Συγκατοίκηση με σύντροφο: Υπέρ ή κατά;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Σε τι κοινωνία γυναικών πιστευεις οτι ζούμε;

Ανασφαλείς ; Με αυτοεκτίμηση;

Από τι κρίνεται η ανασφάλεια μιας γυναίκας και το κυριότερο;

Το βασικό ερώτημα των αντρων ..
Που πήγαν τα θηλυκά;

Πιστεύω να αντιλαμβανεστε την ερώτηση..

Έχει χαθεί η θηλυκή πλευρά της γυναίκας και αυτό ειναι που οι άντρες αναζητούν..

Αυτή είναι που λείπει από την σημερινή κοινωνία..
Και αυτό μετά από συζήτηση πολλών αντρων ηλικιακου φάσματος 30 και άνω..

Αυτό το θηλυκό που περπατά στο χώρο και χωρίς ιδιαίτερο ντύσιμο η μακιγιάζ να κάνει όλους τους άντρες να θέλουν να την προσεγγίσουν!
Θηλυκότητα και συνάμα αξιοπρέπεια και σεβασμό λίγες γυναίκες έχουν το χάρισμα να το συντηρούν μέχρι σήμερα και αυτό ειναι που αναζητούν οι περισσότεροι..

Δυστηχως πήξαμε σε γυναίκες που μιλούν τρώνε και συμπεριφερονταδασαν άντρες γιατί έτσι νομίζουν ότι δεν θα δείχνουν ανασφαλείς η δεν θα τις θεωρήσουν "εύκολες " 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πετυχημενοι ;
Εδώ όχι απλώς γελάνε... :lol: :lol: :lol:

Έλα κράτησε σχέση όπως πρέπει μετά τα 25 χρόνια και μετά ίσως μιλήσουμε για επιτυχία...

Προσδοκούμε όλοι σε αυτό ακόμα πίστεψε με ,έχουμε πολύ ψωμί...τίποτα δεν είναι δεδομένο ούτε και μετά από τοσα χρόνια και μάλιστα χρειαζετε πολύ περισσότερη δουλίτσα όσο περνάνε τα χρόνια...

Οτα φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι εκεί να δεις τι γίνετε...εκεί να δεις δουλίτσα...
Ειδωμεν....

Και τώρα που είπα δουλίτσα κάτσε να κάνουμε καμία βιντεοκληση στον συζηξ γιατί πολυ ελεύθερο το άφησα σήμερα και από μακρυά δεν είναι να δίνεις τέτοια περιθώρια :lol: :lol: :lol:

Oti kai αν γινει μεταξύ σας έχετε και τα παιδιά οπότε... οπως μ ειπε και ενας μεγάλος φιλος εγω μου λεει ειμαι σε άλλη φαση ειτε χωρισω ειτε οχι δεν με ενδιαφέρει εχει κανει και δύο παιδιά 18 χρονών.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oti kai αν γινει μεταξύ σας έχετε και τα παιδιά οπότε... οπως μ ειπε και ενας μεγάλος φιλος εγω μου λεει ειμαι σε άλλη φαση ειτε χωρισω ειτε οχι δεν με ενδιαφέρει εχει κανει και δύο παιδιά 18 χρονών.

Αν συνεχίσουμε να είμαστε ζευγάρι ή κάπου οι δρόμοι μας χωρίσουν αυτό κάνεις μας δεν το ξέρει..

Τα παιδιά μας ειναι ο συνδετικός μας κρίκος...
Μαζί σε όλα, όπως και να είμαστε σαν ζευγάρι!
Γονείς τους θα είμαστε πάντα!

Η λέξη τι σημαίνει για εμενα πραγματικός άντρας-σύντροφος έχει ένα και μόνο ονοματεπώνυμο!

Προσδοκώ αν ερωτηθεί ποτέ και εκείνος τι σημαίνει γυναίκα-σύζυγος ν απαντήσει με το δικό μου όνομα σε κάποιον τρίτο !

τι είμαστε σαν γονεις θα απαντήσουν μόνο τα παιδιά μας ,ούτε εμείς ούτε κανένας άλλος..

Ξερουμε ότι όσο μεγαλώνουμε και οδεύουμε προς το γήρας μια ειναι η προσδοκία μας !
Η συντροφικοτητα και αυτή την έχουμε βρει σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό ...
Πιστεύω να ολοκληρωθεί όταν προστεθούν και ξεπεραστούν και οι παραξενιές που μας επιφυλάσσει το γήρας..

Ξέρουμε του κώδικες μας πλέον, μόνο με τα μάτια αρκεί να καταλάβω η να καταλάβει αν θέλουμε κάτι...

Δεν υπάρχει λόγος έντασης η καυγά και αυτό είναι μεγάλη ιστορία όσο αφορά την ψυχική μας γαλήνη που την έχουμε ανάγκη και οι δύο πλέον!

Μας κάνει να πιστευουμε ότι τα χρονια που θα μεγαλώνουμε τα εγγόνια μας ή θα έχει ο ένας τον άλλον για να του θυμίζει αν πήρε τα χάπια του ή ποια σειρά θα δούμε στο χαζοκουτι θα τα περάσουμε μαζί..

