Συγγενείς: Εσείς τι σχέσεις έχετε;

Maraki_lar_1980

Νεοφερμένος

Η Maraki_lar_1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ούτε με τα ξαδέρφια από την πλευρά της μητέρας μου αλλά ούτε και με αυτά από του πατέρα μου έχω ιδιαίτερα στενές επαφές.Με τα ξαδέρφια αυτά και τους θείους μου και τις θείες μου μιλάμε μόνο σε γιορτές, γενέθλια κτλ Ομως όταν τύχει να βρεθούμε κάπου,θα μιλήσουμε,θα πούμε τα νέα μας κτλ.

Όσο αφορά τη σχέση μου με τους γονείς μου...με τη μαμά μου είναι πολύ καλή(αν εξαιρέσουμε κάτι μανούρες που κάνει και γίνεται τοξικη ωρες-ωρες),με τον μπαμπά μου περίεργη,καθώς έχω παράπονα από αυτόν(θα ήθελα να τον νιώθω πιο κοντά μου και να ενδιαφέρεται περισσότερο για μένα και τα προβλήματα μου) και δεν καλύπτει κάποιες προσδοκίες μου, ωστόσο τον αγαπώ με τον τρόπο μου,όπως με τον δικό του μοναδικό τρόπο του με αγαπά κι εκείνος πιστεύω.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Έχω πολύ μεγάλο σόι, πόντια γαρ κι δεν γνωρίζω καν ας πούμε όλα μου τα ξαδέρφια..
Με όσα ξέρω όμως δεν έχω σχέσεις κατά 85%
Δυστυχώς το σόι μου είναι πολύ ανταγωνιστικο, υπάρχει πολύ ζήλια και πονηριά και δεν γουστάρω τους περισσότερους.
Με τα πρώτα μου ξαδέρφια έχω επαφές κυρίως με 2.
Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι χρόνια τώρα, με τον μπαμπά μου δεν έχω επαφές, οριακά τον νιώθω σαν πατέρα μου και ας χώρισαν οι δικοί μου όταν ήμουν 10. Ήταν στη κοσμάρα του από πάντα, κρατάω μια τυπική επαφή τύπου χρόνια πολλά (αυτός δεν θυμάται καν τα γενέθλια μου :P ) αλλά λέω δε βαριέσαι.
Οποτε κι με το σόι του πατέρα μου δεν έχω καμία σχέση
Με τη μαμά μου έχω πολύ καλές σχέσεις εννοείται. Με μεγάλωσε και επειδή είναι πολύ νεα, είμαστε και σαν φίλες.
Γιαγιά-παππούς εν ζωή είναι μόνο από τη πλευρά της μαμάς, οι οποίοι είναι επίσης πολύ νέοι και τους αγαπω πολύ είναι σαν δεύτεροι γονείς μου.

Παλιά είχα καλύτερες σχέσεις με μερικά 2α ξαδέρφια, κάναμε και παρέα αλλά αποδείχτηκε ότι μόλις μεγάλωσα εγώ και έβαλα τη ζωή μου σε τάξη, δεν τους άρεσε. :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Διαβάζω αρκετές έχουν θέματα και μέτριες σχέσεις με τον πατέρα τους.... αυτο δεν ειναι καλό. Γιατι δυστυχώς τις περισσότερες θεωρώ οτι θα τις επηρεάσει (οπως λένε άλλωστε και οι ειδικοί) στις μελλοντικές ερωτικές τους σχέσεις. Το πρότυπο του πατέρα ειναι αναντικατάστατο.

Δυστυχώς αν κάποια έχει βιώσει αισθηματα απόρριψης απο τον πατέρα θα δυσκολευτεί να εμπιστευτεί και να δεθεί ουσιαστικά με εναν άντρα στο μέλλον.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Διαβάζω αρκετές έχουν θέματα και μέτριες σχέσεις με τον πατέρα τους.... αυτο δεν ειναι καλό. Γιατι δυστυχώς τις περισσότερες θεωρώ οτι θα τις επηρεάσει (οπως λένε άλλωστε και οι ειδικοί) στις μελλοντικές ερωτικές τους σχέσεις. Το πρότυπο του πατέρα ειναι αναντικατάστατο.

