Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,611 μηνύματα.
Κάθε άλλο παρά κλειστοί είναι οι Βρετανοί. Πολύ καλοί στο να ανοιχτούν και για παρέα, πολλές φορές σε σημείο που ξεφεύγει και δε μπορείς να ακολουθήσεις τον τρόπο τους βέβαια 😂.
Οι Ιρλανδοί μια από τα ίδια, σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό. Πολύ φιλικοί και έξω καρδιά άνθρωποι.
Καλό αυτό καθώς στην Ελλάδα ακούγονται διαφορά περί «ψυχρότητας» των Βρετανών και διαφορά τέτοια. Πάντως όπως ανέφερα και πιο πάνω οι Αμερικανοί είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση στον πατέρα μου λόγω της μεγάλης θέλησης που είχαν για παρέα και συζήτηση. Δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι τα εξής:

•Είχε πάει να ψωνίσει ρούχα για εμένα και τον αδελφό μου σε ένα κατάστημα/ πρατήριο GAP και η υπάλληλος κερνούσε τους πελάτες καφέ καθώς ψώνιζαν. Το ίδιο είχε γίνει και σε αλλά μικρότερα καταστήματα.

• Αμερικανοί συνεργάτες από το ναυπηγείο τον είχαν καλέσει 2 φορές για barbecue πράγμα που σε καμία άλλη χώρα δεν είχε ξαναδεί.

Βέβαια μιλάω για εποχές 2010-2012, δεν ξέρω τώρα αν έχουν αλλάξει τα πράγματα ως προς την φιλικότητα/ ευγένεια των Αμερικανών 😅😅.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.
Καλό αυτό καθώς στην Ελλάδα ακούγονται διαφορά περί «ψυχρότητας» των Βρετανών και διαφορά τέτοια. Πάντως όπως ανέφερα και πιο πάνω οι Αμερικανοί είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση στον πατέρα μου λόγω της μεγάλης θέλησης που είχαν για παρέα και συζήτηση. Δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι τα εξής:
•Είχε πάει να ψωνίσει ρούχα για εμένα και τον αδελφό μου σε ένα κατάστημα/ πρατήριο GAP και η υπάλληλος κερνούσε τους πελάτες καφέ καθώς ψώνιζαν. Το ίδιο είχε γίνει και σε αλλά μικρότερα καταστήματα.

• Αμερικανοί συνεργάτες από το ναυπηγείο τον είχαν καλέσει 2 φορές για barbecue πράγμα που σε καμία άλλη χώρα δεν είχε ξαναδεί.

Βέβαια μιλάω για εποχές 2010-2012, δεν ξέρω τώρα αν έχουν αλλάξει τα πράγματα ως προς την φιλικότητα/ ευγένεια των Αμερικανών 😅😅.
Οι Αμερικανοί είναι οι πιο φιλικοί από όλους, ειδικά σε επιπεδο συναδέλφων, γνωστών, κλπ. Αν βρεις έναν άκυρο Αμερικανό δίπλα σου σε μαγαζί η στο δρόμο πχ και του πεις απλά ένα γεια (αν δε σου έχει μιλήσει αυτός ήδη πρώτος) θα βρεθείς μετά από λίγα λεπτά να σου λέει την ιστορία της ζωής του και να χαβαλεδιάζει.
Οι Βρετανοί τους βλέπουν πολλές φορές με το στερεότυπο ότι είναι “too much”, καθώς αν σε αρχίσουν με την πάρλα δε σταματάνε και κατά κανόνα ειναι λίγο φωνακλάδες/επιβλητικοί με τον τρόπο που μιλανε που είναι αντίθετος από τον βρετανικό.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.
Οι άνθρωποι των χωρών του τρίτου κόσμου ας πούμε που εργάζονται ως δούλοι για να παράξουν τα δικά μας αγαθά και πρακτικά τους εκμεταλλευόμαστε για να μπορούμε να ζήσουμε εμείς στην "χλίδα" απο το παπούτσι που φοράς έως τον καφέ που πίνεις είναι άνθρωποι εγκλωβισμένοι σε ενα απάνθρωπο σύστημα που τους τρώει και δεν υπάρχει σωτηρία για εκείνους.
Φταίμε εμείς;
Θα ήταν μεγάλη αφέλεια να το πώ και μεγάλη γενικολογία.
Φταίει το κράτος τους που επιτρέπει αυτές τις συνθήκες εργασίας και επιβίωσης αλλά και απάνθρωπης εκμετάλλευσης απο μεγαλοεταιρείες παγκόσμιου βελινεκούς; Ναι
Το σύστημα αυτό είναι χτισμένο με βάση το κέρδος και οι βιομηχανίες που επιλέγουν αυτό το cheap labor είναι για να κάνουν minimize το κόστος παραγωγής και να μεγιστοποιήσουν το κέρδος αγνοώντας παντελώς τον ανθρώπινου παράγοντα, για την ακρίβεια καταπατώντας τον στο έπακρο.
Θέλω να λέω πως είμαι χαρούμενη σε ενα τέτοιο σύστημα; όχι
Εκεί πήγαινε η απάντηση στο συγκεκριμένο ποστ που αναφερόταν στο να μαστε χαρούμενοι που ζούμε εδώ. Νιώθω τυχερή αλλά δεν παύω να πιστεύω πως μπορούμε πολύ καλύτερα ώστε να χουμε όλοι ευκαιρία και να αυτοπραγματωθεί ο άνθρωπος.
Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ως μονάδα και να χει αντίκτυπο; όχι αλλά δεν νιώθω χαρούμενη που ζω μεσα σε αυτό.

