Συζήτηση για... τρίχες!

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32,620 μηνύματα.
Και μένα μου τα κάνουν πιο ξηρά μου φαίνεται. Και δεν ξέρω τι να κάνω! 😭
Διάβασε τα σχόλια στο Σκρουτζ του σαμπουάν που σου έστειλα. Μη σε αποκαρδιώνει η τιμή, είναι 1000 ml και θα κάνεις μόνο το δεύτερο χέρι με αυτό και θέλει πολύ λίγη ποσότητα. Έχω πάθει σοκ με αυτό το σαμπουάν.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18,449 μηνύματα.
Δεν είμαι πολύ των καλλυντικών, σαμπουάν και έρευνας, αλλά εγώ αγοράζω κατά καιρούς το σαμπουάν που μου είχε γράψει η δερματολόγος για την τριχόπτωση στα 18 μου. :P
Όχι για να σωσω κάτι, απλά αφήνει πολύ καλή αίσθηση στα μαλλιά. Έχει τεράστια διαφορά απο του σούπερ μάρκετ.
Έχουν βέβαια 20 EUR τα 200ml, αλλά βάζεις από λίγο κάθε φορά και αρκεί, είναι και για κάθε μέρα.
1000055449.jpg
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,447 μηνύματα.
Εγώ πήρα του Korres για λιπαρά μαλλια .. το χειμώνα μια χαρά μου τα κραταγε ... Τώρα το καλοκαίρι... Τη δεύτερη μέρα έχουν εμφανίσει λιπαρότητα 🥲
 

Guest 991508

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβασε τα σχόλια στο Σκρουτζ του σαμπουάν που σου έστειλα. Μη σε αποκαρδιώνει η τιμή, είναι 1000 ml και θα κάνεις μόνο το δεύτερο χέρι με αυτό και θέλει πολύ λίγη ποσότητα. Έχω πάθει σοκ με αυτό το σαμπουάν.
Δεν είναι θέμα τιμής. Εχω αγοράσει στην ίδια τιμή τη μισή ποσότητα του σαμπουάν που μας προτείνεις. 😅

Θα το τσεκάρω! Σε ευχαριστώ πολύ! 💖
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είμαι πολύ των καλλυντικών, σαμπουάν και έρευνας, αλλά εγώ αγοράζω κατά καιρούς το σαμπουάν που μου είχε γράψει η δερματολόγος για την τριχόπτωση στα 18 μου. :P
Όχι για να σωσω κάτι, απλά αφήνει πολύ καλή αίσθηση στα μαλλιά. Έχει τεράστια διαφορά απο του σούπερ μάρκετ.
Έχουν βέβαια 20 EUR τα 200ml, αλλά βάζεις από λίγο κάθε φορά και αρκεί, είναι και για κάθε μέρα.
View attachment 135060
Boujee 😏
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,173 μηνύματα.
Είναι λογικό τώρα το καλοκαίρι τα μαλλιά να λαδωνουν ακομα πιο γρήγορα? Υπάρχει κάποιο τιπ εκτός από ξηρό σαμπουάν? :'(
Εγώ μια εποχή τα έπλενα ανά βδομάδα, βασικά δεν είχα τόσο χρονο , τα έπιανα κοτσίδα για να μη φαίνεται και τόσο χάλια..και σταμάτησε να λαδωνει τόσο ευκολα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32,620 μηνύματα.
Μα εννοείται πως απαγορεύεται να τα λούζεις συχνά.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,139 μηνύματα.
Παιδιά αυτό δεν φτιάχνει όταν κάποιος είναι στη φύση του να έχει λιπαρό τριχωτο. Στην καραντίνα τα άφησα δεν ξέρω και εγώ πόσο και προσπάθησα να τα """προπονήσω""" για ενα 3μηνο. 1 φορά την εβδομάδα τα έλουζα, πάλι την επόμενη μέρα ήταν το ίδιο όπως τα ελουζα και τα λουζω ακόμα μέρα παρά μερα.. καμία διαφορά και τους 3 μήνες που έκανα το πείραμα.


Επίσης νέες έρευνες λένε πως αυτό δεν ισχύει, ότι κάνει κακο να τα λούζεις συχνά. Πολλοί δερματολόγοι το έχουν αναφερει🤷🏼‍♀️
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 7,104 μηνύματα.
Τα λουζω καθε δευτερη μερα
θα γινω καραφλας ουτως η αλλως οποτε δε πειραζει
φαινονται καλα
 

Joji

Επιφανές μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8,008 μηνύματα.
Hair length update

Απρίλιος
IMG_6034.jpeg


Τώρα
IMG_6031.jpeg



:prettyplz:
Είχε αρχίσει να μου λείπει το μακρύ μαλλάκι μου
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32,620 μηνύματα.
Εγώ πάντως με αυτό το σαμπουάν σώθηκα και ξέρω ότι σας έπρηξα αλλά έψαχνα χρόνια για ένα σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά. Πλέον τα λούζω και τις επόμενες μέρες (αν δεν πάω θάλασσα) δε λαδωνουν όπως πριν αλλά σαν να κολλάνε μεταξύ τους σαν να έχω βάλει ας πούμε αφρό. Δε φαίνονται καθόλου λαδωμένα και μπορώ να τα αφήσω και 5-6 μέρες έτσι. Αυτό είναι θαύμα για τα δικά μου μαλλιά που ακόμα και την ίδια μέρα που τα έλουζα κάποιες φορές έσταζαν λάδι.
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 7,104 μηνύματα.

