Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 144 64.9%
  • Γάτα

    Ψήφοι: 78 35.1%

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Πω, αμα μπορουσα να εχω ενα γατακι, θα χα σιγουρα.
Και τα σκυλακια εχουν πλακα, αλλα νομιζω οτι η εμπιστοσυνη μιας γατας κερδιζεται δυσκολοτερα.
Ειναι σαν μια προκληση και με εξιταρει περισσοτερο.

Παρολ'αυτα και τα δυο ζωακια εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους, που τα κανουν ξεχωριστα. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πω, αμα μπορουσα να εχω ενα γατακι, θα χα σιγουρα.
Και τα σκυλακια εχουν πλακα, αλλα νομιζω οτι η εμπιστοσυνη μιας γατας κερδιζεται δυσκολοτερα.
Ειναι σαν μια προκληση και με εξιταρει περισσοτερο.

Παρολ'αυτα και τα δυο ζωακια εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους, που τα κανουν ξεχωριστα. :]

Νομιζω πως ειναι και λιγακι υπουλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*metal fairy*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.


ο,τι χειρότερο από άποψη υπερφορτωμένης τροφής
με συντηρητικά και με τον καιρό
το γατί σου θα φαφουτιάσει.
:(:(


εκτός και της βουρτσίζεις δόντια, που δε νομίζω.

εμένα είναι 14 μηνών
και δεν έχει δει ούτε καν
την όψη της κονσέρβας.
Le chef και φρισκιζ είναι κάκιστα
αλλά και πέρα από μάρκες,
αν θες τροφή με υγρασία
καλύτερα να της δίνεις κάτι μαγειρευτό
ανακατεμένο όμως με ξηρά (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ)
για να παίρνει και την απαραίτητη ταυρίνη.

Αν και με σκέτη κροκέτα (ξηρα τροφή)
είναι υπερκαλυμμένη.

τώρα που είναι καλοκαίρι,
εμένα τσακίζει τα φρούτα
(πεπόνι, βερύκοκο, νεκταρίνι, ροδάκινο)
αλλά μόνο για να δροσίσει λίγο τα ούλα της
και την ξεδιψάει κιόλας
(επειδή έχει πολύ νερό)
και έχω προσέξει ότι δεν ελέγχει την όρεξη της
κι άμα φάει πολύ κάποιο όξινο φρούτο,
μετά κάνει εμετούς. :/:
άρα θέλει μέτρο ακόμη και σε αυτά.


απορώ με αυτούς που ταίζουν τις γάτες τους
αποκλειστικά με κονσέρβες.

το κάνουν από μόνοι τους
ή τους τις συστήνουν κτηνίατροι?
:worry::worry::worry:

(αν μιλάμε για το βήτα,
μήπως τις αγοράζουν κι από το ιατρείο? :worry:)


το διατιποσα λαθος.:redface: δεν τρωει μονο κονσερβες, αλλα οταν τρωει κονσερβες τρωει μονο απο μια σιγκεκριμενη μαρκα.
ενοω οτι ειναι πολυ κακομαθημενη. θελει να δωκιμαζει παντα οτι φαγιτο φτιαχνουμε στο σπιτι (αλλιως εχουμε μουρμουρα) μα, δεν τις δινουμε τα παντα, μονο αν το φαγιτο εχει κρεας της δινουμε να δοκιμασει.και ξηρα τροφη της δινουμε (με αυτην δεν εχει προβλημα με μαρκες και βλακειες).

κανει να τρωνε φρουτα;;δεν το ειξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
γατα διοτι ειναι πολυ πιο φθηνη και καθαρη και δε σου σπαει τα νευρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
που το στηριζετε ρε παιδια αυτο οτι οι γατες ειναι ''υπουλες''?το ακουω πολυ συχνα για αυτο και ρωταω..εγω προσωπικα εχω επαφη και με τα δυο ζωα(γατα,σκυλο) και πιστευω οτι η γατα μπορει να γινει η''καλυτερη φιλη'' του ανθρωπου οπως ακριβως και ο σκυλος....πως μπορει ενα ζωο να ειναι υπουλο????:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εφτάψυχη

Νεοφερμένος

Η εφτάψυχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
συμφωρω με την Μυρτω,ολη μου την ζωη εχω γατες,και οταν πεθανε η αλλη μου ειχα παθει καταθλιψη,τετοια εμπιστοσυνη δεν χτιζεται ευκολα,και τωρα εχω εναν αλλον που ειναι τοσο καλο και πιστο το μικρουλι!
ομως ψηφισα σκυλο,δεν ξερω γιατι εχω τρελαθει μαζι τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Νομιζω πως ειναι και λιγακι υπουλες!

Αυτό το στηρίζεις...?:confused:

Δεν είναι ύπουλες είναι έξυπνες! ;)
Μοιάζουν πολύ στην ανθρώπινη πονηριά κ αυτός είναι ένας λόγος που σε πολλούς δεν αρέσουν οι γάτες..Οι περισσότεροι άνθρωποι τους αρέσει να έχουν τον έλεγχο, να είναι αφεντικά γι αυτό και προτιμούν τους σκύλους γιατί οι γάτες δεν έχουν αφεντικό! Απλά σύντροφο!:)

γατα διοτι ειναι πολυ πιο φθηνη και καθαρη και δε σου σπαει τα νευρα
Το κόστος δεν θα έπρεπε να είναι ο βασικός λόγος επιλογής ενός απο τα 2 νομίζω!:confused:

που το στηριζετε ρε παιδια αυτο οτι οι γατες ειναι ''υπουλες''?το ακουω πολυ συχνα για αυτο και ρωταω..εγω προσωπικα εχω επαφη και με τα δυο ζωα(γατα,σκυλο) και πιστευω οτι η γατα μπορει να γινει η''καλυτερη φιλη'' του ανθρωπου οπως ακριβως και ο σκυλος....πως μπορει ενα ζωο να ειναι υπουλο????:/:

Απάντησα πιο πάνω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ισως ειναι αυτο που λες. Παντως παλιοτερα ειχα γατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Σκύλος αν θες κάποιον πιστό .
Γάτα αν την θες ανεξάρτητη.
Προσωπικά τα θέλω και τα 2 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
σκυλιαααα ρε!
νταξ δεν ειναι οτι δεν μ αρεσουν οι γατες αλλα για κατοικιδιο, ουτε καν

αλλα και γενικα τα σκυλακια ειναι πιο ωραια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
σκυλιαααα ρε!
νταξ δεν ειναι οτι δεν μ αρεσουν οι γατες αλλα για κατοικιδιο, ουτε καν

αλλα και γενικα τα σκυλακια ειναι πιο ωραια:P

και γαμω την ρατσα 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
τα σκυλάκια είναι πολύ συμπαθητικά,αλλά θεωρώ ότι χρειάζονται πολλή φροντίδα σε σχέση με τις γάτες.
γενικά θεωρώ ότι οι γάτες είναι για κάποιον "σπιτόγατο",που δεν έχει όρεξη να τρέχει και να κάνει και να ράνει........
αφήστε που οι γάτες μένουν πιο εύκολα μόνες τους από ότι τα σκυλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
γατόσκυλο :confused:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Δεν μπορώ να διαλέξω, γιατί το καθένα έχει τη χάρη του... Θα προτιμούσα να έχω και τα 2! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
σκυλιαα!οι γατες μου φαινονται πονηρες και σπαστικες ..ειδικα μια π εχουμε στο χωριο εμφανιζεται μονο οταν θελει να την ταισουμε και μετα γινεται καπνος!ενω τα σκυλακια ειναι γλυκουλικα και πολυ πιο πιστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
1. Ροντβαϊλερ
2. Χασκι
3. Κανις
4. Λαμπραντορ
5. Γερμανικος ποιμενικος
Λατρευω σκυλια και υπερλατρευω τις παραπανω ρατσες:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρογατι

Νεοφερμένος

Η μικρογατι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και τα δύο ζωάκια είναι αξιολάτρευτα!!!Οσον αφορά την γάτα... έχει κάποια χαρακτηριστικα που την κάνει να ξεχωρίζει.. όπως η πονηριά της για το πως να κινηθει την καθε στιγμή... πως να κερδίσει ένα χάδι σου...τα παιχνίδια της, τα νάζια της.. κα αυτο το ομορφο γουργουρητο που κάνει όταν ειναι ευαριστημένη..Επιπλέον σε όποια αυλη υπάρχει γάτα δεν υπαρχουν ποντίκια!!!
Ομως απο την άλλη, ο σκύλος έχει και αυτός την χάρη του... ίσως με αυτον μπορεις να κάνεις περισσοτερα πραγματα.... να τον εκπαιδευσεις ας πουμε να σου φέρνει το μπαλάκι που του πετάς.. να σε προστατεύει και να σε προειδοποιεί για το ποιος πλησιάζει το σπίτι σου..Είναι το ζώο που ναι δεμένο μαζί σου και που σίγουρα αν σε χάσει θα πέσει σε κατάθλιψη...
Πάντως άμα είχα την επιλογή να πάρω μια γάτα ή ένα σκύλο ....Μάλλον θα διάλεγα τον σκύλο!(μη υπολογίζοντας το ψευδονυμό μου! :p )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Σκύλος εννοείται! Τα σκυλάκια δένονται με τον ιδιοκτήτη τους, σαν πραγματικοί φίλοι σε αντίθεση με τις γάτες που είναι συμφεροντολόγες, δεν θα δεθούν μαζί του και αν βρούν αλλού πορτοκαλιά με καλύτερα πορτοκάλια (όπου πορτοκάλια=γατοτροφή, καλοπέραση) θα την κάνουν πραφ. (οι πλειοψηφία τουλάχιστον, για να μην είμαι και απόλυτη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όσες φορές έτυχε να έχουμε κατοικίδιο ήταν γάτα. Η τελευταία δε φορά που είχα γατούλη είχα δεθεί απίστευτα μαζί του μέχρι που μια μέρα μυστηριωδώς εξαφανίστηκε...
Χάθηκε μέσα στον κήπο μίας γειτόνισσας.Το κλάμα και τις τσιρίδες που είχα ρίξει όταν το ανακάλυψα πως έλειπε δεν περιγράφονται.
Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την εντύπωση ότι με τη γάτα ο άνθρωπος δένεται ακόμη παραπάνω γιατί η γάτα δρα λιγάκι σαν άνθρωπος.
Ο σκύλος είναι πιο "ζώο".:P
Πάντως έχω μανία με τα γατιά με γαλάζια μάτια.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γενικα ειμαι λατρης ολων των κατοικιδιων,αλλα οπως και να το κανουμε τα σκυλια ειναι πιο κοντα στον ανθρωπο απο καθε αποψη :)
Η γατα ειναι αλανιαρα και ανετα σε "φτυνει" για να κανει μονη τη βολτουλα της :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top