Στρατιωτική Δικτατορία των Συνταγματαρχών 1967-1974

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελα ρε μαν τωρα που ειμαστε στην αρχαια Αθηνα να αναλαμβανει ο καθενας αξιωματα ενω οι σκλαβοι δουλευουν. Τουλαχιστον τοτε τα αγορια απο μικρα προετοιμαζονταν για την αναληψη δημοσιων αξιωματων. Σημερα σε ενα τοσο πολυπλοκο περιβαλλον πως ενας απλος εργαζομενος πολιτης θα εχει παραλληλα τοσες γνωσεις για να μπορει να σταθει ικανοποιητικα σε ενα τετοιο ρολο; Και ποιος εγγυαται οτι δε θα αρχιζει να νομοθετει ο καθενας υπερ του για να λαμβανει επιδοματα, για να αυξησει το κατωτατο μισθο, οδηγωντας την οικονομια ακομα γρηγοροτερα στη καταστροφη;
Η ερευνα που εβαλες λεει για κοινοβουλιο με εκλεγμενους αιρετους και ορισμενο αριθμο κληρωτων
Σε αυτές τις πέντε σειρές μπορείς να δεις γιατί στην ουσία δεν υπάρχει δημοκρατία πλέον, παρά μόνο υπάρχουν ελευθερίες και αποφάσεις του λαού για ασήμαντα πράγματα. Για τα σημαντικά υπάρχουν οι οικονομικές ελίτ που προανέφερα, οι οποίες καλλιεργούν την απάθεια του κόσμου για τα τεκταινόμενα στην πολιτική σφαίρα, ώστε να «παίζουν μπάλα» μόνες τους. Προωθώντας τις «αξίες» του ατομικισμού και του νεοφιλελευθερισμού, συνεχίζουν τη φτωχοποίηση του απλού πολίτη και τη διεύρυνση του οικονομικού χάσματος ανάμεσα σε ελάχιστους έχοντες και στην υπόλοιπη πλέμπα.
Βέβαια, επειδή το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις, θα συμφωνήσω σε ένα πράγμα: Ο λαός ελάχιστες φορές γνωρίζει ποιο είναι πραγματικά το καλό του. Το είδαμε και στις εκλογές του 2019, όπου έδωσε την εξουσία στα γαλάζια παιδιά απλά και μόνο γιατί του πούλησαν μια σύγχρονη, νεοφιλελέ εκδοχή του «Πατρίς-θρησκεία-οικογένεια», όταν διοργάνωναν τις κιτς εκδηλώσεις για το Μακεδονικό ζήτημα...
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μια πιο συμμετοχική μορφή Δημοκρατίας θα ήταν να μην εκλέγουμε βουλευτές που όπως λες το κάνουμε μια φορά στα 4 χρόνια και πρέπει να έχεις και αρκετά χρήματα και γνωστούς σε κόμματα για να γίνεις, αλλά να έχει κάθε πολίτης πιθανότητα να εκλεγεί τυχαία. Και αυτό να αλλάζει ανά ένα διάστημα πχ 2 χρόνια. Έτσι όλοι οι πολίτες θα πρέπει να είναι ενήμεροι, υπεύθυνοι και έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να διαχειριστούν τα κοινά. Πλέον ούτε γνωστοί σε κόμματα ούτε δωροδοκίες ούτε πελατειακές σχέσεις ούτε ψηφοθηρικές υποσχέσεις ούτε τίποτα.
Οταν βλέπουμε όνειρο στο καταμεσήμερο!!!
 

NikolasGewrgiou

Νεοφερμένος

Ο NikolasGewrgiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καμια φορα σκέφτομαι γιατι οι υπουργοι να έρχονται απο μια εκλογικη διαδικασια βασισμένη στην γεωγραφία και οχι βασισμένη στην κοινωνικη ομαδα. Δηλαδη γιατι να ψηφιζει ο συνταξιούχος και ο εργαζόμενος για τον υπουργο παιδείας και οχι αποκλειστικά ο μαθητής ή ο φοιτητης
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,952 μηνύματα.
Καμια φορα σκέφτομαι γιατι οι υπουργοι να έρχονται απο μια εκλογικη διαδικασια βασισμένη στην γεωγραφία και οχι βασισμένη στην κοινωνικη ομαδα. Δηλαδη γιατι να ψηφιζει ο συνταξιούχος και ο εργαζόμενος για τον υπουργο παιδείας και οχι αποκλειστικά ο μαθητής ή ο φοιτητης
και ο υπουργός μετανάστευσης απευθείας από τους λάθρο;

Υ.Γ. στην εκλογή του υπουργού παιδείας εκτός από μαθητές και φοιτητές ρόλο παίζει και η γνώμη των εκπαιδευτικώ.

