Συγκατοίκηση με σύντροφο: Υπέρ ή κατά;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Πολλές γυναίκες ωστόσο ιδίως στα 35+ το ρωτάνε ακόμα και αγχωτικά καθώς θέλουν να κάνουν οικογένεια και για την γυναίκα είναι διαφορετικά, αντιλαμβανόμαστε όλοι, για πρακτικούς λόγους. Ωστόσο αυτό οδηγεί σε βεβιασμένες καταστάσεις, δυστυχώς.. Άλλο θέμα βέβαια αλλά απλά το σχολιάζω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Απο οτι βλέπως εδώ ομως, είσαι εξαιρετική σκυλομαμά και ο σκυλάκος σου πρέπει να σε αγαπάει πολύ :give_rose:

χαχα ε προφανώς... στα 35+ δεν έχεις τη πολυτέλεια να το παίξεις δύσκολη. Την πολυτέλεια που μπορεί να είχες στα 25-30 σου και να έτζασες κάποιον κατάλληλο επειδή τότε δεν "ησουν σε φάση" και τωρα μπορεί να μην είσαι αλλα απλά να ψάχνεις εναν να σε γκαστρώσει. :D

έΤΣΙ Πανε αυτα δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... αν σε αυτές τις ηλικίες που ειναι "πιο ευκολο" καθως εισαι μικρότερος / μικρότερη δεν πιάσεις μια σχέση να την δουλέψεις σε βάθος μετά θα έχεις αυτά. Μετά είναι πιο θολά τα νερά ας πούμε ή πρέπει να βιαστείς... δεν εχεις τη πολυτέλεια να κρατήσεις πρώτα τη σχέση μια 5ετια κ μετά γάμος.

ΕΕΕΕ.... κάθετι στη ζωή εχει κ τις ανάλογες επιπτώσεις.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χαχα ε προφανώς... στα 35+ δεν έχεις τη πολυτέλεια να το παίξεις δύσκολη. Την πολυτέλεια που μπορεί να είχες στα 25-30 σου και να έτζασες κάποιον κατάλληλο επειδή τότε δεν "ησουν σε φάση" και τωρα μπορεί να μην είσαι αλλα απλά να ψάχνεις εναν να σε γκαστρώσει. :D
Στα 35 plus δεν το παίζεις δύσκολη...ΕΙΣΑΙ δύσκολη τεράστια διαφορά 😋
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Αν θές πχ στα 35 να κάνεις μια οικογένεια πρέπει μέσα σε 2 χρόνια απο τη γνωριμία βαριά 3 να παντρευτείς κ να κάνεις ενα παιδάκι. Δεν υπάρχουν πολυτέλειες για λονγκ τερμ relationships.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
χαχα ε προφανώς... στα 35+ δεν έχεις τη πολυτέλεια να το παίξεις δύσκολη. Την πολυτέλεια που μπορεί να είχες στα 25-30 σου και να έτζασες κάποιον κατάλληλο επειδή τότε δεν "ησουν σε φάση" και τωρα μπορεί να μην είσαι αλλα απλά να ψάχνεις εναν να σε γκαστρώσει. :D

έΤΣΙ Πανε αυτα δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... αν σε αυτές τις ηλικίες που ειναι "πιο ευκολο" καθως εισαι μικρότερος / μικρότερη δεν πιάσεις μια σχέση να την δουλέψεις σε βάθος μετά θα έχεις αυτά. Μετά είναι πιο θολά τα νερά ας πούμε ή πρέπει να βιαστείς... δεν εχεις τη πολυτέλεια να κρατήσεις πρώτα τη σχέση μια 5ετια κ μετά γάμος.

ΕΕΕΕ.... κάθετι στη ζωή εχει κ τις ανάλογες επιπτώσεις.
Απλά εγω βλέπω και το φαινόμενο που βρίσκονται για παράδειγμα σε μακροχρόνια σχέση απο τα 26-27 και ο άλλος δε θέλει να κάνει οικογένεια και το έχει ξεκαθαρίσει και εκείνες (που ξέρω εγώ σαφώς μιλάω για συγκεκριμένα παραδείγματα και οχι απόλυτα) περνάνε την φάση του τον πιέζω, θα τον αλλάξω και τον πρήζω για αυτό. Και είναι λάθος πέρα για πέρα, έχω φίλους που το βιώνουν αλλά και φίλες που το κάνουν ετσι βλέπω πως εξελίσσεται αμφότερα, πολύ δύσκολο να θες να βάλεις τον άλλο στο καλούπι σου ιδίως για τόσο σοβαρά ζητήματα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Στα 35 plus δεν το παίζεις δύσκολη...ΕΙΣΑΙ δύσκολη τεράστια διαφορά 😋

