Σε τι φάση της ζωής σας βρίσκεστε;

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τι θα συμβεί αν δεν σε προλάβουν;
⬇️
. Η αδερφή μου που είναι πολύ μεγαλύτερη από εμένα δεν έχει κάνει παιδιά κ δεν νομίζω να κάνει, η μαμά μου από την άλλη θέλει να γίνει γιαγιά οπότε όλο το βάρος έχει πέσει πάνω μου που είμαι μόνο 18.5

Τι έχεις αφήσει πίσω ώστε να προλάβεις να τους κάνεις παπούδες, αν δεν είναι αδιάκριτη η ερώτηση;
Θα ήθελα να κάνω κι άλλα πράγματα στο κομμάτι των σπουδών ... Αλλά με αγχώνει το να τα τελειώνω όλα γρήγορα.
Εγώ δεν με φαντάζομαι με ΤΙΠΟΤΑ με δικιά μου οικογένεια και παιδιά 😂 ούτε καν παντρεμένη δεν με φαντάζομαι... Δεν νομίζω να θελήσω και ποτέ
Εγώ θέλω πολύ ...
Ο καθένας έχει διαφορετικα όνειρα 🤗
Αν δεν θες μην κάνεις δε σε υποχρεώνει κανένας ελπίζω να έχει ξεπεραστεί το ότι όλοι πρέπει να κάνουμε οικογένεια 😑
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς!!!
Όσο τα είχα μικρά και δεδομένου και τα παιδαγωγικά που αρχικα είχε τελειώσει πήγαινα σε σχολή γονέων.
Έμαθα πολλά για την εξελικτική ψυχολογία τους !!
Δεν άφηνα εκδήλωση για εκδήλωση που να αφορούσε τα παιδιά ειδικά όταν μπήκαν στην σχολική κοινότητα και εκεί πλέον κάνεις και άλλες γνωριμιες με μαμαδες που ταυτίζεσαι και σε καταλαβαίνουν απόλυτα..

Όχι του στυλ μαμά που το παιδί της το προορίζει γαι την Νασα :bleh: αυτή που όλα τα ξέρει και το παιδί της τα κάνει τέλεια..

Μαμαδες που προβληματιζονται όπως εσύ, αν κάνουν σωστά κάποια πράγματα και γενικά μαμαδες που ταυτίζεσαι ως προς τις ανησυχίες σου για να εξελιχθείς !!!

Για το σπίτι άσε ,αν φτιάχνεις τι να σου πω ...Καλό κουράγιο..

Το πέρασα δυο φορές με δύο μικρα παιδιά και θυμάμαι την εποχή που έτρεχα για να διαλέξω τα πάντα και συνάμα να τρέχουν και όλα αυτά με τα παιδιά..

Να διαλέγω ντουλάπες από την μία και από την άλλη να τα ψάχνω μέσα στις ντουλάπες του καταστήματος να δω που είχαν κρυφτεί γιατί έπαιζαν....

Πλέον αν με ρωτούσε κάποιος θα εκανα τα μισά από αυτά που έκανα τκτρ και ένα σπίτι πολύ πιο εύχρηστο..

Αν θες κάτι συγκεκριμένο ρωτα ήδη και τώρα ειμαι στην ανακαίνιση δύο άλλων που τα έχω για εκμετάλλευση αλλά εκεί πλέον έχω άνθρωπο που τους συντονίζει γιατι απλα δεν αντέχω και άλλη τέτοια ψυχοφθορα κατάσταση από το να κυνηγάς τους μαστορους μέχρι να σου έρχονται λάθος πλακάκια ας πούμε ή ήδη μπάνιου και να τρέχεις να εξηγήσεις τα ανεξήγητα...ουφ μόνο που τα ξαναθυμήθηκα πραγματικα δεν μπορώ...
Ειναι κουραστικό όντως κι έχουμε μέλλον ως τέλη καλοκαιριου...
Ευτυχώς όταν είναι ο άντρας μου κανονίζει με μάστορες εγεγε τα παιδια

Δεν τους μπορώ :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

⬇️



Θα ήθελα να κάνω κι άλλα πράγματα στο κομμάτι των σπουδών ... Αλλά με αγχώνει το να τα τελειώνω όλα γρήγορα.

