Στην οικιακή βιβλιοθήκη

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
  1. Πόσο σημαντική είναι για εσάς η οικιακή βιβλιοθήκη;
  2. Έχετε καταμετρήσει τα βιβλία σας;
  3. Τα διατηρείτε σε καλή κατάσταση;
  4. Ποιες είναι οι κύριες θεματικές κατηγορίες τους;
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
  1. Πόσο σημαντική είναι για εσάς η οικιακή βιβλιοθήκη;
  2. Έχετε καταμετρήσει τα βιβλία σας;
  3. Τα διατηρείτε σε καλή κατάσταση;
  4. Ποιες είναι οι κύριες θεματικές κατηγορίες τους;

Είναι σημαντική. Πάνω από 100. Ναι. Το χαρτί κρατάει καιρό if properly stored.

Τεχνολογικά-επιστημονική φαντασία-κάποια σχολικά-συλλογή κόμιξ- η Καινή διαθήκη.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
  1. Πόσο σημαντική είναι για εσάς η οικιακή βιβλιοθήκη;
  2. Έχετε καταμετρήσει τα βιβλία σας;
  3. Τα διατηρείτε σε καλή κατάσταση;
  4. Ποιες είναι οι κύριες θεματικές κατηγορίες τους;
Παρα πολύ σημαντική. Στόχος μου είναι να έχω πολλά βιβλία στο σπίτι μου.
Περίπου στα 180 διαθέτω δικά μου.
Σχετικά σε καλή κατάσταση με εξαίρεση κάποια ακαδημαϊκά που έχουν φθαρεί λόγω της χρήσης τους.
Δημόσια Υγεία -Ιατρικη- αστυνομικά θρίλερ-Βιογραφιες-Φιλοσοφια-Ιστορια.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Στο πατρικό μου πάρα πολλά, έχουμε 10 βιβλιοθήκες(οι γονείς μου φιλόλογοι). Κοντά 3 με 5 χιλιάδες υποθέτω.

Στην Αθήνα έχω επίσης πολλά(κάπου 300) και δεν έχω που να τα βάλω. Όλο λέω θα αρχίσω να δανείζομαι από βιβλιοθήκες, αλλά όταν πετυχαίνω καλές προσφορές(στην Ακαδημίας και στα Εξάρχεια έχει περίπτερα με πολλά βιβλία διαμάντια με 1-2 ευρώ) δεν μπορώ να αντισταθώ.

Κυρίως ιστορικά, φιλοσοφικά, νομικά, γλωσσολογία, αστυνομικά και φαντασίας.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Δυστυχώς, με τόσα νομικά βιβλία και περιοδικά που είναι γεμάτο το σπίτι μου πολλά από τα υπόλοιπα βιβλία μου έχω αναγκαστεί να τα στείλω στο πατρικό μου. Δεν τα έχω μετρήσει, λογικά πρέπει να έχω κρατήσει γύρω στα 100. Σχεδόν αποκλειστικά λογοτεχνικά είναι. Έχω και λίγα βιβλία ψυχολογίας. Ναι, προσπαθώ να τα κρατάω σε καλή κατάσταση.


Συγγνώμη, δεν μπορούσα ν'αντισταθώ! :bleh:
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
  1. Υποθέτω ότι χρειαζόμαι μία περισσότερο συμπαγή βιβλιοθήκη.
  2. Εκτιμώ ότι δεν διαθέτω περισσότερα από 100 βιβλία.
  3. Πολλά εξώφυλλα δυστυχώς έχουν φθαρεί.
  4. Επιθυμώ να δημιουργήσω μία νέα συλλογή, αποτελούμενη κυρίως από τίτλους ποίησης και εικονογραφήγησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
  1. Υποθέτω ότι χρειαζόμαι μία περισσότερο συμπαγή βιβλιοθήκη.
  2. Εκτιμώ ότι δεν διαθέτω περισσότερα από 100 βιβλία.
  3. Πολλά εξώφυλλα δυστυχώς έχουν φθαρεί.
  4. Επιθυμώ να δημιουργήσω μία νέα συλλογή, αποτελούμενη κυρίως από τίτλους ποίησης και εικονογραφήγησης.

