Στοματικό, με προφυλακτικό ή χωρίς;

Κάνετε στοματικό:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 160)
  • Mε προφυλακτικό

    Ψήφοι: 30 18.8%
  • Xωρίς προφυλακτικό

    Ψήφοι: 122 76.3%
  • Δεν κάνω στοματικό

    Ψήφοι: 2 1.3%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 6 3.8%

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,505 μηνύματα.
Ναι απλα αναρωτιεμαι και παλι γιατι το προβλημα ειμαι εγω, που ισα ισα προσπαθησα να εξηγγσω την επιλογη μου και οχι ολοι οι αλλοι. Δε διαφημιζω το τι κανω, θα διαφιμιζα αν ελεγα ΅καντε και εσεις αυτο που κανει η εχεμυθη ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ΅. Αντιθετως η δολια παρεθεσα δεδομενα, εξηγησα τη σημασια της προληψης, της συναινεσης, της γνωσης, του εμβολιου κοκ.

Παω λοιπον να καω στην κολλαση, που ειμαι σιγουρη οτι ειναι καλυτερη απο αυτον τον παραλογισμο.
Κοιτα εισαι απολυτα ακυρη.Η κολαση παει σε ηθικα ζητηματα..ξερεις οτι εγω δενε χω τετοια.Δεν σε περιμενα τοσο διαστρεβλωτη!Και αυτο δεν σε τιμα.Καθαρα απο αποψη υγειας το λεψ και το ξερεις,απλα τα διαστρεβλνωνεις,ΚΡΙΜΑ!

Δες ομως.
Δεν θα ελεγα τιποτα αν πχ ελεγες:
Εγω ρε γμτ θελω χωρις προφυλακτικο αλλα ξερω οτι ειναι λαθος.


Αυτο ειναι απολυτα δεκτο.Λες την αληθεια για σενα.
Κοιτα ομως το λες.

Στοματικό χωρίς για την απόλαυση και κατά δεύτερον αφού πάνω από το 50% του παγκόσμιου πληθυσμού και πάνω από το 80% του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού θα κολλήσει HPV δε σωζόμαστε με τίποτα. ΑΛΛΆ δε παραμελούμε να κάνουμε εξετάσεις (τέστ Παπ, HIV και για άλλα ΣΜΝ) και πρωτού βάλουμε κάτι στο στόμα μας ας ρίξουμε πρώτα μία ματιά. Είναι καλό να μάθουμε να αναγνωρίζουμε το πώς φαίνονται κάποιες εκδηλώσεις σεξουαλικώς μεταδιδόμενων πχ κονδυλώματα, φυσαλίδες από έρπη, σύφιλη κλπ.

Μιλας στο ΕΜΕΙΣ.
Ξερεις τι σημαινει αυτο;
Θες να στο εξηγησω;

Ειναι ότι χειροτερο!
Βασικα χειραγωγεις!

Κια δινεις και φεηκ κατασταση.Λες οτι ολοι θα ερθουμε σε επαφη με τον ιο...ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!! :whatever: :whatever: :whatever:

Ε,.αυτο ειναι ότι πιο κακο εχω δει απο σενα!

Καταρχην ΕΙΝΑΙ ΦΕΗΚ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΡΥΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ.Οι περισσοτεροι ερχομαστε σε επαφη με τους ιους αυτους..ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ..ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥς ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΥς! Και μετα λες οτι ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

Θες να το πω οπως επρεπε να το πω απο την αρχη και δεν τοι ειπα επειδη σε συμπαθω;


ΟΚ ΘΑ ΤΟ ΠΩ/


ΝΤΡΟΠΗ.

Αν εσυ γουσταρεις πιπες χωρις προφυλακτικο....δικαιωμα σου..αλλα μην παραποιιεις την πραγματικοτητα.την επικινδυνοτητα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΚΟΡΕΥΕΣΕ.
ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ ΛΕΝΕ;


ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

ΤΕΛΕΙΑ.

Τα ηθελες και τα ακουσες.
Πραγματικα εχω βγει απο τα ρουχα μου με την ανευθυνοτητα σου.Δεν την περιμενα.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει...αρκει να μην θειτει σε κινδυνο τους αλλους και κυριως..να μην το διαφημιζει κιολλας.
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΕΟς!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι απλα αναρωτιεμαι και παλι γιατι το προβλημα ειμαι εγω,
Δεν ειπα οτι εισαι μονο εσυ. ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ;
Δεν ειμαι υποχρεωμενη να βλεπω απο την αρχη ολο το θεμα σορυ
.Εσενα ειδα το εγραφες και σου απαντησα,Ζησε με αυτο.Οπως καισ τον λιμπερτους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα το ψάξω αν και προσπαθώ να σκεφτώ πως γίνεται να κολλήσει τόσο μεγάλο ποσοστό .....και γιατί ? Τι ανεπάρκειες υπάρχουν στην δημόσια υγεία που δεν μπορούμε να κάνουμε πρόληψη κλπ
Στανταρ υπαρχουν papers για Ελλαδα, ηδη ειχα πετυχει ενα που ηταν σχετικα με τους λογους αρνησης του εμβολιου φοιτητριων. Ξερω ομως για την Ινδια και αν σας ενδιαφερει διαβαστε αλλιως προσπεραστε το. Τωρα αυτα που θα πω ειναι μια μικρη σουμα και ειναι και αλλα πολλα που ειτε θα ξεχασω ειτε ειναι πολλα. Επισης η Ινδια ειναι μια χωρα με τεραστιο diversity και ελαχιστη ερευνα στο κομματι αυτο επομεως keep that in mind.

