Στεφάνια στις κηδείες

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Τιποτα. Αλλα δε μου απαντησες. Τωρα λεμε γιατι να βαλεις. Οχι γιατι να μην βαλεις. Δε πρεπει να κανεις κατι επειδη δε βρισκεις λογο να ΜΗΝ το κανεις. Πρεπει να κανεις κατι επειδη βρισκεις λογο Να το κανεις. Δε ξερω αν με καταλαβαινεις.

Eκεινη τη στιγμη της ταφης οχι. Αλλα αν πας εσυ σε κηδεια αλλου και δε δεις λουλουδια , κατι αρνητικο θα σκεφτεις , ετσι δεν ειναι ; Μα την τσιγκουνια, μα οτι δεν τιμα το νεκρο κλπ.

θα σου απαντησω για να μην εχεις να λες:P

οχι βεβαια δεν συμαινει οτι δεν την τειμω αλλα σου ξανα λεω ειναι απο τα λιγα ποια που μπορω να κανω...κ δεν το κανω χωρις να ξερω γιατι το κανω...

κ βεβαιος ΟΧΙ δεν προκετε να σχολιασω γιατι δεν υπηρχαν λουλουδια γουστο τους καπελο τους:santa: ... ουτε που θα το παρατηρουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Απευθυνομουν στη Ρουμανα, οχι σε εσενα προσωπικα.
το ξέρω αλλά γενικά νομίζω ότι η ερώτηση μπορούσε να απαντηθεί απ όλους (Δεν κατάλαβα λάθος ε? :P)


thats just the surface. Shall we dig ?
δεν θα ήταν κακό....
το έχω και πολύ πρόσφατο και νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω με μεγάλη ακρίβεια για τα συναισθήματα μου. Το γιατί και το πως ήθελα να είναι η τελετή, τα στεφάνια, το μνήμα εν συνεχεία...

Τωρα λεμε γιατι να βαλεις. Οχι γιατι να μην βαλεις. Δε πρεπει να κανεις κατι επειδη δε βρισκεις λογο να ΜΗΝ το κανεις. Πρεπει να κανεις κατι επειδη βρισκεις λογο Να το κανεις. Δε ξερω αν με καταλαβαινεις.
Ξέρω ότι εδώ απευθύνεσαι στην Κακερλάκ αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω για να γράψω.. :P


Τα λουλούδια που ακολουθούν τον νεκρό δεν ξεκίνησαν για να κάνουν τους ανθοπώληδες πιο πλούσιους...
Ξεκίνησαν για να κόβουν την "μυρωδιά" του νεκρού... για να υπάρχει τριγύρω η μυρωδιά των λουλουδιών κι όχι του πτώματος.
Εν συνεχεία βέβαια, και στα δικά μας χρόνια, ίσως να μην υπάρχει αυτή η αναγκαιότητα για πρακτικούς λόγους αλλά έχει παραμείνει σαν έθιμο ίσως.
Όταν επέλεξα να δώσω ένα 50άρικο για το στεφάνι της μαμάς μου κι άλλο ένα 50άρικο για την φιλανθρωπία στο όνομα της μαμάς μου, το έκανα με χαρά...
Το στεφάνι που της έδινε η κόρη της, αυτό το δικό μου στεφάνι, ήταν το τελευταίο μου "δώρο"
Και θα μου πεις... μα καλά, δεν έχεις ξαναπάει λουλούδια στη μαμά σου?
όχι... απλά φυτέψαμε δυο τριανταφυλλιές στον τάφο της

Σχεδίασα μόνη μου το σχέδιο του τάφου και δεν χρησιμοποιήσαμε γραφείο...
Δεν βάλαμε τα μάρμαρα που συνηθίζουν αλλά πέτρα καρύστου...
χτίσαμε με τα χέρια μας πέτρες απ την Σαντορίνη το αγαπημένο της νησί στο κεφαλάρι της και βάλαμε εκεί τον σταυρό της τον "για τα μάτια του κόσμου"

Ολα αυτά... είναι ο φόρος τιμής που αποδώσαμε στη μητέρα μου γιατί έτσι νιώσαμε κι έτσι κάναμε.
Είμαστε πολύ περήφανοι που ο τάφος της ξεχωρίζει μέσα στους άλλους με τα λευκά μάρμαρα....
Είμαστε πολύ περήφανοι που ο σχεδιασμός του έγινε από μένα κι ας πονούσα αφόρητα όταν το έκανα.
Κάθε που πηγαίνουμε στον τάφο της και τον πλένουμε και τον γυαλίζουμε... για μας το κάνουμε... εμείς θέλουμε να τον βλέπουμε περιποιημένο... να θυμόμαστε ότι "Δεν την ξεχάσαμε" ..."δεν την παραπετάξαμε"...
Χαμογελάγαμε σαν μωρά όταν μέσα στην κάσα της φορούσε το αγαπημένο της φόρεμα και ας μην ένοιωθε τίποτα η ίδια καθότι νεκρή.

