Σπισισμός - μία μορφή διάκρισης με ιστορία

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά δεν παίρνω ως δεδομένο ό,τι έμαθα στο πανεπιστήμιο.
Όπως έγραψα και αλλού,η πυραμίδα των τροφών δημιουργήθηκε στις ΗΠΑ με χρηματοδότηση εταιρειών παραγωγής κρέατος και γάλακτος. Και δεν με εκπλήσσει καθόλου. Η' πχ, διαβάζω στην εφημερίδα ότι τα γαλακτοκομικά συνδέονται με τη νόσο του πάρκισον, νομίζω στην Ελευθεροτυπία. Το είδες σε κανένα δελτίο ειδήσεων; Όχι βέβαια, αφού 5 στις 10 διαφημίσεις είναι για τρόφιμα των εταιρειών κρέατος και γάλακτος.
:hmm:

Πλέον έχω πεισθεί πως μπροστά στο κέρδος οι εταιρείες τροφίμων, οι γιατροί και οι φαρμακοβιομηχανίες δεν δίνουν δεκάρα αν θα αρρωστήσει ο καταναλωτής. Ταίστε τους χημείες αρκεί να βγάζουμε φράγκα...
Η αλυσίδα των τροφών είναι γνωστή πολύ πριν την ύπαρξη των ΗΠΑ.
Δεν είναι τα δελτία ειδήσεων τόπος ανακοινώσεων τέτοιων ερευνών, αλλά τα αναγνωρισμένα συνέδρια, περιοδικά και κλινικές μελέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
κοίταξε σε παρακαλώ στο θέμα χορτοφαγία γιατί εδώ έχουμε βγει εκτός θέματος που είναι ο σπισισμός. Σου απαντώ εκεί. :) Να μην πηγαινοέρχομαι και στα δύο θέματα. thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι . Αν μπορείς να ζήσεις χωρίς να σκοτώνεις κάποιον, γιατί να συνεχίσεις να το κάνεις; Αυτό δεν μου απαντά κανείς.

Το θέμα είναι απλά να ζήσεις, να επιβιώσεις; Ή να είσαι όσο πιο υγιής και ευτυχισμένος γίνεται;
Για το θέμα της υγείας, με έχει καλύψει ο πειρατής που είναι και γιατρός.
Πάντως, ακόμα κι αν γίνεται όντως να είσαι 100% υγιής με φυτικά προιόντα, η προσπάθεια και ο χρόνος που χρειάζεται για να συνδυάζεις τις τροφές είναι τόσο μεγάλος και απαιτεί τόσες γνώσεις, που αναγκαστικά χάνεις απο άλλους τομείς. Είναι τυχαίο άραγε που έχεις βάλει ως επάγγελμα "Vegan"? Αν η δουλειά σου ήταν εντελώς άσχετη με τη διατροφή και σε απασχολούσε 12+ ώρες τη μέρα, πιστεύεις οτι θα είχες το χρόνο να ασχοληθείς τόσο με τη διατροφή σου ώστε και σωστή να είναι και χωρίς ζωικά προιόντα;
Θυμάμαι όταν, μικρότερη, μια εποχή ήθελα να τρώω 100% σωστά (όχι χωρίς ζωικά προιόντα, απλά σωστά και ισορροπημένα) μου έτρωγε απίστευτο χρόνο όλο αυτό, που τώρα δεν θα μπορούσα με τίποτα να τον βρω.

Μη νομίζεις πάντως οτι είμαι κι εγώ κανένας φανατικός οπαδός του κρέατος. Γαλακτοκομικά κλπ τρώω συχνότατα αλλά καθεαυτού κρέας πολύ σπάνια (και ορισμενα είδη ποτέ). Αν φάω κόκκινο κρέας θα είναι σε μορφή κιμά ή σπανιότερα αλλαντικών, ποτέ σκέτο. Μόνο κοτόπουλο τρώω κάααπως τακτικότερα. Θα μπορούσα αρκετά εύκολα δηλαδή να γίνω vegeterian (ίσως και vegan αν ζούσα στο εξωτερικό, εδώ όπως έγραψα και πιο πάνω είναι πιο δύσκολα), απλά δεν μου αρέσει να βάζω τόσο αυστηρούς κανόνες στον εαυτό μου. Αν έτρωγε όλος ο κόσμος τόσο λίγο κρέας όσο εγώ, μια χαρά θα είμασταν, δεν χρειάζεται να γίνουμε vegans. Άσε που προσωπικά, όσους vegans έχω γνωρίσει, έχουν έναν τέτοιο φανατισμό με τη διατροφή τους και προσπαθούν τόσο πολύ να πείσουν τους άλλους να ακολουθήσουν τον τρόπο διατροφής τους που προσωπικά μου θυμίζει θρησκεία (και τις θρησκείες τις απεχθάνομαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαι μια και ειπαμε για θρησκειες :

