Στην οικιακή βιβλιοθήκη

Annie

Νεοφερμένος

Η Annie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οτι εχω παρει απο ΙΚΕΑ και διαφορα τετοια καταστηματα δεν αντεχει γιατι τα δικα μας βιβλια τα περισσοτερα τα λες τόμους .
Εκανα παραγγελια σε μαραγκο οπως την ηθελα ,μου εβαλε καρυδια για ξυλο ,αυτο μου συστησε σαν πιο γερο και ειχε δικιο .
Ειναι η μονη που μετα απο τοσα χρονια τα ραφια με τοσο βαρος δεν εχουν παθει τιποτα .

Η βιβλιοθηκη ειναι κοσμιμα στο σπιτι μου οποτε μια απο καλο ξυλο ηταν αυτο που ηθελα απο παντα και χαλαλι τα χρηματα .Αν σκεφτω αυτα που εδωσα κατα καιρους και μετα μου χαλουσαν ,πιο φτηνα θα μου εβγαινε αν την εκανα απο την αρχη . Σε καποια ραφια εβαλα και πορτακι με τζαμι για να μην κιτρινιζουν και σκονιζονται οι σελιδες και ειναι οτι καλυτερο για την καλη διατηρήσει του βιβλιου .
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Οτι εχω παρει απο ΙΚΕΑ και διαφορα τετοια καταστηματα δεν αντεχει γιατι τα δικα μας βιβλια τα περισσοτερα τα λες τόμους .
Εκανα παραγγελια σε μαραγκο οπως την ηθελα ,μου εβαλε καρυδια για ξυλο ,αυτο μου συστησε σαν πιο γερο και ειχε δικιο .
Ειναι η μονη που μετα απο τοσα χρονια τα ραφια με τοσο βαρος δεν εχουν παθει τιποτα .

Η βιβλιοθηκη ειναι κοσμιμα στο σπιτι μου οποτε μια απο καλο ξυλο ηταν αυτο που ηθελα απο παντα και χαλαλι τα χρηματα .Αν σκεφτω αυτα που εδωσα κατα καιρους και μετα μου χαλουσαν ,πιο φτηνα θα μου εβγαινε αν την εκανα απο την αρχη . Σε καποια ραφια εβαλα και πορτακι με τζαμι για να μην κιτρινιζουν και σκονιζονται οι σελιδες και ειναι οτι καλυτερο για την καλη διατηρήσει του βιβλιου .
Αν επιτρέπεται πόσο σου κόστισε η χειροποίητη από ξύλο σε μαραγκο;
Και για τι διαστάσεις μιλαμε;
Από τα ικεα αυτές που πήρες ήταν από μοριοσανιδα ή μασιφ ξυλο; Επειδή συνήθως η μοριοσανιδα είναι που δεν αντέχει
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ θα έπαιρνα καμιά τέτοια

fixedratio_20210921093100_vivliothiki_hm8188_11_xylo_mango_80x45x186cm.jpeg



Αν ήταν έτσι χοντρό το ξύλο και μασίφ.

Και το καλό είναι ότι συναρμολογείται εύκολα οπότε και να μετακομίσεις θα τη λύσεις

Βέβαια και αυτή πάει 400, οπότε για δυο , βγαίνει 800 ευρώ που δεν έχω ..
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Εχω μια μεγαλη βιβλιοθήκη με τα βιβλία απο το ΕΜΠ (που όπως έχω πει θέλω να τα διώξω καθοτι άχρηστα) αλλά και τα Οικονομικά απο την άλλη σχολή τα οποια ειναι τόμοι, και κατω κατω αναγκαστικά τα νταμάρια τους τόμους της Grant Thornton για τα Διεθνη Λογιστικά Πρότυπα που ρημάζεις άνθρωπο με αυτά.

Επίσης 2 μικρά βιβλιοθηκάκια με Πλάτωνα και ιστορικά βιβλία για τον Β' Παγκόσμιο.