Στην Ινδια υπαρχει τεραστια αγνοια λογω αναλφαβιτισμου, ειδικα στην επαρχια και επισης πχ για το εμβολιο φαινεται αρκετα κουφο οτι σε προστατευει απο εναν καρκινο και οχι απο μια μολυσματικη ασθενεια πχ κορονοιος. Το εμβολιο hpv στην Ινδια δε παρεχεται δωρεαν απο το συστημα υγειας και μια δοση μπορει να κοστιζει ενα μηνιατικο σε καποιους ανθρωπους. Σε χωρες οπως η Ινδια το σεξ ειναι γενικα ταμπου, επομενως οι περισσοτεροι γονεις δε μιλανε καν γι αυτο ουτε πιστεουν οτι οι κορες τους θα κανουν σεξ πριν το γαμο. Επομενως αυτο τους οδηγει να επιλεγουν να μην εμβολιασουν τις κορες τους. Επισης, υπαρχει η αντιληψη οτι επειδη μια γυναικα πχ ειχε ελαχιστους η μπορει μονο ενανν συντροφο δε βρισκεται σε κινδυνο και γενικα πολλες γυναικες ντρεπονται h kai foboyntai να κανουν τεστ παπ μιας και ειναι ταμπου το να εχεις καποιο ΣΜΝ. Τελος, οταν το 70% βρισκεται στην επαρχια ενω τα νοσοκομεια βρισκονται στις πολεις και ειδικα με την πανδημια η προσβαση σε αυτα ηταν ακομα δυσκολοτερη, τοτε αυτο ειναι ενα ακομα εμποδιο στο να κανουν τεστ παπ. Τελος, υπαρχει τεραααααστια ελειψη γνωσης ακομα και απο τους επαγγελματιες υγειας.

Αυτα δε τα λεω για να δειξω τις γνωσεις μου αλλα για να εξηγησω ποσοι παραγοντες οδηγουν στο να υπαρχουν τοσο τεραστια ποσοστα καρκινων που οφειλονται στον hpv. Αν διαβασεις για τα ελληνικα δεδομενα, ενδιαφερομαι να μαθω τι συμβαινει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοιτα εισαι απολυτα ακυρη.Η κολαση παει σε ηθικα ζητηματα..ξερεις οτι εγω δενε χω τετοια.Δεν σε περιμενα τοσο διαστρεβλωτη!Και αυτο δεν σε τιμα.Καθαρα απο αποψη υγειας το λεψ και το ξερεις,απλα τα διαστρεβλνωνεις,ΚΡΙΜΑ!

Δες ομως.
Δεν θα ελεγα τιποτα αν πχ ελεγες:
Εγω ρε γμτ θελω χωρις προφυλακτικο αλλα ξερω οτι ειναι λαθος.


Αυτο ειναι απολυτα δεκτο.Λες την αληθεια για σενα.
Κοιτα ομως το λες.



Μιλας στο ΕΜΕΙΣ.
Ξερεις τι σημαινει αυτο;
Θες να στο εξηγησω;

Ειναι ότι χειροτερο!
Βασικα χειραγωγεις!

Κια δινεις και φεηκ κατασταση.Λες οτι ολοι θα ερθουμε σε επαφη με τον ιο...ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!! :whatever: :whatever: :whatever:

Ε,.αυτο ειναι ότι πιο κακο εχω δει απο σενα!

Καταρχην ΕΙΝΑΙ ΦΕΗΚ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΡΥΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ.Οι περισσοτεροι ερχομαστε σε επαφη με τους ιους αυτους..ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ..ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥς ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΥς! Και μετα λες οτι ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

Θες να το πω οπως επρεπε να το πω απο την αρχη και δεν τοι ειπα επειδη σε συμπαθω;


ΟΚ ΘΑ ΤΟ ΠΩ/


ΝΤΡΟΠΗ.

Αν εσυ γουσταρεις πιπες χωρις προφυλακτικο....δικαιωμα σου..αλλα μην παραποιιεις την πραγματικοτητα.την επικινδυνοτητα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΚΟΡΕΥΕΣΕ.
ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ ΛΕΝΕ;


ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

ΤΕΛΕΙΑ.

Τα ηθελες και τα ακουσες.
Πραγματικα εχω βγει απο τα ρουχα μου με την ανευθυνοτητα σου.Δεν την περιμενα.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει...αρκει να μην θειτει σε κινδυνο τους αλλους και κυριως..να μην το διαφημιζει κιολλας.
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΕΟς!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ειπα οτι εισαι μονο εσυ. ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ;
Δεν ειμαι υποχρεωμενη να βλεπω απο την αρχη ολο το θεμα σορυ
.Εσενα ειδα το εγραφες και σου απαντησα,Ζησε με αυτο.Οπως καισ τον λιμπερτους.
jim GIF

Τωρα εγω τι να πω η δολια!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Κοιτα εισαι απολυτα ακυρη.Η κολαση παει σε ηθικα ζητηματα..ξερεις οτι εγω δενε χω τετοια.Δεν σε περιμενα τοσο διαστρεβλωτη!Και αυτο δεν σε τιμα.Καθαρα απο αποψη υγειας το λεψ και το ξερεις,απλα τα διαστρεβλνωνεις,ΚΡΙΜΑ!

Δες ομως.
Δεν θα ελεγα τιποτα αν πχ ελεγες:
Εγω ρε γμτ θελω χωρις προφυλακτικο αλλα ξερω οτι ειναι λαθος.


Αυτο ειναι απολυτα δεκτο.Λες την αληθεια για σενα.
Κοιτα ομως το λες.



Μιλας στο ΕΜΕΙΣ.
Ξερεις τι σημαινει αυτο;
Θες να στο εξηγησω;

Ειναι ότι χειροτερο!
Βασικα χειραγωγεις!

Κια δινεις και φεηκ κατασταση.Λες οτι ολοι θα ερθουμε σε επαφη με τον ιο...ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!! :whatever: :whatever: :whatever:

Ε,.αυτο ειναι ότι πιο κακο εχω δει απο σενα!

