Στίγματα

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
με αφορμή την εκπομπή Αξίζει να το δεις ...είπα να ανοίξω ένα θέμα. Πιστεύεται ότι τα στίγματα είναι όντος ιερά σημάδια ή αυτοτραυματισμοί?
Για όσους δεν ξέρουν τι είναι τα στίγματα :

Τα στίγματα είναι πληγές που πιστεύεται ότι μοιάζουν με τις πληγές του Χριστού κατά την σταύρωση του, και εμφανίζονται στα χέρια, στα πόδια και μερικές φορές στα πλαϊνά και στο κεφάλι ενός ατόμου. Πάντα εμφανίζονται την Μεγάλη Παρασκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...είχα δει μια ταινία με τον ίδιο τίτλο, ευχάριστη ήταν.


Για το φαινόμενο: Πιστεύω είναι θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
πίστευα ότι δεν σας άρεσε το θέμα και στεναχωρήθηκα

και εγώ πιστεύω ότι θαύμα είναι ρεμπ μου πάντως στην εκπομπή που είδα φαινόταν όλα αληθινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ γενικώς δεν πιστεύω στα θαύματα. Η γνώμη μου είναι ότι γενικώς όλα αυτά τα υποτιθέμενα θαύματα αποτελούν προπαγάνδα απο ένα κερδοσκοπικό μέρος της εκκλησίας, τυχοδιώκτες που προσπαθούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να μαζέψουν λεφτά. Ή ακόμη και αν δεν πρόκειτα για λεφτά, τέτοιες ιστορίες συγκεντρώνουν την προσοχή του κόσμου στα συγκεκριμένα άτομα και πιθανώς έτσι ικανοποιούν τον εγωισμό τους.

Ίσως ακούγομαι λίγο απόλυτος, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ούτε ότι γίνονται τόσο συχνά θαύματα, ούτε ότι γίνονται χωρίς κανένα ιδιαίτερο σκοπό-γιατί πέραν της δημοτικότητας των συμμετέχοντων ατόμων ή τοποθεσιών όλα αυτά τα "θαύματα" δεν ωφελούν με κάποιο άλλο τρόπο τη ζωή των ανθρώπων. Δεν έχουν καμιά σχέση με τα θαύματα των γραφών, τα οποία αποτελούσαν κατά κανόνα θεραπεία ατόμων με αναπηρίες ή κάτι παρόμοιο. Αν υπάρχουν θαύματα, τότε έχουν χρηστική σημασία και δεν σπαταλώνται για εντυπωσιασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Πάντα εμφανίζονται την Μεγάλη Παρασκευή.

Τη Μεγάλη Παρασκευή των καθολικών ή των ορθόδοξων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
δεν πρόσεξα αυτή την λεπτομέρεια αλλά νομίζω ότι μιλούσε για τους χριστιανούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
όχι το έλεγξα τώρα μιλούσε για καθολικούς ξαναέβαλα την εκπομπή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
δεν πρόσεξα αυτή την λεπτομέρεια αλλά νομίζω ότι μιλούσε για τους χριστιανούς
Και οι καθολικοί, χριστιανοί είναι :worry:

Από όσο ξέρω τα στίγματα εμφανίζονται στους καθολικούς. Δεν έχω ψάξει το θέμα, μόνο μια ταινία έχω δει ("Stigmata"), αλλά το προαίσθημά μου μου λέει ότι πρέπει να υπάρχει κάποια λογική εξήγηση πίσω από αυτό, όπως λογικές εξηγήσεις υπήρξαν για εκατοντάδες άλλα πράγματα που αποδίδονταν στον Θεό (ή στα πνεύματα) αλλά εν τέλει ήταν απλά μέρος της φύσης. Btw, αν τα στίγματα είναι αληθινά θαύματα και αν όντως συμβαίνουν μόνο στους καθολικούς, αυτό σημαίνει ότι ο Καθολικισμός είναι το σωστο, εκλεκτό δόγμα του Θεού, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
όχι έχουν διαφορές οι Χριστιανοί από τους καθολικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Οι καθολικοί είναι Χριστιανοί. Εσύ μάλλον αναφέρεσαι στους ορθόδοξους Χριστιανούς, οι οποίοι απλώς αποτελούν άλλο δόγμα. Επίσης Χριστιανοί θεωρούνται και οι διαμαρτυρόμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaria2

Νεοφερμένος

Ο Xaria2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
με αφορμή την εκπομπή Αξίζει να το δεις ...είπα να ανοίξω ένα θέμα. Πιστεύεται ότι τα στίγματα είναι όντος ιερά σημάδια ή αυτοτραυματισμοί?
Για όσους δεν ξέρουν τι είναι τα στίγματα :

Τα στίγματα είναι πληγές που πιστεύεται ότι μοιάζουν με τις πληγές του Χριστού κατά την σταύρωση του, και εμφανίζονται στα χέρια, στα πόδια και μερικές φορές στα πλαϊνά και στο κεφάλι ενός ατόμου. Πάντα εμφανίζονται την Μεγάλη Παρασκευή.