Αυτά εν ολίγοις και περιεκτικά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,351 μηνύματα.
Το κλίμα στις βόρειες χώρες θεωρώ είναι καλά . Όλα θέμα συνήθειας είναι .
Απλώς εμείς έχουμε συνηθίσει τις ηλιόλουστες μέρες και μόλις πέσει το σκοτάδι οι πόλεις μας είναι γτπ .
Εκεί όμως είναι προσαρμοσμένοι στο δεδομένο οτι θα έχουν μακρές νύχτες και χιόνια .

Ας μην ξεχνάμε επίσης οτι την ενέργεια τους την παράγουν απο ανανεώσιμες πηγές οπότε έχουν πάρα πολύ καθαρό περιβάλλον και κατά την γνώμη μου αυτό παίζει καίριο ρόλο στην καλή ψυχολογία .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Το κλίμα στις βόρειες χώρες θεωρώ είναι καλά . Όλα θέμα συνήθειας είναι .
Απλώς εμείς έχουμε συνηθίσει τις ηλιόλουστες μέρες και μόλις πέσει το σκοτάδι οι πόλεις μας είναι γτπ .
Εκεί όμως είναι προσαρμοσμένοι στο δεδομένο οτι θα έχουν μακρές νύχτες και χιόνια .

Ας μην ξεχνάμε επίσης οτι την ενέργεια τους την παράγουν απο ανανεώσιμες πηγές οπότε έχουν πάρα πολύ καθαρό περιβάλλον και κατά την γνώμη μου αυτό παίζει καίριο ρόλο στην καλή ψυχολογία .
Στην καλή ψυχολογία παίζει ρόλο και ότι δεν είναι μίζεροι. Δεν τα περιμένουν όλα από τους άλλους ή τις κυβερνήσεις τους. Αν δεν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, δεν μπορείς να έχεις καλή διάθεση.
Εγώ αντέχω πάντως κρύους χειμώνες. Δεν αντέχω καυτά καλοκαίρια. Οπότε θα ζούσα σε πιο βόρειες χώρες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,351 μηνύματα.
Στην καλή ψυχολογία παίζει ρόλο και ότι δεν είναι μίζεροι. Δεν τα περιμένουν όλα από τους άλλους ή τις κυβερνήσεις τους. Αν δεν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, δεν μπορείς να έχεις καλή διάθεση.
Εγώ αντέχω πάντως κρύους χειμώνες. Δεν αντέχω καυτά καλοκαίρια. Οπότε θα ζούσα σε πιο βόρειες χώρες.
Η νοοτροπία είναι άλλη γενικά . Εμείς είμαστε δυστοπία σε σχέση με αυτούς και η κατάσταση δεν θα αλλάξει ποτέ εδώ . Καταρχάς ξεκινάμε απο το πολύ σημαντικό οτι εκεί αντιμετωπίζουν το θέμα της ψυχικής υγείας σοβαρά . Αυτό είναι το Α και το Ω καθώς όπως λες , χωρίς να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου , δεν μπορείς να αποδώσεις .

