Σκεφτείτε μία ιδέα για να αλλάξετε τον κόσμο

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Απο τη μια μεριά ο Ανθρωπος και απο την άλλη η εξέλιξη του.
Το πρόβλημα του τροχού (ένα κάρο δίχως τροχούς δεν υπάρχει), το έλυσε προ πολλού.
Ομως, η ανάλυση των πληροφοριών σχετικά με την χρονολογία ανακάλυψης του τροχού, διίστανται.
Κάποιοι τοποθετούν τον τροχό, με διαφορά αρκετών χιλιάδων ετών, πριν απο την Μεσοποταμία.

Αρα, ο άνθρωπος, όσον αφορά σε ανακαλύψεις, διαθέτει μηχανισμούς απόκρυψης-διαφύλαξης-δημιουργίας αν θέλετε συστήματος το οποίο σχετίζει την ελευθερία της μάζας με διάφορους περιορισμούς.

Κατ' αρχήν, η '' ferrari '', έγινε για άλλους και όχι για την μάζα των κοινών θνητών.
Αρα, αποτελεί μάλλον όνειρο "Φθινοπωρινής νυκτός". Καθότι οι νύχτες Φθινοπωρίζουν.
Πάντως και σε όνειρο μία '' ferrari '', αποτελεί ένα κάτι για όσους μπορούν και ονειρεύονται.

Εδώ ακριβώς είναι το Ριζοσπαστικό της Πουπουλίνας.

"Κατάργηση της αμοιβής", λέει.
Αρα, οφείλει να ξεκαθαρίσει πριν μας προτείνει να την ακολουθήσουμε στον δρόμο της "Ουτοπίας".

Συμφωνώ! όμως, πριν αποδεχτούμε μία '' ferrari '', οφείλουν να λύσουν το θέμα του "παρκαρίσματος".

Διαφορετικά, εγώ δεν γίνομαι αποδέκτης μίας '' ferrari ''... :morning1: :morning1:
Κατάργηση επιβράβευσης σημαίνει επιβολή τιμωρίας .
Θεωρητικά βέβαια εμένα μ΄αρέσει σαν ιδέα .
Όταν διάβασα την ουτοπία θα ήθελα να ζω εκεί πέρα :-*

Η χρηστικότητα της Ferrari ποια είπαμε ότι είναι εκτός από άλλο ένα ματαιόδοξο όνειρο? 🤔
Nα βρεις γκόμενα :P
Μήπως δεοντολογικό είναι το θέμα ?
Δηλαδή;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nα βρεις γκόμενα :P
Και η γκόμενα χορηγό ? :P :)

Ακόμα ρίχνουν γκόμενες με Ferrari ,γιατί όλες-οι δηλώνουν ότι ερωτεύονται πλέον το μυαλό του άλλου :cool:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμπεριφορα που αν την ακολουθησουμε θα εχουμε το αποτελεσμα που μονο εμεις υποστηριζουμε και θελουμε ?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Να αλλάξετε τίτλο όμως γιατί μόνο με ονειρα ο κόσμος δεν αλλάζει :P
Σε βλέπω βιαστική.
Περίμενε να έρθει και η Μ,Που-μ-πουλίνα, γιατι δεν είναι σωστό να απαντάω εκ μέρους της.
Πρόσεξε όμως, κρατά μαγκούρα... ε και όχι μόνο... "danger, death".

Οσον αφορά σε εμένα, θα πω την γνώμη μου.
Καλό να ονειρεύεται ο άνθρωπος.
Κακό να μπαίνει στα όνειρα του άλλου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατάργηση επιβράβευσης σημαίνει επιβολή τιμωρίας .
Θεωρητικά βέβαια εμένα μ΄αρέσει σαν ιδέα .
Εδώ απαντά η Μπουμπουλίνα...
Όταν διάβασα την ουτοπία θα ήθελα να ζω εκεί πέρα :-*
Γιατί μου βάζεις ιδέες...
Nα βρεις γκόμενα :P
Ωπα! Πολύ "προχώ" η Μαργαρίτα.:cool:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Αντιδρασεις απολυτα αναμενομενες.Ειπαμε,ακομα δεν ειαμστε χομο σαπιενς.

Ας το εξηγησω λιγο καλυτερα,Ποτε δεν ειπα θα δουλευει οποιος θελει,τουτεστιν καποιοι θα τεμπελιαζουν.Ειποα οτι βεβαια οι ειδικοι μπορουν να βρουν τον τροπο πως να λειτουργησει αυτο το συστημα το οποιο ομως ΠΡΩΤΑ χρειαζεται να γινουμε πιο χομο σαπιενες,πιο ωριμοι,σοφοι κλπ.Δεν λεω πιο μαλάκες..ας το κατανοησουν καποιοι.
ΠΧ.Ολοι υποχρεωτικα θα δουλευουν εκει που ειναι καλυτεροι και συμφωνα με τις ικανοτητες και τη μορφωση τους.Οι συνθηκες θα ειναι αριστες,βασικα ολοι θα θελουν να δουλευουν,οχι επειδη αν δεν δουλευουν δεν θα πληρωνονται,αλλα επειδη θα ξερουν πολυ καλα οτι ειναι ενας οιργανισμος ολο το συμπαν,ολη η γη ,ενα ρολοιο που αν δεν δουλευουν ολα τα γραναζια δεν θα μπορει να λειτουργησει και να μας δωσει πισω αυτα που αξιζουμε και θελουμε.
Απλο ειναι, καντε λιγη προσπαθεια να το καταλαβετε καποιοι και αφηστε στην ακρη λιγο την μπανανα. :ropalo:

Το σωμα μας δουλευει επειδη ξερει οτι για να ζησει ΟΛΟ το σωμα και να ζησει ΚΑΛΑ,πρεπει ολα τα οργανα και τα κυτταρα να κανουν τη δουλεια τους και σωστα.

Νομιζω δεν χρειαζεται να γινει πιο νιανιά ναι;
Αν ναι...δεν φταιω εγω.

Τωρα,οσον αφορα την φεραρι και αν την εχουμε ολοι μετα δεν θα την θελουμε,προφανως οποιος θελει λούσα για να νιωσει ανωτερος απο τους αλλους και οχι για την απολαυση ενος ομορφου αμαξιου,αλλα για να μπεις στο ματι του γειτονα και να το παιξει καποιος,δεν ανηκει καν στην συνομοταξια οτι του χομο σαπιεςν,αλλα ΟΥΤΕ εστω του μη ανόητου,οποτε και θα αποβληθει απο το συστημα ή θα γινει σοφος με περισσοτερη προσπαθεια.Ή εστω οχι τοσο ανοητος.

Τωρα ,οσον αφορα εκεινον τον Ταση δεν ξερφ γιατι μπλεχτηκε στο ποστ μου,δεν ξερω γιθατι πρεπει να τον αμουσω και δεν ξερω γιατι αφγου το λεει ο Τασης εγω θα πρεπει να δεχτω οτι λεει κατι σωστο.
Χεσμενο τον εχω.

Να σημειωσω δε,οτι αν οι ανθρωποι δεν ειχαν φαντασια και δεν ξεπερνουσαν την εποχη τους,λεγοντας πραγματα ασυλληπτα για την εποχη ποιυ ζουσαν,ουτε εναν Ιουλιο Βερν θα ειχαμε,ουτε τοσους επιστημονες και τοσα θαυμαστα πραγματα.Ουτε καν ρευμα.:drunk:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσον αφορά σε εμένα, θα πω την γνώμη μου.
Καλό να ονειρεύεται ο άνθρωπος.
Κακό να μπαίνει στα όνειρα του άλλου.
Με αυτό που λέτε σας βρίσκω τρομερά άπειρο σε αυτο το θέμα κ.Μαξιμε😎
Μα αν δεν μπεις στα όνειρα του άλλου πως θα ζήσεις και συ το δικό σου ανεκπλήρωτο έως τώρα ? 😉😋
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,983 μηνύματα.
...ομως ΠΡΩΤΑ χρειαζεται να γινουμε πιο χομο σαπιενες,πιο ωριμοι,σοφοι κλπ.Δεν λεω πιο μαλάκες..ας το κατανοησουν καποιοι.
Συνεπώς δεν μπορεί εφαρμοστεί καθώς δεν μπορεί να εφευρεθεί μαγικό φίλτρο να μας κάνουν χούμο σαπιενς να μας κάνουν δουλεύουμε ομαδικά σαν στρουμφάκια.

ΠΧ.Ολοι υποχρεωτικα θα δουλευουν εκει που ειναι καλυτεροι και συμφωνα με τις ικανοτητες και τη μορφωση τους.
Τα skills και η μόρφωση δεν είναι έμφυτα. Αν δεν υπάρχει κίνητρο δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τα αποκτήσει. Επιπρόσθετα δεν θα θέλει κανένας να κάνει δύσκολες δουλειές καθώς δεν θα κερδίσει κανένας τπτ από αυτό εκτός από την χαρά της προσφοράς

Ένα video του mikeius εξηγεί γιατί δεν μπορεί να εφαρμοστεί αυτό που προτείνεις στα πλαίσια ενός κράτους ή ολόκληρου του πλανήτη.

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,996 μηνύματα.
Άλλο μια ιδέα να είναι ανεφάρμοστη ή ανεπιθύμητη και άλλο η παντελής απαξίωση των ειδικών.

Ή ακόμα χειρότερα η χαμαιλεοντοποίηση του αυταρχικού σε κατα συνθήκη αντιεξουσιαστή.

