Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Στείρωση: Υπέρ ή Κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Είμαι Υπέρ (της στείρωσης των ζώων)

    Ψήφοι: 28 49.1%
  • Είμαι Κατά

    Ψήφοι: 12 21.1%
  • Ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 17 29.8%

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τελικά τα διάβασα όλα τα ποστ.
Εξακολουθώ να είμαι υπέρ της στείρωσης, υπέρ της βοήθειας στα αδέσποτα (στο να τους δίνουμε φαγητό, νερό) και στο να προσπαθούμε να μην διαιωνίζονται οι αντίξοες συνθήκες της ζωής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εξαιρετικης ποιοτητος μπουρδολογιαν

Φυση ειναι μωρε οι δρομοι των πολεων;;;;;;;;
Ασε μας κουκλιτσα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Φυση ειναι μωρε οι δρομοι των πολεων;;;;;;;;
Ασε μας κουκλιτσα μου

Η γαλή δεν ζει εις την άγριαν φύσιν. Μήπως την συγχέεις με τον λέοντα ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Φυση ειναι μωρε οι δρομοι των πολεων;;;;;;;;
Ασε μας κουκλιτσα μου

Δεν σε πείραξα... κουκλίτσα μου, ούτε κι έχω τέτοιο σκοπό!

Αν μου βρεις εσύ φύση που να μπορούν να ζήσουν τα γατάκια μου με μόνιμο φαγητό και νερό και χωρίς να κινδυνεύουν, εγώ τα αφήνω! Γιατί στις θεωρίες από τον καναπέ, όλοι είμαστε πρώτης τάξεως φιλόσοφοι...:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν σε πείραξα... κουκλίτσα μου, ούτε κι έχω τέτοιο σκοπό!

Αν μου βρεις εσύ φύση που να μπορούν να ζήσουν τα γατάκια μου με μόνιμο φαγητό και νερό και χωρίς να κινδυνεύουν, εγώ τα αφήνω! Γιατί στις θεωρίες από τον καναπέ, όλοι είμαστε πρώτης τάξεως φιλόσοφοι...:sick:

Εχει ενα πολυ ωραιο δασακι που εχει αρκετες γατες, μερικα χιλιομετρα απο ενα χωριο στην Ροδο. Ενδιαφερεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Εχει ενα πολυ ωραιο δασακι που εχει αρκετες γατες, μερικα χιλιομετρα απο ενα χωριο στην Ροδο. Ενδιαφερεσε;

Ναι, αμέ! Ενδιαφέρομαι!

Για λύσε μου όμως μερικές απορίες! Φαΐ τρώνε από το πολυτελές εστιατόριο "ο κάδος"; Νερό; Όταν βρέξει; Αν αρρωστήσουν; Πεθαίνουν, αλλά τουλάχιστον αξιοπρεπώς έχοντας ζήσει μια ελεύθερη ζωή (λίγων μηνών);

Όχι, ευχαριστώ! Θα μου επιτρέψεις να μην πάρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο καδος που ακριβος να βρεθει στο δασος; Φαΐ τρωνε απο το κυνηγι που κανουν οι ιδιες, αντε στην καλητερη τους κανενας περαστικος μελισσοκομος ή φανταρος να τους δωσει λιγο απο αυτο που τρωει.
Νερο, εχει αφθονο, πολλες πηγες νερου στο συγκεκριμενο μερος.
Αν αρρωστησουν, τα εχεις αφησει σε αγρια κατασταση και θα πρεπει να τα βγαλουν περα μονα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ωωωωω... τι όμορφη ζωή!

Αν αποκτήσεις ποτέ γάτα, εκεί να την πας! Έλα τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Τελικά τα διάβασα όλα τα ποστ.
Εξακολουθώ να είμαι υπέρ της στείρωσης, υπέρ της βοήθειας στα αδέσποτα (στο να τους δίνουμε φαγητό, νερό) και στο να προσπαθούμε να μην διαιωνίζονται οι αντίξοες συνθήκες της ζωής τους.