Καταρχην ΕΙΝΑΙ ΦΕΗΚ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΡΥΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ.Οι περισσοτεροι ερχομαστε σε επαφη με τους ιους αυτους..ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ..ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥς ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΥς! Και μετα λες οτι ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

Θες να το πω οπως επρεπε να το πω απο την αρχη και δεν τοι ειπα επειδη σε συμπαθω;


ΟΚ ΘΑ ΤΟ ΠΩ/


ΝΤΡΟΠΗ.

Αν εσυ γουσταρεις πιπες χωρις προφυλακτικο....δικαιωμα σου..αλλα μην παραποιιεις την πραγματικοτητα.την επικινδυνοτητα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΚΟΡΕΥΕΣΕ.
ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΙ ΛΕΝΕ;


ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

ΤΕΛΕΙΑ.

Τα ηθελες και τα ακουσες.
Πραγματικα εχω βγει απο τα ρουχα μου με την ανευθυνοτητα σου.Δεν την περιμενα.

Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει...αρκει να μην θειτει σε κινδυνο τους αλλους και κυριως..να μην το διαφημιζει κιολλας.
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΕΟς!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ειπα οτι εισαι μονο εσυ. ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ;
Δεν ειμαι υποχρεωμενη να βλεπω απο την αρχη ολο το θεμα σορυ
.Εσενα ειδα το εγραφες και σου απαντησα,Ζησε με αυτο.Οπως καισ τον λιμπερτους.
Καταρχάς, όταν μιλάς, θα μιλάς με ευπρέπεια, ειδάλλως δεν θα απαντάς (καθόλου).
Η μόνη ντροπή είναι η επίθεση που κάνεις, γυναίκα προς γυναίκα, με σκόπιμα χυδαίες εκφράσεις για να νιώσει ενοχές, κατηγορώντας τη ουσιαστικά ότι κοκορεύεται να παίρνει πίπες χωρίς προφυλάξεις. Κατά τα λοιπά, παριστάνεις τη φεμινίστρια. Το μήνυμα δείχνει το δικό σου ποιόν και μόνο.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε όλοι,να ησυχάσουμε :lol:
Παρόλαυτα όντως δεν είναι όμορφο να στοχοποιούνται άτομα απλά και μόνο επειδή λένε την άποψή τους.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καταρχάς, όταν μιλάς, θα μιλάς με ευπρέπεια, ειδάλλως δεν θα απαντάς (καθόλου).
Η μόνη ντροπή είναι η επίθεση που κάνεις, γυναίκα προς γυναίκα, με σκόπιμα χυδαίες εκφράσεις για να νιώσει ενοχές, κατηγορώντας τη ουσιαστικά ότι κοκορεύεται να παίρνει πίπες χωρίς προφυλάξεις. Κατά τα λοιπά, παριστάνεις τη φεμινίστρια. Το μήνυμα δείχνει το δικό σου ποιόν και μόνο.
Δε θα αναλυσω το ποσο λαθος και προσβλητικο ηταν αυτο που ειπε. Και πραγματικα δε νιωθω καμια καμια απολυτως ενοχη ουτε γι αυτο που κανω ουτε για τιποτα! Ενοχες θα ενιωθα αν ελεγα κατι τετοιο σε αλλον ανθρωπο.

Και για να κλεισουμε ευχαριστα το σημερινο μας πανελ παμε με ενα αποφθεγμα
"Παιρνω (εκπληκτικες) πιπες χωρις προφυλακτικο και κοκορευομαι γι¨αυτο΅
Εχεμυθη, 2022
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,889 μηνύματα.
Γιατί γίνεται χαμός για το τίποτα; Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Εφ'όσον το εγκρίνουν και οι δυο χωρίς προφύλαξη δεν είναι λάθος. Αν έστω και ένας ζητάει προφύλαξη ο άλλος είναι υποχρεωμένος να το σεβαστεί.

That's how it works. Γιατί πέφτουν προσβολές για αυτό το θέμα; Πφφφ.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και για να κλεισουμε ευχαριστα το σημερινο μας πανελ παμε με ενα αποφθεγμα
"Παιρνω (εκπληκτικες) πιπες χωρις προφυλακτικο και κοκορευομαι γι¨αυτο΅
Εχεμυθη, 2022
Κοίτα που ο Μπουγάς πάλι είναι επίκαιρος
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κοίτα που ο Μπουγάς πάλι είναι επίκαιρος
Κλαιωωωωωωωωωω! Τέλειο τραγουδάκι πρίν πέσω για ύπνο! Αύριο λέω να το βάλω στις γλυκουλες Ινδες στο γραφείο καί να δεις που θα τους αρέσει! Θα τους πω ότι αυτό τό τραγούδι κάνει Health education κατά του καπνίσματος. This is how we do it in Greece
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Αυτή είναι η περίληψη απ' ότι κατάλαβα 🤔
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για τύπους του ιού hpv που ενοχοποιούνται για τον καρκίνο, δεν σημαίνει ότι όποιος τους κολλήσει θα εμφανίσει καρκίνο, αλλά ότι γίνεται πιο επιτακτική η ανάγκη πρόληψης του καρκίνου. Αυτό επιτυγχάνεται με το τεστ παπ, το οποίο εντοπίζει τις δυσπλασίες (=προκαρκινικές βλάβες), οι οποίες μπορούν να αφαιρεθούν έγκαιρα, πριν εξελιχθούν σε καρκίνο και γι' αυτό είναι μια εξέταση που για τις γυναίκες δεν πρέπει να αμελείται. Ο λόγος που διενεργείται σε όλες είναι ακριβώς επειδή δεν είναι δυνατό να ξέρει κάποια εάν έχει κολλήσει κάποιον από τους ύποπτους τύπους. Εάν μάλιστα κάποια έχει εμβολιαστεί και δεν καπνίζει, οι πιθανότητες για εμφάνιση δυσπλασιών ελαχιστοποιείται. Το point της Εχέμυθης λοιπόν δεν είναι να ξεσκίζεστε ελεύθερα, αλλά ότι ο φόβος σε κάποιους ανθρώπους να κάνουν οτιδήποτε σεξουαλικό είναι μεγαλύτερος απ' ό,τι θα έπρεπε. Ιδιαίτερα στον γυναικείο πληθυσμό υπάρχει απίστευτη τρομοκρατία και παραπληροφόρηση για το θέμα, με την αυθαίρετη πεποίθηση που κυριαρχεί να είναι ότι εάν κολλήσεις hpv, θα εμφανίσεις καρκίνο!
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω ή κάτι ....αλλά μετά την πανδημία τα έχουμε κάνει όλα Λάρα πολύ ήπια και τα παρομοιζουμε κυριολεκτικά με γρίπη και κοινό κρυολόγημα όλα .Ο κοβιντ είναι ήπιος ,ο λογνκ κοβιντ και αυτός ήπιος ,ο καρκίνος ήπιος , monkeypox ευτυχώς είναι η ήπια μορφή και όχι η επιθετική , κλιματική αλλαγή και αυτη ήπια .........για το κάποιο λόγο όλοι συμβιβάζονται με όποιο πρόβλημα υπάρχει