Τώρα με το αντιεμβολιαστικό κίνημα, έχω δει θιασώτες του αυταρχισμού να μετατρέπονται σε "Μπαναήα μου μας καταπχιέζουνε και δε θα υπακόσομε"


Γιατί αν έρθω εγω και σου πω "κύριε ειδικέ, λες μαλακίες για τη στεγανογραφία και το security εν γένει, θέλετε να μας φακελώσετε όλους" και προσπαθήσω να αμφισβητήσω τις τεκμηριωμένες γνώσεις που πάσχισες τόσα χρόνια να αποκτήσεις συν την όποια εμπειρία σου στον τομέα του ΙΤ, δε θα είμαι θιασώτης της ελευθερίας, αλλά ένα αφελές κολλημένο μυαλό, ίσως και υποκριτής. Και δεν ξέρω αν το κάνεις αυτό τώρα ηθελημένα ή εν αγνοία σου αλλά θεωρώ πως αυτή η στάση είναι υποκριτική.

Και λέω υποκριτική, γιατί όποτε η εξουσία δεν μας βολεύει, είναι κακιά και αυταρχική και ηλίθια. Όταν όμως η εξουσία μας κρατάει κάτι πλατάρες σα του Παταβούκα, εκεί έχουμε το μετα-αυνανιστικό χαμόγελο της αποχαυνωμένης γίδας των περουβιανών Άνδεων.

Θα μου πεις "γιατί χώνεσαι ρε μάγκα και γιατί αντιδράς ξαφνικά, αφού δε σε έσπειρε κανείς".

Πράγματι.

Όμως είδα το χθεσινό σου ποστ για τον καθηγητή της μοριακής βιολογίας, που είχες την ίδια μενταλιτέ "αντιδράστε στους φασίστες ειδικούς", παρόλο που έχεις εν μέρει δίκιο ότι ως δημόσιος δεν τον κουνάει κανείς και συνήθως οι καθηγητάδες κάνουν ότι θέλουν.

Και βλέπω και το τωρινό ποστ πάλι με την ίδια μενταλιτέ και λέω κάπου ώπα.

Κι εγω αν έλεγα στο Πανεπιστήμιο ότι τα νομίσματα φταίνε για την ανθρώπινη απληστία, θα είχα δικαίωμα να πάρω μάθημα με νομισματικό αρμπιτράζ, purchasing power parity και τα τοιαύτα; Όχι.

Άρα ο ειδικός καλά κάνει και μιλάει, γιατί έχει εμπειρία. Μέχρι να το σπουδάσεις ένα αντικείμενο, δε θα μιλάς σα να είσαι ο ειδικός. Γιατί για να αμφισβητήσεις κάποιους ειδικούς, πρέπει να είσαι σε ένα παρόμοιο επίπεδο γνώσης, κάτι που πολύς κόσμος, ειδικά στο νετ, δεν είναι.

Μπορείς να κάνεις και πολύ καλύτερα ποστ από αυτά που κάνεις τώρα τελευταία και το ξέρεις, μην πω άλλα, δεν χρειάζεται να το κάνουμε slugfest και να αλληλοπληγωνόμαστε.

Σημείωση συντονιστή: Αφαιρέθηκε παράθεση στην οποία απαντούσε το ποστ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.
Συνεπώς δεν μπορεί εφαρμοστεί καθώς δεν μπορεί να εφευρεθεί μαγικό φίλτρο να μας κάνουν χούμο σαπιενς να μας κάνουν δουλεύουμε ομαδικά σαν στρουμφάκια.


Τα skills και η μόρφωση δεν είναι έμφυτα. Αν δεν υπάρχει κίνητρο δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τα αποκτήσει. Επιπρόσθετα δεν θα θέλει κανένας να κάνει δύσκολες δουλειές καθώς δεν θα κερδίσει κανένας τπτ από αυτό εκτός από την χαρά της προσφοράς

Ένα video του mikeius εξηγεί γιατί δεν μπορεί να εφαρμοστεί αυτό που προτείνεις στα πλαίσια ενός κράτους ή ολόκληρου του πλανήτη.

Ο Hobbes, έβγαλε από μυαλό του (τότε δεν υπήρχε η επιστημονική έρευνα όπως την γνωρίζουμε σήμερα) την θεωρία πως ο άνθρωπος είναι λύκος για τον άνθρωπο και χρειάζεται ένα ισχυρό κράτος το οποίο θα τον προστατεύει από τους άλλους. Η ανθρωπότητα πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της ύπαρξης της χωρίς κράτος και ζούσε σε αυτόνομα συγκροτήματα και χωριά. Οπότε αυτο που ισχυρίζεται η πουπ δεν είναι λάθος, απλώς ο σύγχρονος άνθρωπος δεν μπορεί να διανοηθεί την ύπαρξη του χωρίς εξουσία (όποια και αν είναι αυτή).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο Hobbes, έβγαλε από μυαλό του (τότε δεν υπήρχε η επιστημονική έρευνα όπως την γνωρίζουμε σήμερα) την θεωρία πως ο άνθρωπος είναι λύκος για τον άνθρωπο και χρειάζεται ένα ισχυρό κράτος το οποίο θα τον προστατεύει από τους άλλους. Η ανθρωπότητα πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της ύπαρξης της χωρίς κράτος και ζούσε σε αυτόνομα συγκροτήματα και χωριά. Οπότε αυτο που ισχυρίζεται η πουπ δεν είναι λάθος, απλώς ο σύγχρονος άνθρωπος δεν μπορεί να διανοηθεί την ύπαρξη του χωρίς εξουσία (όποια και αν είναι αυτή).
Λύκος δεν ήταν όταν δεν είχε μόνιμη εγκατάσταση και όταν δεν είχε τροφή για αποθήκευση και απλά κυνηγούσε και κατανάλωνε άμεσα ότι φαγητό είχε , μετά έγινε λύκος και σε αυτό το στάδιο αναφέρεται ο Χομπς για αυτό από μια άποψη είχε δίκιο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλο μια ιδέα να είναι ανεφάρμοστη ή ανεπιθύμητη και άλλο η παντελής απαξίωση των ειδικών.