με την ιδια λογικη γιατι να μην μπορουμε να σκοτωνουμε αστεγους για να μην διαιωνιζονται οι αντιξοες συνθηκες ζωης του και οχι να προσπαθησουμε να χτισουμε μια κοινωνια οπου δε θα υπαρχουν γιατι ολοι θα ειναι μια χαρα.
εκτος βεβαια και αν θεωρουν καποιοι απο δω οτι η ζωη εχει ιεραρχια και τα ζωα βρισκονται σε μια πιο χαμηλη κλιμακα απο τους ανθρωπους .
ειμαι κατα της στειρωσης
υ.γ δεν διαβασα προηγουμενα ποστ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
με την ιδια λογικη γιατι να μην μπορουμε να σκοτωνουμε αστεγους για να μην διαιωνιζονται οι αντιξοες συνθηκες ζωης του και οχι να προσπαθησουμε να χτισουμε μια κοινωνια οπου δε θα υπαρχουν γιατι ολοι θα ειναι μια χαρα.
εκτος βεβαια και αν θεωρουν καποιοι απο δω οτι η ζωη εχει ιεραρχια και τα ζωα βρισκονται σε μια πιο χαμηλη κλιμακα απο τους ανθρωπους .
ειμαι κατα της στειρωσης
υ.γ δεν διαβασα προηγουμενα ποστ:P

Ρόζα μου, είναι λίγο παράλογο αυτό.
Το ίδιο είναι οι άστεγοι και τα αδέσποτα???????/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Ρόζα μου, είναι λίγο παράλογο αυτό.
Το ίδιο είναι οι άστεγοι και τα αδέσποτα???????/
δεν ξερω αυτο σε ρωταω
πως βλεπεις εσυ τη ζωη σε ολες τις μορφες της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Θα σου πω. Ένας άστεγος, είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να έχει ατυχήσει, να του έχουν συμβεί διάφορα, κτλ, και φυσικά έχει πιθανότητες να ορθοποδήσει. Προχθές άκουγα για έναν άστεγο που έγινε εκατομμυριούχος. Άσχετα όμως από αυτές τις ακραίες περιπτώσεις, ένας άστεγος μπορεί να καταφέρει να βρει μια δουλειά, και να αλλαξει η ζωή του.
Δεν είναι το ίδιο, είναι λίγο παράλογο όλο αυτό.

Άσε που μιλάς για την αξία της ζωής. Ποιας ζωής? Της ζωής που ΘΑ γεννιόταν αν το σκυλάκι έκανε σκυλάκια?
Δεν ξέρω, συγγνώμη κιόλας, μου φαίνεται σαν να γράφεις "περί ζωής" χωρίς όμως να καταλαβαίνεις τι γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Θα σου πω. Ένας άστεγος, είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να έχει ατυχήσει, να του έχουν συμβεί διάφορα, κτλ, και φυσικά έχει πιθανότητες να ορθοποδήσει. Προχθές άκουγα για έναν άστεγο που έγινε εκατομμυριούχος. Άσχετα όμως από αυτές τις ακραίες περιπτώσεις, ένας άστεγος μπορεί να καταφέρει να βρει μια δουλειά, και να αλλαξει η ζωή του.
Δεν είναι το ίδιο, είναι λίγο παράλογο όλο αυτό.

Άσε που μιλάς για την αξία της ζωής. Ποιας ζωής? Της ζωής που ΘΑ γεννιόταν αν το σκυλάκι έκανε σκυλάκια?
Δεν ξέρω, συγγνώμη κιόλας, μου φαίνεται σαν να γράφεις "περί ζωής" χωρίς όμως να καταλαβαίνεις τι γράφεις.
με τη λογικη σου κι ενα αδεσποτο μπορει να το βρει καποιος και να το παρει σπιτι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα σου πω. Ένας άστεγος, είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να έχει ατυχήσει, να του έχουν συμβεί διάφορα, κτλ, και φυσικά έχει πιθανότητες να ορθοποδήσει. Προχθές άκουγα για έναν άστεγο που έγινε εκατομμυριούχος. Άσχετα όμως από αυτές τις ακραίες περιπτώσεις, ένας άστεγος μπορεί να καταφέρει να βρει μια δουλειά, και να αλλαξει η ζωή του.
Δεν είναι το ίδιο, είναι λίγο παράλογο όλο αυτό.

Άσε που μιλάς για την αξία της ζωής. Ποιας ζωής? Της ζωής που ΘΑ γεννιόταν αν το σκυλάκι έκανε σκυλάκια?
Δεν ξέρω, συγγνώμη κιόλας, μου φαίνεται σαν να γράφεις "περί ζωής" χωρίς όμως να καταλαβαίνεις τι γράφεις.


Και ενα αδεσποτο ειναι ενα σκυλακι που το βαρεθικε το παιδακι, οι γονεις βαριοντουσαν να το προσεχουν και το πεταξαν στον δρομο. Δεν ατυχισε και αυτο;
Και ξερω πολλα περισσοτερα αδεσποτα που τα μαζεψε καποιος, τα φροντισε και τα αγαπησε, παρα αστεγους που εφτιαξαν την ζωη τους.