Τώρα βέβαια θα μου πεις έχεις ακόμα πολλά χρόνια...
Όντως έχω άλλα είναι το μόνο σίγουρο για εμάς..
Το έχουμε συζητήσει, το έχουμε φανταστεί, ονειρευτεί προσδοκούμε να μας αξιώσεις ο θεός να το ζήσουμε κιόλας!


Ότι και να γίνει ούτε άλλο γάμο θέλουμε να κάνουμε ούτε αλλά παιδιά...Δεν υπάρχει κανένας λόγος...
Το κεφάλαιο αυτό έχει κλείσει και για τους δύο μας !

Το αμεσο όμως μελλον είναι ακόμα αβέβαιο , κάθε μέρα ανακαλύπτουμε πόσο πολύ δουλειά θέλει ολο αυτο για να κρατηθει ζωντανο στο βαθμό που πρέπει ώστε να μην μενουν ακάλυπτες αναγκες και των δύο μας που συνεχως γεννιούνται ... 😉

Η αγάπη δεν φεύγει, ποτέ,έχει γίνει ανιδιοτελής ξεκάθαρα... ο έρωτας όμως περναει τα διαστήματα ύφεσης του και για να ξανά αναζωπυρώσει θέλει πραγματική δουλίτσα γιατί αγάπη δίχως έρωτα δεν είναι στα σχέδια μας ακόμα!!

Εξου και το ειδωμεν ...προχωράμε μέρα με την μέρα!!!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Αντε ωραια στο εύχομαι.

Ο γάμος ειναι λαχείο. :P
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,657 μηνύματα.
Oti kai αν γινει μεταξύ σας έχετε και τα παιδιά οπότε... οπως μ ειπε και ενας μεγάλος φιλος εγω μου λεει ειμαι σε άλλη φαση ειτε χωρισω ειτε οχι δεν με ενδιαφέρει εχει κανει και δύο παιδιά 18 χρονών.
Δεν πολυκατάλαβα..
.Εννοεί ο φίλος σου πως τη γυναίκα την ήθελε ως μήτρα για την απόκτηση τέκνων; Οπότε τώρα που ο σκοπός επετεύχθη, δεν τον ενδιαφέρει αν θα παραμείνει μαζί της ή όχι;
Δεν υπάρχει τίποτ'άλλο που να ενώνει αυτούς τους δυο ανθρώπους ; Συντροφικότητα;
Ούτε καν συμπόνια; (και δεν το λέω βέβαια με τη στενή έννοια της λύπησης)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Δεν πολυκατάλαβα..
.Εννοεί ο φίλος σου πως τη γυναίκα την ήθελε ως μήτρα για την απόκτηση τέκνων; Οπότε τώρα που ο σκοπός επετεύχθη, δεν τον ενδιαφέρει αν θα παραμείνει μαζί της ή όχι;
Δεν υπάρχει τίποτ'άλλο που να ενώνει αυτούς τους δυο ανθρώπους ; Συντροφικότητα;
Ούτε καν συμπόνια; (και δεν το λέω βέβαια με τη στενή έννοια της λύπησης)

Θέλει να σου πεί πως αν δεν είχαν τα παιδιά και ήταν τώρα ζευγάρι μπορεί κ να χώριζαν/ χώριζε αυτός.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Δεν πολυκατάλαβα..
.Εννοεί ο φίλος σου πως τη γυναίκα την ήθελε ως μήτρα για την απόκτηση τέκνων; Οπότε τώρα που ο σκοπός επετεύχθη, δεν τον ενδιαφέρει αν θα παραμείνει μαζί της ή όχι;
Δεν υπάρχει τίποτ'άλλο που να ενώνει αυτούς τους δυο ανθρώπους ; Συντροφικότητα;
Ούτε καν συμπόνια; (και δεν το λέω βέβαια με τη στενή έννοια της λύπησης)
Kαλή μου, Αλέξα. Ρομαντική...

Εντάξει, δεν κάθεσαι σε μια σχέση 18 χρόνια αν δε νιώθεις για την άλλον/η. Απ΄ την άλλη, νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει ο φίλος του είναι ότι "του τελείωσε¨ κι ότι από εδώ και πέρα, εφόσον και τα παιδιά τους μεγάλωσαν, δεν τον ενδιαφέρει αν θα χωρίσει ή όχι. Δεν ακούγεται ωραία, το ξέρω. Μα υπάρχουν κι αυτά. Μη σου κάνει εντύπωση...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Kαλή μου, Αλέξα. Ρομαντική...

Εντάξει, δεν κάθεσαι σε μια σχέση 18 χρόνια αν δε νιώθεις για την άλλον/η. Απ΄ την άλλη, νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει ο φίλος του είναι ότι "του τελείωσε¨ κι ότι από εδώ και πέρα, εφόσον τα παιδιά τους μεγάλωσαν κιόλας, δεν τον ενδιαφέρει αν χωρίσει ή όχι. Δεν ακούγεται καθόλου ωραία, το ξέρω. Μα, υπάρχουν κι αυτά. Μη σου κάνει εντύπωση...