Δυστυχώς αν κάποια έχει βιώσει αισθηματα απόρριψης απο τον πατέρα θα δυσκολευτεί να εμπιστευτεί και να δεθεί ουσιαστικά με εναν άντρα στο μέλλον.
Προσωπικά δεν έχω θέμα, είμαι μια χαρά. Η οικογένεια μου αναπλήρωσε ένα μεγάλο μέρος αυτού του κενού, ειδικά ο παππούς μου πους μας στάθηκε σαν πατέρας σε όλους τους τομείς, μιας και είναι και πολύ νέος.
Και η μαμά μου φυσικά δεν μασάει μια.
Είναι και λίγο θέμα χαρακτήρα πως θα πάρεις μέσα σου τα βιώματα σου.

Στον αδερφό μου πχ που είναι και μεγαλύτερος προσωπικά βλέπω ότι τον έχει επηρεάσει πολύ περισσότερο η απώλεια της πατρικής φιγούρας στο σπίτι, και ας είχε και εκείνος στο πλευρό του τον παππού σαν πατέρα πολύ περισσότερο από ο,τι τον είχα και εγώ δίπλα μου.
Ο αδερφός μου όμως είναι δύσκολος χαρακτήρας και αντιδραστικός πιο πολυ από όσο πιστεύω πως είμαι εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω θέμα, είμαι μια χαρά. Η οικογένεια μου αναπλήρωσε ένα μεγάλο μέρος αυτού του κενού, ειδικά ο παππούς μου πους μας στάθηκε σαν πατέρας σε όλους τους τομείς, μιας και είναι και πολύ νέος.
Και η μαμά μου φυσικά δεν μασάει μια.
Είναι και λίγο θέμα χαρακτήρα πως θα πάρεις μέσα σου τα βιώματα σου.

Στον αδερφό μου πχ που είναι και μεγαλύτερος προσωπικά βλέπω ότι τον έχει επηρεάσει πολύ περισσότερο η απώλεια της πατρικής φιγούρας στο σπίτι, και ας είχε και εκείνος στο πλευρό του τον παππού σαν πατέρα πολύ περισσότερο από ο,τι τον είχα και εγώ δίπλα μου.
Ο αδερφός μου όμως είναι δύσκολος χαρακτήρας και αντιδραστικός πιο πολυ από όσο πιστεύω πως είμαι εγώ.
Εσύ οκ γλίτωσες... και λόγω χαρακτήρα.

Οι συνέπειες όμως μπορεί να ειναι σημαντικές. Γιατι αν η άλλη έχει βιώσει απόρριψη αφενός δεν θα μπορεί να εμπιστευτεί κάποιον και αφετέρου μολις πάει να δεθεί.... θα φευγει απο μόνη της καθώς η απορριψη ειναι το μόνο οικείο συναισθημα σε αυτήν. ΚΑΙ μάντεψε θα κυνηγάει και άντρες που θα την περιφρονούν. Με αυτό μεγάλωσε σε αυτό έχει μάθει.

Δυστυχως.... ορισμένοι δεν έχουν καταλαβει τι ζημιά έχουν κάνει ή θα κάνουν στα παιδιά τους.. φυσικά οι μαμάδες δεν ειναι άμοιρες ευθυνών γιατι οκ εσυ κυρία μου χωρισες.... δεν μπορείς ομως να τριβελίζεις το μυαλό του παιδιού απο το πρώι ως το βραδυ και ο πατέρας σου το ενα και ο πατέρας σου το αλλο... λειτουργεις ανταγωνιστικά χωρις να το καταλαβαινεις. Και αυτό άσχημο που κάνουν κάποιες... τονίζοντας το χάσμα νομίζουν οτι εξυψώνουν τους εαυτούς τους αλλα δημιουργούν μεγαλύτερο προβλημα γιατι όπως ειπαμε το προτυπο του πατερα ειναι αναντικατάστατο.

Γιατι νομίζετε πως ο Κούγιας και η πρώην του παίζουν θέατρο και λέει ο ενας καλά λογια για τον άλλον.... σιγα τα μέλια... αμα ηταν τοσο καλός ή τοσο καλή δεν θα τον χώριζες κυρά μου. ήμαρτον.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Να πω πρώτα ότι μεγάλωσα στη Κρήτη όπου δεν έχω πολλούς συγγενείς, οι περισσότεροι ζουν στη Αθήνα και Μακεδονία. Συνήθως ανεβαίνα κάθε χρόνο με την οικογένεια μου Αθήνα και Μακεδονία να δω συγγενείς, γιαγιάδες παππούδες. Οπότε είχα τυπική σχέση με τους περισσότερους συγγενείς.

