Στοματικό, με προφυλακτικό ή χωρίς;

Κάνετε στοματικό:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 160)
  • Mε προφυλακτικό

    Ψήφοι: 30 18.8%
  • Xωρίς προφυλακτικό

    Ψήφοι: 122 76.3%
  • Δεν κάνω στοματικό

    Ψήφοι: 2 1.3%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 6 3.8%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Εντάξει εσυ πηγαινε και πες σε κάποια που γνώρισες πχ σε ένα μπαρ κ μετα απο δυο μερες καταλήξατε σπίτι σου η σε κάποιο ξενοδοχείο ημι διαμονής να βγάλετε τα μάτια σας επειδή είσασταν σε φάση εκείνη τη στιγμή της ζωής σας

Καλημερα μωρο... Να σ πω επειδή όλο το βράδυ το ειχα άγχος θα πας να κανεις εξετάσεις αίματος αυριο και για τον HiV ; block από παντου.

Σε φάση μπορεί να δουλευει να μην έχει καν ρεπο τι κάθεσαι κ της λες τώρα.

Καλώς η κακώς οι ελευθερες σχέσεις αυτό είναι... Δεν μπορείς να ξέρεις το προφιλ της άλλης δεν είναι σταθερή σου σχέση. Δεν μπορείς να της ζαλισεις τον έρωτα γιατι θα ξενερωσει κιόλας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Εντάξει εσυ πηγαινε και πες σε κάποια που γνώρισες πχ σε ένα μπαρ κ μετα απο δυο μερες καταλήξατε σπίτι σου η σε κάποιο ξενοδοχείο ημι διαμονής να βγάλετε τα μάτια σας επειδή είσασταν σε φάση εκείνη τη στιγμή της ζωής σας

Καλημερα μωρο... Να σ πω επειδή όλο το βράδυ το ειχα άγχος θα πας να κανεις εξετάσεις αίματος αυριο και για τον HiV ; block από παντου.

Σε φάση μπορεί να δουλευει να μην έχει καν ρεπο τι κάθεσαι κ της λες τώρα.

Καλώς η κακώς οι ελευθερες σχέσεις αυτό είναι... Δεν μπορείς να ξέρεις το προφιλ της άλλης δεν είναι σταθερή σου σχέση. Δεν μπορείς να της ζαλισεις τον έρωτα γιατι θα ξενερωσει κιόλας.
Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι σιχασιάρης, δεν θα έμπαινα σε τύπισσα που γνωρίζω τόσο λίγο χωρίς να έχω κόψει πόσο καθαρή και προσεκτική είναι και γενικά χωρις να την εμπιστεύομαι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Η πιθανότης να κολλήσεις HIV/AIDS από στοματικό χωρίς προφύλαξη είναι μικρή. Περισσότερο θα έπρεπε να υπάρχει ανησυχία για μικρότερης σημασίας Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενων Νοσημάτων όπως ο HPV ( ιός των ανθρωπίνων κονδυλωμάτων ), χλαμύδια, γονόρροια, HSV ( έρπης των γεννητικών οργάνων/στοματικός έρπης ).

Σίγουρα πρόσεχα και με το παραπάνω στα μαθήματα βιολογίας στο σχολείο, ιδίως για αυτά. Απέξω τα θυμάμαι όλα και ας πάνε πλέον 4 χρόνια περίπου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
@Samael εγώ δεν σιχαίνομαι καθόλου όταν η άλλη δεν είναι βρωμιαρα και το βλεπεις αυτο. Και δεν έχω κ θέμα να κάνω κάτι πολυ γρήγορα αν μ αρέσει. Δεν μιλάμε για σοβαρή σχέση που εκεί τα κόβω όλα αυτά κ ειμαι πιστος.

Για αυτό λέω για πρπφυλακτικο παντα κ παντου. Δε μπορω να ζητήσω εξετάσεις αίματος από κάποια που δε ξερω ουτε μια βδομαδα. Επειδή έχει τυχει να συνευρεθω με γυναικες που γνωειζομασταν 3-4 μέρες. Θα μ πει φίλε αμα φοβάσαι αντε γεια. Με προσβαλεις κτλπ. Αυτά είναι λεπτά ζητήματα η γιατρός μ λεγε τα δικά της στο τηλεφωνο κ γέλαγε. Λέει οικειοτητα για το άλλο είχατε... Είχαμε ναι. Αλλά για εξετάσεις δεν έχω να της ζητήσω.