ή απλα η γυναίκα του δεν ενδιαφέρεται να ακούσει τα προβλήματα τους και αδιαφορεί συστηματικά. Οπότε εάν δεν ήταν τα παιδιά θα χώριζε ο συγκεκριμένος. Τωρα που είναι τα παιδιά κάπως κρατάνε τη φάση.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
ή απλα η γυναίκα του δεν ενδιαφέρεται να ακούσει τα προβλήματα τους και αδιαφορεί συστηματικά. Οπότε εάν δεν ήταν τα παιδιά θα χώριζε ο συγκεκριμένος. Τωρα που είναι τα παιδιά κάπως κρατάνε τη φάση.
Ώπα...με τα καρφιά στο χέρι ήρθες, πρωί - πρωί, ρε φίλε, να την σταυρώσεις !!!

Δεν ξέρουμε τί και πώς. Και οι δυο φταίνε. Άλλος λιγότερο κι άλλος περισσότερο...

Βέβαια εσύ ξέρεις πιο πολλά. Είναι και φίλος σου, οκ...
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ή απλα η γυναίκα του δεν ενδιαφέρεται να ακούσει τα προβλήματα τους και αδιαφορεί συστηματικά. Οπότε εάν δεν ήταν τα παιδιά θα χώριζε ο συγκεκριμένος. Τωρα που είναι τα παιδιά κάπως κρατάνε τη φάση.
Το ίδιο ισχύει και για εκείνων

Καλέ μου ου σχέση απαρτίζεται από ΔΥΟ ,αν κάτι δεν πάει καλά φταίνε ΚΑΙ οι ΔΥΟ .

Τώρα το μερίδιο ευθύνης έχει αξία η ότι ο φίλος έχει συμβιβαστεί η βολευτεί να μένει σε μια σχέση ΔΗΘΕΝ για τα παιδιά.

Να ξέρετε ότι η μεγαλύτερη δικαιολογία είναι τα ΠΑΙΔΙΑ .
Κανένας δεν μένει για τα παιδιά για τον εαυτό του μένει.
Ο ίδιος δεν θέλει να ξεβοκευτει και ειδικά οι άντρες..
Θα χάσουν πολλά, το έτοιμο φαγητό το σπίτι και πολλά πολλά άλλα.

Άρα;
Όσο φταίει η γυναίκα φταίει και ο άντρας άλλα δυστηχως όλοι μένουν στο μερίδιο ευθύνης του άλλου και όχι το δικό τους γιατί ακριβώς δεν θέλει να δει πως και ο ίδιος φταίνε ..

Τα παιδιά θα ειναι εκεί και ούτε η μητέρα θα σταματήσει ν αγαπά τον πατέρα τους ούτε το αντίστροφο. .Ειλικρίνεια θέλουν τα παιδιά για να μάθουν στην μετέπειτα ζωή τους πω ο γάμος δεν είναι αυτή η απάθεια και ούτε η μαμά και ο μπαμπάς δεν αγκαλιάζουν ο ένας τον άλλον!

Να ξέρετε πως το μεγαλύτερο πρόβλημα στα παιδιά το δημιουργούν οι αποξενωμενοι γονείς διδάσκοντας πως η συζυγική αγάπη έχει να κάνει με την απάθεια, τον υποβιβασμό, τον χλευασμό και την καταπάτηση της αντρικής η γυναικείας αξίας!

Αν θες το καλό των παιδιών σου φρόντισε η αξία η δική σου να ειναι ίδια με της μητέρας τους !!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν πολυκατάλαβα..
.Εννοεί ο φίλος σου πως τη γυναίκα την ήθελε ως μήτρα για την απόκτηση τέκνων; Οπότε τώρα που ο σκοπός επετεύχθη, δεν τον ενδιαφέρει αν θα παραμείνει μαζί της ή όχι;
Δεν υπάρχει τίποτ'άλλο που να ενώνει αυτούς τους δυο ανθρώπους ; Συντροφικότητα;
Ούτε καν συμπόνια; (και δεν το λέω βέβαια με τη στενή έννοια της λύπησης)
Όχι δεν υπάρχει δυστηχως Αλεξα μου !

Από την στιγμή που λες κάτι τέτοιο έχουν προελθει πολλές καταστάσεις που σε οδηγούν στο σπάσιμο του συναισθηματικου δεσμού..

Κοινώς όπως μου έλεγε και η εκπαιδεύτρια μου αυτή η σχέση είναι "καμμένη" και δεν δουλεύεις με τέτοια ζευγάρια .
Δεν αρκει να έρθει μια σύζυγος για να σώσει ότι σώνεται από ενα γάμο που ο σύζυγος ξεκάθαρα έχει φύγει και μπορεί να ειναι ήδη αλλού...

Γάμος χωρίς σεξ ισούται ξεκάθαρα βάση βιολογικών αναγκών με απιστία..
Τώρα ποιος την κάνει ειβαι αλλο θέμα ,προφανώς και οι δύο άλλα αυτό εξαρτάται και από το ηλικιακο φάσμα της γυναίκας
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει και για εκείνων

Καλέ μου ου σχέση απαρτίζεται από ΔΥΟ ,αν κάτι δεν πάει καλά φταίνε ΚΑΙ οι ΔΥΟ .