Υ.Γ2 ΤΙ σχέση έχουν όλα όσα γράφουμε στις τελευταίες σελίδες με την Χούντα;
 

NikolasGewrgiou

Νεοφερμένος

Ο NikolasGewrgiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υ.Γ. στην εκλογή του υπουργού παιδείας εκτός από μαθητές και φοιτητές ρόλο παίζει και η γνώμη των εκπαιδευτικώ
ας ειναι και οι εκπαιδευτικοι και ολοι οσοι σχετίζονται

Υ.Γ2 ΤΙ σχέση έχουν όλα όσα γράφουμε στις τελευταίες σελίδες με την Χούντα
ειδα που εγραψαν και οι αλλοι για εναλλακτικά συστήματα και ειπα να γραψω και εγω
και ο υπουργός μετανάστευσης απευθείας από τους λάθρο;
αυτο δεν το σχολιάζω περισσότερο λογο του τροπου που το έγραψες
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,952 μηνύματα.
αυτο δεν το σχολιάζω περισσότερο λογο του τροπου που το έγραψες
Ε τι; Δηλαδή οι λάθρο να μην μπορούν να εκλέξουν αυτόν που θα τους δίνει απλόχερα εκτός άπο άσυλο και υπηκοότητες; Δηλαδή τι φασιστικά πράγματα του Σατανά είναι αυτά; Μα τον Άγιο Στάλιν.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι τέλειο μέσα από τις στάχτες του χουντικού εκτρώματος να αναδύονται δημιουργικές ανησυχίες για την κοινωνία. Τέλειο.

Η οπτική του @NikolasGewrgiou για τη γεωγραφική ή μη ψήφο έχει τρομερό θεωρητικό ενδιαφέρον.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Είναι τέλειο μέσα από τις στάχτες του χουντικού εκτρώματος
Οταν γλύφεις τους Σοσιαλ- ληστές, έχεις όλα τα προσόντα να πας ψηλά και ουδείς μπορεί να σου το στερήσει, ούτε και υπάρχει κάποιος εδώ μέσα να μη θέλει την πολιτική εξέλιξη σου.
Ομως, το μόνο δικαίωμα που σου στερώ εγώ, είναι αυτό που παίρνεις με τόση ευκολία και αντί να σταθμίζεις αυτά που λέω και να τοποθετείσαι ανάλογα και όπως εσύ πιστεύεις οτι με αυτά που λες <<διαλογίζεσαι ευπρεπώς>>, υποβιβάζεις την συζήτηση αρχικώς και δευτερευόντως τους συνομιλητές σου.
να αναδύονται δημιουργικές ανησυχίες για την κοινωνία. Τέλειο.
Ναι! έχεις απόλυτο δίκιο. Η χούντα, κατέστρεψε την Ελλάδα.
Επίσης, ο Σοσιαλισμός είναι αυτός που δεν φλέρταρε με τα σκάνδαλα, ούτε πήγαν στο δικαστήριο τον Αρχισοσιαληστή Ανδρέα, ούτε και μας έβαλε στο ΔΝΤ ο μέγας απο το Καστελόριζο.
Επίσης έχεις δίκιο, γιατι η χούντα είχε στα Σχολεία σκληρό σύστημα και όχι τόσο φιλελεύθερο για τους φοιτητές και μαθητές. Γιατι σήμερα, ο αναλφαβητισμός, είναι προσόν για έναν νέο που μάχεται για την Δημοκρατία. Ετσι γενικά και αόριστα, για την Δημοκρατία. Δίχως να ξέρει να αρθρώσει μια λέξη, γιατι δεν υπάρχει λόγος να τον βάλουμε και σε προβληματισμό.
Το παιδί είναι μαχητής... :crazy: ου άου άου, ά άου...:kill:

Υ.Γ. καλά θα κάνεις να πάψεις το βρίσιμο.
Η οπτική του @NikolasGewrgiou για τη γεωγραφική ή μη ψήφο έχει τρομερό θεωρητικό ενδιαφέρον.
Δεν θα έλεγα <<τρομερό>>, θα την έλεγα ισορροπημένη μεν, πλην όμως μη πραγματοποιήσιμη, λόγω του οτι δεν πληρεί τους όρους των στόχων που έχουν σήμερα οι Υπουργοί.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι! έχεις απόλυτο δίκιο. Η χούντα, κατέστρεψε την Ελλάδα.
Επίσης, ο Σοσιαλισμός ...
Σας είναι τόσο δύσκολο να μιλήσετε για τη Χούντα χωρίς να βγάλετε το κόμπλεξ σας ε
Γιατι σήμερα, ο αναλφαβητισμός, είναι προσόν για έναν νέο που μάχεται για την Δημοκρατία. Ετσι γενικά και αόριστα, για την Δημοκρατία. Δίχως να ξέρει να αρθρώσει μια λέξη, γιατι δεν υπάρχει λόγος να τον βάλουμε και σε προβληματισμό.
πχ
... πλην όμως μη πραγματοποιήσιμη, λόγω του οτι δεν πληρεί τους όρους των στόχων που έχουν σήμερα οι Υπουργοί.
είναι πληροί* τους όρους. Και δε θα το σχολίαζα αλλά εδώ μας λες ότι ο αναλφαβητισμός είναι προσόν για μας και δε ξέρουμε να αρθρώνουμε λέξεις. Μάθε ορθογραφία τουλάχιστον και μετά έλα να μας πεις για την άρθρωσή μας ε.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Μα και αυτό που λες μπορεί να είναι εκφυλισμός, το θέμα είναι να ψηφίζουν όλοι για το κοινό καλό υποτίθεται και όχι κάθε ένας για τον εαυτό του , άρα ψηφίζουν οι ενάρετοι ας πούμε και όχι αυτοί που πληρώνουν φόρους.
Δεν υπαρχει το κοινο καλο, εσυ ξερεις και οριζεις το δικο σου, εγω οριζω το δικο μου, ο αλλος το δικο του. Απλα μπορουμε να καθησυχαζουμε τον εαυτο μας οτι αυτο που εχουμε στο κεφαλι ειναι το καλο και των υπολοιπων, ακομη και αν δεν το καταλαβαινουν/θελουν. Στην καλυτερη θα επιβαλλεται αυτο που θελουν οι περισσοτεροι.
Ελα ρε μαν τωρα που ειμαστε στην αρχαια Αθηνα να αναλαμβανει ο καθενας αξιωματα ενω οι σκλαβοι δουλευουν. Τουλαχιστον τοτε τα αγορια απο μικρα προετοιμαζονταν για την αναληψη δημοσιων αξιωματων. Σημερα σε ενα τοσο πολυπλοκο περιβαλλον πως ενας απλος εργαζομενος πολιτης θα εχει παραλληλα τοσες γνωσεις για να μπορει να σταθει ικανοποιητικα σε ενα τετοιο ρολο; Και ποιος εγγυαται οτι δε θα αρχιζει να νομοθετει ο καθενας υπερ του για να λαμβανει επιδοματα, για να αυξησει το κατωτατο μισθο, οδηγωντας την οικονομια ακομα γρηγοροτερα στη καταστροφη;
Η ερευνα που εβαλες λεει για κοινοβουλιο με εκλεγμενους αιρετους και ορισμενο αριθμο κληρωτων
Μου αρεσει που επικεντρωνονται ολοι σε μια προσπαθεια να περιοριστει η διαφθορα και ειναι σαν να μην βλεπει κανεις το ποσο επικινδυνοι μπορουν να ειναι ακαταλληλοι ανθρωποι σε θεσεις εξουσιας.
Το θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία ισχύει και αφού την αποκτήσουμε, θέλει πολύ μεγάλη «αρετή» να αποδεχτείς πως αυτό είναι η ελευθερία.
Έτσι είναι η ελευθερία. Και έχει πολλές τρύπες και λάθη.
Θυμηθηκατε τωρα και την ελευθερια
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καταπολέμηση της διαφθοράς δεν είναι θέμα αδιάφθορων ατόμων, αν το πάμε έτσι κλάφτα Χαράλαμπε, δε θα τους βρούμε ποτέ. Η καταπολέμηση της διαφθοράς έρχεται μέσω ενός διάφανου και ανοικτού συστήματος διοίκησης. Και όσα είπα σε αυτό τείνουν, όχι στο νηπιακό να ποντάρουμε σε πρόσωπα.
Θυμηθηκατε τωρα και την ελευθερια
Και κάποιοι τη ξεχάσατε δια παντός.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
είναι πληροί* τους όρους.
Υποκλίνομαι στην αυτού ευθιξία.
Ορθή λοιπόν η διόρθωση του ορθογραφικού μου ατοπήματος.
Αν αυτό σας απαλλάσσει της υποχρέωσης να απαντήσετε Κύριε (σύντροφε επι το ορθόν Κλεάνθη), τότε δεν πρόκειται να επανέλθω στις ερωτήσεις που μάλλον σας είναι αδιάφορες και γι αυτό δεν κρίνεται απαραίτητο να δώσετε μια ευπρεπώς τοποθετημένη απάντηση και όχι όπως λένε στο χωριό μου (γιατι χωριάτης στην καταγωγή είμαι). Λένε λοιπόν στο χωριό μου: απο τον ψύλλο προσπαθεί να βγάλε ξύγκι.
Ετσι και εσύ Κλεό, είδες μια βελόνα ενός πεύκου και άρχισες να φωνασκείς.
Μα για δες το βουνό που είσαι μέσα σε αυτό, πόσες χιλιάδες πεύκα έχει;
για βελόνες δεν το συζητώ.
Και ΝΑΙ! το θέμα σου και η διαφορές σου, συνοψίζονται στην διαφορά ενός αγράμματου σαν και εμένα ανάμεσα σε δύο διφθόγγους, τους -οι και -ει.