Ντάξει οπου και αν είσαι ο γάμος ειναι λαχείο.... ειναι να το πετύχεις. Γιατι πρέπει κ η άλλη να σε θέλει να σε αγαπάει όχι απο αγγαρεία... πρέπει να ταιριάξουν πολλά. Παλιά ηταν τα πράγματα καλύτερα τωρα με το ινσταγκραμ.... καλα κρασά. Την αλλη τη νοιάζει να φτιάξει στρατό απο followers να κατακτήσει το Χόλιγουντ. Ειναι τωρα αυτή να τη ξυπνάει το μωρό το βράδυ να το θηλάσει ; χα χα χα

απο τη στιγμή που έκανες παιδιά εισαι εκει για μια 10ετια τουλάχιστον... δεν ειναι παίξε γέλασε. Εσυ τα ξές καλυτερα απο μένα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,364 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Απλά εγω βλέπω και το φαινόμενο που βρίσκονται για παράδειγμα σε μακροχρόνια σχέση απο τα 26-27 και ο άλλος δε θέλει να κάνει οικογένεια και το έχει ξεκαθαρίσει και εκείνες (που ξέρω εγώ σαφώς μιλάω για συγκεκριμένα παραδείγματα και οχι απόλυτα) περνάνε την φάση του τον πιέζω, θα τον αλλάξω και τον πρήζω για αυτό.


Α καλά.... δεν πρόκειται. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος. Και οσο κάθονται χάνουν το χρόνο τους. Ειναι διαφορετικό να σ πει ο άλλος θα παντρευτούμε σε 2-3 χρόνια και οκ να κάτσεις να περιμένεις και διαφορετικό να σ πεί δεν είμαι για τέτοιο τωρα και ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ. Στη πρώτη περίπτωση σου δίνει ενα λόγο να περιμένεις στη δεύτερη δεν σ δίνει τίποτα. Ειδικα αν είσαι άντρας ειναι προτιμότερο να πείς ξέρεις χωρίζω και αν θέλω σέξ μια στο τόσο πάω με μια ιεροδουλη μέχρι να βρω γυναίκα σοβαρή να παντρευτώ. Παρά να κάθεσαι για το σίγουρο σέξ κ τη συντροφικοτητα που ομως δεν οδηγεί πουθενά.

Και είναι λάθος πέρα για πέρα, έχω φίλους που το βιώνουν αλλά και φίλες που το κάνουν ετσι βλέπω πως εξελίσσεται αμφότερα, πολύ δύσκολο να θες να βάλεις τον άλλο στο καλούπι σου ιδίως για τόσο σοβαρά ζητήματα

ΩΩ καλά... μόνο λάθος ; οπως το λές. Και γιατι δεν χωρίζουν ; να πούν θα κάτσω 1-2 χρονια αν δεν αλλάξει κάτι έφυγα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προφανέστατα.

Οχι απλά δύσκολη, ανυπόφορη θα έλεγα εγω.

χα χα χα ιδιότροπη... μονο για γάτες. Μονο για να σε χέζουν οι γάτες σου χαχα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Εγω πιστεύω πως αν είσαι 25 και με διάθεση να παίξεις.... όλα αυτα ειναι μια χαρά για να μπείς να σκοτώσεις την ώρα σου. Εγω όμως που δεν είμαι σε αυτή τη φάση , απο εδω και στο εξής ακόμη και μια ατάκα του στύλ "Δεν ειμαι για κάτι σοβαρό στο μέλλον" θα μου έπεφτε βαριά. Και δεν εννοώ πως σε κάθε ραντεβού θα ρωτάς αγχωτικά αυτα τα πράγματα... θα τα πεί η άλλη / πετάξει απο μόνη της ή θα το καταλάβεις απο το στύλ τους.
Σε οποιαδήποτε ηλικία κανείς δεν θέλει να χάνει τον χρόνο του . Αντιλαμβάνομαι όμως οτι όσο μεγαλώνεις σε γίνεται λίγο πιο πιεστικό το πλαίσιο . Άλλο να χάνεις 5 χρόνια απο την ζωή σου στα 25 και άλλο στα 40 ας πούμε . Αλλά γενικά δεν μπορείς να ευελπιστείς σε κάτι σοβαρό απο προσέγγιση απο το insta . Δεν πρόκειται καμία να μιλήσει σε τυπά που δεν γνωρίζει στο άκυρο . Εκτός εαν της αρέσει πολύ εμφανισιακά .
Κύριο προσόν σε μια γυναικα ειναι η συναισθηματική σταθερότητα κ να είναι συνενοήσιμη. Σε πολλά θέματα... οικονομικά - οικογενειακά (γονείς σου/γονείς της - νορμάλ σχέσεις όχι τσαμπουκαδες κ έριδες και επικρίσεις) - συναισθηματικά να συζητάτε για το μέλλον και να νιώθεις ασφάλεια κ όχι να νιώθεις οτι σημερα είναι αυριο δεν είναι... τι να κάθεσαι να χάνεις χρόνο τότε.
Εε σε αυτά πιστεύω σταθερότητα δεν μπορεί να υπάρξει πάντα . Ουδείς ξέρει τι του ξημερώνει αύριο . Μπορεί να υπάρχει όμως συννενόηση , και αυτό αρκεί .
Υπο αυτή την άποψη... η εμφάνιση πέφτει δραματικά. Εχω δει αρκετούς να επιλέγουν γυναίκες που εμφανισιΑΚΆ ΔΕΝ ΗΤΑΝ κάτι το τρελό αλλα τωρα καταλαβαίνω και το γιατί. Τα ίδια και με τους άντρες αν ειναι η άλλη να μπλέξει με εναν παρτάκια εγωϊστή νάρκισσο που οκ εχει σώμα και κοιλιακους τι να το κανει, μονο προβληματα θα της δημιουργήσει.
Η εμφάνιση όσο είσαι πιο μικρός σε ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο , όλοι ψάχνουν για αυτό που θα τους κάνει το απόλυτο κλίκ . Πιστεύω όμως οτι αυτό δεν είναι απαραίτητο . Εαν το βρεις έχει καλώς , διαφορετικά δεν έχει και νόημα να ζητάς το τέλειο 10αρακι για τον εξής απλούστατο λόγο . Περνάς καλά ; Είναι συννενοήσιμη ; Σε εξιτάρει σε συζητήσεις και στο σεξ ; Εαν βάζεις τσεκ σε όλα αυτά , και πιο ωραία να δεις , δεν θα συγκινηθείς ιδιαίτερα εφόσον το άτομο με το οποίο είσαι σε καλύπτει .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Σε οποιαδήποτε ηλικία κανείς δεν θέλει να χάνει τον χρόνο του . Αντιλαμβάνομαι όμως οτι όσο μεγαλώνεις σε γίνεται λίγο πιο πιεστικό το πλαίσιο . Άλλο να χάνεις 5 χρόνια απο την ζωή σου στα 25 και άλλο στα 40 ας πούμε . Αλλά γενικά δεν μπορείς να ευελπιστείς σε κάτι σοβαρό απο προσέγγιση απο το insta . Δεν πρόκειται καμία να μιλήσει σε τυπά που δεν γνωρίζει στο άκυρο . Εκτός εαν της αρέσει πολύ εμφανισιακά .