Τώρα το μερίδιο ευθύνης έχει αξία η ότι ο φίλος έχει συμβιβαστεί η βολευτεί να μένει σε μια σχέση ΔΗΘΕΝ για τα παιδιά.

Να ξέρετε ότι η μεγαλύτερη δικαιολογία είναι τα ΠΑΙΔΙΑ .
Κανένας δεν μένει για τα παιδιά για τον εαυτό του μένει.
Ο ίδιος δεν θέλει να ξεβοκευτει και ειδικά οι άντρες..
Θα χάσουν πολλά, το έτοιμο φαγητό το σπίτι και πολλά πολλά άλλα.

Άρα;
Όσο φταίει η γυναίκα φταίει και ο άντρας άλλα δυστηχως όλοι μένουν στο μερίδιο ευθύνης του άλλου και όχι το δικό τους γιατί ακριβώς δεν θέλει να δει πως και ο ίδιος φταίνε ..

Τα παιδιά θα ειναι εκεί και ούτε η μητέρα θα σταματήσει ν αγαπά τον πατέρα τους ούτε το αντίστροφο. .Ειλικρίνεια θέλουν τα παιδιά για να μάθουν στην μετέπειτα ζωή τους πω ο γάμος δεν είναι αυτή η απάθεια και ούτε η μαμά και ο μπαμπάς δεν αγκαλιάζουν ο ένας τον άλλον!

Να ξέρετε πως το μεγαλύτερο πρόβλημα στα παιδιά το δημιουργούν οι αποξενωμενοι γονείς διδάσκοντας πως η συζυγική αγάπη έχει να κάνει με την απάθεια, τον υποβιβασμό, τον χλευασμό και την καταπάτηση της αντρικής η γυναικείας αξίας!

Αν θες το καλό των παιδιών σου φρόντισε η αξία η δική σου να ειναι ίδια με της μητέρας τους !!

Ποιο φαγητό βρε Μαργαρίτα.... οι περισσοτεροι που κάνουμε γυμναστήριο ξέρουμε κ να μαγειρεύουμε.

Το θέμα ειναι η συντροφικότητα και δεν φευγεις εύκολα εφοσον έξω ξέρουμε όλοι τι κυκλοφορεί.

Ολοι φταινε , και οσες οσοι δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό συναισθηματικά οποτε να αρχισουν να αποτελούν και δυνατές επιλογές.

Εσυ πιστεύεις οτι αν αυτος έβρισκε κάτι καλυτερο απο αυτο θα εμενε ; λέμε οτι οι άντρες κ οι γυναικες δεν θέλουν να ξεβολευτουν... να ξεβολευτουν για να διαμορφωθεί η ζωη τους πως ; με το αεναο dating και τις μπουρδελότσαρκες εκ μερους των αντρών ; ή πιστευεις πως αν χωρίσει κάποιος ειναι εκει έξω η πρώτη ποιοτική επιλογή και τον περιμένει άμεσα ; προφανως τοσοι κ τόσες μένουν μονοι τους επειδη υπάρχουν προβλήματα... και κυριως στους ίδιους. Εγω δεν σ λέω οτι φταιει μόνο αυτή.

τέλειο και ιδανικό δεν υπάρχει πάντα θα υπάρχουν προβλήματα απλά οσοι προσπαθουν να τα λύσουν ειναι εκεινοι που έχουν και σκοπο για κάτι σοβαρο ενω οι υπολοιποι υπολοιπες απλα ψάχνουν δικαιολογίες. Μια χαρα τα λεει ο φίλος εγω έπιασα το νοημα του.

*Δεν μιλάμε να μην υπάρχει σεξ εκει δεν υπάρχει κ σχέση πλεον για μένα.

Αρκετά όμως και με το παραμυθι "δεν βρίσκω κάποιον να ταιριάξω" δικαιολογιες τωρα για να ασκεις το αέναο dating και το Τίντερ χωρις ενοχές. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο φαγητό βρε Μαργαρίτα.... οι περισσοτεροι που κάνουμε γυμναστήριο ξέρουμε κ να μαγειρεύουμε.
Και τι σημαίνει αυτό;
Φαγητό δεν ειβαι ,διαδικασία δεν είναι;

Εχει σημασια αν ειναι μουσακας λη κοτοπουλο ;

Η αξία του να γυρνάς στο σπίτι και να βρίσκεις κάποιες φορές στρωμένο τραπέζι ειναι ανεκτίμητη καλέ μου και αυτή ειναι μια βασική αξία που κάποιος δύσκολα την αποχωρίζεται με όποιο τίμημα.
Το θέμα ειναι η συντροφικότητα και δεν φευγεις εύκολα εφοσον έξω ξέρουμε όλοι τι κυκλοφορεί.
Δεν φεύγεις επειδή δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο από αυτό που ζεις ..

