Συζήτηση για... τρίχες!

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Hello και καλή χρονιά :)
Να σας πω ρε παιδιά, τα μαλλιά μου μετά από μία δυο μέρες μετά το λούσιμο γίνονται φουλ ξηρά καί σκεφτόμουν μήπως έχετε καμία πρόταση για κανένα conditioner που δε θέλει ξεβγαλμα ή καμία μάσκα μαλλιών. Μη μου πείτε για λαδακια γιατί υποτίθεται είχα ένα καλό απο apivita και μου τα κάνει χάλια
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αν θες δοκίμασε την μάσκα μαλλιών με καλέντουλα και νερό καρύδας από le petit marseillais, εγώ χρησιμοποιώ αυτή το καλοκαίρι που αρχίζουν και γίνονται αρκετά πιο ξηρά τα μαλλιά μου και είμαι ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα :happy:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ έχω ξεκινήσει δω και καιρό και δοκιμάζω της Lavie en rose….δεν το περίμενα αλλά και το σαμπουάν που έχω και το λάδι δεν μου τα λαδώνουν καθόλου
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
εγω χρησιμοποιω αφρολουτρο
πόσο εχω ξεγνοιασει που δεν εχω μαλλιά :bleh:
 

marww

Νεοφερμένος

Η marww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δοκίμασε καλύτερα χαμομήλι. Πάρε από το σούπερ μάρκετ τα φακελάκια που υπάρχουν, βάλτα σε ζεστό νεράκι και πέρνα το στο μαλλί. Ανοίγει πολύ το χρώμα αν το κάνεις σωστά, ανάλογα βέβαια και το μαλλί.
έχω σκούρο καστανό μαλλί , φαίνεται σαν μαύρο , πιστεύετε θα δουλέψει; ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ σήμερα αν ξανοίξει καθόλου θα κάνω update:bye2:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Στο σκούρο καστανό μαλλί ούτε η χημική βαφή δεν πιάνει, θα πιάσει το χαμομήλι;
 

marww

Νεοφερμένος

Η marww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Στο σκούρο καστανό μαλλί ούτε η χημική βαφή δεν πιάνει, θα πιάσει το χαμομήλι;
σωστό κι αυτό , τέλος πάντων εγώ θα το συνεχίσω γιατί κάνει τα μαλλιά λεία και επίσης μυρίζει πολύ όμορφα τωρα αν δω και κανένα αποτέλεσμα καλά θα είναι
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Το φυσικό μου μαλλί είναι καραμπούκλα. Έχω αγοράσει μια πάρα πολύ καλή ισιωτικη αλλά και πάλι τώρα το καλοκαίρι φριζάρουν και χαλάνε.. τι μπορώ να βάλω για μετά το ισιωμα ώστε να μένουν;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Το φυσικό μου μαλλί είναι καραμπούκλα. Έχω αγοράσει μια πάρα πολύ καλή ισιωτικη αλλά και πάλι τώρα το καλοκαίρι φριζάρουν και χαλάνε.. τι μπορώ να βάλω για μετά το ισιωμα ώστε να μένουν;
Σκουφί;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Το φυσικό μου μαλλί είναι καραμπούκλα. Έχω αγοράσει μια πάρα πολύ καλή ισιωτικη αλλά και πάλι τώρα το καλοκαίρι φριζάρουν και χαλάνε.. τι μπορώ να βάλω για μετά το ισιωμα ώστε να μένουν;
Μπορείς να τα τυλίξεις με μια πετσέτα (ξέρεις...που σκύβουμε, φέρνουμε τα μαλλιά μπροστά και την τυλίγουμε γύρω...). Απλά μην την σφίγγεις πολύ. Ίσα να τα κρατάει. Απαλά...Αυτό στην περίπτωση που θες να κρατηθούν μέχρι να βγεις...

Αν θες κάποιο προϊόν, μπορείς να βάλεις ένα απαλό λαδάκι (κατά μήκος και όχι στις ρίζες...). Και θρεπτικό είναι και βοηθά στο φριζάρισμα. Η kerastase έχει καλά τέτοια προϊόντα, ειδικά και για τώρα το καλοκαίρι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
έχετε να μου προτείνετε καλό χρωμοσαμπουάν σε μαύρο χρώμα; θέλω να κάνω τα μαλλιά μου μαύρα αλλά θέλω πρώτα μια μικρή δοκιμή χωρίς δεσμεύσεις μεγάλες :laugh:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Το φυσικό μου μαλλί είναι καραμπούκλα. Έχω αγοράσει μια πάρα πολύ καλή ισιωτικη αλλά και πάλι τώρα το καλοκαίρι φριζάρουν και χαλάνε.. τι μπορώ να βάλω για μετά το ισιωμα ώστε να μένουν;
Θα έλεγα να αφήσεις το μαλλάκι σου όπως είναι και μη το ταλαιπωρείς καλοκαιριάτικα.
Άλλες επιστρατεύουν ένα σωρό προϊόντα στάιλινγκ για να πετύχουν τις μπούκλες- χώρια το γεγονός ότι για ειδικά για φέτος το καλοκαίρι το ίσιο θεωρείται "πασέ".
Κι εσύ που το έχεις δώρο από τη φύση θες να το αλλάξεις;