Καλά ίνστα δεν μπαίνω κάν εδω και ένα χρόνο οποτε δύσκολο να τις βρώ εκει μέσα.

Εε σε αυτά πιστεύω σταθερότητα δεν μπορεί να υπάρξει πάντα . Ουδείς ξέρει τι του ξημερώνει αύριο . Μπορεί να υπάρχει όμως συννενόηση , και αυτό αρκεί .

Η εμφάνιση όσο είσαι πιο μικρός σε ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο , όλοι ψάχνουν για αυτό που θα τους κάνει το απόλυτο κλίκ . Πιστεύω όμως οτι αυτό δεν είναι απαραίτητο . Εαν το βρεις έχει καλώς , διαφορετικά δεν έχει και νόημα να ζητάς το τέλειο 10αρακι για τον εξής απλούστατο λόγο . Περνάς καλά ; Είναι συννενοήσιμη ; Σε εξιτάρει σε συζητήσεις και στο σεξ ; Εαν βάζεις τσεκ σε όλα αυτά , και πιο ωραία να δεις , δεν θα συγκινηθείς ιδιαίτερα εφόσον το άτομο με το οποίο είσαι σε καλύπτει .

Εγω εχω φτάσει στο σημείο που για να κάνω καλό σέξ αρκεί πέραν της αρχικής εμφάνισης και η επικοινωνία μας βαθύτερα. Τωρα ο πιτσιρικάς που θέλει τη Πάμελα Άντερσον για να καβλώσει οκ εγω φτιαχνομαι και με τη δικιά μου αν τη βλέπω με τις πιτζάμες μόνο και μολις σηκωθηκε απο τον υπνο χα χα χα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μποϊκοτάζ στις 35αρες Ντέβιλ για να κάνετε την ζωή πιο εύκολη στους νεότερους :hehe: .

Απο 35αρα σε ραντεβού δεν περιμένω να ακούσω κάτι λιγότερο απο συγκατοίκηση εντός του 6μηνου αν ταιριάζει με κάποιον και τον θέλει.

Πείτε με κρίντζ... αλλά ειμαι πολύ strict σε αυτο. Μαλάκα ενταξει δεν ειμαι φοιτητης να πούμε να βγαινω με την αλλη 2 φορές την εβδομάδα κ να χαίρομαι.

Θελω να ζούμε μαζί.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντάξει οπου και αν είσαι ο γάμος ειναι λαχείο.... ειναι να το πετύχεις. Γιατι πρέπει κ η άλλη να σε θέλει να σε αγαπάει όχι απο αγγαρεία... πρέπει να ταιριάξουν πολλά. Παλιά ηταν τα πράγματα καλύτερα τωρα με το ινσταγκραμ.... καλα κρασά. Την αλλη τη νοιάζει να φτιάξει στρατό απο followers να κατακτήσει το Χόλιγουντ. Ειναι τωρα αυτή να τη ξυπνάει το μωρό το βράδυ να το θηλάσει ; χα χα χα
Ειναι ΚΑΙ λαχείο αλλά οκ μην τα παραλεμε!