Όλα τα άλλα που έχω για το Βυζάντιο και γενικά για την ιστορία, κάτι φιλοσοφίες Επίκτητους και κάτι βιβλία του Γενικου Επιτελείου Στρατού για τις τακτικές στους περασμένους πολέμους, είναι στοιβαγμένα κάθετα και έχουν γεμίσει μια γωνία στο καθιστικό, δυο στοιβες κοντα εναμισι μέτρο ύψος, μπροστα στην κάβα με τα ουίσκια και περιμένουν την δική τους βιβλιοθήκη.

Πηρα την Αγια Γραφή (2 Τόμοι Παλαιά - 1 τόμος Καινή) και δεν είχα που να την βάλω. Έμεινε πάνω στο γραφειο, δίπλα στη στοίβα με τα ημερολόγιά μου και τα ποιήματα που γράφω. Χύμα όλα.

Ειλικρινά στο τέλος θα φυγω εγω από το σπίτι για να μπουν τα βιβλία.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Έχω τη βιβλιοθήκη που σας έδειξα παραπάνω.
Η κυριότερη θεματολογία της είναι εκλαϊκευμένες επιστήμες (αρκετή αστροφυσική, ψυχολογία, κοινωνιολογία, 1 τόμος νομικής, κάποια γλωσσολογικά), πληροφορική, θρησκείες, λίγη λογοτεχνία και λίγη μεταφυσική. Λίγο από όλα δηλαδή.
Θέλω να βάλω και λίγη ποίηση και έχω σταμπάρει κάποια βιβλία (pls δεν το λέω για να αρχίσετε προτάσεις, θενκς για την κατανόηση :P).
Πηρα την Αγια Γραφή (2 Τόμοι Παλαιά - 1 τόμος Καινή) και δεν είχα που να την βάλω.
Του Τρεμπέλα να υποθέσω "μετά συντόμου ερμηνείας" στο πλάϊ; :P Εγώ αυτή την καινή έχω, μάλιστα μου τη στείλανε σε μπλε!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Του Τρεμπέλα να υποθέσω "μετά συντόμου ερμηνείας" στο πλάϊ; :P Εγώ αυτή την καινή έχω, μάλιστα μου τη στείλανε σε μπλε!
Ναι του Τρεμπέλα, αρχαίο και δημοτική "Με συντομη ερμηνεία", αυτο που λες εσυ ειναι η καθαρεύουσα μάλλον δίπλα στο αρχαίο, και ευτυχώς μου στειλανε την κόκκινη με τα συμβολα της Αυτοκρατορίας στην πρώτη σελίδα σε επίσης κόκκινο, αν είχαν στειλει τη μπλε θα ειχα γκρινιάξει και θα ειχα σκουξει.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Ναι του Τρεμπέλα, αρχαίο και δημοτική "Με συντομη ερμηνεία", αυτο που λες εσυ ειναι η καθαρεύουσα μάλλον δίπλα στο αρχαίο, και ευτυχώς μου στειλανε την κόκκινη με τα συμβολα της Αυτοκρατορίας στην πρώτη σελίδα σε επίσης κόκκινο, αν είχαν στειλει τη μπλε θα ειχα γκρινιάξει και θα ειχα σκουξει.
Το κακό είναι ότι αν κάαααποια στιγμή αγοράσω και τη δίτομη παλαιά, το πιο πιθανό θα είναι να μου τη στείλουν σε κόκκινο και δεν θα ταιριάζει με την μπλε καινή μου :lol:
Πάντως αν συμβεί ποτέ αυτό, θα βάλω στα σχόλια της παραγγελίας ότι αν υπάρχει σε μπλε (η παλαιά) θα την προτιμούσα. Έτσι για να πηγαίνουν μαζί. :popeanim:
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
και κάτι βιβλία του Γενικου Επιτελείου Στρατού για τις τακτικές στους περασμένους πολέμους
Προετοιμάζεσαι για την ανασύσταση της Αυτοκρατορίας; :laugh:
Πάντως υπάρχουν όντως τέτοια βιβλία; Ενδιαφέρον ακούγεται.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι αν κάαααποια στιγμή αγοράσω και τη δίτομη παλαιά, το πιο πιθανό θα είναι να μου τη στείλουν σε κόκκινο και δεν θα ταιριάζει με την μπλε καινή μου :lol:
Πάντως αν συμβεί ποτέ αυτό, θα βάλω στα σχόλια της παραγγελίας ότι αν υπάρχει σε μπλε (η παλαιά) θα την προτιμούσα. Έτσι για να πηγαίνουν μαζί. :popeanim:
Ενα ανοιχτό καφετί χρώμα ειναι δεν ταιριάζει ουτε με την κοκκινη και ειναι και αρκετα πιο μεγαλο σε διαστασεις και πανακριβο (31.5 ο καθε τομος).