Μηπως και ο χριστιανισμος πρεπει να γινει vegan και αντι για

"....σωμα και αιμα χριστου..." οταν κοινωναμε, να λεει :

"...σογια και αιμα χριστου..." ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Είναι τυχαίο άραγε που έχεις βάλει ως επάγγελμα "Vegan"? Αν η δουλειά σου ήταν εντελώς άσχετη με τη διατροφή και σε απασχολούσε 12+ ώρες τη μέρα, πιστεύεις οτι θα είχες το χρόνο να ασχοληθείς τόσο με τη διατροφή σου ώστε και σωστή να είναι και χωρίς ζωικά προιόντα;
Θυμάμαι όταν, μικρότερη, μια εποχή ήθελα να τρώω 100% σωστά (όχι χωρίς ζωικά προιόντα, απλά σωστά και ισορροπημένα) μου έτρωγε απίστευτο χρόνο όλο αυτό, που τώρα δεν θα μπορούσα με τίποτα να τον βρω.

Παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι άσχετη με το βιγκανισμό και όταν έγινα βίγκαν δούλευα όντως 12 ώρες την ημέρα. :P:P:P Αλλά βρήκα χρόνο να τρώω σωστά και με συμπόνοια οπότε το επιχείρημα δεν πιάνει. Η πλειοψηφία των βίγκαν που γνωρίζω είναι σκληρά εργαζόμενοι.

Δεν τρώει και τόσο χρόνο, γιατί καταρχήν δεν γίνεται αυτός ο συνδιασμός τροφών που φαντάζεσαι. Τέλοσπάντων, νομίζω για να κρίνεις την βίγκαν διατροφή, πρέπει να τη δοκιμάσεις πρώτα. Εγώ δυστυχώς έχω υπάρξει και κρεοφάγος.

Όσο για το άλλο που λες, δεν διαφωνώ, μακάρι να μειωνόταν η κατανάλωση του κρέατος και στο 50%. Πάλι συνολικό κέρδος θα υπήρχε για ζώα, ανθρώπους και πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Άσε που προσωπικά, όσους vegans έχω γνωρίσει, έχουν έναν τέτοιο φανατισμό με τη διατροφή τους και προσπαθούν τόσο πολύ να πείσουν τους άλλους να ακολουθήσουν τον τρόπο διατροφής τους που προσωπικά μου θυμίζει θρησκεία (και τις θρησκείες τις απεχθάνομαι).

Παρομοίως τις απεχθάνομαι. Έχεις σκεφτεί όμως ποτέ πόσο αντίδραση πέφτει μόλις βρεθεί χορτοφάγος στην παρέα; Αν το δεις λίγο μέσα από τα δικά μας τα μάτια νομίζω πως κι εσύ θα βρισκόσουν σε θέση άμυνας και θα προσπαθούσες να επιχειρηματολογήσεις για την απόφασή σου όταν όλοι σε πειράζουν και σου επιτίθενται. ;) Σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον σε εμένα μου τυχαίνει άλλοι να ξεκινούν πάντα να με ρωτούν ή να μου χώνουν το κρέας στη μούρη και να με ρωτάνε "μα δεν το ζηλεύεις" ;;; Τη στιγμή που εγώ δεν θέλω καν να το συζητήσω. Είναι πιεστική καμία φορά η κατάσταση :P Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν μπορείς και να ασχολείσαι. Χαμογελάς και κάνεις το χαζό. Αλλά υπάρχουν άλλες που σε προκαλούν με το έτσι θέλω ...σε debate. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον σε εμένα μου τυχαίνει άλλοι να ξεκινούν πάντα να με ρωτούν ή να μου χώνουν το κρέας στη μούρη και να με ρωτάνε "μα δεν το ζηλεύεις" ;;; Τη στιγμή που εγώ δεν θέλω καν να το συζητήσω.
Kαλα τι ατομα ειναι αυτα ; Εγω στη θεση σου θα τους εκανα .....σουβλιστους ! (με σογια σως :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Kαλα τι ατομα ειναι αυτα ; Εγω στη θεση σου θα τους εκανα .....σουβλιστους ! (με σογια σως :P )