Της ζωης των ζωων και της ζωης των ανθρωπων. Προφανος για εσενα ενας ανθρωπος ειναι ανωτερος και συμαντικοτερος απο τα αλλα ζωα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Και ενα αδεσποτο ειναι ενα σκυλακι που το βαρεθικε το παιδακι, οι γονεις βαριοντουσαν να το προσεχουν και το πεταξαν στον δρομο. Δεν ατυχισε και αυτο;
Και ξερω πολλα περισσοτερα αδεσποτα που τα μαζεψε καποιος, τα φροντισε και τα αγαπησε, παρα αστεγους που εφτιαξαν την ζωη τους.



Της ζωης των ζωων και της ζωης των ανθρωπων. Προφανος για εσενα ενας ανθρωπος ειναι ανωτερος και συμαντικοτερος απο τα αλλα ζωα!

Το χω δει να το κάνεις κι αλλού, γι αυτό και δεν σε παρεξηγώ. Προφανώς βγάζεις εύκολα συμπεράσματα.
Ρε παιδια, εγώ ποτέ δεν είπα να θανατώσουμε τα αδέσποτα σκυλάκια.
Πίστεψέ με, δίνω πάααααααρα πολλά χρήματα κάθε μήνα, γιατί έχω ένα σωρό αδέσποτα που ταίζω κάθε μέρα.
Μα κάθε μέρα.
Πάω να παρκάρω στη δουλειά και με περιμένει ένα τσούρμο!
Εγώ λέω, πως αν αυτά τα σκυλάκια/γατάκια γεννήσουν, θα πολλάπλασιαστούν, εγώ δεν θα μπορώ να τα ταίζω όλα, και είμαι σίγουρη ότι δεν θα βρεθούν κι άλλοι άνθρωποι που θα μπορούν να τα ταίσουν (πια δεν έχουν χρήματα να ταίσουν τους εαυτούς τους). Εδώ να καταλάβετε, ήδη με μισούν στη γειτονιά, επειδή τα ταίζω. Και μετά τί θα γίνει? Θα μιλαμε για την αξία της ζωής και θα τα κοιτάμε να πεθαίνουν από ασιτία???

Εκτος αν ξέρεις εσύ ένα τρόπο να τα ταίσουμε. Προφανώς θα χεις πολλά χρήματα και θα μπορείς να τα αναλάβεις. Γιατί αλλιώς το να μιλάς περί ζωής, αλλά να μην μπορείς να την "προστατέψεις", είναι άρες-μάρες κουκουνάρες.
Τί να σου δώσω, λογαριασμό τραπέζης, ή θα μου κόψεις μια επιταγή??????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Εγώ λέω, πως αν αυτά τα σκυλάκια/γατάκια γεννήσουν, θα πολλάπλασιαστούν, εγώ δεν θα μπορώ να τα ταίζω όλα, και είμαι σίγουρη ότι δεν θα βρεθούν κι άλλοι άνθρωποι που θα μπορούν να τα ταίσουν (πια δεν έχουν χρήματα να ταίσουν τους εαυτούς τους). Εδώ να καταλάβετε, ήδη με μισούν στη γειτονιά, επειδή τα ταίζω. Και μετά τί θα γίνει? Θα μιλαμε για την αξία της ζωής και θα τα κοιτάμε να πεθαίνουν από ασιτία???

Αναλάβατε από καλοσύνη ευθύνες παραπάνω απ' ότι σας αναλογούν, σε τέτοιο βαθμό, ώστε να στραφεί η κοινή γνώμη εναντίων σας και να σας μισούν. Αυτό είναι άδικο και το καταλαβαίνω. Ίσως έτσι να δικαιολογείται εν μέρη και η φανατική σας, δογματική θέση υπέρ της στείρωσης χωρίς να αφήνετε ούτε ένα παράθυρο ανοιχτό για μια άλλη εποχή. Η Ρόζα έθεσε το ζήτημα καλύτερα απ' όλους μας: γιατί να μην προσπαθήσουμε να χτίσουμε μια κοινωνία όπου δε θα υπάρχουν άστεγοι κι αδέσποτα γιατί όλοι θα είναι μια χαρά;

Αλλά και πρακτικά να το δούμε, αν αναλαμβάναμε το κόστος να στειρώσουμε όλο αυτό τον τσούρμο σκυλιών και γατιών, πόσο θα μας κόστιζε; :hmm:Θα μου πείτε πάλι "υπάρχουν και φθηνές στειρώσεις", έχει γίνει κάποια επιστημονική μελέτη για τις παρενέργειες αυτών των "φθηνών";