Πρέπει να βρεις πρώτα τον κατάλληλο χώρο για να την τοποθετήσεις.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Τι είδους βιβλιοθήκη έχετε παιδιά; Από τι υλικο; Στιβαρο μασιφ ξύλο ή μοριοσανιδα και mdf;
Έχω ποσα βιβλία που δεν έχω πού να τα βάλω (αρκετά από το πανεπιστήμιο) και σκέφτομαι σοβαρά για μια καλή επένδυση σε βιβλιοθήκη να μου μείνει στο πατρικό μου.

Όπως και να το κάνουμε δεν μπορώ να αντισταθώ στην τυπου κλασική βιβλιοθήκη καφε απο ξύλο, κάτι μοντέρνα στιλ από μεταλλο και με κενά στο πλάι δε με τραβάνε. Θέλω αντοχή, να κρατάει αρκετό βάρος το ράφι, να μείνει δεκαετίες.

Έχω δει κάτι καταπληκτικες βιβλιοθήκες στο ikea που λέγονται σειρά Billy, Hemnes και Kallax, έχετε καθόλου εμπειρία με κατι τετοιο; Είναι ακριβές και αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα λεφτά τους. Από ikea τα επιπλα ειναι αξιόπιστα σε ποιότητα; Τα MDF και μοριοσανιδα αντεχουν ή να τα αποφυγω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Τι είδους βιβλιοθήκη έχετε παιδιά; Από τι υλικο; Στιβαρο μασιφ ξύλο ή μοριοσανιδα και mdf;
Έχω ποσα βιβλία που δεν έχω πού να τα βάλω (αρκετά από το πανεπιστήμιο) και σκέφτομαι σοβαρά για μια καλή επένδυση σε βιβλιοθήκη να μου μείνει στο πατρικό μου.

Όπως και να το κάνουμε δεν μπορώ να αντισταθώ στην τυπου κλασική βιβλιοθήκη καφε απο ξύλο, κάτι μοντέρνα στιλ από μεταλλο και με κενά στο πλάι δε με τραβάνε. Θέλω αντοχή, να κρατάει αρκετό βάρος το ράφι, να μείνει δεκαετίες.

Έχω δει κάτι καταπληκτικες βιβλιοθήκες στο ikea που λέγονται σειρά Billy, Hemnes και Kallax, έχετε καθόλου εμπειρία με κατι τετοιο; Είναι ακριβές και αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα λεφτά τους. Από ikea τα επιπλα ειναι αξιόπιστα σε ποιότητα; Τα MDF και μοριοσανιδα αντεχουν ή να τα αποφυγω;
Τα παντα ειναι μοριοσανιδα..το θεμα ειναι η ποιοτητα της.
Οτι παιρεις απο ικεα και ειναι φτηνο ειναι για τον κουβα
Οτι ειναι ακριβο δεν ειναι αξιοπιστο αντοχης διοτι το συναρμολογεις εσυ και δεν εχει κολλα αναμεσα στις ενωσεις μονο βιδες και ειναι και ακριβοτερο απο αναλογο συναρμολογημενο.
Και που ειναι τα καλα και φτηνα?...δεν ξερω..γκουκλαρε για κανενα μερακλη.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα παλιό έπιπλο μαύρο αλλά μ' αρέσει. Το έχω συνηθίσει.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τι είδους βιβλιοθήκη έχετε παιδιά; Από τι υλικο; Στιβαρο μασιφ ξύλο ή μοριοσανιδα και mdf;
Έχω ποσα βιβλία που δεν έχω πού να τα βάλω (αρκετά από το πανεπιστήμιο) και σκέφτομαι σοβαρά για μια καλή επένδυση σε βιβλιοθήκη να μου μείνει στο πατρικό μου.

Όπως και να το κάνουμε δεν μπορώ να αντισταθώ στην τυπου κλασική βιβλιοθήκη καφε απο ξύλο, κάτι μοντέρνα στιλ από μεταλλο και με κενά στο πλάι δε με τραβάνε. Θέλω αντοχή, να κρατάει αρκετό βάρος το ράφι, να μείνει δεκαετίες.