:P:D:P Ναι είναι από τις ατάκες που ακούω πολύ συχνά! Α! Και το άλλο το εκνευριστικό ότι και καλά κλέβω και όταν είμαι σπίτι και δεν βλέπει κανείς τρώω σουβλάκια....χαχα

:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικα υπηρχε μια φημη ( = μολις επινοησα τωρα), που ελεγε οτι οταν οι χορτοφαγοι τρωνε κρεας γινονται αορατοι. Το οποιο ειναι βολικο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Βασικα υπηρχε μια φημη ( = μολις επινοησα τωρα), που ελεγε οτι οταν οι χορτοφαγοι τρωνε κρεας γινονται αορατοι. Το οποιο ειναι βολικο....:P

χαχαχαχα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρομοίως τις απεχθάνομαι. Έχεις σκεφτεί όμως ποτέ πόσο αντίδραση πέφτει μόλις βρεθεί χορτοφάγος στην παρέα; Αν το δεις λίγο μέσα από τα δικά μας τα μάτια νομίζω πως κι εσύ θα βρισκόσουν σε θέση άμυνας και θα προσπαθούσες να επιχειρηματολογήσεις για την απόφασή σου όταν όλοι σε πειράζουν και σου επιτίθενται. ;) Σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον σε εμένα μου τυχαίνει άλλοι να ξεκινούν πάντα να με ρωτούν ή να μου χώνουν το κρέας στη μούρη και να με ρωτάνε "μα δεν το ζηλεύεις" ;;; Τη στιγμή που εγώ δεν θέλω καν να το συζητήσω. Είναι πιεστική καμία φορά η κατάσταση :P Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν μπορείς και να ασχολείσαι. Χαμογελάς και κάνεις το χαζό. Αλλά υπάρχουν άλλες που σε προκαλούν με το έτσι θέλω ...σε debate. :D
Εγώ πάντως κυρίως το αντίθετο έχω δει. Και γενικά κυρίως το αντίθετο "φαίνεται". Πχ μπορεί να σχολιάσει ένας παμφάγος ότι του φαίνεται περίεργο και να αρχίσει ο vegan με αναλύσεις επι αναλύσεων όσον αφορά το γιατί το κρέας είναι κακό, θα αρχίσει ουσιαστικά να τον προσβάλλει για το "κακό που κάνει στη φύση" τρώγοντας κρέας ενώ ο άνθρωπος δεν είπε τίποτα, απλά οτι του φάνηκε παράξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άσε που προσωπικά, όσους vegans έχω γνωρίσει, έχουν έναν τέτοιο φανατισμό με τη διατροφή τους και προσπαθούν τόσο πολύ να πείσουν τους άλλους να ακολουθήσουν τον τρόπο διατροφής τους που προσωπικά μου θυμίζει θρησκεία (και τις θρησκείες τις απεχθάνομαι).
Εγώ πάλι θα το έλεγα και φανατικό κομματισμό...
Kαι μια και είπαμε για θρησκείες :
Μήπωςκαι ο χριστιανισμος πρεπει να γίνει vegan και αντι για
"....σώμα και αίμα χριστου..." οταν κοινωναμε, να λέει :
"...σόγια και αίμα χριστου..." ; :P
:D
[...]Εγώ δυστυχώς έχω υπάρξει και κρεοφάγος.
Όσο για το άλλο που λες, δεν διαφωνώ, μακάρι να μειωνόταν η κατανάλωση του κρέατος και στο 50%. Πάλι συνολικό κέρδος θα υπήρχε για ζώα, ανθρώπους και πλανήτη.
Τι σε έκανε να σταματήσεις να τρως κρέας; Πότε ήταν το κρίσιμο σημείο;(περίεργος, αν θες απαντάς)
Η τελευταία σου πρόταση είναι αυτή που μας χρειάζεται. Αρκεί να μειώσουμε την κατανάλωση, άρα και την παραγωγή άρα και τον θάνατο τον ζώων και όλοι θα είμαστε ικανοποιημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εγώ πάντως κυρίως το αντίθετο έχω δει. Και γενικά κυρίως το αντίθετο "φαίνεται". Πχ μπορεί να σχολιάσει ένας παμφάγος ότι του φαίνεται περίεργο και να αρχίσει ο vegan με αναλύσεις επι αναλύσεων όσον αφορά το γιατί το κρέας είναι κακό, θα αρχίσει ουσιαστικά να τον προσβάλλει για το "κακό που κάνει στη φύση" τρώγοντας κρέας ενώ ο άνθρωπος δεν είπε τίποτα, απλά οτι του φάνηκε παράξενο.

Δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να υπάρχουν και τέτοια άτομα. Δεν είναι όλοι οι χορτοφάγοι ίδιοι, αλίμονο. Αλλά δεν πιστεύω πως αυτό που περιγράφεις είναι η πλειοψηφία.
:) Δόξα το μανιτού, δεν έχω δει κάτι τέτοιο στο περιβάλλον μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα το έλεγα και φανατικό κομματισμό...

:D

Τι σε έκανε να σταματήσεις να τρως κρέας; Πότε ήταν το κρίσιμο σημείο;(περίεργος, αν θες απαντάς)

Θα σου απαντήσω με πμ...Γιατί αρχίζω να νιώθω πως είμαι στο μικροσκόπιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι άσχετη με το βιγκανισμό και όταν έγινα βίγκαν δούλευα όντως 12 ώρες την ημέρα. :P:P:P Αλλά βρήκα χρόνο να τρώω σωστά και με συμπόνοια οπότε το επιχείρημα δεν πιάνει. Η πλειοψηφία των βίγκαν που γνωρίζω είναι σκληρά εργαζόμενοι.

Δεν τρώει και τόσο χρόνο, γιατί καταρχήν δεν γίνεται αυτός ο συνδιασμός τροφών που φαντάζεσαι. Τέλοσπάντων, νομίζω για να κρίνεις την βίγκαν διατροφή, πρέπει να τη δοκιμάσεις πρώτα. Εγώ δυστυχώς έχω υπάρξει και κρεοφάγος.

Όσο για το άλλο που λες, δεν διαφωνώ, μακάρι να μειωνόταν η κατανάλωση του κρέατος και στο 50%. Πάλι συνολικό κέρδος θα υπήρχε για ζώα, ανθρώπους και πλανήτη.
Εδώ θα ήταν πολύ χρήσιμο να γνωρίζαμε σε ποια ηλικία έγινες χορτοφάγος, και όχι εσύ απαραίτητα, αλλά γενικότερα. Περισσότερο σημασία έχει πόσα χρόνια πλήρους διατροφής έχεις ζήσει (+κρεατοφαγία δηλαδή).
Είναι εντελώς διαφορετικό για έναν άνθρωπο να ζήσει 25 χρόνια τρώγοντας τα πάντα και ξαφνικά να αποχωρίζεται κάποια είδη διατροφής, και εντελώς διαφορετικό να ξεκινά τη ζωή του από το μηδέν ως χορτοφάγος. Στην πρώτη περίπτωση ο οργανισμός, έχει ήδη αποκτήσει - αποθηκεύσει κάποιες βασικές και απαιτούμενες ουσίες που σιγά σιγά καλύπτουν για ένα χρονικό διάστημα τα κενά που δημιουργεί.
Αλήθεια, πολύ θα ήθελα να γνωρίζω, αν θα εφάρμοζες μια τέτοια διατροφή στο νεογέννητο παιδί σου, αν υπάρχει παιδίατρος που την υποστηρίζει, και από τι ακριβώς θα αποτελούταν αυτή η διατροφή.

Παρομοίως τις απεχθάνομαι. Έχεις σκεφτεί όμως ποτέ πόσο αντίδραση πέφτει μόλις βρεθεί χορτοφάγος στην παρέα; Αν το δεις λίγο μέσα από τα δικά μας τα μάτια νομίζω πως κι εσύ θα βρισκόσουν σε θέση άμυνας και θα προσπαθούσες να επιχειρηματολογήσεις για την απόφασή σου όταν όλοι σε πειράζουν και σου επιτίθενται. ;) Σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον σε εμένα μου τυχαίνει άλλοι να ξεκινούν πάντα να με ρωτούν ή να μου χώνουν το κρέας στη μούρη και να με ρωτάνε "μα δεν το ζηλεύεις" ;;; Τη στιγμή που εγώ δεν θέλω καν να το συζητήσω. Είναι πιεστική καμία φορά η κατάσταση :P Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν μπορείς και να ασχολείσαι. Χαμογελάς και κάνεις το χαζό. Αλλά υπάρχουν άλλες που σε προκαλούν με το έτσι θέλω ...σε debate. :D
Στην παρέα μας υπάρχει μια κοπελιά χορτοφάγος (τρώει μόνο κοτόπουλο), όμως οι αντιλήψεις του καθενός είναι σεβαστές, κι αν ειπωθεί κάτι σχετικό, θα έχει μόνο το χαρακτήρα του αστεϊσμού και τίποτα περισσότερο.