Ή ακόμα χειρότερα η χαμαιλεοντοποίηση του αυταρχικού σε κατα συνθήκη αντιεξουσιαστή.

Τώρα με το αντιεμβολιαστικό κίνημα, έχω δει θιασώτες του αυταρχισμού να μετατρέπονται σε "Μπαναήα μου μας καταπχιέζουνε και δε θα υπακόσομε"


Γιατί αν έρθω εγω και σου πω "κύριε ειδικέ, λες μαλακίες για τη στεγανογραφία και το security εν γένει, θέλετε να μας φακελώσετε όλους" και προσπαθήσω να αμφισβητήσω τις τεκμηριωμένες γνώσεις που πάσχισες τόσα χρόνια να αποκτήσεις συν την όποια εμπειρία σου στον τομέα του ΙΤ, δε θα είμαι θιασώτης της ελευθερίας, αλλά ένα αφελές κολλημένο μυαλό, ίσως και υποκριτής. Και δεν ξέρω αν το κάνεις αυτό τώρα ηθελημένα ή εν αγνοία σου αλλά θεωρώ πως αυτή η στάση είναι υποκριτική.

Και λέω υποκριτική, γιατί όποτε η εξουσία δεν μας βολεύει, είναι κακιά και αυταρχική και ηλίθια. Όταν όμως η εξουσία μας κρατάει κάτι πλατάρες σα του Παταβούκα, εκεί έχουμε το μετα-αυνανιστικό χαμόγελο της αποχαυνωμένης γίδας των περουβιανών Άνδεων.

Θα μου πεις "γιατί χώνεσαι ρε μάγκα και γιατί αντιδράς ξαφνικά, αφού δε σε έσπειρε κανείς".

Πράγματι.

Όμως είδα το χθεσινό σου ποστ για τον καθηγητή της μοριακής βιολογίας, που είχες την ίδια μενταλιτέ "αντιδράστε στους φασίστες ειδικούς", παρόλο που έχεις εν μέρει δίκιο ότι ως δημόσιος δεν τον κουνάει κανείς και συνήθως οι καθηγητάδες κάνουν ότι θέλουν.

Και βλέπω και το τωρινό ποστ πάλι με την ίδια μενταλιτέ και λέω κάπου ώπα.

Κι εγω αν έλεγα στο Πανεπιστήμιο ότι τα νομίσματα φταίνε για την ανθρώπινη απληστία, θα είχα δικαίωμα να πάρω μάθημα με νομισματικό αρμπιτράζ, purchasing power parity και τα τοιαύτα; Όχι.

Άρα ο ειδικός καλά κάνει και μιλάει, γιατί έχει εμπειρία. Μέχρι να το σπουδάσεις ένα αντικείμενο, δε θα μιλάς σα να είσαι ο ειδικός. Γιατί για να αμφισβητήσεις κάποιους ειδικούς, πρέπει να είσαι σε ένα παρόμοιο επίπεδο γνώσης, κάτι που πολύς κόσμος, ειδικά στο νετ, δεν είναι.

Μπορείς να κάνεις και πολύ καλύτερα ποστ από αυτά που κάνεις τώρα τελευταία και το ξέρεις, μην πω άλλα, δεν χρειάζεται να το κάνουμε slugfest και να αλληλοπληγωνόμαστε.

Ωραία ας ανεβάσουμε το επίπεδο των ποστ μιας και προσφέρεσαι να σιγοντάρεις.

Αρχικά να μιλήσουμε λίγο για το ποιοι είναι αυτοί οι νεφελώδεις ειδικοί, οι οποίοι είναι τόσο έξυπνοι και ικανοί που μπορούν να σχεδιάσουν μια κοινωνία στην οποία δεν υπάρχουν αμοιβές και όλοι θα ζούμε ουτοπικά σε συννεφάκια με ροζ αρκούδες. Ο ειδικός σε έναν τομέα ποιος είναι? Εσύ για παράδειγμα που έχεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά θεωρείσαι ειδικός? Ένας με phd θεωρείται ειδικός? Ειδικός είναι μήπως ένας ερευνητής? Ή μήπως είναι αυτός που κατέχει το σύνολο της γνώσης σε έναν τομέα και μπορεί να αποφασίζει βάση αυτής της γνώσης? Γιατί εγώ έτσι όπως αντιλαμβάνομαι την έννοια ειδικός, μάλλον τις συνθήκες της ικανοποιούν καμιά δεκαριά άνθρωποι σε κάθε τομέα που είναι world class, και οι οποίοι σπάνια συμφωνούν μεταξύ τους, διότι μάλλον όταν φτάνεις σε αυτό το επίπεδο είσαι σε uncharted territory και τα νέα δεδομένα αποτελούν περισσότερο προσωπική αλήθεια και τέχνη παρά τυποποιημένα μοντέλα. Οι υπόλοιποι "ειδικοί" λοιπόν, το μόνο που κάνουν είναι να ακολουθούν τους πραγματικούς ειδικούς και να ανακυκλώνουν αυτά που εκείνοι λένε.

