Στην οικιακή βιβλιοθήκη

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Η
Αρα να μην φοβάμαι τη μοριοσανιδα ως υλικο; Γιαυτο το σκέφτομαι, επειδη το ξύλο είναι πιο ανθεκτικό μακροπρόθεσμα
Η αλήθεια είναι πως συρταριερες ΙΚΕΑ αποδείχτηκαν μη ανθεκτική επιλογή στο χρόνο. Αν μπορείς να επενδύσεις οικονομικά σε ξύλινο προϊόν, θα ήταν πιο ασφαλής επιλογή. Η μοριοσανιδα ως υλικό είναι ευτελές. Το εσωτερικό υλικό της βιβλιοθήκης ΙΚΕΑ που έχω είναι πιο στιβαρό από την "ψεύτικη μοριοσανιδα άλλων σχετικών επίπλων.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Αν πάω σε ξυλουργο, σαν υλικό τι θα προτείνατε; μοριοσανιδα, mdf, κόντρα πλακέ (plywood), μελαμίνη ή πευκο μασιφ από ικεα;
Στόχος είναι η αντοχή και να μη λυγίζουν, να σηκώνουν βάρος
Χειροποιητο ξύλο μασιφ είναι πανάκριβο δυστυχώς
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Ποιά θα παίρνατε;
Χειροποιητη Μοριοσανιδα μελαμίνη στα 600€
Χειροποιητη Mdf με μερική επένδυση καπλαμά καστανιας στα 800€
Χειροποιητη κόντρα πλακέ κάπου στα 1000€
Ή μασιφ ξύλο πευκου από ικεα στα 250€
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Ποιά θα παίρνατε;
Χειροποιητη Μοριοσανιδα μελαμίνη στα 600€
Χειροποιητη Mdf με μερική επένδυση καπλαμά καστανιας στα 800€
Χειροποιητη κόντρα πλακέ κάπου στα 1000€
Ή μασιφ ξύλο πευκου από ικεα στα 250€
Αναλόγως. Θα είναι κάτι πρόχειρο για λίγο καιρό ή φτιάχνεις σπίτι που θα έχεις για πάντα;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ποιά θα παίρνατε;
Χειροποιητη Μοριοσανιδα μελαμίνη στα 600€
Χειροποιητη Mdf με μερική επένδυση καπλαμά καστανιας στα 800€
Χειροποιητη κόντρα πλακέ κάπου στα 1000€
Ή μασιφ ξύλο πευκου από ικεα στα 250€
Ε το τελευταίο προφανώς. Και εγώ είμαι εθισμένος με την φάση της βιβλιοθήκης και έτσι αλλά ε όχι και να σκάσω τόσα. Πάρε εκεί αυτό από τα ΙΚΕΑ και τέλος η ιστορία. Εκτός αν τα έχεις να τα δίνεις ξέρω γω.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Για το πατρικό μου
Ο σκοπός είναι να μείνει για πάντα
Αν είναι για πάντα τότε σίγουρα θα θες κάτι πιο γερό κατ' εμέ. Τώρα ποιο απ' αυτά που παρέθεσες είναι το καταλληλότερο δεν μπορώ να σου πω, δεν έχω καθόλου γνώσεις επ' αυτού. Αλλά αν είναι για πάντα, νομίζω καλύτερα είναι να επενδύσεις κάπου που ξέρεις ότι θα κρατήσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top