Εγώ πάντως κυρίως το αντίθετο έχω δει. Και γενικά κυρίως το αντίθετο "φαίνεται". Πχ μπορεί να σχολιάσει ένας παμφάγος ότι του φαίνεται περίεργο και να αρχίσει ο vegan με αναλύσεις επι αναλύσεων όσον αφορά το γιατί το κρέας είναι κακό, θα αρχίσει ουσιαστικά να τον προσβάλλει για το "κακό που κάνει στη φύση" τρώγοντας κρέας ενώ ο άνθρωπος δεν είπε τίποτα, απλά οτι του φάνηκε παράξενο.
...καλή ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Deadhead Pirate τώρα είδα ότι με είχες ρωτήσει κάτι επί προσωπικού.
Είμαι χορτοφάγος 5 χρόνια, δυομιση χρόνια βίγκαν, είμαι από τους καινούργιους αν το θέλεις, γιατί έχω γνωρίσει άτομα που είναι βίγκαν εκ γεννετής ή 20 και 30 χρόνια. Ωχριώ μπροστά τους.

Όσο για το παιδί που ρωτάς, φυσικά και θα το μεγαλώσω βίγκαν,
με τη βοήθεια γιατρού που ξέρει από βίγκαν εγκυμοσύνες και βίγκαν μωρά/παιδιά,
ακολουθώντας το παράδειγμα τόσων άλλων βίγκαν μαμάδων.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Παρομοίως τις απεχθάνομαι. Έχεις σκεφτεί όμως ποτέ πόσο αντίδραση πέφτει μόλις βρεθεί χορτοφάγος στην παρέα; Αν το δεις λίγο μέσα από τα δικά μας τα μάτια νομίζω πως κι εσύ θα βρισκόσουν σε θέση άμυνας και θα προσπαθούσες να επιχειρηματολογήσεις για την απόφασή σου όταν όλοι σε πειράζουν και σου επιτίθενται. ;) Σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον σε εμένα μου τυχαίνει άλλοι να ξεκινούν πάντα να με ρωτούν ή να μου χώνουν το κρέας στη μούρη και να με ρωτάνε "μα δεν το ζηλεύεις" ;;; Τη στιγμή που εγώ δεν θέλω καν να το συζητήσω. Είναι πιεστική καμία φορά η κατάσταση :P Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν μπορείς και να ασχολείσαι. Χαμογελάς και κάνεις το χαζό. Αλλά υπάρχουν άλλες που σε προκαλούν με το έτσι θέλω ...σε debate. :D

Πάντως αυτό που λες μου φαίνεται περίεργο. Έχω κάμποσους χορτοφάγους στον κύκλο μου και κανείς δεν προσπαθεί να τους πείσει για κάτι, κανείς δεν ασχολείται βασικά. Αλλά δεν είναι κι αυτοί άτομα που προσπαθούν να δημιουργήσουν ενοχές στους άλλους. Η πρώην συγκάτοικός μου όταν έκανε τραπέζια μαγείρευε και κρέας. Αντίστοιχα κι εγώ όταν ήταν αυτή σε τραπεζώματα έφτιαχνα μόνο 1 πιάτο με κρέας κι όλα vegetarian. Μήπως εσύ προκαλείς αυτή την συμπεριφορά και τα debates? Δεν σε ξέρω, δεν στο λέω εχθρικά. Just think about it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την προτροπή. :)
Πάντως εγώ κρέας δεν θα μαγείρευα για κανέναν. Τώρα αν κάποιος θέλει να το δει αυτό ως "στενομυαλιά" ή φανατισμό, είναι δικαίωμά του. Έχω μάθει να μην κάνω έκπτωση στα ιδανικά μου, όπως και πολλοί άνθρωποι σε πολλά διαφορετικά θέματα.

Πιστέυω πως δεν το έχω εγώ το πρόβλημα, γιατί τότε δεν θα είχα τόσους φίλους βίγκανς και μη-βίγκανς. Ευτυχώς από κοινωνική ζωή μία χαρά τα πάμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Moυ θυμίζετε τη σκηνή από το "Νόττινγκ Χιλλ", όπου μια σούπερ-βίγκαν αναφέρει πως τρώει μόνο ότι πέφτει από τα δέντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Moυ θυμίζετε τη σκηνή από το "Νόττινγκ Χιλλ", όπου μια σούπερ-βίγκαν αναφέρει πως τρώει μόνο ότι πέφτει από τα δέντρα.
Η οποία νομίζω δήλωσε fruitarian που είναι διαφορετικό όπως μας είπε και η tufogirl:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top