Προετοιμάζεσαι για την ανασύσταση της Αυτοκρατορίας; :laugh:
Πάντως υπάρχουν όντως τέτοια βιβλία; Ενδιαφέρον ακούγεται.
Ναι ειναι τα αρχεια του ΓΕΣ, τα εδινε σε τομους τα ΝΕΑ ενα φεγγάρι, πως νίκησε ο ΕΣ την Οθωμανική Αυτοκρατορία. Ειχα μπει και στη σελίδα στις εκδοσεις του ΓΕΣ, τα πουλάνε.


κλικ εδω
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.
Εμένα η βιβλιοθήκη μου καθώς πια δεν μένω στο σπίτι που μεγάλωσα, είναι μια πολύ ωραία μεγαλη και ψηλη οσο το ταβανι γωνιακη από κερασια, από αυτές που ήταν τις μόδας παλιά. Δεν έχω πολλά βιβλία τώρα εκει γιατί είναι ο,τι πήρα πρόσφατα.
Στη μαμά μου έχω πολλά περισσότερα, ο,τι χωράει το σπίτι φυσικά. Έχω 3 ράφια σαν κουτιά, σε σχήμα εναλλαξ, γεμάτα βιβλία, και δίπλα από το γραφείο μια κοντή βιβλιοθήκη λεπτη, γεμάτη κι αυτή.
showthumb.jpeg.jpg

Τα δικά μου τα κουτιά είναι λίγο πιο μεγάλα γιατί μας τα έκανε στις δικές μας διαστάσεις ξυλουργός.

Όμως το έχω πει, ότι στο δικό μου σπίτι η βιβλιοθήκη μου θα είναι τεράστια με σκάλα να κάνω όπως την Μπελ στην ταινία:

Read Beauty And The Beast GIF by Disney
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Αν και από ΙΚΕΑ αγορασμενη πριν παρααα πολλά χρόνια η βιβλιοθήκη μου, με γυάλινες πορτες για προστασία των βιβλίων και πολλων μέτρων, αποδείχθηκε ανθεκτική στο χρόνο. Ένα πολυ μεγάλο της κομμάτι περιλαμβάνει υλικό για τη δουλειά μου και βιβλία λογοτεχνικά και ανθρωπιστικών επιστημών.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.
Αν και από ΙΚΕΑ αγορασμενη πριν παρααα πολλά χρόνια η βιβλιοθήκη μου, με γυάλινες πορτες για προστασία των βιβλίων και πολλων μέτρων, αποδείχθηκε ανθεκτική στο χρόνο. Ένα πολυ μεγάλο της κομμάτι περιλαμβάνει υλικό για τη δουλειά μου και βιβλία λογοτεχνικά και ανθρωπιστικών επιστημών.
Ααα λέμε και τι βιβλία έχουμε;

Ανατομιες κτλ, σημειώσεις και τέτοια, και η υπόλοιπη οοοοολη μυθιστορηματα και λογοτεχνικά, και 2 ψυχολογίας που τσάκωσα σε προσφορά από τις πανεπιστημιακες εκδόσεις Κρήτης. Έχουν πολύ ωραια βιβλία, κατανοητά και σε πολλούς κλάδους της επιστήμης.