Έχω δει κάτι καταπληκτικες βιβλιοθήκες στο ikea που λέγονται σειρά Billy, Hemnes και Kallax, έχετε καθόλου εμπειρία με κατι τετοιο; Είναι ακριβές και αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα λεφτά τους. Από ikea τα επιπλα ειναι αξιόπιστα σε ποιότητα; Τα MDF και μοριοσανιδα αντεχουν ή να τα αποφυγω;
Καλά γενικώς δεν σπάνε. Και εγώ έχω τύπου τις φτηνότερες, αλλά πιο πολύ οι μετακομίσεις τις έφαγαν, να τις λύνω να τις δένω, να τις σέρνω, αλλά βάρος αντέχουν . Αν και σκέφτομαι και εγώ τελευταία να πάρω τίποτα άλλο , γιατί στο τέλος θα γκρεμιστούν έτσι όπως τις βλέπω .

Να πας να δεις τα ξύλα από κοντά καλύτερα παρά από ίντερνετ , φαίνεται ποιο ξύλο είναι καλό και ποιο θα ξεφτίσει ή ποιο ράφι έχει πάχος και ποιο θα στραβώσει από το βάρος . Γιατί όλοι λένε μοριοσανίδες και πριονίδι , αλλά δεν μου φαίνονται όλα το ίδιο. Άλλα είναι χάρτινα και ξεβάφουν , άλλα έχουν αυτοκόλλητα για επένδυση που ξεκολλάνε , αλλά έχουν μελαμίνη και μόλις το μετακινήσεις λίγο σε μια μετακόμιση , σπάει και φαίνεται το πριονίδι από μέσα ...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Το καλό με τα έπιπλα (και κατ' επέκταση και τις βιβλιοθήκες) είναι ότι μπορείς να βρεις καλές σε χαμηλές τιμές στα μεταχειρισμένα (άλλοι χαρίζουνε κιόλας), αλλά θα φας τα έξοδα στα μεταφορικά όταν ψάξεις για φορτηγό να στη μεταφέρει.

Έχω βιβλιοθήκη ΙΚΕΑ, δε τη λες και τέρας ποιότητας.
Αυτή:
0.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Μακριά από μεταχειρισμένα ξύλινα έπιπλα, μη γεμίσετε κοριούς.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο σπίτι των γονιών μου, από βιβλία άλλο τίποτα. Γονέας 1 = καθηγητής σε ανώτατη σχολή, γονέας 2 = παιδίατρος, παιδί = φύτακλας, άρα τι περιμένετε; Οι γονείς είχαν ο καθένας το δικό του δωμάτιο - γραφείο με τις βιβλιοθήκες τους. Ειδικά το γραφείο του πατέρα μου δεν χρειαζόταν ποτέ βάψιμο, καθώς δεν έβλεπες τοίχο, αφού οι βιβλιοθήκες ήταν παντού εκτός από τα κουφώματα. Αλλά και στο δικό μου δωμάτιο ένας ολόκληρος τοίχος ήταν βιβλιοθήκη. Και δεν ήταν μόνον αυτά. Κάποιες ντουλάπες και το υπόγειο ήταν γεμάτα βιβλία που δεν χωρούσαν στις βιβλιοθήκες. Το άσκημο της υπόθεσης για μένα ήταν ότι μου είχαν αναθέσει το ξεσκόνισμα των βιβλιοθηκών, κάτι σίγουρα χρονοβόρο. Τώρα, στο δικό μου σπίτι έχω μόνο δύο βιβλιοθήκες δικές μου και μια η κοπέλα μου. Όμως, μάλλον σύντομα θα χρειαστούμε και άλλη μία.

Read Texas Am GIF by Texas A&M University
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
IMG_8779.JPEG
IMG_8780.JPEG

IMG_8782.JPEG
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Το καλό με τα έπιπλα (και κατ' επέκταση και τις βιβλιοθήκες) είναι ότι μπορείς να βρεις καλές σε χαμηλές τιμές στα μεταχειρισμένα (άλλοι χαρίζουνε κιόλας), αλλά θα φας τα έξοδα στα μεταφορικά όταν ψάξεις για φορτηγό να στη μεταφέρει.