Κατά τα άλλα όσον αφορά στις εποχές , και οι δύο μπορούν να γίνουν επικίνδυνες . Θεωρώ όμως οτι ο χειμώνας αντιμετωπίζεται κάπως πιο εύκολα γιατί πρέπει διατηρήσεις το σώμα σου ζεστό , το οποίο επιτυγχάνεται εύκολα με κατάλληλο ρουχισμό . Αντίθετα το καλοκαίρι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά κατά τις μετακινήσεις σου . Θες δεν θες θα φας ήλιο . Τι θα κάνεις , θα ψύξεις όλη την πόλη ; Δεν γίνεται...

Εαν και νομίζω οτι στον Καναδά , εαν δεν κάνω λάθος , υπάρχουν πόλεις με αγωγούς που θερμαίνουν όλη την πόλη απο κάτω για να λιώνει το χιόνι απο πεζοδρόμια και δρόμους . Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι έχουν προσαρμοστεί οι περισσότερες κοινωνίες στο κρύο , τα χιόνια κτλπ. και έχουν δημιουργήσει μηχανισμούς ώστε να ζουν αρμονικά . Εδώ εαν χιονίσει παραλύει το σύμπαν :hehe: .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Η νοοτροπία είναι άλλη γενικά . Εμείς είμαστε δυστοπία σε σχέση με αυτούς και η κατάσταση δεν θα αλλάξει ποτέ εδώ . Καταρχάς ξεκινάμε απο το πολύ σημαντικό οτι εκεί αντιμετωπίζουν το θέμα της ψυχικής υγείας σοβαρά . Αυτό είναι το Α και το Ω καθώς όπως λες , χωρίς να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου , δεν μπορείς να αποδώσεις .

Κατά τα άλλα όσον αφορά στις εποχές , και οι δύο μπορούν να γίνουν επικίνδυνες . Θεωρώ όμως οτι ο χειμώνας αντιμετωπίζεται κάπως πιο εύκολα γιατί πρέπει διατηρήσεις το σώμα σου ζεστό , το οποίο επιτυγχάνεται εύκολα με κατάλληλο ρουχισμό . Αντίθετα το καλοκαίρι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά κατά τις μετακινήσεις σου . Θες δεν θες θα φας ήλιο . Τι θα κάνεις , θα ψύξεις όλη την πόλη ; Δεν γίνεται...

Εαν και νομίζω οτι στον Καναδά , εαν δεν κάνω λάθος , υπάρχουν πόλεις με αγωγούς που θερμαίνουν όλη την πόλη απο κάτω για να λιώνει το χιόνι απο πεζοδρόμια και δρόμους . Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι έχουν προσαρμοστεί οι περισσότερες κοινωνίες στο κρύο , τα χιόνια κτλπ. και έχουν δημιουργήσει μηχανισμούς ώστε να ζουν αρμονικά . Εδώ εαν χιονίσει παραλύει το σύμπαν :hehe: .
Τώρα που ανέφερες τον Καναδά. Στο Μόντρεαλ ολόκληρη υπόγεια πόλη είναι χτισμένη υπογείως. Χωρίς χιόνια και κρύο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
@aggorf απαντώ με κάποια χρονική καθυστέρηση επειδή όλες αυτές τις ημέρες έκανα μπάνιο! :hmm:

Λοιπόν αν και λατρεύω όλους τους λαούς, η κριτική μου είναι στο κρατικό σύστημα ή αλλιώς εθιμική κουλτούρα που ορίζει μια χώρα. Η Ιαπωνία δεν έχει ζητήσει ακόμη συγγνώμη στα θύματα-χώρες του Β' Π.Π. ούτε σε γειτονικές χώρες για όσα πολιτικά ή πολεμικά προβλήματα έχει προκαλέσει στο παρελθόν. Η Ιαπωνία συστρατεύτηκε με την Ναζιστική Γερμανία. Μήπως είναι ψέμα; Είναι ρατσισμός;