Τώρα ο Νίκος δεν το χει παρει ζεστά γιατιβισως δεν είναι αυτου του στυλ εμένα όμως με έχει απασχολήσει κ δεν θέλω να αρρωστήσω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αν ξέρεις τον άλλον,και γενικά είσαι αρκετά σίγουρος οτι δεν έχει αλλάξει πολλούς συντρόφους το τελευταίο διάστημα,νομίζω γενικά αξίζει χωρίς προφύλαξη.Το ιδανικό βέβαια είναι έχουν γίνει εξετάσεις πρώτα.Με τη προφύλαξη θεωρώ ο άλλος δε καταλαβαίνει τίποτα.Δεν αναφέρομαι στη διείσδυση από κάτω,αναφέρομαι καθαρά στο στοματικό.

Και εμείς οι γυναίκες,αν μπει μπροστά πλαστικό,παίζει να μη νιώθουμε τίποτα.

Btw για να μη παρεξηγηθώ,στη διείσδυση εννοείται προφυλακτικό,εκτός και αν πια είστε τόσο σίγουροι οτι δεν υπάρχουν άλλοι και είστε για μεγάλο διάστημα μαζί.Ακόμα και αντισυλληπτικά να παίρνει η άλλη.Δεν είναι μόνο θέμα εγκυμοσύνης αλλά και θέμα υγείας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Αμα είσαι κβλωμενος φουλ και με το προφ καταλαβαίνεις. Σίγουρα η αίσθηση χωρίς είναι αλλιώς αλλά κάπου κερδίζει κάπου χάνει κάποιος. Αν θες να μη χρησιμοποιείς βρες μια σταθερή συντροφο αλλιώς φλερταρεις με τα ΣΜΝ.

Δε διαφωνώ γενικά ότι είναι άλλη αίσθηση. Και προφανως καλυτερη χωρίς αλλά... Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αμα είσαι κβλωμενος φουλ και με το προφ καταλαβαίνεις. Σίγουρα η αίσθηση χωρίς είναι αλλιώς αλλά κάπου κερδίζει κάπου χάνει κάποιος. Αν θες να μη χρησιμοποιείς βρες μια σταθερή συντροφο αλλιώς φλερταρεις με τα ΣΜΝ.

Δε διαφωνώ γενικά ότι είναι άλλη αίσθηση. Και προφανως καλυτερη χωρίς αλλά... Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Προφανώς αν πας με άτομο που δε ξέρεις,πάντα προφυλακτικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Προφανώς αν πας με άτομο που δε ξέρεις,πάντα προφυλακτικό.

Ε ναι αυτο ήταν κ το νόημα του ποστ μου. Υπάρχουν αρκετές που κάνουν ευκολα σεξ. Προσοχή δεν είναι πουτανες απλά θέλουν να κάνουν κ τους αρεσες. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι δεν τις ξερεις πρωτον κ δευτερον δεν είναι και ότι πιο ευγενικό να της πεις δώσε μου εξετάσεις. Θα σου πει αμα φοβάσαι τόσο ρε Κατακουζηνε μη ψάχνεις παιχνιδια με άγνωστες. Απλό.

Η γιατρός κορυφαία γελουσε κιόλας λέει οικειοτητα να το κάνετε είχατε να της πεις για εξετάσεις όχι ;ναι τι της φάνηκε περιεργο δεν κατάλαβα. 😑🤯
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χωρίς εξετάσεις πλήρη ασφάλεια δεν έχει κανένας.
Ακόμα και με τις εξετάσεις υφίστανται πιθανότητες να κολλήσεις.

Υπάρχει η λεγόμενη window period όπου ο HIV δεν εντοπίζεται από τα tests και σε αυτό το διάστημα (διαφέρει από test σε test, δύσκολα πάντως θα ξεπεράσει τους τρεις μήνες) είναι δυνατή η μετάδοση.

Εξαιρετικά σπάνιο να μολυνθείς έτσι, αλλά για λόγους πληρότητας το αναφέρω.

Μία ενδιαφέρουσα έρευνα εδώ.

Window period δεν συναντάται μόνο στον HIV.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Προφανώς και χωρίς προφυλακτικό στοματικό εκτός αν αρέσκεται ο άλλος/η το να γλείφει καουτσούκ. Γούστα είναι αυτα.:look:
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δοκιμάστε λιγο οι άντρες να κάνετε στον άλλον στοματικό με προφυλακτικό να δείτε πως είναι. Να μυρίσετε την απαίσια μυρωδιά του λατέξ και να έχετε στο στόμα σας την λαδουρα.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,020 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Και εγω το σκεφτομουν τις προ αλλες αυτο γιατι και με το στοματικο μπορεις να κολλησεις ....αλλα τωρα τι ? απλα θα βγαζουμε ενα πλαστικο για στοματικο ? δεν λεει .Μεχρι που ειδα την παρακατω εικονα και επιασα το νοημα