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παιδιά αυτό δεν φτιάχνει όταν κάποιος είναι στη φύση του να έχει λιπαρό τριχωτο. Στην καραντίνα τα άφησα δεν ξέρω και εγώ πόσο και προσπάθησα να τα """προπονήσω""" για ενα 3μηνο. 1 φορά την εβδομάδα τα έλουζα, πάλι την επόμενη μέρα ήταν το ίδιο όπως τα ελουζα και τα λουζω ακόμα μέρα παρά μερα.. καμία διαφορά και τους 3 μήνες που έκανα το πείραμα.


Επίσης νέες έρευνες λένε πως αυτό δεν ισχύει, ότι κάνει κακο να τα λούζεις συχνά. Πολλοί δερματολόγοι το έχουν αναφερει🤷🏼‍♀️
Ισχύει αυτό. Τίποτα δε παθαίνουν με καθημερινό λούσιμο και αν είναι πολύ λιπαρά επιβάλλεται κιόλας.

Για το γονιδιακό δε ξέρω, δε νομίζω ότι μπαίνουν όλες οι περιπτώσεις κάτω από μια ομπρέλα. Εγώ πχ είχα μαλλί που εμφάνιζε λιπαρότητα στα μισά της πρώτης μέρας και τώρα μέχρι τη 3η μέρα είμαι οκ. Μεγάλη διαφορά και σε όγκο και υφή.
 

Joji

Επιφανές μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8,008 μηνύματα.
γαμησετα, και μενα εχει αρχησει να μου λειπει :(
Ε το μακρύ μαλλάκι, όπως και να το κάνουμε, είναι αξία. Περιμένω να μου φτάσουν και τα μπροστινά κάτω από το πηγούνι για να τα πάρω καρέ ομοιόμορφο.
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4,377 μηνύματα.
Παιδιά αυτό δεν φτιάχνει όταν κάποιος είναι στη φύση του να έχει λιπαρό τριχωτο. Στην καραντίνα τα άφησα δεν ξέρω και εγώ πόσο και προσπάθησα να τα """προπονήσω""" για ενα 3μηνο. 1 φορά την εβδομάδα τα έλουζα, πάλι την επόμενη μέρα ήταν το ίδιο όπως τα ελουζα και τα λουζω ακόμα μέρα παρά μερα.. καμία διαφορά και τους 3 μήνες που έκανα το πείραμα.


Επίσης νέες έρευνες λένε πως αυτό δεν ισχύει, ότι κάνει κακο να τα λούζεις συχνά. Πολλοί δερματολόγοι το έχουν αναφερει🤷🏼‍♀️
true
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,139 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,728 μηνύματα.
Παιδιά αυτό δεν φτιάχνει όταν κάποιος είναι στη φύση του να έχει λιπαρό τριχωτο. Στην καραντίνα τα άφησα δεν ξέρω και εγώ πόσο και προσπάθησα να τα """προπονήσω""" για ενα 3μηνο. 1 φορά την εβδομάδα τα έλουζα, πάλι την επόμενη μέρα ήταν το ίδιο όπως τα ελουζα και τα λουζω ακόμα μέρα παρά μερα.. καμία διαφορά και τους 3 μήνες που έκανα το πείραμα.


Επίσης νέες έρευνες λένε πως αυτό δεν ισχύει, ότι κάνει κακο να τα λούζεις συχνά. Πολλοί δερματολόγοι το έχουν αναφερει🤷🏼‍♀️
Οι Ιάπωνες λούζονται κάθε μέρα και έχουν μαλλί που ζηλεύουν όλοι.
Χρησιμοποιούν και μάσκες για να μην το ξηραίνουν.
Η τρίχα του καθενός θέλει ξεχωριστή αντιμετώπιση, και το training δεν λειτουργεί σε όλους. Εγώ αν δεν λουστω μέρα παρά μέρα φαίνομαι σαν βρεγμένη γάτα. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που ιδρώνει η κεφαλή.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,139 μηνύματα.
δε ξέρω, δε νομίζω ότι μπαίνουν όλες οι περιπτώσεις κάτω από μια ομπρέλα
Σίγουρα, απλά κατά τη γνώμη μου όταν κάποιος έχει όντως λιπαρό τριχωτο, δεν αλλάζουν κι πολλά.

Πχ σε ανθρώπους που μπορεί να αλλάξει μετά, μπορεί να ήταν ορμονικο θέμα ή διατροφής κτλ
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,502 μηνύματα.
Μπορούμε να βγάλουμε τυχόν ψαλίδα ή μύτες των μαλλιών χωρίς να κόψουμε μάκρος;
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,502 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top