Όταν λοιπόν βγάλεις σπυρί στο κωλομέρι και δεν μπορείς να κάτσεις, θα πας σε έναν ειδικό δερματολόγο, ο οποίος θα σε εξετάσει, και θα σου δώσει αλοιφή. Για την περίπτωση σου αυτή λοιπόν ένας ειδικός που απλά έχει ανακυκλώσει γνώσεις είναι επαρκής, και γι αυτό αυτού του είδους οι ειδικοί πολύ σύντομα θα αντικατασταθούν από υπολογιστές, οι οποίοι ανακυκλώνουν γνώση πολύ καλύτερα και φθηνότερα. Όταν όμως έχεις βαρβάτο καρκίνο ή καμία ανίατη νόσο και κινδυνεύεις να δεις τα θυμαράκια ανάποδα, εκεί δεν σου αρκεί ο ειδικός της γειτονιάς. Εκεί θέλεις εκείνον τον world class ειδικό. Αν λοιπόν είσαι αρκετά φραγκάτος θα πας σε 2-3 τέτοιους ειδικούς, ο καθένας θα σου πει και κάτι διαφορετικό διότι είσαι πλέον σε uncharted territory, και μετά θα αποφασίσεις εντελώς διαισθητικά για το τι πρέπει να γίνει.

Ερχόμαστε τώρα λοιπόν σε αυτό το σύστημα όπου θα καταργήσει κάθε είδους αμοιβή και έχουμε κάποιους ειδικούς που μας λένε τι θα κάνουμε, που θα δουλέψουμε, πως θα ζήσουμε την ζωή μας και τι ανάγκες θα έχουμε. ΠΟΙΟΙ θα είναι αυτοί οι ειδικοί που θα σχεδιάσουν αυτό το σύστημα? Όταν δεν θα συμφωνούν μεταξύ τους πως θα λύνεται το πρόβλημα? Αυτοί οι ειδικοί που θα έχουν όλη αυτή την εξουσία πως θα ξέρουμε ότι δε θα εργάζονται για προσωπικό όφελος, δεν θα είναι διεφθαρμένοι δηλαδή?

Και ας πάμε και σε ποιο απτές ερωτήσεις.

Ένα σύστημα στο οποίο δεν υπάρχουν αμοιβές, πως είναι συμβατό με το βιοχημικό σύστημα ντοπαμίνης και σεροτονίνης του ανθρώπου?

Ο καταμερισμός της εργασίας σύμφωνα με "τις ικανότητες του καθενός" πως θα γίνεται? Εάν εγώ είμαι ικανός για προγραμματιστής αλλά θέλω να γίνω χορευτής ποια θα είναι η θέση μου σε αυτό το σύστημα?

Αυτοί στους οποίους το σύστημα έγραψε πως είναι ικανοί μόνο για να μαζεύουν σκουπίδια πως θα δεχθούν αυτό πράγμα? Ή μήπως θα γίνουμε πρώτα homo sappiens και θα σταματήσουμε να είμαστε συναισθηματικά όντα?

Τα αγαθά πως θα διαμοιράζονται? Σύμφωνα με την ικανότητα? Ισάξια? Ισόποσα? Οι πιο ικανοί του συστήματος που θα έχουν και την περισσότεροι δύναμη γιατί να το δεχθούν αυτό? Επειδή θα είναι ηθικοί και "άνθρωποι"?


Η Πουπουλίνα έγραψε την ατάκα που απάντησε σε όλα τα παραπάνω. Όποιος δεν καταλαβαίνει το σύστημα αυτό δεν είναι homo sappiens, και πρέπει να μορφωθεί λίγο και να γίνει σοφότερος. Αυτό ξέρεις πως μεταφράζεται? Ότι το σύστημα χωλαίνει από παντού, δεν προσφέρει αυτά που πρέπει, και έτσι πρέπει να σου το "πουλήσουν". Πρέπει να πειστείς ότι το νέο σύστημα είναι καλό για εσένα, διότι δεν είναι και τόσο προφανές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Θα αυξανα τις δημόσιες δαπάνες προς φάρμακο βιομηχανίες ωστε να αντιμετωπιστουν όλες οι ασθένειες του πλανήτη και ετσι να αυξηθει ο μεσος όρος ζωής.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λύκος δεν ήταν όταν δεν είχε μόνιμη εγκατάσταση και όταν δεν είχε τροφή για αποθήκευση και απλά κυνηγούσε και κατανάλωνε άμεσα ότι φαγητό είχε , μετά έγινε λύκος και σε αυτό το στάδιο αναφέρεται ο Χομπς για αυτό από μια άποψη είχε δίκιο.