Από όταν μετακόμισα στη Αθήνα για σπουδές εδώ και 3 χρόνια, άρχισα να κρατάω επαφές με συγκεκριμένους συγγενείς δηλαδή την κουλ θεία που δεν είναι ακριβώς θεία μου αλλά ξαδερφή του πατέρα μου και τη μικρή αδερφή της συγχωρεμένης γιαγιάς μου. Έχασα και τους 2 παππούδες και τη γιαγιά από τη μεριά του πατέρα μου, οπότε τη μικρή αδερφή της γιαγιάς μου την έχω σαν 3η γιαγιά, μου λέει ιστορίες από τα παλιά χρόνια όποτε πηγαίνω στο σπίτι της, μου δίνει συχνά φαγητό επειδή είμαι φοιτητής στη Αθήνα και δεν έχω σπιτικό φαγητό :P( και φτιάχνει ωραία φαγητά). Αυτή δεν έχει εγγόνια, μόνο μια κόρη ( δηλαδή η κουλ θεία) και γιο, οπότε δεν έχει θέμα να μου δίνει φαγητό επειδή συνήθως φτιάχνει μεγάλες ποσότητες φαγητού.
Η κουλ θεία είναι αυτή που κάθεται με την νεολαία στο τραπέζι και εμείς δεν έχουμε προβλήμα μαζί της, της λέμε πράγματα που δύσκολα θα το λέγαμε στη τυπική θεία. Οπότε με αυτές έχω στενή σχέση.

Με μερικά ξαδέρφια είχα καλές σχέσεις, αλλά τώρα δεν ξέρω γιατί έχω χρόνια να τους δω γιατί συνήθως μαζεύονται στο χωρίο της γιαγιάς μου στη Μακεδονία κάθε 15Αύγουστο και έχω 5 χρόνια να πάω στο χωρίο γιατί πάντα μου τυχαίνει κάτι το Αύγουστο και κάθομαι στη Κρήτη. Έχω καημό να ξαναπάω στο χωρίο και να δω τους συγγενείς μου.
Με τους γονείς μου έχω καλή σχέση, και με τη γιαγιά μου που να είναι καλά, αυτή με φροντίζε όταν ήμουν μικρός και τώρα εμείς την φροντίζουμε επειδή αρχίζει να ξεχνάει μερικά πράγματα.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
δεν μπορείς ομως να τριβελίζεις το μυαλό του παιδιού απο το πρώι ως το βραδυ και ο πατέρας σου το ενα και ο πατέρας σου το αλλο... λειτουργεις ανταγωνιστικά χωρις να το καταλαβαινεις. Και αυτό άσχημο που κάνουν κάποιες.
Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Εμένα ποτέ η μαμά μου δεν με έβαλε λόγια για τον πατερα μου, ούτε με απέτρεψε ποτέ να έχω επαφές μαζί του, ούτε και τον ίδιο. Μας εξήγησε όμως τι έγινε, οχι οτι χρειαζόταν και πολύ γιατί τα βλέπαμε με τα ίδια μας τα μάτια.

γενικά όλα αυτά που αναφέρεις είναι αποτελέσματα λάθος χειρισμου από τους γονεις. Κατά τη γνώμη μου αν ένα ανδρόγυνο δεν είναι ευτυχισμένο, και επιμένει να είναι μαζί, μεγαλύτερη δυστυχία φερνει στο σπίτι παρά ευτυχία.
Αρκεί ο χωρισμός να είναι με αξιοπρέπεια χωρίς να περάσει στα παιδιά με εχθρικά συναισθήματά, αν το επιτρέπουν οι συνθήκες.

Μια χαρά μπορούν να χωρίσουν 2 άνθρωποι και να έχουν τέλειες σχέσεις όσον αφορά το οικογενειακό κομμάτι.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Εμένα ποτέ η μαμά μου δεν με έβαλε λόγια για τον πατερα μου, ούτε με απέτρεψε ποτέ να έχω επαφές μαζί του, ούτε και τον ίδιο. Μας εξήγησε όμως τι έγινε, οχι οτι χρειαζόταν και πολύ γιατί τα βλέπαμε με τα ίδια μας τα μάτια.