Και αυτό νομίζεις τιμά την όλη κατάσταση;

αυτο περιμενουμε απο την ζωη μας ;
να ειναι καποιος μαζι μας γιατι δεν εχει αλλη εναλλακτικη ;

πραγματικά ειναι πολύ σκληρό αυτό όταν το αντιλαμβάνεται ένας εκ των δύο συντρόφων..
Ολοι φταινε , και οσες οσοι δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό συναισθηματικά οποτε να αρχισουν να αποτελούν και δυνατές επιλογές.
Φυσικά αλλά δες τι έγραψες..

Η ΓΥΝΑΊΚΑ του .....
Εσυ πιστεύεις οτι αν αυτος έβρισκε κάτι καλυτερο απο αυτο θα εμενε ;
Ειδες ;
ποσο ασχημο αυτο ...
λυση αναγκης κατεληξε ο γαμος τους ;

Εχει πολυ συναισθηματικο πόνο αυτή η αποκάλυψη δυστηχως ..
Πολλοι επιλεγουν να τον βαζουν κατω απο το χαλακι γιατι καπου εκει έρχεται η ανακαλυψη οτι δεν πετυχες σε αυτο το κομματι της ζωης σου ..
Η αποτυχία ποναει ...

Πρέπει όμως να αναγνωρίζεις και τις αποτυχίες σου γιατί όπως είπες κάνεις τέλειος
λέμε οτι οι άντρες κ οι γυναικες δεν θέλουν να ξεβολευτουν... να ξεβολευτουν για να διαμορφωθεί η ζωη τους πως ; με το αεναο dating και τις μπουρδελότσαρκες εκ μερους των αντρών ; ή πιστευεις πως αν χωρίσει κάποιος ειναι εκει έξω η πρώτη ποιοτική επιλογή και τον περιμένει άμεσα ; προφανως τοσοι κ τόσες μένουν μονοι τους επειδη υπάρχουν προβλήματα... και κυριως στους ίδιους.
καταρχην θα σου πω οτι ενας ανθρωπος που βγαιβει απο ενα μακροχρονιο γαμο ΔΕΝ αναζητα κατευθειαν μια μονιμη σχεση ..

θέλει ν αναπνεύση...ετσι το περιγραφουν ..
οχι, θελουν συναισθηματικα να ηρεμήσουν και να κάνουν πράγματα που δεν εκαννα μέσα σ ένα γαμο ..

τέλειο και ιδανικό δεν υπάρχει πάντα θα υπάρχουν προβλήματα απλά οσοι προσπαθουν να τα λύσουν ειναι εκεινοι που έχουν και σκοπο για κάτι σοβαρο ενω οι υπολοιποι υπολοιπες απλα ψάχνουν δικαιολογίες. Μια χαρα τα λεει ο φίλος εγω έπιασα το νοημα του.

*Δεν μιλάμε να μην υπάρχει σεξ εκει δεν υπάρχει κ σχέση πλεον για μένα.
Άρα υπάρχει σεξ ...
Σεξ χωρίς πάθος ηδονή και προσμονή..
Μια διαδικασία που σε φτάνει να βρίσκεσαι με τον συντροφο σου γιατί ΠΡΕΠΕΙ ..
Άσχημο....

Αν τα λέει μια χαρά τα λέει γιατί ειναι φίλος σου εφοσον ταυτίζονται οι αποψεις 2 αντρων με ίσως κοινά στοιχεία, όχι ότι ειναι η πραγματικότητα γιατί πολυ απλα έχεις την μια όψη του νομίσματος!

Δεν θα ξεχάσω ποτέ 1 ζευγάρι που η γυναίκα ήρθε και μου διαμαρτυροταν για την απάθεια και την αδιαφορία του συζύγου ....
Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα της κοινής συνεδρίας αυτή η απάθεια που έλεγε η σύζυγος ,η σιωπή του ξέρεις τι ήταν;

Θρήνος, ο άνθρωπος πενθουσε στην πραγματικότητα για την "αποτυχία " της σχέσης του ..
Είχε βυθιστεί στην σιωπή του γιατί ήταν ήδη έξω από τον συναισθηματικο δεσμό, γι αυτόν που η γυναίκα του προσπαθούσε και αντιδρούσε με κατηγορίες μπας και σωθεί..

Πίσω από πολλές αντιδράσεις κρύβονται τελείως διαφορετικές καταστάσεις γι αυτό καλο ειναι όταν μιλάμε να έχουμε μπροστά μας και τις δύο απόψεις..
Εσύ το στηρίζεις θέλοντας να το βοηθήσεις αλλά για σκέψου..
Τον βοηθάς όντως;
Ειναι φιλος σου λες ...δεν θες ο φικος σου να ειβαι καλα με την οικογε εια του ;
πιστευω ναι !
Αρα μην τον "σιγοντάρεις" οπως λεμε ,προετρεψε τον να κανει συζητησεις μαζι της να δει πραγματικα τι εγιβε και χαθηκε ολο αυτο ...