Που να ήξεραν όμως τι περνάνε όσοι παθαινουν καρκίνο .....πόσο ωραίο είναι να κάνεις χημειοθεραπείες, ακτινοθεραπείες.... επιπλοκές από φάρμακα φουλ ....δυσλειτουργία ανοσοποιητικόυ ....να μην μπορείς να εργάζεσαι και άλλα χίλια δυο πράγματα που επηρεάζουν όλη σου την ζωή κλπ κλπ κλπ

Οι ιοί δεν είναι φτιαγμένοι για να κολλάνε οι άνθρωποι και να είναι ήπιοι ....εξού και γιατί μου φάνηκε περίεργο η φράση της ότι όλοι θα κολλήσουν (η πλειοψηφία δλδ )


Όσοι έχουν κολλήσει τέτοιους ιούς ...έχουν άκρως αντίθετη άποψη από αυτά που λένε όλοι εδώ ( οι οποίοι μιλάνε εκ τους ασφαλούς χωρίς να έχουν κολλήσει κάτι ....απλά λέγοντας τι πιστεύουν (που δεν ισχύουν αυτά που λένε))
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Στανταρ υπαρχουν papers για Ελλαδα, ηδη ειχα πετυχει ενα που ηταν σχετικα με τους λογους αρνησης του εμβολιου φοιτητριων. Ξερω ομως για την Ινδια και αν σας ενδιαφερει διαβαστε αλλιως προσπεραστε το. Τωρα αυτα που θα πω ειναι μια μικρη σουμα και ειναι και αλλα πολλα που ειτε θα ξεχασω ειτε ειναι πολλα. Επισης η Ινδια ειναι μια χωρα με τεραστιο diversity και ελαχιστη ερευνα στο κομματι αυτο επομεως keep that in mind.

Στην Ινδια υπαρχει τεραστια αγνοια λογω αναλφαβιτισμου, ειδικα στην επαρχια και επισης πχ για το εμβολιο φαινεται αρκετα κουφο οτι σε προστατευει απο εναν καρκινο και οχι απο μια μολυσματικη ασθενεια πχ κορονοιος. Το εμβολιο hpv στην Ινδια δε παρεχεται δωρεαν απο το συστημα υγειας και μια δοση μπορει να κοστιζει ενα μηνιατικο σε καποιους ανθρωπους. Σε χωρες οπως η Ινδια το σεξ ειναι γενικα ταμπου, επομενως οι περισσοτεροι γονεις δε μιλανε καν γι αυτο ουτε πιστεουν οτι οι κορες τους θα κανουν σεξ πριν το γαμο. Επομενως αυτο τους οδηγει να επιλεγουν να μην εμβολιασουν τις κορες τους. Επισης, υπαρχει η αντιληψη οτι επειδη μια γυναικα πχ ειχε ελαχιστους η μπορει μονο ενανν συντροφο δε βρισκεται σε κινδυνο και γενικα πολλες γυναικες ντρεπονται h kai foboyntai να κανουν τεστ παπ μιας και ειναι ταμπου το να εχεις καποιο ΣΜΝ. Τελος, οταν το 70% βρισκεται στην επαρχια ενω τα νοσοκομεια βρισκονται στις πολεις και ειδικα με την πανδημια η προσβαση σε αυτα ηταν ακομα δυσκολοτερη, τοτε αυτο ειναι ενα ακομα εμποδιο στο να κανουν τεστ παπ. Τελος, υπαρχει τεραααααστια ελειψη γνωσης ακομα και απο τους επαγγελματιες υγειας.

Αυτα δε τα λεω για να δειξω τις γνωσεις μου αλλα για να εξηγησω ποσοι παραγοντες οδηγουν στο να υπαρχουν τοσο τεραστια ποσοστα καρκινων που οφειλονται στον hpv. Αν διαβασεις για τα ελληνικα δεδομενα, ενδιαφερομαι να μαθω τι συμβαινει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


jim GIF

Τωρα εγω τι να πω η δολια!
Χμμμ βγάζει μια λογική αυτό που μας περιγράφεις στην Ινδία και νομίζω αυτό ισχύει και σε χώρες που είναι ταμπού το σεξ ή σε οικογένειες χαμηλής εκπαίδευσης .....θα τσεκαρω τις χώρες να δω τι ποσοστά εμβολιασμών και HPV ιού έχουν να δω επειδή είμαι 100% σίγουρος ότι αυτά συσχετίζονται μαζί τους


Ωραίο θέμα και για έρευνα ,με πολλά πολλά κονδύλια να γίνει από κάποιο οργανισμό
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
Χμμμ βγάζει μια λογική αυτό που μας περιγράφεις στην Ινδία και νομίζω αυτό ισχύει και σε χώρες που είναι ταμπού το σεξ ή σε οικογένειες χαμηλής εκπαίδευσης .....θα τσεκαρω τις χώρες να δω τι ποσοστά εμβολιασμών και HPV ιού έχουν να δω επειδή είμαι 100% σίγουρος ότι αυτά συσχετίζονται μαζί τους