Βασικά Μπορεις να μου εξηγησεις το εξής απλο.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ? ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΟΛΙΚΟΥΣ?
Δεν είμαστε χριστιανοί εμεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Έχουν να κάνουν με το κυκλοφορικό σύστημα και μια διαδικασία αυθυποβολής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
όχι έχουν διαφορές οι Χριστιανοί από τους καθολικούς
Όσες διαφορές έχουν και οι Μουσουλμάνοι σηίτες από τους σουνίτες :P Είναι απλά διαφορετικό δόγμα της ίδιας θρησκείας... Ρίξε μια ματιά και στο αντίστοιχο άρθρο της Wikipedia για τον Χριστιανισμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaria2

Νεοφερμένος

Ο Xaria2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγώ θα πάρω απάντηση στο ερώτημα μου?
Γιατι δεν εχει εμφανιστεί ποτέ και σε εναν Ορθόδοξο χριστιανό.
η γιατι για να το γενικέυσω δεν εχει γίνει κάπου και ενα θαύμα στην αφρική ας πούμε και να πιστέψει ενα ολοκληρο χωριό?
Γιατι δεν εχει βρεθεί δηλαδή μια αρχαία εικόνα της παναγίας στην γερμανία πχ?
και στην τελευταία ανάλυση Θαυματα γίνονται σε όλους τους λαούς αρα ???
ειτε τα δικά τους ειναι ψευτικα και τα δικά μας αληθινά ( τράβα πες τους το αντολμάς )
ειτε υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί θεοί και καλύτερα να μην το ψάχνουμε λέω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Τα στίγματα,όπως παρουσιάζονται στην πλειονότητα των περιπτώσεων δέν μπορεί να είναι θαυμα γιατι δέν είναι σωστά στην φυσιολογία μιάς σταύρωσης όπως την έκαναν οι ρωμαίοι.
Πχ,οι τρυπες των καρφιών θα επρεπε να είναι στους καρπους και όχι στην παλάμη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ως θεϊστής αποδίδω αυτό το φαινόμενο σε 2 πράγματα 1 η οι καθολικοί πιστεύουν την αλήθεια έτσι όπως δοξάζουν και ο θεός τους δίνει σημάδια της υπάρξεις του η πως δεν κάνουν το σωστό και τους τιμωροί…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...είχα δει μια ταινία με τον ίδιο τίτλο, ευχάριστη ήταν.


Για το φαινόμενο: Πιστεύω είναι θαύμα.
...."πλάκα μας κάνεις";;;!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όχι ρε συ Νωεύ

μια τρύπα στο καρπό *όπως έκαναν οι Ρωμαίοι τω καιρώ εκείνω στους προς σταυρωση* είναι η πιο τρανταχτή απόδειξη πως Θεός υπάρχει και κρατάει σκαρπέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο υστερικός και βαθιά ενοχικός τρόπος με τον οποίο πλασάρει ο καθολικισμός την έννοια του Θείου, άρα και ο αντίστοιχος τρόπος με τον οποίο αντιλαμβάνονται οι καθολικοί την έννοια της θρησκείας, οδηγεί τους περισσότερο ευαίσθητους ή "προικισμένους" τηλεκινητικά πιστούς στο να προκαλέσουν μόνοι τους τα σημάδια, όχι με κάποιο μηχανικό μέσο, αλλά με τη δύναμη της σκέψης. Έχω υπόψιν μου πειράματα υπνωτισμού, τα οποία δείχνουν ότι η πρόκληση τραυμάτων από κάποιον στον εαυτό του, μόνο με τη δύναμη της υποβολής, είναι εφικτός και παρακαλώ να μην βιαστείτε να το απορρίψετε.

Πάντως, υποτίθεται πως η Καθολική Εκκλησία ερευνά αυτά τα φαινόμενα με εξονυχιστικό κι επιστημονικό τρόπο και δύσκολα δέχεται ένα γεγονός ως θαύμα. Στην πραγματικότητα προσπαθεί να το απορρίψει. Ορισμένοι στιγματικοί πέρασαν όλες τις "εξετάσεις" των σκεπτικιστών ( και πάλι υποτίθεται) ερευνητών και δεν μπόρεσε να βρεθεί σημείο πιθανής απάτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top