Ναι όλα αυτά γίνανε για να νιώθουμε εμείς καλά ότι κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε για να τιμήσουμε το κουφάρι της.
Την ψυχή της εξακολουθούμε και θα εξακολουθούμε να το τιμάμε καθημερινά με τις πράξεις μας. Με το τι είδους άνθρωποι είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
:'( :'( :'( κουε μου η μαμα σου θα πρεπει να ειναι πολυ περιφανη για την κορη της κ να σε κοιταζει κ να σε θαυμαζει....


λοριεν δεν εχω τι αλλο να πω.. με καλυψε η κουε για μια ακομα φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
το ξέρω αλλά γενικά νομίζω ότι η ερώτηση μπορούσε να απαντηθεί απ όλους (Δεν κατάλαβα λάθος ε? :P)
Οφ κορς, απλα μην παρεξηγηθω.

δεν θα ήταν κακό....
το έχω και πολύ πρόσφατο και νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω με μεγάλη ακρίβεια για τα συναισθήματα μου. Το γιατί και το πως ήθελα να είναι η τελετή, τα στεφάνια, το μνήμα εν συνεχεία...
Δεν εννουσα για τη δικη σου περιπτωση συγκεκριμενα, (που μπορει να μην εμπιπτει στο μεσο ορο), αλλα κι αυτο γινεται :)

Ξέρω ότι εδώ απευθύνεσαι στην Κακερλάκ αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω για να γράψω.. :P
Μπαυ ολ μινς

Λοιπον, μην κανω quote ολο το κειμενο, δε χρειαζεται. Τελικα οπως το πα. δεν ανηκεις στο μεσο ορο. Ποσα ατομα φτιαχνουν ταφο και σχεδιο και υλικα μονοι τους ; Ελαχιστα. Αυτο που κανατε ειναι πολυ ομορφο και μπραβο σας.
Υπαρχουν οπως το σκεφτομαι 3 ας πουμε σταδια τιμης του νεκρου. Το πρωτο και βασικοτερο, ειναι το τελευταιο που ανεφερες. Να τον τιμας με το ποιος εισαι. Το 2ο ειναι να τιμησεις το σωμα του (και ο καλυτερος τροπος μαλλον ειναι αυτος που κανατε). Το τριτο παλι αφορα το σωμα του, αλλα δε γινεται τοσο επειδη νιωθουμε καλα και το κανουμε, αλλα το κανουμε για να μη νιωσουμε ασχημα και για να μην μας κακομελετησει ο περιγυρος.

Απο τα 3, το 1ο μονο πραγματικα τιμα τον ανθρωπο αυτον. Τα αλλα 2 αφορουν το σωμα και το να νιωσουμε εμεις καλα και να διατηρησουμε το ιματζ μας. Οσο καλη κηδεια και να κανεις, αμα στη ζωη σου κανεις μ******ς , ο κοσμος θα λεει οτι ατιμας τους γονεις σου. Δε θα λεει "ε νταξει μωρε, δεν πειραζει, τους εκανε και γ***ω της κηδειες ομως" :P

Σιγουρα ειναι ωραιο να μην νιωθουμε οτι "παρατησαμε" τον γονιο.Ισως ολα εχουν ενα οριο ομως. Αλλο να ριξουμε ενα λουλουδι, να πηγαινουμε να φροντιζουμε που και που τον ταφο και αλλο να ξοδευονται ενεργεια και χρηματα σε υπερβολες και για λογους που πηγαζουν απο κενα εθιμα και κοινωνικα "πρεπει". Απλα κανω σκεψεις. Η αγαπημενη μου ερωτηση ειναι η κοσμολογικη ερωτηση "γιατι" :)

kareklak , θα σε στενοχωρησω ισως, αλλα πιστευω οτι ευκολα καλυπτεσαι :P

Και που ξερετε. Ισως αν μας βλεπουν απο ψηλα μερικοι νεκροι να φωναζουν "Δωσε τα λεφτα του στεφανιου σε κανα παιδακι να φαει ρεεεεε !!! "

Ακουμε ομως ;
Ή βυθιζομαστε στην ανακουφιση οτι καναμε αυτο που "επρεπε" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
αχ παιδιά....
δεν μπορείτε να φανταστείτε πως είναι να κηδεύεις δικό σου άνθρωπο....
θες να είναι όλα όμορφα, τα καλύτερα....άσχετα που κάποιοι έξυπνοι το εκμεταλλεύονται αυτό....
είναι η τιμή που προσπαθείς να αποδώσεις στον νεκρό....
δεν έχει σημασία αν είναι μεγάλοι οι άνθρωποι και να έχουν κολλημένο μυαλό για να δώσουν στεφάνι....
Κηδεία χωρίς λουλούδια είναι σαν νύφη χωρίς ανθοδέσμη....