Λαός που αντέχει να ζει με αυτοκρατορικά διατάγματα το 2023, ε δεν τον λες και δημοκρατικό ως προς την συνείδηση. Μπορεί να είναι φιλικοί σε επίπεδο επικοινωνίας και οικονομικού τουρισμού, αλλά η αυτοκρατορική κουλτούρα ορίζει την κοινωνία τους, δηλαδή, δεν υπάρχει φωνή διαμαρτυρίας αν κάποιος δεν ανέχεται μια κατάσταση γιατί όλοι ζουν υπό τον (αυτό)-κράτορα. Ο κράτορας ρυθμίζει τη χώρα όσο και αν έχουν "δυτικού" τύπου πολιτικές μεταρρυθμίσεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
@aggorf απαντώ με κάποια χρονική καθυστέρηση επειδή όλες αυτές τις ημέρες έκανα μπάνιο! :hmm:

Λοιπόν αν και λατρεύω όλους τους λαούς, η κριτική μου είναι στο κρατικό σύστημα ή αλλιώς εθιμική κουλτούρα που ορίζει μια χώρα. Η Ιαπωνία δεν έχει ζητήσει ακόμη συγγνώμη στα θύματα-χώρες του Β' Π.Π. ούτε σε γειτονικές χώρες για όσα πολιτικά ή πολεμικά προβλήματα έχει προκαλέσει στο παρελθόν. Η Ιαπωνία συστρατεύτηκε με την Ναζιστική Γερμανία. Μήπως είναι ψέμα; Είναι ρατσισμός;

Λαός που αντέχει να ζει με αυτοκρατορικά διατάγματα το 2023, ε δεν τον λες και δημοκρατικό ως προς την συνείδηση. Μπορεί να είναι φιλικοί σε επίπεδο επικοινωνίας και οικονομικού τουρισμού, αλλά η αυτοκρατορική κουλτούρα ορίζει την κοινωνία τους, δηλαδή, δεν υπάρχει φωνή διαμαρτυρίας αν κάποιος δεν ανέχεται μια κατάσταση γιατί όλοι ζουν υπό τον (αυτό)-κράτορα. Ο κράτορας ρυθμίζει τη χώρα όσο και αν έχουν "δυτικού" τύπου πολιτικές μεταρρυθμίσεις.
Εκδημοκρατιστηκαν όμως οι Ιάπωνες (και οι Νοτιοκορεατες) αρκετά περισσότερο από όλες τις άλλες ασιατικές χώρες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Εκδημοκρατιστηκαν όμως οι Ιάπωνες (και οι Νοτιοκορεατες) αρκετά περισσότερο από όλες τις άλλες ασιατικές χώρες.

Nαι αλλά η στάμπα: Ναζιστοσυνεργάτης δεν φεύγει. ;) Πιστεύεις μετά από χρόνια όσες χώρες συνεργάστηκαν με τον Πούτιν στον πόλεμο κατά της Ουκρανίας θα μπορέσουν να ξεπλύνουν το "όνομά" τους; :hmm:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Nαι αλλά η στάμπα: Ναζιστοσυνεργάτης δεν φεύγει. ;) Πιστεύεις μετά από χρόνια όσες χώρες συνεργάστηκαν με τον Πούτιν στον πόλεμο κατά της Ουκρανίας θα μπορέσουν να ξεπλύνουν το "όνομά" τους; :hmm:
Αν αναφέρεσαι στο Ιράν και την Βόρεια Κορέα... αυτό θα γίνει μόνο αν αλλάξει το καθεστώς τους. Δε θα ζούσα με τίποτα σε χώρα των Αγιατολάχ ή σε κόκκινη δικτατορία τώρα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,763 μηνύματα.
Στην καλή ψυχολογία παίζει ρόλο και ότι δεν είναι μίζεροι. Δεν τα περιμένουν όλα από τους άλλους ή τις κυβερνήσεις τους. Αν δεν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, δεν μπορείς να έχεις καλή διάθεση.
Εγώ αντέχω πάντως κρύους χειμώνες. Δεν αντέχω καυτά καλοκαίρια. Οπότε θα ζούσα σε πιο βόρειες χώρες.
δεν έχεις σκεφτεί να μεταναστευσεις ? έτσι και αλλιώς κυρίως από το σπίτι εργάζεσαι, δεν θα αλλάξουν και πολλά στην καθημερινότητα σου
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,250 μηνύματα.
Εγώ αντέχω πάντως κρύους χειμώνες. Δεν αντέχω καυτά καλοκαίρια. Οπότε θα ζούσα σε πιο βόρειες χώρες.
Κι εγώ έτσι είμαι, και σαν νοοτροπία θα ταίριαζα περισσότερο σε χώρα που δε θα κοιτούσε ο καθένας συνέχεια τί κάνει ο διπλανός του. Επίσης έχω την παραξενιά να σιχαίνομαι τον ήλιο και το φως, πολλές φορές σκέφτομαι πώς θα ήταν να ζούσα σε χώρα όταν δεν ξημερώνει. Θα το έβρισκα τρομερά ενδιαφέρον.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι είμαι, και σαν νοοτροπία θα ταίριαζα περισσότερο σε χώρα που δε θα κοιτούσε ο καθένας συνέχεια τί κάνει ο διπλανός του. Επίσης έχω την παραξενιά να σιχαίνομαι τον ήλιο και το φως, πολλές φορές σκέφτομαι πώς θα ήταν να ζούσα σε χώρα όταν δεν ξημερώνει. Θα το έβρισκα τρομερά ενδιαφέρον.
Σιχαίνεσαι...τον ήλιο και το φως ;

