• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

[Στίγματα και λάμψεις] Μυοψία, μυοδεσοψία και φωτοψία στο οπτικό πεδίο

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχει σταθεροποιηθεί η κατάστασή μου. Έκλεισα μια βδομάδα με φωταψίες, μυοψίες και καθισιό. . Αυτό που με στενοχωρεί απ όλα, είναι το τελευταίο. Σήμερα λέω να πάω για Nordic Walking. Δεν έχει κραδασμούς, είναι ήπια άσκηση. Ελπίζω να μην μου κάνω κακό.
Ένας <<άτακτος>> και υγιής άνθρωπος, δεν μπορεί να κάτσει φρόνιμος. Θα το πάω σιγά σιγά αρχικά.
Στις 28.3 έχω επανεξέταση
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχει σταθεροποιηθεί η κατάστασή μου. Έκλεισα μια βδομάδα με φωταψίες, μυοψίες και καθισιό. . Αυτό που με στενοχωρεί απ όλα, είναι το τελευταίο. Σήμερα λέω να πάω για Nordic Walking. Δεν έχει κραδασμούς, είναι ήπια άσκηση. Ελπίζω να μην μου κάνω κακό.
Ένας <<άτακτος>> και υγιής άνθρωπος, δεν μπορεί να κάτσει φρόνιμος. Θα το πάω σιγά σιγά αρχικά.
Στις 28.3 έχω επανεξέταση
Τι ειναι Nordic Walking?
Οποιαδηποτε φυσιολογικη δραστηριοτητα και κινηση του ανθρωπου οπως περπατημα,εργασια γραφειου, χειρονακτικη εργασια, οδηγηση, νοικοκυριο , σεξ ειναι μαλλον ευεργετικη διοτι αυξανει την αιματωση και δινει σημα στον οργανισμο ..''κανονισε ειμαι νεος και το ματι μου το θελω''
Επισης το διαβασμα, η τηλεοραση και ο υπολογιστης δεν επειρεαζουν αρνητικα και επιτρεπονται.

1711270712578.png
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
View attachment 130978
Αυτό είναι. Πολύ καλά πήγα και πράγματι νοιώθω καλύτερα.

Πάντως αυτά τα μηνυματα μερικές φορές ο οργανισμός τα αγνοεί.
Ωραια..ευγε... καλο βημα για την επανενταξη στην ηρεμια.
Ναι ...νομιζουμε οτι τα αγνοει...αλλα ειναι πλεον κοινο μυστικο οτι η κλινική εικονα συνδεεται με την ψυχικη ικανοτητα...στρες το λενε οι γιατροι αλλα ειναι μη μετρησιμο προς το παρον...καποτε σε πολλα χρονια θα μπορεσουν να μετρησουν να το καθορισουν και θα το συνδεσουν ικανοποιητικα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Λοιπόν, έγινε η σημαντική εξεταση σημερα για τον αμφοβληστροειδή. Προς το παρόν δεν υπάρχει σχισμή!! Όμως δεν έχουμε ακόμη λήξη συναγερμού. Όχι τζοκινγκ και γενικά προσοχή ακόμη επιβάλλεται.
3 ώρες ήμουν με μάτι μισόκλειστο, έτσουζε, δάκρυζε, θόλωνε, από το κολλήριο που μου είχαν βάλει, αλλά δε βαριέσαι, χαλάλι!
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Λοιπόν, update:
στις 17.4 έγινε πάλι εξέταση. Βρισκόμαστε στα ίδια. Ακόμη υπάρχει το πρόβλημα, αλλά είναι σταθερή η κατάσταση. Ακόμα όχι τζόκινγκ (θα σκάσω). Πόσο καιρό θα κρατήσει η αποχή απ τη σωματική άσκηση; Η γιατρός είπε, όσο καιρό έχω ενόχληση και φωταψίες, να αποφεύγω σωματική κούραση. Ήταν λίγο ασαφής. Δηλ κολύμπι χαλαρό επιτρέπεται, ακόμη και με μάτια ανοιχτά στο νερό. Αεροπλάνο επιτρέπεται. Κλάμα επιτρέπεται. Μπρούμυτα ύπνος επιτρεπεται.
Εξέταση ξανά την 01.07
Περιμένουμε.....