Συμφωνώ

Μπορείς να μαζέψεις χρήματα για φιλανθρωπία, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει σαν παράδοση και που το κάνουν όλοι, εκείνη τη στιγμή δεν θα σου πάει καρδιά να μην πληρώσεις το στεφάνι γιατί θα νιώθεις έχεις παραμελήσει τον νεκρό.

Όσο για τα γράμματα στα bold οι νεκροθάφτες και τα γραφεία τελετών φτιάχνουν τεράστιες περιουσίες! Μιλάμε 5.500 ευρώ για μία κηδεία! Και εκείνη την ώρα δεν δίνει κανένας σημασία, ούτε και τώρα αν τους πεις οτι τότε είχαμε ξοδέψει τόσα. Θα σου πουν οτι θα ξόδευαν και περισσότερα και έτσι είναι. Πατάνε τις πληγές τα κοράκια.

Και γι'αυτό που έγραψε χαρακτηριστικά ο tr(θα το σκοτώσω) οτι ύστερα βλέπεις τους νεκροθάφτες να τα πετάνε, δεν είναι το μόνο ανέντιμο προς τον νεκρό που κάνουν. Έχω πετύχει νεκροφόρα στο δρόμο, με φέρετρο να γκαζώνει κανονικά. Ενώ ως είναι γνωστό η νεκροφόρα πρέπει να πηγαίνει αργά με το φέρετρο ως ένδειξη τιμής στο πρόσωπο του νεκρού..

Ναι μεν είναι παραδόσεις, αλλά επειδή το έχω περάσει με αγαπημένο μου πρόσωπο, υπάρχουν μέσα μου και θα χτυπούσα το νεκροθάφτη αν γκάζωνε με το φέρετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Οφ κορς, απλα μην παρεξηγηθω.

kareklak , θα σε στενοχωρησω ισως, αλλα πιστευω οτι ευκολα καλυπτεσαι :P

Και που ξερετε. Ισως αν μας βλεπουν απο ψηλα μερικοι νεκροι να φωναζουν "Δωσε τα λεφτα του στεφανιου σε κανα παιδακι να φαει ρεεεεε !!! "

δεν το νομιζω... εκτος αν εννοεις οτι η κουε με πειθει αυτο μπορει γιατι συνηθος συμφωνω μαζι της κ ας μην μπορω να τα εκφρασω οπως εκεινη,,,,
κ αν ειναι ετσι εσυ πως δεν με επεισες??????:D

κ που ξερεις αν καποιος νεκρος δεν πει " αυτος δεν μου εφερε ουτε εν λουλουδακι...":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κ που ξερεις αν καποιος νεκρος δεν πει " αυτος δεν μου εφερε ουτε εν λουλουδακι...":P
Γιατι αν αντι για στεφανι , ταισεις ενα παιδακι που δεν εχει να φαει, δεν υπαρχει περιπτωση απο ψηλα να σκεφτει "α δε μου φερε λουλουδακι". Αν το σκεφτει αυτο, τοτε αστα να πανε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Γιατι αν αντι για στεφανι , ταισεις ενα παιδακι που δεν εχει να φαει, δεν υπαρχει περιπτωση απο ψηλα να σκεφτει "α δε μου φερε λουλουδακι". Αν το σκεφτει αυτο, τοτε αστα να πανε....
πλακα εκανα:( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κ αν ειναι ετσι εσυ πως δεν με επεισες??????
Επειδη ειπες αυτο, νομιζα οτι δεν συμφωνεις μαζι μου, γιαυτο δε το καταλαβα σαν αστειο.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
αλλο λεω αλλο λες.... δεν μου απαντησες για αυτο που ειπα για το τι λενε οι νεκροι???? κ εγω σου λεω οτι εκανα πλακα σε αυτο....


στο οτι εσυ δεν με επεισες δεν εκανα πλακα οχι....εκει δεν μου απαντησες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν συμφωνεις οτι ειναι καλυτερο να δωσεις τα χρηματα σου σε φιλανθρωπιες, αντι για υπερβολες κηδειων, τοτε ηδη σε εχω πεισει.