Ωραίο θέμα και για έρευνα ,με πολλά πολλά κονδύλια να γίνει από κάποιο οργανισμό

Γενικά σε τέτοιους λαούς συμβαίνει το εξής παράδοξο. Όσο ταμπού να έχουν στις χώρες τους ή να το κάνουν με κελεμπίες και ακάλυπτα μόνο τα μέρη που χρησιμοποιούνται στο σεξ, σμπρώχνοντας χέρια πόδια μέσα σε ρούχα, σεντόνια μπλεγμένα, τόσο τα ...ξεπερνούν όλα στο δυτικό κόσμο. ;) Aκόμη και οι θρησκόληπτοι Ινδοί ή Ιρανοί, τα δίνουν όλα αρκεί να μην είναι στην χώρα τους. :laugh: :laugh:
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Χμμμ βγάζει μια λογική αυτό που μας περιγράφεις στην Ινδία και νομίζω αυτό ισχύει και σε χώρες που είναι ταμπού το σεξ ή σε οικογένειες χαμηλής εκπαίδευσης .....θα τσεκαρω τις χώρες να δω τι ποσοστά εμβολιασμών και HPV ιού έχουν να δω επειδή είμαι 100% σίγουρος ότι αυτά συσχετίζονται μαζί τους


Ωραίο θέμα και για έρευνα ,με πολλά πολλά κονδύλια να γίνει από κάποιο οργανισμό
Ακόμα καί οικογένειες που ζούνε στις πόλεις και είναι ευκατάστατες δε μιλάνε συχνά για σεξ, τουλάχιστον αυτό μου έχουν πει οι συμφοιτητές μου. Αλλά όπως είπα και πριν γενικά η Ινδία είναι μία χώρα με τερααααααααστιο diversity επομένως είμαι αρκετά επιφυλακτική και προσπαθώ να μήν γενικεύω.

Για τα ποσοστά εμβολιασμού για τόν HPV θα παρατήσεις ότι πολλές χώρες δεν έχουν επίσημα στατιστικά στοιχεία πχ Ινδία και άλλες έχουν πχ Ηνωμένες πολιτείες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,505 μηνύματα.
Καταρχάς, όταν μιλάς, θα μιλάς με ευπρέπεια, ειδάλλως δεν θα απαντάς (καθόλου).
Η μόνη ντροπή είναι η επίθεση που κάνεις, γυναίκα προς γυναίκα, με σκόπιμα χυδαίες εκφράσεις για να νιώσει ενοχές, κατηγορώντας τη ουσιαστικά ότι κοκορεύεται να παίρνει πίπες χωρίς προφυλάξεις. Κατά τα λοιπά, παριστάνεις τη φεμινίστρια. Το μήνυμα δείχνει το δικό σου ποιόν και μόνο.
Kαταρχας οταν μιλας θα μιλας με αληθειες ειδαλλως δεν θα απανατς καθολου.Σου λεω εγω.
Δεν εισαι σε θεση να μου λες αν θα απαντω η οχι.

Δεν εισαι σε θεση να παραποιεις τα λεγομενα μου επειδη ετσι σε βολευει.


Τιποτα απο αυτα που λες δεν ισχυει,παρα μονο στο μυαλο σου.

Το εξηγησα ξεκαθαρα.

Ο τροπος που μιλησε η εχεμυθη ηταν στο ΕΜΕΙΣ.Δηλαδη: Κανουμε αυτο,κανουμε εκεινο,κανουμε το αλλο κλπ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΡΟΤΡΟΠΗ.Μαζι με τις ανακριβειες που λεει.Οι οποιες ειναι ακρως επικινδυνες.
Εκει ειναι η ενσταση μου.


Αν ελεγε κανω αυτο ,εκεινξο το αλλο...δεν θα υπηρχε προβλημα.

Επανελαβε την ταξη διοτι δεν ξερεις να διαβαζεις. :bunny:

Και η θεση σου στην ΟΔ ΔΕΝ ειναι για να δινεις εντολες να μην μιλαμε.
Καλημερα.
Και χαλαρωσε λιγο.Κριμα ειναι.Νεο παιδι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε όλοι,να ησυχάσουμε :lol:
Παρόλαυτα όντως δεν είναι όμορφο να στοχοποιούνται άτομα απλά και μόνο επειδή λένε την άποψή τους.
Εχω εξηγησω τι δεν μου αρεσε και το θεωρω απαραδχτο,δες το.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενοχες θα ενιωθα αν ελεγα κατι τετοιο σε αλλον ανθρωπο.
Αυτο ακριβως εκανες με το ΕΜΕΙΣ.ΤΟ ΕΞΗΓΩ και εκει ειναι η ενσταση μου,Διαβαζε και ασε τους εγωισμους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατα τα αλλα επειδη κανεις δε σωζεται, απολαυστε υπευθυνα. Οσοι αισθανεστε απολαυση και ασφαλεια με το να χρησιμοποιητε προφυλακτικο στο στοματικο go for it <3

Στοματικό χωρίς για την απόλαυση και κατά δεύτερον αφού πάνω από το 50% του παγκόσμιου πληθυσμού και πάνω από το 80% του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού θα κολλήσει HPV δε σωζόμαστε με τίποτα. ΑΛΛΆ δε παραμελούμε να κάνουμε εξετάσεις (τέστ Παπ, HIV και για άλλα ΣΜΝ) και πρωτού βάλουμε κάτι στο στόμα μας ας ρίξουμε πρώτα μία ματιά. Είναι καλό να μάθουμε να αναγνωρίζουμε το πώς φαίνονται κάποιες εκδηλώσεις σεξουαλικώς μεταδιδόμενων πχ κονδυλώματα, φυσαλίδες από έρπη, σύφιλη κλπ.
Για να ξερουμε τι λεμε.Με αποδειξεις.
Συν τις ανακριβειες.Οι οποιες δημιουργουν εντελως λαθος εντυπωσεις και ακρως επικινδυνες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πολυ γενικευτικη δηλωση και επικινδυνη κατα τη γνωμη μου, ακριβως επειδη τσουβαλιαζει.