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Λοιπόν, update:
στις 17.4 έγινε πάλι εξέταση. Βρισκόμαστε στα ίδια. Ακόμη υπάρχει το πρόβλημα, αλλά είναι σταθερή η κατάσταση. Ακόμα όχι τζόκινγκ (θα σκάσω). Πόσο καιρό θα κρατήσει η αποχή απ τη σωματική άσκηση; Η γιατρός είπε, όσο καιρό έχω ενόχληση και φωταψίες, να αποφεύγω σωματική κούραση. Ήταν λίγο ασαφής. Δηλ κολύμπι χαλαρό επιτρέπεται, ακόμη και με μάτια ανοιχτά στο νερό. Αεροπλάνο επιτρέπεται. Κλάμα επιτρέπεται. Μπρούμυτα ύπνος επιτρεπεται.
Εξέταση ξανά την 01.07
Περιμένουμε.....
Οκ καλο αυτο αλλα ασε τα πειράματα..παρε το αεροπλανο και ελα αθηνα να πας στο σωστο ανθρωπο θα τελειωνεις.
Αμα το υαλοειδες ενοχλει πρεπει να φυγει και να ηρεμισει ο αμφιβλιστροειδης ή να υποστηριχθεί.
Εισαι νεο κοριτσι και δικαιουσαι αριστη οραση και ολη την σωματικη κουραση.
Το αρνητικο ειναι οτι ισως πας μετα για αλλαγη φακου ( καταρράκτη)
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Οκ καλο αυτο αλλα ασε τα πειράματα..παρε το αεροπλανο και ελα αθηνα να πας στο σωστο ανθρωπο θα τελειωνεις.
Αμα το υαλοειδες ενοχλει πρεπει να φυγει και να ηρεμισει ο αμφιβλιστροειδης ή να υποστηριχθεί.
Εισαι νεο κοριτσι και δικαιουσαι αριστη οραση και ολη την σωματικη κουραση.
Το αρνητικο ειναι οτι ισως πας μετα για αλλαγη φακου ( καταρράκτη)
γιατί έτσι δε θα ηρεμήσει;
Ίσως αργησει. Αχ φίλε μου, μη μου βάζεις δύσκολα. Και ένας φίλος που πηγε στο οφθαλμιατρείο Αθηνών, το ίδιο του είπαν με μένα:< Περίμενε και μη ζορίζεσαι>. Για να λένε οι γιατροί έτσι, ξέρουν, ελπίζω. Έφαγα τον γάιδαρο. Νέο κορίτσι...χμμμμ ευχαριστώ, δεν είμαι πια, αλλά νοιώθω νέα:)58 ειμαι, αλλά νοιώθω 28
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
γιατί έτσι δε θα ηρεμήσει;
Ίσως αργησει. Αχ φίλε μου, μη μου βάζεις δύσκολα. Και ένας φίλος που πηγε στο οφθαλμιατρείο Αθηνών, το ίδιο του είπαν με μένα:< Περίμενε και μη ζορίζεσαι>. Για να λένε οι γιατροί έτσι, ξέρουν, ελπίζω. Έφαγα τον γάιδαρο. Νέο κορίτσι...χμμμμ ευχαριστώ, δεν είμαι πια, αλλά νοιώθω νέα:)58 ειμαι, αλλά νοιώθω 28
Ε δεν ξερω ποτε θα ηρεμισει... αυτο το υαλοειδες ολο τσιμπαει... αμα στιμπαει ακινδυνα οκ αστο να βουρλιζεται.....
Τι να σε πω μικρο παιδι δεν εισαι στα 28 ...αλλα οκ εγω θα ημουν αθηνα χτες.
Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω ποιος δινει τις οδηγιες .... Οφθαλμιατρος μυωπιας ή οφθαλμιατρος χειρουργος βυθου ματιου.
Εσυ ξερεις ..
Και οτι λεω το λεω απο αγαπη και για την μιζα που θα παρω.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ε δεν ξερω ποτε θα ηρεμισει... αυτο το υαλοειδες ολο τσιμπαει... αμα στιμπαει ακινδυνα οκ αστο να βουρλιζεται.....
Τι να σε πω μικρο παιδι δεν εισαι στα 28 ...αλλα οκ εγω θα ημουν αθηνα χτες.
Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω ποιος δινει τις οδηγιες .... Οφθαλμιατρος μυωπιας ή οφθαλμιατρος χειρουργος βυθου ματιου.
Εσυ ξερεις ..
Και οτι λεω το λεω απο αγαπη και για την μιζα που θα παρω.
