Στερεότυπα

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γιατί κάποιοι άνθρωποι θέλουν να μένουν κολλημένοι σε πεπαλαιωμενες αποψεις ;

Βρέθηκα πρόσφατα σε κοινωνική υποχρέωση στην οποία βρισκόντουσαν αρκετοί συνάδελφοι (ιατροί), με τους/τις συντροφους τους (κάποιοι/ες ιατροι κάποιοι/ες οχι).

Από 1 συγκεκριμένη κυρία αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας δέχτηκα "συμβουλή" πως ο δικός μου σύντροφος που είναι φυσικοθεραπευτης δεν μπορεί να θεωρηθεί "αντάξιος " , για να χρησιμοποιήσω και την ακριβή λέξη, μιας και δεν είναι το ίδιο η ιατρική και το ίδιο η φυσικοθεραπεία.

Δεν μπόρεσα να της απαντήσω όπως πραγματικά ήθελα 😂
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Γιατί κάποιοι άνθρωποι θέλουν να μένουν κολλημένοι σε πεπαλαιωμενες αποψεις ;

Βρέθηκα πρόσφατα σε κοινωνική υποχρέωση στην οποία βρισκόντουσαν αρκετοί συνάδελφοι (ιατροί), με τους/τις συντροφους τους (κάποιοι/ες ιατροι κάποιοι/ες οχι).

Από 1 συγκεκριμένη κυρία αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας δέχτηκα "συμβουλή" πως ο δικός μου σύντροφος που είναι φυσικοθεραπευτης δεν μπορεί να θεωρηθεί "αντάξιος " , για να χρησιμοποιήσω και την ακριβή λέξη, μιας και δεν είναι το ίδιο η ιατρική και το ίδιο η φυσικοθεραπεία.

Δεν μπόρεσα να της απαντήσω όπως πραγματικά ήθελα 😂
Αν της απαντούσες όμως όπως πραγματικά ήθελες, θα ήταν ακόμη ένα χτύπημα στα θεμέλια αυτών των στερεοτύπων! Δεν θα ήταν;
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Τι να γίνει, στη ζωή συναναστρεφόμαστε και με ζηλόφθονα άτομα, και με κομπλεξικά και με ηλίθια (ή και τα τρία σε ένα). Εγώ πρόσφατα έκανα την αρχή να απομακρυνθώ γιατί σαν καλό ζώον που είμαι δεν είχα καταλάβει τι παίζει (ή ότι παίζει σε τέτοιο βαθμό).
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.
Γιατί κάποιοι άνθρωποι θέλουν να μένουν κολλημένοι σε πεπαλαιωμενες αποψεις ;

Βρέθηκα πρόσφατα σε κοινωνική υποχρέωση στην οποία βρισκόντουσαν αρκετοί συνάδελφοι (ιατροί), με τους/τις συντροφους τους (κάποιοι/ες ιατροι κάποιοι/ες οχι).

Από 1 συγκεκριμένη κυρία αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας δέχτηκα "συμβουλή" πως ο δικός μου σύντροφος που είναι φυσικοθεραπευτης δεν μπορεί να θεωρηθεί "αντάξιος " , για να χρησιμοποιήσω και την ακριβή λέξη, μιας και δεν είναι το ίδιο η ιατρική και το ίδιο η φυσικοθεραπεία.

Δεν μπόρεσα να της απαντήσω όπως πραγματικά ήθελα 😂
Κακώς που δεν απάντησες. Στη θέση σου θα της απαντούσα κάτι του τύπου: «Θεία, ζηλεύεις, ε; Θα' θελες κι εσύ να σου κάνει ...''φυσικοθεραπείες'' τέτοιο μωρό, έτσι; ;)»

(Τρισάθλιες, ελεεινές και μουχλιασμένες αντιλήψεις)
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αν της απαντούσες όμως όπως πραγματικά ήθελες, θα ήταν ακόμη ένα χτύπημα στα θεμέλια αυτών των στερεοτύπων! Δεν θα ήταν;
Δεν νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν αυτήν την αντίληψη θα αλλάξουν ποτέ γνώμη οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν "γροθιά στα θεμέλια "..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι να γίνει, στη ζωή συναναστρεφόμαστε και με ζηλόφθονα άτομα, και με κομπλεξικά και με ηλίθια (ή και τα τρία σε ένα). Εγώ πρόσφατα έκανα την αρχή να απομακρυνθώ γιατί σαν καλό ζώον που είμαι δεν είχα καταλάβει τι παίζει (ή ότι παίζει σε τέτοιο βαθμό).
Πράγματι , υπάρχουν πολλοί, το θέμα όμως είναι ότι αυτά τα άτομα για εμένα τουλάχιστον προέρχονται από τον επαγγελματικό /κοινωνικό μου κύκλο ακόμα και από οικογενειακό και δεν είναι πάντα εύκολο να απομακρυνθεις από αυτό. Είμαι σίγουρη ότι την άποψη αυτής της κυρίας έχουν πολλοί μην πω σχεδόν όλοι της γενιάς αυτής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κακώς που δεν απάντησες. Στη θέση σου θα της απαντούσα κάτι του τύπου: «Θεία, ζηλεύεις, ε; Θα' θελες κι εσύ να σου κάνει ...''φυσικοθεραπείες'' τέτοιο μωρό, έτσι; ;)»

