Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,446 μηνύματα.

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για έναν νέο πτυχιούχο, η έξοδος από τη χώρα είναι η μοναδική λύση;
(για ποιότητα ζωής, μισθό, αλλαγή περιβάλλοντος κλπ)
είτε νεο είτε παλιο, η απάντηση είναι ναι. Αρκεί να κάνεις την ερευνά σου και να δεις το αντικείμενο που σπούδασες σε ποια χώρα έχει ζήτηση και φυσικά να πας από κοντά να ζήσεις για λίγο στη χώρα. Μερικές φορές στη ζωή, διαφορετικά βλέπουμε ένα μέρος όταν παμε ως φιλοξενούμενοι για διακοπές και διαφορετικά όταν παμε να ζησουμε για να εργαστούμε κλπ. Εγώ πχ θα πήγαινα Ολλανδία. Κουστούμι, χαρτοφύλακας και ποδήλατο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,450 μηνύματα.
Για έναν νέο πτυχιούχο, η έξοδος από τη χώρα είναι η μοναδική λύση;
(για ποιότητα ζωής, μισθό, αλλαγή περιβάλλοντος κλπ)

Εδώ δεν υπάρχει σαφής απάντηση καθώς εξαρτάται από την περίσταση. Όχι δεν είναι μοναδική λύση η έξοδος από την χώρα καθώς υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να βρεις κάτι καλό εδώ που σου αρέσει και σου εξασφαλίζει έναν καλό μισθό για να ζεις. Αν όμως δεις ότι δεν συμβαίνει αυτό τότε ναι πρέπει να φύγεις για το εξωτερικό ώστε να αναζητήσεις κάτι καλύτερο εκεί καθώς είναι κρίμα να χάνεις χρόνια εδώ.

Αυτό θα το δεις εσύ, προφανώς και θα κανείς προσπάθειες ώστε να βρεις κάτι στην Ελλάδα αρχικά και μετά βλέπεις.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Για έναν νέο πτυχιούχο, η έξοδος από τη χώρα είναι η μοναδική λύση;
(για ποιότητα ζωής, μισθό, αλλαγή περιβάλλοντος κλπ)
Εξαρτάται.
Η ζωή στο εξωτερικό είναι πανάκριβη αν είσαι μόνος. Το να συγκατοικήσεις είναι μονόδρομος πολλές φορές.

Αν έχεις σύντροφο / σύζυγο ή οικογένεια που θέλει να πάει στην ίδια χώρα, εκεί συμφέρει αρκετά.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ζωή στο εξωτερικό είναι πανάκριβη αν είσαι μόνος. Το να συγκατοικήσεις είναι μονόδρομος πολλές φορές.
Εντάξει δεν είναι κακό στην αρχή να συγκατοικήσεις. Μαθαίνεις να κοινωνικοποιείσαι , απλά στην Ελλάδα δεν το εχουμε συνηθίσει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,450 μηνύματα.
Εντάξει δεν είναι κακό στην αρχή να συγκατοικήσεις. Μαθαίνεις να κοινωνικοποιείσαι , απλά στην Ελλάδα δεν το εχουμε συνηθίσει.

Η συγκατοίκηση δεν είναι τόσο απλό πράγμα όσο παρουσιάζεται εδώ μέσα. Αν πας σε μια ξένη χώρα μόνος σου όπου δεν ξέρεις κανέναν και τίποτα το να μείνεις με έναν ξένο που δεν γνωρίζεις ούτε τι είναι ούτε τι θέματα μπορεί να έχει μόνο εύκολο δεν είναι. Άλλο να μείνεις μαζί με την κοπέλα σου ή με ένα φίλο σου και άλλο να μένεις μαζί με 2 ή και 3 ξένους όπου θα πρέπει να μοιράζεστε την κουζίνα και το μπάνιο.