Υ.Γ. ή στραβός είναι ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε Κλεάνθη.
Και εδώ, δεν έχω εγώ την ανάγκη να παλέψω με εσένα. Ούτε και να πιαστώ απο μια λεπτομέρεια. Ενα λάθος σου, μικρό ή μεγάλο.

Και δε θα το σχολίαζα αλλά εδώ μας λες ότι ο αναλφαβητισμός είναι προσόν για μας και δε ξέρουμε να αρθρώνουμε λέξεις. Μάθε ορθογραφία τουλάχιστον και μετά έλα να μας πεις για την άρθρωσή μας ε.
Ολα συνοψίζονται στο ποιο κάτω Κλεάνθη.
«Μηδέποτε οὖν πιστεύσεις ταῖς ὑπονοίαις σου∙
σκαμβός γάρ κανών καί τά ορθά σκαμβά ποιεῖ,
ψευδεῖς εἰσίν αἱ ὑπόνοιαι καί βλάπτουσιν...Οὐδέν γάρ βαρύτερον τῶν ὑπονοιῶν∙ τοσοῦτον εἰσίν ἐπιβλαβεῖς, ὅτι χρονίζουσαι ἐν ἡμῖν καί ἄρχονται πείθειν ἡμᾶς καί ἐναργῶς δοκεῖν βλέπειν πράγματα μήτε ὄντα, μήτε γενόμενα»
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι απλά έχω βαρεθεί να υπονομεύεται το επίπεδο της μόρφωσης κάποιων ανθρώπων από άτομα που δεν κοιτάνε πρώτα την καμπούρα τους. Και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο, όλη η προπαγάνδα περί αρίστων στήθηκε από αυτούς με τα πληρωμένα πτυχία, τα πλαστογραφημένα πτυχία, τα ανύπαρκτα πανεπιστήμια, τα κολλέγια της πλάκας και την εμπειρία της πλάκας. Όπως επίσης και οι κάθε λογής φασίστες που δήθεν είναι πατριώτες αλλά ούτε τη γλώσσα δε μπορούν να μιλήσουν σωστά. Και έρχονται τώρα αυτοί να μας βγουν από πάνω. Σε μας. Ε όχι δα.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Η καταπολέμηση της διαφθοράς δεν είναι θέμα αδιάφθορων ατόμων, αν το πάμε έτσι κλάφτα Χαράλαμπε, δε θα τους βρούμε ποτέ. Η καταπολέμηση της διαφθοράς έρχεται μέσω ενός διάφανου και ανοικτού συστήματος διοίκησης. Και όσα είπα σε αυτό τείνουν, όχι στο νηπιακό να ποντάρουμε σε πρόσωπα.
Μιλησα για τα αστεια σχεδια που προσπαθειτε να κανετε με σκοπο να περιορισετε τη διαφθορα, αγνοωντας ποσο επικινδυνοι ειναι οι ακαταλληλοι ανθρωποι σε σημαντικες θεσεις ή ποσο καταστροφικες μπορουν να γινουν οι αποφασεις του οχλου. Αλλα οκ, αυτα ειναι πραγματα για τα οποια πρεπει να πανηγυριζουμε (εκτος και αν ξεφυγει πολυ το πραγμα, εκει δεν ειναι πραγματικη δημοκρατια και δεν ξερουμε τιποτα). Και λογικο, οταν το μονο που εχει σημασια ειναι το παιχνιδακι της δημοκρατιας. Καλο θα ηταν επισης να μην κοιταμε μονο με τις καταχρησεις που γινονται κρυφα, αλλα και αυτες που γινονται φανερα.
Για τα συστηματα και δεν ξερω και εγω τι, αν τα βαλουμε, αν δουλεψουν, αν παρουμε μπρος, αν ασχοληθουμε, αν δεν ειμαστε μπλεγμενοι, αν... Ευχαριστώ, προτiμω να μπορω σαν ατομο να μην συμμετασχω