Αν οχι, ειναι μαλλον θεμα αρχων, προτεραιωτητων, αντιληψης , κρισης κλπ και δε θα σε πεισω ετσι κι αλλιως.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάνος1

Νεοφερμένος

Ο Μάνος1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο καθένας θα κάνει την τελετή με όσα χρήματα διαθέτει. Το δυσάρεστο του γεγονότος του θανάτου είναι αυτό που κάνει αντιπαθητικές τις διάφορες εκδηλώσεις προς τον εκλιπόντα. Για παράδειγμα, το ίδιο δεν έχει ειπωθεί ποτέ σε ένα γάμο, δηλαδή να δώσουν χρήματα αντί για στολισμούς σε φιλανθρωπίες. Άλλωστε φιλανθρωπία αποτελεί το γεγονός οτι προσφέροντας ένα στεφάνι σε μια κηδεία, τα 50 ευρώ που θα στοιχίσει π.χ. , δε θα μπουν στην τσέπη ενός, αλλά θα ζήσουν από αυτά οι οικογένειες όλων όσων ασχολούνται: καλλιέργεια, συγκομιδή, μεταφορά, χονδρέμπορος, ανθοπώλης, υπάλοιλοι, διακοσμητής, ξυλουργός, τυπογράφος και ακόμη άλλοι που εμπλέκονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θάνατος...λουλούδια...φιλανθρωπία και το "τι θα πει ο κόσμος", συνθέτουν μαζί, θαρρώ, την πιο "σατανική υποκρισία", απέναντι στους υπόλοιπους ζωντανούς, από ένα ελάχιστο υποσύνολό τους, που είναι οι "όντως πενθούντες"...συγνώμη, για το αιρετικό...αλλά να, σκέφτομαι και τους νεκρούς, που τους έλαχε να μην μπουν καν σε τάφο:π.χ. νεκροί από πείνα στις ερημιές της Αφρικής και παρόμοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrioss

Νεοφερμένος

Ο Αποκλείεται να το μάθεις. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Θεολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πεταμένα λεφτά τα στεφάνια και οι πολυέξοδοι εντυπωσιασμοί κάποιων κηδειών.Αν θέλει κάποιος να κάνει κάτι για τον απελθών συγγενή ή φίλο του,ας κάνει στην μνήμη του μία δωρεά σε ορφανοτροφείο ή γηροκομείο ή σε φτωχή εκκλησία μικρού χωριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Και που ξερετε. Ισως αν μας βλεπουν απο ψηλα μερικοι νεκροι να φωναζουν "Δωσε τα λεφτα του στεφανιου σε κανα παιδακι να φαει ρεεεεε !!! " Ακουμε ομως ;
Τις φωνές των...νεκρών? Δεν χρειάζεται, δίνουμε τα λεφτά του στεφανιού για να φάνε τα παιδάκια των κατασκευαστών του.
Αν θες να ταΐσεις γενικώς πεινασμένα παιδάκια πρέπει να περιμένεις πρώτα να πεθάνει κάποιος?
Έλεος με την υποκρισία ρεεεεε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πολύ καλό αυτο που λες οτι κανουν στην Σκωτια,αν οντως αληθευει μπραβο τους!!
Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα να γινει κατι παρομοιο και εδω στην ελλαδα αλλα.....στην ελλαδα ζουμε δεν χρειαζεται να περιμενουμε και πολλα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω θα θελα οταν πεθανω να με καψουνε, γινεται αυτο εδω; Μηπως δεν ειναι χριστιανικο; Δεν εχω ιδεα..
Απλως το να γινεσαι σκονη μου φαινεται καλυτερο απο το να σε τρωνε τα σκουληκακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Γιατι τα σκουλικακια δεν εχουν ψιχυ?
εγω θαλεγα να βρεθει τεχνολογια να κανουν τα πτωματα σαν τον λενιν και να τα βαζουν σε ομαδικους ταφους να υπαρχουν για παντα!

ΠΑραλληλα να πεσει ο χριστιανισμος και ανασταση σωματος και να ανεβει ο θανατος σωματος και η μετεμψυχωση των Ελληνων!vive paganism and pride!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω θα θελα οταν πεθανω να με καψουνε, γινεται αυτο εδω; Μηπως δεν ειναι χριστιανικο; Δεν εχω ιδεα..
Απλως το να γινεσαι σκονη μου φαινεται καλυτερο απο το να σε τρωνε τα σκουληκακια...

Γιατί σε νοιάζει τι θα γίνει το σώμα σου? Δεν θα είσαι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Παιζει να μην ειναι και πουθενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top