Αν πας εξωτερικό πας μόνο αν έχεις βρει μια καλή δουλειά που σου προσφέρει πολύ περισσότερα χρήματα από την Ελλάδα ώστε να είσαι σε θέση να ζεις μόνος σου ή με κάποιον φίλο αν πάτε μαζί.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν πας εξωτερικό πας μόνο αν έχεις βρει μια καλή δουλειά που σου προσφέρει πολύ περισσότερα χρήματα από την Ελλάδα ώστε να είσαι σε θέση να ζεις μόνος σου ή με κάποιον φίλο αν πάτε μαζί.
γιατί το λες αυτό? Μπορείς να πας να πραγματοποιήσεις και μεταπτυχιακό. Ειδικά στην Ολλανδία έχει φοβερά μεταπτυχιακά. Ήδη καλοβλέπω ένα πολύ καλό, στο Erasmus University of Rotterdam
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,450 μηνύματα.
γιατί το λες αυτό? Μπορείς να πας να πραγματοποιήσεις και μεταπτυχιακό. Ειδικά στην Ολλανδία έχει φοβερά μεταπτυχιακά. Ήδη καλοβλέπω ένα πολύ καλό, στο Erasmus University of Rotterdam

Δεν μιλάω για μεταπτυχιακό αλλά για μετανάστευση μόνιμα. Όταν πας έξω δεν σηκώνεσαι και φεύγεις μέσα σε ένα βράδυ αν δεν έχεις κάνει έρευνα και αν δεν έχεις βρει μια καλή δουλειά που να σε πληρώνει καλά. Τι να το κάνω αν βρήκες δουλειά με 2.000€ στην Ολλανδία εάν τα χρήματα αυτά δεν σου φτάνουν να μείνεις μόνος σου;; Τι ποιότητα ζωής θα έχεις αν μένεις σε ένα σπίτι 70 τετραγωνικών μαζί με αλλά 2-3 άτομα και δεν έχεις προσωπική/ ιδιωτική ζωή;; Επίσης, ζούμε σε μια εποχή όπου η εγκληματικότητα χτυπάει ταβάνι, καθημερινά ακούμε τόσα τρέλα πράγματα στην τηλεόραση από όλες τις χώρες του πλανήτη. Το να πας και να μείνεις σε ένα σπίτι μαζί με ξένους οι οποίοι μπορεί να είναι και από καμία Ινδία, Πακιστάν η δεν ξέρω από που αλλού μόνο ασφαλές δεν είναι.

Στο εξωτερικό πάμε ώστε να ζήσουμε καλύτερα σε σχέση με την Ελλάδα, αν είναι να ζούμε σε ένα δυάρι 3-4 άτομα τότε κάθεσαι στην Ελλάδα στο σπίτι της μαμάς και του μπαμπά που είναι και ασφαλές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μιλάω για μεταπτυχιακό αλλά για μετανάστευση μόνιμα. Όταν πας έξω δεν σηκώνεσαι και φεύγεις μέσα σε ένα βράδυ αν δεν έχεις κάνει έρευνα και αν δεν έχεις βρει μια καλή δουλειά που να σε πληρώνει καλά. Τι να το κάνω αν βρήκες δουλειά με 2.000€ στην Ολλανδία εάν τα χρήματα αυτά δεν σου φτάνουν να μείνεις μόνος σου;; Τι ποιότητα ζωής θα έχεις αν μένεις σε ένα σπίτι 70 τετραγωνικών μαζί με αλλά 2-3 άτομα και δεν έχεις προσωπική/ ιδιωτική ζωή;; Επίσης, ζούμε σε μια εποχή όπου η εγκληματικότητα χτυπάει ταβάνι, καθημερινά ακούμε τόσα τρέλα πράγματα στην τηλεόραση από όλες τις χώρες του πλανήτη. Το να πας και να μείνεις σε ένα σπίτι μαζί με ξένους οι οποίοι μπορεί να είναι και από καμία Ινδία, Πακιστάν η δεν ξέρω εδώ από που μόνο ασφαλές δεν είναι.