γενικά όλα αυτά που αναφέρεις είναι αποτελέσματα λάθος χειρισμου από τους γονεις. Κατά τη γνώμη μου αν ένα ανδρόγυνο δεν είναι ευτυχισμένο, και επιμένει να είναι μαζί, μεγαλύτερη δυστυχία φερνει στο σπίτι παρά ευτυχία.
Αρκεί ο χωρισμός να είναι με αξιοπρέπεια χωρίς να περάσει στα παιδιά με εχθρικά συναισθήματά, αν το επιτρέπουν οι συνθήκες.

Μια χαρά μπορούν να χωρίσουν 2 άνθρωποι και να έχουν τέλειες σχέσεις όσον αφορά το οικογενειακό κομμάτι.
Καθε φορα που σε διαβαζω ανακαλύπτω την υπεροχη μαμα σου που κρυβετε πισω απο ολο αυτο !

Τα λες ολα ,οπως πρεπει να γινονται !

Πολλα παιδια δυστηχως, το λαθος προτυπο γονεα το λαμβανουν σαν μαξιλαρακι ασφαλειας και θυματοποιουνται ..Υπαρχουν ομως και αυτα που γινετε πυξιδα αποφυγής ωστε εκεινα να δημιουργουν αψογες σχεσεις και οικογενειες !

Εισαι πραγματικα σταθμος για εμενα οπως και αλλα κοριτσια που ξερω στην ηλικια σου που δεν πεφτεται στην παγιδα της θυματοποιησης πως δεν υπαρχουν αντρες σωστοι σε αυτες τις ηλικίες για σχεσεις ή θα πρεπει να περνατε απο τα κρεβατια πολλών για να βρειτε τι θελετε ...

Τι να πω κοριτσι μου ,εσυ και η @Joji εδω μεσα που μοιραζεστε πραγματα μαζι μας ,ειστε τρανταχτό παραδειγματα πως υπαρχουν γονεις που μεγαλωνουν οσο το δυνατον καλυτερα τα παιδια τους και δεν ειναι ολοι σκαρτοι οπως θελουν να τα βλεπουν !
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Καθε φορα που σε διαβαζω ανακαλύπτω την υπεροχη μαμα σου που κρυβετε πισω απο ολο αυτο !

Τα λες ολα ,οπως πρεπει να γινονται !

Πολλα παιδια δυστηχως, το λαθος προτυπο γονεα το λαμβανουν σαν μαξιλαρακι ασφαλειας και θυματοποιουνται ..Υπαρχουν ομως και αυτα που γινετε πυξιδα αποφυγής ωστε εκεινα να δημιουργουν αψογες σχεσεις και οικογενειες !

Εισαι πραγματικα σταθμος για εμενα οπως και αλλα κοριτσια που ξερω στην ηλικια σου που δεν πεφτεται στην παγιδα της θυματοποιησης πως δεν υπαρχουν αντρες σωστοι σε αυτες τις ηλικίες για σχεσεις ή θα πρεπει να περνατε απο τα κρεβατια πολλών για να βρειτε τι θελετε ...

Τι να πω κοριτσι μου ,εσυ και η @Joji εδω μεσα που μοιραζεστε πραγματα μαζι μας ,ειστε τρανταχτό παραδειγματα πως υπαρχουν γονεις που μεγαλωνουν οσο το δυνατον καλυτερα τα παιδια τους και δεν ειναι ολοι σκαρτοι οπως θελουν να τα βλεπουν !
Σε ευχαριστώ πολύ! :hug:
Μακάρι να είχε μια φίλη σαν εσένα! :redface:

Η μαμά μου η αλήθεια είναι πως εκανε πολύ κόπο για να μας μεγαλώσει με πολλά παράλληλα προβλήματα, έχω ζήσει μια τριετία που την έβλεπα μόνο για ύπνο.
Με τον τρόπο της όμως, μου περνούσε τα σωστά μαθήματα και τη στήριξη της όσο καλύτερα μπορούσε.

Αυτό που εμένα με βοήθησε πολύ στην εφηβεία, ήταν να καταλάβω ότι κανένας γονιός δεν είναι τελειος, και ότι οπως εμείς ζούμε πρώτη φορά, έτσι και οι γονείς αναλαμβάνουν αυτό τον ρόλο μια φορά στη ζωή τους, και μαθαίνουν βιώνοντας μαζί μας.