Ο γάμος ειναι ένα πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο σπορ ..
Το δυσκολοτερο ολων ...
Ετσι και παντρευτεις εχεις να παλευεις με τον μεγαλυτερο εχθρο αυτου ,η καθημερινοτητα και η ρουτινα ..

Παλιά να Ι ήταν ευλογημένος εποχές τουλάχιστον αυτές που πρόλαβα και έζησα και εγώ...Δεκαετία 90 ,το απόλυτο φλερτ το απόλυτο καρδιοχτυπη και πολλά πολλά άλλα...
Τι να συγκρινεις τωρα ...

και πάλι στο ξαναλεω δεν θα διαλέξεις αυτή που αποσκοπεί στους followers για να κάνεις παιδάκι 😉
απο τη στιγμή που έκανες παιδιά εισαι εκει για μια 10ετια τουλάχιστον... δεν ειναι παίξε γέλασε.
Καντα 18 παρακαλώ..
Μέχρι να πας να του βρεις σπίτι και να τον βοηθήσεις σαν φοιτητής είσαι εκεί..

Μετά κάπως λες έχω χρόνο και για εμένα ,αν όμως με ξαναχρειαστει πάλι εκεί θα είμαι!!!

Βέβαια σε αυτα τα 18 χρόνια δεν ξεχνάς ότι ειναι και γυναίκα η άντρας και οφείλεις να καλύπτεις και αυτες σου τις ανάγκες..
Αλλιώς φεύγοντας το παιδί από το σπίτι θα καθίσεις απέναντι στον καναπέ με τον συζηγ@και θα λες ποιος ειβαι αυτός, Ρον ξέρω;;;😋
Προφανέστατα.

Οχι απλά δύσκολη, ανυπόφορη θα έλεγα εγω.
Άστα να πάνε και αν βάλεις ότι έχεις και μια 15 ετια πριν έρθει και η κλιμακτήριο, άστα να πάνε, στον Καιάδα και οι 35αρες :lol: :lol:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τώρα μιλάς για 20 άρα..
Τι να πω πάνω σε αυτό όταν για εμενα τα 20 ακόμα θεωρείται ηλικία που είσαι στην αναζήτηση..

Ναι μια σχετική ωριμότητα υφίσταται αλλά από εκεί και έπειτα;

Μια "γυναίκα " 20 ετών είναι παιδί ακόμα κακά τα ψέματα στο κομματι των ερωτικών σχέσεων.
Δεν ξερει ακομα να χειρίζεται τον ίδιο της τον συνασθηματικο κόσμο, πως θα μπορέσει να αντιληφθεί του συντρόφου..

Απλά αυτό που ισχύει για τα 20χρονα ειναι οτι ένας έμπειρος άντρας μπορεί να τις κάνει βούτυρο στο ψωμί του ,μιας που ακόμα έχει ένα ζυμαράκι στα χέρια του όσο αφορά την ερωτική τους ζωή..
Πλάθει και προχώρα!!!
Εκείνος δίνει σχήμα...

Τώρα για 35 άρες πάμε ακριβώς στην άλλη πλευρά..
Πλήρως παγιωμένες οι περισσότερες στο ερωτικό κομματι ,γνωρίζουν πάρα πολύ καλά το σώμα τους και πως λειτουργεί, όπως γνωρίζουν και πολυ καλα και το αντρικό σώμα...

Πλήρως παγιωμένες όμως και στην αντρική συμπεριφορά όπου εκεί λίγο σας χαλαει θα έλεγα...
Δυσκολότερα θα συμβιβαστεί μια 35αρα απ ότι μια 25 άρα ας πω, γιατι το 20 δεν υφίσταται ...

Κάπου εκεί χαλάει η μαγιά και δένει πιο δύσκολα στις προχωρημένες ηλικίες..

Δεν υπάρχει συμβιβασμός γιατί έχει έρθει η φθορά και η κούραση των προηγούμενων αποτυχημένων σχέσεων!
Απόλυτες καμία φορά και ίσως παραπάνω καχύποπτες με την πρώτη στραβή φεύγουν !
Πιο πιθανό να συμβιβαστείς, αν θες παιδιά και είσαι σε μια κρίσιμη ηλικία ''προλαβαίνω ή δεν προλαβαίνω''.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,364 μηνύματα.
Τώρα μιλάς για 20 άρα..
Τι να πω πάνω σε αυτό όταν για εμενα τα 20 ακόμα θεωρείται ηλικία που είσαι στην αναζήτηση..

Ναι μια σχετική ωριμότητα υφίσταται αλλά από εκεί και έπειτα;

Μια "γυναίκα " 20 ετών είναι παιδί ακόμα κακά τα ψέματα στο κομματι των ερωτικών σχέσεων.
Δεν ξερει ακομα να χειρίζεται τον ίδιο της τον συνασθηματικο κόσμο, πως θα μπορέσει να αντιληφθεί του συντρόφου..