Σε μια χώρα που...δεν ξημερώνει ;

Με εκπλήσσεις, ώρες - ώρες. Πολύ...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,351 μηνύματα.
Σιχαίνεσαι...τον ήλιο και το φως ;

Σε μια χώρα που...δεν ξημερώνει ;

Με εκπλήσσεις, ώρες - ώρες. Πολύ...
Εμένα η διάθεση μου ανεβαίνει κατακόρυφα όταν ο καιρός είναι συννεφιασμένος και βρέχει .
Θα ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρον να ζήσεις σε μια χώρα που θα είχε για μέρες εως μήνες νύχτα μόνο .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,034 μηνύματα.
Ισχύει. Παίδες την υπεραγαπώ την χώρα μου, δεν θα την άλλαζα αλλά το κλίμα της το απεχθάνομαι.

Δεν προτιμώ βέβαια το κλίμα της Σκανδιναβίας. Προσωπικά με αρέσει περισσότερο το κλίμα στα δυτικά (Αγγλία, Βέλγιο). Βροχή και συννεφιά. Ειδικά βροχή, θα έδινα τα πάντα για κάθε βδομάδα τις μισές μέρες να έβρεχε.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.
Εμένα η διάθεση μου ανεβαίνει κατακόρυφα όταν ο καιρός είναι συννεφιασμένος και βρέχει
Εντάξει, κι εμένα μου αρέσει ο χειμώνας. Αλλά εφόσον έχει προϋπάρξει καλοκαίρι...
Θα ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρον να ζήσεις σε μια χώρα που θα είχε για μέρες εως μήνες νύχτα μόνο .
Θα ήταν ; Δεν ξέρω. Για μια ατμοσφαιρική ταινία, μια χαρά θα ήταν. Αλλά για να το ζήσω...

Κι εξαρτάται και για πόσο...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,351 μηνύματα.
Εντάξει, κι εμένα μου αρέσει ο χειμώνας. Αλλά εφόσον έχει προϋπάρξει καλοκαίρι...

Θα ήταν ; Δεν ξέρω. Για μια ατμοσφαιρική ταινία, μια χαρά θα ήταν. Αλλά για να το ζήσω...

Κι εξαρτάται και για πόσο...
Καλά αντικειμενικά μετά απο καιρό χειμώνα και νύχτα θα ήθελες σίγουρα λίγο καλοκαίρι . Η μονοτονία δεν κάνει καλό σε τίποτα και η αλλαγή παραστάσεων είναι απαραίτητη .

Η κάθε εποχή έχει την δική της μαγεία . Είναι θέμα γούστου μετά τι προτιμάει ο καθένας ανάλογα τα traits του χαρακτήρα του . Λόγου χάρη εγώ και η Himela είμαστε πιο εσωστρεφείς άνθρωποι οπότε βρίσκουμε τις χειμωνιάτικες νύχτες πιο ωραίες .

Το καλοκαίρι απο την άλλη έχει μια τρελή βαβούρα . Εαν είσαι πιο εξωστρεφής και σου αρέσει αυτή η βαβούρα , αυτή η κίνηση του κόσμου , τότε προφανώς θα είναι η αγαπημένη σου εποχή . Ενώ τον χειμώνα που δεν κυκλοφορεί ψυχή θα νιώθεις πιο καταθλιπτικά .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,611 μηνύματα.
Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που λατρεύει την βροχή, το κρύο και τον αέρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top