Στο εξωτερικό πάμε ώστε να ζήσουμε καλύτερα σε σχέση με την Ελλάδα, αν είναι να ζούμε σε ένα δυάρι 3-4 άτομα τότε κάθεσαι στην Ελλάδα στο σπίτι της μαμάς και του μπαμπά που είναι και ασφαλές.
Είναι όμως λύση να μένει κάποιος συνέχεια με τους γονείς του? Δεν ξέρω, νομίζω ότι δεν είναι και τόσο καλό. Βέβαια δεν βοηθάει και το ίδιο το κράτος να ανοίξει κάποιος τα φτερά του. Η ακρίβεια είναι παγκόσμια δεν είναι μόνο στην Ελλάδα, απλά στην Ελλάδα συνεχίζουμε να έχουμε χαμηλούς μισθούς
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,446 μηνύματα.
Δεν μιλάω για μεταπτυχιακό αλλά για μετανάστευση μόνιμα. Όταν πας έξω δεν σηκώνεσαι και φεύγεις μέσα σε ένα βράδυ αν δεν έχεις κάνει έρευνα και αν δεν έχεις βρει μια καλή δουλειά που να σε πληρώνει καλά. Τι να το κάνω αν βρήκες δουλειά με 2.000€ στην Ολλανδία εάν τα χρήματα αυτά δεν σου φτάνουν να μείνεις μόνος σου;; Τι ποιότητα ζωής θα έχεις αν μένεις σε ένα σπίτι 70 τετραγωνικών μαζί με αλλά 2-3 άτομα και δεν έχεις προσωπική/ ιδιωτική ζωή;; Επίσης, ζούμε σε μια εποχή όπου η εγκληματικότητα χτυπάει ταβάνι, καθημερινά ακούμε τόσα τρέλα πράγματα στην τηλεόραση από όλες τις χώρες του πλανήτη. Το να πας και να μείνεις σε ένα σπίτι μαζί με ξένους οι οποίοι μπορεί να είναι και από καμία Ινδία, Πακιστάν η δεν ξέρω εδώ από που μόνο ασφαλές δεν είναι.

Στο εξωτερικό πάμε ώστε να ζήσουμε καλύτερα σε σχέση με την Ελλάδα, αν είναι να ζούμε σε ένα δυάρι 3-4 άτομα τότε κάθεσαι στην Ελλάδα στο σπίτι της μαμάς και του μπαμπά που είναι και ασφαλές.
Εδώ τι ποιότητα ζωής έχεις με 600 ευρώ βασικό μισθό; Αντίστοιχα της Ολλανδίας είναι 1600.
Επίσης κάθε αρχή και δύσκολη, στις χώρες αυτές υπάρχει φοβερή επαγγελματική προοπτική να κυνηγήσεις κάτι καλύτερο. Εδώ δεν έχεις στον ήλιο μοίρα.
Τώρα αν είσαι τυχερός και σου έκατσε δουλειά με 5Κ εξαρχής και είσαι άνετος, οκ αλλά η αρχή είναι συνήθως δύσκολη, δεν σημαίνει πως θα σαι μια ζωή έτσι, πράγμα που συμβαίνει στην Ελλάδα.
Έχεις να αλλάξεις δουλειές σαν πουκάμισα (ναι τοσο εύκολο είναι) και να κυνηγήσεις καλύτερο μέλλον καθώς και η βιομηχανία υπάρχει, και ο ακαδημαικός τομέας και οι εταιρείες γενικά ο,τι δεν εχει η Ελλάδα.
Με το που αλλάξει η διεύθυνση στο βιογραφικό σου και μπει Ολλανδική ή Ελβετική ξέρω γω ανοίγουν και όλες οι επιλογές αλλιώς όσο είσαι εδώ δε σε δέχονται.
Οπότε δεν συγκρίνονται ούτε στο ελάχιστο όσα λες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,450 μηνύματα.
Είναι όμως λύση να μένει κάποιος συνέχεια με τους γονείς του? Δεν ξέρω, νομίζω ότι δεν είναι και τόσο καλό. Βέβαια δεν βοηθάει και το ίδιο το κράτος να ανοίξει κάποιος τα φτερά του. Η ακρίβεια είναι παγκόσμια δεν είναι μόνο στην Ελλάδα, απλά στην Ελλάδα συνεχίζουμε να έχουμε χαμηλούς μισθούς