Απλά αυτό που ισχύει για τα 20χρονα ειναι οτι ένας έμπειρος άντρας μπορεί να τις κάνει βούτυρο στο ψωμί του ,μιας που ακόμα έχει ένα ζυμαράκι στα χέρια του όσο αφορά την ερωτική τους ζωή..
Πλάθει και προχώρα!!!
Εκείνος δίνει σχήμα...

Δεν το χω δει τόσο αυτό στη γενιά Ζ, ειναι ενα διαδεδομενο στερεοτυπο από την Υ και πίσω, μπορει και να ανταποκρινεται ακόμα στην πραγματικότητα δεν λέω. Εμενα με τραβουσαν οι πιο εσωστρεφείς, οι πιο indie που λέμε μη mainstream, οπότε συχνά έπεφτα σε πιο "τσιμεντωμένες" 20άρες.

Εχω πετυχει άτομα που έβαζαν τα γυαλιά ακόμα και σε άτομα της ηλικίας μου. Τις θεωρω πολύ έξυπνες αρκετές σε αυτη την ηλικία πλέον, δεν παίζονται εύκολα. Είναι και μερικές όπως τις περιγράφεις, αλλά στο πιο low end of the spectrum.

Τώρα για 35 άρες πάμε ακριβώς στην άλλη πλευρά..
Πλήρως παγιωμένες οι περισσότερες στο ερωτικό κομματι ,γνωρίζουν πάρα πολύ καλά το σώμα τους και πως λειτουργεί, όπως γνωρίζουν και πολυ καλα και το αντρικό σώμα...

Πλήρως παγιωμένες όμως και στην αντρική συμπεριφορά όπου εκεί λίγο σας χαλαει θα έλεγα...
Δυσκολότερα θα συμβιβαστεί μια 35αρα απ ότι μια 25 άρα ας πω, γιατι το 20 δεν υφίσταται ...

Μεχρι εδω δεν ειναι άσχημα αυτά που περιγράφεις, όταν κι ο άλλος έχει να της προσφέρει κάτι αξιόλογο, δεν έχει να φοβάται κάτι. Δε με χαλάει το να έχει στάνταρντς, ίσα ίσα. Το απο κατω με χαλάει. Το να ειναι απόλυτος ή και προκατειλλημένος. Οκ έζησες καποια πράγματα με τους/τις πρωην, αλλά δε σου φταιει ο άλλος να τον δικάσεις επειδη ανάσανε.

Κάπου εκεί χαλάει η μαγιά και δένει πιο δύσκολα στις προχωρημένες ηλικίες..

Δεν υπάρχει συμβιβασμός γιατί έχει έρθει η φθορά και η κούραση των προηγούμενων αποτυχημένων σχέσεων!
Απόλυτες καμία φορά και ίσως παραπάνω καχύποπτες με την πρώτη στραβή φεύγουν !
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιο πιθανό να συμβιβαστείς, αν θες παιδιά και είσαι σε μια κρίσιμη ηλικία ''προλαβαίνω ή δεν προλαβαίνω''.
Σε οποιαδήποτε ηλικία και να είσαι συμβιβασμός υπάρχει !

Απλά άλλο είναι συμβιβάζομαι να κοιμάμαι με φωτάκι η χωρίς, συμβιβάζομαι να δουλεύει παραπάνω ώρες και α μην έχει τον χρόνο που θα ήθελα γιατί αυτό ειναι το αντικείμενο της δουλειάς του και άλλο είναι συμβιβάζομαι να μην πηγαίνω εκδρομές που για εμένα είναι πηγή χαράς και ηρεμίας 😉
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το χω δει τόσο αυτό στη γενιά Ζ, ειναι ενα διαδεδομενο στερεοτυπο από την Υ και πίσω, μπορει και να ανταποκρινεται ακόμα στην πραγματικότητα δεν λέω. Εμενα με τραβουσαν οι πιο εσωστρεφείς, οι πιο indie που λέμε μη mainstream, οπότε συχνά έπεφτα σε πιο "τσιμεντωμένες" 20άρες.

Εχω πετυχει άτομα που έβαζαν τα γυαλιά ακόμα και σε άτομα της ηλικίας μου. Τις θεωρω πολύ έξυπνες αρκετές σε αυτη την ηλικία πλέον, δεν παίζονται εύκολα. Είναι και μερικές όπως τις περιγράφεις, αλλά στο πιο low end of the spectrum.

Φυσικά συμφωνώ ότι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά νομίζω μιλας πιο πολυ για θέμα εξυπνάδας και όχι συνασθηματικης ωριμότητας ;

Σε μια σχέση αναζητάς την συναισθηματική ωριμότητα, την αυτογνωσία όσο αφορά την σεξουαλικοτητα μιας γυναίκας..