Και κάποιοι τη ξεχάσατε δια παντός.
Για αλλους ειναι τοσο εξω απο τη λογικη τους, που καταληγουν σε παρωδιες της
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όπως επίσης και οι κάθε λογής φασίστες που δήθεν είναι πατριώτες αλλά ούτε τη γλώσσα δε μπορούν να μιλήσουν σωστά. Και έρχονται τώρα αυτοί να μας βγουν από πάνω.

Σε μας. Ε όχι δα.
Αυτή την απορία να μου λύσεις και άσε όλα τα άλλα, τα περι .....δεν λέω τίποτα, γιατι δεν θέλω να σε δω να πλατιάζεις.

Πες μας λοιπόν. Ποιοι είστε εσείς, που αδυνατεί ο καθείς να σας ξεπεράσει.
Τί είναι αυτό που σε κατατάσσει σε αυθεντία.

Υ.Γ. ξεκάθαρα φασιστικό μου φαίνεται αυτό.
Τώρα, Αριστερό φασιστικό, Σοσιαλιστικό φασιστικό, δεν έχει καμιά απολύτως σημασία.
Είναι ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ το να θεωρείς αλάθητο και ΜΕΓΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗ τον εαυτό σου.
Εχεις πέσει σε τόσες αντιφάσεις, που ΕΠΑΡΣΗ είναι η λέξη που ταιριάζει ορθότερα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω πει ότι τα λάθη είναι στοιχείο της δημοκρατίας. Παρόλαυτα δε θυμάμαι ποτέ να υποστήριξα ότι έχω το αλάθητο. Από το αλάθητο όμως μέχρι το να μας το παίζετε κάποιοι υπάρχει μια απόσταση.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έχω πει ότι τα λάθη είναι στοιχείο της δημοκρατίας. Παρόλαυτα δε θυμάμαι ποτέ να υποστήριξα ότι έχω το αλάθητο. Από το αλάθητο όμως μέχρι το να μας το παίζετε κάποιοι υπάρχει μια απόσταση.
Ναι, τώρα βλέπεις και συγκρίνεις τις αποστάσεις.
Οταν μοιράζεις φασιστικές ταμπέλες ασύστολα σε όποιον βρεις εύκαιρο, το απολαμβάνεις.

Και δεν κατάλαβα καθόλου καλά...

Τί εννοείς οτι τα λάθη είναι στοιχείο της Δημοκρατίας;

Θα συμπληρώσω μια φράση του Μέγα Αλέξ... του τωρινού λέω, μη μπερδευτούμε.
Ενώ έχει κυβερνήσει την Ελλάδα, μιλά για κενά που πρέπει να κλείσει όταν ξανάρθει στην εξουσία, σε μια επόμενη τετραετία.