Όχι δεν είναι λύση να μείνεις με τους γονείς σου μέχρι τα 30++ όμως δεν είναι λύση το να πας σε μια χώρα που βρίσκεται χιλιάδες μίλια από εδώ ώστε να ζεις σε μια τρύπα μαζί με άλλους. Όταν πας έξω πας ώστε να ζεις άνετα και ποιοτικά, ποιότητα ζωής δεν υπάρχει με το να μένεις με άλλους που όπως είπα μπορεί να είναι και από καμία Ινδία/ Αφρική με αποτέλεσμα η ζωή σου να είναι κόλαση. Τα ιδανικό είναι να βρεις μια δουλειά από εδώ που σε πληρώνει καλά, στη συνέχεια να κανείς έρευνα αγοράς για σπίτια, να βγάλεις τον προσωπικό σου μηνιαίο προϋπολογισμό και αν δεις ότι έχεις πλεόνασμα στον λογαριασμό σου τότε σηκώνεσαι και φεύγεις από εδώ. Επειδή ο εργοδότης μπορεί να προτιμήσει άτομα που μένουν ήδη στην χώρα σε σχέση με κάποιον που του κάνει apply από μια ξένη χώρα τότε το ιδανικό είναι να εργαστείς εδώ 2-3 χρόνια ώστε να μαζέψεις αρκετά χρήματα στην άκρη και εμπειρία ώστε να μπορείς να ενοικιάσεις ένα μικρό σπίτι στην ξένη χώρα που θα πας και να αρχίσεις να ψάχνεις τότε δουλειά. Τώρα αν έχεις μια σχέση ή φίλους που θέλουν να φύγουν έξω τότε ναι μπορείς να μείνεις μαζί με εκείνους καθώς είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα, βέβαια και με φίλους μαζί θα μείνετε στην αρχή μέχρι να μπορέσει ο καθένας να μείνει μόνος του.

Όλα αυτά τα λέω καθώς τα νέα παιδιά θέλουν να φύγουν έξω χωρίς να έχουν ψάξει τίποτα και νομίζοντας ότι με τα 2.500€ του εξωτερικού θα ζουν σαν βασιλιάδες. Και εγώ όταν ήμουν μικρότερος έλεγα ότι θα πάω στις ΗΠΑ και στο Λονδίνο ώστε να γίνω εκατομμυριούχος δουλεύοντας στην JPMorgan και στην Bank of America όμως μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Το εξωτερικό προσφέρει εκατομμύρια ευκαιρίες (κυρίως οι Αγγλόφωνες χώρες) όμως πρέπει να είσαι έτοιμος για να φύγεις καθώς αν δεν έχεις κάνει σοβαρή έρευνα τότε πιθανόν να καταλήξεις να ζεις χειρότερα σε σχέση με την Ελλάδα. Όλα αυτά σου τα λέει ένας 23χρονος νέος που μόλις τελείωσε το πανεπιστήμιο και στόχος του είναι να φύγει από την Ελλάδα, δεν σου τα λέω αυτά ώστε να σε κρατήσω στο τριτοκοσμικό αυτό κράτος αλλά για να σου δώσω μια κατεύθυνση.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Εντάξει δεν είναι κακό στην αρχή να συγκατοικήσεις. Μαθαίνεις να κοινωνικοποιείσαι , απλά στην Ελλάδα δεν το εχουμε συνηθίσει.
,Δεν είναι όσο εύκολο όσο νομίζεις.
Το να συγκατοικεις με κάποιον που γνωρίζεις καλά οκ. Εκεί θα είσαι με τελείως ξένο. Θα πρέπει να θέσετε εξ αρχής αυστηρα όρια και ποιος θα μπαίνει και ποιος θα βγαίνει από το σπίτι. Ξεχωρίστε τα ντουλάπια της κουζίνας και το ψυγείο στη μέση. Αλλιώς θα έχετε θέμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,450 μηνύματα.
,Δεν είναι όσο εύκολο όσο νομίζεις.
Το να συγκατοικεις με κάποιον που γνωρίζεις καλά οκ. Εκεί θα είσαι με τελείως ξένο. Θα πρέπει να θέσετε εξ αρχής αυστηρα όρια και ποιος θα μπαίνει και ποιος θα βγαίνει από το σπίτι. Ξεχωρίστε τα ντουλάπια της κουζίνας και το ψυγείο στη μέση. Αλλιώς θα έχετε θέμα.