Πολλες φορες φωνάζουμε όλοι εμείς, στην κυριολεξία και λέμε, μιλήστε με τους ανθρώπους σας ,επικοινωνήστε, οι φωνές είναι απελπιδες προσπάθειες για συναισθηματική προσοχή, νιώθει ότι σας χάνει γι αυτό φωνάζει και όχι φυσικά για να λυθεί το εκάστοτε πρόβλημα που δημιουργήθηκε...

Βοήθησε τον σαν φιλος όπως πρέπει γιατι απο τον φίλο μας ακούμε τα πάντα εφόσον ξέρουμε ότι θέλει το καλό μας !
Αυτα ....λυπάμαι πραγματικα όταν ακούω για τέτοια ζευγάρια ειναι κρίμα να ξεχνάμε τον λόγο που ερωτευτήκαμε τον άνθρωπο μας ,τον λογο που μας έκανε να νιώσουμε το απόλυτο..

Αυτό ξεχνάμε σε όλη αυτή την δίνη, ας βρίσκουμε ευκαιρίες λοιπόν να θαυμάζουμε τον άνθρωπο μας ..
Ο θαυμασμός ειναι το μαγικό αν θες στοιχείο της μακροχρόνιας σχέσης..
Μην σταματάς να εξελίσσεσαι ακόμα και μέσα σε ένα γάμο ώστε να έχει πάντα λόγο επιπλέουν θαυμασμού ο σύντροφος σου !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Εγω έγραψα απλά οτι τίποτα δεν ειναι ιδανικό και τέλειο και κάθε μέρα χρειάζεται προσπάθεια και απο τους δύο. Το εγραψες και εσυ χθές άλλωστε.

Οποιος νομίζει οτι υπάρχει τέλειο και ιδανικό στο τέλος θα τη βγάλει παρέα με αλλες 10 γατες που ανα 2 ωρες θα νιαουρίζουν για φαγητό κ κονσέρβα :D
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω έγραψα απλά οτι τίποτα δεν ειναι ιδανικό και τέλειο και κάθε μέρα χρειάζεται προσπάθεια και απο τους δύο. Το εγραψες και εσυ χθές άλλωστε.

Οποιος νομίζει οτι υπάρχει τέλειο και ιδανικό στο τέλος θα τη βγάλει παρέα με αλλες 10 γατες που ανα 2 ωρες θα νιαουρίζουν για φαγητό κ κονσέρβα :D
Εγώ θα πω πάλι στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βροντά χαχαχα

Α ρε Denvil :lol: :lol: :lol:

Τώρα τα ζωάκια είναι παντελώς άσχετο και να σου πω και κάτι;

Χίλιες φορές γάτες και σκυλιά πάρα "συντρόφους " που δεν σε εκτιμούν σαν άνθρωπο...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,514 μηνύματα.
Οποιος νομίζει οτι υπάρχει τέλειο και ιδανικό στο τέλος θα τη βγάλει παρέα με αλλες 10 γατες που ανα 2 ωρες θα νιαουρίζουν για φαγητό κ κονσέρβα
Νταξ επειδή το βλέπω γραμμένο γενικά, ο καθένας επιλέγει την ζωή του. Κάποιον μπορεί να το γεμίζει αυτό και να μην θέλει συντροφικότητα ερωτικού χαρακτήρα, άλλοι είναι φίλοι και συγκατοικούν εως τα βαθειά γεράματα,δεν είναι ο αυτοσκοπός αυτός οπότε ο καθένας επιλέγει την ζωή που θέλει να κάνει.
Κάποιοι είναι πολύ ευτυχισμένοι και μόνο με ζωάκια ή και κανένα, μην το υποτιμάς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Εγώ θα πω πάλι στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βροντά χαχαχα

Α ρε Denvil :lol: :lol: :lol:
Πές και το κάτω απο το σπιτι σου περνώ και μαγειρεύεις ψάρια... πέτα μου εναν κεφτέ ! Ταιριάζει κ αυτό :P

Αρκετές φορές έχεις ακούσει την φράση "Προσεξε πχ την ΚΆΤΙΑ γιατι άλλη ΚΑΤΙΑ δεν βρίσκεις" εκει αναφερόμουν.

Τώρα τα ζωάκια είναι παντελώς άσχετο και να σου πω και κάτι;

Χίλιες φορές γάτες και σκυλιά πάρα "συντρόφους " που δεν σε εκτιμούν σαν άνθρωπο...

Αν καυλώσεις το βράδυ θα τη πέσεις στη γάτα ; σεξουαλικές ορμές δεν έχεις ; μια κουβέντα να πείς με εναν άνθρωπο ΟΧΙ ΓΑΤΟ... δεν θέλεις ; o γατος καταλαβαινει ελληνικά και σου απαντάει σε τέτοιο σημείο έχετε φτάσει ; :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νταξ επειδή το βλέπω γραμμένο γενικά, ο καθένας επιλέγει την ζωή του. Κάποιον μπορεί να το γεμίζει αυτό και να μην θέλει συντροφικότητα ερωτικού χαρακτήρα, άλλοι είναι φίλοι και συγκατοικούν εως τα βαθειά γεράματα,δεν είναι ο αυτοσκοπός αυτός οπότε ο καθένας επιλέγει την ζωή που θέλει να κάνει.
Κάποιοι είναι πολύ ευτυχισμένοι και μόνο με ζωάκια ή και κανένα, μην το υποτιμάς.

