nτάξει αν δουλεύεις 12+ ώρες τη μέρα αναγκαστικά με κάποιους θα κάνεις παρέα.

Σημειωτέον για όσους θέλετε να πάτε Αμερική, το κράτος δεν ορίζει κατώτερο όριο εργασίας, αλλά η κάθε πολυεθνική που θα σε αγοράσει, επίσης δεν αναγνωρίζει και συγκεκριμένες ώρες ως full-time & part-time, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί ενας εργοδότης σου να σου πεί πως για μενα το part-time είναι 8ωρο τη μέρα πράγμα που σημαίνει πως αντίστοιχα οι απολαβές σου τόσο σε μισθό όσο και στα υπόλοιπα benefits θα είναι part-time αντίστοιχα.
Κι αυτά δεν είναι η εξαίρεση αλλά ρουτίνα στην Αμερική.:inlove:

Συγγνώμη αλλά ποιος σου έχει πει ότι στις ΗΠΑ δουλεύουν 12+ ώρες την ημέρα;; Ένας μέσος Αμερικανός δουλεύει 8-10 ώρες ανάλογα με τον κλάδο που βρίσκεται και ανάλογα με την θέση που έχει. Ναι σαφώς υπάρχουν και άτομα που κάνουν βαριές υπερωρίες όμως αυτές πληρώνονται κανονικά ενώ αν είναι Σάββατο παίρνουν πολύ περισσότερα. Στην Ελλάδα που το συμβόλαιο σου λέει 8 ώρες όμως καταλήγεις να εργάζεσαι 10+ χωρίς να πληρώνεσαι αυτές τις ώρες είναι καλύτερα δηλαδή;; Η είναι καλύτερα που χιλιάδες εργαζόμενοι στην χώρα μας δουλεύουν ανασφάλιστοι σε άθλιες συνθήκες εργασίας;; Ναι σαφώς οι ΗΠΑ έχουν τα προβλήματα τους σε πολλά σημεία όμως αν θέλεις να πετύχεις και να βγάλεις χρήματα θα βγάλεις αρκεί να έχεις την αντοχή και την θέληση να το πετύχεις. Στην Ελλάδα που εργάζεσαι 10 ώρες την ημέρα όμως έχεις φτάσει 35 ετών και ζεις ακόμα με 1.000€ είναι καλύτερα ή είναι ποιότητα ζωής αυτό το πραγμα;; Ένα θετικό επίσης που έχουν οι ΗΠΑ σε σχέση με την Ευρώπη είναι η πολύ χαμηλότερη φορολογία με αποτέλεσμα τα τρόφιμα να είναι πολύ φθηνότερα από κάθε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, οι άμεσες κρατήσεις να είναι χαμηλότερες από εδώ ενώ η τιμή των καυσίμων βρίσκεται στα 3.94$ το γαλόνι ή 1$ το λίτρο (0.97€) τιμή που δεν θα δεις ποτέ στην Ευρώπη παρόλο που οι μισθοί μας είναι αρκετά χαμηλότεροι.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά ποιος σου έχει πει ότι στις ΗΠΑ δουλεύουν 12+ ώρες την ημέρα;;
Στη σύγκριση με την Ελλάδα δε θα συμμετάσω επειδή τόχεις τροπάρι να μην μπορείς να μιλήσεις αντικειμενικά για ένα θέμα και να θες να κάνεις άσκοπες συγκρίσεις.
Σου μίλησα για την Αμερικη γιατι έχω 3 γενιές απο συγγενείς εκεί, πολύ καλούς φίλους που ζουν πάνω απο δεκαετία και είναι απο διάφορους κλάδους μισθωτοί αλλά και επιχειρηματίες. Αλλά και πέρα απο αυτό είναι γνωστό τοις πάσι πόσο overworked είναι οι άνθρωποι εκεί αλλά και απροστάτευτοι απο λοιπά benefits βλέπε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Τέσπα, όπως και στα λοιπά θέματα, επειδή οι γνώσεις σου περιορίζονται σε θεωρητικό επίπεδο μιας και δεν εχεις βγεί στην αγορά εργασίας ακόμα (δεν το λέω υποτιμητικά, κάποτε όλοι ξεκινήσαμε απο το 0 χωρίς να χουμε ιδέα τι θα περιμένουμε) αλλά και επειδή θεωρώ πως είσαι αρκετά biased με διάφορα θέματα, δεν μπορούμε να κάνουμε συζήτηση.