Αυτό ακριβώς είπα και εγώ πιο πάνω. Ζούμε σε μια εποχή όπου η εγκληματικότητα χτυπάει κόκκινο παντού. Δεν πας να ζήσεις με άτομα που δεν γνωρίζεις τα οποία δεν ξέρεις τι κουβαλάνε πίσω τους.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,446 μηνύματα.
,Δεν είναι όσο εύκολο όσο νομίζεις.
Το να συγκατοικεις με κάποιον που γνωρίζεις καλά οκ. Εκεί θα είσαι με τελείως ξένο. Θα πρέπει να θέσετε εξ αρχής αυστηρα όρια και ποιος θα μπαίνει και ποιος θα βγαίνει από το σπίτι. Ξεχωρίστε τα ντουλάπια της κουζίνας και το ψυγείο στη μέση. Αλλιώς θα έχετε θέμα.
ή αυτό ως μεταβατική λύση αν δεν γίνεται αλλιώς , ή μένεις εδώ με μισθό πείνας μια ζωή χωρίς προοπτικές εξέλιξης ούτε επαγγελματικά ούτε μισθολογικά.
Φυσικά και δεν συγκρίνεται το να μένεις μόνος και στο λεώ εγώ που ώρες ώρες δεν αντέχω ούτε τις γάτες μου, αλλά αυτό ζυγίζουν οι άνθρωποι και κάνουν αυτή τη θυσία ώσπου να βρεθεί κάτι καλύτερο, που εδώ ντε φάκτο δεν υπάρχει με την καμία.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είπα και εγώ πιο πάνω. Ζούμε σε μια εποχή όπου η εγκληματικότητα χτυπάει κόκκινο παντού. Δεν πας να ζήσεις με άτομα που δεν γνωρίζεις τα οποία δεν ξέρεις τι κουβαλάνε πίσω τους.
Μπορείς μόνο αν είστε και οι δύο πολύ τυπικοί.
Πχ, αν και οι δύο πείτε, δεν θα έρχονται παρέες στο σπίτι, εκεί θα πρέπει να το τηρήσετε και οι δύο αυστηρά.
Ή αν πείτε όχι να έρχονται οι σχεσεις στο σπίτι.
Κάποιοι είναι εντελώς τραλαλου τραλαλου και άλλα λένε αλλά κάνουν. Και αν έχετε κάνει ετήσιο συμβόλαιο στο όνομα των δύο, ο Θεός βοηθός να παρακαλάς τον ιδιοκτήτη να σε αφήσει να φύγεις χωρίς πρόστιμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ή αυτό ως μεταβατική λύση αν δεν γίνεται αλλιώς , ή μένεις εδώ με μισθό πείνας μια ζωή χωρίς προοπτικές εξέλιξης ούτε επαγγελματικά ούτε μισθολογικά.
Φυσικά και δεν συγκρίνεται το να μένεις μόνος και στο λεώ εγώ που ώρες ώρες δεν αντέχω ούτε τις γάτες μου, αλλά αυτό ζυγίζουν οι άνθρωποι και κάνουν αυτή τη θυσία ώσπου να βρεθεί κάτι καλύτερο, που εδώ ντε φάκτο δεν υπάρχει με την καμία.
Βεβαίως, δεν αντιλέγω
Γι'αυτό πιστεύω το εξωτερικό είναι καλό αν είστε ζευγάρι ή οικογένεια.
Ξέρετε, η μοναξιά είναι μεγάλη υπόθεση έξω. Είναι διαφορετικό να είσαι σε μια ξένη χώρα χωρίς φίλους και να ξέρεις ότι στο σπίτι θα σε περιμένει η σχέση σου, και αλλιώς είναι να είσαι 100% μόνος σου, χωρίς φίλους χωρίς συγγενείς.
Πολλοί δεν αντέχουν.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,446 μηνύματα.
Βεβαίως, δεν αντιλέγω
Γι'αυτό πιστεύω το εξωτερικό είναι καλό αν είστε ζευγάρι ή οικογένεια.
Ξέρετε, η μοναξιά είναι μεγάλη υπόθεση έξω. Είναι διαφορετικό να είσαι σε μια ξένη χώρα χωρίς φίλους και να ξέρεις ότι στο σπίτι θα σε περιμένει η σχέση σου, και αλλιώς είναι να είσαι 100% μόνος σου, χωρίς φίλους χωρίς συγγενείς.