Αν θες πες μου ένα παράδειγμα για να καταλάβω ποιο ήταν το γεγονός που μια 20αρα ας πούμε μπορεί να σε κάνει να πεις ότι υπάρχει μια πολύ καλή συγκριτικά με εσένα συναισθηματική η σεξουαλικη ωριμότητα ως προς την διαχείριση εαυτού μέσα στο σχετίζετε;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Φυσικά συμφωνώ ότι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά νομίζω μιλας πιο πολυ για θέμα εξυπνάδας και όχι συνασθηματικης ωριμότητας ;

Σε μια σχέση αναζητάς την συναισθηματική ωριμότητα, την αυτογνωσία όσο αφορά την σεξουαλικοτητα μιας γυναίκας..

Αν θες πες μου ένα παράδειγμα για να καταλάβω ποιο ήταν το γεγονός που μια 20αρα ας πούμε μπορεί να σε κάνει να πεις ότι υπάρχει μια πολύ καλή συγκριτικά με εσένα συναισθηματική η σεξουαλικη ωριμότητα ως προς την διαχείριση εαυτού μέσα στο σχετίζετε;

Οπως το πες... συναισθηματική ωριμότητα. MUST.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παντως επιμένω Μαργαριτα γυναικα που σκέφτεται να κάνει κάτι σοβαρό απο μια ηλικία κ μετά δεν τα λέει αυτά. Αυτα μέχρι τα 28 τα λές. Και κάνεις την δύσκολη μετά θα δημιουργήσεις ανασφάλεια και στον άντρα που σκέφτεται να σε παντρευτεί. Να σ κάνει πρόταση δηλαδή.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,364 μηνύματα.
Φυσικά συμφωνώ ότι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά νομίζω μιλας πιο πολυ για θέμα εξυπνάδας και όχι συνασθηματικης ωριμότητας ;

Σε μια σχέση αναζητάς την συναισθηματική ωριμότητα, την αυτογνωσία όσο αφορά την σεξουαλικοτητα μιας γυναίκας..

Αν θες πες μου ένα παράδειγμα για να καταλάβω ποιο ήταν το γεγονός που μια 20αρα ας πούμε μπορεί να σε κάνει να πεις ότι υπάρχει μια πολύ καλή συγκριτικά με εσένα συναισθηματική η σεξουαλικη ωριμότητα ως προς την διαχείριση εαυτού μέσα στο σχετίζετε;
Νομίζω πως τελικά έχεις δίκιο. Σκεφτόμουν την απάντηση που σου έδωσα όσο έβαζα λιγο ψητό της κατσαρόλας να φαω (το κανω αυτό, ξανασκέφτομαι διαλόγους όσο κάνω αγγαρείες του σπιτιου).

Συνειδητοποίησα την ώρα που το σκεφτόμουν, πως οι πιο χειραγωγήσιμες ήταν αυτές που είχαν παντα κάποια ανασφάλεια. Είτε ήταν 20, είτε ήταν 30, είτε 60 χρονών. Και πάντα προσπαθούσαν να ελέγξουν κι εκείνες την κατάσταση αντισταθμιστικά με χειραγώγηση. Κατι που βαριέμαι φοβερά γιατί μου χαλάει όλο το μυστήριο. Θέλω να λύνω ενα μυστηριο, όχι να ελέγχω την άλλη. Αμα μου το στερήσεις αυτό το μυστηριο και με βάλεις να πρέπει να παταω κουμπιά στην άλλη για να προχωρήσει, βαριέμαι. Πέραν του οτι το θεωρω αφύσικο και ανήθικο.

Οχι εξυπνάδα λοιπόν, αλλά ελλειψη ανασφάλειας. Είναι μερικές indie, που έχουν το δικό τους πρότυπο, δεν ακολουθούν τη νόρμα, έχουν πιο ιδιαίτερα εικαστικά, μουσικά κλπ γούστα, δεν τρέχουν τοσο πολύ σόσιαλ κλπ.

Δείχνουν πιο "ασφαλείς" στον εαυτό τους, δεν κάνουν δέσιμο με αγχωτικό στυλ, ανασφαλές. Ίσως καμια φορά ψιλο-avoidant traits που λένε οι ψυχολογοι, αλλά αυτο δεν με πειράζει γιατι το παω με το μαλακό και ξαναρχονται κοντά.

Δεν ξερω αν με κατάλαβες. Όχι IQ απαραίτητα, όχι, αν και προτιμω ξεκαθαρα να ειναι ΚΑΙ έξυπνη.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπως το πες... συναισθηματική ωριμότητα. MUST.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παντως επιμένω Μαργαριτα γυναικα που σκέφτεται να κάνει κάτι σοβαρό απο μια ηλικία κ μετά δεν τα λέει αυτά. Αυτα μέχρι τα 28 τα λές. Και κάνεις την δύσκολη μετά θα δημιουργήσεις ανασφάλεια και στον άντρα που σκέφτεται να σε παντρευτεί. Να σ κάνει πρόταση δηλαδή.
Κοίταξε πολλά τα ξέρετε σαςν αντρες εσείς καλύτερα γιατί τις ζείτε, σε εμάς έρχονται και πολλές φορές η αλήθεια είναι ότι παρουσιάζουν τους άλλους σαν να φταινε αλλά στο τέλος αντιλαμβάνονται ότι οι ίδιες προκάλεσαν όλα αυτά στον εαυτό τους ..