Μόνο μια συμβουλή ,αν βλέπεις μόνο τη μια πλευρά δε μπορείς να βγάζεις γενικόλογα πορίσματα, σε τίποτα. Είτε αυτή η πλευρά είναι η μαύρη είτε η φωτεινή. Στη θέση σου θα ξεκινούσα να ψάχνω τα ζητήματα ολιστικά απο διάφορες πηγές.

Και τέλος πάντω αυτό δεν είναι lecture, ούτε εγώ βρήκα κρυφά κάποια μυστικά αρχεία και τα leakάρω, online είναι όλα να τα ψάξετε και να τα δείτε περί US labor.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

με αποτέλεσμα τα τρόφιμα να είναι πολύ φθηνότερα από κάθε άλλη ευρωπαϊκή χώρα
το junk food είναι φθηνότερο και τα σαπιοφαγητά,τα λαχανικά στις ΗΠΑ είναι πανάκριβα γιαυτό έχουν σοβαρά θέματα υγείας.

Ξαναλέω 360 έρευνες αν θες να βγάζεις πορίσματα :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Στη σύγκριση με την Ελλάδα δε θα συμμετάσω επειδή τόχεις τροπάρι να μην μπορείς να μιλήσεις αντικειμενικά για ένα θέμα και να θες να κάνεις άσκοπες συγκρίσεις.
Σου μίλησα για την Αμερικη γιατι έχω 3 γενιές απο συγγενείς εκεί, πολύ καλούς φίλους που ζουν πάνω απο δεκαετία και είναι απο όλους τους κλάδους μισθωτοί αλλά και επιχειρηματίες. Αλλά και πέρα απο αυτό είναι γνωστό τοις πάσι πόσο overworked είναι οι άνθρωποι εκεί αλλά και απροστάτευτοι απο λοιπά benefits βλέπε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Τέσπα, όπως και στα λοιπά θέματα, επειδή οι γνώσεις σου περιορίζονται σε θεωρητικό επίπεδο μιας και δεν εχεις βγεί στην αγορά εργασίας ακόμα (δεν το λέω υποτιμητικά, κάποτε όλοι ξεκινήσαμε απο το 0 χωρίς να χουμε ιδέα τι θα περιμένουμε) αλλά και επειδή θεωρώ πως είσαι αρκετά biased με διάφορα θέματα, δεν μπορούμε να κάνουμε συζήτηση.

Μόνο μια συμβουλή για όλα τα θέματα,αν βλέπεις μόνο τη μια πλευρά δε μπορείς να βγάζεις γενικόλογα πορίσματα, σε όλα τα θέματα. Είτε αυτή η πλευρά είναι η μαύρη είτε η φωτεινή. Στη θέση σου θα ξεκινούσα να ψάχνω τα ζητήματα ολιστικά απο διάφορες πηγές.

Και τέλος πάντω αυτό δεν είναι lecture, ούτε εγώ βρήκα κρυφά κάποια μυστικά αρχεία και θα leakάρω, online είναι όλα να τα ψάξετε και να τα δείτε περί US labor.

Άρα επειδή έχεις μερικούς συγγενείς στις ΗΠΑ αυτό σημαίνει ότι απέκτησες γνώση για 330 εκατομμύρια Αμερικανούς και για τις συνθήκες που εργάζονται, πιο μεγάλη γενίκευση απο αυτο δεν έχω ξανακούσει στη ζωή μου. Αν ήταν τόσο χάλια στις ΗΠΑ όπως θέλεις να λες ότι είναι τότε γιατί οι ΗΠΑ παραμένουν με διαφορά ο μεγαλύτερος προορισμός μεταναστών μέχρι και σήμερα?? Γιατί κάθε χρόνο 10 εκατομμύρια άνθρωποι κάνουν apply για US Visa?? Γιατί οι ΗΠΑ προσφέρουν με διαφορά τους υψηλότερους μισθούς απο κάθε άλλη χώρα στον πλανήτη?? Καταλαβαίνω ότι ακούς ΗΠΑ και βγάζεις σπυράκια λόγω ιδεολογίας όμως για κάποιον σοβαρό άνθρωπο που θέλει να κάνει καριέρα και του έχει προσφέρει μια θέση στην χώρα θα φύγει χωρίς δεύτερη σκέψη. Όσο και να μην μας αρέσει ένας μέσος Αμερικανός έχει μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη από τον μέσο Ευρωπαίο και αυτό φαίνεται τόσο απο τα στοιχεία όσο και από το lifestyle των πολιτών.