Όλη αυτή η "πρακτικότητα" - με την οποία είμαι αρκετά σκεπτικιστής αλλά αναγκάζομαι να συζητήσω για λόγους συγκατάβασης - προέρχεται απ' την Ηθική Θεωρία του Ωφελιμισμού. Στηριζόμενος σε αυτή, ο Αυστραλός φιλόσοφος Peter Singer έγραψε το 1975 το βιβλίο σταθμός: Animal Liberation. Η βασική αρχή του ήταν ότι οι συμπεριφορές, τα συστήματα, οι δράσεις και οι πρακτικές πρέπει να στηρίζονται στην αρχή της "ελαχιστοποίησης του πόνου" (minimising suffering) σε μια αναστοχαστική προσέγγιση της "μέγιστης ωφέλειας".

Εδώ λοιπόν, ας κάτσει ο καθένας κι ας σκεφτεί πότε το ζώο "πονάει" λιγότερο (σωματικά και ψυχικά). Όταν έχει τα μπαλάκια του ή όταν δεν τα έχει; Όταν μπορεί να ικανοποιήσει την φυσική του ορμή ή όταν είναι κλειδαμπαρωμένο σε ένα σπίτι με την νευρωτική "μαμά" του; Όταν ζει ελεύθερα με την παρέα του ή όταν σέρνεται απ' το λουρί;

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να σταματήσει το πανηγύρι των ζουρλών ανθρώπων που "μισούν" ευαίσθητους φιλόζωους. Αν σταματούσαμε για παράδειγμα να χλαπακιάζουμε κρεατικά σαν αρπακτικά, εκατομμύρια γελάδια ανά τον κόσμο θα υπέφεραν κατά πολύ λιγότερο. Τόσο απλά. Είσαι φιλόζωος; Ελάττωσε ή κόψε μια και καλή το κρέας.



Ενώ λοιπόν υπάρχουν ιδέες για μια αληθινή, ολιστική ζωή, οι εκ USA (κυρίως) ορμώμενοι λαμπεροί "ακτιβιστές", μας λένε: στειρώστε τα ζώα σας και μην ασχολείστε με τα χάρμπουργκερ! :P Αυτή είναι η βιομηχανία της "φιλοζωίας" αλά καρτ, όλα σχεδιασμένα στις επιταγές του συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αναλάβατε από καλοσύνη ευθύνες παραπάνω απ' ότι σας αναλογούν, σε τέτοιο βαθμό, ώστε να στραφεί η κοινή γνώμη εναντίων σας και να σας μισούν. Αυτό είναι άδικο και το καταλαβαίνω. Ίσως έτσι να δικαιολογείται εν μέρη και η φανατική σας, δογματική θέση υπέρ της στείρωσης χωρίς να αφήνετε ούτε ένα παράθυρο ανοιχτό για μια άλλη εποχή.

Πάλι εύκολα συμπεράσματα. Ούτε φανατική, ούτε δογματική είναι η θέση μου.
Εγώ θα προτιμούσα να μην στειρώναμε κανένα ζωάκι.
Να ζούσαμε όλοι μαζί, αρμονικά, και να τρώγαμε από τα αγαθά που έχουμε (αντί να προσπαθούμε να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου).
Μιλάω πρακτικά. Θα γεννηθούν. Οκ, μετά, τί?
Θα τα κοιτάμε που θα ναι χαριτωμένα?
Και το αν με μισούν οι γείτονες στη δουλειά, καθόλου δεν με απασχολεί, ούτε είναι το μαράζι μου αυτό.
Ας με θεωρούν και την τρελλή με τα πολλά σκυλιά.
Η επιβίωσή τους με ενδιαφέρει. Μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Πάλι εύκολα συμπεράσματα. Ούτε φανατική, ούτε δογματική είναι η θέση μου.
Εγώ θα προτιμούσα να μην στειρώναμε κανένα ζωάκι.
Να ζούσαμε όλοι μαζί, αρμονικά, και να τρώγαμε από τα αγαθά που έχουμε (αντί να προσπαθούμε να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου).
Μιλάω πρακτικά. Θα γεννηθούν. Οκ, μετά, τί?
Θα τα κοιτάμε που θα ναι χαριτωμένα?
Και το αν με μισούν οι γείτονες στη δουλειά, καθόλου δεν με απασχολεί, ούτε είναι το μαράζι μου αυτό.
Ας με θεωρούν και την τρελλή με τα πολλά σκυλιά.
Η επιβίωσή τους με ενδιαφέρει. Μόνο αυτό.