Το ίδιο συμβαίνει και με τους άντρες φυσικά αλλά περισσότερο γυναίκες δουλεύουν το κομμάτι του σχετίζεται!

Ξέρεις κάτι;
Πάντα έλεγα πως γίνετε να υπάρχουν τόσες πολλές γυναίκες εκεί έξω και αντίστοιχα τόσοι πολλοί άντρες που να θέλουν μια καλή σχέση αλλά να μην τους βγαίνει..

Τελικά όλοι σας και λεω σας γιατί έγω δεν συμμετέχω σε αυτό το σπορ ευτυχώς ,έχετε ένα κοινό λάθος στοιχείο..
Ένα υπερμετρο εγώ στο κομματι του σχετίζετε....
"Ξέρεις ποια είμαι εγώ "
"Ξερεις τι σχεσεις εχω κανει εγω "
"Ξερε με πόσες εχω κοιμηθει εγω "
ή συχνα λετε
"Ηρθες εσυ να μου μαθεις πως ν αγαπαω"
"Εσυ πας να δουλεψεις εμενα "
και πολλά πολλά άλλα
..
Βγάζετε μια πάρα πολύ έντονη χαρακτηριστική ναρκισσιστικη πλευρά που έρχεται και καταρρίπτει όλο το υπόλοιπο κομμάτι σας ..

Καμια φορα ολο αυτο ειναι σαν αμυνα σας γιατι πληγωθηκατε ή γιατι εχετε κουραστει αλλα πραγματικα ειναι αυτο που δυστηχως σας κανει να χανετε στιγμες που ισως δειτε οτι τελικα αυτος ο ανθρωπος που έχετε απεναντι σας δεν ειναι "ναρκισσος " απλα εχει πληγωθει τοσες πολλες φορες που βγαζεις αμυνα στο παρελθον του και οχι ουσιαστικα σε εσας τους ιδιους

Ισορροπία χρειαζετε .. και αυτο είναι πολύ δύσκολο κακά τα ψέματα...
Σε μια σχέση παύει ένα μεγάλο μέρος του εγώ .
Κυριαρχεί το εμείς και δευτερεύων το εγώ στο εμείς
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,869 μηνύματα.
Δεν έχω να πώ κάτι άλλο με έχετε καλύψει όλοι εσεις οι πετυχημένοι σχεσάκηδες / σχεσολόγοι. :D
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω πως τελικά έχεις δίκιο. Σκεφτόμουν την απάντηση που σου έδωσα όσο έβαζα λιγο ψητό της κατσαρόλας να φαω (το κανω αυτό, ξανασκέφτομαι διαλόγους όσο κάνω αγγαρείες του σπιτιου).

Συνειδητοποίησα την ώρα που το σκεφτόμουν, πως οι πιο χειραγωγήσιμες ήταν αυτές που είχαν παντα κάποια ανασφάλεια. Είτε ήταν 20, είτε ήταν 30, είτε 60 χρονών. Και πάντα προσπαθούσαν να ελέγξουν κι εκείνες την κατάσταση αντισταθμιστικά με χειραγώγηση. Κατι που βαριέμαι φοβερά γιατί μου χαλάει όλο το μυστήριο. Θέλω να λύνω ενα μυστηριο, όχι να ελέγχω την άλλη. Αμα μου το στερήσεις αυτό το μυστηριο και με βάλεις να πρέπει να παταω κουμπιά στην άλλη για να προχωρήσει, βαριέμαι. Πέραν του οτι το θεωρω αφύσικο και ανήθικο.

Οχι εξυπνάδα λοιπόν, αλλά ελλειψη ανασφάλειας. Είναι μερικές indie, που έχουν το δικό τους πρότυπο, δεν ακολουθούν τη νόρμα, έχουν πιο ιδιαίτερα εικαστικά, μουσικά κλπ γούστα, δεν τρέχουν τοσο πολύ σόσιαλ κλπ.

Δείχνουν πιο "ασφαλείς" στον εαυτό τους, δεν κάνουν δέσιμο με αγχωτικό στυλ, ανασφαλές. Ίσως καμια φορά ψιλο-avoidant traits που λένε οι ψυχολογοι, αλλά αυτο δεν με πειράζει γιατι το παω με το μαλακό και ξαναρχονται κοντά.

Δεν ξερω αν με κατάλαβες. Όχι IQ απαραίτητα, όχι, αν και προτιμω ξεκαθαρα να ειναι ΚΑΙ έξυπνη.
Σε τι κοινωνία γυναικών πιστευεις οτι ζούμε;

Ανασφαλείς ; Με αυτοεκτίμηση;

Από τι κρίνεται η ανασφάλεια μιας γυναίκας και το κυριότερο;

Το βασικό ερώτημα των αντρων ..
Που πήγαν τα θηλυκά;

Πιστεύω να αντιλαμβανεστε την ερώτηση..