 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Εμείς έχουμε μια (πολύ) μικρή, εντοιχισμένη. Δεν έχουμε και πολλά βιβλία - η εγκυκλοπαίδεια και μερικά άλλα τη γεμίζουν.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Άρα τι θα μου προτείνατε; Θα αντεξει η φθηνή μοριοσανιδα ή να δωσω χιλιάρικα για χειροποιητο ξύλο;

Ikea Billy ή Hemnes; Billy και Hemnes από ikea είναι τα παρακάτω:

SmartSelect_20240327_134339_Chrome.jpg
SmartSelect_20240327_134322_Chrome.jpg
SmartSelect_20240327_134315_Chrome.jpg
SmartSelect_20240327_134243_Chrome.jpg
SmartSelect_20240327_134213_Chrome.jpg
SmartSelect_20240327_134151_Chrome.jpg

SmartSelect_20240327_135100_Chrome.jpg

SmartSelect_20240327_135653_Chrome.jpg
SmartSelect_20240327_135641_Chrome.jpg
SmartSelect_20240327_135714_Chrome.jpg

SmartSelect_20240327_135724_Chrome.jpg

Υπάρχουν και γωνιακα κομμάτια. Επίσης τα μεγάλα αποτελούνται από διαδοχικά μικρότερα, δηλαδή μπορείς να πάρεις δύο τρία κομματια να τα βάλεις δίπλα δίπλα και να έχεις μια μεγαλύτερη βιβλιοθήκη. Επίσης σκέφτομαι να πάρω 2 κομμάτια σε ένα σημείο του σπιτιού και ένα μικρότερο μόνο του σε ένα άλλο σημείο. Η Billy είναι από μοριοσανιδα και κάνει 150-370€ ανάλογα πόσα κομματια παίρνεις ενώ η Hemnes είναι μασιφ ξύλο πευκου και κάνει το ένα κομμάτι 200-250€ ενώ το μεγάλο με τα 3 ενωμένα 700€. Αξίζει; Ή να αφήσω το ικεα και να πάω σε επιπλοποιο για κατι χειροποιητο που όμως μάλλον θα κάνει 1-3 χιλιάρικα €;
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Chester ψάχνεις χώρο να βάλεις τα βιβλία του Βαρουφάκη; :P
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Chester ψάχνεις χώρο να βάλεις τα βιβλία του Βαρουφάκη; :P
Μπαα δεν εχω πάρει βιβλία πολιτικής ούτε οικονομίας
Έχω κούτες ολόκληρες από το πανεπιστήμιο, έχει γεμίσει ο τοπος συν ποσα άλλα ψυχολογίας και θετικών επιστημών
Εγκυκλοπαιδειες από παλιά κλπ
Και καιρός να τα συμμαζεψω όπως τους πρέπει
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Άρα τι θα μου προτείνατε; Θα αντεξει η φθηνή μοριοσανιδα ή να δωσω χιλιάρικα για χειροποιητο ξύλο;

Ikea Billy ή Hemnes; Billy και Hemnes από ikea είναι τα παρακάτω:

View attachment 131074View attachment 131075View attachment 131076View attachment 131077View attachment 131078View attachment 131079
View attachment 131080
View attachment 131081View attachment 131082View attachment 131083
View attachment 131084
Υπάρχουν και γωνιακα κομμάτια. Επίσης τα μεγάλα αποτελούνται από διαδοχικά μικρότερα, δηλαδή μπορείς να πάρεις δύο τρία κομματια να τα βάλεις δίπλα δίπλα και να έχεις μια μεγαλύτερη βιβλιοθήκη. Επίσης σκέφτομαι να πάρω 2 κομμάτια σε ένα σημείο του σπιτιού και ένα μικρότερο μόνο του σε ένα άλλο σημείο. Η Billy είναι από μοριοσανιδα και κάνει 150-370€ ανάλογα πόσα κομματια παίρνεις ενώ η Hemnes είναι μασιφ ξύλο πευκου και κάνει το ένα κομμάτι 200-250€ ενώ το μεγάλο με τα 3 ενωμένα 700€. Αξίζει; Ή να αφήσω το ικεα και να πάω σε επιπλοποιο για κατι χειροποιητο που όμως μάλλον θα κάνει 1-3 χιλιάρικα €;
Είχα πάρει, πριν χρόνια, 4τεμαχια από αυτήν με τις γυάλινες πόρτες... Δεν έχει πάθει τίποτε , αν και καταφορτωμενη.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Είχα πάρει, πριν χρόνια, 4τεμαχια από αυτήν με τις γυάλινες πόρτες... Δεν έχει πάθει τίποτε , αν και καταφορτωμενη.
Αα την billy θα λες
Τα ραφια δε λυγισαν καθόλου στο κέντρο τους;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top