(Τρισάθλιες, ελεεινές και μουχλιασμένες αντιλήψεις)
Χαχαχαχαχα αγαπώ!
Πραγματικά έτσι θα έπρεπε να απαντήσω, αλλά όπως είπα και σε άλλο σχόλιο , νομίζω ότι αυτές οι αντιλήψεις είναι βαθιά ριζωμένες.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω , είναι γιατί θεωρούν ότι πρέπει να επιλέξουμε σύντροφο βάσει ακαδημαϊκού τίτλου
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Γιατί κάποιοι άνθρωποι θέλουν να μένουν κολλημένοι σε πεπαλαιωμενες αποψεις ;

Βρέθηκα πρόσφατα σε κοινωνική υποχρέωση στην οποία βρισκόντουσαν αρκετοί συνάδελφοι (ιατροί), με τους/τις συντροφους τους (κάποιοι/ες ιατροι κάποιοι/ες οχι).

Από 1 συγκεκριμένη κυρία αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας δέχτηκα "συμβουλή" πως ο δικός μου σύντροφος που είναι φυσικοθεραπευτης δεν μπορεί να θεωρηθεί "αντάξιος " , για να χρησιμοποιήσω και την ακριβή λέξη, μιας και δεν είναι το ίδιο η ιατρική και το ίδιο η φυσικοθεραπεία.

Δεν μπόρεσα να της απαντήσω όπως πραγματικά ήθελα
σε καταλαβαινω, μου εχει πει τυπος χωρις να εχει απολυτως καμια ιδεα για το επαγγελμα μου, '' εε σιγα εσεις οι νοσηλευτες τι κανετε πια; θεωρειστε γιαλατζη γιατροι και προσπαθειτε πολυ κιολας για αυτο''
προσωπικα εκατσα και εξηγησα με πολυ ηρεμο τροπο πως κατευθυνουμε εμεις ολη τη φαση, ε κι το βουλωσε ευγενικα.... :) Έπρεπε να απαντησεις, δυστυχως πολλοι βγαζουν κομπλεξ στο τομεα της υγειας για οποιονδηποτε δεν ειναι ιατρος. Εγω απορω ποσο διακοσμητικοι θεωρουν οτι ειμαστε οταν στην ουσια κανουμε ενα τεραστιο μερος της διαδικασιας, ειτε θεραπειας, ειτε φροντιδας, για να κανουν οι ιατροι τη διαγνωση ( και δεν θα πω απλως, γιατι εννοειται σεβομαι τα χρονια που εφαγαν για να φαινεται ''απλα'') αλλα ρε φιλε και εγω καποια αντιληψη εχω για να το αναλαβω ολο αυτο, κι ο φυσιοθεραπευτης καποια αντιληψη εχει για να θεραπευσει αυτα που ειπε ο ορθοπεδικος πχ.