Επειδή είδα κάτι για Chicago και ουρανοξύστες που είπες. Ναι μπορεί οι ΗΠΑ και εχου αρκετά θέματα τα τελευταία χρόνια όμως πόλεις όπως το Chicago, New York, Dallas, Boston, Charlotte, New Jersey κτλ προσφέρουν πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής και πολύ υψηλότερους μισθούς απο την μέση ευρωπαϊκή πόλη όσο και αυτό δεν αρέσει σε εμάς τους Ευρωπαίους. Ένας Financial analyst στις ΗΠΑ σε εταιρείες όπως οι Apple, Microsoft, Bank of America, Citibank κτλ χτυπάει χαλαρά 100.000$ το χρόνο ενώ το ποσό αυτό αυξάνεται με τα χρόνια. Την ίδια ώρα ένας Financial analyst στο Λονδίνο αμοίβεται με 52.000€$.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στη σύγκριση με την Ελλάδα δε θα συμμετάσω επειδή τόχεις τροπάρι να μην μπορείς να μιλήσεις αντικειμενικά για ένα θέμα και να θες να κάνεις άσκοπες συγκρίσεις.
Σου μίλησα για την Αμερικη γιατι έχω 3 γενιές απο συγγενείς εκεί, πολύ καλούς φίλους που ζουν πάνω απο δεκαετία και είναι απο διάφορους κλάδους μισθωτοί αλλά και επιχειρηματίες. Αλλά και πέρα απο αυτό είναι γνωστό τοις πάσι πόσο overworked είναι οι άνθρωποι εκεί αλλά και απροστάτευτοι απο λοιπά benefits βλέπε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Τέσπα, όπως και στα λοιπά θέματα, επειδή οι γνώσεις σου περιορίζονται σε θεωρητικό επίπεδο μιας και δεν εχεις βγεί στην αγορά εργασίας ακόμα (δεν το λέω υποτιμητικά, κάποτε όλοι ξεκινήσαμε απο το 0 χωρίς να χουμε ιδέα τι θα περιμένουμε) αλλά και επειδή θεωρώ πως είσαι αρκετά biased με διάφορα θέματα, δεν μπορούμε να κάνουμε συζήτηση.

Μόνο μια συμβουλή ,αν βλέπεις μόνο τη μια πλευρά δε μπορείς να βγάζεις γενικόλογα πορίσματα, σε τίποτα. Είτε αυτή η πλευρά είναι η μαύρη είτε η φωτεινή. Στη θέση σου θα ξεκινούσα να ψάχνω τα ζητήματα ολιστικά απο διάφορες πηγές.

Και τέλος πάντω αυτό δεν είναι lecture, ούτε εγώ βρήκα κρυφά κάποια μυστικά αρχεία και τα leakάρω, online είναι όλα να τα ψάξετε και να τα δείτε περί US labor.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


το junk food είναι φθηνότερο και τα σαπιοφαγητά,τα λαχανικά στις ΗΠΑ είναι πανάκριβα γιαυτό έχουν σοβαρά θέματα υγείας.

Ξαναλέω 360 έρευνες αν θες να βγάζεις πορίσματα :P
Δεν σου μιλάω για junk food κοπέλια αλλά για τιμές στα supermarket (Walmart, Costco κτλ).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.
Άρα επειδή έχεις μερικούς συγγενείς στις ΗΠΑ αυτό σημαίνει ότι απέκτησες γνώση για 330 εκατομμύρια Αμερικανούς και για τις συνθήκες που εργάζονται, πιο μεγάλη γενίκευση απο αυτο δεν έχω ξανακούσει στη ζωή μου.
Καταλαβαίνω ότι ακούς ΗΠΑ και βγάζεις σπυράκια λόγω ιδεολογίας
Να πάρει η ευχή εγώ τις πήρα όλες τις γενικεύσεις δεν σου άφησα καμία. :P

Εν πάση περιπτώσει τώρα κατάλαβα πως έκανα λάθος σε όλα , σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτχια, μάτχια μου. :flowers:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Να πάρει η ευχή εγώ τις πήρα όλες τις γενικεύσεις δεν σου άφησα καμία. :P