Πάλι μιλάω στον πληθυντικό, το παίρνετε προσωπικά. :(

Πρακτικά αυτό που προτείνεις δεν εφαρμόζεται και το ξέρεις. Το κόστος είναι μεγάλο, εδώ λοιπόν πρέπει να καταλάβουμε ότι ένα ζώο δεν είναι ιδιοκτησία. Δεν χρειάζεται να είναι ΔΙΚΟ σου, να έχει λουράκι και κολάρο. Δώσε ότι τροφή μπορείς στα αδέσποτα και αξιοπρέπεια στη ζωή και το θάνατο. Και μόνο η πράξη π.χ. να μαζέψεις ένα σκοτωμένο ζώο και να το θάψεις αντί να το πετάξεις στον κάδο σκουπιδιών, είναι μήνυμα ανθρωπιάς. Μόνο ένας ανώμαλος μπορεί να σε μισήσει γι' αυτό, κι αν υπάρχει ας πεθάνει απ' την κακία του.

Καλύτερα να σε ενδιαφέρει πρώτα η επιβίωση της ψυχή τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Πάλι μιλάω στον πληθυντικό, το παίρνετε προσωπικά. :(

Πρακτικά αυτό που προτείνεις δεν εφαρμόζεται και το ξέρεις. Το κόστος είναι μεγάλο, εδώ λοιπόν πρέπει να καταλάβουμε ότι ένα ζώο δεν είναι ιδιοκτησία. Δεν χρειάζεται να είναι ΔΙΚΟ σου, να έχει λουράκι και κολάρο. Δώσε ότι τροφή μπορείς στα αδέσποτα και αξιοπρέπεια στη ζωή και το θάνατο. Και μόνο η πράξη π.χ. να μαζέψεις ένα σκοτωμένο ζώο και να το θάψεις αντί να το πετάξεις στον κάδο σκουπιδιών, είναι μήνυμα ανθρωπιάς. Μόνο ένας ανώμαλος μπορεί να σε μισήσει γι' αυτό, κι αν υπάρχει ας πεθάνει απ' την κακία του.

Καλύτερα να σε ενδιαφέρει πρώτα η επιβίωση της ψυχή τους...

Συγγνώμη για την παρεξήγηση, νόμιζα ότι πήγαινε αποκλειστικά σ εμένα.
Με ενδιαφέρει η ψυχή τους πάνω απ όλα.
Σήμερα έχω γεννέθλια.
Πλήρωσα 9€ για να πάρω γλυκά, ώστε να κεράσω τους συναδέλφους μου και 83,2 € για να πάρω φαγάκι και αυτά τα κολλάρα που διώχνουν τα μαμούνια να τους φορέσω.
Για ποιον δείχνω να ανησυχώ περισσότερο?
Ποια ζωή δεν έχω σε εκτίμηση?

Παιδιά (γενικά), το πόσο ενδιαφέρεται ο καθένας, το ξέρει μόνο εκείνος.
Θυμάμαι η γιαγιά μου, μου χε πει "Αν δεις άνθρωπο και δεν αγαπάει τα ζώα, τρέξε μακρυά του!".
Το σαράκι που με τρώει κάθε φορά που βρέχει η χιονίζει και δεν μπορώ να τα ζεστάνω όλα, μόνο εγώ το ξέρω.

Γι αυτό, ας έχει ο καθένας τις απόψεις του, κι ας κάνει το καλύτερο που μπορεί με ότι διαθέτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ως ιδιοκτήτρια τριών γάτων (δύο αρσενικών και ενός θηλυκού) θα πω ότι δεν τάσσομαι απόλυτα υπέρ της μιας ή της άλλης άποψης. Πιστεύω ότι -όπως σε όλα τα θέματα- έτσι και σ' αυτό υπάρχει μια μέση οδός. Εγώ δεν έχω στειρώσει ποτέ τις γάτες μου. Ο ένας αρσενικός, όμως, είναι αρκετά ζωηρός και "ψεκάζει" τις κουρτίνες τους επίμαχους μήνες, οπότε θα το σκεφτώ σοβαρά να τον στειρώσω (αν και ξέρω ότι η στείρωση είναι πιθανό να επιφέρει ορμονικές επιπτώσεις). Τα αλλά δύο γατιά μου δεν εκδηλώνουν τέτοιες αντιδράσεις. Δεν βρίσκω, λοιπόν, το λόγο να τα στειρώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top