Πολλοί δεν αντέχουν.
Δεν ξέρω γιατί τόσοι έχουν στο μυαλό τους συνυφασμένα εξωτερικό και μοναξιά, φυσικά εξαρτάται που θα πας.
Η δική μου εμπειρία είναι πως έξω ακριβώς επειδή οι άνθρωποι έχουν αλλάξει χώρα και ψάχνονται και για παρέες αλλά και για οτιδήποτε άλλο, είναι πολύ πιο ανοιχτοί , δεκτικοί και βρίσκεις πολύ εύκολα νέο κόσμο.
Ξαναλέω εξαρτάται που θα πας, αν είσαι σε πρωτεύουσα ειναι αλλιώς απο το να πάς σε ενα κωλοχώρι στη Γερμανία ξέρω γώ :P
Και οι άνθρωποι έχουν χρόνο , όρεξη και χρήμα να ξοδέψουν σε διασκέδαση που είναι πολύ βασικό.
Εγώ ήμουν σε χώρα που το base δεν ήταν καν 40 ωρες/βδομάδα.
Εδώ πέρα οι άνθρωποι δεν εχουν χρόνο να αναπνεύσουν αλλά ούτε και όρεξη. Ούτε καν οι φίλοι μου δεν είναι το ίδιο, όσοι εργάζονται για Ελλάδα είναι μονίμως κουρασμένοι και δεν προλαβαίνουν τίποτα.
Και για να μη τα παρουσιάζω όλα καλύτερα και μου πει κάποιος γιατι γύρισες αφού είναι τόσο καλύτερα, εγώ έχω την ευχέρεια να μπορώ να δουλέυω ακόμα για έξω αλλά απομακρυνσμένα και για προσωπικούς λόγους τώρα το επέλεξα καθώς πάνω κάτω έπρεπε να γίνει, όμως δεν είναι μόνιμη απόφαση.
Στην Ελλάδα ακόμα και να χεις χρήματα αλλά και χρόνο και διάθεση, όταν οι γύρω σου ιδροκοπάνε δεν μπορείς να το ευχαριστηθείς. Μονίμως μούτρα κάτω και μια απελπισία να βλέπεις γύρω σου τα πάντα μουντά και να κλείνουν ή να διαλύεται ο κόσμος. Αυτό ψυχικά ποιος το αντέχει;
Anyway, you got the point.:P
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί τόσοι έχουν στο μυαλό τους συνυφασμένα εξωτερικό και μοναξιά, φυσικά εξαρτάται που θα πας.
Η δική μου εμπειρία είναι πως έξω ακριβώς επειδή οι άνθρωποι έχουν αλλάξει χώρα και ψάχνονται και για παρέες αλλά και για οτιδήποτε άλλο, είναι πολύ πιο ανοιχτοί , δεκτικοί και βρίσκεις πολύ εύκολα νέο κόσμο.
Λες όμως να κάνεις παρέες με ξένους και όχι ντόπιους. Εκεί δεκτό.
Στην Ελλάδα ακόμα και να χεις χρήματα αλλά και χρόνο και διάθεση, όταν οι γύρω σου ιδροκοπάνε δεν μπορείς να το ευχαριστηθείς. Μονίμως μούτρα κάτω και μια απελπισία να βλέπεις γύρω σου τα πάντα μουντά και να κλείνουν ή να διαλύεται ο κόσμος. Αυτό ψυχικά ποιος το αντέχει;
Καλά εδώ το δραματοποιεις. Τα μπουζούκια και τα νυχτερινά μαγαζιά στην Ελλάδα κοντεύουν να σκάσουν. Στο εξωτερικό παντως εγώ από συγγενείς που έχω στην Γερμανία ξέρω ότι η αποταμίευση είναι μεγάλο ζήτημα και οι έξοδοι κανονίζονται αρκετά πριν, οι οποίες έξοδοι μπορεί να είναι ένα πρωινό hike, μια ταινία, κτλ. Γι'αυτό όταν πάνε διακοπές τα καλοκαίρια ξεσαλωνουν. Στην Ελλάδα ίσως έχουμε κακομαθει στο θέμα της διασκέδασης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,450 μηνύματα.
Λες όμως να κάνεις παρέες με ξένους και όχι ντόπιους. Εκεί δεκτό.