Τωρα ξεκινάς μεγάλη ιστορία. Όπως σου είπα, το έχουν εξετασει δυο γιατροί. Η μια του νοσοκομείου η εφημερευουσα και η άλλη μια απλή οφθαλμιατρος. Καμια δεν ήταν προφεσσόρισα, νομίζω. Όμως και οι δυο μου είπαν τα ίδια. Αυτό μου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη, απ το να πήγαινα σε έναν προφεσορα και να μου έλεγε για επέμβαση. Ο ασθενης θέλει και λίγο ν ακούσει, αυτά που θέλει. Γενικά είμαι των συντηρητικών θεραπειών, ως άνθρωπος. Φοβάμαι τις επεμβασεις. Ξέρω πως τα κρατικά νοσοκομεία κάνουν μόνο τις απαραιτητες επεμβασεις. Αλλά ποιος θέλει το <νυστερι>; Εμένα αυτό μου ταιριάζει.
Βέβαια έχω εμπειρία πολύ αρνητική από άσχετο νευροχειρουργικό θέμα, που αφεθηκε άνθρωπος αχειρούργητος και έμεινε ανάπηρος, παλεύοντας μια συντηρητική θεραπεία.
Επίσης αυτή την εποχή, ένας μάστορας εδώ, είχε παρόμοιο θέμα με μένα, αφεθηκε στη διαγνωση των οφθαλμιατρων και αυτοί δεν είδαν την τρυπα στον αμφιβληστοειδή, πήγε αργα στο χειρουργειο και έχασε το 60% της όρασής του. Δηλ ιστορίες υπαρχουν. Ας μην τρελλαινομαστε. Και γω κάποτε έκανα σαν τρελλή. Τωρα λέω, θα ακούσω όποια άποψη μου φαίνεται πιο αξιόπιστη. Δεν μπορώ για κάθε πράμα να τρεχω σε 10 γιατρούς. 2 φτανουν.
Στην ηλικια σου πήγαινα για ψιλου πηδημα σε γιατρούς. Ψαχνομουν πανικοβλητη. Τωρα πρέπει να ηρεμησω.
Όσο για την Αθηνα, που έχεις εμπιστοσύνη, υπάρχουν και σε άλλες πολεις καλοί γιατροί.
Ειχα φιλη που έμεινε έγκυος στην Αγγλία και την πηγε και γεννησε Αθηνα! Δεν εμπιστευοταν τους γιατρούς. Μολις έγινε το μωρό 2 μηνων πήγαν Αγγλία και έπαιρνε οδηγιες από τον έλληνα παιδιατρο. Ακομα και ρυζάλευρο της έστελνε η μαμά της από Πειραιά!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Τωρα ξεκινάς μεγάλη ιστορία. Όπως σου είπα, το έχουν εξετασει δυο γιατροί. Η μια του νοσοκομείου η εφημερευουσα και η άλλη μια απλή οφθαλμιατρος. Καμια δεν ήταν προφεσσόρισα, νομίζω. Όμως και οι δυο μου είπαν τα ίδια. Αυτό μου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη, απ το να πήγαινα σε έναν προφεσορα και να μου έλεγε για επέμβαση. Ο ασθενης θέλει και λίγο ν ακούσει, αυτά που θέλει. Γενικά είμαι των συντηρητικών θεραπειών, ως άνθρωπος. Φοβάμαι τις επεμβασεις. Ξέρω πως τα κρατικά νοσοκομεία κάνουν μόνο τις απαραιτητες επεμβασεις. Αλλά ποιος θέλει το <νυστερι>; Εμένα αυτό μου ταιριάζει.
Βέβαια έχω εμπειρία πολύ αρνητική από άσχετο νευροχειρουργικό θέμα, που αφεθηκε άνθρωπος αχειρούργητος και έμεινε ανάπηρος, παλεύοντας μια συντηρητική θεραπεία.
Επίσης αυτή την εποχή, ένας μάστορας εδώ, είχε παρόμοιο θέμα με μένα, αφεθηκε στη διαγνωση των οφθαλμιατρων και αυτοί δεν είδαν την τρυπα στον αμφιβληστοειδή, πήγε αργα στο χειρουργειο και έχασε το 60% της όρασής του. Δηλ ιστορίες υπαρχουν. Ας μην τρελλαινομαστε. Και γω κάποτε έκανα σαν τρελλή. Τωρα λέω, θα ακούσω όποια άποψη μου φαίνεται πιο αξιόπιστη. Δεν μπορώ για κάθε πράμα να τρεχω σε 10 γιατρούς. 2 φτανουν.