Για να μη φριζάρει το σγουρό και να δείχνει όμορφη η μπούκλα, υπάρχουν άπειρα προϊόντα στο εμπόριο, είτε με τη μορφή γαλακτώματος ή λαδιού. Κάποιο θα βρεις να σου ταιριάζει. Απευθύνσου σε κάποια που δουλεύει σε πολυκατάστημα που πουλάει τα σχετικά προϊόντα. Συνήθως γνωρίζουν τα περί κομμωτικής και θα σου προτείνουν το κατάλληλο για τα δικά σου μαλλιά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Γειά σας! Ξανά ήρθα στο συγκεκριμένο thread για να επισημάνω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο μήνα περισσότερο. Λοιπόν… Έχω πάρει 2 νέα προϊόντα. Το ένα είναι ένα λαδακι για τα μαλλιά που το βάζω μετά το στέγνωμα μαλλιών και το άλλο είναι ένα pre styler μπουκαλάκι-ψεκαστήρι που βοηθάει στο φριζάρισμα και επίσης προστατεύει το μαλλί από την θερμότητα. Το βάζω πριν και αμέσως μετά το στέγνωμα με το πιστολάκι… Με έχει πιάσει, λοιπόν, μια φοβερή φαγούρα στο scalp, και περισσότερο προς τον σβέρκο και πίσω από τα αυτιά, σε σημείο που έχω ματώσει. Αν δεν το ξύσω με τα νύχια μου θα με πεθάνει η φαγούρα. Αυτή την είχα και παλαιότερα απλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Κάποιοι μου λένε ότι είναι ψυχοσωματικό, άλλοι πως μπορεί να φταίει κάτι που άλλαξα στην ρουτίνα των μαλλιών μου. Και μπορώ να σκεφτώ μόνο αυτά τα δυο. Να σταματήσω να τα βάζω σταδιακά ένα-ένα να δω αν θα σταματήσει;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Γειά σας! Ξανά ήρθα στο συγκεκριμένο thread για να επισημάνω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο μήνα περισσότερο. Λοιπόν… Έχω πάρει 2 νέα προϊόντα. Το ένα είναι ένα λαδακι για τα μαλλιά που το βάζω μετά το στέγνωμα μαλλιών και το άλλο είναι ένα pre styler μπουκαλάκι-ψεκαστήρι που βοηθάει στο φριζάρισμα και επίσης προστατεύει το μαλλί από την θερμότητα. Το βάζω πριν και αμέσως μετά το στέγνωμα με το πιστολάκι… Με έχει πιάσει, λοιπόν, μια φοβερή φαγούρα στο scalp, και περισσότερο προς τον σβέρκο και πίσω από τα αυτιά, σε σημείο που έχω ματώσει. Αν δεν το ξύσω με τα νύχια μου θα με πεθάνει η φαγούρα. Αυτή την είχα και παλαιότερα απλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Κάποιοι μου λένε ότι είναι ψυχοσωματικό, άλλοι πως μπορεί να φταίει κάτι που άλλαξα στην ρουτίνα των μαλλιών μου. Και μπορώ να σκεφτώ μόνο αυτά τα δυο. Να σταματήσω να τα βάζω σταδιακά ένα-ένα να δω αν θα σταματήσει;
Ώπα...

Μόνο ψυχοσωματικό δεν είναι. Μάλλον...αλλεργικό μού μοιάζει...

Σταμάτησε να τα βάζεις και τα δυο. Άσε δυο μέρες να περάσουν, να υποχωρήσει η φαγούρα. Ύστερα, βάλε ένα - ένα προϊόν (βάζεις το πρώτο...περνάνε δύο ημέρες, βλέπεις πώς θ΄ αντιδράσει το δέρμα...και βάζεις το δεύτερο, εν συνεχεία...). Έτσι, θα δεις - ίσως - ποιό απ΄ τα δύο προϊόντα είναι αυτό που ευθύνεται για τον ερεθισμό του δέρματός σου...

Μα σταμάτα να τα βάζεις. Στο "φωνάζει" το σώμα σου...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Μη χρησιμοποιείτε πιστολάκι μαλλιών, όχι βρε κορίτσια μου. :(
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Ώπα...

Μόνο ψυχοσωματικό δεν είναι. Μάλλον...αλλεργικό μού μοιάζει...

Σταμάτησε να τα βάζεις και τα δυο. Άσε δυο μέρες να περάσουν, να υποχωρήσει η φαγούρα. Ύστερα, βάλε ένα - ένα προϊόν (βάζεις το πρώτο...περνάνε δύο ημέρες, βλέπεις πώς θ΄ αντιδράσει το δέρμα...και βάζεις το δεύτερο, εν συνεχεία...). Έτσι, θα δεις - ίσως - ποιό απ΄ τα δύο προϊόντα είναι αυτό που ευθύνεται για τον ερεθισμό του δέρματός σου...