Το χωριό είναι ένα μικρό κράτος, το οποίο είναι οργανωμένο σε δομές ιεραρχίας και πολεμάει με τα άλλα χωριά όπως ακριβώς το ένα κράτος πολεμάει με τα άλλα. Οι άνθρωποι πάντα ήταν οργανωμένοι σε δομές ιεραρχίας και δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτές.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Η Πουπουλίνα έγραψε την ατάκα που απάντησε σε όλα τα παραπάνω. Όποιος δεν καταλαβαίνει το σύστημα αυτό δεν είναι homo sappiens, και πρέπει να μορφωθεί λίγο και να γίνει σοφότερος. Αυτό ξέρεις πως μεταφράζεται? Ότι το σύστημα χωλαίνει από παντού, δεν προσφέρει αυτά που πρέπει, και έτσι πρέπει να σου το "πουλήσουν". Πρέπει να πειστείς ότι το νέο σύστημα είναι καλό για εσένα, διότι δεν είναι και τόσο προφανές.
Οταν λεω οτι ακομα δεν ΕΙΜΑΣΤΕ..ξες εβαλα α πληθ/κο...,δεν ειπα ΕΙΣΤΕ,αλλα ΕΙΜΑΣΤΕ ακομα χομο σαπιενς,δεν λεω κατι καινουργιο,ειναι γεγονος...βλεπεις να ειμαστε σοφοι ανθρωποι οταν καταστρεφουμε τοι σπιτι μας,πως το κοβεις αυτο;Οταν δεν θυσιαζεις ενα πλάστικο καλαμακι για να ρουφας τον φραπε σου,ενω μπορεις να τον ρουφας με αλλο υλικο...πιστευεις οτι εισαι σοφος ανθρωπος(ερωτηση ΟΧΙ προσωπικη..:hmm:)
Βλεπεις η ανθρωποτητα να ειναι σοφη;

Ρητορικο το ερωτημα.

Επισης οταν λεω αφηνουμε τους ειδικους να βρουν τον τροπο,οχι δεν εχω κατι στο μυαλο μου,παρα μονο αυτο που ειπε ο αγαπημενος Valder,ο οποιος λεει το αυτονοητο για καθε ΜΗ ανοητο ανθρωπο.Δεν ειμαστε ολοι ειδικοι σε ολα.

Οταν πειστω οτι μπορω να κυβερνησω τον κοσμο,θα μπω σε λεπτομερειες για το πως ακριβως μπορει να εφαρμοστει αυτο το συστημα.Μεχρι τοτε,θα λεω οτι σιγουρα καποιοι ειδικοι,σοφοι και πολυπραγμωνες θα μπορουσαν να βρουν λυση στο οχι τοσο δυσκολο αυτο θεμα,αν σκεφτεις τα αλματα της ανθρωποτητας τα τεχνολογικα.

Οποιος λεει οτι ειναι σε θεση να περιγραψει τωρα το συστημα που εχει στο μυαλο του πως μπορει να γινει,θελει παντοφλιά θανασιμη.Και ακριβως σε αυτο πατανε οι ''εξυπνακιδες'',για να απορριψουν ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ που δεν τους αρεσει και που ειναι διαφορετικη απο τις δικες τους,γιατι ξερουν οτι ΚΑΝΕΝΑΣ απο εμας δεν μπορει να απαντησει σε αυτο.

Οποτε αγαπουλες...οι πραγματικα ειδικοι, ανετα αυτο το ζητηματακι το λυνουν,αρκει να θελησουν,και να θελησουμε και εμεις να παμε ενα βημα παρακατω και απο το χόμο μαλάκας που αυνανιζεται και τρωει ο ενας τον αλλον χειροτερα και απο τα ζωα,προσπαθησουμε να γινουμε πραγματικα χομο σαπιενς,για να παμε μετα και στον συμπαντικο ανθρωπο.

Ειμαστε ακομα στην εποχη μετα τα σπηλαια.