Και στατιστικα να το παρεις, μια χαρα υπαρχει και καποιος κοσμος που δεν κολλαει. Παιζουν πολλα πραγματα ρολο σ αυτο, κι ασχετα με τη καθεαυτη μεταδοση.
Τωρα, ναι, αν το ατομο θελει και καθε μερα να αλλαζει συντροφο, που καθολου μεμπτο δεν ειναι, και να στεκεται μονο στο αν δει κατι τραγικο στην εικονα, φανταζομαι θα ναι οκ και με ο,τι συμπαρασυρει αυτο. Η εικονα απο μονη της δεν ειναι δειγμα φερεγγυοτητας, απλα μια πρωτη και επιφανειακη ματια συνιστα.
Κατα τ αλλα , επειδη ξερω πως λειτουργει πια η φαση και δεν εχω χρονο να μπω να ξαναδω τα εδω στα συντομα, δεν ισχυριζομαι οτι αυτος με τους μονιμους συντροφους μπορει να μην κολλησει ποτε. Αλλα αν δεν εισαι το ατομο που αλλαζει συχνα και μαλιστα συντροφους που και οι ιδιοι δεν αλλαζουν αλλες πολυ συχνα και δεν ξεκινας τη σχεση με freely, χωρις προφυλαξεις σεξ, μπορεις στο μεσοδιαστημα να σιγουρευτεις -οσο γινεται- με καποιους τροπους. Τωρα σε αυτο πολλα πραγματα παιζουν ρολο για να το καταστησουν εφικτο ή οχι. Αλλα στο δικο μου mindset , αν θελει καποιος να στραβωσει επειδη θα βαλει και στο στοματικο προφυλακτικο για καποιο διαστημα, ας το κανει - δεν θα ασχοληθω. Θα το υπομεινουμε το τεραστιο κατορθωμα του να μεινει καποιος για καποιες μερες-φορες-διαστημα και με λιγοτερη αισθηση. By the way, αυτο ειναι και το επιχειρημα οσων δεν χρησιμοποιουν ουτε στο κολπικο προφυλακτικο και κλασικα τραβιουνται και μεσα στα χρονια ψαχνονται με τεστ εγκυμοσυνης σε καθε καθυστερηση που μπορει να γινεται για ασχετους λογους (η καλη περιπτωση). Γενικα υπαρχουν πλεον πολλα ειδη προφυλακτικων, πολυ εξελιγμενα -τα οποια ηλεκτρονικα μπορει να τα βρει καποιος ευκολα- και λυνουν πολλα και στο θεμα της πλαστικης αισθησης και της μυρωδιας και και και. Ας πουμε οι χρυσες σειρες τυπου feel. Ναι, ειναι πιο ακριβα, αλλα και εκει παμε βασει προτεραιοτητων και επιλογων.

Ας μην γινει εμμονη ιδεα και αγχος ή λογος να απορριπτει καποιος καποιον, αλλα ας μην περνα αψηφιστα οτι η υπαρχει μονο η ιδεα "ελα μωρε ειναι μακρια" ή το αντιθετο "ε και τι; θα κολλησουν ολοι". Δεν ειναι μονο ο hpv παντως, αλλα και πολλα ακομη ΣΜΝ.

Και κατι τελευταιο.. προτρεπω να κανουν ολοι και ολες το εμβολιο του HPV (ειδικα στα αγορια περνά ακόμη περισσότερο στα ψιλά), περα απο συχνες εξετασεις για τα υπολοιπα- ειδικα αν εχετε υποψιες ή πολλες επαφες.
Κατα τ αλλα, νομιζω, επειτα ειναι θεμα καθαρα προσωπικης αποφασης και οπτικης και ο καθενας και η καθεμια πραττει αναλογα.

Ευχομαι τα κακα μαντατα να μην ερθουν σε κανεναν μας παιδακια, ασχετα με τις επιλογες του.
Κια η γιορκι μια χαρα αντεδρασε,απλα με αλλο τροπο.
Η ενσταση μου δνε ειναι το τι κανει η εχεμυθη αλλα το οτι το δικαιολογει ΙΑΤΡΙΚΑ με λαθος στοιχεια,απαξιωντας τον κινδυνο,λεγοντας οτι ολοι κολλαμε...ΔΕΝ ΑΜΣ ΣΩΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ οποτε ας το απολαυσουμε... και βαζει το ΕΜΕΙΣ στα λεγομενα της.
Οποιος δεν θελει απλα να τα χωσει το βλεπει ξεκαθαρα που εχω ενσταση απο τηνα ρχη και οτι εχω δικιο καθως και η γιορκι τα ιδια λεει .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,505 μηνύματα.
Το οτι οι περισσοτεροι κολλαμε τον ιο των κονδυλωματων αναφερεται ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ.Οι περισσοτεροι των οποιων ειναι ΧΑΜΗΛΗΣ επικινδυνοτητας.ΔΕΝ ΚΟΛΑΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥς ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ,αν ειναι δυνατον.Θα ειμασταν ολοι με καρκινους στο στομα,εκτος απο του τραχηλου της μητρας,
Ακριβως αυτη ειναι η ανακριβεια η πολυ επικινδυνη που ειπωθηκε,.
Επισης...