1658699775062.png
Θεραπειες υπαρχουν ....so στοματικο χωρις προφυλακτικο για να μην μολυνουμε το περιβαλλον και να εχουμε οικολογικη συνείδηση
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Το αρμόνιο ως υπόκρουση στο αμανεδοτσιφτετέλι εκεί που πέφτει η ιστορία της ζόρικης πίπας, όλα τα λεφτά. :clapclap::beach:
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Από θέμα απόλαυσης, σίγουρα το προφυλακτικό στο στοματικό δεν έχει νόημα και για τους δυο παρτενέρ νομίζω. Η μεν γυναίκα είτε γλύφει μπανάνα με προφυλακτικό είτε πέος είναι ένα και το αυτό, ο δε γλειφόμενος (:p) μαλλον δε θα καταλαβαίνει και πολλά.
Από άποψη υγείας τώρα: Όσον αφορά τον HIV οι πιθανότητες να κολλήσει κανείς από στοματικό είναι εξαιρετικά μικρές, ιδιαίτερα για τον άντρα, είναι απειροελάχιστες κυριολεκτικά. (Γενικά ο HIV είναι ιός που, σε αντίθεση με ό,τι νομίζει ο κόσμος, κολλάει αρκετά δύσκολα, υπάρχουν φυσικά περισσότερο και λιγότερο επικίνδυνες πρακτικές).
Περισσότερο επικίνδυνο είναι να κολλήσει κανείς έρπη, χλαμύδια και τα συναφή σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Γενικά υπάρχει η τάση να τα υποτιμούμε επειδή τα περισσότερα θεραπεύονται, αλλά μεταδίδονται πολύ ευκολότερα και φυσικά ταλαιπωρούν πολύ κόσμο.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Και εγω το σκεφτομουν τις προ αλλες αυτο γιατι και με το στοματικο μπορεις να κολλησεις ....αλλα τωρα τι ? απλα θα βγαζουμε ενα πλαστικο για στοματικο ? δεν λεει .Μεχρι που ειδα την παρακατω εικονα και επιασα το νοημα

View attachment 105551
Θεραπειες υπαρχουν ....so στοματικο χωρις προφυλακτικο για να μην μολυνουμε το περιβαλλον και να εχουμε οικολογικη συνείδηση
Προφανώς και χωρίς προφυλακτικό στοματικό εκτός αν αρέσκεται ο άλλος/η το να γλείφει καουτσούκ. Γούστα είναι αυτα.:look:
Υπάρχουν κι αυτά με τις γεύσεις και προορίζονται ακριβώς για να αποφύγει κανείς αυτά που λέτε: μυρωδιά, άσχημη γεύση κτλ.

Κατά τ άλλα προσοχή και πάνω απ όλα η ασφάλεια, είναι η γνώμη μου.
Όμως μιλώ και κάπως εκ του ασφαλούς, μιας και είμαι «σχεσάκιας» και έχω σταθερούς συντρόφους και μεγάλες σχέσεις. Οπότε μετά από κάποιο διάστημα σε ένα τέτοιο πλαίσιο κρατάς το θέμα προφύλαξη μόνο για την αποτροπή εγκυμοσύνης συνήθως.

Δοκιμάστε τα παρόλα αυτά. Κι ο καθένας αποφασίζει, εύχομαι υπεύθυνα. Πάντως η αίσθηση ασφαλείας είναι και λίγο παραπλανητική. Δηλαδή, συνήθως τη νιώθουμε μέχρι να πάθουμε την στραβή, πράγμα που απεύχομαι για όλους και όλες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Υπάρχουν κι αυτά με τις γεύσεις και προορίζονται ακριβώς για να αποφύγει κανείς αυτά που λέτε: μυρωδιά, άσχημη γεύση κτλ.
Δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου γυναικεία προφυλακτικά
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Στοματικό χωρίς για την απόλαυση και κατά δεύτερον αφού πάνω από το 50% του παγκόσμιου πληθυσμού και πάνω από το 80% του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού θα κολλήσει HPV δε σωζόμαστε με τίποτα. ΑΛΛΆ δε παραμελούμε να κάνουμε εξετάσεις (τέστ Παπ, HIV και για άλλα ΣΜΝ) και πρωτού βάλουμε κάτι στο στόμα μας ας ρίξουμε πρώτα μία ματιά. Είναι καλό να μάθουμε να αναγνωρίζουμε το πώς φαίνονται κάποιες εκδηλώσεις σεξουαλικώς μεταδιδόμενων πχ κονδυλώματα, φυσαλίδες από έρπη, σύφιλη κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top