Εγώ θέλω πολύ ...
Ο καθένας έχει διαφορετικα όνειρα 🤗
Αν δεν θες μην κάνεις δε σε υποχρεώνει κανένας ελπίζω να έχει ξεπεραστεί το ότι όλοι πρέπει να κάνουμε οικογένεια 😑
Είναι πολυ μυστήρια αυτή η ηλικία που είστε. Εγω την πέρασα ως τα 24-25 περιπου μετά ηρέμησα. Καλά κανετε που ψάχνεστε αλλά να βάζετε και όρια κ μα μη ξεχνάτε ότι είστε πολυ μικρές να βγαίνετε να διασκεδάζετε χωρίς πολλες αναλυσεις
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το διάβασα αυτό, αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητή. Ακόμη κι αν δεν δουν εγγόνι από καμιά από τις δυό σας, τι θα συμβεί;
Θα ήθελα να κάνω κι άλλα πράγματα στο κομμάτι των σπουδών ... Αλλά με αγχώνει το να τα τελειώνω όλα γρήγορα.
Εσύ την δική σου ζωή πότε θα προλάβεις να την ζήσεις; Γιατί προς το παρόν φαίνεται να ζεις την ζωή των γονιών σου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ακόμη κι αν δεν δουν εγγόνι από καμιά από τις δυό σας, τι θα συμβεί;
Θα στεναχωρήθουν. Επίσης όπως είπα θέλω έτσι κι αλλιώς να κάνω οικογένεια απλώς αν δεν είχα αυτήν την πίεση δε θα το ήθελα τόσο νωρίς !!!!!!!
Γιατί προς το παρόν φαίνεται να ζεις την ζωή των γονιών σου.
Τι εννοείς ? Αυτή τη στιγμή κάνω αυτό που μου αρέσει δεν έχω πρόβλημα . Για το μέλλον μου ανησυχώ .
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα στεναχωρήθουν. Επίσης όπως είπα θέλω έτσι κι αλλιώς να κάνω οικογένεια απλώς αν δεν είχα αυτήν την πίεση δε θα το ήθελα τόσο νωρίς !!!!!!!
Μάλιστα, θα στενοχωρηθούν. Και τι θα συμβεί αν στενοχωρηθούν; Είναι σημαντικό να είναι πάντοτε ευχαριστημένοι με τις επιλογές σου;
Τι εννοείς ? Αυτή τη στιγμή κάνω αυτό που μου αρέσει δεν έχω πρόβλημα . Για το μέλλον μου ανησυχώ .
Μα είπες ότι θες να κάνεις παιδιά σε 3-4 χρόνια. Η δημιουργία οικογένειας θέλει μια προετοιμασία, δεν ξεκινάει με το που έρθει το παιδί στον κόσμο. Φαίνεται να σε βασανίζει αρκετά άρα μάλλον επηρεάζει και το παρόν σου.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Έχει και άλλες υποχρεώσεις αυτή η ηλικία δεν είναι μόνο για να βγαίνουμε !!!
Σωπα τι μας λες καλε. :P
Να μην τρελαίνεστε λέω.
Πάρτε το χαλαρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μάλιστα, θα στενοχωρηθούν. Και τι θα συμβεί αν στενοχωρηθούν; Είναι σημαντικό να είναι πάντοτε ευχαριστημένοι με τις επιλογές σου;

Μα είπες ότι θες να κάνεις παιδιά σε 3-4 χρόνια. Η δημιουργία οικογένειας θέλει μια προετοιμασία, δεν ξεκινάει με το που έρθει το παιδί στον κόσμο. Φαίνεται να σε βασανίζει αρκετά άρα μάλλον επηρεάζει και το παρόν σου.
Τι προετοιμασία να θέλει η οικογένεια;
Τον άνθρωπό σου να έχεις βρει και να έχετε δουλειά και σπίτι. Αυτά εννοείς ;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Χαρά στο κουράγιο σας εσείς που θέλετε οικογένεια, γάμους και παιδιά. Εγώ το φιλοσοφησα, το σκεφτόμουν μια μέρα και κρίντζαρα και μόνο στην ιδέα 😂 δεν μπορώ με την καμία να με φανταστώ με τέτοιες ευθύνες! Εδώ δεν μπορώ να κουμαντάρω τον εαυτό μου, θα μπορέσω να μεγαλώνω παιδιά?... Ποτέ 😂
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Για μένα δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία και ευλογία.... Αν δεν βρω κάποιον μέχρι μια ηλικία θα υιοθετήσω παιδάκι !!!!
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Οχι αλλά οκ όταν έχεις βρει τον άνθρωπο σου όλα γίνονται
Δε χρειάζεται να'ναι και όλα πανετοιμα
Δουλειές αμα έχετε..
Θα βρεις τον άνθρωπο σου στα 18?😂 Εγώ δεν μπορώ να βρω τα συγγράμματα στην βιβλιοθήκη της σχολής, τον άνθρωπο μου θα βρω?🤔
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ναι ελα ντε
Αλλά δε λεω για τα 18 . Λέω για την προετοιμασια που λέτε.
Δουλειά και τον άντρα. Αυτά και είστε ετοιμες
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Οχι αλλά οκ όταν έχεις βρει τον άνθρωπο σου όλα γίνονται
Δε χρειάζεται να'ναι και όλα πανετοιμα
Δουλειές αμα έχετε..
Ε ακόμα κι αν δουλεύεις σε αυτήν την ηλικία δεν έχεις καλή σταθερή δουλειά ακόμα .
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ε ακόμα κι αν δουλεύεις σε αυτήν την ηλικία δεν έχεις καλή σταθερή δουλειά ακόμα .
Ποτε δεν είναι σταθερή τη σήμερον ημέρα...
Τον άντρα βρες πρώτα κ όλα τα αλλά θα τα βρουμε :)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Ναι ελα ντε
Αλλά δε λεω για τα 18 . Λέω για την προετοιμασια που λέτε.
Δουλειά και τον άντρα. Αυτά και είστε ετοιμες
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε αυτά. Τι πάει να πει "ο άνθρωπος μου" ? Δεν τα μπορώ, είναι κλισέ για τα γούστα μου... Γι αυτό και δεν μου αρέσουν γάμοι και οικογένειες και όλα τα συναφή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top