Εν πάση περιπτώσει τώρα κατάλαβα πως έκανα λάθοςσε όλα , σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτχια, μάτχια μου. :flowers:
Και μόνο που απάντησες έτσι δείχνει πολλά. Γενικά έχω καταλάβει ότι θέλεις να θεωρούμε ως έγκυρη πηγή τους συγγενείς σου και αυτά που βλέπεις με τα μάτια σου και όχι τα επίσημα στοιχεία των οργανισμών/ κρατών. Έχεις θέμα με τις ΗΠΑ το έχουμε καταλάβει, δικαίωμα σου φυσικά, μην έχεις την απαίτηση όμως να δεχόμαστε άρρητα κάθε αβάσιμη και ατεκμηρίωτη πληροφορία που μας λες όμως.

Αυτά σου τα λέει ένα άτομο που δεν θέλει να ζήσει στις ΗΠΑ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να δω τα θετικά που έχουν σαν χώρα αλλά και το γεγονός ότι τα τελευταία 10 χρόνια έχουν αφήσει την Ευρώπη αρκετά πίσω σε διαφορά ζητήματα (τεχνολογικά και οικονομικά).
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Άρα να πιστεύω εσένα που θες να πας να ζήσεις εκεί και τις έρευνες που παραθέτεις και όχι όσους γνωρίζω που δουλεύουν εκεί. :P
Κοιτά κάθε σοβαρός άνθρωπος που θέλει να μάθει για μια χώρα σίγουρα θα πιστέψει τις επίσημες έρευνες των διεθνών οργανισμών και των κρατών παρά την κυρία Μαρία και τον μπάρμπα Γιώργο που είναι συγγενείς της Amarelias, απλή λογική είναι δεν θέλει πολύ σκέψη.

Όπως και να το κάνουμε σε πολλούς δείκτες οι ΗΠΑ είναι υψηλότερα από την Ευρώπη μας αρέσει δεν μας αρέσει.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.
Κοιτά κάθε σοβαρός άνθρωπος που θέλει να μάθει για μια χώρα σίγουρα θα πιστέψει τις επίσημες έρευνες των διεθνών οργανισμών και των κρατών παρά την κυρία Μαρία και τον μπάρμπα Γιώργο που είναι συγγενείς της Amarelias, απλή λογική είναι δεν θέλει πολύ σκέψη.