Έχει χαθεί η θηλυκή πλευρά της γυναίκας και αυτό ειναι που οι άντρες αναζητούν..

Αυτή είναι που λείπει από την σημερινή κοινωνία..
Και αυτό μετά από συζήτηση πολλών αντρων ηλικιακου φάσματος 30 και άνω..

Αυτό το θηλυκό που περπατά στο χώρο και χωρίς ιδιαίτερο ντύσιμο η μακιγιάζ να κάνει όλους τους άντρες να θέλουν να την προσεγγίσουν!
Θηλυκότητα και συνάμα αξιοπρέπεια και σεβασμό λίγες γυναίκες έχουν το χάρισμα να το συντηρούν μέχρι σήμερα και αυτό ειναι που αναζητούν οι περισσότεροι..

Δυστηχως πήξαμε σε γυναίκες που μιλούν τρώνε και συμπεριφερονταδασαν άντρες γιατί έτσι νομίζουν ότι δεν θα δείχνουν ανασφαλείς η δεν θα τις θεωρήσουν "εύκολες " 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω να πώ κάτι άλλο με έχετε καλύψει όλοι εσεις οι πετυχημένοι σχεσάκηδες / σχεσολόγοι. :D
Πετυχημενοι ;
Εδώ όχι απλώς γελάνε... :lol: :lol: :lol:

Έλα κράτησε σχέση όπως πρέπει μετά τα 25 χρόνια και μετά ίσως μιλήσουμε για επιτυχία...

Προσδοκούμε όλοι σε αυτό ακόμα πίστεψε με ,έχουμε πολύ ψωμί...τίποτα δεν είναι δεδομένο ούτε και μετά από τοσα χρόνια και μάλιστα χρειαζετε πολύ περισσότερη δουλίτσα όσο περνάνε τα χρόνια...

Οτα φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι εκεί να δεις τι γίνετε...εκεί να δεις δουλίτσα...
Ειδωμεν....

Και τώρα που είπα δουλίτσα κάτσε να κάνουμε καμία βιντεοκληση στον συζηξ γιατί πολυ ελεύθερο το άφησα σήμερα και από μακρυά δεν είναι να δίνεις τέτοια περιθώρια :lol: :lol: :lol:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,364 μηνύματα.
Σε τι κοινωνία γυναικών πιστευεις οτι ζούμε;

Ανασφαλείς ; Με αυτοεκτίμηση;

Από τι κρίνεται η ανασφάλεια μιας γυναίκας και το κυριότερο;

Το βασικό ερώτημα των αντρων ..
Που πήγαν τα θηλυκά;

Πιστεύω να αντιλαμβανεστε την ερώτηση..

Έχει χαθεί η θηλυκή πλευρά της γυναίκας και αυτό ειναι που οι άντρες αναζητούν..

Αυτή είναι που λείπει από την σημερινή κοινωνία..
Και αυτό μετά από συζήτηση πολλών αντρων ηλικιακου φάσματος 30 και άνω..

Αυτό το θηλυκό που περπατά στο χώρο και χωρίς ιδιαίτερο ντύσιμο η μακιγιάζ να κάνει όλους τους άντρες να θέλουν να την προσεγγίσουν!
Θηλυκότητα και συνάμα αξιοπρέπεια και σεβασμό λίγες γυναίκες έχουν το χάρισμα να το συντηρούν μέχρι σήμερα και αυτό ειναι που αναζητούν οι περισσότεροι..

Δυστηχως πήξαμε σε γυναίκες που μιλούν τρώνε και συμπεριφερονταδασαν άντρες γιατί έτσι νομίζουν ότι δεν θα δείχνουν ανασφαλείς η δεν θα τις θεωρήσουν "εύκολες " 😉
Πως μου τη βγήκες έτσι από δεξιά; Έχω μεινει άναυδος.

Δυστυχώς έχουμε γενικά σαν κοινωνία πρόβλημα, όχι μόνο γυναικών ή αντρών.

Δεν ξέρω αν ξέρεις το ρητό "οι δυνατοι άνθρωποι δημιουργουν καλούς καιρούς, οι καλοί καιροί αδύναμους ανθρώπους, οι αδύναμοι άνθρωποι δύσκολους καιρούς και οι δυσκολοι καιροί δυνατούς ανθρώπους" κάπως έτσι τέλος πάντων.


Εμείς πολεμάμε μεταξύ μας, κι οι από πάνω τρέφονται στις ανασφάλειες και στα παθη μας. Όλη η κοινωνία είναι αδύναμη, ανασφαλής.

Ειλικρινά; Μια χαρισματική γυναίκα είτε 20 είτε 40, με αξιοπρέπεια και σεβασμό, δύσκολα θα περάσει απαρατήρητη, έστω και χωρίς το ντυσιμο, το περιτυλιγμα. Το ίδιο και ενας χαρισματικός άντρας.

Εχουμε μπερδέψει τι ειναι ωραίο κι αντι να εκτιμάμε το ωραιο εκτιμάμε άλλα, ως ανθρωπότητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top