Κοίταξε να δείς... δεν θα σ πώ ψέμματα για να φανώ δημοκρατικός και καλός. Αλλα για λόγους που ανέφερα και παραπάνω οχι δεν θα μ φαινοταν φυσιολογικό κάποιος την ανάγκη του να την καλύπτει με ζώα. Της συντροφικότητας εννοώ. Άντε μέχρι μια ηλικία να το καταλάβω απο εκει κ έπειτα δεν θα με ενθουσίαζε και πολύ η ιδέα. Να χεις εναν συντροφο ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΑΤΟ οκ. Αλλα να χεις μόνο το γάτο και να λές μονο εσυ με καταλαβαινεις... κατα πρώτον δεν σε καταλαβαινει απλα σε ακούει μέχρι να έρθει η ωρα να τον ταϊσεις :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πές και το κάτω απο το σπιτι σου περνώ και μαγειρεύεις ψάρια... πέτα μου εναν κεφτέ ! Ταιριάζει κ αυτό :P

Αρκετές φορές έχεις ακούσει την φράση "Προσεξε πχ την ΚΆΤΙΑ γιατι άλλη ΚΑΤΙΑ δεν βρίσκεις" εκει αναφερόμουν.
Αυτό θα έλεγα είναι μια πεποίθηση που καμία φορά δεν σου βγαινει και σε καλό αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό ισχύει :)
Αν καυλώσεις το βράδυ θα τη πέσεις στη γάτα ; σεξουαλικές ορμές δεν έχεις ; μια κουβέντα να πείς με εναν άνθρωπο ΟΧΙ ΓΑΤΟ... δεν θέλεις ; o γατος καταλαβαινει ελληνικά και σου απαντάει σε τέτοιο σημείο έχετε φτάσει ; :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Ρε συ ρε συ ...
Πως κάθε φορά το πας εκεί...

Έλα όλα δεν περνάνε από εκεί και αν ένα βράδυ θες να ικανοποιήσει τις βιολογικές σου ανάγκες:playboy: έχει κόσμο εκει έξω που θα ταυτιστείς για να το πω και πιο κόσμια..

Δεν ειναι αναγκη να ζεις με καποιον για να εχεις και αυτη την καλυψη ..

ασε προτιμω να ανοιγω τα ματια μου και να μην βλεπω κανεναν παρα να τα ανοιγω και να βλεπω εναν ο οποιος που και που μου καλυπτει μονο την αναγκη μου και στα υπόλοιπα απλά συγκατοικουμε αυτό λέω..

Εντωμεταξύ ταξιδεύω σήμερα καθ μπροστά μου έχω μια οθόνη η οποία έχει Καινούργιου...
Τι χαμός έχει γίνει με τον Μπεο και τον Κασελακη πάλι...

Τι βγήκε και είπε ο τύπος....Πάει τα ισοπεδλωσαμε όλα..
Από την μία ο τραμπουκισμος και από την άλλη η καταπάτηση καθε είδους αξίας και ηθικής όσο αφορά τον θεσμό της οικογένειας....
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,514 μηνύματα.
και στα υπόλοιπα απλά συγκατοικουμε αυτό λέω..
Κι αυτό, αγαπημένη, ΑΝ τα βρείτε στην συγκατοίκηση μακροχρόνια. Γιατί πραγματικά από μόνο του μπορεί να γίνει μια κόλαση.
Οπότε τόσοι παράγοντες πρέπει να κάτσουν καλά, τόσα πράγματα..
Εγώ είμαι πολύ περίεργη που προτείνω πως τα ζευγάρια θα πρέπει να μένουν ξεχωριστά;:P

Πως θα διατηρήσεις τον ρομαντισμό, το μυστήριο, το ενδιαφέρον και τον «ηλεκτρισμό» μεταξύ σας αν μένετε μαζί κι βλέπεστε συνεχώς;
Το μόνο που θα βοηθούσε ήταν αν ήστασταν όλη μέρα εξω για δουλειες, ή αν είχατε ενα τεράστιο σπίτι με ξεχωριστούς χώρους αλλά και πάλι..

Αυτό βέβαια θέλει να έχουν οικονομική ανεξαρτησία αμφότεροι ώστε να ζούν άνετα και απο οτι βλέπω 5 στους 10 μένουν μαζί γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση, κι εκεί ξεκινάει μια κόλαση καθώς αν δεν έχεις επενδύσει αρκετά ώστε να σαι ανεξαρτητος οικονομικά ή αν δυστυχώς στα έφερε η ζωή έτσι που σου ήταν δύσκολο να το καταφέρεις και το παράτησες, μετα πως θα φύγεις απο ενα σπίτι που μένετε μαζί που μοιράζεστε τα εξοδα και που ουσιαστικά εχεις χτίσει την ζωή σου γύρω του/της;
Ακόμα και προσωρινά να ξεφύγεις πάλι μετά θα ψάχνεις τον επόμενο/η να γατζωθείς.