Εύκολα παρασύρεται κάνεις στη μαζα. Δόξα τω Θεω η μαμά μου με εκανε να έχω σταθερές απόψεις, και ας έτρωγα bullying για αυτες μικρή :lol:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Προφανώς και κανείς δεν γονιός δεν ειναι τέλειος... ουτε παιδί. Οπότε το παιδί που κατακρίνει συνεχώς τον γονιο στο μέλλον θα κατακρινει και τον συντροφο του... και τους φιλους του και τους συναδελφους και ... και... και αμα κρατήσει καμια σοβαρή σταθερή φιλική ή ερωτικη σχέση έλα να μου το πείς.

Δυστυχώς τα παιδιά που έχουν διαταραγμένες σχέσεις με τους γονείς τους... με τον έναν ή και με τους δύο θα τα βγάλουν στο μέλλον όλα αυτά τα στραβά και στις σχέσεις τους.

Αλλα οκ οπως ξανα εχουμε πει καθένας ας ζησει τη ζωη του όπως θέλει και θα τα πάρει τα μαθηματα που πρέπει σιγά σιγά και στο μέλλον. :1eye:

Ποιοι είμεθα εμείς να τους πούμε το οτιδήποτε ! Δεν μας πέφτει λόγος εκτός εάν ερωτηθούμε να ασκήσουμε κριτική και διορθώσεις. Μόνο τότε.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ! :hug:
Μακάρι να είχε μια φίλη σαν εσένα! :redface:

Η μαμά μου η αλήθεια είναι πως εκανε πολύ κόπο για να μας μεγαλώσει με πολλά παράλληλα προβλήματα, έχω ζήσει μια τριετία που την έβλεπα μόνο για ύπνο.
Με τον τρόπο της όμως, μου περνούσε τα σωστά μαθήματα και τη στήριξη της όσο καλύτερα μπορούσε.

Αυτό που εμένα με βοήθησε πολύ στην εφηβεία, ήταν να καταλάβω ότι κανένας γονιός δεν είναι τελειος, και ότι οπως εμείς ζούμε πρώτη φορά, έτσι και οι γονείς αναλαμβάνουν αυτό τον ρόλο μια φορά στη ζωή τους, και μαθαίνουν βιώνοντας μαζί μας.

Εύκολα παρασύρεται κάνεις στη μαζα. Δόξα τω Θεω η μαμά μου με εκανε να έχω σταθερές απόψεις, και ας έτρωγα bullying για αυτες μικρή :lol:

Ασε την μαζα κανε την διαφορα ,αυτες τις γυναικες εχει η κοινωνια μας αναγκη !
Αυτες ψαχνουν και αυτες εχουν αυτο που θελουν γιατι ξερουν ακριβως !
Η καλυτερη φιλη του εαυτου μας ειμαστε εμεις ,ετσι να τον βλεπεις τον εαυτο σου και ετσι να του μιλας και να τον φροντιζεις

Κανεις δεν εναι τέλειος και πιστεψε με και εμεις οι γονεις πολλες φορες κανουμε σκληρη αυτοκριτικη και προσπαθουμε συνεχεια ..Μονο ομως οταν σας βλεπουμε οτι κατι κανετε λαθος ..εμάς κατηγορουμε ,τι στο καλο καναμε λαθος προσπαθωντας να ειμαστε οσο το δυνατον καλυτεροι ,αλλα τι ειναι καλυτερο τελικα ?
Κανεις δεν το ξερει γιατι καθε παιδι ειναι μοναδικο και ιδιατερο και θελει μοναδικο χειρισμο καταρυπτοντας τις by the book θεωριες !

Μια μεση λυση ...ουτε πολυ αυστηροτητα ουτε πολυ να τα καλομαθαινεις γενικα "το πολυ " πρεπει να αντισταθμιζετε αλλα παρασυρομαστε απο την λαχταρα μας ,την αγαπη μας ,το αγχος μας για το μελλον σας ,για ολα αυτα και γινονται και λαθη ...

Μεγαλυτερο ανικανοτητα δεν ενιωσα ποτε παρα μονο οταν επαιρνα στα χερια μου τα παιδια μου ...οτι και να διαβαζΕΙς οτι και να εχεις μαθει εκεινη την στιγμη σου κοβονται τα ποδια καθως αντιλαμβανεσαι τι ευθυνη κρατας πλεον !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top