Αν είναι δυνατό, να τον πάρω στα σοβαρά, όταν παραδέχεται αν μη τί άλλο οτι στην προηγούμενη τετραετία που ο Ελληνικός λαός του έδωσε την ψήφο του, αυτός παραδέχεται οτι του ξέφυγαν κάποιες ρωγμές. Αρα, δεν τις κάλυψε όταν ήταν πρωθυπουργός.

Και τι θα γίνει τέλος πάντων; απο το 74 η Δημοκρατία λαθεύει.

Μέχρι πότε;

Ημουν 15 και είμαι 62.

Τελικά, να ξέρω!

Δουλευόμαστε; ή μήπως (μάθανε πως π...αστε και πλάκωσαν και οι γύ...οι) λέει ο λαός μας, ο σοφός!

Πάντως η Χούντα, Χούντα και η Δημοκρατία ...
έ, με τα λαθάκια της, αλλά προχωράάάάααααα....

Υ.Γ. υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Ή να με δουλεύεις ή να παραμυθιάζεσαι.
Ενδιάμεση περίπτωση... λυπάμαι δεν βλέπω. Τώρα, λόγω ηλικίας; ε δεν ξέρω... ίσως να είναι και έτσι.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, τώρα βλέπεις και συγκρίνεις τις αποστάσεις.
Οταν μοιράζεις φασιστικές ταμπέλες ασύστολα σε όποιον βρεις εύκαιρο, το απολαμβάνεις.
Ότι το απολαμβάνω ισχύει. Τα άλλα όχι.
Και δεν κατάλαβα καθόλου καλά...
Τί εννοείς οτι τα λάθη είναι στοιχείο της Δημοκρατίας;
Ότι σε ένα δημοκρατικό και ελεύθερο πολίτευμα οι πολίτες μπορούν να πάρουν και αποφάσεις που θα αποδειχθούν λάθος ή για κάποιους είναι λάθος. Το ότι μια απόφαση λαμβάνεται δημοκρατικά δε σημαίνει ότι είναι και σωστή, αυτό λέω.
Αν είναι δυνατό, να τον πάρω στα σοβαρά, όταν παραδέχεται αν μη τί άλλο οτι στην προηγούμενη τετραετία που ο Ελληνικός λαός του έδωσε την ψήφο του, αυτός παραδέχεται οτι του ξέφυγαν κάποιες ρωγμές. Αρα, δεν τις κάλυψε όταν ήταν πρωθυπουργός.
Όντως το ελληνικό κράτος είναι βαθιά κομματικοποιημένο και αδιαφανές όπου κυριαρχούν παράκεντρα εξουσίας. Μακάρι να βγει μια διοίκηση που όχι απλά θα εκκαθαρίσει, αλλά θα σαρώσει όλη αυτή τη βρωμιά που δυσφημεί το ελληνικό δημόσιο. Είναι μάλιστα και όρος του 3ου μνημονίου, δε καταλαβαίνω γιατί εξανίστασαι.
Υ.Γ. υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Ή να με δουλεύεις ή να παραμυθιάζεσαι.
Υπάρχει και η περίπτωση να μας πουλάς φασισμό. Just saying...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σαν σήμερα πριν από 80 χρόνια (27/4/1941) . . .

Οι Γερμανοί μπαίνουν στην Αθήνα - Το σκοτάδι της κατοχής απλώνεται στην Ελλάδα

ap410503030.jpg


Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΜΑΥΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ..
(2013 Κυβέρνηση Σαμαρά)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σαν σήμερα πριν από 80 χρόνια (27/4/1941) . . .

Οι Γερμανοί μπαίνουν στην Αθήνα - Το σκοτάδι της κατοχής απλώνεται στην Ελλάδα

View attachment 80115
ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΥΜΕ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ...

(2013 Κυβέρνηση Σαμαρά)
Η κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά ή κυβέρνηση Εθνικής Ευθύνης.
Και δεν ήταν μόνο Αντώνη Σαμαρά. Οχι πως με ενδιαφέρει, αλλά συμμετείχαν και άλλα κόμματα σε αυτή.
Ομως, θα σε αφήσω να γράφεις όσο θέλεις και αυτό γιατι τέτοιες μέρες, δεν έχω καμία διάθεση να τσακώνομαι με κανέναν. Ούτε και να του επιτρέψω και να διαβάσω ακόμα αυτά που θα γράψει.
Ελεύθερος λοιπόν να γράψεις ότι θέλεις.
Καλή Ανάσταση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top