Μεγάλη έξαρση σημειώνουν τα κονδυλώματα στο στόμα, με τους ειδικούς να κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για την εμφάνιση του «νέου καρκίνου του σεξ».​


Μέχρι πριν από κάποια χρόνια, η προτίμηση των στελεχών του HPV στις πρωκτο-γεννητικές περιοχές, αποτελούσε σπάνιο φαινόμενο. Σήμερα, το φαινόμενο αυτό έχει καλπάζουσα μορφή. Τον τελευταίο καιρό όμως, έχουν αρχίσει να καταγράφονται πολλά περιστατικά κονδυλωμάτων και στη στοματική κοιλότητα από τον ίδιο ιό, που απειλεί μάλιστα με κίνδυνο ανάπτυξης όγκων στον στοματοφάρυγγα.
Έως τώρα, η εμφάνιση των κονδυλωμάτων στο στόμα ήταν σπάνια και ήταν οι γυναίκες κυρίως που ήταν ανήσυχες για την πρόκληση καρκίνου στον τράχηλο της μήτρας εξαιτίας των ογκογόνων στελεχών του ιού. Πλέον, το ενδεχόμενο καρκίνου παραμονεύει και για τους άντρες, καθώς τα τελευταία χρόνια αλλάζουν οι σεξουαλικές πρακτικές.
Όλες οι επιστημονικές μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί πρόσφατα καταγράφουν τον κίνδυνο που έχει ο HPV για όσους δείχνουν προτίμηση στο στοματικό σεξ ή έχουν ομοφυλοφιλικό δεσμό.

Πώς μεταδίδονται τα κονδυλώματα στο στόμα​


Ο ιός HPV εισέρχεται στον οργανισμό μέσω κάποιας αμυχής εντός της στοματικής κοιλότητας. Τις περισσότερες φορές, τα κονδυλώματα στο στόμα μεταδίδονται μέσω του στοματικού σεξ και σπανιότερα μέσω ενός παρατεταμένου φιλιού.

Ποιοι κινδυνεύουν να εμφανίσουν κονδυλώματα στο στόμα​


  • Στοματικό σεξ: Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι ο στοματικός έρωτας και σύμφωνα με τα στοιχεία, περισσότερο κινδυνεύουν οι άντρες, ιδίως όσοι καπνίζουν.
  • Εναλλαγή συντρόφων: Η συχνή εναλλαγή ερωτικών συντρόφων μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο. Κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι όσοι έχουν περισσότερους από 20 ερωτικούς/ές παρτενέρ στη διάρκεια της ζωής τους, έχουν 20% μεγαλύτερες πιθανότητες να προσβληθούν από τον ιό HPV στο στόμα.
  • Κάπνισμα: Έχει αποδειχτεί ότι το κάπνισμα ευνοεί την εισβολή του ιού των κονδυλωμάτων στο στόμα. Η εισπνοή ζεστού καπνού καθιστά τη στοματική κοιλότητα πιο επιρρεπή στην εμφάνιση σχισμών και αμυχών και την ίδια στιγμή αποτελεί επιβαρυντικό παράγοντα για εκδήλωση καρκίνου του στοματοφάρυγγα.
  • Αλκοόλ: Η μεγάλη κατανάλωση αλκοόλ αυξάνει τον κίνδυνο HPV μολύνσεων στους άνδρες. Όσοι μάλιστα καπνίζουν κιόλας, διατρέχουν ακόμα υψηλότερο κίνδυνο.

Πού εντοπίζονται τα κονδυλώματα στο στόμα​


Η πιο συνηθισμένη βλάβη που προξενεί ο ιός HPV στο στόμα είναι αυτή του απλού θηλώματος. Είναι μία βλάβη καλοήθης που σχετίζεται συχνά με τα στελέχη 6 και 11 και εμφανίζεται ως ογκίδιο με χρώμα όπως αυτό που έχει ο φυσιολογικός βλεννογόνος του στόματος. Εντοπίζεται πιο συχνά στο άνω και κάτω χείλος (στην εσωτερική πλευρά), στη γλώσσα και στη μαλακή υπερώα.

Τα συμπτώματα της HPV μόλυνσης στο στόμα​


Συνήθως, η μόλυνση από τον ιό HPV μέσα στη στοματική κοιλότητα δεν φέρει συμπτώματα. Αυτό σημαίνει ότι οι πάσχοντες δεν γνωρίζουν ότι έχουν μολυνθεί και επομένως είναι λιγότερο πιθανό να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα για να περιορίσουν τη μετάδοση του ιού.

HPV & καρκίνος στοματοφάρυγγα​


Τα τελευταία χρόνια, ο ιός HPV ευθύνεται για αύξηση των κρουσμάτων καρκίνου του στοματοφάρυγγα. «Ο HPV είναι το υποκατάστατο του αλκοόλ και του καπνίσματος ως κύριο αίτιο του καρκίνου του στοματοφάρυγγα», υποστήριξε πρόσφατα ο Τεντ Τέκνος, καθηγητής ογκολογίας στο Πανεπιστήμιο του Οχάιο. Ειδικότερα, βάσει έρευνας δημοσιευμένης στην επιθεώρηση “New England Journal of Medicine”, εξαιτίας της έκθεσης στο στέλεχος 16 του HPV – που σχετίζεται με τον καρκίνο στον τράχηλο – αυξάνονται κατά 32 φορές, οι πιθανότητες εμφάνισης στοματοφαρυγγικού καρκίνου.
Αντίθετα, διαπιστώθηκαν ότι το κάπνισμα και το ποτό οδηγούν σε αύξηση του κινδύνου κατά μόλις 3 και 2,5 φορές αντιστοίχως.