Δεν είναι αμελητέο, εχω πολλά τέτοια παραδείγματα..
Επομένως εγώ αυτό πιστεύω, πως πρέπει ο καθένας να ναι ανεξάρτητος και να ξεφύγουμε απο αυτή το παλαιομένο μοντέλο συγκατοίκησης και του slow decay.
Γνώμη μου

υ.γ. μιλώ για ζευγάρια χωρίς παιδια, με παιδιά δεν ξέρω, δεν με απασχολεί το ζήτημα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,853 μηνύματα.
Κι αυτό, αγαπημένη, ΑΝ τα βρείτε στην συγκατοίκηση μακροχρόνια. Γιατί πραγματικά από μόνο του μπορεί να γίνει μια κόλαση.
Οπότε τόσοι παράγοντες πρέπει να κάτσουν καλά, τόσα πράγματα..
Εγώ είμαι πολύ περίεργη που προτείνω πως τα ζευγάρια θα πρέπει να μένουν ξεχωριστά;:P
εεεε ... ΕΊΝΑΙ ΛΊΓΟ Περιεργο ναί.

Για ποια κόλαση μιλάς εν τω μεταξυ εμενα όταν μ λέει η δικιά μ κάτι που την ενοχλεί το σέβομαι. Πχ οποτε πίνουμε τσάι μετά γεμίζω το νερό μεχρι πάνω αν δεν το πλύνω το ποτηράκι αμέσως.

Ένα παράδειγμα απλό.

Τι να πω ή δεν εχετε συγκατοικήσει ποτέ ή εχετε συγκατοικήσει με απροσάρμοστους !
Πως θα διατηρήσεις τον ρομαντισμό, το μυστήριο, το ενδιαφέρον και τον «ηλεκτρισμό» μεταξύ σας αν μένετε μαζί κι βλέπεστε συνεχώς;
Το μόνο που θα βοηθούσε ήταν αν ήστασταν όλη μέρα εξω για δουλειες, ή αν είχατε ενα τεράστιο σπίτι με ξεχωριστούς χώρους αλλά και πάλι..

Αυτό βέβαια θέλει να έχουν οικονομική ανεξαρτησία αμφότεροι ώστε να ζούν άνετα και απο οτι βλέπω 5 στους 10 μένουν μαζί γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση, κι εκεί ξεκινάει μια κόλαση καθώς αν δεν έχεις επενδύσει αρκετά ώστε να σαι ανεξαρτητος οικονομικά ή αν δυστυχώς στα έφερε η ζωή έτσι που σου ήταν δύσκολο να το καταφέρεις και το παράτησες, μετα πως θα φύγεις απο ενα σπίτι που μένετε μαζί που μοιράζεστε τα εξοδα και που ουσιαστικά εχεις χτίσει την ζωή σου γύρω του/της;
Ακόμα και προσωρινά να ξεφύγεις πάλι μετά θα ψάχνεις τον επόμενο/η να γατζωθείς.

Δεν είναι αμελητέο, εχω πολλά τέτοια παραδείγματα..
Επομένως εγώ αυτό πιστεύω, πως πρέπει ο καθένας να ναι ανεξάρτητος και να ξεφύγουμε απο αυτή το παλαιομένο μοντέλο συγκατοίκησης και του slow decay.
Γνώμη μου

υ.γ. μιλώ για ζευγάρια χωρίς παιδια, με παιδιά δεν ξέρω, δεν με απασχολεί το ζήτημα


Αμαρέλια απλά δεν εισαι για τέτοια σκηνικά και δεν το λέω υποτιμητικά. Δεν το σηκώνεις να μένεις μαζί με κάποιον.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,514 μηνύματα.
Αμαρέλια απλά δεν εισαι για τέτοια σκηνικά και δεν το λέω υποτιμητικά. Δεν το σηκώνεις να μένεις μαζί με κάποιον.
θα ήταν καλό να καταλάβεις πως οι άνθρωποι δεν έχουν ένα καλούπι που πρέπει να ταιριάζει με των πολλών ή με αυτό που μπορεί να δούλεψε για εσένα ή για πολλούς.
Εγώ βλέπω και κρίνω πως αλλάζουν οι σχέσεις αλλά και οι ίδιοι μετά την συγκατοίκηση και τι προβλήματα προκύπτουν και πρότεινα ενα εναλλακτικό μοντέλο.
Το θεωρώ λίγο ανώριμο να βγάζει κάποιος καθολικά συμπεράσματα για κάποιον με βάση τους προβληματισμούς αλλά και τον διαφορετικό τρόπο σκέψης του.

Είτε αυτό αφορά την συντροφικότητα που βρίσκει κάποιος στα ζώα είτε έναν εναλλακτικό τρόπο συμβίωσης με κάποιον.

Εύχομαι ειλικρινά να είσαι χαρούμενος με τις δικές σου επιλογές ομως άσε χώρο στην χαρά και άλλων ανθρώπων που δεν έχουν επιλέξει τα δικά σου μέτρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top