Καλά εδώ το δραματοποιεις. Τα μπουζούκια και τα νυχτερινά μαγαζιά στην Ελλάδα κοντεύουν να σκάσουν. Στο εξωτερικό παντως εγώ από συγγενείς που έχω στην Γερμανία ξέρω ότι η αποταμίευση είναι μεγάλο ζήτημα και οι έξοδοι κανονίζονται αρκετά πριν, οι οποίες έξοδοι μπορεί να είναι ένα πρωινό hike, μια ταινία, κτλ. Γι'αυτό όταν πάνε διακοπές τα καλοκαίρια ξεσαλωνουν. Στην Ελλάδα ίσως έχουμε κακομαθει στο θέμα της διασκέδασης.

Γενικά θεωρώ ότι και εδώ υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες όμως είναι πολύ λιγότερες σε σχέση με έξω. Αρα συμβουλή μου είναι ότι κάποιος αξίζει να προσπαθήσει και να το ψάξει εδώ και εφόσον δει ότι δεν μπορεί να προχωρήσει τότε φεύγει στο εξωτερικό. Στο κάτω κάτω η Ελλάδα δεν είναι Αφρική ώστε να πούμε ότι το 100% του πληθυσμού ζει χάλια.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Γενικά θεωρώ ότι και εδώ υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες όμως είναι πολύ λιγότερες σε σχέση με έξω. Αρα συμβουλή μου είναι ότι κάποιος αξίζει να προσπαθήσει και να το ψάξει εδώ και εφόσον δει ότι δεν μπορεί να προχωρήσει τότε φεύγει στο εξωτερικό. Στο κάτω κάτω η Ελλάδα δεν είναι Αφρική ώστε να πούμε ότι το 100% του πληθυσμού ζει χάλια.
Εδώ να τονισω ότι στο εξωτερικό η εμπειρία εκτιμάται πολύ. Αν φύγεις απευθείας μετά το πτυχίο χωρίς εμπειρία εκεί θα τα βρει κάποιος ζορικα. Θα πρέπει να τραβιέσαι σε αμισθες μαθητειες για να γεμίσεις το βιογραφικό (μόνο η Ελβετία ξέρω πληρώνει στην πλειοψηφία τους) και ο Θεός βοηθός.
Αν θέλετε μαθητειες έξω να τις κάνετε όσο είστε φοιτητές με Εράσμους + για να έχετε και το ποσό από το πανεπιστήμιο στάνταρ για το σπίτι.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,446 μηνύματα.
Καλά εδώ το δραματοποιεις. Τα μπουζούκια και τα νυχτερινά μαγαζιά στην Ελλάδα κοντεύουν να σκάσουν. Στο εξωτερικό παντως εγώ από συγγενείς που έχω στην Γερμανία ξέρω ότι η αποταμίευση είναι μεγάλο ζήτημα και οι έξοδοι κανονίζονται αρκετά πριν, οι οποίες έξοδοι μπορεί να είναι ένα πρωινό hike, μια ταινία, κτλ. Γι'αυτό όταν πάνε διακοπές τα καλοκαίρια ξεσαλωνουν. Στην Ελλάδα ίσως έχουμε κακομαθει στο θέμα της διασκέδασης.
Kαλά εδώ και το τελευταίο iphone έχουν και δουλεύουν για 600 ευρώ, δεν είναι εκεί το ζήτημα. :P
Το θέμα είναι η διασκέδαση να είναι φυσική επέκταση μιας ποιοτικής ζωής και όχι μπουκάλι Κιάμο και μετά στην ταλαιπωρία. Και ξέρεις φαντάζομαι τι ποσοστό των μπουζουκόβιων είναι αυτό, θεωρώ μεγάλο. :P
Γερμανία δεν έχω ζήσει και δε θα ζούσα ποτέ, ίσως μόνο Βερολίνο, αλλά όπως σωστά έχουν πει κι άλλοι εδώ, το Βερολίνο δεν είναι Γερμανία.
Για τα χωριά κτλ ξέρω κι εγώ, δε θα ζούσα ποτέ, θα προτιμούσα να είμαι εδώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top