Στην ηλικια σου πήγαινα για ψιλου πηδημα σε γιατρούς. Ψαχνομουν πανικοβλητη. Τωρα πρέπει να ηρεμησω.
Όσο για την Αθηνα, που έχεις εμπιστοσύνη, υπάρχουν και σε άλλες πολεις καλοί γιατροί.
Ειχα φιλη που έμεινε έγκυος στην Αγγλία και την πηγε και γεννησε Αθηνα! Δεν εμπιστευοταν τους γιατρούς. Μολις έγινε το μωρό 2 μηνων πήγαν Αγγλία και έπαιρνε οδηγιες από τον έλληνα παιδιατρο. Ακομα και ρυζάλευρο της έστελνε η μαμά της από Πειραιά!
Ξερεις τι μαρεσει σε σενα ... πρωτο το ονομα σου και δευτερο οτι τα λες ολα χαρτι και καλαμαρι εστι απλα χωρις να φοβασαι κατι.
Λοιπον σαφως και υπαρχουν και αλλου εξαιρετικοι γιατροι ..θελουμε ενα τετοιο και εκει που εισαι υπαρχουν και πρεπει να τον βρεις. Ενας καλος φτανει.
Ενα πραμα με ανησυχεί και πρεπει να στο πω να εχω την σκεψη μου ήσυχη.
Ο αμφιβληστροειδης δεν ειναι οπως αλλες περιπτωσεις ..δεν ειναι οπως ενας καταρρακτης ματιου οπου τωρα λιγο θολλα ..τον αλλο χρονο περισσοτερο θολλα και οκ σε 4 χρονια ωριμασε και τον κανουμε αλλαγη.
Αυτος μπορει να κανει την ολικη ζημια σε ενα δευτερολεπτο.
Θυμαμαι ακομα τις οδηγιες του γιατρου ..Οκ τον χτυπησαμε με λειζερ τον ραψαμε οκ ..αν ομως τα δεις ξαφνικα ολα μαυρα ή μισα μαυρα τοτε τρεχεις εδω και μπαινουμε αμεσως χειρουργείο. Καλα το αμεσως ειναι σχετικο βεβαια....μπορει την επομενη αν ειναι βραδυ ή πρωι που δεν κανουν χειρουργεια.
Καλα να εισαι και να τα βλεπεις παντα ολα αισιοδοξα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Θυμαμαι ακομα τις οδηγιες του γιατρου ..Οκ τον χτυπησαμε με λειζερ τον ραψαμε οκ ..αν ομως τα δεις ξαφνικα ολα μαυρα ή μισα μαυρα τοτε τρεχεις εδω και μπαινουμε αμεσως χειρουργείο. Καλα το αμεσως ειναι σχετικο βεβαια....μπορει την επομενη αν ειναι βραδυ ή πρωι που δεν κανουν χειρουργεια.
αυτό και μένα μου το έχουν πει. Μαύρα, θολά, σκιές, κουρτίνα, αμέσως. Και το βράδυ του Σαββάτου που πηγα στην κλινική, είχα σκοπό να το αφήσω για Δευτερα, αλλά μού κοψε και πήρα τηλ στην οφθαλμολογική κλινική και η εφημερεύουσα γιατρός, μου είπε απλά και ήρεμα και μπράβο της για να μη με αγχώσει <ελάτε τώρα αμέσως>. Τότε κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι. Αν υπηρχε πρόβλημα, θα έκανα επί τόπου χειρουργείο, μου το είπε μετά.
Αχ ρε Γιάννη, κάθε φορά που έχω εξέταση, ετοιμάζω και ρούχα.... φοβάμαι :bye2:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σου παραθετω και μια σελιδα οφθαλμολογική
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ρουχα ε? .... ε τι να τα κανεις...?
Πας με αυτα που φορας ..γδυνεσαι φορας την πρασινη ρομπα ..χειρουργειο του μισαωρου ..ξαναφορας τα ρουχα και σε 2 ωρες πας σπιτι και αγοραζεις τα κολλύρια.
Αυτα ειναι ελληνικα κολπα τα γερμανικα δεν τα ξερω..
Καλα να εισαι και ολα να τα βλεπεις .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top