:D
Και θα ξαναπω.Τιποτα δεν διαβασα,τιποτα δεν ειδα.Δικες μου ιδεες μαλιστα σε 5 λεπτα απο την ωρα που ειδα το θεμα.Απλα καποιοι δεν μπορουν να δουν πέρα απο τη μυτη τους.Δεκτο,αλλα δεν χρειαζεται να κοροιδευουν αυτους που μπορουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοφότατη είναι ανθρωπότητα και ο homo sapiens. Απλά μάλλον δεν κατανοείς τι εστί σοφία, τι εστί είδος, και τι εστί ανθρώπινος οργανισμός.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.
Λύκος δεν ήταν όταν δεν είχε μόνιμη εγκατάσταση και όταν δεν είχε τροφή για αποθήκευση και απλά κυνηγούσε και κατανάλωνε άμεσα ότι φαγητό είχε , μετά έγινε λύκος και σε αυτό το στάδιο αναφέρεται ο Χομπς για αυτό από μια άποψη είχε δίκιο.
Αυτό που ισχυρίζεται ειναι πως μια κοινωνία χωρίς κυβέρνηση, θα ήταν μια κατάσταση φύσης, δηλαδή μια κατάσταση στην οποία ο κάθε ένας θα έκανε ό,τι γούσταρε και θα οδηγούσε σε έναν bellum omnium contra omnes, δηλαδή σε έναν πόλεμο εναντίων όλων. Όλα αυτά προφανώς βγήκαν από το κεφάλι του, χωρίς επιστημονική έρευνα. Αν δούμε την ιστορία, οι κοινωνίες με κράτος ξεπρόβαλλαν από ακρατικές κοινότητες όταν μεγάλος αριθμός ανθρώπων εγκαταστάθηκαν σε μια περιοχή και καλλιεργούσαν το έδαφος.
Ουσιαστικά το κράτος είναι ένα κομμάτι της κοινωνίας το οποίο αποσπάστηκε από αυτή και την εξουσίασε. Παλιότερα ο μονάρχης κυβερνούσε ελέω θεού ενώ τώρα υπάρχει ολόκληρη ψευδοεπιστήμη η οποία δικαιολογεί την κυριαρχία ανθρώπων επάνω σε άλλους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Σοφότατη είναι ανθρωπότητα και ο homo sapiens. Απλά μάλλον δεν κατανοείς τι εστί σοφία, τι εστί είδος, και τι εστί ανθρώπινος οργανισμός.
και βεβαια για αυτο κανει σοφα πραγματα και παμε τοσο καλα.Τοσο καλα ,που σε λιγο δεν θα υπαρχουμε.Μα ποσο πολυ με επιβεβαιωνεις αγαπουλα μου!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτό που ισχυρίζεται ειναι πως μια κοινωνία χωρίς κυβέρνηση, θα ήταν μια κατάσταση φύσης, δηλαδή μια κατάσταση στην οποία ο κάθε ένας θα έκανε ό,τι γούσταρε και θα οδηγούσε σε έναν bellum omnium contra omnes, δηλαδή σε έναν πόλεμο εναντίων όλων. Όλα αυτά προφανώς βγήκαν από το κεφάλι του, χωρίς επιστημονική έρευνα. Αν δούμε την ιστορία, οι κοινωνίες με κράτος ξεπρόβαλλαν από ακρατικές κοινότητες όταν μεγάλος αριθμός ανθρώπων εγκαταστάθηκαν σε μια περιοχή και καλλιεργούσαν το έδαφος.
Ουσιαστικά το κράτος είναι ένα κομμάτι της κοινωνίας το οποίο αποσπάστηκε από αυτή και την εξουσίασε. Παλιότερα ο μονάρχης κυβερνούσε ελέω θεού ενώ τώρα υπάρχει ολόκληρη ψευδοεπιστήμη η οποία δικαιολογεί την κυριαρχία ανθρώπων επάνω σε άλλους.
Ε αυτό λέω και εγώ .

Όταν δεν είχαν ούτε σπίτι να προστατεύσουν ,ούτε σιτηρά, ούτε περιοχές ,ούτε τίποτα, δεν υπήρχε τόση βία , δεν ήταν λύκοι, γιατί δεν μπορούσαν να ήταν , άρα ούτε κράτος χρειαζόταν . Τώρα χρειάζεται γιατί θα γινόμασταν μπάχαλο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,996 μηνύματα.
Ωραία ας ανεβάσουμε το επίπεδο των ποστ μιας και προσφέρεσαι να σιγοντάρεις.

Πρώτον, γενικά δεν σιγοντάρω άλλους. Είναι οι τσίχλες που πωλούνται δίπλα στο γεμάτο χρήματα ταμείο, δεν πωλείται το ταμείο δίπλα στις τσίχλες.

Δεύτερον, εαν ήξερα από πριν ότι θα προκαλέσω αυτό τον υπόκωφο -αλλά διακριτό για τους παρατηρητικούς- εκνευρισμό, δε θα απαντούσα ούτε πριν στο ποστ σου (που σου διέγραψαν).

Τρίτον δεν ήρθα για να πιάσουμε κουβέντα, όχι τόσο μεγάλη όσο την ποθείς και την έχεις συνηθίσει τέλος πάντων. Όχι γιατί δεν θέλω μόνο (εξάλλου αυτό που ήρθα να κάνω, το να στηλιτεύσω την άδικη και άστοχη τοποθέτησή σου, το έκανα ήδη, job's done, I'm gone.) αλλά και γιατί δεν πιστεύω πως είσαι ικανός να ανταπεξέλθεις σε μια τέτοια συζήτηση.

Ξέρω ότι μπορεί να φαίνεται πως σε προσβάλλω με την τελευταία αυτή πρόταση, και εαν σε εκνευρίζω έτσι για δεύτερη φορά συνεχόμενη φορά με συγχωρείς, μα δεν είναι ο σκοπός μου αυτός. Τουλάχιστον όχι σε κάθε πόστ.