αστο καλο, συγχύστηκα 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Καλά οι φυσικό θεραπευτές καμια φορα βοηθάνε περισσοτερο απο τους ορθοπεδικους ειδικά στο θέμα της αποκατάστασης αλλά για να μην κάνουμε διακρίσεις καθένας έχει την χρησιμότητα του σε κάθε στάδιο της διαδικασίας.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Καλά οι φυσικό θεραπευτές καμια φορα βοηθάνε περισσοτερο απο τους ορθοπεδικους ειδικά στο θέμα της αποκατάστασης αλλά για να μην κάνουμε διακρίσεις καθένας έχει την χρησιμότητα του σε κάθε στάδιο της διαδικασίας.
ειναι τοσο απλο οσο το λες, αλλα το τι εχουμε ακουσει ολοι εμεις που δεν ειμαστε ιατροι, ειτε απο ιατρους ειτε μη, ειναι μεγαλη κουβεντα..
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
σε καταλαβαινω, μου εχει πει τυπος χωρις να εχει απολυτως καμια ιδεα για το επαγγελμα μου, '' εε σιγα εσεις οι νοσηλευτες τι κανετε πια; θεωρειστε γιαλατζη γιατροι και προσπαθειτε πολυ κιολας για αυτο''
προσωπικα εκατσα και εξηγησα με πολυ ηρεμο τροπο πως κατευθυνουμε εμεις ολη τη φαση, ε κι το βουλωσε ευγενικα.... :) Έπρεπε να απαντησεις, δυστυχως πολλοι βγαζουν κομπλεξ στο τομεα της υγειας για οποιονδηποτε δεν ειναι ιατρος. Εγω απορω ποσο διακοσμητικοι θεωρουν οτι ειμαστε οταν στην ουσια κανουμε ενα τεραστιο μερος της διαδικασιας, ειτε θεραπειας, ειτε φροντιδας, για να κανουν οι ιατροι τη διαγνωση ( και δεν θα πω απλως, γιατι εννοειται σεβομαι τα χρονια που εφαγαν για να φαινεται ''απλα'') αλλα ρε φιλε και εγω καποια αντιληψη εχω για να το αναλαβω ολο αυτο, κι ο φυσιοθεραπευτης καποια αντιληψη εχει για να θεραπευσει αυτα που ειπε ο ορθοπεδικος πχ.

αστο καλο, συγχύστηκα 😂
Σε καταλαβαίνω, ειδικά με τη νοσηλευτική υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ στις επιστήμες υγείας.
Πραγματικά Όμως αυτό που αδυνατώ να συλλάβω είναι το εξής.
Εγώ επέλεξα να γινω ιατρός, μπράβο μου, είμαι άξια για τον κόπο μου και αυτό που κατάφερα για τον εαυτό μου.
Για Ποιο λόγο πρέπει το τι επέλεξα εγώ να κάνω στα επαγγελματικά μου θα πρέπει να αποτελέσει οδηγό επιλογής συντρόφου;
Προσωπικά και στη σχολή και εκτός Δεν έτυχε να συναντήσω κάποιον που να μου κάνει.
Έτυχε να μου κάνει ο συγκεκριμένος. Ναι Δεν είναι γιατρός , αλλά γιατί πρέπει να είναι; 😂 μου δίνει εμένα εξτρα αξία αν είναι και αυτός;
Για να τον επέλεξα προφανώς πληροί κάποια δικά μου κριτήρια. Ήμαρτον
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Έπρεπε να της πεις... Ειναι doctor love με ειδίκευση sex doctor.

Να την αφήσεις την μιλφαρα παγωτο.

😄😄
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω, ειδικά με τη νοσηλευτική υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ στις επιστήμες υγείας.
Πραγματικά Όμως αυτό που αδυνατώ να συλλάβω είναι το εξής.
Εγώ επέλεξα να γινω ιατρός, μπράβο μου, είμαι άξια για τον κόπο μου και αυτό που κατάφερα για τον εαυτό μου.
Για Ποιο λόγο πρέπει το τι επέλεξα εγώ να κάνω στα επαγγελματικά μου θα πρέπει να αποτελέσει οδηγό επιλογής συντρόφου;
Προσωπικά και στη σχολή και εκτός Δεν έτυχε να συναντήσω κάποιον που να μου κάνει.
Έτυχε να μου κάνει ο συγκεκριμένος. Ναι Δεν είναι γιατρός , αλλά γιατί πρέπει να είναι; 😂 μου δίνει εμένα εξτρα αξία αν είναι και αυτός;
Για να τον επέλεξα προφανώς πληροί κάποια δικά μου κριτήρια. Ήμαρτον
συγγνωμη ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ; εμενα η σχεση μου ειναι ναυτικος, τι σημαινει αυτο πρεπει να τα παρατησω ολα σα τη βουγιουκλακη με τον παπαμιχαηλ;

προφανως αυτο οποιος στο ειπε, το ειπε οτι και καλα εριξες την αξια σου για τον συντροφο σου. Αυτοι οι ανθρωποι ομως θα βρουν ενα σωρο απλα και μονο για να βγαλουν το φαρμακι τους. Κι πολυ ασχοληθηκες!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,292 μηνύματα.
Πες της "οταν θα πλακώσουν οι υγρασίες και θα σε πιάσουν τα αρθριτικά, θα ευχόσουν να είχες εναν σαν τον δικό μου θείτσα".

Τι γλωσσούδες ρε πούστη μου, πιασανε μια καρέκλα και φτυνουν τους άλλους.