Η καρκινική δράση του HPV στη στοματική κοιλότητα​


Μελέτη που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα στο Πανεπιστήμιο του Οχάιο, κατά την οποία επιστήμονες έκαναν λήψη κυτταρικών δειγμάτων από τη στοματική κοιλότητα 5.500 ατόμων ηλικίας 14 – 69 χρονών, απέδειξε ότι:
  • Οι άνδρες βρίσκονται σε μεγαλύτερο κίνδυνο συγκριτικά με τις γυναίκες, όσον αφορά στην εμφάνιση καρκίνου της γλώσσας, του στόματος, του λάρυγγα και του φάρυγγα.
  • Οι άντρες είχαν μολυνθεί από τον HPV σε ποσοστό 10%, ενώ οι γυναίκες σε ποσοστό 3,6%.
Παραμένει ωστόσο αδιευκρίνιστος ο λόγος για τον οποίο ο καρκίνος του στοματοφάρυγγα είναι πιο συχνός στον ανδρικό πληθυσμό απ’ ό,τι στον γυναικείο.
Μία άλλη δημοσίευση μελέτης στους «Times» σχετικά με τον καρκίνο του στοματοφάρυγγα ανάμεσα στα έτη 1984 και 2004 έδειξε τα εξής:
  • Ο ιός HPV τη δεκαετία του ’80 ευθυνόταν για το 16% των περιστατικών, ποσοστό που έφτασε το 72% στους ασθενείς μετά το 2000.
  • Το ποσοστό καρκίνου στις αμυγδαλές διπλασιάστηκε μέσα σε δέκα περίπου χρόνια (μέσα του ‘90 έως τέλος του 2000)
  • Το ποσοστό υπαιτιότητας του HPV συγκριτικά με άλλους παράγοντες είναι τριπλάσιο.
Οι επιστήμονες επισημαίνουν ότι εάν συνεχιστεί με τέτοιο ρυθμό η διάδοση του HPV στο στόμα, τότε το 2020 ότι ο καρκίνος του στοματοφάρυγγα θα είναι πιο διαδεδομένος από τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας.


Ενημερωθητε λοιπον σωστα και αφηστε τα ΔΙΚΑ ΣΑΣ συμπερασματα,ετσι οπως τα αντιλαμβανεστε εσεις σαν δικαιολογια .Οι γιατροι μιλουν.
Και οπως βεβαια βλεπετε και απο το κειμενο καμια ''ματιά ''δεν μας εξασφαλιζει.Ο ιος μεταδιδεται και χωρις να φαινονται τα κονδυλωματα.Χωρις καν συμπτωματα.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που τσακώνεστε...
Είναι απολύτως προφανές ότι αν κάποιος θέλει να είναι 100% σίγουρος ότι δεν θα κολλήσει ποτέ του κάποιο ΣΜΝ δε θα πρέπει να κάνει σεξ..
Από εκεί και πέρα αν θέλει να είναι 90 κάτι τοις έκατο βέβαιος/η θα χρησιμοποιήσει προφυλακτικό, το οποίο ανάλογα με το ΣΜΝ προστατεύει από αρκετά ως όχι και τόσο (πχ τα κονδυλώματα είναι εύκολο να κολλήσουν ακόμα και με προφύλαξη).
Χονδρικά οι περισσότεροι ξέρουν ότι υπάρχουν λιγότερο και περισσότερο επικίνδυνες σεξουαλικές πρακτικές (Στοματικό, ιεραποστολικό, παρά φύση κλπ).
Από κει και πέρα ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του, παίρνει τις προφυλάξεις που νομίζει ή αναλαμβάνει τα ρίσκα που θεωρεί αποδεκτά καθώς πάντοτε υπάρχει μια ζυγαριά μεταξύ απόλαυσης και προφύλαξης. Τα πράγματα είναι απλά θεωρώ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Απορώ γιατί πρέπει να προστατευτούμε ? Αποκτάς και φυσική ανοσία μετά
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,505 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο που τσακώνεστε...
Είναι απολύτως προφανές ότι αν κάποιος θέλει να είναι 100% σίγουρος ότι δεν θα κολλήσει ποτέ του κάποιο ΣΜΝ δε θα πρέπει να κάνει σεξ..
Από εκεί και πέρα αν θέλει να είναι 90 κάτι τοις έκατο βέβαιος/η θα χρησιμοποιήσει προφυλακτικό, το οποίο ανάλογα με το ΣΜΝ προστατεύει από αρκετά ως όχι και τόσο (πχ τα κονδυλώματα είναι εύκολο να κολλήσουν ακόμα και με προφύλαξη).
Χονδρικά οι περισσότεροι ξέρουν ότι υπάρχουν λιγότερο και περισσότερο επικίνδυνες σεξουαλικές πρακτικές (Στοματικό, ιεραποστολικό, παρά φύση κλπ).
Από κει και πέρα ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του, παίρνει τις προφυλάξεις που νομίζει ή αναλαμβάνει τα ρίσκα που θεωρεί αποδεκτά καθώς πάντοτε υπάρχει μια ζυγαριά μεταξύ απόλαυσης και προφύλαξης. Τα πράγματα είναι απλά θεωρώ.
Mαζι σου απολυτα.Το θεμα ειναι απλα να μην παραπληροφορουμε λεγοτας οτι ΔΕΝ ΣΩΖΟΜΑΣΤΕ :jumpy: οτι ολοι θα ερθουμε σε επαφη με τους ιους αυτους,ενω δεν ειναι ετσι ακριβως... κλπ.Εκει ειναι το ζητουμενο.Διοτι απλα οποιος το κανει θα δεχτει και την κριτικη.Εκει ειναι η κριτικη.Κατα τα αλλα για το γουστο ο καθενας οτι θελει κανει αυτο ειναι σιγουρο.
Αν ομως βγω εγω και πω οτι καντε σεξ χωρις προφυλακτικο και καντε εξετασεις συχνα για ειντς θα φαω ντοματες και σωστα.
Κατι αναλογο ειναι.
Ο καθενας μπορει να εθελοτυφλει οσο θελει για να καθυσηχαζει τυχον φοβους,αλλα αυτο δεν πρεπει να μας κανει να ΠΕΡΝΑΜΕ ΨΕΥΔΗ ΙΑΤΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.Εκει ξαναλεω ειναι η ενσταση.Και εχουμε καθε δικαιωμα λογου.Εκει.Οχι στο γουστο βεβαια και στο τι κανει ο καθενας.Ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ νομιζω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top