Μα σταμάτα να τα βάζεις. Στο "φωνάζει" το σώμα σου...
Ευχαριστώ πολύ! Θα κάνω αυτό που λες και θα δω πως θα πάει. Έχω που έχω ακόμα το «θέμα» με το τράβηγμα μαλλιών από το άγχος, μην προσθέσω ένα παραπάνω.

Μη χρησιμοποιείτε πιστολάκι μαλλιών, όχι βρε κορίτσια μου. :(
Γιατί;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Γιατί η θερμότητα και όλα αυτά τα προϊόντα μαλλιών, καταστρέφουν την τρίχα και δημιουργούν προβλήματα στο μέλλον. Αν συνυπολογίσουμε και το ότι - εσείς τα νέα κορίτσια - λούζεστε μέρα-παρά μέρα και άρα στεγνώνετε και τα μαλλιά σας (με πιστολάκι ή ισιωτική...), όλο αυτό επιβαρύνει τα μαλλιά...

Ο πιο φυσικός τρόπος είναι και ο πλέον ενδεδειγμένος. Γνωρίζω ότι κάπως είναι δύσκολο να λούζεστε και να τα αφήνετε να στεγνώνουν φυσικά, αλλά όποτε μπορείτε - μέσα στην εβδομάδα - να το κάνετε. Όχι κάθε λούσιμο και πιστολάκι. Έστω, ξεκινήστε με αυτό...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Γιατί ταλαιπωρούνται τα μαλλάκια σας. Θα φτάσετε 50 και θα είναι σε άθλια κατάσταση. Δεν έχω κάνει ποτέ πιστολάκι, δε βρίσκω το λόγο. Και στο κομμωτήριο (όποτε πηγαίνω, πλέον σπάνια) δεν τις αφήνω να μου τα στεγνώσουν. Στην Ελλάδα είμαστε, τα μαλλιά σε 10 λεπτά στεγνώνουν μόνα τους και φυσικά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Γιατί ταλαιπωρούνται τα μαλλάκια σας. Θα φτάσετε 50 και θα είναι σε άθλια κατάσταση. Δεν έχω κάνει ποτέ πιστολάκι, δε βρίσκω το λόγο. Και στο κομμωτήριο (όποτε πηγαίνω, πλέον σπάνια) δεν τις αφήνω να μου τα στεγνώσουν. Στην Ελλάδα είμαστε, τα μαλλιά σε 10 λεπτά στεγνώνουν μόνα τους και φυσικά.
Γιατί η θερμότητα και όλα αυτά τα προϊόντα μαλλιών, καταστρέφουν την τρίχα και δημιουργούν προβλήματα στο μέλλον. Αν συνυπολογίσουμε και το ότι - εσείς τα νέα κορίτσια - λούζεστε μέρα-παρά μέρα και άρα στεγνώνετε και τα μαλλιά σας (με πιστολάκι ή ισιωτική...), όλο αυτό επιβαρύνει τα μαλλιά...

Ο πιο φυσικός τρόπος είναι και ο πλέον ενδεδειγμένος. Γνωρίζω ότι κάπως είναι δύσκολο να λούζεστε και να τα αφήνετε να στεγνώνουν φυσικά, αλλά όποτε μπορείτε - μέσα στην εβδομάδα - να το κάνετε. Όχι κάθε λούσιμο και πιστολάκι. Έστω, ξεκινήστε με αυτό...
Η αλήθεια είναι ότι βάζω πιστολάκι γιατί όταν στεγνώνουν μόνα τους φριζάρουν τρομερά πολύ 🥹 Και μετά φαίνεται όλο μου το πρόσωπο παχύ, ότι και να κάνω από μακιγιάζ δεν το σώζει. Φαίνομαι άλλους άνθρωπος. Όταν το «ισιώνω» με το πιστολάκι κάθεται τέλεια.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι βάζω πιστολάκι γιατί όταν στεγνώνουν μόνα τους φριζάρουν τρομερά πολύ 🥹 Και μετά φαίνεται όλο μου το πρόσωπο παχύ, ότι και να κάνω από μακιγιάζ δεν το σώζει. Φαίνομαι άλλους άνθρωπος. Όταν το «ισιώνω» με το πιστολάκι κάθεται τέλεια.
Πιο παχύ, καλέ ; Κουκλίτσα είσαι...

Μήπως, λέω μήπως, είναι στο μυαλό σου όλο αυτό ;

Βάλε ένα προϊόν κατάλληλο για μετά το λούσιμο. Υπάρχουν...Και μετά άφησέ τα να στεγνώσουν φυσικά. Και με τί τα πιάνεις, ύστερα ; Με πετσέτα ; Αν ναι, "βοηθάει" στο φριζάρισμα και αυτή...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top