Όπως και να το κάνουμε σε πολλούς δείκτες οι ΗΠΑ είναι υψηλότερα από την Ευρώπη μας αρέσει δεν μας αρέσει.
Αντιλαμβάνεσαι πως όσα λες δεν έχουν ουδεμία σχέση με αυτό που έγραψα εξ αρχής;
Μίλησα για τις ώρες εργασίας και το πως επαφίεται στον εργοδότη να καθορίσει τι σημαίνει full time εργασία για κάποιον.
Κι εσύ άρχισες να παραθέτεις πόσα λεφτά βγάζει ο τοπ γιατρός στην Αμερική, πως εγώ λέω πως επειδή έχω συγγενείς εκεί το λέω καθολικά για 300 εκατομμύρια ανθρώπους, πως η Ελλάδα ειναι γτπ και με έκρινες και για την ιδεολογία μου (!).:laugh:
Αγάπη μου γλυκιά, δεν χρειάζεται να βράζεις και να επιστρατεύεσαι κάθε λογής σκόρπια σκέψη στο κεφάλι σου.
Πάρε τις ερευνές σου, την άποψη και την ιδεολογία(!) σου και παράθεσέ τα σε άλλο θέμα όπου θα θέλουν να κοντράρουν τα αντικείμενα αυτών.
Εγώ σχολίασα ενα συγκεκριμένο κομμάτι το οποιο είτε σου αρέσει είτε όχι είναι έτσι περι employment mode & benefits.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,408 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι πως όσα λες δεν έχουν ουδεμία σχέση με αυτό που έγραψα εξ αρχής;
Μίλησα για τις ώρες εργασίας και το πως επαφίεται στον εργοδότη να καθορίσει τι σημαίνει full time εργασία για κάποιον.
Κι εσύ άρχισες να παραθέτεις πόσα λεφτά βγάζει ο τοπ γιατρός στην Αμερική, πως εγώ λέω πως επειδή έχω συγγενείς εκεί το λέω καθολικά για 300 εκατομμύρια ανθρώπους, πως η Ελλάδα ειναι γτπ και με έκρινες και για την ιδεολογία μου (!).:laugh:
Αγάπη μου γλυκιά, δεν χρειάζεται να βράζεις και να επιστρατεύεσαι κάθε λογής σκόρπια σκέψη στο κεφάλι σου.
Πάρε τις ερευνές σου, την άποψη και την ιδεολογία(!) σου και παράθεσέ τα σε άλλο θέμα όπου θα θέλουν να κοντράρουν τα αντικείμενα αυτών.
Εγώ σχολίασα ενα συγκεκριμένο κομμάτι το οποιο είτε σου αρέσει είτε όχι είναι έτσι περι employment mode & benefits.
Ενώ στην Ελλάδα και στην Ευρώπη οι εργαζόμενοι δεν δουλεύουν υπερωρίες σωστά;; Στην Ελλάδα που ο εργοδότης αλλά γράφει στην σύμβαση και αλλά κάνει είναι καλά;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αντιλαμβάνεσαι πως όσα λες δεν έχουν ουδεμία σχέση με αυτό που έγραψα εξ αρχής;
Μίλησα για τις ώρες εργασίας και το πως επαφίεται στον εργοδότη να καθορίσει τι σημαίνει full time εργασία για κάποιον.
Κι εσύ άρχισες να παραθέτεις πόσα λεφτά βγάζει ο τοπ γιατρός στην Αμερική, πως εγώ λέω πως επειδή έχω συγγενείς εκεί το λέω καθολικά για 300 εκατομμύρια ανθρώπους, πως η Ελλάδα ειναι γτπ και με έκρινες και για την ιδεολογία μου (!).:laugh:
Αγάπη μου γλυκιά, δεν χρειάζεται να βράζεις και να επιστρατεύεσαι κάθε λογής σκόρπια σκέψη στο κεφάλι σου.
Πάρε τις ερευνές σου, την άποψη και την ιδεολογία(!) σου και παράθεσέ τα σε άλλο θέμα όπου θα θέλουν να κοντράρουν τα αντικείμενα αυτών.
Εγώ σχολίασα ενα συγκεκριμένο κομμάτι το οποιο είτε σου αρέσει είτε όχι είναι έτσι περι employment mode & benefits.
Επίσης οι συγγενείς που σου λένε όλα αυτά για τις ΗΠΑ γιατί δεν έρχονται στην Ευρώπη να μείνουν;; Μήπως έχουν την λογική του μέσου έλληνα που κράζει τις ΗΠΑ όμως μένει εκεί για να κερδίζει τους υψηλους μισθούς/ εισοδήματα της χώρας;; :whatever: :whatever:
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δεν είμαστε Φώτη. Τουλάχιστον κάποιοι απο μας, καθώς εμείς όλοι οι περήφανοι και προνομιούχοι άνθρωποι του κόσμου χτίζουμε πολιτισμό και λούσα στις πλάτες των λαών αυτού του κόσμου. Στις πλάτες ανθρώπων που δουλεύουν μέρα νύχτα κυριολεκτικά για ένα κομμάτι ψωμί ζώντας σε υπόγεια. Αυτό είναι ο αναπτυγμένος κόσμος, λυπάμαι που χαλάω το όνειρο σε ορισμένους αλλά ο κόσμος δεν είναι ροδοπέταλα.

Από πού προκύπτει αυτό?
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,425 μηνύματα.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι οι Βρετανοί είναι κάπως κλειστός σαν λαός και δύσκολα ανοίγονται, όμως όσο πιο βόρεια πας τόσο πιο ευχαρους ανθρώπους θα δεις. Δεν ξέρω ας μας πει και ο @taketrance πως βλέπει τους Βρετανους σαν λαό μιας και ζει αρκετά χρόνια εκεί.
Κάθε άλλο παρά κλειστοί είναι οι Βρετανοί. Πολύ καλοί στο να ανοιχτούν και για παρέα, πολλές φορές σε σημείο που ξεφεύγει και δε μπορείς να ακολουθήσεις τον τρόπο τους βέβαια 😂.
Οι Ιρλανδοί μια από τα ίδια, σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό. Πολύ φιλικοί και έξω καρδιά άνθρωποι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top