Έχω βιβλιοθήκη ΙΚΕΑ, δε τη λες και τέρας ποιότητας.
Αυτή:
View attachment 131021
Σου έχει αντέξει, καλή είναι; Τα ράφια αντέχουν βάρος; το λέω επειδή είναι μοριοσανιδα και όχι ξύλο, αν και έχει μικρού μήκους ράφια
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Σου έχει αντέξει, καλή είναι; Τα ράφια αντέχουν βάρος; το λέω επειδή είναι μοριοσανιδα και όχι ξύλο, αν και έχει μικρού μήκους ράφια
Εντάξει τα κρατάει τα βιβλία που της έχω, ακόμα και στα γεμάτα ράφια (με μεγάλα και σκληρόδετα βιβλία), αλλά με δυσκολία φαίνεται.
Σαν να κάνει μια μικρή εμφανή καμπύλη το ράφι με τα πολλά βιβλία...

Το καλό είναι ότι έχει τρύπες σε διάφορα ύψη και μπορείς να βάλεις το κάθε ράφι σε ό,τι ύψος θες, όχι απαραίτητα στο συμμετρικό που φαίνεται στη φωτογραφία.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Στο σπίτι των γονιών μου, από βιβλία άλλο τίποτα. Γονέας 1 = καθηγητής σε ανώτατη σχολή, γονέας 2 = παιδίατρος, παιδί = φύτακλας, άρα τι περιμένετε; Οι γονείς είχαν ο καθένας το δικό του δωμάτιο - γραφείο με τις βιβλιοθήκες τους. Ειδικά το γραφείο του πατέρα μου δεν χρειαζόταν ποτέ βάψιμο, καθώς δεν έβλεπες τοίχο, αφού οι βιβλιοθήκες ήταν παντού εκτός από τα κουφώματα. Αλλά και στο δικό μου δωμάτιο ένας ολόκληρος τοίχος ήταν βιβλιοθήκη. Και δεν ήταν μόνον αυτά. Κάποιες ντουλάπες και το υπόγειο ήταν γεμάτα βιβλία που δεν χωρούσαν στις βιβλιοθήκες. Το άσκημο της υπόθεσης για μένα ήταν ότι μου είχαν αναθέσει το ξεσκόνισμα των βιβλιοθηκών, κάτι σίγουρα χρονοβόρο. Τώρα, στο δικό μου σπίτι έχω μόνο δύο βιβλιοθήκες δικές μου και μια η κοπέλα μου. Όμως, μάλλον σύντομα θα χρειαστούμε και άλλη μία.

Read Texas Am GIF by Texas A&M University
ουαου αυτα ειναι, θελω κι εγωωω
τι βιβλιοθηκες ειναι ξερεις; απο τι υλικο, τι μεγεθος, απο πού τις πηρατε κλπ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει τα κρατάει τα βιβλία που της έχω, ακόμα και στα γεμάτα ράφια (με μεγάλα και σκληρόδετα βιβλία), αλλά με δυσκολία φαίνεται.
Σαν να κάνει μια μικρή εμφανή καμπύλη το ράφι με τα πολλά βιβλία...

Το καλό είναι ότι έχει τρύπες σε διάφορα ύψη και μπορείς να βάλεις το κάθε ράφι σε ό,τι ύψος θες, όχι απαραίτητα στο συμμετρικό που φαίνεται στη φωτογραφία.
ναι αυτα απο το ικεα εχουν συχνα ραφια μεταβαλλομενου υψους τα προσαρμοζεις οπως θες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
  1. Πόσο σημαντική είναι για εσάς η οικιακή βιβλιοθήκη;
  2. Έχετε καταμετρήσει τα βιβλία σας;
  3. Τα διατηρείτε σε καλή κατάσταση;
  4. Ποιες είναι οι κύριες θεματικές κατηγορίες τους;
Παρά πολυ σημαντικη
Έχω δική μου και του συζυγου και κάθε δωμάτιο παιδιου έχει τη δική της βιβλιοθήκη.
Τα διατηρώ σε άριστη κατάσταση αν κ τα δικά μου είναι μέσα σημειωμενα
Όμως όσα δε διαβάζω πλεον τα μαζευω σε κουτες. Δεν κρατάω τα παντα δηλαδή, πολλα τα έχω δώσει και αλλά τα έχω πουλησει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top