Πραγματικά πιστεύω ότι δεν είσαι όμως ικανός να ανταπεξέλθεις. Θέλεις, σου αρέσει, αλλά δεν είσαι ικανός.

Σαν το παράδειγμα που έφερες πιο πάνω με τον εαυτό σου με τον προγραμματιστή και τον χορευτή. Και κάπως έτσι παίρνεις την απάντησή σου ότι σε κάποια πράγματα πρέπει να καταλαβαίνεις να εκφέρεις απόψεις εκεί που είσαι ικανός.

Εντούτοις θα προσθέσω κάποια πραγματάκια για να μην θεωρήσεις ότι σε σνομπάρω (αν και η αλήθεια είναι ότι σε σνομπάρω, η τοξικότητα εδω μέσα έχει βαρέσει ζενίθ και δεν μου αρέσει καθόλου).

Να ξεκαθαρίσω λοιπόν πως δεν υπάρχουν θέσφατα. Μπορεί εσυ να θέλεις να γίνεις χορευτής ενω είσαι ικανός προγραμματιστής και να μην επηρεαστεί η ανθρωπότητα ούτε στο ελάχιστο από το σπαγγάτο σου επι πάγου. Ή από το τι ήθελες να φας για μεσημέρι (σούσι) παρόλο που είσαι ικανός να φας μισή κατσαρόλα φακές.

Όταν όμως μιλάμε για ιατρική, ή για γεωπολιτική, ή για τέχνες φερ ειπείν αλλάζει το πράγμα. Δεν μπορείς να συμπεριφέρεσαι στον Rimbaud για παράδειγμα σαν τη μαιμού που βαράει το βιβλίο κάτω γιατί δεν καταλαβαίνει το ποιήμα που προσπαθεί να πάρει τοις μετρητοίς, γιατί ο Rimbaud είναι σουρρεαλιστής.

Η κατα Maslow (τύποις) πυραμιδοποίηση των γνώσεων, μπορεί να είναι αληθοφανής και ίσως πολύ σωστά να αντικατοπτρίζει κάποιες ανθρώπινες ή και επιστημονικές εκφάνσεις, όπως για παράδειγμα ότι ένας επιστήμονας είναι πιο καταρτισμένος από έναν άλλο, αλλά αυτό ούτε ακύρωση των υπολοίπων επιφέρει, ούτε αποκλείει την καινοτόμο επίδραση μέχρι πρότινως λιγότερο ειδικών, και πολύ πιο σημαντικά σε καμία μα καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την a priori ενίσχυση ψεκασμένων αφηγημάτων.

Είμαι σίγουρος πως έχεις διαβάσει αρκετά βιβλία και έχεις μια κάποια γνώση της ανθρώπινης φύσης σε έναν βαθμό και δεν προσπαθώ να στο στερήσω.

Μα θα καταλάβεις ακριβώς γιατί αρνούμαι να υπεισέλθω σε πλήρη ανάλυση και συζήτηση και αμφισβητώ την ικανότητά σου, αναφέροντάς σου το πιο απλό παράδειγμα γνωσιακής παρθενογέννεσης εκ των χαμηλών (μα όχι εκ των αδαών), μια μεταπτυχιακή/διδακτορική διατριβή σε οποιοδήποτε θέμα.

Έχεις γράψει-ερευνήσει, μια ώρα εργαστηρίου, ένα φύλλο Α4;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα αυξανα τις δημόσιες δαπάνες προς φάρμακο βιομηχανίες ωστε να αντιμετωπιστουν όλες οι ασθένειες του πλανήτη και ετσι να αυξηθει ο μεσος όρος ζωής.
Οι βιομήχανοι φαρμάκων έχουν μια χαρά λεφτά και οικονομική υποστήριξη από χορηγούς, οργανισμούς και κυβερνήσεις . Έχουν συνήθως τόση τεράστια δύναμη που κυριολεκτικά μπορούν να ελέγχουν τις τιμές των φαρμάκων ζητώντας τεράστια ποσά για ένα φάρμακο που είναι φθηνή η παραγωγή του. Πολλές φαρμακοβιομηχανίες νόμιμα μπορούν και επιβάλουν νόμους που απαγορεύουν την παραγωγή γενοσιμων φαρμάκων, ειδικά σε χώρες πχ της Αφρικής όπου φυσικά και δε τους συμφέρει να πλουτίσουν. Σε πολλές περιοχές του κόσμου δίνουν τη δυνατότητα σε ασθενείς τη δυνατότητα να πάρουν μέρος σε clinical trials ενώ θα μπορούσαν να τους προσφέρουν ήδη ελεγμένα φάρμακα.

Δε λέω ότι όλες οι φαρμακευτικές είναι γτπ, λέω ότι έχουν άπειρη οικονομική δύναμη οπότε δε θεωρώ ότι τους λείπει. Προφανώς δε λέω να μήν επενδύσουμε στην επιστήμη και σε νέες θεραπείες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top