Μη δινετε σημασία ρε σεις. Κομπλεξικοί.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
συγγνωμη ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ; εμενα η σχεση μου ειναι ναυτικος, τι σημαινει αυτο πρεπει να τα παρατησω ολα σα τη βουγιουκλακη με τον παπαμιχαηλ;

προφανως αυτο οποιος στο ειπε, το ειπε οτι και καλα εριξες την αξια σου για τον συντροφο σου. Αυτοι οι ανθρωποι ομως θα βρουν ενα σωρο απλα και μονο για να βγαλουν το φαρμακι τους. Κι πολυ ασχοληθηκες!
Μα στα ίσα μου το είπε αυτό 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πες της "οταν θα πλακώσουν οι υγρασίες και θα σε πιάσουν τα αρθριτικά, θα ευχόσουν να είχες εναν σαν τον δικό μου θείτσα".

Τι γλωσσούδες ρε πούστη μου, πιασανε μια καρέκλα και φτυνουν τους άλλους.

Μη δινετε σημασία ρε σεις. Κομπλεξικοί.
Πες το ψέματα 😂
Καλά θα ήταν όμως να είναι μόνο αυτή, δυστυχώς δεν είναι.
Και υπάρχει και μεγάλη άγνοια Όχι μόνο για τη φυσικοθεραπεια (γιατί Η δική της γενιά θεωρεί ότι είναι μόνο μασάζ) αλλά και για αλλα επαγγέλματα επειδή στη δική τους εποχή δεν υπήρχαν ή δεν υπήρχαν στη μορφή που υπάρχουν τώρα .

Το ποιντ για εμένα είναι, ότι βαριέμαι να εξηγήσω στον καθένα ότι δεν Ρίχνω την αξία μου και τον κόπο μου ( γιατί αυτό μου είπε) με αυτή μου την επιλογή , ίσα ίσα είμαι με αυτόν που γουστάρω και θαυμάζω για το μυαλό και το χαρακτήρα του.
Για αυτούς πάντα θα είναι γιατρός - πολιτικός μηχανικός-αρχιτέκτονας - δικηγόρος και οι υπόλοιποι βούρκος 😂😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Πράγματι , υπάρχουν πολλοί, το θέμα όμως είναι ότι αυτά τα άτομα για εμένα τουλάχιστον προέρχονται από τον επαγγελματικό /κοινωνικό μου κύκλο ακόμα και από οικογενειακό και δεν είναι πάντα εύκολο να απομακρυνθεις από αυτό. Είμαι σίγουρη ότι την άποψη αυτής της κυρίας έχουν πολλοί μην πω σχεδόν όλοι της γενιάς αυτής.

Μια καλημέρα και μια καλησπέρα, όχι πολλά πολλά. Ο,τι και να πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου!
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Προφανώς :laugh: .
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί προβληματίζεστε, εκνευρίζεστε, θυμώνετε, χαλάτε την ζαχαρένια σας κτλ.
Θα αλλάξουν νοοτροπία; ΄Οχι. Θα αλλάξετε εσείς; ΄Οχι.
Τακτοποιημένα τα έχουν αυτοί μέσα τους, τακτοποιημένα τα έχετε και σεις.

Βρήκατε έναν άνθρωπο που καλύπτει τα "θέλω" σας;
Βρήκατε έναν άνθρωπο που συμπορεύεστε στην ζωή έτσι όπως σας αρέσει;
End of story.

Σε περιπτώσεις αδιακρισίας, απαντήσεις του τύπου "επειδή εγώ έτσι το καταλαβαίνω", "επειδή εμένα έτσι μου αρέσει", "επειδή η νέα γενιά αξιολογεί πρωταρχικά διαφορετικά χαρακτηριστικά απ΄ο,τι η δική σας" κτλ, αρκούν για να καταπιούν την γλώσσα τους.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,267 μηνύματα.
211850431_4342491825782822_3271901872441493812_n.jpg
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Και εντελώς γραμμένους να τους έχεις μπορεί να έρθει μια στιγμή που θα σε ενοχλήσει η βλακεία που θα πουν. Το ξέρεις ότι δεν αξίζει αλλά μπορεί να συμβεί.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.
Και εντελώς γραμμένους να τους έχεις μπορεί να έρθει μια στιγμή που θα σε ενοχλήσει η βλακεία που θα πουν. Το ξέρεις ότι δεν αξίζει αλλά μπορεί να συμβεί.
Δεν περνάει πλέον τίποτα το firewall μου, καλή μου.
Αναβαθμίστε και το δικό σας για να ξενοιάσετε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top